TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папуљас бара конструктивност од Македонија

Deutsche Welle - 10.11.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас ја повика Македонија „да се откаже од непопустливост и да даде конструктивен придонес кон наоѓање взаемното решение за прашањето на името“.

Папуљас за името, Николиќ за Косово

Р.С.Европа - 10.11.2012

На синоќешната вечера со својот гостин од Белград, претседателот Николиќ, грчкиот претседател Папуљас ја повикал Македонија „да се откаже од непопустливоста и конструктивно да придонесе за изнаоѓање ...

Порака од Папуљас: Нема ни НАТО ни ЕУ без ново име за Македонија

МКД - 10.11.2012

Каролос Папуљас , претседателот на Грција, на свечената вечера со српскиот претседател Томислав Николиќ , ја обвинил македонската влада дека ја монополизира државата, јави телевизијата Канал 5.

Николиќ категоричен: Косово не го признаваме

Дневник - 10.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека „никогаш нема да ја признае независноста на Косово“.

Грција ќе попушти за името на Македонија, но не и за Косово?

Н.Македонија - 10.11.2012

Според некои процени, доколку Грција се соочи со притисок за затворање на отворените балкански прашања, ќе се обиде сепак да ги одолжи работите САД И БАЛКАНОТ Историски пријателски врски, ...

Папуљас: Грција и Србија, соседни држави…

А1 On - 10.11.2012

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот Томислав Николиќ, кој вчера ја почна тридневната ...

Грција не се откажува од ветото

А1 On - 10.11.2012

“За да се поттикне преговарачкиот процес во рамки на Обединетите Нации, Грција неодамна презема иницијатива со која се предлага потпишување на Меморандум за соработка.

Папуљас порача дека Грција има проблем со македонското име, нација и јазик

Дневник - 10.11.2012

Изјавата на еврокомесарот Филе дека од Скопје и Атина доаѓаат позитивни сигнали и оти решавањето на спорот за името може да следи по почнувањето на пристапните преговори со Унијата, а не да биде ...

Грција има проблем со македонската нација, јазик и име

Кајгана - 10.11.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас порача дека Грците имаат проблем со македонското име, нација и јазик и дека нема да дадат согласност за датум за преговори ако не се најде заеднички прифатливо ...

Папуљас со остри пораки до Македонија

Н.Македонија - 10.11.2012

Владата во Скопје да престане со непопустливоста и конструктивно да придонесе за наоѓање на заемно прифатливо решение за проблемот за името.

Папуљас бара помош од Николиќ за спорот со името

+инфо - 10.11.2012

Владата во Скопје не одговори позитивно на грчкиот Меморандум, ова е ставот на претседателот на Грција Карлос Папуљас, кажан на свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ, јавува ...

Папуљас: Клучот за членство на Македонија во ЕУ е во Скопје

+инфо - 10.11.2012

Истакнувам уште еднаш дека клучот за прием на поранешната југословенска Република Македонија во евроатлантските организации е во нејзините раце, во рацете на ПЈРМ, изјавил вчера грчкиот претседател ...

Николиќ: Условите ќе ги исполниме, Косово не го признаваме

МРТ - 10.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека „никогаш нема да ја признае независноста на Косово“.

Папуљас: Македонија не одговори позитивно на грчкиот меморандум

Канал5 - 10.11.2012

Каролос Папуљас на свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ упати остри пораки до македонската влада – ја монополизирате Македонија, земјата ја нарекувате Македонија, а јазикот и ...

Атина не се откажува од ветото - им пречело македонското име, нација и јазик!

МРТ - 10.11.2012

Бура од реакции во Атина предизвика изјавата на еврокомесарот Филе дека од Скопје и Атина доаѓаат позитивни сигнали оти решавањето на спорот за името може да следи по почнувањето на пристапните ...

Атина не се откажува од ветото

Либертас - 10.11.2012

Бура од реакции во Атина предизвика изјавата на еврокомесарот Филе дека од Скопје и Атина доаѓаат позитивни сигнали оти решавањето на спорот за името може да следи по почнувањето на пристапните ...

