TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Антивладините демонстранти зазеле ТВ-станица и почнале да емитуваат руски канали (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 27.04.2014

Проруските демонстранти ја заплениле локалната државна ТВ-станица во градот Донецк во источниот дел на Украина, барајќи на неа да се емитуваат руски ТВ-канали.

Порано Путин не го разбиравме или му се смеевме

Идивиди - 27.04.2014

Прага, 26 април 2014 (МИА) - Конфликтот со Русија поради Источното партнерство и Украина се појави кога рускиот претседател Владимир Путин одлучи да изгради конкурентен проект против ЕУ во форма на ...

Украински адмирал открива како ќе упаднат руските војски

Локално - 27.04.2014

Украинскиот адмирал Игор Кабаненко ги посочи најверојатните сценарија за рускиот упад во Украина . На страната на Facebook тој пишува дека три моќни руски групи до украинската граница се донесени во ...

Десеткуван превозот на стоки кон и од Русија

Вечер - 27.04.2014

Ова се однесува не само за македонските транспортери кои ја заобиколуваат Украина и патуваат преку Полска и Белорусија, иако патот е подолг и поскап, туку со ваков проблем се соочуваат и сите други ...

Во Донецкиот телецентар работат на повторно еимтување на руските телевизиски канали

Руска реч - 27.04.2014

Демонстрантите кои го зазедоа телевизискиот центар во Донецк изјавија дека нивните специјалисти се обидуваат да го активираат емитување на руските телевизиски канали во регионот, пренесува РИА ...

Украина ѝ предлага на Русија консултации во Виена на 28 април

Руска реч - 27.04.2014

Украина ѝ предложи на Русија одржување консултации на 28 април во Виена во склад со одредбите на Винескиот документ за мерките за јакнење на довербата и безбедноста, се наведува во соопштението, ...

Јацењук: Русија сака да започне Трета светска војна

Lider - 27.04.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук ја обвини Русија дека сака да ја окупира Украина армиски и политички, во време кога и Киев, и Москва натрупуваат сили на границата, пишува онлајн изданието на ...

Руската армија е важна за украинската воена индустрија

Deutsche Welle - 26.04.2014

Руските интереси во Украина не се само од геополитичка природа. Во Украина до денес постојат важни, високо специјализирани добавувачи за руската воена индустрија.

Јаценјук: Русија го нарушува украинскиот воздушен простор со цел да ја воведе Украина во војна

24 Вести - 26.04.2014

Руската воена авијација синоќа го наруши неколку пати украинскиот воздушен простор со една единствена цел да ја натера Украина да почне војна, изјави денеска во Рим украинскиот премиер Арсениј ...

Украинските бунтовници ги нарекоа заложниците „НАТО шпиони“

Р.С.Европа - 26.04.2014

Про-руските бунтовници во источна Украина кои држат група на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во заложништво рекоа дека заробените се „НАТО шпиони.

Русија не одлучила дали ќе ги признае резултатите од претседалските избори во Украина

Р.С.Европа - 26.04.2014

Рускиот амбасадор во Обединетите нации рече дека Москва се уште не одлучила дали ќе ги признае резултатите од претседателските избори во Украина што треба да се одржат на 25 мај..

Во Украина паѓаат хеликоптери, а се крева тензија

Дневник - 26.04.2014

На аеродромот во Kраматорск во источна Украина вчера одекнаа неколку експлозии, а властите во Kиев соопштија дека еден украински воен хеликоптер е погоден со ракетна граната и оти пилотот е повреден.

Распадот на СФРЈ и на Украина

Дневник - 26.04.2014

Прилично е неверојатно како украинското сценарио во многу нешта потсетува на тоа што се случуваше таму некаде во 1990 година кога започнаа последните епизоди од распадот на СФРЈ.

Киев стравува од трета светска војна

Н.Македонија - 26.04.2014

Украинскиот премиер ја обвини Москва дека сака да почне трета светска војна преку својата воена политика со која ја окупира Украина и создава конфликт, кој ќе го опфати и другиот дел од Европа ...

Украина 2.0

Н.Македонија - 26.04.2014

Кога во 1941 година германските трупи ќе влезат во Украина, не е чудо што токму селаните ќе ги поздрават војниците на Вермахтот како „ослободители“, бидејќи, за разлика од Сталиновите луѓе во црни ...

Украинската криза ја засилува трката за вооружување

Н.Македонија - 26.04.2014

Шведска неделава објави дека ќе го зголеми воениот буџет поради Украина и Русија. Западот ги намали воените буџети поради економската криза, но Украина може да го натера да ги зголеми трошоците за ...

САД: Руски авиони провоцираат

А1 On - 26.04.2014

Анонимни официјални лица истакнаа дека во последните 24 часа, руски воени авиони повеќе пати го надлетале украинскиот воздушен простор. Еден од нив оцени дека се работи за континуирани провокации, во ...

Јаценјук: Русија го нарушува украинскиот воздушен простор со цел да ја воведе Украина во војна

А1 On - 26.04.2014

Руската воена авијација синоќа го наруши неколку пати украинскиот воздушен простор со една единствена цел да ја натера Украина да почне војна, изјави денеска во Рим украинскиот премиер Арсениј ...

Филе: Порано Путин не го разбиравме или му се смеевме

А1 On - 26.04.2014

Конфликтот со Русија поради Источното партнерство и Украина се појави кога рускиот претседател Владимир Путин одлучи да изгради конкурентен проект против ЕУ во форма на Евроазиска Унија, вели ...

Јацењук: Русија провоцира за да ја воведе Украина во војна

+инфо - 26.04.2014

Руската воена авијација синоќа го наруши неколку пати украинскиот воздушен простор со една единствена цел да ја натера Украина да почне војна, изјави денеска во Рим украинскиот премиер Арсениј ...

Филе: Не го разбиравме Путин или му се потсмевавме

+инфо - 26.04.2014

Конфликтот со Русија поради Источното партнерство и Украина се појави кога рускиот претседател Владимир Путин одлучи да изгради конкурентен проект против ЕУ во форма на Евроазиска Унија, вели ...

Генералите на САД и Русија разговараа за Украина

Локално - 26.04.2014

Шефот на Комитетот на началниците на Вооружените сили на САД, генерал Мартин Демпси и началнкот на Генералштабот на Вооружените сили на Русија, Валериј Герасимов, во телефонски разговор ја потврдиле ...

Русија побара Украина да ги прекине воените операции

Сител - 26.04.2014

Русија денеска ја повика Украина да ги запре воените операции во источниот дел на земјата, да ги повлече силите оттаму и да почне примена на Женевскиот договор, соопшти руското Министерство за ...

Филе: Порано Путин не го разбиравме или му се смеевме

Сител - 26.04.2014

Конфликтот со Русија поради Источното партнерство и Украина се појави кога рускиот претседател Владимир Путин одлучи да изгради конкурентен проект против ЕУ во форма на Евроазиска Унија, вели ...

Јаценјук: Русија го нарушува украинскиот воздушен простор со цел да ја воведе Украина во војна

Канал5 - 26.04.2014

- Руската воена авијација синоќа го наруши неколку пати украинскиот воздушен простор со една единствена цел да ја натера Украина да почне војна, изјави денеска во Рим украинскиот премиер Арсениј ...

Филе: Порано Путин не го разбиравме или му се смеевме

Локално - 26.04.2014

Конфликтот со Русија поради Источното партнерство и Украина се појави кога рускиот претседател Владимир Путин одлучи да изгради конкурентен проект против ЕУ во форма на Евроазиска Унија, вели ...

Анкета:Американците се против интервенцијата на САД во Украина

Локално - 26.04.2014

Резултатите од спроведената интернет анкета во САД меѓу населението покажале дека поголемиот дел од Американците не веруваат дека Русија има намера да ја нападне Украина.

Филе: Порано Путин не го разбиравме или му се смеевме

Телеграф - 26.04.2014

Филе, кој изминатите два дена во Прага, присуствуваше на Самитот на Источното партнерство на ЕУ по повод петгодишнината од основањето, оценува дека Источното партнерство не било конструирано против ...

