TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсен лекарот кој ја изврши масовната стерилизација на жени во Индија

Канал5 - 16.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар. Активистите во Индија инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на ...

Починатите стерилизирани жени биле затруени со лек

Sky - 16.11.2014

Лек со примеси на отровни супстанции е причина за смртта на 13 неодамна стерилизирани Индијки, соопштија денеска властите по стерилизацијата. Отфрлени се претходните тврдења дека лекарска грешка е причина за смртта на жените.

Затруени лекови причина за смртта на 13 жени во Индија

Здравство24 - 15.11.2014

Затруени лекови ја предизвикаа смртта на 13 жени кои поминаа постапка на стерилизација во централната Индија откако со аутопсија е утврдено дека немало пропусти во хируршкиот зафат, соопштија денеска властите.

Индија: Властите истражуваат дали лекови против болка се причина за смртта на 13 жени

А1 On - 15.11.2014

Под обвинение дека извршиле измама се уапсени директор на фабрика за лекови и неговиот син, кои обезбедиле антибиотици и аналгетици за жените над кои деновиве била извршена стерилизација, во Индија.

Затруени лекови убија 13 жени во Индија

+инфо - 15.11.2014

Затруени лекови ја предизвикаа смртта на 13 жени кои поминаа постапка на стерилизација во централната Индија откако со аутопсија е утврдено дека немало пропусти во хируршкиот зафат, соопштија денеска властите.

Затруени лекови убија 13 жени во Индија

Lider - 15.11.2014

Затруени лекови ја предизвикаа смртта на 13 жени кои поминаа постапка на стерилизација во централната Индија откако со аутопсија е утврдено дека немало пропусти во хируршкиот зафат, соопштија денеска властите.

Уапсен докторот што ги стерилизираше индијските жени

МРТ - 14.11.2014

Индијската полиција вчера го уапси докторот Р.К Гупта кој во саботата стерилизирал 83 жени по што умреле 13 од нив,а другите со компликации се хоспитализирани... Гупта правел подврзување и пресечување на јајцеводите во склоп на програмата за ...

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

Утрински - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Уапсен хирургот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

Дневник - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, a активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

ИНДИЈА: Лекарот што изврши масовна стерилизација на жени заврши зад решетки

Телеграф - 13.11.2014

Лекарот Р. К. Гупта, за локална телевизија изјави дека не е виновен и дека бил под притисок од државата да ги исполни целите Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти полицијата во сојузната ...

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

Алфа - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Уапсен хирургот кој изврши масовна стерилизација во Индија

Канал5 - 13.11.2014

Уапсен е индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 15 починаа. Осомничениот лекар извршил 83 операции за неколку часа над сиромашни жени во државен здравствен камп во дистриктот Биласпур, а постои сомнеж дека инструментите со ...

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

Здравство24 - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

+инфо - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Индија: Уапсен лекарот кој изврши масовна стерилизација на жени

Точка - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, пренесе МИА. Активистите во Индија инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање ...

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

А1 On - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Во Индија уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени

Либертас - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Ужасно: Извршил масовна стерилизација на жени - 13 од нив починале

Сител - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Масовна стерилизација – лекар за еден час оперирал 85 жени

Press24 - 13.11.2014

Осум жени починаа, а 24 се хоспитализирани во индиската држава Чатисгарх поради компликации што настанале по стерилизацијата извршена во рамките на програмата за планирање на семејството што ја организраат индиските власти.

Индија: Уапсен лекарот кој изврши масовна стерилизација на жени

Нетпрес - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, пренесе МИА. Активистите во Индија инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање ...

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени

Вечер - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

Денешен - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Позната актерка покрена кампања против нехуманата стерилизација на жените!

Пулс24 - 13.11.2014

Популарната индиска актерка Мегна Малик (Амаџи) од серијата „Отфрлена“, се огласи по повод планирањето на семејство во Индија, односно стерилизацијата поради која до денес починале 13 жени.

Уапсен лекарот што изврши масовна стерилизација на жени во Индија

Lider - 13.11.2014

Индискиот лекар што изврши масовна стерилизација на жени, од кои 13 починаа, е уапсен, соопшти денеска полицијата во сојузната индиска држава Чатисгар, додека активистите инсистираат на итна реформа на владината програма за планирање на семејството.

Масовна стерилизација – лекар за еден час оперирал 85 жени

Maxim - 13.11.2014

Осум жени починаа, а 24 се хоспитализирани во индиската држава Чатисгарх поради компликации што настанале по стерилизацијата извршена во рамките на програмата за планирање на семејството што ја организраат индиските власти.

Стерилизираните Индијки со тешка судбина, 13 починати досега

Точка - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија денеска индиски официјални претставници.

