TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Три дена во септември" е нова пролет

Вечер - 15.11.2015

Кон „Три дена во септември" во режија на Даријан Пејовски, сценарио на Игор Иванов и Даријан Пејовски, со Ирена Ристиќ, Камка Тоциновски, Адем Карага... Филмот „Три дена во септември" е историски настан за Македонија.

Филмот „Три дена во септември“ ја имаше својата премиера пред македонската публика

МКД - 14.11.2015

Дебитантскиот игран филм „Три дена во септември“ на режисерот Даријан Пејовски, во продукција на „Скопје филм студио“ и „Иконе студио“, ја имаше својата македонска премиера на отворањето на Фестивалот на европски филм „Синедејс“, на 12 ноември во ...

ГАЛЕРИЈА: Премиера на најновиот македонски филм „Три дена во септември“ во Битола

Шеталиште - 14.11.2015

„Три дена во септември“, дебитантскиот игран филм на Даријан Пејовски во продукција на „Скопје Филм Студио“, ја доживеја својата премиера пред битолската публика. Во полупразата сала, на премиерата, присуствуваше и дел од екипата која го реализираше ...

„Три дена во септември“ игра низ Македонија

Вечер - 14.11.2015

По македонската премиера на филмскиот фестивал „Синедејс", филмот „Три дена во септември" започнува да игра во центрите на култура во градовите низ Македонија. Вчера филмот во режија на Даријан Пејовски се прикажа во Битола, каде беше најавено и ...

Започна 14 „ Синедејс“

Телма - 13.11.2015

„Хотел Синдејс“ ги отвори вратите за филмофилите и филските работници. А на отворањето, како за вовед во ангажираниот карактер на фестивалот, пред насобраната публика во киното Милениум , настапи Горан Трајковски , изведувајќи ја нумерата „ Гори ...

„Три дена во септември“ снимен со минимални средства

Телма - 13.11.2015

Со буџет од не цели 250 илјади евра, од кои околу 200 илјади дала Агенцијата за филм, како за дебитанстко остварување, а 49 илјади евра стигнале од косовскиот копродуцент „Иконе“, „ Три дена во септември“ е најниско буџетиран долгометражен игран ...

„Три дена во септември“ го отвори 14-от Синедејс

24 Вести - 13.11.2015

Камерниот трилер „Три дена во септември“ синоќа го отвори новото издание на фестивалот на европски филм Синедејс. Публиката задоволна од остварувањето, а екипата задоволна од реакциите на македонската премиера на филмот кој веќе прошета на неколку ...

Филмот „Три дена во септември“ го отвори „Синедејс“

Cooltura - 13.11.2015

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ вчеравечер, 12-ти ноември, беше отворен со македонска премиера на „Три дена во септември“ - дебитантски игран филм на режисерот Даријан Пејовски кој заедно со Игор Иванов е и косценарист на филмот...

Преполни киносали на отворањето на „Хотел Синедејс“

Радио МОФ - 13.11.2015

Со филмот „ Три дена во септември “, синоќа официјално започна новото издание на фестивалот на европски филм „ Синедејс “. Преполните киносали го одбележаа отворањето на „хотелските соби“ на фестивалот, кој годинава по 14-ти пат ќе понуди богата ...

"Синедејс" почна со женска одмазда

Вест - 13.11.2015

"Почнавме со идејата да снимиме камерен, актерски трилер и, иако приказната се надоградуваше, останавме доследни докрај на првичниот концепт", вели режисерот Даријан Пејовски за неговиот прв долгометражен филм "Три дена во септември".

Утревечер премиера на филмот „Три дена во септември“ во Охрид

OhridNews - 13.11.2015

„Три дена во септември“, дебитантскиот игран филм на Даријан Пејовски во продукција на Скопје Филм Студио, утревечер ќе биде премиернот прикажан во Центарот за култура „ Григор Прличев“ во Охрид Овој филм е дел од официјалната селекција на ...

Македонскиот филм конечно излегува од стегите на транзициските депресивни теми

+инфо - 13.11.2015

Започна филмскиот фестивал „Синедејс“, под овогодинешното мото „Хотел Синедејс“. Македонската публика од 12 до 21 ноември, традиционално ќе ја има можност во неколку кино-сали низ Скопје да ја погледне обемната селекција од најдобрите нови европски ...

„Три дена во септември“ го отвори 14. „Синедејс“

А1 On - 13.11.2015

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ вчеравечер беше отворен со македонска премиера на „Три дена во септември“ – дебитантски игран филм на режисерот Даријан Пејовски кој заедно со Игор Иванов е и косценарист на филмот.

