TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од Словенија повторно „во црвено“ поради опасност од поплави

МКД - 11.11.2012

Поради силните дождови кои денес и утре ќе ја погодат Словенија нивото на реките повторно ќе порасне па поради опасноста од полави во поголемиот дел од земјата хидрометеоролошките служби прогласиле ...

На Словенија ѝ се закануваат поплави

Кајгана - 11.11.2012

Во Словенија денеска е прогласен највисок степен на опасност од поплави, поради најавените обилни врнежи што ќе го зголемат водостојот на многу реки.

Црвен аларм во Словенија: Поплавите повторно доаѓаат

А1 On - 11.11.2012

Поради обилните врнежи во Словенија е прогласен т.н. црвен аларм, највисок степен на опасност од поплави. Како што јавуваат медиумите, реките Соча и Випава во североисточниот дел на земјата сеуште не ...

Словенија со највисок степен на опасност од поплави

+инфо - 11.11.2012

Словенија се соочува со нов бран од поплави, откако вечерва и утре се очекува нивото на реките повторно да нарасне како последица на обилните дождови во регионот, поради што е прогласен највисоко ...

Словенија под закана од поплави

Сител - 11.11.2012

Државната агенција за животна средина на денешната конференција за медиуми во Љубљана најави дека поради обилните дождови, кои се очекуваат вечерва, ќе се зголемат тековите на многу реки кои ќе ...

Во Словенија прогласено највисоко ниво на опасност од поплави

Канал5 - 11.11.2012

Нивото на реките повторно ќе нарасне поради обилните врнежи кои денес и утре ќе ја погодат Словенија, па затоа во поголемиот дел од земјата е прогласен највисок степен на опасност од поплави.

На Словенија и се закануваат големи поплави

Нетпрес - 11.11.2012

Државната агенција за животна средина на денешната конференција за медиуми во Љубљана најави дека поради обилните дождови, кои се очекуваат вечерва, ќе се зголемат тековите на многу реки кои ќе ...

Во Словенија тревога од поплави

Press24 - 11.11.2012

Во Словенија е прогласен највисок степен на опасност од поплави, поради најавените обилни врнежи што ќе го зголемат водостојот на многу реки.

На Словенија и се закануваат поплави

Макфакс - 11.11.2012

Во Словенија во недела е прогласен највисок степен на опасност од поплави, поради најавените обилни врнежи што ќе го зголемат водостојот на многу реки.

Во Словенија црвена тревога од поплави

Maxim - 11.11.2012

Државната агенција за околина на утринската конференција за новинари во Љубљана најави дека поради обилни врнежи, кои се очекуваат вечерва, ќе се зголемат тековите на бројни реки кои ќе се излеат од ...

Најмалку 11 мртви во поплава во Индонезија

Алфа - 09.11.2012

Во поплавата која го зафати островот Сулавези во источна Индонезија, загинаа најмалку 11 луѓе, а 7 се водат како исчезнати. Меѓу настраданите се и четири деца и едно доенче старо шест месеци.

11 загинати во поплавите во Индонезија

Канал 77 - 09.11.2012

Единаесет луѓе загинале, а седум се водат како исчезнати во поплавите предизвикани од обилните дождови на островот Сулавези, на истокот на Индонезија, соопштија во петок спасувачките служби.

Најмалку 11 загинати во поплавите во Индонезија

Макфакс - 09.11.2012

Единаесет луѓе загинале, а седум се водат како исчезнати во поплавите предизвикани од обилните дождови на островот Сулавези, на истокот на Индонезија, соопштија во петок спасувачките служби.

Словенија очекува помош од ЕУ за штетите од поплавите

Алфа - 08.11.2012

Поради брзаците и поплавите кои во понеделеникот и се случија, Словенија би можела да побара помош од Европската унија, најави словенечкиот министер за одбарана, Алеш Хојс.

Состојбата во Хрватска се нормализира, штетите од поплавите големи

24 Вести - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети. Во селото Пушчина се поплавени стотина куќи, десет стопански објекти и две цркви.

Драва се повлекува, 100-тина куќи поплавени

Р.С.Европа - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети, јавуваат хрвастките медиуми.

Големи штети од поплавите во Хрватска

Телма - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети, јавуваат хрвастките медиуми.

Нивото на Драва највисоко во последните 1.000 години

Дневник - 07.11.2012

Водниот бран вчера од Словенија се прелеа на хрватска територија, при што во некои места населението морало да се евакуира, а напомош дошле седумдесетина пожарникари По завчерашните поплави во ...