Николиќ: Условите ќе ги исполниме, Косово не го признаваме

Точка - 10.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека “никогаш нема да ја признае независноста на Косово“.

Николиќ и Папуљас разговарале за проблемот што Атина го има со нашето уставно име

Точка - 10.11.2012

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот колега Томислав Николиќ, кој е во тридневна посета на ...

Папуљас порача дека имаат проблем со македонското име, нација и јазик!

Точка - 10.11.2012

Изјавата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека Македонија треба да ги почне преговорите за членство во Унијата и без решение на проблемот што Атина го има со нашето уставно многу ги ...

Николиќ и Папуљас разговарале за проблемот што Атина го има со нашето уставно име

Нетпрес - 10.11.2012

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот колега Томислав Николиќ, кој е во тридневна посета на ...

Николиќ: Условите ќе ги исполниме, Косово не го признаваме

Нетпрес - 10.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека “никогаш нема да ја признае независноста на Косово“.

Папуљас: Скопје не одговори позитивно на грчкиот меморандум

Press24 - 10.11.2012

На свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ, Каролос Папуљас упати остри критики до македонската Влада, објавува Канал 5.

Атина не се откажува од илегалното вето - Папуљас порача дека имаат проблем со македонското име, нација и јазик !

Нетпрес - 10.11.2012

Изјавата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека Македонија треба да ги почне преговорите за членство во Унијата и без решение на проблемот што Атина го има со нашето уставно име предизвика ...

Папуљас порача дека Грците имаат проблем со македонското име, нација и јазик!

Курир - 10.11.2012

Изјавата на еврокомесарот Филе дека од Скопје и Атина доаѓаат позитивни сигнали и оти решавањето на спорот за името може да следи по почнувањето на пристапните преговори со Унијата, а не да биде ...

Грција има проблем со македонската нација, јазик и име

Пулс24 - 10.11.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас порача дека Грците имаат проблем со македонското име, нација и јазик и дека нема да дадат согласност за датум за преговори ако не се најде заеднички прифатливо ...

Папуљас: Грција има проблем со македонската нација, јазик и име

Хајд Парк - 10.11.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас порача дека Грците имаат проблем со македонското име, нација и јазик и дека нема да дадат согласност за датум за преговори ако не се најде заеднички прифатливо ...

Папуљас: Скопје го има клучот за прием во евроатланските институции

Press24 - 10.11.2012

Грчките медиуми денеска кусо известуваат за средбите на српскиот претседател Томислав Николиќ со грчкиот државен врв . Главниот акцент во извештаите е ставен на синоќешните изјави на грчкиот ...

Грција има проблем со македонската нација, јазик и име

Макфакс - 10.11.2012

Грчкиот претседател Каролос Папуљас порача дека Грците имаат проблем со македонското име, нација и јазик и дека нема да дадат согласност за датум за преговори ако не се најде заеднички прифатливо ...

Папуљас - Без решение за името, не се надевајте на ЕУ и НАТО

Inpress - 10.11.2012

Атина, 10. ноември 2012 (ИНПРЕС) Каролос Папуљас на свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ упати остри пораки до македонската влада, велејќи „Ја монополизирате Македонија, ...

Грција ќе попушти за името Македонија?

Денешен - 10.11.2012

Грчкиот аналитичар Јоргос Пападакис смета дека во однос на балканските проблеми официјална Атина тргува. Тој нагласува дека случајот со независноста на Косово, кога е во прашање ставот на Грција, ...

Папуљас: Владата на Македонија не одговори позитивно на грчкиот меморандум

Maxim - 10.11.2012

На свечената вечера со неговиот српски колега Томислав Николиќ, Каролос Папуљас упати остри критики до македонската Влада, објавува Канал 5.

Папуљас: Скопје го има клучот за прием во евроатланските институции

Maxim - 10.11.2012

Грчките медиуми денеска кусо известуваат за средбите на српскиот претседател Томислав Николиќ со грчкиот државен врв . Главниот акцент во извештаите е ставен на синоќешните изјави на грчкиот ...

