TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инаугуриран новиот папа Бенедикт XVI

А1 - 24.04.2005

Новиот поглавар на Римокатоличката црква папата Бенедикт XVI денеска беше инаугуриран на свечена миса на Плоштадот Свети Марко во Ватикан, при што му беа предадени наметка и прстен со ликот на Свети Петар. На наметката се извезени црвени крстови што ја симболизираат Исусовата крв, додека на ...

Бенедикт 16-ти првпат пред новинарите

А1 - 23.04.2005

Папата Бенедикт 16-ти денеска на првата прес-конференција по неговиот избор за поглавар на Римокатоличката црква им се заблагодари на новинарите за нивниот ангажман при пренесувањето на, како што рече, „историските“ промени во врвот на Светата столица.

Рацингер заслужен за победата на Буш?

Дневник - 23.04.2005

ПОРАДИ ЗАБРАНАТА ЗА ПРИЧЕСТУВАЊЕ НА ЏОН КЕРИ Германскиот кардинал Јозеф Рацингер, кој сега е папа Бенедикт Шеснаесетти, лани му помогнал на Џорџ В. Буш да победи на претседателските избори, укинувајќи ја причеста за поддржувачите на правото на абортус, јави МИА.

Бесплатно пиво во чест на папата Бенедикт XVI

Дневник - 23.04.2005

ВО ГЕРМАНИЈА Додека во Мексико се собираат бронзени клучеви за да се излее статуа на починатиот папа Јован Павле Втори, во германското гратче Марктл на Ин, родното место на кардиналот Џозеф Рацингер, односно папата Бенедикт XVI, бесплатно се дели пиво.

„Чикаго Трибјун“: Новиот папа го помогна реизборот на Буш

А1 - 22.04.2005

Германскиот кардинал Јозеф Рајцингер, сега папа Бенедикт Шеснаесетти, одигра голема улога во американската претседателска кампања минатата година, кога побара од католичките бискупи да им ја скратат причеста на оние кои го поддржуваат правото на абортус, како тогашниот демократски кандидат за ...

Секое чудо за два дена

Дневник - 22.04.2005

КАКО СЕ ИЗБИРААТ ПАПИ По "одмерувањето на силите" на првиот ден, новиот папа Бенмедикт Шеснаесетти е избран на почетокот на чувствителна фаза, која ниту на изминатите конклави не траела подолго од ден-два. Нема ниеден официјален збор што се се случувало на супертајните избори во Ватикан, но ...

Бенедикт XVI е кроток двојник на Рацингер

Дневник - 22.04.2005

ЛИЧНИТЕ ПРИЈАТЕЛИ НА НОВИОТ ПАПА ТВРДАТ Папата Бенедикт Шеснаесетти, според убедувањата, важи за копија на својот претходник Јован Павле Втори, но веројатно нема да го наследи имиџот на "глобтротер" што го имаше Полјакот. Поранешниот кардинал Јозеф Рацингер е познат како човек што се чувствува ...

Кардиналот Рацингер стана папа Бенедикт Шеснаесетти

Време - 21.04.2005

ЗАВРШИ КАРДИНАЛСКАТА КОНКЛАВА ВО ВАТИКАН Советот на кардиналите на Римокатоличката црква завчера во Ватикан го избра кардиналот Јозеф Рацингер за нов папа. Рацингер одбра да служи под новото име - Бенедикт Шеснаесетти. Тој беше избран попладнето на вториот ден на кардиналската конклава, по две ...

Папата Бенедикт Шеснаесетти одржа прва миса

Вест - 21.04.2005

КАТОЛИЦИТЕ СО НОВ ДУХОВЕН ЛИДЕР РИМ, 21 април (Хина) - Кардиналот Јозеф Рацингер својата прва миса како папата Бенедикт Шеснесетти ја одржа вчера наутро во Систинската капела со сите кардинали на кои им се заблагодари што го избрале и ги замо РИМ, 21 април (Хина) - Кардиналот Јозеф Рацингер својата ...

