TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓуетнички консензус за правда и слобода

Deutsche Welle - 24.04.2016

Македонија нема алтернатива! Изборот е еден: градење на слободно и демократско општество и држава во која сите ќе се чувствуваат еднакви, недискриминирани и непотчинети. Македонија протестира.

Протести во Казахстан против продажба на земја

Р.С.Европа - 24.04.2016

Граѓаните на казахстанскиот град Атирау денеска излегоа на протеси против одлуката на властите да продава земјиште на аукција. Протестот се одржа на централниот плоштад, а демонстрантите стравуват дека со измените земјиштето ќе може да се продава и ...

Антивладини протести во Молдавија

Р.С.Европа - 24.04.2016

Илјадници луѓе протестираа на улиците во главниот град на Молдавија за оставка на власта и за одржување на вонредни избори. Владината зграда во Кишињев била под силно полициско обезбедување поради протестите организирани од проевропската Партија на ...

Неделници ги анализираат протестите и контра-протестите

Р.С.Европа - 24.04.2016

Неделниците пишуваат за протестите, политичката криза, евентуалната разрешница, секој од свој агол. Ќе победи ли разумот или ќе се удавиме во сопствената крв?, пишува Република. Фокус ги анализира контра-протестите,а Глобус за придобивките од ...

„Протестирам“ отворени за луѓе од различна етничка, верска и политичка афилијација, ГДОМ бара избори на 5-ти јуни

Либертас - 24.04.2016

„Човек кој спие во слобода и демократија ќе се разбуди во диктатура“, вели активистот на граѓанско движење „Протестирам“, Гоце Марковски. Тој и другите активисти денеска нема да протестираат, а утре ќе продолжат со 12-тиот протест против одлуката на ...

Коневски: Секој има право на мирен протест, но не и да уништува она што треба да остане за идните генерации

Курир - 24.04.2016

Секој има право да протестира на еден мирен и демократски начин да го искаже својот став и жалосно е што се протестира на начинот на кој што бевме сведоци изминатиов период, рече во гостувањето на Канал 5, градоначалникот на општина Аеродром и член ...

(ВИДЕО) Единаести ден протести во Скопје

еМагазин - 24.04.2016

Синоќа во Скопје, граѓани во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“, по единаесети пат побараа повлекување на одлуката од претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и негова оставка, како и одложување на распишаните ...

Протестирам се шири и во Виена

Репортер - 24.04.2016

Македонци кои живеат во Виена со поддршка за СЈО и барање за оставки на Ѓорге Иванов и ...

ФОТО: Огледалата од Украина стигнаа и на протестите во Скопје!!!

За Се - 24.04.2016

Сценариото на протестите организирани од опозицијата се повеќе наликува на украинското сценарио, Демонстранти, по примерот од Киев на протестите покрај боја за уништување на спомениците кои се симбол на македонската историја започнаа да носат и ...

Огледалата од Украина стигнаа и на протестите во Скопје (ФОТО)

Република - 24.04.2016

Сценариото на протестите организирани од СДСМ и СОРОС се повеќе наликува на украинското сценарио кое го најавуваше лидерот на опозицијата Зоран Заев. Насилните демонстранти, по примерот од Киев на протестите покрај боја за уништување на спомениците ...

Јовановиќ: Протестираме за општество во кое народот ќе биде поважен од елитите

Репортер - 24.04.2016

Протестите не се само против одлуката за аболиција која ја донесе Ѓорге Иванов. Таа одлука беше само поводот за протестите, искрата која го запали револтот на граѓан(к)ите. Вистинската причина за протестите е лошото владеење на овој криминален, ...

„Протестирам“ најавија радикализација на протестите, ГДОМ против вандализам на улиците

ТВ21 - 24.04.2016

„Човек кој спие во слобода и демократија ќе се разбуди во диктатура“, вели активистот на граѓанско движење „Протестирам“, Гоце Марковски. Тој и другите активисти денеска нема да протестираат, а утре ќе продолжат со 12-тиот протест против одлуката на ...

Коневски: Секој има право на мирен протест, но не и да уништува она што треба да остане за идните генерации

Lider - 24.04.2016

Секој има право да протестира на еден мирен и демократски начин да го искаже својот став и жалосно е што се протестира на начинот на кој што бевме сведоци изминатиов период, рече во гостувањето на Канал 5, градоначалникот на општина Аеродром и член ...

