TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Црвено црните“ го демолираа Ференцварош

Телма - 13.11.2016

ЖРК Вардар беше супериорен на гостувањето кај Ференцварош кого го демолира со 37>24 во петото претпоследно коло од групата Б и како првопласиран од оваа конкренција ќе се пласира во Главната фаза од Ракометната лига на шампиони.

Црвено-црн „ураган“ низ Будимпешта: ЖРК Вардар го „збриша“ ФТЦ

Нова ТВ - 13.11.2016

Ремито (27:27) од СЦ „Јане Сандански“ против Ференцварош во воведното коло во групата Б во Лигата на шампиони, ракометарките на ЖРК Вардар го наплатија со камата во Будимпешта. „Црвено-црните“ девојки го „збришаа“ унгарскиот состав со 37:24 (21:12) ...

Пенезиќ: Триумфот над ФТЦ ми е најдобар роденденски подарок

Нова ТВ - 13.11.2016

Импресивна партија имаа ракометарките на ЖРК Вардар денеска во Будимпешта во дуелот со Ференцварош. Победија со 37:24 по што сега се сами на лидерската позиција пред дуелот со Лајпциг во последното коло и вво наредната фаза во Лигата на шампионите ...

Лазовиќ се враќа, Алтхаус нема да игра против Ференцварош

МКД - 13.11.2016

По повредата на окото Барбара Лазовиќ се враќа на теренот и ќе игра на денешниот дуел против Ференцварош, отсутна ќе биде Ања Алтхаус. Вардарки денеска со почеток од 15 часот му гостуваат на Ференцварош во натпревар од петтото коло од Лигата на ...

„Вардарки“ без Алтхаус во битка за првото место во групата

Екипа - 13.11.2016

Ракометарките на Вардар попладнево (15 часот) гостуваат во Унгарија на тимот на ФТЦ Ференцварош, натпревар кој ќе биде клучен за освојување на првото место во групата. И двата тима го визираа пласманот во главната фаза од ЛШ, но денешниот меч е ...

Вардарки му покажаа на Ференцварош кој е кој, убедлива победа во Будимпешта

МКД - 13.11.2016

Вардарки му одржаа ракометна лекција на Ференцварош победувајќи го со убедливи 37:24 со што му се реваншираа за ремито во Скопје и го заверија првото место. Ференцварош беше должник на Вардар откако на премиерата од оваа сезона си замина со бод од ...

Ференцварош демолиран: „Вардарки“ конечно се израдуваа во Будимпешта

Екипа - 13.11.2016

ЖРК Вардар како првопласиран во својата група ќе се пресели во главната фаза од Лигата на шампионите, откако македонскиот првак попладнево во голем стил го декласираше составот на ФТЦ Будимпешта, славејќи на гостински терен со преубедливи 24-37.

Пенезиќ: Победата над Ференцварош ми е најубав роденденски подарок

Екипа - 13.11.2016

Андреа Пенезиќ не го криеше задоволството откако Вардар со извонредна партија успеа да триумфира на гостуањето против ФТЦ и да си го осигура првото место во групата, пред влезот во главната фаза од Лигата на шампионите.

Против ФТЦ без Алтхаус, но со Лазовиќ

Вардар - 13.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар На денешниот натпревар од 5. коло од Б групата на лигата на шампионките меѓу ФТЦ и Вардар (15 часот) , во составот на „црвено-црните" ќе ја нема Ања Алтхаус, но се враќа Барбара Лазовиќ.

Вардар СЦЈС славеше во Бугарија

Вардар - 13.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Вардар СЦЈС е на чекор до пласман во следното коло на Купот Челинџ откако победија со 24-17 уште на гостувањето во Бугарија кај Свиленград. Реваншот се игра следниот викенд во Скопје.