Бенедикт 16. пречекан со радост, но и со загриженост

Утрински - 21.04.2005

Јозеф Рацингер е избран за папа во четвртото гласање Германците дадоа папа по илјада години ВАТИКАН - Папата Бенедикт Шеснаесетти вчера изјави дека се чувствува оти е неадекватен и неспокоен по неговиот избор од страна на римокатоличките кардинали, избор кој беше поздравен од страна на ...

Папата сака отворен дијалог во Црквата

Утрински - 21.04.2005

Обраќање ВАТИКАН - Папата Бенедикт Шеснаесетти, кој се очекува дека ќе биде строг бранител на ортогоксниот католицизам-, вчера изјави дека сака отворен дијалог и внатре во самата негова Црква и со другите вери и култури. Говорејќи на латински за време на неговата прва јавна миса, Германецот Јозеф ...

Германија со неверување го дочека изборот на новиот папа

Утрински - 21.04.2005

Спротивставени реакции во родната земја на Јозеф Рацингер Нацијата која себе си се смета за секуларна, либерална и прогресивна изгледаше несигурна за тоа како да реагира на изборот на конзервативниот теолог Рацингер БЕРЛИН - Спротивставени емоции вчера ги обзедоа Германците, од гордост и радост, до ...

Теолошки визионер со корени од нацистичка Германија

Утрински - 21.04.2005

Кој е новиот поглавар на Римокатоличката црква со 1,1 милијарда верници Јозеф Рацингер кусо време бил член на Хитлеровата младина во раните тинејџерски години во 1941 година. Во 1943 година тој бил регрутиран во Вермахтот. Дезертирал во 1945 година и се вратил дома, но бил заробен од американски ...

Ватикан ќе има уште подобра политика спрема Македонија

Утрински - 21.04.2005

Администраторот Киро Стојанов за изборот на новиот поглавар на Римокатоличката црква Новоизбраниот папа Бенедикт Шеснаесетти во неговиот прв настап јасно ја искажа својата насока дека ќе ја води Католичката црква во духот на Вториот ватикански концил, одржан пред четириесет години, истакна на ...

Избор да се заштити верата во Европа

Утрински - 21.04.2005

Зошто конзервативниот германски кардинал Јозеф Рацингер беше избран да биде нов папа Кардиналите бараа наследник да го продолжи делото на Војтила ВАТИКАН - Јозеф Рацингер, германски кардинал и заштитник на верската ортодоксност од Ватикан, во вторникот беше брзо избран од Колеџот на кардинали за ...

Јозеф Рацингер стана папа Бенедикт Шеснаесетти

Дневник - 21.04.2005

КАРДИНАЛИТЕ БРЗО ИЗБРАА НАСЛЕДНИК НА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ По великиот папа Јован Павле Втори, кардиналите ме избраа мене, едноставен и понизен работник на лозјето Господово. Со тие зборови германскиот конзервативен кардинал Јозеф Рацингер завчера од Ватикан им се претстави на католичките верници како ...

Германците и горди и загрижени

Дневник - 21.04.2005

РЕАКЦИИ ОД СВЕТОТ Мнозина Германци се чувствуваат горди затоа што нивни сонародник, по пауза од речиси еден милениум, е избран за папа, но не е мал ниту бројот на тие што отворено прашуваат дали конзервативниот Јозеф Рацингер е вистинскиот човек за папскиот престол во денешниот свет.

Рацингер стана папа Бенедикт XVI

Дневник - 21.04.2005

КАРДИНАЛИТЕ БРЗО ИЗБРАА НАСЛЕДНИК НА ЈОВАН ПАВЛЕ ВТОРИ По великиот папа Јован Павле Втори, кардиналите ме избраа мене, едноставен и понизен работник на лозјето Господово. Со тие зборови германскиот конзервативен кардинал Јозеф Рацингер завчера од Ватикан им се претстави на католичките верници како ...