Секој има право на мирен протест, но не и да уништува она што треба да остане за идните генерации

Пулс24 - 24.04.2016

Секој има право да протестира на еден мирен и демократски начин да го искаже својот став и жалосно е што се протестира на начинот на кој што бевме сведоци изминатиов период, рече во гостувањето на Канал 5, градоначалникот на општина Аеродром и член ...

Денеска Шарена револуција пред Уставниот суд

Нова ТВ - 23.04.2016

Движењето „Протестираме“ ја најави рутата за единаесеттите по ред протести популарни како „Шарена револуција“. Во 18:00 протестот започнува пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а потоа преку мостот Гоце Делчев ќе се маршира до, ...

Започна протестот пред СЈО

Нова ТВ - 23.04.2016

Започна протестот против аболицијата на претседателот Ѓорѓе Иванов. Демонстрантите веќе единаесетти ден по ред, во шест часот се собраа пред зградата на Специјалното јавно обвинителство за да ја изразат својата поддршка кон оваа институција.

Протест на Македонците во Виена

Нова ТВ - 23.04.2016

Стотина Македонци кои живејат и работат во Виена денеска излегоа на протест во австриската престолница, каде, скандирајќи „Нема правда, нема мир“, „Поддршка за СЈО“, „Оставка на Иванов“, им изразија поддршка на граѓаните кои десетина дена ...

Заврши протестот во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Алсат-М - 23.04.2016

Заврши протестот што поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ го одржаа вечерва во центарот на Скопје, преку кој побараа повлекување на одлуката од претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари, како и одложување на распишаните ...

Протест во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Утрински - 23.04.2016

ФОТО: Киро Попов Заврши протестот што поддржувачи на граѓанската иницијатива "Протестирам" го одржаа вечерва во центарот на Скопје, преку кој побараа повлекување на одлуката од претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари, како и одложување ...

Демонстрантите ќе протестираат и пред Уставен суд

Алсат-М - 23.04.2016

Со паролата „Нема правда, нема мир“ граѓаните и денеска протестираат во Скопје. Демонстрантите од 18 часот започнаа да се собираат на старото место, пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а потоа преку мостот ’Гоце Делчев’ треба да ...

Протестирам за да не емигрирам

Deutsche Welle - 23.04.2016

Решителни, шарени, гласни - на улиците на Скопје илјадници млади секојдневно протестираат за промени. Демонстрациите се израз на незадоволството од состојбата во која се наоѓаат. Тие бараат перспектива.

„Шарената револуција“ продолжува

Deutsche Welle - 23.04.2016

Демонстрантите бараат итно повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага итна и неотповиклива оставка на претседателот Ѓорге Иванов. Со паролата „Нема правда, нема мир“ и свирежи пред Влада, илјадници граѓани и вчера ...

Демонстрантите ќе протестираат и пред Уставен суд

Р.С.Европа - 23.04.2016

Со паролата „Нема правда, нема мир“ граѓаните и денеска протестираат во Скопје. Демонстрантите од 18 часот започнаа да се собираат на старото место, пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а потоа преку мостот ’Гоце Делчев’ треба да ...

Протести и контра-протести, во која насока се движи Македонија?

Алсат-М - 23.04.2016

Во Македонија веќе со денови се протестира. Се протестира против режимот на Никола Груевски, против апсурдната одлука за аболиција на политичарите вклучени во криминал, против организираниот криминал и корупцијата.

„Протестирам“ и поддржувачите денес ќе протестираат и кај Уставен суд

МКД - 23.04.2016

Движењето „Протестирам“ веќе 11 ден иницира протести, а по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективно помилување на 56 лица, најголем дел функционери и нивни помошници поврзани со случаи што произлегоа од скандалот со прислушувањето.

„Оди си, мафијо!“ Протестирам, единаесетти ден

МКД - 23.04.2016

Демонстрантите што со паролата „Нема правда, нема мир“ предводени од движењето „Протестирам“ секојдневно протестираат од СЈО, па кон Собранието и Владата, денеска се упатија кон Уставниот суд, но пак наидоа на полициски кордони и водени топови.

