TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев е политички измамник како Френк Андервуд

Вечер - 27.03.2016

При последната пропагандна акција на Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева со незаконскиот упад во Централниот регистар, Основниот суд во Скопје даде оценка дека СЈО немале судски налог (дозвола) за упадот, и дека сето тое е правено како ...

Дупките на европскиот чадор

Дневник - 26.03.2016

Холандската полиција ја уапси поранешната портпаролка на Хашкиот трибунал, Флоренс Хартман. Таа беше осудена на парична казна за непочитување на судот, откако објави книга со доверливи информации за внатрешните работи на Трибуналот.

Врховниот бог на Македонија

Дневник - 26.03.2016

Додека секој ден се забавувате со тоа како половина од медиумите ја „разигруваат“ специјалната јавна обвинителка, а другата половина се обидува да го скрие нејзиното пелтечење и да ја трансформира во национален херој, би требало да имате предвид ...

Отчетот на Груевски и на Јанева

Утрински - 25.03.2016

Груевски за десет години од Македонија направи лажно чудо, а Јанева по шест месеци го открива „продон псеудос“, таткото на лагите Премиерот во оставка Никола Груевски во спортската сала во Аеродром како на фолк-парада го отпеа својот десетгодишен ...

Јанева со главна улога на политичка сцена

Р.С.Европа - 25.03.2016

Република пишува дека Катица Јанева е во јуриш за уривање на македонската држава. Фокус, пак, вели дека новите бомби на специјалната обвинителка се пред експлозија, а Глобус оди со остри критики до МАНУ.

Катица во јуриш за уривање на македонската држава

Курир - 25.03.2016

Најновиот скандалозен испад на специјалната обвинителка Катица Јанева во кој ги погази сите институции на државата покажа дека нејзиното поставување на функцијата (предлог наметнат од меѓународните посредници) воопшто не е во насока за спроведување ...

Води постапки за изборите од 2011 до 2013 година, а ги оспорува претседателот и Собранието избрани во 2014 година

Дневник - 25.03.2016

Само ден откако ја даде изјавата дека пратениците, уставните судии и претседателот на државата ни се нелегитимни, Kатица Јанева даде појаснување што сакала да каже. Појаснувањето накратко е дека имало сомневања за изборни нерегуларности, па тоа ~ ...

Катица во јуриш за уривање на македонската држава

Република - 25.03.2016

Ненад Мирчевски Најновиот скандалозен испад на специјалната обвинителка Катица Јанева во кој ги погази сите институции на државата покажа дека нејзиното поставување на функцијата (предлог наметнат од меѓународните посредници) воопшто не е во насока ...

Македонија-држава или хибрид

Репортер - 25.03.2016

Вашингтон и Брисел ќе сторат се (запазувајќи сепак легалност и легитимност) актуелните политички елити да заминат прво од политичката сцена а потоа за нив ќе одлучува богињата Јустиција. Односно странците нема сигурно „со сила“ да ја урнат ...

Институциите на нозе по изјавата на Јанева

Утрински - 24.03.2016

Гордана Дувњак Изјавата на специјалната обвинителка Катица Јанева со која таа јавно изрази сомнеж во легитимноста на претседателот на државата, Собранието и Уставниот суд, бидејќи се избрани на избори со многу нерегуларности, ја разбранува и ја ...

Напади против Јанева и фантомски гласачи

Р.С.Европа - 24.03.2016

Изјавите на Јанева, имотот на Јанева, работата на СЈО под постојани напади на одредени медиуми кои не штедат зборови во оцнувањето на обвинителката. Весниците анализираат и за сомнителните гласачи во избирачкиот список и за терористичките напади во ...

Паника во паркот на ВМРО

Окно - 24.03.2016

Каква само врева се крена околу изјавата на Јанева дека главните носители на власта во Република Македонија се нелегитимни. Таа врева произлегува од свеста или потсвеста која на узурпаторите и на нивните подопашни муви им кажува дека Јанева е во ...

Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Сител - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Курир - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Акција или холивудско сценарио на Катица Јанева?

Сител - 24.03.2016

Основниот суд Скопје 1 нема да ја коментира вчерашната акција на Специјалното Јавно Обвинителство и нивните оперативно тактички мерки на клопка и заседа на институциите повикувајќи се на судски наредби и анонимни дојави кои што повеќе наликуваат на ...

Основен суд 1: Јанева не побарала налог за претрес во централниот регистар

Алфа - 24.03.2016

Централниот регистар на удар на специјалната обвинителка. Катица ЈАнева со полициски упад и асистенција на алфите до потребните докумети. Вечерна драма во празна институција. Централниот регистар на удар на специјалната обвинителка.

„Курир“: Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Нетпрес - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Денешен - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Заев и Јанева координирани во нападите врз државата и институциите

Денешен - 24.03.2016

Катица Јанева вчера го негираше и судот како трета власт, кој треба да одлучува дали нејзините „докази“ се релевантни. Истиот суд, кој треба да одлучува и по пријавите и доказите дека тимот на Катица Јанева ги малтретирал повиканите сведоци и дека ...

Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Press24 - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Продолжува деструктивниот однос на Јанева кон институциите на државата

Република - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар.Специјалната јавна обвинителка, барем според информациите, го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала ...

80-процентна обвинителка

Дневник - 24.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Kатица Јанева, освен што ~ припишуваат блискост со опозицијата и со странскиот фактор, очигледно има уште еден, поголем проблем. А тој, бездруго, се врзува за правните празнини, кои навремено требало да се пополнуваат ...

Јанева и Зврлевски за случајот „Пуч“, во кој е еден од обвинетите е и Заев

еМагазин - 24.03.2016

За предметот „Пуч“, во кој еден од обвинетите е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Специјалната обвинителка Катица Јанева вели дека откако Специјалното јавно обвинителство има воспоставено надлежност за предметот, оди на повеќе главни расправи во кои, ...

Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Вечер - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Катица Јанева не е предавник, таа се однесува во согласност со нејзиниот статус

За Се - 24.03.2016

Главна тема ове денови на сите телевизии и портали е изјавата на Катица Јанева и нејзиниот однос кон институциите на државата. Специјалната јавна обвинителка за едни е херој, за други внатрешен непријател број еден.

Продолжува деструктивниот однос на Jанева кон институциите на државата

Lider - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Катица немала докази, а каде се доказите во текстот?

СПФМ - 24.03.2016

Овој текст е класичен пример за тоа како не треба да изгледа еден новинарски напис. Имено, содржината изобилува со коментари и со ништо непоткрепени квалификации. Написот е политички мотивиран и повеќе наликува на партиско соопштение.

Незаконски однос на Катица Јанева кон државните институции

Пулс24 - 24.03.2016

Незаконско дивеење на Катица Јанева во централен регистар. Според информациите, специјалната јавна обвинителка го излажала судот дека нема одговор од институцијата во законскиот рок и побарала претрес, се јавувала по медиуми и дефилирала полиција во ...

Земи фејсбук-статус и направи текст!