Малите реки може да направат големи проблеми

Дневник - 07.11.2012

Kај нас нема опасност да се случат незапаметени поплави какви што деновиве видоа Хрватите и Словенците, но ако врне долго и интензивно, ќе се поплават регионите без акумулации По големите поплави што ...

Хрватска по поплавите се враќа во нормала

Алфа - 07.11.2012

Хрватска изминатите два дена се соочува со рекордни поплави од истекувањето реките Драва и Сава. Според последните информации состојбата се нормализира, а се очекува во текот на денот водостојот на ...

Драва со највисоко ниво во последните 1.000 години

А1 On - 07.11.2012

Водниот бран вчера од Словенија се прелеа на хрватска територија, при што во некои места населението морало да се евакуира, а напомош дошле седумдесетина пожарникари По завчерашните поплави во ...

Повеќе 10 милиони евра чинат штетите од поплавите во Словенија

Фактор - 07.11.2012

Околу 2.200 објекти се оштетени од поплавите во Словенија, а материјалната штета само во североисточниот дел на земјата се проценува на околу 10 милиони евра, додека се очекува вкупните штети да ...

По поплавите Хрватска се враќа во нормала

+инфо - 07.11.2012

Хрватска изминатите два дена се соочува со рекордни поплави од истекувањето реките Драва и Сава. Според последните информации, состојбата се нормализира, а се очекува во текот на денот водостојот на ...

Штетите од поплавите во Словенија над 10 милиони евра

МРТ - 07.11.2012

Во поплавите во Словенија оштетени се околу 2.200 објекти, а материјалната штета само во североисточниот дел на земјата се проценува на околу 10 милиони евра, додека се очекува вкупните штети да ...

По поплавите се нормализира состојбата во Хрватска

Сител - 07.11.2012

Состојбата во Хрватска по поплавтите кои ја зафатија во последниве два дена, полека се стабилизира. Големи поплави го зафатија хрватскиот град Вараждин.

Состојбата во Хрватска се нормализира, штетите од поплавите големи

Сител - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети, јавуваат тамошните медиуми.

Состојбата во Хрватска се нормализира, штетите од поплавите големи

МРТ - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети, јави Танјуг. Во селото Пушчина се поплавени стотина куќи, десет стопански објекти и две цркви.

Штетите од поплавите над 10 милиони евра

Вечер - 07.11.2012

Во поплавите во Словенија оштетени се околу 2.200 објекти, а материјалната штета само во североисточниот дел на земјата се проценува на околу 10 милиони евра, а се очекува вкупните штети да ...

По поплавите се нормализира состојбата во Хрватска

Press24 - 07.11.2012

Состојбата во Хрватска по поплавтите кои ја зафатија во последниве два дена, полека се стабилизира. Големи поплави го зафатија хрватскиот град Вараждин.

Состојбата во Хрватска по поплавите се нормализира

Sky - 07.11.2012

Состојбата во Хрватска по поплавите која ја погодија земјава во изминативе два дена се нормализира. Земјата во последниве два дена се соочува со рекордни поплави од истекувањето реките Драва и ...

Хрватска: Штетите од поплавите големи

Курир - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети, јави Танјуг. Во селото Пушчина се поплавени стотина куќи, десет стопански објекти и две цркви.

По поплавите состојбата во Хрватска се нормализира

Денешен - 07.11.2012

Реката Драва се повлече во своето корито во северниот дел на Хрватска, оставајќи зад себе големи штети, јави Танјуг. Во селото Пушчина се поплавени стотина куќи, десет стопански објекти и две цркви.

Се нормализира состојбата по поплавите во Хрватска

Maxim - 07.11.2012

Големи поплави го зафатија хрватскиот град Вараждин. Од ноќеска властите започнаа со евакуација на постарите луѓе и нивниот добиток, а се поставуваат и вреќи со песок за да се намалат штетите.

Хрватска е под вода - Драва се излеала, поплавени се 30 куќи

24 Вести - 06.11.2012

Хрватска е под вода откако водениот бран од Словенија ноќеска ја зафати и оваа земја. Поради излевање на реката Драва поплавени се повеќе од 30 куќи.Во регионот на Вараждин прогласена е вонредна ...

Драва се излеа, Хрватска под вода

Р.С.Европа - 06.11.2012

Поради излевање на реката Драва по водениот бран што ја зафати Хрватска кој надојде од Словенија, се евакуираат околу 300 жители кои што живеат во областа Вараждин. Околу 150 куќи се поплавени.