Филе: Порано Путин не го разбиравме или му се смеевме

Бриф - 26.04.2014

Конфликтот со Русија поради Источното партнерство и Украина се појави кога рускиот претседател Владимир Путин одлучи да изгради конкурентен проект против ЕУ во форма на Евроазиска Унија, вели ...

Чуркин: Русија го задржува правото да не ги признае изборите Украина

Тера - 26.04.2014

Русија сѐ уште не решила дали ќе ги признае украинските претседателски избори закажани за 25-ти мај, изјави рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, за саботното издание на весникот ...

Чуркин: Русија го задржува правото да не ги признае изборите Украина

Portal - 26.04.2014

Русија сѐ уште не решила дали ќе ги признае украинските претседателски избори закажани за 25-ти мај, изјави рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, за саботното издание на весникот ...

Референдумот за независност на Донецк најавен за 11-ти мај

Portal - 26.04.2014

Референдумот за независноста на источниот украински регион Донецк ќе се одржи на 11-ти мај, изјави во саботата челникот на самопрогласената ткн Народна Република Донецк, Денис Пушилин.

Чуркин: Русија го задржува правото да не ги признае изборите Украина

Макфакс - 26.04.2014

Русија сѐ уште не решила дали ќе ги признае украинските претседателски избори закажани за 25-ти мај, изјави рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, за саботното издание на весникот ...

Референдумот за независност на Донецк најавен за 11-ти мај

Макфакс - 26.04.2014

Референдумот за независноста на источниот украински регион Донецк ќе се одржи на 11-ти мај, изјави во саботата челникот на самопрогласената ткн Народна Република Донецк, Денис Пушилин.

Јаценјук: Упадите во воздушниот простор ја вовлекуваат Украина во војна, Русија демантира

Макфакс - 26.04.2014

Руската воена авијација во повеќе наврати упаднала во украинскиот воздушен простор „со цел да ја предизвика Украина да започне војна, изјави во саботата привремениот украински премиер Арсениј ...

Воена реторика и војна на нерви на сите страни

Deutsche Welle - 25.04.2014

Во телефонски разговор со претседателот на Русија, Путин, германската канцеларка Ангела Меркел побара Москва да се придржува до договорите од Женева. САД и Русија се обвинуваат меѓусебно, а во ...

Судот во Хаг ќе ги истражува пукотниците на „Мајдан“

Deutsche Welle - 25.04.2014

Меѓундародниот кривичен суд во Хаг покрена прелиминарна истрага за случувањата во Киев и Украина за периодот кога од власт беше соборен украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

24 Вести - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Русија и Украина на работ на Трета светска војна?

24 Вести - 25.04.2014

Русија сака да почне Трета светска војна преку „воена и политичка“ окупација на Украина и создавање на конфликт, кој ќе се прелее и во останатиот дел од Европа.

Завршува Самитот ЕИ- Источно партнерство во Прага

Р.С.Европа - 25.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека верува оти Програмата на Источното партнерство на Европската унија треба да помогне за смирување на тензиите во Украина.

Меркел разочарана од руските постапки во врска со Украина

Р.С.Европа - 25.04.2014

Портпаролката на германската влада изјави дека канцеларката Ангела Меркел верува оти руските постапки во врска со минатонеделниот договор за Украина потпишан во Женева се „апсолутно разочарувачки“.

Јацењук: Русија сака да започне Трета светска војна

Глас на Америка - 25.04.2014

Обама најавува нови санкции, Лавров ја осуди акцијата на украинските сили за безбедност. Украинскиот премиер Арсениј Јацењук ја обвини Русија дека сака да ја окупира Украина армиски и политички, во ...

Чуркин: Москва би можела да интервенира во Украина, Јацењук: Русија сака да почне трета светска војна

Утрински - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Алсат-М - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

А1 On - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

БркајРабота - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Штајнмајер: Заедничка посета на кризните жаришта во Украина

А1 On - 25.04.2014

САД, ЕУ, Русија и Украина треба да испратат високи претставници во заедничка посета на кризните жаришта во Украина, во знак на политичка поддршка на договорот постигнат на 17 април во Женева, изјави ...

Штајнмајер: Заедничка посета на кризните жаришта во Украина

Алфа - 25.04.2014

САД, ЕУ, Русија и Украина треба да испратат високи претставници во заедничка посета на кризните жаришта во Украина, во знак на политичка поддршка на договорот постигнат на 17 април во Женева, изјави ...

Источното партнерство на ЕУ и препорача на Русија да ја повлече војската од границата со Украина

А1 On - 25.04.2014

Претставниците на земјите од Централна и Источна Европа и препорачаа на Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, а на Украина и препорачаа децентрализација.

МКС почнува истрага за злосторства во Украина

А1 On - 25.04.2014

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд почна првична истрага за злосторства против човештвото во Украина пред симнувањето од власт на поранешниот претседател Виктор Јанукович.

Јаценјук: Русија сака трета светска војна

Кајгана - 25.04.2014

Привремениот украински премиер Арсениј Јаценјук изјави дека Русија сака да започне трета светска војна со политичка и воена окупација на Украина, додека истовремено украински воени извори тврдат дека ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

+инфо - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Препорака до Русија да ја повлече војската од границата со Украина

+инфо - 25.04.2014

Претставниците на земјите од Централна и Источна Европа и препорачаа на Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, а на Украина и препорачаа децентрализација.

Русија побара Украина да ги прекине воените операции

+инфо - 25.04.2014

Русија денеска ја повика Украина да ги запре воените операции во источниот дел на земјата, да ги повлече силите оттаму и да почне примена на Женевскиот договор, соопшти руското Министерство за ...

Виталиј Чуркин: Ако треба, Русија ќе анагажира своја војска

Локално - 25.04.2014

Во случај на влошување на ситуацијата во Југоисточна Украина, Русија ќе се сети за дозволата од Советот на федерацијата да користи Вооружените сили на Русија на територијата на Украина.

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Сител - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Јацењук: Русија посакува трета светска војна

МРТ - 25.04.2014

Привремениот украински премиер Арсениј Јацењук рече дека Русија со „воената и политичка“ окупација на Украина и создавањето конфликт што би можел да се прошири на остатокот од Европасака да почне ...

Чуркин не исклучува можност Русија воено да интервенира во Украина

Либертас - 25.04.2014

Ако ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските вооружени сили на украиснка ...

Штајнмајер: Заедничка посета на кризните жаришта во Украина

Сител - 25.04.2014

САД, ЕУ, Русија и Украина треба да испратат високи претставници во заедничка посета на кризните жаришта во Украина, во знак на политичка поддршка на договорот постигнат на 17 април во Женева, изјави ...

Источното партнерство на ЕУ и препорача на Русија да ја повлече војската од границата со Украина

Сител - 25.04.2014

Претставниците на земјите од Централна и Источна Европа и препорачаа на Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, а на Украина и препорачаа децентрализација.

Киев започна втората фаза од антитерористичката операција

Локално - 25.04.2014

Украинските специјални сили започнаа втората фаза од операцијата во источниот дел на земјата преку целосно блокирање на проруските активисти во градот Словенск.

Трибуналот во Хаг започна истрага за “злосторствата” во Украина

Локално - 25.04.2014

Генералниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд започна прелиминарна истрага за злосторствата извршени пред и за време на соборувањето на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович .

Јацењук: Русија сака трета светска војна

Либертас - 25.04.2014

Привремениот украински премиер Арсениј Јацењук изјави во петокот дека Русија сака да започне трета светска војна со политичка и воена окупација на Украина, додека истовремено украински воени извори ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Бриф - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

ЧУРКИН: Русија е подготвена да интервенира во Украина

Телеграф - 25.04.2014

Според него, генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, треба отворено да го осуди „користењето на вооружени сили против политичката опозиција“ во југоисточна Украина Доколку ситуацијата во југоисточна ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Точка - 25.04.2014

Постојаниот руски претставник во ОН, Виталиј Чуркин изјави дека доколку ситуацијата ви југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да интервенира.