СПФМ - 24.03.2016

[Рецензија: ВРИЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Јанева е првата Македонка што јавно ја негира македонската држава- граѓаните и експертите згрозени] Ова е пример како не треба да се направи текст. Веднаш паѓа в очи дека надвладела намерата да се нападне ...

Реакции: Опасна и штетна е вчерашната изјава на Јанева- таа со дообјаснување

Телма - 23.03.2016

Ако собранието е нелегитимно тогаш и специјалното обвинителство е оти истото тоа собрание го донесе законот за него. Вака пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ одговори на изјавата на вчерашната изјава на Катица Јанева со која ги прогласи за нелегитимни ...

Јанева: Изјавата не беше во насока на деградирање на државните институции

Вест - 23.03.2016

„Со оглед дека во медиумскиот простор се појавија повеќе информации и толкувања на мојата изјавата дадена на прес конференцијата одржана на 22.03.2016 година, а воедно имаше реакции и од страна на повеќе субјекти сакам да појаснам дека мојата изјава ...

Јанева – Не ги деградирам институциите, има докази за изборен криминал

Р.С.Европа - 23.03.2016

Мојата изјава беше во насока на укажување на важноста на нашите истраги и улогата на фер и демократските избори во градењето на институциите и нивниот легитимитет и истата не беше во насока на деградирање на државните институции, информира денеска ...

Аналитичари: Јанева да го докаже тврдењето за спорниот легитимитет на институциите

Алсат-М - 23.03.2016

Аналитичарите сметаат дека Специјалната обвинителка Катица Јанева со својата изјава со која го стави под знак прашалник легитимитетот на високите државни институции, го потврдила убедувањето на дел од јавноста за нерегуларности во неколку изборни ...

Јанева го стави под знак прашалник легитимитетот на функционерите избрани од 2011-тата наваму

Алсат-М - 23.03.2016

Сите избори од 2011 година досега се нелегитимни, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа тврди дека има докази кои го доведуваат во прашање легитиметот на Претседателот Иванов, пратениците, Уставниот суд.

Собрание: Јанева самата си го оспорува легалитетот

МКД - 23.03.2016

Изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Јанева: Не ги деградирам институциите, доказите покажуваат дека имало нерегуларности на изборите

Фокус - 23.03.2016

Таа додава дека целта на истрагите на Специјалното обвинителство и евентуалните обвиненија останува санкционирање на оние за кои што ќе биде докажано дека учествувале во изборни измами. Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска испрати ...

Катица contra мафија

Либертас - 23.03.2016

Крилатицата „Секоја држава си има своја мафија! Кај нас мафијата си има држава!“ ја смисли Бранко Црвенковски. Првпат ја употреби на голем митинг пред владата на Груевски кому му се обрати: „Е ова е тој каков-таков народ, Никола! Излези да го ...

Паника во паркот на ВМРО

Либертас - 23.03.2016

Каква само врева се крена околу изјавата на Јанева дека главните носители на власта во Република Македонија се нелегитимни. Таа врева произлегува од свеста или потсвеста која на узурпаторите и на нивните подопашни муви им кажува дека Јанева е во ...

Ванковска: Ако Јанева не ги признава институциите, од каде таа црпи легитимитет?

Сител - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера даде скандалозна изјава во која вели дека сите институции во Република Македонија биле нелегитимни, освен Специјалното Јавно обвинителство.

Јанева и Заев отворија пат за обезличување и непризнавање на државата од секого

Сител - 23.03.2016

Откако првиот човек на СДСМ Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја оспорија државата, Албанците ке го оспорат територијалниот интегритет, а Грците ќе уживаат во нашето разнебитување.

Ванковска: Ако Јанева не ги признава институциите, од каде таа црпи легитимитет?

Курир - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера даде скандалозна изјава во која вели дека сите институции во Република Македонија биле нелегитимни, освен Специјалното Јавно обвинителство.

Јанева и Заев отворија пат за обезличување и непризнавање на државата од секого

Курир - 23.03.2016

Откако првиот човек на СДСМ Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја оспорија државата, Албанците ке го оспорат територијалниот интегритет, а Грците ќе уживаат во нашето разнебитување.

Катица Јанева призна дека нема докази

Сител - 23.03.2016

Скандалозната изјава со непризнавањето на Собранието, што практично значи и непризнавање на народот бидејќи тоа е претставничко тело на граѓаните, не беше единствен испад на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера одговарајќи на ...

Јанева: Мојата изјава укажува на важноста на нашите истраги, а не на деградирање на институциите

Точка - 23.03.2016

“Мојата изјава беше во насока на укажување на важноста на нашите истраги и улогата на фер и демократските избори во градењето на институциите и нивниот легитимитет, и истата не беше во насока на деградирање на државните институции.

ВМРО-ДПМНЕ се занимава со отчетност и проекти, Заев и Јанева со деструкции, негирање и рушење на уставниот поредок

Сител - 23.03.2016

Лидерот на СДСМ и Специјалната јавна обвинителка не го признаваат македонското Собрание. Заев и Јанева го негираат највисокиот орган и извор на државноста терајќи свои деструктивни сценарија.

Како Катица Јанева се збогати преку ноќ?

Сител - 23.03.2016

Една од заедничките работи меѓу опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е тоа што и двајцата имаат огромен капитал. Јанева, која се збогати преку ноќ, вчера најави дека нејзиното богатење дополнитело ќе се ...

Катица Јанева призна дека нема докази

Курир - 23.03.2016

Скандалозната изјава со непризнавањето на Собранието, што практично значи и непризнавање на народот бидејќи тоа е претставничко тело на граѓаните, не беше единствен испад на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера одговарајќи на ...

Солза Грчева: Катица да ни објасни нам „нелегитимните“ за што ги потроши масните хонорари

Курир - 23.03.2016

Пратеничката од СДСМ Солза Грчева преку својот фејсбук профил ја осуди скандалозната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која ги прогласи за нелегитимни сите институции во Македонија.

ВАНКОВСКА: Ако Јанева не ги признава институциите, од каде таа црпи легитимитет?

Телеграф - 23.03.2016

Дали ми се чини или Катица Јанева индиректно порача дека не ги признава ни собранието ни другите институции затоа што биле нелегитимни? Процедурално прашање: од каде таа црпи легитимитет?, напиша професорката Ванковска Бурни реакции предизвика ...

Како се збогати Катица Јанева, која вчера призна дека нема докази во истрагите

Сител - 23.03.2016

Заедничко за Зоран Заев и Катица Јанева е тоа што и двајцата имаат огромен капитал. Специјалната обвинителка најави дека таа допрва со своите десет прсти допрва ќе се збогатува. Весникот вечер неодамна откри дека специјалната обвинителка за нешто ...

Власта се закани со постапка за смена на Јанева, по оцените за нелегитимноста

Локално - 23.03.2016

Изјавата на Катица Јанева дека „од доказите што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека претседателот на државата, уставните судии и пратениците во Собранието се нелегитимни“, предизвика жестоки реакции, ...

