TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов на 38 сесија на УНЕСКО во Париз

Телма - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО.

Иванов на Генералната конференција на УНЕСКО во Париз

Утрински - 15.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во работна посета на Франција по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО. Иванов, соопшти неговиот Кабинет, ќе се обрати на пленарната ...

Иванов на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО во Париз

Алфа - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО.

Претседателот Иванов на конференција на УНЕСКО во Париз

+инфо - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на Генералната Конференција на УНЕСКО.

Иванов на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО во Париз

Сител - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО.

Иванов на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО во Париз

Канал5 - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО.

Иванов во Париз на Генералната Конференција на УНЕСКО

Fox.mk - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на Генералната Конференција на УНЕСКО.

Иванов во Париз на Генералната Конференција на УНЕСКО

Вечер - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на Генералната Конференција на УНЕСКО.

Иванов во Франција на Генерална конференција на УНЕСКО

Макфакс - 15.11.2015

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, од недела ќе престојува во работна посета на Франција, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на Генералната Конференција на УНЕСКО.

Иванов на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО во Париз

Lider - 15.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во работна посета на Француската Република, по повод учеството на лидерскиот форум во рамки на 38. сесија на генералната конференција на УНЕСКО.

(Не)контролирана напнатост меѓу Србија и Косово

Deutsche Welle - 13.11.2015

Косовскиот Уставен суд привремено го суспендираше договорот со Србија за формирање на асоцијација на српски општини во Косово, постигнат со посредство на ЕУ. Односите меѓу Србија и Косово натамошно се влошија.

Отец Сава: Време е да се тргне напред и да се започне дијалог

Balkan Insight - 13.11.2015

Сава Јањиќ, игумен на манастирот Високи Дечани, вели дека пред какви било понатамошни разговори за статусот во УНЕСКО, српското наследство треба да се реши во рамките на дијалогот во Брисел.

Што (не) кажа министерката?

Окно - 12.11.2015

1. Апсолутно се согласувам дека не е мала работа националната министерка за култура на некоја земја да се обрати на Генералната конференција на УНЕСКО. Таа меѓународна организација не е мачкина кашлица, туку му доаѓа нешто како и Генералната ...

Победата на Србија во УНЕСКО го покажа нејзиното вистинско лице

Balkan Insight - 12.11.2015

Бруталната и навредлива кампања на Белград, против кандидатурата за членство на Косово, кое беше споредувано со ИСИС, ја потсети Европа и соседите, на тоа колку малку „новата“ Србија се сменила.

Хашим Тачи виновник за неуспехот на Косово за Унеско

Локално - 12.11.2015

Косовскиот министер за надворешни работи и заменик премиер Хашим Тачи се смета за главен виновник за неуспехот во обидот Косово да стане член на Унеско, посебно што на тоа го предупредиле и САД, објави приштинскиот весник „Газета Блиц“.

Хашим Тачи- виновен за невлегувањето на Косово во УНЕСКО

Репортер - 12.11.2015

Косовскиот министер за надворешни работи и заменик премиер Хашим Тачи се смета за главен виновник за неуспехот во обидот Косово да стане член на Унеско, посебно што на тоа го предупредиле и САД, објави приштинскиот весник „Газета Блиц“.

УНЕСКО го одби Косово

Вест - 10.11.2015

ФРАНЦИЈА, 10 ноември (АП) - Земјите членки на УНЕСКО го одбија барањето за членство на Косово, што беше победа за Србија и Русија, но тежок удар во мисијата на Косово да биде признаена како држава.

Вучиќ: Косово е поважен сосед за Македонија и Црна Гора од Србија

МКД - 10.11.2015

Најблиските соседи на Србија, Македонија и Црна Гора, со гласањето за приемање на Косово во УНЕСКО покажаа дека Приштина за нив е поважна од Белград, изјави вчера српскиот премиер Александар Вучиќ.

Француски командант на КФОР: Косово во УНЕСКО ќе беше шлаканица за ОН и обид за десатанизација на УЧК

МКД - 10.11.2015

Приемот на Косово во УНЕСКО ќе беше шлаканица за Обединетите нации и прилика за десатанизација на УЧК, истакнува францускиот полковник Жак Огар. УЧК на тој начин, под превезот на чесноста, ќе продолжеше кон својата неизменета цел – бришење на ...