Штајнмајер: Заедничка посета на кризните жаришта во Украина

Бриф - 25.04.2014

САД, ЕУ, Русија и Украина треба да испратат високи претставници во заедничка посета на кризните жаришта во Украина, во знак на политичка поддршка на договорот постигнат на 17 април во Женева, изјави ...

ШТАЈНМАЈЕР: САД, ЕУ, Русија и Украина треба заеднички да ги посетат кризните жаришта

Телеграф - 25.04.2014

Вашингтон покажува сè поголемо нетрпение, бидејќи смета дека Русија не го почитува договорот, што има цел смирување на ситуацијата во Украина САД, ЕУ, Русија и Украина треба да испратат високи ...

ДЕШЧИЦЈА: Ќе се бориме со Русија

Телеграф - 25.04.2014

Според него, вториот инструмент што треба да помогне да се ублажи напнатоста е операцијата на украинските безбедносни сили Ситуацијата во источниот дел на Украина сакаме да ја решиме по дипломатски ...

Источното партнерство на ЕУ и препорача на Русија да ја повлече војската од границата со Украина

Бриф - 25.04.2014

Претставниците на земјите од Централна и Источна Европа и препорачаа на Русија да ги повлече своите војници од украинската граница, а на Украина и препорачаа децентрализација.

ИСТОЧНА ЕВРОПА: Русија да ја повлече војската од границата со Украина

Телеграф - 25.04.2014

Според Земан, договорено е на двете земји да им се понуди чешко посредство за заедничките состаноци и договори Претставниците на земјите од Централна и Источна Европа ѝ препорачаа на Русија да ги ...

МКС почнува истрага за злосторствата во Украина

Телеграф - 25.04.2014

Украина му одобри надлежност на Меѓународниот кривичен суд за периодот од 21 ноември 2013 до 22 февруари 2014 година Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд почна истрага за злосторства ...

Меѓународниот суд покрена прелиминарна истрага за случувањата во Украина

Тера - 25.04.2014

Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд покрена прелиминарна истрага за сомнежите дека во Украина се извршени злосторства против човештвото за време на случувањата кои доведоа до пад на ...

Руската војска тргна кон границата со Украина – се подготвува инвазија!? (видео)

Република - 25.04.2014

Снимки со непрегледни колони руски воени возила вчера беа објавени на Јутјуб од повеќе локации на границата со Украина. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу вчера објави дека војската на ...

Украина ѝ даде 48 часа на Русија за да ги објасни вежбите

Република - 25.04.2014

Украина побара од Русија да даде објаснување и детали за своите воени вежби во близина на нејзината граница во рок од 48 часа, повикувајќи се на безбедносните договори во рамките на ОБСЕ, соопшти ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Нетпрес - 25.04.2014

Постојаниот руски претставник во ОН, Виталиј Чуркин изјави дека доколку ситуацијата ви југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да интервенира.

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Курир - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Кери повторно ѝ се закани на Русија со нови санкции

Portal - 25.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ја предупреди Русија дека ѝ истекува времето за исполнувањето на обврските од Женевската декларација за деескалација на кризата во Украина, и се закани со ...

„Русија да покрене трета светска војна“

Sky - 25.04.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук изјави дека Русија сака да почне трета светска војна со „воена и политичка“ окупација на Украина и со создавање конфликт.

Украина: Подготвени сме за борба против Русија

Press24 - 25.04.2014

Ситуацијата во источниот дел на Украина сакаме да ја решиме по дипломатски пат, но ние сме подготвени и да се бориме со Русија, изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчицја, кој ...

Меѓународниот суд покрена прелиминарна истрага за случувањата во Украина

Portal - 25.04.2014

Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд покрена прелиминарна истрага за сомнежите дека во Украина се извршени злосторства против човештвото за време на случувањата кои доведоа до пад на ...

Јаценјук: Русија сака трета светска војна

Portal - 25.04.2014

Привремениот украински премиер Арсениј Јаценјук изјави во петокот дека Русија сака да започне трета светска војна со политичка и воена окупација на Украина, додека истовремено украински воени извори ...

Кери повторно ѝ се закани на Русија со нови санкции

Макфакс - 25.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ја предупреди Русија дека ѝ истекува времето за исполнувањето на обврските од Женевската декларација за деескалација на кризата во Украина, и се закани со ...

Меѓународниот суд покрена прелиминарна истрага за случувањата во Украина

Макфакс - 25.04.2014

Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд покрена прелиминарна истрага за сомнежите дека во Украина се извршени злосторства против човештвото за време на случувањата кои доведоа до пад на ...

Јаценјук: Русија сака трета светска војна

Макфакс - 25.04.2014

Привремениот украински премиер Арсениј Јаценјук изјави во петокот дека Русија сака да започне трета светска војна со политичка и воена окупација на Украина, додека истовремено украински воени извори ...

Чуркин: Русија би можела да интервенира во Украина

Денешен - 25.04.2014

Доколку ситуацијата во југоисточна Украина се развива во најлоша можна насока, Русија би можела да ја спроведе одлуката на Советот на Федерацијата за употреба на руските Вооружени сили на украиснка ...

Видео: Руската војска тргна кон украинска граница – се подготвува инвазија!?

Денешен - 25.04.2014

Снимки со непрегледни колони руски воени возила вчера беа објавени на Јутјуб од повеќе локации на границата со Украина. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу вчера објави дека војската на ...

САД и Русија во „дипломатска престрелка“ за Украина

Inpress - 25.04.2014

Вашингтон, 25. април 2014 (ИНПРЕС) Москва и Вашингтон со сериозни обвинувања меѓу себе во врска со настаните во Украина. Според руската страна, САД треба да извршат влијание врз актуелната власт во ...

Русија доби 48 часа од Украина за да ги објасни вежбите

Актуелно24 - 25.04.2014

Украина побара од Русија да пружи детали за своите вежби во близина на нејзината граница во рок од 48 часа, соопшти во четвртокот украинското министерство за надворешни ...

Amnesty International ја повика Украина да ги запази правилата за употреба на војската

Актуелно24 - 25.04.2014

Сите украински припадници на полициските и воени сили, коишто учествуваат во операцијата за враќање на безбедноста во источна Украина, мора да се придржуваат до меѓународните стандарди за употребата ...

Меркел во разговор со Путин изрази „силна загриженост“ за Украина

Inpress - 25.04.2014

Берлин, 25. април 2014 (ИНПРЕС) Германскиот канцелар Ангела Меркел во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин изрази „силна загриженост“ во врска со ситуацијата во Источна Украина.

МКС покренува прелиминарна истрага за наводни злосторства во Украина

Денешен - 25.04.2014

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд покренува прелиминарна истрага за наводите дека во Украина се извршени злосторства против човештвото во периодот во кој од власт беше симнат ...

Русија побара Украина да ги прекине воените операции

Денешен - 25.04.2014

Русија денеска ја повика Украина да ги запре воените операции во источниот дел на земјата, да ги повлече силите оттаму и да почне примена на Женевскиот договор, соопшти руското Министерство за ...

(ВИДЕО) Русија тргна во инвазија на Украина? - Тенкови, транспортери и камиони се упатија кон украинската граница

Falanga - 25.04.2014

Снимки со непрегледни колони руски воени возила вчера беа објавени на Јутјуб од повеќе локации на границата со Украина.. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу вчера објави дека војската на ...

Украина: Ние сме подготвени да се бориме со Русија

Maxim - 25.04.2014

Ситуацијата во источниот дел на Украина сакаме да ја решиме по дипломатски пат, но ние сме подготвени и да се бориме со Русија, изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчицја, кој ...

Западот ја обвинува Русија за „експлозивна реторика“

Deutsche Welle - 24.04.2014

Тонот во украианската криза се‘ повеќе се заострува. НАТО и САД жестоко реагираа на најновите руски изјави за можна воена интервенција ако се загрозени руските интереси.