Заев и Јанева координирани во нападите врз државата и институциите

Курир - 23.03.2016

Катица Јанева вчера го негираше и судот како трета власт, кој треба да одлучува дали нејзините „докази“ се релевантни. Истиот суд, кој треба да одлучува и по пријавите и доказите дека тимот на Катица Јанева ги малтретирал повиканите сведоци и дека ...

Каракамишева- Јовановска: Јанева станува директен соработник и учесник во мастер планот за рушење на македонската ...

Курир - 23.03.2016

– Вчера Катица Јанева и стави пепел на Република Македонија. Вчера Катица Јанева го помножи со нула секој македонски граѓанин, ги помножи со нула сите институции на македонската држава, ги помножи со нула Уставот, законите, целиот македонски правен ...

Јaнева го урива суверенитетот на Македонија

Алфа - 23.03.2016

Писмен допис и официјана потврда. Специјалната обвинителка нема да се појави во законодавниот дом. Јанeва утрово го удостоила собранието и на писмено ги известила дека нема да доаѓа на комисијата Писмен допис и официјана потврда.

ВРИЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Јанева е првата Македонка што јавно ја негира македонската држава- граѓаните и експертите ...

Курир - 23.03.2016

Не стивнуваат реакциите од граѓаните и експертите за вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која рече дека за нејзе Собранието е нелегитимна институција, истото она Собрание кое нејзе и даде легитимитет.

Катица Јанева: Немам докази во истрагите

Сител - 23.03.2016

Експертската јавост е шокирана од вчерашниот настап на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Сметаат дека со изјава дека доказите со кои располага обвинителството во 80 отсто го докажуваат обвинението со кое има намера во иднина да настапи, ...

Остри реакции во јавноста по вчерашната изјава на специјалната обвинителка Јанева

Алфа - 23.03.2016

Располагаме со докази кои со 80% го докажуваат обвинението со кое имаме намера да настапиме. Вака обвинителката Јанева објаснува како работи нејзиното обвинителство. Уште една изјава која укажува дека нејзината работа не се темели на докази ...

Катица да даде оставка и да одговара!

Вечер - 23.03.2016

Откако првиот човек на СДСМ Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја оспорија државата, Албанците ке го оспорат територијалниот интегритет, а Грците ќе уживаат во нашето разнебитување.

Собрание на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

еМагазин - 23.03.2016

Изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Ванковска: Од каде Јанева црпи легитимитет ако не ги признава институциите?

Нетпрес - 23.03.2016

По скандалозната изјава на специјалната обвинителка, Катица Јанева, според која сите институции во земјава се нерлегитимни, освен Специјалното Јавно обвинителство реагираше универзитетската професорка, Билјана Ванковска.

Ванковска: Ако Јанева не ги признава институциите, од каде таа црпи легитимитет?

Денешен - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера даде скандалозна изјава во која вели дека сите институции во Република Македонија биле нелегитимни, освен Специјалното Јавно обвинителство.

Јанева и Заев отворија пат за обезличување и непризнавање на државата од секого

Press24 - 23.03.2016

Откако првиот човек на СДСМ Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја оспорија државата, Албанците ке го оспорат територијалниот интегритет, а Грците ќе уживаат во нашето разнебитување.

Јанева и Заев отворија пат за обезличување и непризнавање на државата од секого

Денешен - 23.03.2016

Откако првиот човек на СДСМ Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја оспорија државата, Албанците ке го оспорат територијалниот интегритет, а Грците ќе уживаат во нашето разнебитување.

Катица Јанева призна дека нема докази

Вечер - 23.03.2016

Одговарајќи на новинарско прашање за тоа како ја коментира одлуката на Уставниот суд околу Законот за помилување, на вчерашната прес-конференција Катица Јанева рече дека доказите со кои располагало СЈО во 8о отсто го докажувале обвинението со кое во ...

Катица Јанева призна дека нема докази

Република - 23.03.2016

Одговарајќи на новинарско прашање за тоа како ја коментира одлуката на Уставниот суд околу Законот за помилување, на вчерашната прес-конференција Катица Јанева рече дека доказите со кои располагало СЈО во 8о отсто го докажувале обвинението со кое во ...

Остри реакции во јавноста по вчерашната изјава на специјалната јавна обвинителка Јанева

Денешен - 23.03.2016

Остри реакции во јавноста по вчерашната скандалозна изјава и односот кон државата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во која тврдеше дека сите институции во Република Македонија се нелегитимни.

Зошто Заев и Јанева се исти?

Вечер - 23.03.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се две лица на една иста паричка. Она што Заев ќе го побара, Јанева го исполнува. Двајцата имаат ограничен вокабулар и начин на изразување, зад работата на двајцата се ...

Како преку ноќ се збогати Катица Јанева?

Вечер - 23.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева за половина година направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува со државни пари – вака прашана за нејзината имотна состојба одговори специјалната обвинителка на вчерашната ...

Заев и Јанева се извор на деструкцијата и кризата во државата

Press24 - 23.03.2016

Заев не го признава Собранието, судството, Владата, а сега и народот кој за него бил фантомски. Сакајќи да одработи за Заев, пак, Јанева се закопа себеси- и таа не го признава Собранието кое го формираше СЈО.

Десет работи зошто Заев и Јанева се исти

Република - 23.03.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се две лица на една иста паричка. Она што Заев ќе го побара, Јанева го исполнува. Двајцата имаат ограничен вокабулар и начин на изразување, зад работата на двајцата се ...

Како преку ноќ се збогати Катица Јанева?

Република - 23.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева за половина година направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува со државни пари – вака прашана за нејзината имотна состојба одговори специјалната обвинителка на вчерашната ...

Грчева: Катица да ни објасни нам „нелегитимните“ кому и за што ги дава масните хонорари

Нетпрес - 23.03.2016

По вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која ги прогласи за нелегитимни сите институции во Македонија на својот Фејсбук профил се огласи и пратеничката Солза Грчева.

Заев и Јанева се извор на деструкцијата и кризата во државата

Денешен - 23.03.2016

Заев не го признава Собранието, судството, Владата, а сега и народот кој за него бил фантомски. Сакајќи да одработи за Заев, пак, Јанева се закопа себеси- и таа не го признава Собранието кое го формираше СЈО.

Зошто Заев и Јанева се исти?

Денешен - 23.03.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се две лица на една иста паричка. Она што Заев ќе го побара, Јанева го исполнува. Двајцата имаат ограничен вокабулар и начин на изразување, зад работата на двајцата се ...

Катица Јанева призна дека нема докази

Денешен - 23.03.2016

Скандалозната изјава со непризнавањето на Собранието, што практично значи и непризнавање на народот бидејќи тоа е претставничко тело на граѓаните, не беше единствен испад на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера одговарајќи на ...

Пратеничката Грчева: Дали Јанева го признава и буџетот од 4 милиони евра за 3 месеци кој и го изгласавме ние ...