Пионерките нижеа голови и убедливо победија во Прилеп

Вардар - 13.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Убедлива победа на пионерките на Вардар против Макалоски од Прилеп, со 27-9 во натпреварот од 3 коло од Пионерската лига, во 2 група. Вардар уште во првите минути од натпреварот се одвои од противникот со значителна ...

Игра за „десетка“ и победа со „тринаесетка“ во Будимпешта

Вардар - 13.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Вардар повторно ја покажа својата сила и надмоќ, и на гостински терен му одржа лекција на ФТЦ, победувајќи го со 37-24 во 5. коло од Б групата на лигата на шампоните.

Втор триумф за младинките на Вардар СЦЈС

Вардар - 13.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Фуриозниот почеток на средбата против Кузман Вардар, на младите ракометарки на Вардар СЦЈС им донесе водство од 12-2. Тоа беше знак дека веќе се решени сите дилеми околу победникот на средбата.

Пенезиќ: Функциониравме совршено и ова е најдобриот роденденски подарок

Вардар - 13.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар По триумфот во Будимпешта кај ФТЦ од 37-24 во 5. коло на Б групата на лигата на шампионите, вардарки имаа повеќе причина за славје. Го прославија роденденот на Андреа Пенезиќ, му се реваншираа на ФТЦ за ремито во првото ...

ЖРК Вардар убедлив против ФТЦ

+инфо - 13.11.2016

Најефикасни во победничкиот состав беа Андреа Лекиќ со седу5, Тамара Мавсар и Јованка Радичевиќ со по шест и Андреа Пенезиќ и Александра Лакрабер. Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на ...

ЖРК Вардар без Алтхаус на дуелот со ФТЦ

А1 On - 13.11.2016

На денешниот натпревар од 5. коло од Б групата во Лигата на шампионките меѓу ФТЦ и Вардар, во составот на „црвено-црните” ќе ја нема Ања Алтхаус, но се враќа Барбара Лазовиќ. Десниот бек Барбара Лазовиќ имаше повреда на капакот на десното око, ...

Перфектно издание на ЖРК Вардар против Ференцварош

Кајгана - 13.11.2016

Ракометарките на Вардар со импресивна игра го декласираа Ференцварош 37-24 (21-12) и ја потврдија првата позиција во групата. Пресметката на Ференцварош и Вардар остана само дерби на хартија, бидејќи избраничките на Давид Камара ги дeкласираа своите ...

Вардар „се прошета“ низ Будимпешта

Идивиди - 13.11.2016

ЖРК Вардар е на врвот на групата Б во Лигата на шампионите, откако со 37:24 го „растурија“ ФТЦ во Будимпешта во уште една импресивна партија Вардарки поведоа од стартот, и разликата се зголемуваше до 18:8 во 25.

Пенезиќ: Функциониравме совршено и ова е најдобриот роденденски подарок

А1 On - 13.11.2016

По триумфот во Будимпешта кај ФТЦ од 37:24 во 5.коло на Б групата на Лигата на шампионите, вардарки имаа причина повеќе за славје. Го прославија роденденот на Андреа Пенезиќ, му се реваншираа на ФТЦ за ремито во првото коло, и ја остварија четвртата ...

Вардар против ФТЦ без Алтхаус, но со Лазовиќ

Gol.mk - 13.11.2016

Македонскиот женски ракометен шампион Вардар на денешниот дуел од 5. коло во рамки на Б групата од ЛШ против ФТЦ ќе настапи ослабен откако за мечот во Будимпешта отпадна пивотот Ања Алтхаус која има болки во грбот и не е подготвена за настап на ...

Вардарки ќе ја освојуваат Унгарија без Алтхаус

Дерби - 13.11.2016

Најдобрата женска ракометна екипа во нашата држава ЖРК Вардар денеска му гостува на ФТЦ Ференцварош во рамките на 5. коло од групата Б во Лигата на шампионите, натпревар на кој тренерот Давид Дејвис Камара нема да може да смета на услугите на ...