Политиката на Ватикан кон Македонија може да биде уште подобра

Дневник - 21.04.2005

КАТОЛИЧКА ЦРКВА По изборот на новиот папа Бенедикт 16 претпоставувам дека политиката на Ватикан кон Македонија може да биде уште подобра во секој поглед, изјави вчера монсињор Кирил Стојанов, апостолскиот администратор во Македонија.

БЕНЕДИКТ 16 , НОВ ПАПА

Вечер - 21.04.2005

Белиот чад и ватиканските ѕвона завчера попладне ја најавија веста што ја исчекуваа над милијарда верници од целиот свет.Конклавата на кардиналите на Римокатоличката за само 28 часови го избра германскиот кардинал Јозеф Рацингер за нов папа, 265 -ти по ред.По негов избор,световното име од тој ...

Бенедикт 16-ти ја оддржа првата литургија како папа

А1 - 20.04.2005

Во првата проповед како поглавар на Римокатоличката црква, папата Бенедикт 16-ти изјави дека бил изненаден од изборот што ги надминал сите негови очекувања. Папата соопшти дека има намера да работи за развој на „колегијалноста“ во Црквата, следејќи го патот на своите предходници.

Светските лидери го поздравија изборот на папата

А1 - 20.04.2005

Најголемиот дел од политичките и верски лидери го поздравија изборот на германскиот кардинал Јозеф Рацингер за нов папа, кој ќе го носи името Бенедикт Шеснаестти. Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан му честиташе на Бенедикт 16-ти и рече дека ОН и Светата столица ја делат силната ...

Патријархот Вартоломеј Први го повика новиот папа на дијалог

А1 - 20.04.2005

Вселенскиот патријарх Вартоломеј Први денеска упати повик до новиот папа да се продолжи дијалогот со христијанските цркви, покренат од неговиот претходник Јован Павле Втори. „Мислиме дека новиот папа, кој е врвен теолог, го цени богатството на теологијата и духовниот живот на нашата Црква и ...

Ватикан втор ден под црн чад - нема нов папа

Вест - 20.04.2005

ВАТИКАН, 20 април (Би-Би-Си) - Од оџакот на Систинската капела се појави црн чад што значи дека римокатоличките кардинали не избрале нов папа. ВАТИКАН, 20 април (Би-Би-Си) - Од оџакот на Систинската капела се појави црн чад што значи дека римокатоличките кардинали не избрале нов папа.

Црн чад над Ватикан

Време - 20.04.2005

ВТОР ДЕН ОД ОДРЖУВАЊЕТО НА КОНКЛАВАТА Насобраните луѓе на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан вчера вторпат биле измамени во само два дена. Тие помислиле дека чадот што се издигнал над Систинската капела е бел и дека 115-те кардинали го избрале новиот папа, наследник на Јован Павле Втори.

Ватикан вчера трипати неуспешно гласаше за избор на папа

Утрински - 20.04.2005

Кардиналите ја продолжуваат конклавата за избор на нов папа, наследник на Јован Павле Втори Кардиналите треба да гласаат по двапати изутрина и двапати попладне РИМ - Од оџакот на Сикстинската капела вчера на трипати се појави црн чад, што сигнализираше дека кардиналите на Римокатоличката црква, кои ...

Двапати црн чад

Дневник - 20.04.2005

ПОЧНА ИЗБОРОТ НА НОВ ПАПА Римокатоличките кардинали на првите три гласања прексиноќа и вчера претпладне не избраа нов папа, што беше означено со црн чад од оџакот на Систинската капела во Ватикан, јави Ројтерс. По првото тајно гласање во понеделникот во 16.30 часот, оџакот на капелата во 19 часот ...

Велегласачите ги подучуваат кардиналите за кого да гласаат

Дневник - 20.04.2005

Во прецизно утврдената процедура за избор на нов папа сите имаат строго определена улога и функција. Сите, освен најважните играчи - "велегласачите", кои го користат своето влијание за да го наметнат името на новиот поглавар на Црквата со 1,1 милијарда верници.