Хотелски попуст за Русите во Подгорица поради поддршката на Србија (ФОТО)

МКД - 10.11.2015

Во знак на благодарност до Русија, која ѝ помогна на Србија да го спречи влегувањето на Косово во УНЕСКО, сопственикот на подгоричкиот хотел Костас решил на Русите да им издава соби – со 50 отсто попуст.

Не е прифатен предлогот на Србија за одложување на гласањето за Косово во УНЕСКО

Сител - 10.11.2015

Предлогот на Србија да се одложи гласањето за барањето на Косово за прием во УНЕСКO, не е прифатен, јавува Танјуг. За тој предлог на пленарната седница во рамки на Генералната конференција гласаа 170 држави.

Отфрлањето на членството на Косово во УНЕСКО е победа на српскиот народ

Локално - 10.11.2015

Претседателот на Србија Томислав Николиќ им честиташе на сограѓаните со победата откако Генералната конференција на УНЕСКО гласаше против усвојувањето на Косово како член на организацијата.

Србија го матираше Косово во светската организација

Вечер - 10.11.2015

Вкупно 50 држави застаната на страната на Србија и одговорија негативно за предлогот за прием на Косово во УНЕСКО. Државите-членки на УНЕСКО го отфрлија неизвесното гласање за предлогот за прием на Косово во оваа организација што е удар за Косово во ...

Косово денеска на дневен ред на УНЕСКО

Телма - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Телма - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

Косово не влезе во УНЕСКО

Нова ТВ - 09.11.2015

Косово не стана член на УНЕСКО, откако за три гласа не го доби потребното двотретинско мнозинство. На Генералната конференција на организацијата, од 142 земји кои гласале, „за“ биле 92, а „против“ 50, додека 29 биле воздржани.

Косово на дневен ред на Генералната конференција на УНЕСКО

24 Вести - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

24 Вести - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

Генералната конференција на УНЕСКО за Косово

Р.С.Европа - 09.11.2015

На Генералната конференција на УНЕСКО во Париз денеска ќе биде разгледан приемот на Косово во таа организација. По препораката на Извршниот совет на УНЕСКО Косово да биде примено во членство, Србија бараше одложување на расправата за приемот на ...

Дачиќ: Победата во УНЕСКО не нѐ чини ниту евро – само телефонски сметки!

Капитал - 09.11.2015

„Ние овој резултат (невлегувањето на Косово во УНЕСКО н.з.) го остваривме без потрошено евро, динар, долари или било која друга валута. Единствено што треба да платиме се телефонските сметки.

Косово не стана членка на УНЕСКО

Р.С.Европа - 09.11.2015

Косово не успеа да стане членка на УНЕСКО на денешното гласање на организацијата на генералната конфернција во Париз. 92 земји гласаа за, а 50 против приемот на Косово во УНЕСКО. На Косово му беа потребни уште три гласа за да обезбеди членство.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Утрински - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Алсат-М - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

Тачи-Косово нема да биде запрено

Р.С.Европа - 09.11.2015

Косовскиот министер за надворешни работи Хашим Тачи, на неговиот профил на социјалната мрежа Фејсбук денеска напиша дека мнозинството од земјите во светот гласаа за членство на Косово во УНЕСКО.

Министерката за култура оствари работна средба со Ирина Бокова, генерален директор на УНЕСКО

МКД - 09.11.2015

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, во рамките на работната посета на Париз, оствари средба со генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова, на која се зборувало за досегашната соработка и идните активности меѓу Република Македонија ...

УНЕСКО одлучува за прием на Косово, предлогот на Србија за одложување одбиен

МКД - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО во Париз не го прифати предлогот на Србија да се одложи расправата и одлуката за прием на Косово во таа организација. Во гласањето учествуваа 170 држави.

Косово не е примено за член на УНЕСКО, му фалеле три гласа

МКД - 09.11.2015

Културната агенција на Обединетите нации УНЕСКО денеска гласаше против за предлогот Косово да добие полноправно членство, откако помалку од две третини од земјите гласаа за. На гласањето жестоко му се противеа Русија и Србија, кои се обидоа и да го ...