Вардар СЦЈС со плус седум од Свиленград

SportMedia - 13.11.2016

Вардар СЦЈС исто така има причини за задоволство денеска, откако на гостувањето кај Свиленград забележаа победа од 24:17, во рамките на тратата рунда од Челинџ куот. Нашите ракометари ја оправдаа улогата на фаворит, а ваквата претстава им овозможи и ...

Моќно издание на Вардарки во Будимпешта

Спортклуб - 13.11.2016

ЖРК Вардар денеска убедливо победи на гостувањето во Будимпешта, против домаќинот ФТЦ Будимпешта, каде девојките предводени од Давид Дејвис, им наплатија на унгарците стари долгови. Вардар комплетно го контролираше овој натпревар.

Младите вардарки го освоија Свиленград и се блиску до второто коло на Челинџ Купот

Gol.mk - 13.11.2016

Вардар СЦЈС е на чекор до пласман во следното коло на Челинџ Купот, откако победи на првиот меч со 17-24 на гостувањето во Бугарија кај Свиленград. Реваншот се игра следниот викенд во Скопје.

Фуриозна партија на нашиот шампион: Вардарки го збришаа Ференцварош во Будимпешта

Дерби - 13.11.2016

Ракометарките на ЖРК Вардар му одржаа вистинска лекција на ФТЦ Ференцварош среде Унгарија во рамките на 5. коло од групата Б во Лигата на шампионите. Тимот предводен од Давид Дејвис Камара го надигра својот ривал во сите сегменти, постојано го ...

ЖРК Вардар убедлив против ФТЦ

А1 On - 13.11.2016

Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ. Со оваа победа „црвено-црните“ се зацврстија на првото место во групата Б од Лигата на шампионите.

Вардарова рапсодија среде Будимпешта

SportMedia - 13.11.2016

ЖРК Вардар оствар убедлива победа на гостувањето кај ФТЦ од 37:, со која го потврди првото место во групата Б од Лигата на шампионите. Како што и впрочем му доликува на еден од најдобрите тимови во Европа, ФТЦ беше „скршен" уште во почетниот дел.

Вардарки со најдобро полувреме во историјата на мак-ракометот го прегазија ФТЦ!

Gol.mk - 13.11.2016

Македонскиот ракометен првак во женска конкуренција, Вардар, полека, но сигурно заличува на себе. Во петтото коло од Лигата на шампионите црвено-црните во Унгарија го прегазија ФТЦ (24-37), кој во првото коло приреди изненадување во Скопје и на ...

Мавсар: Никој не очекуваше толку висока победа

Gol.mk - 13.11.2016

Тамара Мавсар, една од најдобрите ракометарки на Вардар во убедливата победа над ФТЦ вели дека високиот триумф од 13 гола (37-24) бил неочекуван. Словенечката репрезентативка беше одлична, постигна вкупно шест гола од шест обида, од кои три од пенал ...

Пенезиќ: Убедливата победа над ФТЦ е мој омилен роденденски подарок!

Gol.mk - 13.11.2016

Македонскиот ракометен првак ЖРК Вардар извојува убедлива победа на гостувањето кај ФТЦ во Унгарија, а Андреа Пенезиќ, една од најдобрите ракометарки на црвено-црните која славеше роденден е задоволна од изданието на нејзиниот тим.

ЖРК Вардар славеше на гостувањето во Унгарија, поддршка имаше и од трибините

Курир - 13.11.2016

Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ. Со оваа победа „црвено-црните“ се зацврстија на првото место во групата Б од Лигата на шампионите.

ЖРК Вардар без Алтхаус на дуелот со ФТЦ...

Н.Македонија - 13.11.2016

Натпреварот меѓу ФТЦ и Вардар се игра денеска од 15 часот На денешниот натпревар од 5. коло од Б групата во Лигата на шампионките меѓу ФТЦ и Вардар, во составот на „црвено-црните" ќе ја нема Ања Алтхаус, но се враќа Барбара Лазовиќ.