Обама: Русија не се придржува до договорот од Женева

Р.С.Европа - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Русија не се придржува до последниот договор од Женева, наменет за де-ескалација на кризата во Украина.

САД се заканија со засилени санкции спрема Русија

Р.С.Европа - 24.04.2014

САД ја обвинија Русија дека не се придржува до обврските преземени со женевскиот договор за Украина. Ако Москва продолжи во истиот правец, Вашингтон најави засилување на санкциите.

ЕУ Источно партнерство - состанок во Прага

Р.С.Европа - 24.04.2014

Во Прага, денеска и утре, се одржува состанок, посветен на Источното партнерство во Европската Унија. Учествуваат претседателите на Ерменија, Азербејџан, Грузија и Молдавија, како привремениот ...

Руски сепаратисти нападнале воена база во источна Украина

Р.С.Европа - 24.04.2014

Украинската влада соопшти дека во текот на изминатата ноќ била нападната една воена база во местото Артемивск, во источна Украина, на што било возвратено.

Украинското министерство за одбрана: Нападната воена единица во Доњецк

Нова ТВ - 24.04.2014

Вооружени лица отвориле оган врз украинска воена единица во текот на вечерта околу регионот на Доњецк, соопшти украинското министерство за одбрана. Повреден е еден украински војник во нападите во ...

Ештон повика на почитување на женевскиот договор

Р.С.Европа - 24.04.2014

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, ги повика сите страни што го потпишаа да се придржуваат кон женевскиот договор за намалување на тензиите во Украина.

Украина: Полицијата презела назад собраниска зграда

Глас на Америка - 24.04.2014

Украинските армиски сили одбиле напад на база Украинскиот министер за внатрешни работи, Арсен Аваков, вели дека полицијата ги истерала руските сепаратисти од зградата на градското собрание во ...

НАТО загрижен за можна употреба на руска воена сила во Украина

Н.Македонија - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот Генерален секретар на Алијансата Александар Вершбау Вершбау ја осуди Москва за, според него, острата ...

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

Идивиди - 24.04.2014

Брисел, 24 април 2014 (МИА) - НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот генерален секретар на организацијата Александар Вершбау.

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

Алфа - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот генерален секретар на организацијата Александар Вершбау.

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

А1 On - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот генерален секретар на организацијата Александар Вершбау.

Сепаратистите од Доњецк не планираат спроведување на изборите за претседател на Украина

А1 On - 24.04.2014

Лидерите на самопрогласената „Доњецка Народна Република“ најавија дека во овој регион од Источна Украина нема да бидат спроведени изборите за претседател на Украина што се закажани за 25 мај, јави ...

ЕУ и постсоветските републики ги разгледуваат плановите за партнерство

А1 On - 24.04.2014

Во услови на продлабочувањето на кризата во Украина, претседателите на постсоветските републики и претставници на неколку држави-членки на Европската унија ќе се состанат денеска и утре во Прага за ...

ЕУ со поддршка на акцијата на украинската полиција

Н.Македонија - 24.04.2014

Европската унија ја поддржува акцијата на украинските безбедносни сили во источниот дел на земјата против демонстрантите кои бараат независност на градовите во овој дел на земјата, јавува дописникот ...

Дали Америка влегува во војна?

Н.Македонија - 24.04.2014

Како што сега стојат работите во Украина, се поставуваат само две прашања-дали Русија ќе изврши сеопфатна инвазија на Украина и дали, ако тоа се случи, Америка ќе влезе во војна Некогашниот командант ...

Земан предлага самитот на Источното партнерство да помогне во смирување на ситуацијата во Украина

А1 On - 24.04.2014

Чешкиот претседател Милош Земан сака самитот на Источното партнерство на ЕУ, што денеска и утре се оддржува во Прага да придонесе за намалување на тензиите во Украина и да понуди посредување и за ...

Песков: Акциите на Киев ќе ја нарушат легитимноста на претседателските избори

А1 On - 24.04.2014

Акциите што ги преземаат властите во Киев во југоисточните области на Украина, сериозно го одоведуваат во прашање легитимитетот на претседателските избори во Украина, закажани на 25 мај, изјави ...

Русија ги повика САД да го вразумат Киев

Н.Македонија - 24.04.2014

Вашингтон треба да го запре сегашното украинско раководство неодложно да ја прекине воената операција во југоисточниот дел на земјата, се вели во соопштение на руското МНР - Ние сметаме дека САД ...

Русија ги повика САД да го вразумат Киев

Алфа - 24.04.2014

Вашингтон треба да го запре сегашното украинско раководство неодложно да ја прекине воената операција во југоисточниот дел на земјата, се вели во соопштение на руското МНР.

Про-руските активисти од Славјанск одбиваат преговори со Украина

Алфа - 24.04.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андреј Дешчица порача дека украинската војска е подготвена да се бори во случај да биде нападната од страна на руските војници.

Песков: Акциите на Киев ќе ја нарушат легитимноста на претседателските избори

+инфо - 24.04.2014

Акциите што ги преземаат властите во Киев во југоисточните области на Украина, сериозно го одоведуваат во прашање легитимитетот на претседателските избори во Украина, закажани на 25 мај, изјави ...

Обама предупредува дека Русија не се придржува до договорот од Женева

Локално - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Русија не се придржува до последниот договор од Женева, наменет за де-ескалација на кризата во Украина.

НАТО е загрижен поради руските закани

Либертас - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот Генерален секретар на Алијансата Александар Вершбау.

НАТО е загрижен поради руските закани

Локално - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот Генерален секретар на Алијансата Александар Вершбау.

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

Сител - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот генерален секретар на организацијата Александар Вершбау.

Обама: Москва не го почитува Женевскиот договор за Украина

Канал5 - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама со став дека Русија не се придржува до последниот договор од Женева, наменет за надминување на кризата во Украина.

НАТО е загрижен од заканите на Русија за воена сила против Украина

МРТ - 24.04.2014

НАТО сојузот е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина. Русија претходно истакна дека е подготвена да испрати војска во Украина, ако се нарушат легитимните интереси ...

Русија копа нов Берлински ѕид- минирана границата

Локално - 24.04.2014

Русија гради нов Берлински ѕид, предупреди поранешниот министер за надворешни работи на земјата Владимир Огризк, на телевизискиот канал “112 Украина” .

ЕУ ја поддржува акцијата на Киев во источна Украина

Либертас - 24.04.2014

Европската унија ја поддржува акцијата на укаинските безбедносни сили во источниот дел на земјата против демонстрантите кои бараат независност на градовите во овој дел на земјата.

Путин: Воените дејствија во Источна Украина ќе имаат последици

Локално - 24.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди украинските власти за последиците од користењето на армијата во источните делови на Украина , пренесе AFP .

Русија ги повика САД да го вразумат Киев

Канал5 - 24.04.2014

Вашингтон треба да го запре сегашното украинско раководство неодложно да ја прекине воената операција во југоисточниот дел на земјата, се вели во соопштение на руското МНР.

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

Бриф - 24.04.2014

НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави заменикот генерален секретар на организацијата Александар Вершбау.

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

Телеграф - 24.04.2014

Русија претходно изрази подготвеност да испрати војска во Украина, во случај да и бидат нарушени легитимните интереси во земјата, откако новите украински власти почнаа „антитерористичка операција“ ...

Сепаратистите од Доњецк не планираат спроведување на изборите за претседател на Украина

Бриф - 24.04.2014

Лидерите на самопрогласената „Доњецка Народна Република“ најавија дека во овој регион од Источна Украина нема да бидат спроведени изборите за претседател на Украина што се закажани за 25 мај, јави ...

ДОНЕЦК: Сепаратистите не планираат спроведување на изборите за претседател на Украина

Телеграф - 24.04.2014

Од друга страна, претседателот на украинската Централна изборна комисија, Михаил Охендовски, изјави дека и покрај ваквите закани изборите за нов претседател на Украина ќе се одржат на 25 мај, како и ...

