TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Антикорупциска ќе се позанимава со Кејот

Вечер - 16.11.2008

И Антикорупциска ќе се позанимава со Кејот. Револтот на граѓаните, угостителите, па и архитектите за заградување на дел од кејот за потребите на објектот што ќе се гради на плоштадот пред некогашниот Метропол, не здивнува. Деновиве и Антикорупциската комисија најави дека во соработка со Народниот правобранител интензивно работи на покренување времена мерка за враќање на работите во претходната ...

Да се ослободи кејот

Време - 15.11.2008

Роза Петкова Катерина Гетева Привремена мерка за запирање на изградбата на деловниот објект зад Градски трговски центар ќе побара Државната комисија за спречување на корупција во соработка со Народниот правобранител. Ова следува по реакцијата на граѓаните дека единствената пешачка и велосипедска зона на кејот 13 Ноември им е узурпирана по целата должина.

Антикорупциска и државниот правобранител против објектот на кеј

Утрински - 15.11.2008

Ќе се поведе привремена мерка за враќање на работите во претходна состојба. Кејот узурпиран од лимените огради и импровизираниот надземен премин поставени за потребите на градилиштето на деловниот објект на аголот помеѓу кејот и плоштадот да се врати во првобитна состојба. На вакво барање работи Државната антикорупциска комисија во соработка со државниот правобранител.

Антикорупциска бара Кејот да се врати како што беше

Дневник - 15.11.2008

Антикорупциската комисија и Народниот правобранител ќе побараат да се врати привремено претходната состојба на кејот 13 Ноември и сметаат дека случајот со градбата на административно-деловниот објект постои уште од 2005 година, кога било продадено земјиштето.Но, Општина Центар се оградува од обвинувањата дека со нивна градежна дозвола се затворил кејот 13 Ноември и дека дека немаат никава ...

Кејот да се врати во првобитна состојба

А1 - 14.11.2008

Да се тргнат параваните и импровизираниот мост од кејот и тој да се врати во првобитната состојба. Ова го побара антикорупциската комисија, откако градоначалникот Костовски незаконски дозволи да се узурпира шеталиштето покрај Вардар и да се претвори во улица по која ќе се пренесуваат градежни материјали.

Центар крева раце од кејот

Време - 14.11.2008

Од Општина Центар тврдат дека морале да издадат дозвола за градба зад Трговскиот центар затоа што новиот деловен објект е внесен во Деталниот урбанистички план уште во 1997 година. Тие се оградуваат од обвинувањата дека со нејзината градежна дозвола се реализирало и затворањето на кејот 13 Ноември со лимена ограда.

СДСМ заедно со граѓаните против градбата на кејот

А1 - 13.11.2008

Опозициската СДСМ вчера најави дека ќе ги поддржи граѓаните кои ќе протестираат против градоначалниците на Центар и Скопје, Аларова и Костовски, за незаконското узурпирање на кејот. Велат дека треба само да се одреди датумот. „Одговорноста за последиците лежи кај градоначалничката на Центар, Виолета Аларова, градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, и министерот за транспорт и врски, Миле ...

Го зедоа кејот, а не сакаат ниту да платат

Време - 13.11.2008

Роза Петкова Министерството за транспорт и врски ја посочува Општина Центар за одговорна за издавање дозвола за затворање на кејот на Вардар. Оттаму негираат каква било врска со новиот објект зад ГТЦ, како и со заградувањето на пешачката зона на кејот 13 Ноември.

СДСМ ќе поддржи протест поради уништувањето на кејот

Утрински - 13.11.2008

СДСМ ќе поддржи протест поради уништувањето на кејот. „Ако Аларова не го ослободи кејот од узурпаторите, ќе ги поддржиме барањата кои секојдневно стигнуваат до нас за протести поради дејствувањето на општинските и на градските власти“, најави вчера Дамјан Манчевски, член на ИО на СДСМ, лоцирајќи ја одговорноста за градилиштето на кејот кај Аларова, Костовски и министерот Јанакиески.

Никој не ја прифаќа одговорноста за градбата на кејот на Вардар

А1 - 12.11.2008

Власта и опозицијата повторно со меѓусебни обвинувања за узурпацијата на кејот 13-ти ноември, која незаконски ја дозволи градоначалникот на Скопје Трифун Костовски. Ако не се тргнат лимените паравани, СДСМ ќе ги поддржeле граѓаните во протестите против општина Центар и градот Скопје.

Наместо тунел, го украдоа кејот

Време - 12.11.2008

Роза Петкова Градежната дозвола за деловниот објект зад ГТЦ предвидува под кејот да се изгради подземна сообраќајница што ќе биде пристап до новата зграда. Сепак, останува нејасно зошто Градот издал сообраќајно решение возилата да минуваат по јавната пешачка зона, наместо под кејот за што е и издадено одобрението.

Партиски обвинувања за скопскиот урбанистички хаос

Телма - 12.11.2008

Градските власти и општината Центар го претворија кејот на Вардар во градилиште кога дозволија да се огради со табли, обвинуваат од опозициската СДСМ. Со тоа на граѓаните на Скопје им е оневозможено нормално движење, а блокиран е и погледот од сите угостителски објекти покрај кејот, велат од партијата.

Кејот ќе добие подземна сообраќајница

Н.Македонија - 12.11.2008

Наредната година ќе се гради подземна сообраќајница под кејот „13 Ноември“, која ќе служи како сообраќаен пристап до новата зграда што се прави на плоштадот „Македонија“. Фирмата „Дивелоп“, која е инвеститор на објектот, најавила дека ќе ја направи улицата, а потоа ќе го врати кејот во првобитната состојба.

