TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АНАЛИЗА Тачи игра и со Црвенковски и со Ахмети?

+инфо - 11.11.2012

Македонско-албанскa коалиција засега функционира само на Илинденска број 2, иако изгледа и таму се потешко. Така, денеска Во Виена, лидерот на ДУИ, Али Ахмети,оцени декаконфликтите може да се вратат ...

Волерс бил во редовни контакти со опозицијата

Дневник - 10.11.2012

Kако и претходната, оваа средба на амбасадорот со Мендух Тачи треба да се гледа во светлината на поддршката од амбасадорот за опозицијата, смета Ристо Никовски, поранешен амбасадор Завчерашната ...

Тачи пак му намигнува на Црвенковски

Утрински - 09.11.2012

Во СДСМ не ја отфрлаат можноста за соработка со ДПА, но порачаа дека за тоа немаат намера да преговараат преку медиумите Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, е подготвен да разговара со лидерот на СДСМ, ...

Струга ги скара Црвенковски и Тачи, Струга ќе ги смирува?

МКД - 09.11.2012

Вчера лидерот на ДПА Мендух Тачи ја врати во игра можноста за враќање во опозицискиот блок и повторно влегување во коалицијата со Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ.

Тачи очекува повторно соработка со Црвенковски

Дневник - 09.11.2012

Можно е ДПА и СДСМ да ја обноват соработката, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор, Пол Волерс, потенцирајќи дека ДПА е подготвена повторно да разговара со ...

Тачи чека сигнал од СДСМ

Дневник - 09.11.2012

Соработка со СДСМ за локалните избори е можна само под услов да се почитува првичниот договор од јули, изјави вчера лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс.

Црвенковски и Тачи повторно пред договор

Сител - 09.11.2012

Зијадин Села, пратеникот кој сака да го запали македонскиот парламент, најверојатно ќе биде кандидат на ДПА за градоначалник на Струга, дознава Сител од партиски извори.

Ќе ја жртвува ли СДСМ по вторпат Струга?

Курир - 09.11.2012

Струга ги скара, Струга ќе ги смирува. Неславно заврши коалицијата меѓу Црвенковски и Тачи, но истата може да се обнови ако се жртвува Струга уште еднаш.

Тачи: Законот за бранители на ДУИ ќе му се врати како бумеранг

24 Вести - 08.11.2012

ДПА почна да се сомнева во вистинските намери на Ахмети да го блокира законот за бранители. Првиот човек на партијата му порача на лидерот на ДУИ дека законот ќе му се врати како бумеранг.

Тачи:Соработка со СДСМ е можна под еден услов

Р.С.Европа - 08.11.2012

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи вели дека денеска изјави дека соработка со СДСМ и заеднички настап на престојните локални избори се можни само под еден услов, да се почитува првичниот договор од јули ...

Тачи: можна соработка со СДСМ, врз база на договореното

Телма - 08.11.2012

Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вели дека соработката со Социјалдемократскиот сојуз и заеднички настап на претстојните локални избори се можни само под услов да се почитува ...

Тачи се премисли, ДПА пак ја отвори вратата за СДСМ

Алфа - 08.11.2012

Тачи е подготвен да повторно да преговара со Црвенковски околу заеднички настап на локалните избори. Изјавата во која лидерот на ДПА се премислува доаѓа само десетина дена откако тој објави ...

Тачи: Законот за бранители ќе се врати како бумеранг

А1 On - 08.11.2012

ДПА почна да се сомнева во вистинските намери на Али Ахмети да го блокира законот за бранители. „Веќе не им веруваме. Очигледно тоа е договор.

Мендух Тачи ги затоплува односите со Црвенковски

Н.Македонија - 08.11.2012

Можно е ДПА и СДСМ да ја обноват соработката, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор, Пол Волерс, потенцирајќи дека ДПА е подготвена повторно да разговара со ...

Тачи најавува повторно соработка со СДСМ

А1 On - 08.11.2012

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс најави дека е можно повторно да се обнови соработката со СДСМ за заеднички настап на локалните избори.

Тачи се сомнева во намерите на Ахмети

+инфо - 08.11.2012

Лидерот на Демократската Партија на Албанците Мендух Тачи изјави дека ДПА почна да се сомнева во вистинските намери на Али Ахмети да го блокира законот за бранители, објави „А1он“.

Тачи му нуди втора шанса на Црвенковски

+инфо - 08.11.2012

Лидерот на ДПА Мендух Тачи, денеска се пишмани, па повторно му предложи соработка на претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Алфа: ДПА пак ја отвори вратата за СДСМ

Либертас - 08.11.2012

Можно е ДПА и СДСМ да ја обноват соработката. Ова го изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот амбасадор, Пол Волерс, потенцирајќи дека ДПА е подготвена повторно да ...

Тачи се пишмани- чека нова покана од Црвенковски

Канал5 - 08.11.2012

Мендух Тачи се пишмани. Tој по средбата со американскито амабадор Волерс изјави дека соработката со СДСМ и на локалните избори се можни, но само доколку Социјалдемократите го почитуваат првичниот ...

Намерите на Ахмети се сомнителни за Тачи

Sky - 08.11.2012

Мендух Тачи се сомнева во вистинските намери на Али Ахмети. Лидерот на Демократската Партија на Албанците вели дека ДПА се сомнева во блокадата на законот за бранители. . `Веќе не им веруваме.

Тачи се премислува: Соработката со СДСМ е можна

Sky - 08.11.2012

Соработката со Социјалдемократскиот сојуз и заеднички настап на претстојните локални избори се можни само под услов да се почитува првичниот договор од јули оваа година, вели лидерот на ДПА Мендух ...

Ни бебињата не му веруваат на Тачи

Нетпрес - 08.11.2012

Она што се чинеше дека е затворена тема попладнево повторно се актуелизира. Мендух Тачи театрално по средбата со американскиот амбасадор Пол Волерс му понуди втора шанса на Црвенковски.

Тачи се пишмани - ДПА се враќа во таборот на Црвенковски?

Press24 - 08.11.2012

За да се вратиме на стариот договор би требало сигналот да дојде од другата страна. Но со почитување на првичниот договор, рече Тачи Американската амбасада се интересирала дали е ДПА е подготвена да ...

Тачи се пишмани - ДПА се враќа во таборот на Црвенковски?

Maxim - 08.11.2012

Американската амбасада се интересирала дали е ДПА е подготвена да се врати во јатото на Црвенковски, ПАртискиот лидер Тачи по денешната средба со амбасадорот Пол Волерс, рече дека Црвенковски го ...

Зошто СДСМ не ја даде Струга на ДПА

Утрински - 05.11.2012

На последните избори, социјалдемократите во оваа општина постигнале најдобар резултат, во однос на трите поголеми политички опции ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА Суета на двајцата опозициски лидери, недоволно ...