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

А1 On - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

Заврши протестот во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

А1 On - 23.04.2016

Заврши протестот што поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ го одржаа вечерва во центарот на Скопје, преку кој побараа повлекување на одлуката од претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари, како и одложување на распишаните ...

„Протестирам за да не емигрирам“

Либертас - 23.04.2016

Решителни, шарени, гласни – на улиците на Скопје илјадници млади секојдневно протестираат за промени. Демонстрациите се израз на незадоволството од состојбата во која се наоѓаат. Тие бараат перспектива, пишува Дојче веле ...

Протест во 18 часот пред СЈО

+инфо - 23.04.2016

Продолжуваат протестите против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција и одложување на изборите на 5 јуни. - Протестираме и денес, гласно против режимот, здружено во целата наша шареноликост! Ако врне, понесете чадор и дојдете со нас! Во ...

ВО ЖИВО: Од протестот во Скопје

А1 On - 23.04.2016

18:32: Започна протестот за поддршка на СЈО и против аболицијата на Ѓорге ...

Продолжуваат протестите пред СЈО

А1 On - 23.04.2016

И денеска продолжуваат протестите за поддршка на СЈО и против аболицијата на Ѓорѓе Иванов. Денеска во протестите не учествуваат од СДСМ, од каде повикаа на дводневен одмор и продолжување на битката од понеделник.

Протестирам се шири и во Виена

А1 On - 23.04.2016

Македонци кои живеат во Виена со поддршка за СЈО и барање за оставки на Ѓорге Иванов и ...

Поддршка за протестот од Лондон и од Виена

+инфо - 23.04.2016

Денеска протестираа и македонските граѓани и нивните пријатели во Велика Британија за демократски промени во Македонија. Тие носеа маички со силуетите на трите обвинителки од СЈО, и истакнаа пароли како „На мајка ви у книшка“.

Македонците во Велика Британија повикуваат за демократски промени во Македонија

А1 On - 23.04.2016

Стотина Македонци кои живеат и работат во Велика Британија денеска ја изразија својата поддршка на граѓанските протести во Република Македонија. Собирот започна во лондонскиот Хајд парк. Од таму групата граѓани и нивни пријатели се упати пред ...

Протест на Македонците од Виена

Фокус - 23.04.2016

Скандирајќи „Нема правда, нема мир, поддршка за СЈО“, „Оставка на Иванов“, тие ги поддржаа барањата на демонстрантите од земјава. Стотина Македонци кои живејат и работат во Виена денеска излегоа на протест во австриската престолница, каде, ...

Во Шарената револуција има место за сите, денеска протест пак во 6

Сакам да кажам - 23.04.2016

СДСМ официјално ги поддржува протестите, но раководството на партијата не се појавува во првите редови, затоа што не се организатори и не сакаат да им се мешаат на граѓанските активисти Денес во Скопје во 18 часот пред зградата на Специјалното ...

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Точка - 23.04.2016

Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон околу Плоштадот на републиката, каде демонстрантите веќе три недели одржуваат протести секоја ноќ, се наведува во соопштението.

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Алфа - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите ...

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Сител - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

Заврши протестот во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Канал5 - 23.04.2016

Заврши протестот што поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ го одржаа вечерва во центарот на Скопје, преку кој побараа повлекување на одлуката од претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари, како и одложување на распишаните ...

Фасадата на општината ќе треба да се молерисува по синоќешниот протест на #Протестирам

ТВМ - 23.04.2016

Екипи на територијалната противпожарна единица од Охрид, синоќа со дополнителна работа. Неколку пожарникари со помош на вода ја миеја општинската зграда од остатоците од фрлени јајца по завршувањето на вчерашниот протест на неформалната група ...

Протестите продолжуваат и денес

Точка - 23.04.2016

Единаесетти ден по ред во главниот град ќе се одржат протестите организирани од движењето "Протестирам". Граѓаните и денеска ќе го искажат своето незадоволство преку демонстрациите против одлуката за аболиција на Ѓорге Иванов.

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Локално - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

DW:„Протестирам за да не емигрирам“

Локално - 23.04.2016

Решителни, шарени, гласни – на улиците на Скопје илјадници млади секојдневно протестираат за промени. Демонстрациите се израз на незадоволството од состојбата во која се наоѓаат. Тие бараат перспектива, пишува Дојче веле .