Сава и Драва ѝ се закануваат на Хрватска (ВИДЕО)

МКД - 06.11.2012

По поплавите во западна и источна Словенија водата почнала да се повлекува. Сега во одредени делови во Хрватска е прогласена вонредна состојба заради заштита од поплава.

Катаклизма во Словенија – Хрватска во страв од поплави (Видео/Фото)

МК News - 06.11.2012

Затворени за сообраќај половина патишта во Словенија, приморскиот и централниот дел прогласија „црвена“ и „жолта“ тревога.

Хрватска погодена од силен воден бран – Драва поплави над 30 куќи

Канал5 - 06.11.2012

Хрватска е на удар од рекорден воден бран. Во подрачјето на Вараждин на сила се вонредни мерки за одбрана од поплави, а во месноста Оток Вирје во текот на ноќта се одвивала вистинска драма, јавуваат ...

Големи поплави во Хрватска

Либертас - 06.11.2012

Реката Драва се излеа од коритото, а спасителите ги евакуираат жителите во населеното место Ловерчан. Од Центарот за заштита од поплави изјавиja дека во моментот, Драва има проток од 1.800 кубни ...

Хрватска под вода

БезПардон - 06.11.2012

Хрватска е поплавена од водениот бран кој се спушти од Словенија. Реката Драва се излеа и поплави повеќе од 30 куќи, а во регионот на Вараждин прогласена е вонредна состојба.

Поплави во Хрватска, реката Драва се излеа од коритото

Sky - 06.11.2012

Спасителите ги евакуираат жителите во населеното место Ловерчан по излевањето на реката Драва од коритото. Во моментот Драва има проток од 1.800 кубни метри во секунда, а се очекува оваа количина да ...

ГАЛЕРИЈА: Хрватска удавена во поплава - се евакуира населението и добитокот

Press24 - 06.11.2012

Големи поплави го зафатија хрватскиот град Вараждин. Од ноќеска властите започнаа со евакуација на постарите луѓе и нивниот добиток, а се поставуваат и вреќи со песок за да се намалат ...

Поплавени триесетина куќи во Хрватска

Макфакс - 06.11.2012

Водениот бран од Австрија, преку Словенија, во ноќта од понеделникот на вторникот стигна до Хрватска, а на подрачјето на Вараждин воведени се вонредни мерки.

ФОТО: Водениот бран ја поплавува Хрватска - граѓаните се евакуираат

Maxim - 06.11.2012

Ваков воден бран во Хрватска немало од 1965 година Водениот бран од Словенија пристигна во Хрватска и е поголем од што се очекуваше.

ФОТО: Хрватска удавена во поплава - се евакуира населението и добитокот

Maxim - 06.11.2012

Големи поплави го зафатија хрватскиот град Вараждин. Од ноќеска властите започнаа со евакуација на постарите луѓе и нивниот добиток, а се поставуваат и вреќи со песок за да се намалат штетите Follow ...

Незапамтени поплави во Словенија

МКД - 05.11.2012

Во Словенија има невидени поплави. Велење е отсечено од светот, а поплавени се стотици куќи. Се очекува воден бран на Драва, зашто Австрија испуштила огромни количества вода од своите преполни ...

Индија: 22 жртви од обилните дождови

А1 On - 05.11.2012

Обилните дождови предизвикани од тропска бура во текот на претходните четири дена, земаа најмалку 22 животи во јужната индиска држава Андра Прадеш.

Поплавите од Словенија и се закануваат на Хрватска

Алфа - 05.11.2012

Расте водостојот на реката Драва во Хрватска, како последица на речните поплави кои ја погодија денеска Словенија. Во вараждинската жупанија започната е и акција за евакуациија на жителите од едно ...

ВИДЕО: Водениот бран стигна во Хрватска, почна евакуација

А1 On - 05.11.2012

Водениот бран од Словенија во Хрватска е поголем отколку што се предвидуваше. Како што пренесуваат хрватските медиуми бранот би можел да достигне и проток на вода од 3.000 кубни метри во секунда.

Словенија и Хрватска се подготвуваат за поплави

+инфо - 05.11.2012

Словенечката агенција за заштита на околината поради обилните врнежи кои се очекуваат од денеска прогласи најголема опасност од поплави во западниот дел од државата.