„Три дена во септември“ го отвори 14. „Синедејс“

Сител - 13.11.2015

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ вчеравечер беше отворен со македонска премиера на „Три дена во септември“ - дебитантски игран филм на режисерот Даријан Пејовски кој заедно со Игор Иванов е и косценарист на филмот.

„Три дена во септември“ го отвори 14. „Синедејс“

Канал5 - 13.11.2015

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ вчеравечер беше отворен со македонска премиера на „Три дена во септември“ - дебитантски игран филм на режисерот Даријан Пејовски кој заедно со Игор Иванов е и косценарист на филмот.

„Три дена во септември“ за старт на Синедејс

Сител - 13.11.2015

Преполна киносала и големи очекувања. Македонската публика ја погледна првата проекција на „Три дена во септември“, дебитански долгометражен филм на режисерот Даријан Пејовски. Современ психолошки трилер кој ги разработува последиците од семејно ...

Со голем аплауз за "Три дена во септември" започна Синедејс

Вечер - 13.11.2015

Пред премиерата фестивалот ја изненади публиката со настап на "Мугер Фугер" и Горан Трајковски! Со премиера на македонскиот филм "Три дена во септември" и со голем аплауз за одличниот филм завчера во кино "Милениум" започна филмскиот фестивал ...

„Три дена во септември“ го отвори „Синедејс“

МРТ - 13.11.2015

„Три дена во септември“ е новиот македонски филм кој вчеравечер го отвори фестивалот на европски филмови „Синедејс“. Снимен во убавите предели на Македонија, во главните улоги настапуваат Ирена Ристиќ и Камка Тоциновски...

Со македонска премира на „Три дена во спетември“ почна 14. издание на „Синедејс“

Република - 13.11.2015

Со македонска промоција на „Три дена во септември“ на режисерот Даријан Пејовски синоќа во „Милениум“ официјално почна 14. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“кој ќе трае до 21 ноември.

Даријан Пејовски: Мислев дека е супер да направи женски филм

Република - 13.11.2015

Дебитанскиот долгометражен филм „Три дена во септември“ на младиот македонски режисер Даријан Пејовски (1983), со кој на 12 ноември во скопското кино „Милениум“ се отвори 14. издание на „Синедејс“ наиде на одлични реакции кај публиката на двете ...

„Три дена во септември“ го отвори 14. „Синедејс“

Lider - 13.11.2015

Фестивалот на европски филм „Синедејс“ вчеравечер беше отворен со македонска премиера на „Три дена во септември“ – дебитантски игран филм на режисерот Даријан Пејовски кој заедно со Игор Иванов е и косценарист на филмот.

„Три дена во септември“ ќе го отвори „Синедејс“

Телма - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Вечерва стартува фестивалот „Хотел Синедејс“ со филмот „Три дена во септември“

Нова ТВ - 12.11.2015

Со филмот „Три дена во септември“ вечерва во 20 часот се отвора „Хотел Синедејс“, фестивалот на европски филм. „Три дена во септември“ е на Даријан Пејоски и Игор Иванов, а главните улоги ги толкуваат Камка Тоциновски и Ирена Ристиќ.

Почеток на Фестивалот на европски филм „Синедејс“

24 Вести - 12.11.2015

Со скопската премиера на новиот македонски филм „Три дена во септември“ на Даријан Пејовски на 12 ноември во 20 часот, почнува 14-тo издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“. До 21 ноември македонската публика ќе има можност да види ...

Со премиера на „Три дена во септември“ почнува „Синедејс“

Хитпортал - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Почнува Фестивалот на европски филм „Синедејс“

Cooltura - 10.11.2016

Со српскиот филм „Дневникот на машиновозачот“ во режија на Милош Радовиќ вечерва, 10 номвеи, во кино „Милениум“ ќе биде отворен 15-от Фестивал на европски филм „Синедејс“ (CineDays)... Филмот е добитник на награда од публика на фестивалот во Москва, ...

Со филмот „Три дена во септември“ се отвара „Синедејс“, фестивалот на европски филм

Ladybook - 12.11.2015

Под мотото „Хотел Синедејс“ од 12 до 21 ноември ќе се одржи 14. издание на фестивалот за европски филм „Синедејс“. Kако и секоја година богатата програма ќе ги израдува филмски фанови. Годинешното издание ќе биде отворено со филмот „Три дена во ...

"Синедејс" отвора со македонски трилер

Вест - 12.11.2015

Новиот домашен филм од денес е на редовниот репертоар во киното "Синеплекс" Со премиера на новиот македонски филм "Три дена во септември" на режисерот Дарјан Пејовски, вечерва во 20 часот, во киното "Милениум" ќе се отвори 14.