Асошиејтед прес: Непримањето на Косово во УНЕСКО е победа за Русија

МКД - 09.11.2015

Веста за одлуката на УНЕСКО да не го прими во членството Косово американската новинска агенција Асошиејтед прес ја коментира како победа на Русија. Генералното собрание на организацијата за зачувување на културното наследство не го прими Косово во ...

Вучиќ за Косово: Ова е порака дека никој не може да ја гази и понижува Србија

МКД - 09.11.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ оцени денес дека одлуката на Генералната конференција на УНЕСКО Косово да не стане членка на таа организација е „порака до граѓаните дека Србија никој не смее да ја гази ни понижува“ и дека таа тоа нема да го ...

Косово денеска на дневен ред на Генералната конференција на УНЕСКО

+инфо - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

Косово денеска на дневен ред на Генералната конференција на УНЕСКО

Алфа - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

Косово не доби поддршка да го примат во УНЕСКО

+инфо - 09.11.2015

Од вкупно 142 претставници на земјите членки во УНЕСКО, на денешното гласање за прием на Косово во оваа организација „за“ гласале 92, а „против“ биле 50 земји членки, со што на најновата држава на Балканот не и е одобрен прием.

Косово не стана членка на УНЕСКО

Balkan Insight - 09.11.2015

Апликацијата на Косово за членство во културното тело на ООН, не доби доволно гласови на поддршка од земјите членки на УНЕСКО, во услови на жестоко противење на Србија и нејзините сојузници.

Србија успеа – Косово не стана членка на УНЕСКО

МК News - 09.11.2015

Косово не стана член на УНЕСКО, откако за три гласа не го доби потребното двотретинско мнозинство. На Генералната конференција на организацијата, од 142 земји кои гласале, „за“ биле 92, а „против“ 50, додека 29 биле воздржани.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Популарно - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

Реакции на одбивањето на кандидатурата на Косово за членство во УНЕСКО

+инфо - 09.11.2015

Одлуката на Генералната конференција на УНЕСКО за неприфаќање на предлог за прием на Косово во оваа агенција на ОН, во Белград се толкува како „победа“, додека властите во Приштина оценуваат дека тоа не претставува „пораз“.

Филаделфија прв град во САД на листата на светско културно наследство на УНЕСКО

А1 On - 09.11.2015

Петтиот најголем град во САД (државата Пенсилванија) сега може да биде рамо до рамо со Каиро, Париз и Ерусалим. На листата на светско културно наследство на УНЕСКО Филаделфија се најде благодарение на Домот на независноста (Independence Hall) на ...

Влезот на Косово во УНЕСКО денеска на дневен ред во Париз

Точка - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

Зголемено обезбедување на верските објекти на Косово поради гласањето во УНЕСКО

Точка - 09.11.2015

Косовската полиција го зголемила обезбедување на верските објекти и на оние кои се прогласени за културно наследство, за да спречи евентуални инциденти во пресрет на гласањето за членството на Косово во УНЕСКО, пренесуваат српските медиуми.

Косово не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за прием во УНЕСКО

Точка - 09.11.2015

Косово не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство на Генералната конференција на УНЕСКО за прием во оваа организација, откако од 142 членки, за гласаа 92 земји, а против се изјаснија 50, додека, пак, воздржани беа 29 членки, пренесуваат српските ...

Нема влез за Косово во УНЕСКО

Телеграф - 09.11.2015

При денешното гласање, предлогот за прием на Косово не ја доби потребната поддршка на две третини од членовите на Генералната конференција на УНЕСКО Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го ...

ОДЛУЧИЈА НЕКОЛКУ ГЛАСА: Одбиено барањето на Косово за прием во Унеско!

Фактор - 09.11.2015

Генералната конференција на Унеско денеска го отфрли приемот на Косово во оваа организација. За прием на јужната српска покраина гласале 92 членки, а против беа само 50, додека воздржани биле 29.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Сител - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Канал5 - 09.11.2015

Претставниците на земјите членки на УНЕСКО не го прифатија предлогот за прием на Косово во членство на светската организација. При денешното гласање, предлогот за прием на Косово не ја доби потребната поддршка на две третини од членовите на ...