Вардарки го декласираа унгарскиот ФТЦ...

Н.Македонија - 13.11.2016

Најефикасни во победничкиот состав беа Андреа Лекиќ со седум гола Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ.

ЖРК Вардар убедлив против ФТЦ

Канал5 - 13.11.2016

Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ. Со оваа победа „црвено-црните“ се зацврстија на првото место во групата Б од Лигата на шампионите.

ЛШ - жени: ЖРК Вардар се „прошета“ низ Будимпешта

Сител - 13.11.2016

Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ. Со оваа победа „црвено-црните“ се зацврстија на првото место во групата Б од Лигата на шампионите.

ЛШ: Вардар го „растури“ ФТЦ

Телеграф - 13.11.2016

По смената на тренерот, Вардар се разбуди и сега игра така како што од оваа екипа и се очекуваше. Предмалку, Вардар го декласираше унгарскиот вице-првак ФТЦ (37:24) Смената на тренерот како да ги раздрзма, разбуди вардаровите играчи и сега изгледаат ...

ЖРК Вардар убедлив против ФТЦ

Локално - 13.11.2016

Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ. Со оваа победа „црвено-црните“ се зацврстија на првото место во групата Б од Лигата на шампионите.

Пенезиќ: Одигравме најдобар меч досега

24 Ракомет - 13.11.2016

Вардарки денеска имаа повеќе причина за славје. Покрај убедливата победа над унгарксиот вицепрвак ФТЦ на негов терен, го прославија и роденденот на Андреа Пенези. Со оваа победа, Вардар му се реваншираа на ФТЦ за ремито во првото коло, и ја оствари ...

ЖРК Вардар без Алтхаус на дуелот со ФТЦ

Локално - 13.11.2016

На денешниот натпревар од 5. коло од Б групата во Лигата на шампионките меѓу ФТЦ и Вардар, во составот на „црвено-црните” ќе ја нема Ања Алтхаус, но се враќа Барбара Лазовиќ. Десниот бек Барбара Лазовиќ имаше повреда на капакот на десното око, ...

ЖРК Вардар му гостува на Ференцварош

Мак Ракомет - 13.11.2016

Денес ракометарките на ЖРК Вардар гостуваат кај унгарскиот ФТЦ во рамките од 5-то коло од Лигата на шампионите. Натпревар кој ќе одлучува за конечниот изглед на врвот на табелата во групата Б, каде двете екипи имаат по 7 бодови.

Познат составот на ЖРК Вардар за дуелот со Ференцварош

Мак Ракомет - 13.11.2016

Денес од 15:00 часот ракометарките на ЖРК Вардар ќе играат против Ференцварош, во рамкитe oд 5-то кoлo oд глaвнaтa фaзa вo ЛШ. Ви ги претставуваме составите на двете екипи: ЖРК Вардар: Радичевиќ, Кликовац, Херем, Мавсар, Дамњановќ, Лејно, Лазовиќ, ...

Мавсар за 24Ракомет ТВ: Се надевам ќе го наплатиме долгот против ФТЦ

24 Ракомет - 13.11.2016

По нерешениот исход на првиот натпревар оваа сезона во Лигата на Шампионите, ракометарките на ЖРК Вардар денес гостуваат во Будимпешта кај екипата на ФТЦ во натпреварот кој директно ќе одлучува за првата позиција во групата Б.

Вардар СЦЈС со една нога во осминафиналето на Челинџ Купот

24 Ракомет - 13.11.2016

Вардар СЦЈС го победи тимот на Свиленград од Бугарија со 24:17, во рамките на првиот натпревар од третото коло во Челинџ Купот. Избраничките на Симе Симовски немаа проблеми да забележат убедлива победа и уште на полувремето имаа солидна позитива со ...