(11-ти ден) И денеска собир на граѓани пред СЈО

Локално - 23.04.2016

Група граѓани веќе 11 ден се собраа на протест пред специјалното јавно обвинителство. И денеска тие бараат оставка од Иванов, повлекување на аболицијата, организирање на фер избори ...

„Протестирам“ вечерва пред Уставен суд

Локално - 23.04.2016

Единаесеттиот ден на протести на граѓанската иницијатива „Протестирам“ поради одлуката на претседателот Иванов да аболира 56 политичари од судски процеси ќе започне во 18 часот пред СЈО, а ќе продолжи пред Уставен суд.

(ФОТО) И Македонците во Австрија и Британија се приклучија на #Протестирам

Локално - 23.04.2016

Денеска и Македонците во Австрија излегоа на улица за да дадат поддршка на #протестирам И Македонците во Велика Британија, попладнево, во Хајд Парк, во Лондон, во знак на солидарност со граѓаните на Македонија кои се борат за враќање на правната ...

И денеска протест во Скопје

ТВ21 - 23.04.2016

Од граѓанската иницијатива #Протестирам и за денеска најавуваат протест кој, симболично, ќе започне пред просториите на Специјалното јавно обвинителство. „Протестираме и денеска, гласно против режимот, здружено во целата наша шареноликост! Во 18:00 ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Дневник - 23.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ почна протестот пред Специјалното јавно обвинителство. Поворката потоа продолжи да се движи кон седиштето на ЕУ во Скопје, од каде се упати кон новата зграда на Агенцијата за аудио и ...

Уапсени 12 лица на протестите во Париз

Репортер - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

Во Париз уапсени 12 лица поради илегално фрлање проектили

Вечер - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ" во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Дневник - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

(ВИДЕО) „Протестирам“ по 10. пат во Скопје

еМагазин - 23.04.2016

По 10. пат илјадници граѓани, во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“, маршираа по улиците на Скопје. Поворката започна како и изминатите денови од пред Специјалното јавно обвинителство каде учесниците на протестот искажаа поддршка ...

На протестите во Париз уапсени 12 лица

ТВ21 - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

Заврши протестот во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Репортер - 23.04.2016

Заврши протестот што поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ го одржаа вечерва во центарот на Скопје, преку кој побараа повлекување на одлуката од претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари, како и одложување на распишаните ...

Демонстрантите ќе протестираат и пред Уставен суд

Бриф - 23.04.2016

Со паролата „Нема правда, нема мир“ граѓаните и денеска протестираат во Скопје. Демонстрантите од 18 часот започнаа да се собираат на старото место, пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, а потоа преку мостот ’Гоце Делчев’ треба да ...

(ФОТО) Продолжуваат протестите: Народот се собира пред СЈО

Репортер - 23.04.2016

И денеска продолжуваат протестите за поддршка на СЈО и против аболицијата на Ѓорѓе Иванов. Денеска во протестите не учествуваат од СДСМ, од каде повикаа на дводневен одмор и продолжување на битката од понеделник.

Македонците во Велика Британија повикуваат за демократски промени во Македонија

Репортер - 23.04.2016

Стотина Македонци кои живеат и работат во Велика Британија денеска ја изразија својата поддршка на граѓанските протести во Република Македонија. Собирот започна во лондонскиот Хајд парк. Од таму групата граѓани и нивни пријатели се упати пред ...

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Нетпрес - 23.04.2016

Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се обиделе да го пробијат полицискиот кордон околу Плоштадот на републиката, каде демонстрантите веќе три недели одржуваат протести секоја ноќ, се наведува во соопштението.

И денес гласно против режимот „Протестирам“ на протест

Фактор - 23.04.2016

Единаесетти ден по ред протести во организација на движењето „Протестирам“ во главниот град. Демонстрантите почнаа да се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство откаде преку мостот Гоце Делчев ќе маршираат како што велат до ...

Протестот од СЈО се префрла пред Уставен суд

ТВ21 - 23.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанскотата иницијатива Протестирам и вечерва го почнаа протестот пред СЈО, но преку мостот Гоце Делчев се упатија кон Уставниот суд. Протестите се револот и незадоволство од на претседателот Ѓорге Иванов,да помилува ...