Република - 23.03.2016

„Катица да ја избереме за Царица на Македонија! Само така ќе црпи легитимитет по наследство, а не како сега што и го даде Собранието кое „не било легитимно“ и не го признавала. Не знам само дали го признава и буџетот од 4 милиони евра за 3 месеци ...

КУРИР: Политички јуриш на Јанева и Заев за уривање на македонската држава (ВИДЕО)

Press24 - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, надвор од секоја правна логика, одлучи сама да си ги цени „доказите“ и врз основа на нејзина пресуда да ги оспори сите институции во Република Македонија, пренесува Курир Јанева вчера го негираше и судот ...

Каракамишева- Јовановска: Јанева станува директен соработник и учесник во мастер планот за рушење на македонската ...

Press24 - 23.03.2016

– Вчера Катица Јанева и стави пепел на Република Македонија. Вчера Катица Јанева го помножи со нула секој македонски граѓанин, ги помножи со нула сите институции на македонската држава, ги помножи со нула Уставот, законите, целиот македонски правен ...

Јанева: Мојата изјава укажува на важноста на нашите истраги, а не на деградирање на институциите

Макфакс - 23.03.2016

Мојата изјава беше во насока на укажување на важноста на нашите истраги и улогата на фер и демократските избори во градењето на институциите и нивниот легитимитет, и истата не беше во насока на деградирање на државните институции, се вели во ...

Јанева сама си го руши очајниот кредибилитет: Доказите кои ги имала само во 80 отсто го докажувале обвинението

Press24 - 23.03.2016

Скандалозната изјава со непризнавањето на Собранието, што практично значи и непризнавање на народот бидејќи тоа е претставничко тело на граѓаните, не беше единствен испад на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера одговарајќи на ...

Каракамишева: Катица Јанева го помножи со нула секој македонски граѓанин

Нетпрес - 23.03.2016

Вчера Катица Јанева и стави пепел на Република Македонија. Вчера Катица Јанева го помножи со нула секој македонски граѓанин, ги помножи со нула сите институции на македонската држава, ги помножи со нула Уставот, законите, целиот македонски правен и ...

Јанева јавно ја негира македонската држава – граѓаните и експертите згрозени

Нетпрес - 23.03.2016

Не стивнуваат реакциите од граѓаните и експертите кои се згрозени од вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која рече дека за нејзе Собранието е нелегитимна институција, истото она Собрание кое нејзе и даде ...

Катица contra мафија

Репортер - 23.03.2016

Крилатицата „Секоја држава си има своја мафија! Кај нас мафијата си има држава!“ ја смисли Бранко Црвенковски. Првпат ја употреби на голем митинг пред владата на Груевски кому му се обрати: „Е ова е тој каков-таков народ, Никола! Излези да го ...

Јанева: Имам два стана, но имот ќе ми се зголемува, не сум добила наследство од родителите

еМагазин - 23.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева меѓу бројните прашања на вчерашната прес конференција во рамките на конференцијата „Ефективна борба против корупција на високо ниво: прашање на личност или на систем?“, одговораше и за својата имотна состојба.

По социјалните мрежи врие: Јанева е првата Македонка која јавно ја негира македонската држава

Република - 23.03.2016

Скандалозната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со непризнавањето на Собранието, што практично значи и непризнавање на народот бидејќи тоа е претставничко тело на граѓаните предизвика бура реакции на социјалните мрежи.

Јанева и Заев одработуваат за Грците и радикалните Албанци

Република - 23.03.2016

Катица Јанева и Зоран Заев со непризнавањето на институциите отворија пат за обезличување на државата од секого, а за тоа најрадосни се Атина и радикалните структури меѓу Албанците. Откако Заев и Јанева ја оспорија државата и сите нејзини важни ...

Ванковска: Јанева е карикатура

Press24 - 23.03.2016

Катица Јанева е карикатура од тоа што треба да биде, напиша вчера на социјалните мрежи професорката Билјана Ванковска. Ставот на Ванковска доаѓа по скандалозната изјава на Јанева дека не го признава Собранието, Уставниот суд и Претседателот на ...

Катица Јанева го поништи легитимитетот на куќните совети и месните заедници

Република - 23.03.2016

Во дополнително соопштение што доцна синоќа беше испратено од страна на Специјалното јавно обвинителство беше дополнета изјавата на Катица Јанева, која таа вчера ја даде за медиумите и со која го оспори легитимитетот на сите други институции на ...

Јанева: Имаме основани сомненија за резултатот од изборниот процес

еМагазин - 23.03.2016

„Со оглед дека во медиумскиот простор се појавија повеќе информации и толкувања на мојата изјавата дадена на прес конференцијата одржана на 22.03.2016 година, а воедно имаше реакции и од страна на повеќе субјекти сакам да појаснам дека мојата изјава ...

Катица Јанева и легитимитетот

Press24 - 23.03.2016

Иако на Катица Јанева веќе некое време свесно и го имаат скратено маневарскиот простор во давање изјави заради доброто на СДСМ и на дел од меѓународната заедница која е нескриено и нејзин старател, пустото вчера работата излезе од контрола.

ТВ ВЕСТИ: Медиуми во канџите на политиката!

Фактор - 23.03.2016

На провладините телевизии ништо ново. Политички маркетинг на власта, оркестрирана пресметка со неистомислениците и цензура се појавите кои во текот на февруари се нотирани во Извештајот од следењето на медиумските содржини, кој го подготвува ...

Јанева: СЈО не го признава ни името Македонија!

Република - 23.03.2016

Откако вчера целосно се отвори и го покажа своето вистинско, специјално лице, обвинителката Катица Јанева денеска се доотвори и во ексклузивна изјава за своите медиуми го надополни своето казание: -„Значи. Не само Претседателот, Собранието и судот.

Ванковска: Ако Јанева не ги признава институциите, од каде таа црпи легитимитет?

Lider - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера даде скандалозна изјава во која вели дека сите институции во Република Македонија биле нелегитимни, освен Специјалното Јавно обвинителство.

Ванковска: Ако Јанева не ги признава институциите, од каде црпи легитимитет?

Пулс24 - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера даде скандалозна изјава во која вели дека сите институции во Република Македонија биле нелегитимни, освен Специјалното Јавно обвинителство.

Јанева и Заев отворија пат за обезличување на државата!

Пулс24 - 23.03.2016

Откако првиот човек на СДСМ Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ја оспорија државата, Албанците ке го оспорат територијалниот интегритет, а Грците ќе уживаат во нашето разнебитување.

Јанева станува директен учесник во мастер планот за рушење на македонската држава

Пулс24 - 23.03.2016

– Вчера Катица Јанева и стави пепел на Република Македонија. Вчера Катица Јанева го помножи со нула секој македонски граѓанин, ги помножи со нула сите институции на македонската држава, ги помножи со нула Уставот, законите, целиот македонски правен ...

Јанева практично призна дека не поседува валидни докази

Пулс24 - 23.03.2016

Скандалозната изјава со непризнавањето на Собранието, што практично значи и непризнавање на народот бидејќи тоа е претставничко тело на граѓаните, не беше единствен испад на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера одговарајќи на ...

