TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мапи на Гугл и на НАСА покажуваат колку шума загубила Земјата за 12 години (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.11.2013

Мапи со висока резолуција објавени од Гугл со досега невидена прецизност откриваат уништување без преседан што го претрпеле шумите на нашата планета, предизвикано од сечење, шумски пожари и невреме.

ВИДЕО: Зелените површини во светот неповратно исчезнуваат

Н.Македонија - 17.11.2013

Мапа со висока резолуција објавена на „Гугл“ со голема прецизност го открива уништувањето на зелената површина на планетата, предизвикано со сечење на шумите, природните појави и шумските пожари.

На Google Earth претставена детална мапа на шумите во светот

Кајгана - 17.11.2013

Со помош на снимката направена од сателитот Ландсат 7 за прв пат во историјата е објавена детална мапа од шумите низ светот, како и нивната состојба. Од мапата може да се види колку шумски предели ...

Гугл може да скенира книги!

think.mk - 17.11.2013

Судот во Њујорк одлучи дека е легално да се скенираат книги и да се објавуваат на интернет. Тужбата против Гугл деновиве беше одбиена од судот во Њујорк, а во неа еден писател бараше оштета поради ...

Гугл доби на суд – смеее да скенира книги, но не смее да ги дава да се читаат

МК News - 17.11.2013

Тужбата против Гугл ја поднесе американското здружение на автори Ауторс Гилд. Судот одлучи дека Гугл смее и натаму да овозможува пристап до дигитализираните книги на интернет.

Република Македонија најголем корисник на Гугл Аналитикс

think.mk - 16.11.2013

Дури 83 проценти од сите сајтови во Македонија го користат најдобриот сервис за мерење посети – Гугл Аналитикс, а Србија е веднаш по нас со 81 ...

Google Chrome конечно со нови функции за iPhone

Телефони.мк - 16.11.2013

Apple има големи ограничувања кога се во прашање интернет прелистувачите изработени од надворешни компании, па така кориснците долго време чекаа на квалитетна надградба на интернет прелистувачот ...

Гугл смее и натаму да дигитализира книги

Deutsche Welle - 15.11.2013

Во спорот околу дигитализацијата и ширењето на милиони книги на интернет Гугл извојува важна правна победа. Судот во Њујорк го потврди правото на Гугл за дигитализација на книги.

Хак на Google Glass овозможува да играте Super Mario само со очите

IT.mk - 15.11.2013

Брендин Вајт студент на Универзитетот Мерилент ја искористи своите знаења, вештина и фантазија за да креира нов дополнителен уред за издавање на Google Glass.

Со Google Street View на пловидба по каналите на Венеција

365 - 15.11.2013

Туристите од целиот свет кои некогаш јас имаат посетено Венеција, се вљубени во нејзните канали, прекрасната архитектура и шармантната атмосфера. Но за сите оние кои сеуште ја немаат посетено ...

Google доби дозвола да скенира книги

Кајгана - 15.11.2013

Судот во Њујорк ја отфрли долготрајната тужба на писателите во која се тврдеше дека интернет гигантот дигитално копира книги за онлајн библиотеката без дозвола од авторите.

Google прави соларни панели во вредност од 80 милиони $

Интересно - 15.11.2013

Google ќе инвестира 80 милиони $ за изградба на 6 соларни панели во Калифорнија и Аризона, со кои ќе може да снабдува 17.000 домови во САД со електрична енергија...

Google го доби случајот за слободно објавување на скенирани книги од библиотеки

Локално - 15.11.2013

Google го доби случајот што го водеше осум години против организацијата на писателите во САД – Authors Guild. Тие ја обвинуваа компанијата за прекршени авторски права, откако таа реши да ги скенира и ...

Google во трка со квантен компјутер

SocialNet - 15.11.2013

Онлајн империјата на Google е позната по својата брзина. Овој веб гигант ја помина минатата декада во модернизирање и доближување на светската мрежа на податoци и информации кон дата центрите и ...

„Гугл“ доби судска дозвола за скенирање книги

Република - 15.11.2013

Судот во Њујорк ја отфрли долготрајната тужба на писателите во која се тврдеше дека интернет гигантот дигитално копира книги за онлајн библиотеката без дозвола од авторите.