Ватиканска премиера на филмот за папата

Дневник - 20.04.2005

САМО НЕКОЛКУ ДЕНА ПО СМРТТА Филмот за животот на папата Јован Павле Втори пред да стане папа ја имаше својата премиера во Ватикан. Филмот "Карол: Човекот што стана папа" го екранизира животот на Карол Војтила од времето кога бил момче во Полска до моментот кога беше избран за папа.

облечен во свечената папска бела и златна мантија бенедикт 16-ти во сикстинската капела на кардиналите на латински им ...

Канал5 - 20.04.2005

.. „ делата на јован павле втори ќе ме водат.. сакам цврсто да потврдам дека ќе ги продолжам обврските спрема две илјадната традиција на црквата„, се завешта бенедикт 16-ти дека ќе го обедини христијанството, но и дека ќе го продолжи отворениот и искрен д ..

Кардиналите денес не избраа нов папа

А1 - 19.04.2005

Црн чад се издигна од оџакот на Сикстинската капела, што означува, дека не е избран папа за време на двете гласања претпладнево. Неколку илјади верници и туристи се собраа изутринава на плоштадот Свети Петар, за да видат каков ќе биде чадот од оџакот на Сикстинската капела - бел или црн.

Биографија на Јозеф Рацингер

А1 - 19.04.2005

Јозеф Рацингер е роден на 18 април 1927 година во германската покраина Баварија. Свештеник станал во 1951 година, а во 1977 година е именуван за надбискуп на Минхен. Во 1981 година е поставен за раководител на влијателната Конгрегација за верска доктрина, која реформските кругови во Католичката ...

Јозеф Рацингер е нов Папа

А1 - 19.04.2005

Германскиот кардинал Јозеф Рацингер е избран денеска за нов папа. Кардиналот Рацингер го избра името Бенедикт Шеснаесетти. Претходно, чилеанскиот кардинал Естевес соопшти „Имаме папа“. „Драги браќа и сестри, по големиот папа Јован Павле Втори кардиналите ме избраа мене - едноставен и понизен ...

Ватикан се затвори за да го избере новиот папа

Вест - 19.04.2005

ВАТИКАН, 19 април (АП) - Кардинали од шест контитненти вчера се собраа на првата конклава во новиот милениум каде што треба да го изберат човекој кој ќе го наследи папата Јован Павле Втори и кој ќе ги поведе верниците на Римокатоличката црква во нова ера.

Кардиналите го избираат наследникот на Јован Павле Втори

Време - 19.04.2005

ПОЧНА КОНКЛАВАТА НА КАРДИНАЛИТЕ ВО РИМ Во Ватикан вчера почна Конклавата на кардиналите, затворениот собир на кој 115 кардинали на Католичката црква ќе го избираат новиот папа. Конклавата почна со пеење на древната молитва „Дојди Создателу“, со која повикуваат помош од Господ за да го изберат ...

Милијарда католици очекуваат бел чад од Сикстинската капела

Утрински - 19.04.2005

Кардиналите почнаа да гласаат за избор на нов лидер на моќната Римокатоличка црква Конклавата, единствен избор на комбинација на стари ритуали со ултра-модерни технологии, започна вчера во 16,30 часот во Сикстинска капела ВАТИКАН - Римокатоличките кардинали одржаа свечена молитвена миса за ...

Рацингер им одржа лекција на кардиналите

Дневник - 19.04.2005

ПОЧНУВА КОНКЛАВАТА ЗА ИЗБОР НА НОВ ПАПА Конзервативниот германски кардинал Јозеф Рацингер, еден од фаворитите да биде избран за нов папа, само неколку часа пред почетокот на конклавата им порача на своите 114 колеги со право на глас дека идниот поглавар на Римокатоличката црква мора да ги брани ...