ЕУ и постсоветските републики разгледуваат планови за партнерство

Телеграф - 24.04.2014

Програмата „Источно партнерство“, чиј почеток беше означен во Прага во 2009 година, требаше да ги поттикне демократските промени во шест посткомунистички земји, за да обезбеди политичка стабилност Во ...

ЕУ со поддршка на акцијата на украинската полиција во источните области

Бриф - 24.04.2014

Европската унија ја поддржува акцијата на укаинските безбедносни сили во источниот дел на земјата против демонстрантите кои бараат независност на градовите во овој дел на земјата, јавува дописникот ...

ЕУ ја поддржува акцијата на Украина во источните области

Телеграф - 24.04.2014

Портпаролот на Европската комисија, Мајкл Ман, денеска истакна дека акцијата на украинските сили за „чистење“ на улиците и зградите во градовите во источна Украина, всушност било според ...

ЗЕМАН: Самитот на Источното партнерство да помогне за ситуацијата во Украина

Телеграф - 24.04.2014

Денеска при вечерата и утре на втората пленарна седница ќе ви предложам да ја разгледаме можноста, со што Источното партнерство може да придонесе за деескалација на конфликтот во Украина, каде што, ...

ПЕСКОВ: Акциите на Киев ќе ја нарушат легитимноста на претседателските избори

Телеграф - 24.04.2014

Песков посочи дека Кремљ ги проверува информациите за судирите во југоисточниот дел на Украина и оти е тешко да ги добие поради нарушување на комуникациите Акциите што ги преземаат властите во Киев ...

ИНВАЗИЈА НА ПОВИДОК: Бескрајни воени колони тргнаа од Русија кон Украина (ВИДЕО)

Телеграф - 24.04.2014

Не е сосема јасно дали сите овие оклопни транспортери, тенкови и камиони излегле на патиштата само за воени игри, или сепак имаат јасна цел - границата кон Украина Десетици снимки од бескрајни колони ...

Русија ги повика САД да го вразумат Киев

Бриф - 24.04.2014

Вашингтон треба да го запре сегашното украинско раководство неодложно да ја прекине воената операција во југоисточниот дел на земјата, се вели во соопштение на руското МНР.

РУСИЈА: САД да го вразумат Киев

Телеграф - 24.04.2014

Ние сметаме дека САД најпосле ќе преземат итни мерки во интерес на деескалација на ситуацијата во согласност со договорот од 17 април, се наведува во соопштението од руското МНР Вашингтон треба да го ...

Обама ја обвини Русија дека не ги почитува компромисите од Женева за Украина

Тера - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја обвини Русија во четвртокот дека не го почитува меѓународниот договор од Женева за намалувањето на тензиите во соседна Украина и повторно се закани со нови ...

Нема повлекување

Окно - 24.04.2014

Очите на целиот свет се вперени во Русија и Украина. Тие земји се движат во обратен правец - Украина го избра патот кон Европската унија, демократијата и човековите права, кон чесно пазарно ...

Обама ја обвини Русија дека не ги почитува компромисите од Женева за Украина

Portal - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја обвини Русија во четвртокот дека не го почитува меѓународниот договор од Женева за намалувањето на тензиите во соседна Украина и повторно се закани со нови ...

Обама ја обвини Русија дека не ги почитува компромисите од Женева за Украина

Хајд Парк - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја обвини Русија во четвртокот дека не го почитува меѓународниот договор од Женева за намалувањето на тензиите во соседна Украина и повторно се закани со нови ...

Ако нападне Русија: Поранешен шеф на НАТО открива дали САД ќе влезе во војна

Република - 24.04.2014

Како што стојат работите во Украина се поставуваат само две прашања: дали Русија ќе изврши сеопфатна инвазија на Украина и дали ако тоа се случи Америка ќе влезе во војна.

Западни медиуми: Западот не исклучува уште една средба во Женева за ситуацијата во Украина

Руска реч - 24.04.2014

Западот не исклучува уште една средба во Женева, посветена на украинската криза, пишува The Guardian. Ова за весникот го изјавил западен дипломат чие име не се наведува.

Обама ја обвини Русија дека не ги почитува компромисите од Женева за Украина

Макфакс - 24.04.2014

Американскиот претседател Барак Обама ја обвини Русија во четвртокот дека не го почитува меѓународниот договор од Женева за намалувањето на тензиите во соседна Украина и повторно се закани со нови ...

Украина и дава 48 часа на Русија да ги објасни вежбите

Макфакс - 24.04.2014

Украина побара од Русија да пружи детали за своите вежби во близина на нејзината граница во рок од 48 часа, соопшти во четвртокот украинското министерство за надворешни работи.

НАТО загрижен од одлучноста на Русија за воени вежби

Inpress - 24.04.2014

Женева, 24. април 2014 (ИНПРЕС) "НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина", изјави заменик генералниот секретар на организацијата, Александар Вершбау.

Ештон повика на разоружување во Украина

Inpress - 24.04.2014

Брисел, 24. април 2014 (ИНПРЕС) Високиот претставник на ЕУ, Кетрин Ештон, побара разоружување на сите "нелегални единици" во Украина во согласност со Женевскиот договор.

НАТО е загрижен од заканите на Русија кон Украина

Falanga - 24.04.2014

Користењето закани и спроведувањето воени вежби во близина на украинската граница ги зголемуваат тензиите. НАТО е загрижен од заканите на Русија дека ќе употреби воена сила против Украина, изјави ...

Русија ги обвини Украина и САД за искривување на женевскиот договор

Р.С.Европа - 23.04.2014

Русија ги обвини украинската влада и САД за искривување на женевскиот договор што беше потпишан минатата недела заради намалување на тензиите во Украина.

Украинските власти се подготвени да ги сослушаат барањата на регионите

Алфа - 23.04.2014

Киев тврди дека е подготвен да ги сослуша барањата на регионите во земјата, јави ИТАР-ТАСС. Киев тврди дека е подготвен да ги сослуша барањата на регионите во земјата, јави ИТАР-ТАСС.

Украинските власти се подготвени да ги сослушаат барањата на регионите

А1 On - 23.04.2014

Киев тврди дека е подготвен да ги сослуша барањата на регионите во земјата, јави ИТАР-ТАСС. - Украинските власти се подготвени да ги сослушаат сите законски политички барања на Украинците во ...

ОБСЕ ќе го зголеми бројот на набљудувачи во Украина

А1 On - 23.04.2014

Бројот на членови на набљудувачката мисија на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) во Украина, ќе се зголеми до 500 лица, со цел да се реализира женевскиот договор, соопшти ...

ВИДЕО: Украински националисти фрлиле во река млад Русин

А1 On - 23.04.2014

На интернетот кружи видео запис на кој се гледа како маскирани украински националисти, на мост во Доњецка малтретираат млад Русин. По зададените удари , тие момчето го фрлаат од мост во река.

Украина ја повика Русија да ги повлече трупите од границата

А1 On - 23.04.2014

Украина ја повика денеска Русија да ги повлече трупите од нејзината граница, истакнувајќи оти стравува дека проруски сепаратисти би можеле да ја искористат нивната близина да испровоцираат руска ...

Украина ја повика Русија да ги повлече трупите од границата

+инфо - 23.04.2014

Украина ја повика денеска Русија да ги повлече трупите од нејзината граница, истакнувајќи оти стравува дека проруски сепаратисти би можеле да ја искористат нивната близина да испровоцираат руска ...

Властите во Киев се подготвени да го послуша барањата на регионите

Локално - 23.04.2014

Киевска власти најавија подготвеност да ги сослушаат легитимните политички барања на украинците во источниот и западниот дел на земјата и се подготвени за дијалог.

Киев има волја да ги слушне барањата на регионите во земјите

Либертас - 23.04.2014

Киев тврди дека е подготвен да ги сослуша барањата на регионите во земјата. „Украинските власти се подготвени да ги сослушаат сите законски политички барања на Украинците во источниот и западниот дел ...