СДСМ ќе поддржи протести против Аларова

Форум - 12.11.2008

СДСМ ја обвинил актуелната власт дека го узурпира центарот на Скопје, особено кејот на реката Вардар, со сомнителни процедури и во спротивност со интересите на граѓаните преку ноќ се менува Деталниот урбанистички план на Општина Центар. “Одговорноста за последиците лежи кај градоначалничката на Центар Виолета Аларова, градоначалникот на Скопје Трифун Костовски и министерот за транспорт и ...

ВМРО-ДПМНЕ:Кејот е узурпиран во времето на СДСМ

Форум - 12.11.2008

ВМРО-ДПМНЕ реагира на конференцијата за новинарите одржана од СДСМ, при што како што се вели во соопштението, “ја споделуваат загриженоста со колегите на Социјалдемократскиот сојуз, околу узурпацијата на кејот на реката Вардар“.

Деталниот урбанистички план се менува преку ноќ

Сител - 12.11.2008

Опозициската партија бара одговорност од градоначалницте од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Најголемата владејачка партија пак, реaгира со контра обвинение. Тврди дека за урбанистичкиот хаос е виновна токму СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ како одговорна политичка партија ја споделува загриженоста со колегите на СДСМ околу узурпацијата на кејот на реката Вардар.

Кејот е за пешаци, а не за камиони

Вечер - 12.11.2008

Во Градот тврдат дека делот што е ограден е наменет за пешаци и велосипедисти, а сепак сега ќе се користи за лични интереси. Дека тој не е опфатен со елаборатот според кој се наплаќа користење на јавна површина, а сепак ценовник за користење на јавна површина постои и е донесен од Градот. Градските власти и понатаму тврдат дека никој не треба да плати за користење на дел од Кејот 13 Ноември кој ...

Ќе одговара ли Костовски за узурпацијата на кејот на Вардар

А1 - 11.11.2008

Градоначалникот Костовски ги крши законите. Ќе одговара ли за криминал затоа што му дозволил на инвеститорот на зградата зад ГТЦ да го узурпира кејот. Инаку, со деталниот урбанистички план за плоштадот било предвидено да се изгради подземна сообраќајница под шеталиштето низ која требало да се пренесуваат градежните материјали.

Кејот блокиран без дозвола од МВР

Време - 11.11.2008

Роза Петкова Градот Скопје не побарал согласност од СВР- Скопје за сообраќајното решение со кое му дозволи на инвеститорот што гради зад ГТЦ да направи улица од пешачката површина на Кејот 13 Ноември, тврдат од одделението за односи со јавност на Министерството за внатрешни работи.

Кејот не ви е подарен

Време - 11.11.2008

Доколку скопската полиција не издала дозвола за сообраќајно решение со кое се затвори кејот зад ГТЦ, тогаш под итно треба да се побара од градежната инспекција да ги отстрани лимените барикади со кои се затвори шеталиштето крај Вардар. И некој да понесе одговорност.

Мост на Плоштад

Вест - 11.11.2008

Плоштадот Македонија и кејот 13 Ноември од мината недела ги поврзува пешачки мост. Инвеститорите на заградата на местото на поранешната Народна банка - фирмите "Дивелоп" и "Латис" го поставија мостот бидејќи градилиштето го отсече Плоштадот од Кејот.

На Кеј ќе се пие кафе со прав

Дневник - 11.11.2008

Општина Центар нема идеја како да го премости проблемот со хаосот на Кејот. Кејот 13 Ноември, кој подолго време се злоупотребува од кафеанџиите, стана и сообраќајница. Седум години во средишниот дел на Кејот се поставуваат маси и столови надвор од пропишаното. Општината Центар, која не успеа да најде решение за овој проблем, во меѓувреме дозволи шеталиштето да стане и сервисна улица за камиони.

Илјадници евра изгубени на Кејот

Вечер - 11.11.2008

Доколку некој би сакал да ги користи овие илјада метри квадратни од површината на Кејот за сопствен интерес, би требал да плати најмалку 200 илјади денари месечно на Градот, или околу 40 илјади евра годишно. Во случајот тоа не е така, а кејот ќе биде заграден до 31 декември 2010 година. Дел од Кејот 13 Ноември кој е едно од најпрометните шеталишта во градот е веќе една недела заграден со високи ...

Владата била виновна за узурпација на кејот

А1 - 10.11.2008

Без дозвола од скопската полиција, градот го претвори кејот „13-ти Ноември“ во улица по која камиони пренесуваат градежен материјал. Градоначалникот Костовски призна дека тој дозволил да се узурпира кејот, но според него, виновна за тоа била Владата. Таа инсистирала општина Центар да потврди дека на тоа место има маркица. „Градежната дозвола ја дава општина Центар.

Да се тргнат барикадите од кејот на Вардар

Време - 10.11.2008

Елена Мачевска Ниту една институција не сака да преземе одговорност за поставувањето на лимените барикади и практичното затворање на кејот 13 Ноември, кои го нагрдија ликот на центарот на Скопје. Државните институции сметаат дека не се надлежни, Општина Центар тврди дека не е нејзина одговорност, а градоначалникот Трифун Костовски го нема.

Градба среде кејот на вардар во Скопје

Телма - 10.11.2008

- Пред се согласно генералниот урбанистички план од 2002 година таму постои маркица.Во моето функционирање откако дојдов како градоначалник инсистирав да таа маркица се укине.За жал на своја седница општина Центар ја потврдува таа маркица,нормално под строго инсистирање на владата , изјави Трифун Костовски, градоначалник на Скопје. По добиената техничка документација со геомеханички податоци за ...