Избран е новиот папа, германскиот кардинал јозеф рајцингер, кој го избра името Бенедикт 16

Канал5 - 19.04.2005

првиот ѓакон, чилеанскиот кардинал естевез од прозорецот на црквата свети петар им ја соопшти на десетиците илјади верници дека имаат папа- германскиот кардинал јозеф рацингер.. најавуваниот фаворит рацингер по свој избор го зема името бенедикт 16-ти..

Вчера се гласаше само еднаш

Вечер - 19.04.2005

Вчера попладне во Сикстинската капела, во Ватикан, влегоа сите 115 кардинали од 52 земји од светот. По нив, ѓаконите ја затворија вратата на капелата, со што почна строго прецизната процедура за избор на нов папа. Најпрво, тие ја положија свечената заклетва дека ќе ја чуваат тајноста на изборот, по ...

Почнува конклавата за избор на нов папа

А1 - 18.04.2005

Во Сикстинската капела во Ватикан денеска започнува заседанието на Конклавата на кардиналите на Римо-католичката црква, која треба да го избере новиот 264-ти папа. Пред почетокот на Конклавата на плоштадот „Св. Петар“ ќе биде отслужена литургија, по што кардиналите ќе бидат затворени во ...

Вербата на Рацингер во Хитлер пречка за избор на нов папа

Вест - 18.04.2005

ПОМАТЕНИ СМЕТКИТЕ НА НАЈСЕРИОЗНИОТ КАНДИДАТ ЗА ПОГЛАВАР НА КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА Лондон, 18 април - Военото минато на еден од најсериозните кандидати за нов поглавар на Католичката црква, германскиот кардинал Јозеф Рацингер би можело сериозно да ги загрози неговите шанси да биде избран за наследник на ...

Почнува изборот на нов папа

Време - 18.04.2005

ДЕНЕСКА ВО ВАТИКАН Денеска во Ватикан почнува средбата на кардиналите или конклавата на која 115-те кардинали од 52 земји треба да го изберат 265-от папа во историјата на Католичката црква, јави новинската агенција АФП. Конклавата трева да почне денеска по претпладневната миса во базиликата на ...

Се бара папа за новите светски предизвици

Утрински - 18.04.2005

Кардиналите ќе избираат меѓу фигура и силна личност ВАТИКАН - Изразите на наклонетост спрема папата Јован Павле Втори во светот можеби ги убедија кардиналите, кои ќе избираат негов наследник, дека во денешната Римокатоличка црква нема место за таканаречен преоден лидер.

Ватикан молчи, интригите почнаа

Утрински - 18.04.2005

Кардиналите се собраа во Рим за да го изберат наследникот на Јован Павле Ниту еден од кандидатите засега не се гледа како фаворит ВАТИКАН - Кардиналите на Римокатоличката црква вчера почнаа да пристигнуваат на изолирани места пред значајната конклава за избор на наследник на папата Јован Павле ...

Големо надитрување на кардиналите

Дневник - 18.04.2005

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ИЗБОРОТ НА НОВ ПАПА За разлика од обичните избори, по гласањата нема да има прес-конференции, изјави на портпароли, славења и поплаки - единствениот сигнал од Ватикан за верниците ќе биде чадот од оџакот над Систинската капела Сто и петнаесет кардинали од денеска, на секојдневни ...

Нема да се повтори сивиот чад од 1978 година

Дневник - 18.04.2005

На конклавата учествуваат 115 кардинали од вкупно 52 земји. Уште двајца кардинали се помлади од 80 години, но тие го откажаа учеството на изборите. Не гласаат 66 кардинали постари од 80 години. Новиот папа традиционално е еден од гласачите.

првата конклава во третиот милениум почна во 16 и 30

Канал5 - 18.04.2005

процесијата од 115 кардинали од 52 земји, директно следена од камерите на ватиканската телевизија, од салата за благослов влезе во сикстинската капела.. сите освен двајцата болни кардинали ги зазедоа нумерираните места во полукружна форма, а во отворениот процесијата од 115 кардинали од 52 земји, ...