Каракамишева- Јовановска: Јанева станува директен соработник и учесник во мастер планот за рушење на македонската ...

Lider - 23.03.2016

– Вчера Катица Јанева и стави пепел на Република Македонија. Вчера Катица Јанева го помножи со нула секој македонски граѓанин, ги помножи со нула сите институции на македонската држава, ги помножи со нула Уставот, законите, целиот македонски правен ...

НАРОДОТ Е ЗГРОЗЕН: Јанева е првата Македонка што јавно ја негира македонската држава!

Пулс24 - 23.03.2016

Не стивнуваат реакциите од граѓаните и експертите за вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која рече дека за нејзе Собранието е нелегитимна институција, истото она Собрание кое нејзе и даде легитимитет.

Катица да ни објасни нам „нелегитимните“ за што ги потроши масните хонорари

Пулс24 - 23.03.2016

Пратеничката од СДСМ Солза Грчева преку својот фејсбук профил ја осуди скандалозната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која ги прогласи за нелегитимни сите институции во Македонија.

Јанева и Заев здружено во уривањето на македонската држава

Пулс24 - 23.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, надвор од секоја правна логика, одлучи сама да си ги цени „доказите“ и врз основа на нејзина пресуда да ги оспори сите институции во Република Македонија.

Јанева: Претседателот, Уставниот суд и пратениците се нелегитимни

Нова ТВ - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смета смета дека изборните нерегуларности создале нелегитимни претставници на институциите Претседател на државата, пратениците, како и Уставниот суд.

Јанева го смета Претседателот, Собранието и Уставниот суд за нелегитимни поради доказите за Титаник

Телма - 22.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева смета дека и претседателот Иванов, и Уставниот суд и Собранието се нелигитимни институции поради начинот на кој дел од пратениците и судиите се избрани или назначени.

Јанева: Иванов, Уставен суд и Собранието се нелегитимни

24 Вести - 22.03.2016

Специјалната обвинителка ги оквалификува како нелегитимни шефот на државата, уставните судии и пратениците во Собранието . Од доказите со кои располатало специјалното обвинителство Јанева и нејзините соработници, заклучиле дека доведен е во прашање ...

Собрание - Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Утрински - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Јанева: 80% од доказите во случајот “Титаник“ го докажуваат обвинението. Следува борба во судот!

Капитал - 22.03.2016

Со доказите со кои располагаме во случајот „Титаник“ 80% се докажува обвинението на осомничените. Ова го изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната конференција „Ефикасна борба против високата корупција: прашање на личност или ...

Корупцијата предизвик пред Македонија

Вест - 22.03.2016

На конференцијата "Ефективна борба против корупција на високо ниво: прашање на личност или на систем?", во организација на Програмата на УСАИД за антикорупција и на Македонскиот центар за меѓународна соработка, државниот обвинител Марко Зврлевски и ...

Нелегитимни институции поради изборните нерегуларности

Р.С.Европа - 22.03.2016

Специјалната обвинителка Јанева посочи дека следи проширување на постапката за осомничените во „Титаник“ и очекува допрва посебна борба со судството. Таа вели дека поради изборните нерегуларности во земјава институциите се нелегитимни.

Јанева - Македонските институции се нелегитимни

Утрински - 22.03.2016

Слободанка Јовановска Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги прогласи за нелегитимно избрани претседателот на државата, пратениците и Уставниот суд, тврдејќи дека со доказите што ги обезбедило Специјалното обвинителство можат да се докажат ...

Јанева: Со доказите за „Титаник“, доведен е во прашање изборот на претседател, уставни судии и пратеници (ВИДЕО)

МКД - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смета дека со истрагите и доказите што ги имаат за изборните нерегуларности од повеќе изборни циклуси од 2011, 2012 и 2013 година, кои се дел од отворениот предмет на Специјалното јавно обвинителство ...

Собранието на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

А1 On - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

(ВИДЕО) Јанева: И претседателот и пратениците и уставните судии се избрани нелегитимно

Либертас - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смета смета дека изборните нерегуларности создале нелегитимни претставници на институциите Претседател на државата, пратениците, како и Уставниот суд.

Јанева: Изборите се доведени во прашање, Претседателот, Собранието и Уставниот суд се нелегитимни институции

Кајгана - 22.03.2016

Изборите што се одржаа во 2011, 2012 и 2013 се доведени во прашање, претседателот, Уставниот суд и Собранието се нелегитимни институции, изјави Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на прес конференцијата што ја одржаа денеска заедно со ...

Јанева: Нема да одам во Собрание

Либертас - 22.03.2016

Во однос на поканите од Советот и од Собранието, јавно кажувам дека нема да одам да им дадам отчет, бидејќи извештајот е толку мал и сé што е потребно е внатре, изјави денеска специјалнатa јавна обвинителка Катица Јанева по конференцијата „Ефективна ...

Јанева: Доведен е во прашање легитимитетот на уставните судии, претседателот, собранието

Фокус - 22.03.2016

Од доказите што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека самиот избор на претседател на државата, на уставните… Од доказите што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги има за случајот „Титаник“, ...

Иван Исцелител со поглед ја подигна Катица Јанева?

Panika.be - 22.03.2016

На социјалната мрежа фејсбук се појави видео во кое познатиот исцелител Иван ги употреби своите моќи за да ја подигне специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Притоа тој не употреби ништо друго освен својот поглед.

Јанева: Не одам во Собрание да дадам отчет

+инфо - 22.03.2016

Во однос на поканите од Советот и од Собранието, јавно кажувам дека нема да одам да им дадам отчет, бидејќи извештајот е толку мал и сé што е потребно е внатре, изјави денеска специјалнатa јавна обвинителка Катица Јанева по конференцијата „Ефективна ...

Катица Јанева: „Титаник“ ќе се проширува со нови пријави

Либертас - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната конференцијата на тема „Ефективна борба против корупцијата на високо ниво: прашање на личност или на систем?“, најави дека „Титаник“ ќе се проширува со нови пријави.

(ВИДЕО) Јанева: Не можам да кажам дали за Зврлевски ќе има постапка, во Собрание немам намера да одам

А1 On - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на новинарско прашање дали има предистражна постапка против државниот обвинител Марко Зврлевски кој во бомбите се слуша дека си ја знаел работатат и стопирал пријави, кажа дека има предмети за сите лица.

(ВИДЕО) Јанева: И претседателот и пратениците и уставните судии се избрани нелегитимно

А1 On - 22.03.2016

Од доказите што Специјалното јавно обвинителство ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека самиот избор на претседател, на уставните судии и на пратениците во Собранието е доведен во прашање и сите овие институции се нелегитимни, изјави ...

Катица Јанева: Изборот на претседателот, Уставниот суд и пратениците е доведен во прашање

Радио МОФ - 22.03.2016

Според доказите со кои располагаме сметаме дека самиот избор на претседател, Уставни судии и на пратеници е доведен во прашање, изјави денеска специјалната обвинителка, Катица Јанева одговарајќи на новинарско прашање за неодамнешната одлука на ...