Поплавите од Словенија ќе ја удават и Хрватска

+инфо - 05.11.2012

Расте водостојот на реката Драва во Хрватска, како последица на речните поплави кои ја погодија денеска Словенија. Во вараждинската жупанија започната е и акција за евакуациија на жителите од едно ...

Словенија и Хрватска се подготвуваат за поплави

Канал5 - 05.11.2012

Словенечката агенција за заштита на околината поради обилните врнежи кои се очекуваат од денеска прогласи најголема опасност од поплави во западниот дел од државата.

Словенија го запали црвениот аларм – доаѓаат поплави

МК News - 05.11.2012

агенцијата за заштита на околината во Словенија прогласила највисок степен на опасност од поплави ,, црвен аларм,, прогнозите се дека ќе следат силни дождови кои можат да предизвикаат поплави во ...

Словенија и Хрватска се спремаат за поплави

Либертас - 05.11.2012

Словенечката агенција за заштита на околината поради обилните врнежи кои се очекуваат од денеска прогласи најголема опасност од поплави во западниот дел од државата.

Словенија вклучи "Црвен аларм", земјата под вода

Сител - 05.11.2012

Словенечката агенција за заштита на околината утрово прогласи голема опасност од поплави или “црвен аларм“ за долниот тек на реката Драва, кон границата со Хрватска.

Силните дождови во Индија усмртија 22 лица, а 60000 лица ги напуштиле своите домови

Сител - 05.11.2012

Обилните дождови во јужната индиска држави Андра Прадеш усмртија најмалку 22 лица и принудија околу 60.000 лица да ги напуштат своите поплавени села, соопштија локалните власти.

Водениот бран ја поплавува Хрватска - граѓаните се евакуираат

Сител - 05.11.2012

Ваков воден бран во Хрватска немало од 1965 година. Водениот бран од Словенија пристигна во Хрватска и е поголем од што се очекуваше.

Словенија: “Црвен аларм“ од поплави

Точка - 05.11.2012

Словенечката агенција за заштита на околината утрово прогласи голема опасност од поплави или “црвен аларм“ за долниот тек на реката Драва, кон границата со Хрватска.

Страв во Хрватска: Драва се излева од своето корито

Точка - 05.11.2012

Реката Драва се излеала од коритото, а спасителите веќе ги евакуираат жителите во населеното место Ловерчан. Од Центарот за заштита од поплави изјавиле дека во моментот, Драва има проток од околу ...

Хрватска и Словенија се подготвуваат за поплави

Press24 - 05.11.2012

Поради обилните врнежи кои што се очекуваат од денеска Словенечката агенција за заштита на околината прогласи најоглема опасност од поплави во западниот дел од ...

Најмалку 22 загинати, 60.000 раселени од поплави во Индија

Пулс24 - 05.11.2012

Обилните дождови во јужната индиска држави Андра Прадеш усмртија најмалку 22 лица и принудија околу 60.000 лица да ги напуштат своите поплавени села, соопштија локалните власти.

Словенија: “Црвен аларм“ од поплави

Нетпрес - 05.11.2012

Словенечката агенција за заштита на околината утрово прогласи голема опасност од поплави или “црвен аларм“ за долниот тек на реката Драва, кон границата со Хрватска.

Опасност од поплави по долниот тек на Драва

Пулс24 - 05.11.2012

Словенечката агенција за околина прогласи во понеделник голема опасност од поплава, или „црвен аларм“, за долниот тек на реката Драва, кон границата со Хрватска.

ФОТО: Водениот бран ја поплавува Хрватска - граѓаните се евакуираат

Press24 - 05.11.2012

Ваков воден бран во Хрватска немало од 1965 година Водениот бран од Словенија пристигна во Хрватска и е поголем од што се очекуваше.

ВИДЕО: Словенија под вода, бранот ја зафаќа и Хрватска

eReporter - 05.11.2012

Градот Велење во Словенија е отсечен од светот поради излевање на реката Савиња која поплави 400 куќи, додека во Горењска илјадници домаќинства се без струја.

Голема опасност од поплави по долниот тек на Драва

Макфакс - 05.11.2012

Словенечката агенција за околина прогласи во понеделник голема опасност од поплава, или „црвен аларм", за долниот тек на реката Драва, кон границата со Хрватска.

Поплави во Индија: Најмалку 22 загинати, 60.000 раселени

Макфакс - 05.11.2012

Обилните дождови во јужната индиска држави Андра Прадеш усмртија најмалку 22 лица и принудија околу 60.000 лица да ги напуштат своите поплавени села, соопштија локалните власти.