Тринаесет Индијки починале од последици на стерилизација

+инфо - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија денеска индиски официјални претставници.

Тринаесет Индијки починале од последици на стерилизација

Здравство24 - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија денеска индиски официјални претставници.

Тринаесет Индијки починале од последици на стерилизација

А1 On - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија денеска индиски официјални претставници.

Индија: 30 жени починале како последица од стерилизација

Курир - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија денеска индиски официјални претставници.

Стерилизираните Индијки со тешка судбина, 13 починати досега

Нетпрес - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија денеска индиски официјални претставници.

Масовни протести: Индијки умираат на стерилизација!

Вечер - 12.11.2014

Бројот на жените кои починале по масовната стерилизација во индиската држава Чатисгар се зголеми на 13, додека десетици се наоѓаат во болница, од кои повеќето се во критична состојба, соопштија индиски официјални претставници.

Масовната стерилизација одведе во смрт девет Индијки

Дневник - 11.11.2014

Девет жени починаа, а најмалку 50 други се хоспитализирани, од кои 20 се во критична состојба во болница во сојузната индиска држава Чатисгар, по спроведување државна програма за стерилизација, пренесува Би-би-си.

Во Индија осум жени починаа по масовна стерилизација

Локално - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Осум Индијки починаа по масовна стерилизација

Канал5 - 11.11.2014

Осум жени починаа, а десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држава Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќе од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Осум жени починаа по масовна стерилизација во Индија

Точка - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

По масовна стерилизација во Индија, 8 жени починаа, 10 во критична состојба

Здравство24 - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

ТРАГЕДИЈА Во Индија осум жени починаа, десетина во критична состојба по масовна стерилизација

+инфо - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Во Индија осум жени починаа, десетина во критична состојба по масовна стерилизација

А1 On - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Лекар или касап: 8 жени починале по масовна стерилизација – Еден лекар за 5 часа оперирал 83 жени?!

МК News - 11.11.2014

По спроведувањето на државната програма за стерилизација во индијската држава Чатистар починаа осум жени, а десетици се во критична состојба Над 80 жени кои се подвргнале на стерилизација во владиниот камп во дистриктот Биласпур почнале да ...

Во Индија осум жени починаа по масовна стерилизација

Н.Македонија - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држaва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Лекари или касапи: Осум жени починале по бесплатната масовна стерилизација во Индија!

Точка - 11.11.2014

Осум жени починале, а 24 биле хоспитализирани во индиската држава Чатишарх, поради компликации настанати по стерилизациите извршени во рамките на програмата за смалување на растот на популацијата, организирана од индиските власти.

Во Индија осум жени починале по масовната стерилизација

Press24 - 11.11.2014

Осум жени починале и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Во Индија осум жени починаа, десетина во критична состојба по масовна стерилизација

Сител - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Во Индија осум жени починаа, десетина се во критична состојба по масовна стерилизација

Курир - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Осум жени починаа по масовна стерилизација во Индија

Нетпрес - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Стерилизацијата во Индија зема осум жртви

МРТ - 11.11.2014

По спроведувањето на државната програма за стерилизација во индијската држава Чатистар починаа осум жени, а десетици се во критична состојба... Над 80 жени кои се подвргнале на стерилизација во владиниот камп во дистриктот Биласпур почнале да ...

Во Индија убиле жени со масовна стерилизација: Еден лекар за пет часа оперирал 83 жени?!

Република - 11.11.2014

Осум жени умреле, а 24 се хоспитализирани во индиската држава Чатисгарх поради компликации настанати по стерилизација направена во склоп на програмата за планирање на семејство што го организирала индиската власт за да се смали растот на ...

Масовна стерилизација во Индија – осум жени починаа

Шеталиште - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Жени умираат, ама ако се стерилизират ќе добијат шпорет и автомобил

Вечер - 11.11.2014

Во Индија осум жени починаа, а десетина во критична состојба по масовна стерилизација. Инцидентот се случил во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација.

Еден лекар за 5 часа оперирал 83 жени?!

Пулс24 - 11.11.2014

Осум жени умреле, а 24 се хоспитализирани во индиската држава Чатисгарх поради компликации настанати по стерилизација направена во склоп на програмата за планирање на семејство што го организирала индиската власт за да се смали растот на ...

Индија: Осум починаа, десетина жени се во критична состојба по масовна стерилизација

Lider - 11.11.2014

Осум жени починаа и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...

Во Индија осум жени починале по масовната стерилизација

Maxim - 11.11.2014

Осум жени починале и десетина се во критична состојба во болница во сојузната индиска држва Чатисгар по спроведување на државна програма за масовна стерилизација. Повеќето од над 80 жени кои се подложени на стерилизација во владин здравствен камп во ...