ДОМИНАЦИЈА: Вардар го посрамоти ФТЦ во Будимпешта

24 Ракомет - 13.11.2016

Бодот кој значеше голема промена во составот на Вардар значеше наплата на старите долгови. Унгарскиот шампион за милиметри не славеше во Скопје, затоа Вардар не остави ништо на случајноста на дуелот во Будимпешта.

Мавсар: Игравме добро во двата правци

24 Ракомет - 13.11.2016

Она што можеби му недостигаше на Вардар во минатите сезони, сигурен пеналџија, сезонава го доби во името на словенечката репрезентативка, Тамара Мавсар. Левото крило на „црвено-црниот“ тим, на дуелот против ФТЦ во високата победа со 37:24, имаше ...

ЖРК Вардар убедлив против ФТЦ

Репортер - 13.11.2016

Убедлива победа со 13 голови разлика (37:24) остварија ракометарките на Вардар попладнево на гостувањето во Унгарија кај ФТЦ. Со оваа победа „црвено-црните“ се зацврстија на првото место во групата Б од Лигата на шампионите.

Победата над Ференцварош ми е најдобриот роденденски подарок

Вечер - 13.11.2016

Една од најдбрите ракометарки во македонскиот шампион ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ не го криеше задоволството по убедливата победа над Ференцварош со која се искачија на првото место во групата, пред влезот во главната фаза од Лигата на шампионите.

Вардарки со камата му го наплатија долгот на Ференцварош

Вечер - 13.11.2016

Ракометарките на Вардар ја забележаа четвртата победа во петтиот натпревар од Б – група во Лигата на шампионите. „Црвено – црните" со камата му наплатија на унгарскиот Ференцварош за ремито на домашен терен, на стартот од елитното натпреварување ...

Перфектно издание на ЖРК Вардар против Ференцварош

Макфакс - 13.11.2016

Ракометарките на Вардар со импресивна игра го декласираа Ференцварош 37-24 (21-12) и ја потврдија првата позиција во групата. Пресметката на Ференцварош и Вардар остана само дерби на хартија, бидејќи избраничките на Давид Камара ги дикласираа своите ...

Вардарки убедливи против Ференцварош

Стандард - 13.11.2016

ЖРК Вардар оствари убедлива победа на гостувањето во Будимпешта, против домаќинот ФТЦ, откако ги совлада со 37:24 (21:12). По доаѓањето на новиот тренер, Давид Дејвис, „црвено-црните“ веќе покажуваат посигурна игра и тоа се виде попладнево на ...

ЖРК Вардар гостува кај ФТЦ во дербито на Групата „Б“ без Алтхаус во составот

Телевизија Нова - 13.11.2016

На денешниот натпревар од 5. коло од Б групата во Лигата на шампионките меѓу ФТЦ и Вардар, во составот на „црвено-црните” ќе ја нема Ања Алтхаус, но се враќа Барбара Лазовиќ. Десниот бек Барбара Лазовиќ имаше повреда на капакот на десното око, ...

ЖРК Вардар го декласира Ференцварош со 37-24

Телевизија Нова - 13.11.2016

Македонскиот женски ракометен шампион ЖРК Вардар денес во рамките на 5.то коло во Лигата на шампиони му нанесе тежок пораз на унгарскиот Ференцварош и го совлада на негов терен со 37-24. Оваа е четврта победа во серија за избраничките на Давид ...

Црвено-црн „ураган“ низ Будимпешта: ЖРК Вардар го „збриша“ ФТЦ

Exclusive.mk - 13.11.2016

Ремито (27:27) од СЦ „Јане Сандански“ против Ференцварош во воведното коло во групата Б во Лигата на шампиони, ракометарките на ЖРК Вардар го наплатија со камата во Будимпешта. „Црвено-црните“ девојки го „збришаа“ унгарскиот состав со 37:24 (21:12) ...