Не му помогна ни Google Maps- возило на Google се загуби во Белград

Sky - 15.11.2013

Автомобил на компанијата Google, кој неодамна започнал да ги снима улиците во Белград се загубил во населбата Калуџерица. Возачот морал да се паркира и да почека некој кој зборува англиски за да му ...

ГАЛЕРИЈА: Google Glass засекогаш ќе го смени начинот на кој фотографирате

Економски - 15.11.2013

Дали очилата на Гугл се следниот чекор во еволуцијата на фотографијата? Испита еден професионален фотограф ловејќи моменти и глетки ширум светот. Воопшто не ви се потребни рацете за да направите ...

„Запловете“ низ венецијанските канали со помош на Google Street View

Интересно - 14.11.2013

Една од најпосетуваните туристички дестинации на планетата отсега е достапна и за гледање преку GoogleMap на навистина интересен начин... Google на својот официјален блог објави нова можност за ...

Крстарење низ Венеција со помош на Гугл

А1 On - 14.11.2013

Венеција сега е поблиску од кога и да е, барем во светот на технологијата. До јадранската убавица сега може да ве одведе само еден клик, бидејќи Гугл конечно успеа да го мапира овој италијански град ...

Google не е толку добар работодавец

Идивиди - 14.11.2013

По се изгледа ни Google не е она што некогаш беше - симпатичната мала компанија која е сон за секој млад инженер. На адресата на Quora веќе некое време постои тема “најлошото поврзано со работењето ...

Како би изгледале анонимните коментари на YouTube во реалниот живот?

Кајгана - 14.11.2013

Компанијата Google неодамна објави дека за коментарите на YouTube ќе биде потребен Google+ профил, а нивната одлука наиде на позитивни реакции. Според првите луѓе во Google, станува збор за ставање ...

HP и Google го запираат Chromebook 11

Фактор - 14.11.2013

Американските компании Hewlett- Packard и Google престанаа со продажба на своите нови преносни компјутери поради прегревање на полначот . Во соопштението што беше објавено на официјалниот блог на ...

НР запираат со продажбата на лаптопот Chromebook 11

Локално - 14.11.2013

HP и Google денеска официјално соопштија дека запираат со продажбата на лаптопот Chromebook 11 во своите продавници. Вакво нешто се слушаше веќе неколку дена и, додека во почетокот причината за ...

Google ги надмина по приходи од реклами сите американски печатени изданија

Локално - 14.11.2013

Приходите од рекламирање на компанијата Google ги надмине приходите од продажба на реклами на сите печатени изданија на САД. Ова стана јасно за време на конференцијата Ignition 2013.

Google street view – најбизарните случки од улиците

Portal - 14.11.2013

Откога ги снима улиците на разни градови, Google street view сними сè и сешто, а компилација на најнеобичните стуации е објавена веќе на Јутјуб. Погледнете.

Google заработува повеќе од индустријата на печатените изданија

SocialNet - 14.11.2013

Не е тајна за никого дека Google е една од најголемите и највлијателните компании во целиот свет , која продолжува агресивно да го шири својот бизнис во последните години .

Google Now за Android доби опција “OK Google”, Waze податоци за сообраќајот во реално време и други интересни ажурирања

SocialNet - 14.11.2013

Google во Среда ја претстави новата верзија на својата апликација за пребарување за Android, кога е збогатена со нови опции како што е to Google Now, ажурирање за вебсајтовите, филмовите и ТВ ...

Google Now надограден со нови вести и препораки за филмови

SocialNet - 14.11.2013

Google го ажурира својот мобилен личен асистент Google Now со неколку интересни надоградби, вклучувајќи нови вести, надградби на веб страните, како и филмски и ТВ препораки.

Со Google Street View на пловидба по каналите на Венеција

SocialNet - 14.11.2013

Туристите од целиот свет кои некогаш јас имаат посетено Венеција, се вљубени во нејзните канали, прекрасната архитектура и шармантната атмосфера. Но за сите оние кои сеуште ја немаат посетено ...

ВИДЕО: Ова се најнеобичните ситуации од улиците во светот!