Јанева најави проширување на случајот „Титаник“

Идивиди - 22.03.2016

Скопје, 22 март 2016 (МИА) - Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска најави проширување на истрагата за случајот „Титаник“ и за други лица во овој предмет. - Случајот се уште го работиме и имаме намера да прошириме за други лица во овој ...

Јанева најави проширување на истрагата за „Титаник“ и изрази сомнеж во легитимноста на институциите формирани со ...

Академик - 22.03.2016

„Со самите истраги за овие лица и со доказите со кои располагаме, а кои во 80 % го докажуваат обвинението со кое имаме намера да настапиме во иднина, сметаме дека самиот избор на Претседателот на РМ, на Собранието и на уставните судии е доведен во ...

Собранието на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Сител - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Собранието со осуда: Јанева игра опасна политичка игра

Локално - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

СОБРАНИЕ НА РМ: Јанева се погазува самата себе

Телеграф - 22.03.2016

Обвинителка Катица Јанева денеска рече дека нема да оди во Парламентот и на седницата на Советот на јавни обвинители да го образложи Извештајот за шестмесечната работа на СЈО Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за ...

Јанева ги прогласи изборите за нелегитимни, за Зврлевски ЈО е пандан на романскиот НАД

Точка - 22.03.2016

Романската обвинителка Кавеси која е позната по тоа што има покренато обвиненија против премиери, министри, пратеници не ја коментираше конкретно ниту работата на Јавниот обвинител, Зврлевски, ниту работата на Специјалната обвинителка, Јанева.

Собранието на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Канал5 - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Јанева: Изборите се доведени во прашање, претседателот, Собранието и Уставниот суд се нелегитимни институции

Точка - 22.03.2016

Изборите што се одржаа во 2011, 2012 и 2013 се доведени во прашање, претседателот, Уставниот суд и Собранието се нелегитимни институции, изјави Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на прес конференцијата што ја одржаа во вторник заедно со ...

Јанева најави проширување на случајот „Титаник“

Сител - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска најави проширување на истрагата за случајот „Титаник“ и за други лица во овој предмет. - Случајот се уште го работиме и имаме намера да прошириме за други лица во овој предмет, рече Јанева, која ...

ВИДЕО: Скандалозната изјава на Катица Јанева- македонските институции се нелегитимни

Курир - 22.03.2016

Сите институции се нелегитимни освен Специјалното обвинителство. Предметот Титаник покажа дека сите избори од 2011 се нелегитмни, а со тоа нелегитимни се избраните институции како што е Уставниот суд, Собранието и Владата, затоа би му порачале на ...

Јанева најави проширување на случајот „Титаник“

Канал5 - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска најави проширување на истрагата за случајот „Титаник“ и за други лица во овој предмет. - Случајот се уште го работиме и имаме намера да прошириме за други лица во овој предмет, рече Јанева, која ...

ВИДЕО: Јанева ќе го зголемува имотот со државни пари

Курир - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

Коалицискиот партнер на Заев, Ибраимовски ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска

Курир - 22.03.2016

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, лидерот на партијата за целосна еманципација на Ромите во Македонија (ПЦЕРМ), Самка Ибраимоски денеска даде скандлозна изјава со која ја ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска.

(ВИДЕО) Јанева: И претседателот и пратениците и уставните судии се избрани нелегитимно

Локално - 22.03.2016

Од доказите што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека самиот избор на претседател на државата, на уставните судии и на пратениците во Собранието е доведен во прашање и сите овие институции се ...

Јанева ги прогласи за нелегитимни Владата, Собранието и Уставниот суд - нема да го презентира извештајот за сработеното

Сител - 22.03.2016

Уставниот Суд, Собранието и Владата се нелегитимни за Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Иако и самат е избрана од ова Собрание и користи милионски буџет изгласан од истите пратеници, Јанева смета дека Спеицјалното обвинителство е ...

Собранието на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Курир - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Јанева и Зврлевски на конференција за корупција во Скопје

Алфа - 22.03.2016

Нашата Дирекција е институција со најголема доверба од народот во Романија - рече Ковеси. Обвинение против еден премиер, 5 министри, 16 пратеници, 97 градоначалници, 15 претседатели на општински совети и 32 директори на национални компании, стојат ...

ВМРО-ДПМНЕ се занимава со отчетност и проекти, Заев и Јанева со деструкции, негирање и рушење на уставниот поредок

Курир - 22.03.2016

Лидерот на СДСМ и Специјалната јавна обвинителка не го признаваат македонското Собрание. Заев и Јанева го негираат највисокиот орган и извор на државноста терајќи свои деструктивни сценарија.

НЕ СЕ ПРИЗНАВА СЕБЕСИ: За Јанева е нелегитимна институцијата што и даде мандат

Телеграф - 22.03.2016

Доколку Јанева не го признава македонското Собрание, тогаш ниту гласовите што пратениците ги дадоа во законодавниот дом за формирањето на СЈО треба да се нелегитимни. Тоа во основа значи дека и специјалното обвинителство, според логиката на Јанева, ...

Заев и Јанева се извор на деструкцијата и кризата во државата

Курир - 22.03.2016

Заев не го признава Собранието, судството, Владата, а сега и народот кој за него бил фантомски. Сакајќи да одработи за Заев, пак, Јанева се закопа себеси- и таа не го признава Собранието кое го формираше СЈО.

Зошто Заев и Јанева се исти?

Курир - 22.03.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се две лица на една иста паричка. Она што Заев ќе го побара, Јанева го исполнува. Двајцата имаат ограничен вокабулар и начин на изразување, зад работата на двајцата се ...

Како Катица Јанева се збогати преку ноќ?

Курир - 22.03.2016

Една од заедничките работи меѓу опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е тоа што и двајцата имаат огромен капитал. Јанева, која се збогати преку ноќ, вчера најави дека нејзиното богатење дополнитело ќе се ...

БЕТМЕН ВЕЛИТ: Кралица Катица и нелегитимната Македонија

Телеграф - 22.03.2016

Ќе си збори и фризура нема да ѝ трепне, па ќе каже и дека Собранието кое ја избра неа е нелегитимно и Претседателот кој ја потпиша неа (нели, „леташе авионот“) е нелегитимен. И буџетот кој го користи (4+ милиони евра на година) и е изгласан од ...

Јанева: Нелигитимни избори-нелигитмно Собрание, Претседател, Уставен суд

Сведок - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска изјавиа дека изборните нерегуларности создале нелегитимни претставници на институциите Претседател на државата, пратениците, како и Уставниот суд.

СОБРАНИЕ НА РМ: Катица Јанева се погази самата себе

Вечер - 22.03.2016

Обвинителка Катица Јанева денеска рече дека нема да оди во Парламентот и на седницата на Советот на јавни обвинители да го образложи Извештајот за шестмесечната работа на СЈО Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за ...