Николиќ: Грција ќе се избори со кризата

Deutsche Welle - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ изрази уверување дека Грција ќе излезе од економската криза. Тој денеска (09.11) во Атина разговараше со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Српскиот претседател Николиќ во Грција

Р.С.Европа - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ од денеска е во неколкудневна посета на Грција во текот на која ќе разговара со грчкиот државен врв, а е ги посети и гробиштата на српските војници во Првата ...

Папуљас: ја поддржуваме евроинтеграцијата на сите земји од Западен Балкан

Р.С.Европа - 09.11.2012

„Го поддржуваме пристапувањето кон Европската унија на сите земји од Западен Балкан, ако ги исполнат критериумите и предусловите“, ова го изјави грчкиот претседател Каролос Папуљас на денешната ...

Николиќ му се заблагодари на Папуљас за еу - поддршката

Телма - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Николиќ се понуди да ги смирува Скопје и Атина

Утрински - 09.11.2012

Грција и Србија имаат обврска да се солидаризираат за националните прашања, изјави српскиот претседател Од нашиот дописник Атина - Српскиот претседател Томислав Николиќ и понуди помош на Грција за ...

Николиќ сака да ги смири Скопје и Атина

МКД - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ и понуди помош на Грција за решавање на проблемите од надворешната политика. За време на денешната официјалната посета на Атина, Николиќ се сретна со грчкиот ...

Папуљас го скрши молкот за одговорот на Меморандумот

Утрински - 09.11.2012

Грчкиот претседател изјави дека Владата на Скопје не одговорила позитивно на иницијативата со која се предлага потпишување на Меморандум за соработка Од нашиот дописник Атина - Грчкиот претседател ...

Папуљас прв проговори: Нема да го прифатиме злоделото на Скопје

МКД - 09.11.2012

Николиќ и Папуљас На нашата иницијатива за потпишување на меморандум за соработка владата во Скопје не одговори позитивно.

Српскиот претседател Николиќ во официјална посета на Грција

Алфа - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ, денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети ...

Српскиот претседател Томислав Николиќ во официјална посета на Грција

Капитал - 09.11.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети ...

Николиќ-Папуљас: Српскиот и грчкиот народ ништо не може да ги раздвои

Капитал - 09.11.2012

Српскиот и грчкиот народ никогаш ништо не може да ги раздвои, бидејќи нивните врски ги утврдиле претците. Ова е пораката што од Атина ја испратија непосредно пред средбата двајцата колеги, српскиот ...

Николиќ: Ќе ги исполниме условите, но не го даваме КиМ

А1 On - 09.11.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, изјави дека ќе ги исполнат сите услови на ЕУ, но никогаш нема да ја признаат независноста на Косово.

Николиќ: Ќе ги исполниме условите на ЕУ, но Косово нема да го признаеме

Алфа - 09.11.2012

Србија ќе ги исполни сите услови кои Европа ги постави за членство во унијата, но никогаш нема да ја признае независноста на Косово.

Србија ќе ги исполни условите, Косово не го признава

Н.Македонија - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека „никогаш нема да ја признае независноста на Косово“ Како што пренесуваат ...

Николиќ по црковниот спор, се понудил за помош и за името

+инфо - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ на денешната официјалната посета на Атина со грчкиот претседател Каролос Папуљаси, и понудил помош на Грција за решавање на проблемите од надворешната политика.

Српскиот претседател Томислав Николиќ во официјална посета на Грција

МРТ - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети ...

Српскиот претседател Томислав Николиќ во официјална посета на Грција

Сител - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети ...

Николиќ се сретна со Папуљас

Сител - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Николиќ и Папуљас разговарале за проблемот што Атина го има со нашето уставно име

МРТ - 09.11.2012

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот колега Томислав Николиќ, кој изутрината ја почна ...

Српскиот и грчкиот претседател разговарале за името на Македонија

Канал5 - 09.11.2012

Спорот за името беше тема на разговорите меѓу старите пријатели – грчкиот и српскиот претседател. Николиќ кој е во посета на Грција изјави дека Србија ќе и помогне на Грција, но не прецизираше дали ...

Николиќ се сретна со Папуљас

МРТ - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Скандал: За грчкиот претседател Папуљас, Србија и Грција се соседи

Либертас - 09.11.2012

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот колега Томислав Николиќ, кој изутрината ја почна ...