Украинските власти се подготвени да ги сослушаат барањата на регионите

Сител - 23.04.2014

Киев тврди дека е подготвен да ги сослуша барањата на регионите во земјата, јави ИТАР-ТАСС. - Украинските власти се подготвени да ги сослушаат сите законски политички барања на Украинците во ...

ВИДЕО: Украински насилници тепаат Русин и го фрлија од мост

Сител - 23.04.2014

На оваа снимка која се појави на интернет се гледа како маскирани украински националисти на мостот во Доњецк малтретираат млад локален Русин удирајќи го, и на крајот го креваат и го фрлаат од мостот.

Украина ја повика Русија да ги повлече трупите од границата

Канал5 - 23.04.2014

- Украина ја повика денеска Русија да ги повлече трупите од нејзината граница, истакнувајќи оти стравува дека проруски сепаратисти би можеле да ја искористат нивната близина да испровоцираат руска ...

УКРАИНА: Властите се подготвени да ги сослушаат барањата на регионите

Телеграф - 23.04.2014

Официјален Киев повикува исто така да се спроведе Женевската спогодба од 17 април, склучена меѓу Украина, Русија, САД и Европската унија Киев тврди дека е подготвен да ги сослуша барањата на ...

УКРАИНА: Русија да ги повлече трупите од границата

Телеграф - 23.04.2014

Во соопштението на украинското МНР се напоменува дека повлекувањето на руските трупи би било во согласност со обврските на Русија од минатонеделниот Женевски договор Украина ја повика Русија да ги ...

ВИДЕО: Украински националист фрла млад Русин во река

Нетпрес - 23.04.2014

На интернет кружи видео запис на кој се гледа како маскирани украински националисти, на мост во Доњецка малтретираат млад Русин и го фрлаат во река. Украинската полиција тврдела дека немало пријави ...

Русија бара Украина да ги повлече трупите од истокот на земјата

Portal - 23.04.2014

Москва бара властите во Киев да ги повлечат трупите од истокот на Украина, каде покренаа „противтерористичка операција“ против проруските сепаратисти, пренесуваат во среда агенциите.

Германија ја замоли Кина да влијае на Русија во врска со украинската криза

Руска реч - 23.04.2014

Германскиот министер за стопанство и енергетика, Зигмар Габриел, ги повика кинеските власти да ги искористат своите контакти со Русија и да помогнат во регулирањето на конфликтот околу Украина, ...

Чуркин: На САД им годи брза промена на режимот во Украина

Руска реч - 23.04.2014

Постојаниот претставник на Русија во ООН, Виталиј Чуркин, изјави дека на САД им годи брза промена на режимот во Украина, пренесува „Интерфакс“. Претходно помошникот на државниот секретар на САД за ...

Претседателот на Белорусија: Рускиот јазик е своина на три народа

Руска реч - 23.04.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, во своето годишно обраќање на белорускиот народ и парламент, изјави дека го смета за големо постигнување фактот дека рускиот јазик има официјален ...

Русија бара Украина да ги повлече трупите од истокот на земјата

Макфакс - 23.04.2014

Москва бара властите во Киев да ги повлечат трупите од истокот на Украина, каде покренаа „противтерористичка операција“ против проруските сепаратисти, пренесуваат во среда агенциите.

Украинци нападнале руско момче и го фрлиле во река/ВИДЕО

Lider - 23.04.2014

На интернет се појави снимка на која се гледа како маскирани украински националисти на мостот во Доњецк малтретираат млад локален Русин удирајќи го, и на крајот го креваат и го фрлаат од мостот.

Посредникот од ОБСЕ водел конструктивни разговори со проруските активисти во Украина

Актуелно24 - 23.04.2014

Главниот посредник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) како конструктивни ги оцени разговорите во вторникот со челниците на проруските активисти во источна Украина кои не ја ...

(ВИДЕО) Украински националисти малтретираат млад Рус - Го претепаа па го фрлија од мост

Falanga - 23.04.2014

Украинската полиција тврди дека немало пријава за исчезнато лице и снимката ја оцениле како проруска пропаганда. На оваа снимка која се појави на интернет се гледа како маскирани украински ...

Нема многу време за Украина

Deutsche Welle - 22.04.2014

Состојбата во украинскиот конфликт мора да биде расчистена со помош на дополнителни набљудувачи на теренот, вели експертот за Источна Европа, Лиана Фикс. Без тоа, сите закани кон Русија се напразни.

ЕУ бара отстранување на барикадите од киевски „Мајдан“

24 Вести - 22.04.2014

Договорот од Женева, склучен меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ ги обврзува и украинските власти да расчистат со илегално вооружените лица и да ги отсранат барикадите во Киев, порача денеска во Брисел ...

Милицијата во Доњецк не соработува со украинската армија

24 Вести - 22.04.2014

Милицијата во Доњецк одбиваат да соработуваат со украинската армија и да учествуваат во специјалната операција против приврзаниците на федерализацијата.

Објавени фотографии за руска вмешаност во Украина

Р.С.Европа - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии со кои наводно се поврзуваат руски специјални сили со групата наречена „Мали зелени луѓе, кои држат под окупација згради во источна Украина.

Русија дозволи набљудувачки летови долж границата со Украина

Телма - 22.04.2014

Русија им дозволи на САД и Чешка да вршат набљудувачки летови над руската територијата по должината на границата со Украина, пренесоа чешките медиуми повикувајќи се на руски владини извори.

ЕУ бара отстранување на барикадите од киевски „Мајдан“

Утрински - 22.04.2014

Договорот од Женева, склучен меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ ги обврзува и украинските власти да расчистат со илегално вооружените лица и да ги отсранат барикадите во Киев, порача денеска во Брисел ...

Женева

МКД - 22.04.2014

На 17 април во Женева беше потпишан четиристраниот меморандум во врска со решавањето на ситуацијата во Украина. На каков начин се спроведува тоа во пракса.

Бајден од Киев ја повика Москва да ги намали тензиите

Телма - 22.04.2014

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека Русија мора да престане да зборува и со конкретни дела да започне да ги намалува тензиите во Украина. На прес - конференцијата во Киев, по разговорите ...

Украински националисти нападнале млад Русин и го фрлиле од мост во река (ВИДЕО)

МКД - 22.04.2014

На Интернет се појавила видео снимка на која маскирани украински националисти на мост во Доњецк малтретираат млад локален Русин најпрвин тепајќи го, а потоа и фрлајќи го од мост во река.

Бајден во Kиев ќе го спасува Велигденскиот договор

Дневник - 22.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Kиев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Стејт департментот објави фотографии што покажуваат дека има руски војници во Украина

А1 On - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

Русија дозволи набљудувачки летови на САД и Чешка над границата со Украина

А1 On - 22.04.2014

Русија им дозволи на САД и Чешка да вршат набљудувачки летови над руската територијата по должината на границата со Украина, пренесоа чешките медиуми повикувајќи се на руски владини извори.

ФОТО: Руски војници во источна Украина

БркајРабота - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

Секогаш ќе бидам подвижна реклама за Македонија

Н.Македонија - 22.04.2014

Дипломатскиот претставник на Обединетото Кралство е повеќе од три години во Македонија. На крајот од мандатот амбасадорот Кристофер Ивон во интервју за „Нова Македонија“ зборува за кризата во ...

МИ6: За Украина не вреди да се почне Трета светска војна

Н.Македонија - 22.04.2014

Шефовите на британската разузнавачка агенција го предупредиле премиерот на Велика Британија Дејви Камерон дека било каква војна интервенција на британија или на Западот во Украина носи ризик да ...

Анализа: Донбас и е потребен на Украина, но е многу важен и за Русија

А1 On - 22.04.2014

Реонот на Донбас, во источна Украина е мал по површина, но со своите резерви на јаглен, а особено со индустриските капацитети кои се таму лоцирани, им е потребен и на Киев и на Москва, објаснуваат ...