Филмско мени за сите вкусови, расположенија и ниети на Фестивалот на европски филм

МКД - 12.11.2015

Со скопската премиера на новиот македонски филм „Три дена во септември“ на Даријан Пејовски на 12 ноември, во 20 часот, почнува 14. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“. До 21 ноември македонската публика ќе има можност да види 100-тина ...

„Три дена во септември“ од денес во Cineplexx

Stylist - 12.11.2015

Македонскиот филм „Три дена во септември“ по прикажувањето на фестивалот на европски филм Cinedays од денес е на кино реоертоарот на Cineplexx. Во најновото остварување на режисерот Даријан Пејовски се појавуваат Ирена Ристиќ, Камка Тоциновски, Адем ...

Со премиера на „Три дена во септември“ почнува „Синедејс“

Популарно - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ почнува фестивалот „Синедејс“

Алфа - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Со премиера на „Три дена во септември“ почнува „Синедејс“

+инфо - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечерва во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Со премиера на „Три дена во септември“ почнува „Синедејс“

А1 On - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

За старт на „Синедејс“, распродадена првата проекција на „Три дена во септември“

Убавина и Здравје - 12.11.2015

Со филмот „Три дена во септември“ вечерва се отвара „Синедејс“, фестивалот на европски филм. Годинава фестивалот се одржува под мотото „Хотел Синедејс“, од 12 до 21 ноември и како и секоја година, ќе ги израдува филмските фанови со богата програма.

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ почнува фестивалот „Синедејс“

Сител - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ почнува фестивалот „Синедејс“

Канал5 - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Македонска премиера на ,,Три дена во септември“

Канал5 - 12.11.2015

Македонска премиера на филмот „Три дена во септември“ се одржа вечерва во киното Mилениум во рамки на фестивалот на европскиот филм – Синедејс. Филмското остварување на Даријан Пејовски е психолошки трилер што се занимава со последиците од семејното ...

Распродадена првата проекција на филмот „Три дена во септември“

Локално - 12.11.2015

Распродадени се картите за првата проекција на македонскиот филм „Три дена во септеври“ на режисерот Дарјан Пејовски, кој премиерно се прикажува на отворањето на Филмскиот фестивал за европски филм „Синедејс“, велат од кино Милениум.

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ почнува фестивалот „Синедејс“

Локално - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

„Три дена во септември“ со премиера на „Синедејс“

Вечер - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември" на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Дојдете на добар филм на „Синедејс“

Република - 12.11.2015

Со македонска премиера на „Три дена во септември“ вечерва во скопското кино „Милениум“ почнува14. издание на „Синедејс“ Вечерва, 12 ноември, во скопското кино „Милениум“ со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан ...

Со премиера на „Три дена во септември“ почнува „Синедејс“

Lider - 12.11.2015

Со премиера на филмот „Три дена во септември“ на македонскиот режисер Дарјан Пејовски вечер во киното Милениум ќе биде отворен 14.Фестивал на европски филм Синедејс. Филмот е во селекција за една од наградите во Официјалната програма.

Три дена во септември во Cineplexx

Филм24 - 11.11.2015

Овој четврток на кино репертоарот ни пристигнува најновото остварување на режисерот Даријан Пејовски, трилерот „Три дена во септември“. Бегајќи од своето минато, Марика ја запознава Јана, која патува кон куќата од нејзиното детство, сместена во ...

Даријан Пејовски, режисер: Потребна е тврдоглавост за да се сними долгометражен филм

Република - 11.11.2015

Уба­ви­на­та во кра­тки­от филм е што бр­гу се до­а­ѓа до ре­зул­та­тот, про­це­сот е по­кра­ток, сти­хи­ен. Дол­го­ме­траж­ни­от филм е долг, ис­цр­пу­вач­ки про­цес, кој ба­ра тр­пе­ние и истрај­ност.

За добар филм треба домаќинлак

Дневник - 11.11.2015

По многу години македонски филм ќе го отвори фестивалот на европски филм „Синедејс“. Фестивалот со наслов „Хотел Синедејс“ вечерва ќе почне со проекција на првиот филм на младиот режисер Даријан Пејовски „Три дена во септември“ во продукција на ...

Директорот на МКЦ ги кани сите на полн пансион во хотел „Синедејс“

Република - 10.11.2015

Златко Стевковски, директор на Младинскиот културен центар (МКЦ), организатор на 14. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ облече брендирана маичка со логото на Фестивалот и на комплексот факултети кај Бит Пазар меѓу студентите ја подели ...