Maxim - 14.11.2013

Популарни Google street view се почесто снима најразлични ситуации од улиците низ светот.Една од најинтерсните снимки беше поставена на Интернет. Погледнете што се случува низ светските улици...

Fancy е првиот стартап кој заработува од Google Glass

IT.mk - 13.11.2013

Стартапот за е-трговија Fancy е можеби првиот стартап кој профитира од Google Glass очилита со проширена реалност, пред се поради своите приврзаници кои се подржувачите на мода, но и на луксузни ...

Како да му кажете на "Гугл" да не го користи Вашето лице во реклами?

Факултети - 13.11.2013

Пред неколку дена излегоа првите реклами на „Гугл“ во кои компанијата искористи нечие лице без негово прашање. Ова беше најавено пред месеци од страна на компанијата.

Google повторно претерува

Телефони.мк - 13.11.2013

Од наредната година секој Android корисник автоматски ќе го добие новиот додаток на Google со кој ќе се регистрира неговиот телефонски број и ќе се поврзе со профилот на социјалната мрежа Google +.

Најбизарните моменти снимени на Google Street View (видео)

ЗаЗабава - 13.11.2013

На видеото во прилог е прикажано породување среде улица, бебиња сосема сами пред бутиците, луѓе со маски на голуби на главите, секс на патот и еден куп бизарни моменти, кои непланирано станаа дел од ...

Што ни донесува Chrome Beta?

think.mk - 13.11.2013

Дали некогаш сте ги пребарувале сите отворени табови се со цел да дознаете од каде доаѓа музиката која сами не сте ја пуштиле? Со најновото Chrome Beta издание, сега можете визуелно да скенирате ...

Google Glass веќе достапни за сите

Локално - 13.11.2013

Првиот прототип модели Google Glass се нудат во рамките на програмата со име Glass Explorer Program. Досега оваа програма му дозволуваше на секој учесник во неа да испрати максимум три покани до ...

(ВИДЕО) На што сè се изнагледа „Google street view“, ама нема ниту една снимка од Македонија

Бриф - 13.11.2013

Откако постои „Google street view“ „фати“ многу воодушевувачки, интересни, бизарни и чудни ситуации, од пораѓање на улица, кражби на лице место, проституција, секс на улица, луѓе во грди костими, ...

Google Chrome ќе не спаси од неочекувани звуци во прелистувачот

SocialNet - 13.11.2013

Интернетот главно е пријатно место, но понекогаш од некаде доаѓаат некои звуци кои не можеме точно да ги лоцираме за да ги исклучиме, па затоа најчесто го затвараме прелистувачот или намалување на ...

Google Helpouts: Голем предизвик како за корисниците така и за брендовите

SocialNet - 13.11.2013

Минатата недела Google ја претстави својата нова услуга Helpouts, која дава можност за пребарување и комуникација со консултанти, преку консултации на живо овозможени од страна на Hangouts.

Најблесавите нешта кои Google Street View ги сними со својата камера

Таратур - 13.11.2013

Екипата од Google со своето возило на кое има монтирано камера, оди по улиците и снима материјал кој го користи за својата опција Google Street View. А по улиците среќаваат сé и сешто.

Google Glass со нова функција за репродукција на музика

SocialNet - 13.11.2013

Обновениот софтвер за очилата со дополнета реалност Google Glass обезбедува репродукција на музика преку пристап до онлајн каталогот Google Play Music .

Apple Maps можеби се полоши, но во војната на мапите Google е тој што губи милиони корисници

IT.mk - 12.11.2013

Никој не ги пофали Apple Maps кога прв пат ги заменија мапите на Google во iOS 6. Напротив, имаше остри критики за многуте грешки во мапите – кои сè уште се лоши за Македонија – и критики кон Apple ...

Google Glass ќе има интеграција со Play Music за стримање и препознавање на музика

IT.mk - 12.11.2013

Google пoлека го збогатува искуството со нивните очила за проширена реалност Glass додавајќи сега интеграција со Play Music. Корисниците ќе можат да си ги поврзат своите музички колекции oд Play и да ...

10 чудни откритија на "Google Earth"

Факултети - 12.11.2013

Земјата е полна со чудни работи, меѓутоа благодарение на „Google Earth“ ние денес полесно ги наоѓаме. Погледнете ги 10-те чудни ...