ВИДЕО: Скандалозната изјава на Јанева – Македонските институции се нелегитимни

Нетпрес - 22.03.2016

Сите институции се нелегитимни освен Специјалното обвинителство. Предметот Титаник покажа дека сите избори од 2011 се нелегитмни, а со тоа нелегитимни се избраните институции како што е Уставниот суд, Собранието и Владата, затоа би му порачале на ...

Собрание на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легитимитет

Нетпрес - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Видео: Десетте прсти на Катица Јанева

Денешен - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба, пишува Прес24.

Јанева не го признава Собранието кое го формираше Специјалното Јавно Обвинителство

Нетпрес - 22.03.2016

И официјално Катица стана портпарол на Заев, следејќи ја неговата политика на непризнавање на Владата, Уставниот суд, Собранието, судството, таа денес даде изјава со која не го признава Собранието кое го формираше Специјалното јавно обвинителство.

Десетте прсти на Катица Јанева (ВИДЕО)

Република - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

Видео: Скандалозната изјава на Катица Јанева- македонските институции се нелегитимни

Денешен - 22.03.2016

Сите институции се нелегитимни освен Специјалното обвинителство. Предметот Титаник покажа дека сите избори од 2011 се нелегитмни, а со тоа нелегитимни се избраните институции како што е Уставниот суд, Собранието и Владата, затоа би му порачале на ...

ВИДЕО: Десетте прсти на Катица Јанева

Вечер - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

Јанева ги прогласи изборите за нелегитимни, за Зврлевски ЈО е пандан на романскиот НАД

Макфакс - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на прес - конференцијата што ја одржаа заедно со романската обвинителка Лаура Ковеси и републичкиот јавен обвинител, Марко Зврелвски ги прогласи изминатите избори за нелегитимни, додека Зврлевски во ...

За Јанева претседателот, Собранието и Уставниот суд се нелегитимни

еМагазин - 22.03.2016

Изборите што се одржаа во 2011, 2012 и 2013 се доведени во прашање, а претседателот, Уставниот суд и Собранието се нелегитимни институции, изјави денеска Специјалната обвинителка Катица Јанева одговарајќи на новинарско прашања за одлуката на ...

Коалициски партнер на Заев ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска

Нетпрес - 22.03.2016

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, лидерот на партијата за целосна еманципација на Ромите во Македонија (ПЦЕРМ), Самка Ибраимоски денеска даде скандлозна изјава со која ја ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска, пренесува „Курир“.

Собранието на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Репортер - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

ВИДЕО: Десетте прсти на Катица Јанева

Нетпрес - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

ВИДЕО: Десетте прсти на Катица Јанева

Press24 - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

Коалицискиот партнер на Заев, Ибраимовски ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска

Press24 - 22.03.2016

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, лидерот на партијата за целосна еманципација на Ромите во Македонија (ПЦЕРМ), Самка Ибраимоски денеска даде скандлозна изјава со која ја ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска.

Катица Јанева: „Титаник“ ќе се проширува со нови пријави

Бриф - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната конференцијата на тема „Ефективна борба против корупцијата на високо ниво: прашање на личност или на систем?“, најави дека „Титаник“ ќе се проширува со нови пријави.

Јанева: И претседателот и пратениците и уставните судии се избрани нелегитимно

Бриф - 22.03.2016

Од доказите што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека самиот избор на претседател на државата, на уставните судии и на пратениците во Собранието е доведен во прашање и сите овие институции се ...

Собранието на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Press24 - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

(ВИДЕО) Јанева: Не можам да кажам дали за Зврлески ќе има постапка, во Собрание немам намера да одам

Репортер - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на новинарско прашање дали има предистражна постапка против државниот обвинител Марко Зврлески кој во бомбите се слуша дека си ја знаел работатат и стопирал пријави, кажа дека има предмети за сите лица.

(ВИДЕО) Јанева: И претседателот и пратениците и уставните судии се избрани нелегитимно

Репортер - 22.03.2016

Од доказите што Специјалното јавно обвинителство ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека самиот избор на претседател, на уставните судии и на пратениците во Собранието е доведен во прашање и сите овие институции се нелегитимни, изјави ...

Курир: Зошто Заев и Јанева се исти?

Нетпрес - 22.03.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се две лица на една иста паричка. Она што Заев ќе го побара, Јанева го исполнува. Двајцата имаат ограничен вокабулар и начин на изразување, зад работата на двајцата се ...

Јанева: Мојот имот уште ќе се зголемува

Нетпрес - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева за половина година нправиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува со државни пари, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

ЈАНЕВА ВО АКЦИЈА: Имаме докази за изборни измами, следат нови обвиненија!

Фактор - 22.03.2016

Со досегашните докази што ги обезбедило Специјалното обвинителство можат да се докажат обвиненија за изборни нерегуларности, тврди специјалната обвинителка Катица Јанева, која ги прогласи за нелегитимно избрани претседателот на државата, пратениците ...

ВИДЕО: Скандалозната изјава на Катица Јанева - македонските институции не се легитимни

Press24 - 22.03.2016

-Сите институции се нелегитимни освен Специјалното обвинителство. Предметот Титаник покажа дека сите избори од 2011 се нелегитмни а со тоа нелегитимни се избраните институции како што е Уставниот суд, Собранието и Владата, затоа би му порачале на ...

Јанева: Со доказите со кои располагаме за „Титаник“, за 80% се докажува обвинението на осомничените

еМагазин - 22.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева на денешната конференција „Ефикасна борба против високата корупција: прашање на личност или на систем“, изјави дека со доказите со кои располага Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“, за 80% се ...

Јанева: Изборите се доведени во прашање, претседателот, Собранието и Уставниот суд се нелегитимни институции

Макфакс - 22.03.2016

Изборите што се одржаа во 2011, 2012 и 2013 се доведени во прашање, претседателот, Уставниот суд и Собранието се нелегитимни институции, изјави Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на прес конференцијата што ја одржаа во вторник заедно со ...

Проширување на истрагата за случајот „Титаник“

МРТ - 22.03.2016

Освен вклученост на поранешни високи владини функционери, Јанева вели дека истрагата покажала вмешаност и на други лица, поради што, според неа, случајот добива поголеми размери... 80 проценти од доказите во случајот Титаник потврдуваат дека во ...

Заев и Јанева се извор на деструкцијата и кризата во државата

Република - 22.03.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска се самопромовираше во портпарол на обвинетиот Зоран Заев. Јанева слепо следејќи ги постапките и насоките на СДСМ и Заев, заборави дека е обвинителка, па во стил на гласноговорник на опозицијата изјави ...

Јанева за „Титаник“: Претседателот, уставни судии и пратеници-нелегитимни

ТВ21 - 22.03.2016

Изборните нерегуларности направија Претседател на државата, пратениците и Уставниот суд да ги сметам за апсолутно нелегитимни институции, изјави денеска специјалната обвинителка Катица Јанева на средба со новинарите што се одржа во рамките на ...

Катица не ја признава државата!!!