ЖРК Вардар со насмевка „летна“ кон Будимпешта (ФОТО)

SportMedia - 12.11.2016

Во сенка на денешните ракометно-фудбалски случувања, ЖРК Вардар се упати кон Будимпешта каде што утре ќе го одигра натпреварот против ФТЦ од Лигата на шампионите. Во мечот кој ќе одлучува за конечниот изглед на врвот во групата Б, „црвено-црните" ...

Викендов активни само младинките и пионерките

Вардар - 11.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Само два натпревари на нашите екипи ќе има викендов, и тоа во младинска и пионерска конкуренција. На двата натпревари „црвено-црните" се гости. Во младинската лига, Вардар СЦЈС ќе му гостува на Кузман Вардар, а средбата ...

Врвот се освојува во Будимпешта

Идивиди - 10.11.2016

ФТЦ е главен тест на силата на Вардар, а меѓусебниот дуел ќе го дефинира изгледот на табелата во групата Б на крајот од првата рунда Со задоволство би сакала да напишам дека ЖРК Вардар викендов патува за Будимпешта на освојување на оној главниот ...

Нијанси го решија натпреварот помеѓу ЖРК Куманово и Вардар СЦЈС

Кумановски м. - 10.11.2016

И покрај изворедното прво полувреме на ЖРК Куманово кое што го доби со резултат 10:13 и каде што буквално во секој дел од играта го надигра ЖРК Вардар СЦЈС, сепак не беше доволно за добар резултат.

Вардарки се мачеа со Куманово, но ги освоија бодовите

Вардар - 09.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Вистински тест имаа ракометарките на Вардар СЦЈС пред настапот во евро куповите, и мораа да се помачат за да го победат тимот на Куманово, 23-20 во првиот меч од 9. коло на женската лига.

Куманово имаше сили за едно полувреме: Вардар СЦЈС со победа за самодоверба пред Челинџ Купот

24 Ракомет - 09.11.2016

Вечерва во спортскиот центар „Јане Сандански“ се одигра првиот дуел од деветото коло во македонската ракометна лига во женска категорија меѓу ЖРК Вардар СЦЈС и ЖРК Куманово. Македонскиот вицепрвак успеа да запише уште една победа откако во текот на ...

ЖРК Куманово гостува на ЖРК Вардар СЦЈС

Кумановски м. - 09.11.2016

Поради настап на екипата на ЖРК Вардар СЦЈС овој викенд во Челенџ купот, натпреварот од 10 коло на женската супер лига на Македонија помеѓу екипите на ЖРК Вардар СЦЈС и ЖРК Куманово ќе се одигра денес во малата сала на Спортски центар „Јане ...

Вардар со најдобар напад, Пенезиќ е втор стрелец во ЛШ

Вардар - 07.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар По 4. коло во женската лига на шампионите, Андреа Пенезиќ е меѓу трите најдобри стрелци со вкупно 28 постигнати гола, а Вардар го има најдобриот напад, со просек од 34,5 голови по меч Пет екипи веќе и теоретски ...

Мечот со Куманово закажан за в среда

Вардар - 07.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Натпреварот од 9 коло на женската лига меѓу Вардар СЦЈС и Куманово наместо викендов ќе се одигра во среда во СЦ „Јане Сандански". Средбата е закажана за 19,30 часот во мала сала.

ЛШ - жени: Ѓер и Будуќност со сите, победи ЖРК Вардар без пораз

Сител - 07.11.2016

По одиграните натпревари од 4.коло во Лигата на шампионите за жени, екипите на Будуќност и на Ѓер се единствените со максимален учинок, додека без пораз по четири кола се уште екипите на ЖРК Вардар и на ФТЦ.

Вардарки се пласираа во следната фаза на ЛШ...

Н.Македонија - 07.11.2016

Вардарки се пласираа во следната фаза на ЛШ Ракометарките на Вардар обезбедија пласман во следната фаза натпревари во Лигата на шампионки (ЛШ) на две кола пред крајот, откако во 4-то коло во рамките на групата Б буквално ја растурија руската ...