Во протестите во Париз уапсени 12 лица

Lider - 23.04.2016

Во судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти по протестите на младите под наслов „Будни цела ноќ“ во Париз се уапсени 12 лица, соопшти денеска француската полиција. Полицијата употреби солзавец за да растера група од стотина луѓе кои се ...

Протест во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Lider - 25.04.2016

Во организација на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва почна протестот пред Специјалното јавно обвинителство. Протестот од пред СЈО низ центарот на Градот продолжи кон Собранието на Република Македонија.

Протестираат и Македонците од Виена (фото)

Exclusive.mk - 23.04.2016

Стотина Македонци кои живеат и работат во Виена денеска излегоа на протест во австриската престолница, каде, скандирајќи „Нема правда, нема мир“, „Поддршка за СЈО“, „Оставка на Иванов“, им изразија поддршка на граѓаните кои десетина дена ...

Протест на „Протестирам“ пред општина Битола

24 Вести - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска одржа едночасовен мирен протест пред општина Битола. На граѓанскиот собир, кој се одвиваше од 12 до 13 часот, а беше изразен со прекин на сообраќајот на булеварот „1 Мај“ и негодувања против локалната и ...

Протест на „Протестирам“ пред општина Битола

Телма - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска одржа едночасовен мирен протест пред општина Битола. На граѓанскиот собир, кој се одвиваше од 12 до 13 часот, а беше изразен со прекин на сообраќајот на булеварот „1 Мај“ и негодувања против локалната и ...

Шестти ден протести и во Струмица

Телма - 22.04.2016

Продолжуваат протестите во Струмица. Шест дена граѓаните се на улиците и бараат оставка од Иванов како и исполнување на барањата за прекин на процесот за распишување избори во јуни и ппвлекување на аболицијата.

„Али предавник“ – порачаа демонстрантите од пред Собранието

Нова ТВ - 22.04.2016

Учесниците во протестниот марш предводен од Движењето за реформи во ДПА и од Здружението на поранешни политички затвореници и прогонети Албанци во Македонија и Организацијата на воени ветерани на ОНА пристигна пред Собранието.

Фасадата на општинската зграда во Охрид офарбана со јајца

24 Вести - 22.04.2016

Активисти и поддржувачи на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ попладнево повторно излегоа на улиците на Охрид, изразувајќи го незадоволството од одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболиција на политичари.

Десетти ден од шарената револуција во Скопје

Телма - 22.04.2016

Со собир пред зградата каде е сместено специјалното јавно обвинителство, денеска во Скопје започна најновиот протест на граѓанското движење “ Протестирам ” , 10-ти по ред. Граѓаните и денеска низ скопските улици, со повиците “ Нема правда – нема мир ...

Протести и контрапротести во Македонија

Глас на Америка - 22.04.2016

Синоќешните собири поминаа без поголеми инциденти Илјадници од едната, илјадници од другата страна, а меѓу нив полиција. Синоќа во Скопје се одржаа масовни собири на демонстрантите од „Протестирам“ кои бараат оставка од Владата и претседателот ...

Нов протест на граѓанската иницијатива „Протестирам"

Утрински - 22.04.2016

ФОТО: Киро Попов Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам" се одржа протест пред Специјалното јавно обвинителство. Поворката потоа продолжи да се движи кон седиштето на ЕУ во Скопје, од каде се упати кон новата зграда на Агенцијата за ...

Почна протест пред СЈО

Алсат-М - 22.04.2016

Неколку стотици граѓани се собраа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство за поддршка на оваа институција. Тие во рацете носат ливчиња на кои пишува „шарена револуција“, свират со свирчиња и пратат бука.

Почна протестот пред СЈО

Р.С.Европа - 31.05.2016

Граѓанските протести продолжуваат и денеска пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во знак на поддршка на оваа институција. Демонстрантите прво ќе се упатат кон Владата, а потоа ќе протестираат и пред Собранието.

Протести во Струмица (ФОТО)

МКД - 22.04.2016

Струмичани и денеска повторно излегоа на протест кој почна од зборното место кај старата полициска станица и малиот Градски парк. Во голем број се одржа мирниот протестен марш низ улиците на Струмица, во придружба на „ Странски служби".