Вечер - 22.03.2016

Катица Јанева не ги признава Собранието, Претседателот и Уставниот суд. Катица не ја признава државата. Го признава само СДСМ. Да потсетиме дека таа е избрана од пратениците и Собранието кои за неа се нелегитимни институции Специјалниот јавен ...

Со проекти и отчетност спроти рушењето на уставниот поредок и државата

Република - 22.03.2016

Откако стана практика македонската опозиција својата политичка борба ја води само и само со црна кампања и без никаква идеја со која би се обидела да се наметне пред избирачите, актуелниот лидер Зоран Заев таа деструкција ја насочи и кон ...

Јанева: Претседателот, Уставниот суд и Собранието се нелигитимни Иванов: Знае ли таа кој и го потпиша указот?

Дневник - 22.03.2016

„Во случајот ’Титаник‘ се работи за осомничени лица за изборни манипулации на изборите во 2011, 2012 и во 2013 година. Овие лица за кои е отворена истрага, биле или с` уште се на високи функции и со доказите со кои располагаме, во 80 проценти го ...

ВИДЕО: Десетте прсти на Катица Јанева слатко од државата си крадат!

Пулс24 - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

Собрание на РМ: Јанева го руши сопствениот легалитет

Пулс24 - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Десетте прсти на Катица Јанева / видео

Lider - 22.03.2016

Десетте прсти на Катица Јанева направиле два стана за нејзините синови, а нејзиниот имот дополнително ќе се зголемува, најави денеска таа на прес конференцијата прашана за нејзината имотна состојба.

Скандалозната изјава на Катица Јанева- македонските институции се нелегитимни

Lider - 22.03.2016

Сите институции се нелегитимни освен Специјалното обвинителство. Предметот Титаник покажа дека сите избори од 2011 се нелегитмни, а со тоа нелегитимни се избраните институции како што е Уставниот суд, Собранието и Владата, затоа би му порачале на ...

Собрание на РМ: Оспорувајќи го законодавниот дом, Јанева го руши сопствениот легалитет

Lider - 22.03.2016

Денешната изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за наводната нелегитимност на клучните инстистуции на државата претставува врв на еден несмасен потценувачки однос заради што истиот најостро се осудува.

Јанева најави проширување на случајот „Титаник“

Lider - 22.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска најави проширување на истрагата за случајот „Титаник“ и за други лица во овој предмет. – Случајот се уште го работиме и имаме намера да прошириме за други лица во овој предмет, рече Јанева, која ...

ВИДЕО: Скандалозната изјава на Катица Јанева - македонските институции се нелегитимни

Пулс24 - 22.03.2016

Сите институции се нелегитимни освен Специјалното обвинителство. Предметот Титаник покажа дека сите избори од 2011 се нелегитмни, а со тоа нелегитимни се избраните институции како што е Уставниот суд, Собранието и Владата, затоа би му порачале на ...

Коалицискиот партнер на Заев, Ибраимовски ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска

Пулс24 - 22.03.2016

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, лидерот на партијата за целосна еманципација на Ромите во Македонија (ПЦЕРМ), Самка Ибраимоски денеска даде скандлозна изјава со која ја ја прогласи цела Македонија за непостоечка и фантомска.

Заев и Јанева се занимаваат со рушење на уставниот поредок!

Пулс24 - 22.03.2016

Лидерот на СДСМ и Специјалната јавна обвинителка не го признаваат македонското Собрание. Заев и Јанева го негираат највисокиот орган и извор на државноста терајќи свои деструктивни сценарија.

Заев и Јанева ја разгоруваат кризата во Македонија

Пулс24 - 22.03.2016

Заев не го признава Собранието, судството, Владата, а сега и народот кој за него бил фантомски. Сакајќи да одработи за Заев, пак, Јанева се закопа себеси - и таа не го признава Собранието кое го формираше СЈО.

СПМ - Јанева сака да го избегне соочувањето со јавноста

Утрински - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија смета дека неприсуството на Специјалната јавна обинителка Катица Јанева на собраниската седница на Комисијата за политички систем, на која требаше да се разгледува извештајот за нејзината работа, претставува ...

ПЦЕРМ Фантомски вработувања во Фантомска Република Македонија

+инфо - 21.03.2016

Партијата за целосна еманципација на Ромите во Македонија (ПЦЕРМ) реагира на вчерашниот отчет на поранешниот премиер Никола Груевски, дека вработиле 150.000 лица. „Доколку е така, како е можно при толкав голем број на вработувања, Пензискиот фонд да ...

СПМ: Јанева покажа непочитување на Собранието и Уставот што повлекува одговорност и разрешување

Курир - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија со изненадување го проследи одлагањето на собраниската Комисија за политички систем и односи помеѓу заедниците заради неприсуството на Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева, да го образложи Извештајот за ...

СПМ: Постапката на Јанева претставува непочитување на Собранието и на Уставот, што повлекува одговорност и разрешување

Сител - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија со изненадување го проследи одлагањето на собраниската Комисија за политички систем и односи помеѓу заедниците заради неприсуството на Специјалниот јавен обвинител, г-ѓа Катица Јанева, да го образложи ...

СПМ: Јанева сака да избегне соочување со јавноста

Телеграф - 21.03.2016

Неприсуството на Јанева, како што посочуваат од партијата, говори за нејзиниот обид да се сокрие непрофесионалното и селективно работење на Специјалното јавно обвинителство Социјалистичката партија на Македонија смета дека неприсуството на ...

Д-р Бајрактарова: Нека не се чудат странските фактори што на Катица Јанева и се „случи“ општа недоверба

Република - 21.03.2016

Никој не може да с стави над државата и граѓаните и мора да даде отчет за својата работа и однесување – смета професор д-р Бона Бајрактарова. Професорката, која честопати ги коментира случувањата на политичката сцена, денеска на својот фејсбук ...

СПМ: Јанева денес се постави над Собранието и над Уставот

Нетпрес - 21.03.2016

Денешното неодговорно ингнорирање на Специјалниот јавен обвинител претставува преседан во воспоставената пракса, заснована на закон и на Устав, со што г-ѓата Катица Јанева грубо се стави над Собранието и над Уставот на Република Македонија, се вели ...

СПМ: Јанева сака да го избегне соочувањето со јавноста

Репортер - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија смета дека неприсуството на Специјалната јавна обинителка Катица Јанева на собраниската седница на Комисијата за политички систем, на која требаше да се разгледува извештајот за нејзината работа, претставува ...

СПМ: Катица Јанева сака да го избегне соочувањето со јавноста

Пулс24 - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија смета дека неприсуството на Специјалната јавна обинителка Катица Јанева на собраниската седница на Комисијата за политички систем, на која требаше да се разгледува извештајот за нејзината работа, претставува ...

СПМ: Јанева сака да го избегне соочувањето со јавноста

Lider - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија смета дека неприсуството на Специјалната јавна обинителка Катица Јанева на собраниската седница на Комисијата за политички систем, на која требаше да се разгледува извештајот за нејзината работа, претставува ...