ЕУ бара отстранување на барикадите од киевски „Мајдан“

А1 On - 22.04.2014

Договорот од Женева, склучен меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ ги обврзува и украинските власти да расчистат со илегално вооружените лица и да ги отсранат барикадите во Киев, порача денеска во Брисел ...

Киев демантира дека милицијата во Доњецк не соработува со украинската армија

А1 On - 22.04.2014

Украинското Министерство за одбрана демантира дека милицијата во Доњецк одбива да учествува во специјални операции против приврзаниците на федерализацијата.

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО

Н.Македонија - 22.04.2014

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник - Русија, останува приоритетна задача на надворешната ...

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО и е против нејзина федерализација

А1 On - 22.04.2014

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник – Русија, останува приоритетна задача на надворешната ...

ЕУ бара отстранување на барикадите од киевски „Мајдан“

+инфо - 22.04.2014

Договорот од Женева, склучен меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ ги обврзува и украинските власти да расчистат со илегално вооружените лица и да ги отсранат барикадите во Киев, порача денеска во Брисел ...

Милицијата во Доњецк не соработува со украинската армија

+инфо - 22.04.2014

Милицијата во Доњецк одбиваат да соработуваат со украинската армија и да учествуваат во специјалната операција против приврзаниците на федерализацијата.

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО и е против нејзина федерализација

+инфо - 22.04.2014

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник - Русија, останува приоритетна задача на надворешната ...

Британските разузнавачи оценуваат – не вреди да се почнува светска војна за Украина

Фактор - 22.04.2014

Шефовите на британската тајна служба МИ6 го предупредиле британскиот премиер Дејвид Камерон дека би било погрешно да се испраќаат трупи во Украина, затоа што тоа може да предизвика голема ескалација ...

Стејт департментот тврди дека во источна Украина оперираат руски војници

Локално - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

Стејт департмент објави фотографии од руски војници во источна Украина

Либертас - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

Нуланд призна: САД инвестирале 5 милијарди долари во демократијата во Украина

Локално - 22.04.2014

Помошник државниот секретар на САД за прашањата на Европа и Евроазија Викторија Нуланд потврди дека Вашингтон се потрошени од 1991 година до сега 5 милијарди долари, за да се стави на власт во ...

Русија дозволи набљудувачки летови на САД и Чешка над границата со Украина

Сител - 22.04.2014

Русија им дозволи на САД и Чешка да вршат набљудувачки летови над руската територијата по должината на границата со Украина, пренесоа чешките медиуми повикувајќи се на руски владини извори.

Стејт департментот објави фотографии што покажуваат дека има руски војници во Украина

Сител - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

Киев демантира дека милицијата во Доњецк не соработува со украинската армија

Сител - 22.04.2014

Украинското Министерство за одбрана демантира дека милицијата во Доњецк одбива да учествува во специјални операции против приврзаниците на федерализацијата.

Украинската армија продолжува да ја зајакнува границата со Русија

Локално - 22.04.2014

Украинската армија продолжува да распоредува сили ма границата со Русија, вклучувајќи и копање на противтенковски ровови, информира УНИАН. “Мерките за засилување на границата продолжуваат.

ОБСЕ пристигна во Донецк,сепартистите ветуваат дека ќе ослободат дел од зградата на администрацијата

Локално - 22.04.2014

Во украинската Доњецка област пристигнала група воени набљудувачи од ОБСЕ,информира ИТАР-ТАСС. “Ние сме тука по покана на владата на земјата и ги набљудуваме активностите на вооружените сили на ...

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО и е против нејзина федерализација

Сител - 22.04.2014

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник - Русија, останува приоритетна задача на надворешната ...

САД ќе плати, Украинците ќе гласаат за претседател

Вечер - 22.04.2014

Договорот од Женева не ја обврзува само Русија туку и Украина. Затоа, ЕУ вчера побара од украинските власти отстранување на барикадите од киевски Мајдан, како што бара од проруските демонстранти да ...

Британското разузнавање осуетило Трета светска војна поради Украина

Локално - 22.04.2014

Шефовите на британската разузнавачка служба го предупредиле премиерот Дејвид Камерон дека во никој случај не смее да испрати војници во Украина, бидејќи тоа може да доведе до колосална ескалација на ...

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Објавени фотографии што потврдуваат дека има руски војници во Украина

Телеграф - 22.04.2014

На нив се гледаат лица во Крим и во Славјанск во источна Украина, кои се облечени како руски војници и носат модел на минофрлачи, што го користат руските вооружени сили Стејт департментот објави ...

Русија дозволи набљудувачки летови на САД и Чешка над границата со Украина

Бриф - 22.04.2014

Русија им дозволи на САД и Чешка да вршат набљудувачки летови над руската територијата по должината на границата со Украина, пренесоа чешките медиуми повикувајќи се на руски владини извори.

РУСИЈА: Дозволени набљудувачки летови на САД и Чешка над границата со Украина

Телеграф - 22.04.2014

Договорот за отворено небо, што стапи во сила на 1 јануари 2002 година, има цел да ја продлабочи заемната доверба меѓу одделни земји, а ја имаат потпишано 34 држави Русија им дозволи на САД и Чешка ...

Стејт департментот објави фотографии што покажуваат дека има руски војници во Украина

Бриф - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

Британски шпион од Доњецк: Украина не вреди за Трета светска војна

Точка - 22.04.2014

Шефовите на британските разузнавачки служби предупредиле дека би било погрешно доколку британскиот премиер Дејвид Камерон прати трупи во Украина, бидејќи на тој начин би можел да предизвика голема ...

АНАЛИЗА: Донбас ѝ е потребен на Украина, но е важен и за Русија

Телеграф - 22.04.2014

Донбас е „срцето“ на украинската индустрија, пред сè, со јагленокопите што се простираат до Русија. Тие се четврти по големина во Европа и располагаат со резерви од околу 10 милијарди тони Реонот на ...

ЕУ бара отстранување на барикадите од киевски „Мајдан“

Бриф - 22.04.2014

Договорот од Женева, склучен меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ ги обврзува и украинските власти да расчистат со илегално вооружените лица и да ги отсранат барикадите во Киев, порача денеска во Брисел ...

ЕУ: Украинските власти да ги отстранат барикадите од „Мајдан“

Телеграф - 22.04.2014

Ман нагласи дека договорот предвидува и отстранување на барикадите на киевскиот плоштадот „Мајдан“, а не само разоружување на паравоените групи и повлекување на блокадите во источниот дел на Украина ...

КИЕВ: Не е точно дека милицијата во Донецк не соработува со украинската армија

Телеграф - 22.04.2014

Таквата информација е резултат на недоразбирање од прес-конференцијата во Киев на шефот на главниот команден центар на вооружените сили на Украина и може да се смета само како коментар, се наведува ...

Украински радикал фрла момче од мост

Точка - 22.04.2014

На оваа вознемирувачка видео снимка може да се види како еден радикален Украинец тепа момче, а потоа го фрла од мост. Маскираниот Украинец насила го тера момчето да повторува “Слава на Украина ”, ...

БРИТАНСКИ СЛУЖБИ: Украина е пред граѓанска војна

Телеграф - 22.04.2014

Челниците на НАТО во моментов разгледуваат неколку опции што да прават со состојбата во Украина, а во игра е и воена помош за властите во Киев Шефовите на британските известувачки служби го ...

ЛУКАШЕНКО: Украина тешко дека ќе влезе во НАТО

Телеграф - 22.04.2014

Лукашенко изрази длабока вознемиреност од продлабочувањето на украинската криза Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со ...

Воени платеници се дел од американската хуманитарна помош на Украина!

Точка - 22.04.2014

Москва се сомнева дека во многу протести на федералистите во Харков, Доњецк и многу други градови во југоисточна Украина учествувале воени платеници од американската компанија Graystone.