Google ги збогати мапите за корисниците на мобилни

Телефони.мк - 12.11.2013

Google неодамна ја купи Waze компанија која беше во почетна фаза на обезбедување на информации за сообраќајот, но со огромен потенцијал бидејќи податоците се собираа директно од самите корисници во ...

Google очилата од следната година и со диоптер

Бизнис Инфо - 12.11.2013

Освен што се футуристички, Google очилата ќе бидат и функционални, со тоа што од следната година ќе се прават и со диоптер. Google заедно со компанијата Rochester Optical од Њујорк ќе изработуваат ...

Tour Builder: Виртуелна турнеја со помош на Google

Кајгана - 12.11.2013

Отсега Google Earth и Google Maps ќе можат да се користат за прикажување на ваши лични настани и места што сте ги посетиле, а постапката е едноставна, означете го местото на мапата , додадете ги ...

И „Гугл“ помага за Филипини

Телеграф - 12.11.2013

На располагање се две апликации: преку првата ќе се бараат исчезнати лица, втората е карта со ажурирани податоци за местата најсилно погодени од тајфунот Интернет-пребарувачот „Гугл“ стартува ...

Google ќе ја забрани инсталацијата на несакани апликации за прелистувачот Chrome

SocialNet - 12.11.2013

Од Google објавија дека компанијата одлучила да спроведе нови методи за борба со малициозните елементи на Интернет, кои шират злонамерен софтвер и ги прекршуваат авторските права.

Најчудните моменти фатени на Google Street View (Видео)

Хајд Парк - 12.11.2013

Екипата на BuzzFeed направи едно видео во кое се соджани најчудните моменти забележани со камерата на Google Street ...

Најхрабрите работи кои поранешниот шеф на Google некогаш ги има кажано

SocialNet - 12.11.2013

Ерик Шмит е поранешен извршен директор на Google, кој во моментов е претседател на компанијата. Со текот на годините, тој стана познат со изјавата на некои прилично контроверзни и провокативни работи ...

ГРАФИКОН: Гугл е сега поголем од сите весници и магазини комбинирано

Економски - 12.11.2013

Станува тешко да се разбере колку голем всушност стана Гугл. Еве еден начин. Компанијата од лани заработува повеќе пари од реклами отколку сите весници и магазини во САД ...

Google Glass наскоро и со диоптер

Кајгана - 11.11.2013

И покрај многуте скептици, интересот за уредот Google Glass, кој треба да се најде во продажба официјално следната година, постојано расте. Најновата вест за „паметните очила“ на Google e дека ќе ...

Вака би изгледал „домот на иднината“ според Google

Кајгана - 11.11.2013

Изгледот на канцелариите на компанијата Google веќе е познат, а претходно пишувавме и за тоа што ги очекува вработените во ИТ гигантот, но дали знаете како изгледа и по што е посебна куќата на ...

Седум скриени функции на Google

Кајгана - 11.11.2013

Веруваме дека ќе се согласите со изјавата дека пребарувачот Google е супер. Но уште подобри се сите оние скиени функции кои ги има најпопуларниот пребарувач, кои многумина не ги знаат.

Видео: Најчудните моменти на Google Street View

Кајгана - 11.11.2013

BuzzFeed направи видео во кое на едно место ги собра најчудните моменти фатени со камерата на Google Street ...

Леќите за паметните очила Google Glass пристигнуваат во јануари

SocialNet - 11.11.2013

И покрај големиот број на скептици, Google Glass продолжува да работи на додатоци што би направило да биде мејнстрим хит кога официјално ќе дебитира следната година.

Google инсталира алатка за наоѓање на исчезнатите од тајфунот на Филипините

SocialNet - 11.11.2013

Google објави дека инсталира кризна алатка со цел собирање на информации за изгубени личности и раздвоени семејства евентуално да бидат најдени. Моќниот тајфун Хајан(познат и како Јоланда) уби 10.000 ...

Google Glass наочари наскоро и со диоптер

Lider - 11.11.2013

Компанијата Рочестер Оптикал од Њујорк најави лансирање на посебен додаток на Google Glass наочарите во вид на стакла со диоптер. Google Glass дипотријските стакла не треба да чиат повеќе од обичните ...