Тачи: Повторно ќе бараме прием во УНЕСКО

Точка - 09.11.2015

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Косово, Хашим Тачи, со жалење констатираше дека на Косово му недостигале само три гласа за да стане членка на УНЕСКО, порачувајќи дека Приштина и натаму повторно ќе бара прием во оваа организација, ...

Косово не стана членка на УНЕСКО за 3 гласа

Сител - 09.11.2015

Српската дипломатија извојува победа над Косово во УНЕСКО, откако по гласањето поладнево во Париз, Република Косово не беше примена за полноправна членка на Организацијата за образование и култура на Обединетите Нации.

Косово не е примено во УНЕСКО!

За Се - 09.11.2015

Косово не е применo во УНЕСКО, откако не успеа да гo добиe потребното двотретинско мнозинство во Генералното собрание на организацијата. Три гласа недостасуваа Косово да биде примено во УНЕСКО, односно од 142 членови, кои гласале, 92 од нив биле ...

Унеско денес одлучува за приемот на Косово, Србија бара одлагање

Локално - 09.11.2015

Генералната конференција на Унеско денес во Париз ќе расправа и одлучува за барањето за прием на Косово во таа организација, а Србија како што е најавено, ќе стори се таа точка на дневен ред да биде одложена и за тоа да се преговара во Брисел.

Белград победи, одбиено барањето на Косово да стане членка на УНЕСКО

Локално - 09.11.2015

На денешното заседание во Париз, чиј исход до последен момент беше неизвесен, победија аргументите на Белград. И покрај тоа што за Приштина лобираа некои од најсилните светли сили, беше одбиено барањето на Косово да стане членка на УНЕСКО, пишуваат ...

Косово во УНЕСКО: За Белград „победа“, за Приштина тоа не претставува „пораз“

Локално - 09.11.2015

Одлуката на Генералната конференција на УНЕСКО за неприфаќање на предлог за прием на Косово во оваа агенција на ОН, во Белград се толкува како „победа“, додека властите во Приштина оценуваат дека тоа не претставува „пораз“.

Македонија го поддржа Косово за член на УНЕСКО, 3 гласови сепак фалеа

Локално - 09.11.2015

Три гласа недостасуваа Косово да стане полноправна членка на УНЕСКО. Тоа стана јасно по гласањето на претставниците на земјите во меѓународната организација. Според барањата на статутот, Генералната конференција може да прифати нов член само во ...

Влезот на Косово во УНЕСКО денеска на дневен ред во Париз

Нетпрес - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

Косово на дневен ред на УНЕСКО

Репортер - 09.11.2015

Амбасадорот на Србија во УНЕСКО Дарко Танасковиќ изјави за Танјуг дека е неизвесно дали Генералната конференција позитивно ќе одговори на барањето и дека разликата меѓу гласовите „за’ и „против“ ќе биде навистина мала.

Зголемено обезбедување на верските објекти на Косово поради гласањето во УНЕСКО

Макфакс - 09.11.2015

Косовската полиција го зголемила обезбедување на верските објекти и на оние кои се прогласени за културно наследство, за да спречи евентуални инциденти во пресрет на гласањето за членството на Косово во УНЕСКО, пренесуваат српските медиуми.

Одбиено барањето на Косово да стане членка на УНЕСКО

Република - 09.11.2015

На денешното заседание во париз, чиј исход до последен момент беше неизвесен, победија аргументите на Белград. И покрај тоа што за Приштина лобираа некои од најсилните светли сили, беше одбиено барањето на Косово да стане членка на УНЕСКО, пишуваат ...

Косово не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за прием во УНЕСКО

Макфакс - 09.11.2015

Косово не успеа да обезбеди двотретинско мнозинство на Генералната конференција на УНЕСКО за прием во оваа организација, откако од 142 членки, за гласаа 92 земји, а против се изјаснија 50, додека, пак, воздржани беа 29 членки, пренесуваат српските ...

Косово не е примено во УНЕСКО

Курир - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО денеска не го прифати членството на Косово во организацијата. Косово не го добило потребното 2/3 мнозинство за влез во УНЕСКО, а од 142 присутни ЗА гласале 91 а ПРОТИВ 50, додека пак ВОЗДРЖАНИ 29.