Протестите од пред СЈО се селат пред Агенцијата за медиуми (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.04.2016

Антивладините демонстрации денеска имаат нова локација – пред Агенцијата за медиуми. По собирот во знак на поддршка на Специјалното јавно обвинителство, демонстрантите продолжија пред канцелариите на ЕУ во Скопје и пред новата барокна зграда на ...

И денеска собири на „Протестирам“ низ повеќе градови

МКД - 22.04.2016

Движењето „Протестирам“ и поддржувачите денеска продолжуваат со протести низ Скопје, Струмица, Прилеп, Куманово, Охрид... Од вчера на протестите се приклучија и гостиварчани, а за 26 април е најавен и протестен собир во Тетово.

Голем протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Вест - 20.06.2016

Демонстрантите на граѓанското здружение „Протестирам“ од СЈО се упатија кон владата. Се претпоставува дека од владата тие ќе се упатат накај собранието каде и завршува маршрутата на денешниот протест. Засега протестот е мирен.

Напладне протест пред општината

Тера - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска одржа едночасовен мирен протест пред општина Битола. На граѓанскиот собир, кој се одвиваше од 12 до 13 часот, а беше изразен со прекин на сообраќајот на булеварот „1 Мај“ и негодувања против локалната и ...

Започна граѓанскиот протест пред СЈО во Скопје

+инфо - 22.04.2016

Започна да се собира народ пред седиштето на Специјалното Јавно Обинителство во знак на поддршка на нивната работа, но и против одлуката на шефот на државата за помилување на педесетина политичари и државни функционери.

Протест на „Протестирам“ пред Општина Битола

+инфо - 27.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска напладне одржа мирен едночасовен протест пред зградата на општина Битола. Учесниците на собирот го блокираа сообраќајот на булеварот 1 Мај и јавно ги посочија своите познати барања за оставка на ...

И денеска протест пред СЈО

А1 On - 22.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно обвинителство. „Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во ...

ВИДЕО: Демонстранти пред Влада

А1 On - 22.04.2016

Демонстрантите на „Протестирам“ стигнаа пред Владата. Тие протестираат десетти ден против аболцијата на Иванов и бараат да се прифатат нивните барања, кои се добро познати на јавноста. Протестот почна во 18 часот пред СЈО, продолжи пред Агенцијата ...

Општина Охрид доби јајца од демонстрантите (ФОТО)

+инфо - 22.04.2016

Зградата на општина Охрид денеска беше гаѓана со јајца од демонстрантите на вториот протест по одлуката на Иванов за аболиции. Фото: ...

„Шарената револуција“ продолжува и денеска пред СЈО

+инфо - 22.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно обвинителство. „Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во ...

Демонстрантите пред Влада цртаат графити (ФОТО+ВИДЕО)

+инфо - 22.04.2016

Демонстрантите на „Протестирам“ стигнаа пред Владата, каде дел од нив нацртаа ѕвезда на тротоарот. Напишаа „Ние сме шарената ѕвезда на ЕУ“, објави Призма. Тие протестираат десетти ден против аболцијата на Иванов и бараат да се прифатат нивните ...

Општина Охрид стана шарена

А1 On - 22.04.2016

Зградата на општина Охрид денеска беше гаѓана со јајца од демонстрантите на вториот протест по одлуката на Иванов за аболиции. #протестирам #Охрид pic.twitter.com/Ez5cc4hWbZ — Martin Ko (@martinko40) April 22, ...

ВИДЕО: Охриѓани во голем број се собираат за вечерашниот протест

А1 On - 22.04.2016

Од видеото во продолжение погледнете каква е ситуацијата во 18 часот кај Чинарот во Охрид каде граѓаните се собираат за вториот по ред протест против одлуката на Иванов за аболиција. #протестирам #п #охрид pic.twitter.com/hfPnogkzu0 — Martin Ko ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Куманово

+инфо - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ поддржана од невладини организации и опозициски партии, вечерва одржа протест во Куманово, на кој уште еднаш беа повторени барањата за повлекување на одлуките за аблоција и за избори на 5 јуни и оставка на ...

„Шарената револуција“ продолжува и денеска пред СЈО

Либертас - 22.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно овбинителство. „Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во ...