Николиќ и Папуљас разговарале за името на Македонија

Вечер - 09.11.2012

Спорот за името беше тема на разговорите меѓу старите пријатели - грчкиот и српскиот претседател. Томислав Николиќ, кој е во посета на Грција, изјави дека Србија ќе и помогне на Грција доколку сака ...

Николиќ во официјална посета на Грција

Точка - 09.11.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата.

Николиќ и Папуљас: Ништо никогаш нема да ги раздели Србите и Грците

Точка - 09.11.2012

На историските односи меѓу Србија и Грција не може да влијае ниту промената на власта ниту на личностите, порача грчкиот претседател Каролос Папуљас пред средбата со српскиот колега Томислав Николиќ, ...

Николиќ во официјална посета на Грција

Курир - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ од денеска ќе ја започне тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата.

Српскиот претседател во тридневна посета на Грција

Press24 - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција. Николиќ ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети Солун, Света ...

Николиќ во посета на Грција, ќе оди на Света Гора

БезПардон - 09.11.2012

Српскиот претседател, Томислав Николиќ денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција. Николиќ ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети Солун, Света ...

Николиќ во официјална посета на Грција

Нетпрес - 09.11.2012

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата.

Николиќ се сретна со Папуљас

Курир - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Николиќ се сретна со грчкиот претседател Папуљас

Press24 - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Николиќ се сретна со Папуљас

еВести - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.

Николиќ и Папуљас: Ништо никогаш нема да ги раздели Србите и Грците

Нетпрес - 09.11.2012

На историските односи меѓу Србија и Грција не може да влијае ниту промената на власта ниту на личностите, порача грчкиот претседател Каролос Папуљас пред средбата со српскиот колега Томислав Николиќ, ...

Николиќ во посета на Грција

Пулс24 - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во тридневна посета на Грција, во петок изјави оти верува дека оваа земја ќе се избори со сегашната економска криза.

Николиќ и Папуљас за Македонија

Пулс24 - 09.11.2012

Ставовите на властите во Атина околу кипарското прашање и спорот со името со Македонија биле меѓу темите за кои во петокот разговараа грчкиот претседател Каролос Папуљас и неговиот српски колега ...

Гаф или…? Папуљас: Грција и Србија се соседни држави

БезПардон - 09.11.2012

Проблемот што Атина го има со нашето уставно и историско име било една од темите на средбата меѓу грчкиот претседател Каролос Папуљас и српскиот колега Томислав Николиќ, кој изутрината ја почна ...

Николиќ се понуди да ги смири Македонија и Грција

БезПардон - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ на денешната официјалната посета на Атина со грчкиот претседател Каролос Папуљаси, и понудил помош на Грција за решавање на проблемите од надворешната политика.

Николиќ во Грција: Верувам дека ќе се извлечете од кризата

Макфакс - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во тридневна посета на Грција, во петок изјави оти верува дека оваа земја ќе се избори со сегашната економска криза.

Македонија меѓу темите на средбата Николиќ - Папуљас

Макфакс - 09.11.2012

Ставовите на властите во Атина околу кипарското прашање и спорот со името со Македонија биле меѓу темите за кои во петокот разговараа грчкиот претседател Каролос Папуљас и неговиот српски колега ...

Томислав Николиќ во официјална посета на Грција

Денешен - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција во текот на која ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети Солун, ...

Николиќ: Условите ќе ги исполниме, Косово не го признаваме

Денешен - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ од Атина порача дека Србија ќе ги исполни сите услови кои од земјата ги бара ЕУ, но дека „никогаш нема да ја признае независноста на Косово“.

Николиќ во посета на Грција

Maxim - 09.11.2012

Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска ја почнува тридневната официјална посета на Грција. Николиќ ќе се сретне со највисоките официјални претставници на земјата, ќе ги посети Солун, Света ...

Николиќ се сретна со Папуљас

Maxim - 09.11.2012

Српскиот претседател Томислав Николиќ, кој се наоѓа во посета на Грција се сретна со грчкиот претседател Каролос Папуљас.