Косово не е примено во УНЕСКО

Нетпрес - 09.11.2015

Откако не беше обезбедено потребното двотретинско мнозинство на Генералното Собрание, Косово не е примено во УНЕСКО . Гласаа 142 земји членки, од кои 92 гласаа „За“, 50 беа „против“, а 29 беа „воздржани“.

УНЕСКО кажа „не“ за Косово

Press24 - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО не го прифати членството на Косово во таа организација. На Косово му фалеле три гласа за членство. Од 142 присутни, за гласале 92, против биле 50, а воздржани 29.

Косово не е примено во УНЕСКО

Fox.mk - 09.11.2015

Откако не беше обезбедено потребното двотретинско мнозинство на Генералното Собрание, Косово не е примено во УНЕСКО, пренесува Нетпрес . Гласаа 142 земји членки, од кои 92 гласаа „За“, 50 беа „против“, а 29 беа „воздржани“.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово!

Вечер - 09.11.2015

При денешното гласање, предлогот за прием на Косово не ја доби потребната поддршка на две третини од членовите на Генералната конференција на УНЕСКО. Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го ...

Белград победи- Косово не стана членка на УНЕСКО!

Репортер - 09.11.2015

На денешното заседание во Париз, чиј исход до последен момент беше неизвесен, победија аргументите на Белград. И покрај тоа што за Приштина лобираа некои од најсилните светли сили, беше одбиено барањето на Косово да стане членка на УНЕСКО, пишуваат ...

УНЕСКО кажа „не“ за Косово

Република - 09.11.2015

Генералната конференција на УНЕСКО не го прифати членството на Косово во таа организација. На Косово му фалеле три гласа за членство. Од 142 присутни, за гласале 92, против биле 50, а воздржани 29.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Денешен - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

Тачи: Повторно ќе бараме прием во УНЕСКО

Макфакс - 09.11.2015

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Косово, Хашим Тачи, со жалење констатираше дека на Косово му недостигале само три гласа за да стане членка на УНЕСКО, порачувајќи дека Приштина и натаму повторно ќе бара прием во оваа организација, ...

Николиќ: Србија има многу пријатели во светот

Вечер - 09.11.2015

Српскиот претседател Томислав Николиќ во првата реакција по гласањето, прогласи „победа" во УНЕСКО, при тоа поздравувајќи ги заложбите на Владата, која според него, вложила „големи дипломатски напори" и „не се откажала дури и тогаш кога изгледало ...

УНЕСКО го одби Косово

Вечер - 09.11.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун во својот најнов извештај за Косово го осуди насилството на опозициските партии во косовското Собрание и го поздрави постигнувањето на спогодбата во Брисел за формирање на Заедница на општини со ...

Реакции на одбивањето на кандидатурата на Косово за членство во УНЕСКО

Денешен - 09.11.2015

Одлуката на Генералната конференција на УНЕСКО за неприфаќање на предлог за прием на Косово во оваа агенција на ОН, во Белград се толкува како „победа“, додека властите во Приштина оценуваат дека тоа не претставува „пораз“.

Косово денеска на дневен ред на Генералната конференција на УНЕСКО

Lider - 09.11.2015

– Генералната конференција на УНЕСКО денеска во Париз ќе расправа и одлучува за барањето на Косово за влез во таа организација. Како што е најавено, Србија ќе направи се за расправата да се одложи и за членството на Косово да се преговара во Брисел.

Косово не е примено како член на УНЕСКО!

Пулс24 - 09.11.2015

На гласањето за прием на Косово во УНЕСКО, жестоко се спротивставија Русија и Србија. Културната агенција на Обединетите нации УНЕСКО, гласаше против предлогот Косово да добие полноправно членство во оваа организација, пренесоа светските агенции.

УНЕСКО го одби барањето за прием на Косово

Lider - 09.11.2015

Генералната конференција на Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) не го прифати предлогот за прием на Косово во членство во оваа агенција на Светската организација.

Реакции на одбивањето на кандидатурата на Косово за членство во УНЕСКО

Lider - 09.11.2015

Одлуката на Генералната конференција на УНЕСКО за неприфаќање на предлог за прием на Косово во оваа агенција на ОН, во Белград се толкува како „победа“, додека властите во Приштина оценуваат дека тоа не претставува „пораз“.