Киев демантира дека милицијата во Доњецк не соработува со украинската армија

Бриф - 22.04.2014

Украинското Министерство за одбрана демантира дека милицијата во Доњецк одбива да учествува во специјални операции против приврзаниците на федерализацијата.

Медиуми: САД не ја убедија Кина да воведе санкции против Русија

Руска реч - 22.04.2014

Вашингтон на крајот од март се обиде да изврши притисок врз Пекинг и го повика да се приклучи кон санкциите против Русија поради нејзините активности околу украинското прашање, јавува vz.ru, ...

ФОТО: Руски војници во источна Украина

Курир - 22.04.2014

Американскиот Стејт департмент објави фотографии, кои покажуваат дека во источна Украина има руски војници. На снимките се гледаат лица кои носат униформи слични на руските војници и држат руско ...

ВИДЕО (+18): Украински радикал фрла момче од мост

Нетпрес - 22.04.2014

На оваа вознемирувачка видео снимка може да се види како еден радикалне Украинец тепа момче, а потоа го фрла од мост. Маскираниот Украинец насила го тера момчето да повторува “Слава на Украина ”, ...

ЛУКАШЕНКО: Ќе влезам во Украина со трактор и плуг!

Sky - 22.04.2014

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко му порача на в.д. претседателот на Украина Александар Турчинов дека на неговата земја и Русија не им е во интерес да испратат трупи во Украина.

Лукашенко: Не верувам дека Украина ќе влезе во НАТО

Република - 22.04.2014

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник – Русија, останува приоритетна задача на надворешната ...

Рецензија: ЕУ повеќе загрижена за рускиот гас отколку за Украина

СПФМ - 22.04.2014

Во изминатиот период кризата во Украина беше тема на поголем број текстови во домашните медиуми. Забележливо беше дека дел од нив содржеа одредена навивачка компонента по различни основи: дали тоа ...

Посредникот од ОБСЕ водел конструктивни разговори со проруските активисти во Украина

Portal - 22.04.2014

Главниот посредник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) како конструктивни ги оцени разговорите во вторникот со челниците на проруските активисти во источна Украина кои не ја ...

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат

Руска реч - 22.04.2014

Неколку дена по потпишувањето на женевската декларација Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за нејзино нарушување. Москва се бори за разоружување на бунтовниците-националисти од „Десниот ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украинци нападнале млад Русин и го фрлиле во река

Sky - 22.04.2014

На интернет се појави снимка на која маскирани украински националисти на мост во Донјецк малтретираат млад Русин удирајќи го, за на крајот да го фрлат во река.

Нуланд: Не може да се спореди ситуацијата во Киев со проруските нереди на истокот на Украина

Руска реч - 22.04.2014

Протестантите во Киев имаат право да ги држат под контрола зградите, бидејќи ги имаат сите дозволи за тоа, па и дозволата од властите, изјави помошникот на државниот секретар на САД, Викторија ...

Посредникот од ОБСЕ водел конструктивни разговори со проруските активисти во Украина

Макфакс - 22.04.2014

Главниот посредник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) како конструктивни ги оцени разговорите во вторникот со челниците на проруските активисти во источна Украина кои не ја ...

Русија дозволи набљудувачки летови на САД и Чешка над границата со Украина

Falanga - 22.04.2014

Целта на мисијата е да се увери Вашингтон дека на украинската граница нема концентрација на руски војници. Русија им дозволи на САД и Чешка да вршат набљудувачки летови над руската територијата по ...

Напад врз украински војници во близина на Доњецк

24 Вести - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на ноќта нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале државна зграда во градот Доброполск во близината на Доњецк во источна Украина, ...

Нападот во Славјанск го поткопа договорот од Женева

Телма - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за Киев, во обид да го спаси договорот од Женева кој е загрозен по убиството на проруски активисти. Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за ...

САД загрижени за договорот од Женева

Утрински - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Напад врз украински војници во близина на Донецк

Утрински - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Донецк во ...

Состојбата во југоисточна Украина низ фотографии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 21.04.2014

Денес, на 21 април, во Доброполскиот регион во Доњецката област се случи престрелка. Според верзијата на прес-службата на украинското министерство за одбрана, војниците на една од распоредените ...

САД загрижени за договорот од Женева

А1 On - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Напад врз украински војници во близина на Доњецк

А1 On - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Напад врз украински војници во близина на Доњецк

Н.Македонија - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единица на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Напад врз украински војници во близина на Доњецк

Алфа - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Јанукович претстави план за уредување на кризата во Источна Украина

А1 On - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина. Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

Јанукович претстави план за уредување на кризата во Источна Украина

Н.Македонија - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

САД загрижени за договорот од Женева

+инфо - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

САД загрижени за договорот од Женева

Сител - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Џо Бајден замина за Киев за да ја смирува ситуацијата во Украина

Либертас - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Џо Бајден во Киев за да ја смирува ситуацијата во Украина

Локално - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Напад врз украински војници во близина на Доњецк

Сител - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Престрелка во Доброполск, нападнати украински војници

Либертас - 21.04.2014

Во текот на ноќта непознати лица нападнале група припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во источна ...

The New York Times: Слики ги поврзуваат маскираните мажи во источна Украина со Русија

Локално - 21.04.2014

Од пред две недели мистериозни добро вооружени и професионално обучени мажи , познати како ” зелените мажи ” , заземат украински владини згради град по град ,го палат огнот на сепаратистичките немири ...

Јанукович претстави план за уредување на кризата во Источна Украина

Сител - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина. Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

Јанукович претстави план за уредување на кризата во Источна Украина

Канал5 - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина. Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

Јанукович понуди план за уредување на кризата во Источна Украина

Локално - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина. Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

Турчинов: Какви било преговори се подобри од војна

Вечер - 21.04.2014

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ за истокот на Украина Клаус Циликенс изјави оти нема никакви докази за присуство на руски војници во Украина, вклучувајќи го и регионот Доњецк Договорот од ...

САД загрижени за договорот од Женева

Телеграф - 21.04.2014

Весникот „Њујорк тајмс“ цитира извори блиски до Белата куќа кои велат дека американскиот претседател Барак Обама планира стратегија за меѓународна изолација на рускиот претседател Владимир Путин и на ...

Нападнати украински војници во близина на Доњецк

Точка - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале "важна државна зграда" во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

УКРАИНА: Јанукович претстави план за уредување на кризата

Телеграф - 21.04.2014

Соборениот украински претседател предлага одржување референдум за прашањата за федерализација на земјата Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ...

УКРАИНА: Во Краматорск непознати лица ја презедоа зградата на милицијата

Телеграф - 21.04.2014

На вратата на управата е развеано знаме на самопрогласената Донецка народна република Во градот Краматорск, во украинската источна Донецка област, непознати лица ја зазеле денеска под контрола ...

Нападнати украински војници во близина на Доњецк

Курир - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Нападнати украински војници во близина на Доњецк

Република - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Нападнати украински војници во близина на Доњецк

Нетпрес - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

САД загрижени за договорот од Женева

Денешен - 21.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден отпатува за украинскиот главен град Киев, во обид да го спаси договорот од Женева, кој е пред колапс откако во вооружен напад беа убиени неколку проруски ...

Нападнати украински војници кај Доњецк

Lider - 21.04.2014

Засега непознати лица во текот на минатата ноќ нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале „важна државна зграда“ во градот Доброполск во близината на Доњецк во ...

Јанукович претстави план за уредување на кризата во Источна Украина

Денешен - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина. Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

Јанукович има план за уредување на кризата во Источна Украина

Lider - 21.04.2014

Соборениот украински претседател Виктор Јанукович претстави денеска план за уредување на ситуацијата во Источна Украина. Во планот, како што јави ИТАР-ТАСС, Јанукович упатил повик за враќање на ...

Напад врз украински војници во близина на Доњецк

Falanga - 21.04.2014

Во соопштението се наведува дека украинските војници возвратиле на нападот. Засега непознати лица во текот на ноќта нападнале припадници на десантна единицa на украинската армија, кои обезбедувале ...