Протест на „Протестирам“ пред општина Битола

А1 On - 27.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска напладне одржа мирен едночасовен протест пред зградата на општина Битола. Учесниците на собирот го блокираа сообраќајот на булеварот „1. Мај“ и јавно ги посочија своите познати барања за оставка на ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Масовен протест вечерва и во Прилеп

Либертас - 22.04.2016

Преку фотографиите во продолжение погледнете како изгледаше вечерашниот протест во Прилеп. Фото – ...

(ВИДЕО) Поддршка за граѓанските протестите и од Малта

Либертас - 22.04.2016

Поддршка за #Протестирам и граѓанските протести и од младите од Македонија кои живеат и работат од ...

ФОТО+ВИДЕО: Струмица повторно на протест, се пее „Бела чао“

Либертас - 22.04.2016

Вечерва повторно протест во Струмица по одлуките на Иванов за аболиции. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: Охриѓани на протест по чаршија – „Сендвич по сендвич, диктатура!“

Либертас - 22.04.2016

Охриѓани го започнаа протестот од 18 часот кај Чинарот, па продолжија по чаршијата кон плоштадот. Фото – ...

Охриѓани во голем број се собираат за вечерашниот протест (ФОТО)

+инфо - 22.04.2016

Голем број на охриѓани денеска во 18 часот се собраа кај Чинарот на вториот по ред протест против одлуката на Иванов за ...

ФОТО+ВИДЕО: Општина Охрид доби јајца од демонстрантите

Либертас - 22.04.2016

Зградата на општина Охрид денеска беше гаѓана со јајца од демонстрантите на вториот протест по одлуката на Иванов за аболиции. Фото и видео – ...

ГАЛЕРИЈА: И вечерва масовен протест во Битола и полициски кордони пред општината

Либертас - 22.04.2016

И вечерва битолчани излегоа на протест низ улиците на градот и пред општинската зграда која секоја вечер е под силно полициско обезбедување. Фото – ...

Струмичани ја пеат „Бела Чао“ по градските улици (ФОТО)

+инфо - 22.04.2016

Струмичани повторно се на протест. Граѓаните во „едно грло“ по градските улици ја пејат „Бела чао“. Вечерва повторно протест во Струмица по одлуките на Иванов за ...

ВИДЕО: Охриѓани во голем број се собираат за вечерашниот протест

Либертас - 22.04.2016

Од видеото во продолжение погледнете каква е ситуацијата во 18 часот кај Чинарот во Охрид каде граѓаните се собираат за вториот по ред протест против одлуката на Иванов за ...

Охриѓани во голем број на протест низ градот (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 22.04.2016

Голем број на охриѓани денеска во 18 часот се собраа кај Чинарот на вториот по ред протест против одлуката на Иванов за аболиција. Тие го започнаа мирниот марш по охридските ...

Граѓаните тргнаа кон ЕУ Инфо центарот

+инфо - 22.04.2016

Големата толпа предводена од „Протестирам“ се движи кон ЕУ Инфо центарот да го искажат својот револт. Ова се десетите по ред протести на „Протестирам“, кои почнаа на 12 април, дента кога Иванов ги донесе одлуките за ...

Масовен протест против аболицијата во Прилеп (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 22.04.2016

Најмалку 3.000 граѓани на Прилеп вечерва излегоа на протестот за поддршка на работата на СЈО, но и против одлуката на претседателот Ѓорги Иванов за аболицијата на одредена политичка свита.

ВИДЕО: Прилепчани масовно на протест

А1 On - 22.04.2016

Над 4000 прилепчани излегоа и вечерва во подршка на граѓанските протести против аболицијата на Ѓорге Иванов за функционерите на на ВМРО-ДПМНЕ и против како што велат одлуката за уште едни криминални избори.

ФОТО: Започнува новиот протест пред СЈО

А1 On - 22.04.2016

Пред Специјалното јавно обвинителство се собираат демонстрантите од граѓанското движење „Протестирам“, барајќи Иванов да ги повлече одлуките за помилување политичари и нивни соработници, оставка од Иванов и одложување на изборите закажани за 5 јуни.

Почнува протестот пред СЈО

Фокус - 22.04.2016

Се очекува наскоро демонстрантите од пред СЈО да се упатат кон Собранието на Република Македонија, а потоа и пред Влада. Од 18 часот граѓани почнаа да се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство од каде почнува протестот ...

Пред мисијата на ЕУ прочитани барањата на демонстрантите

+инфо - 22.04.2016

На десетиот ден протести од протести во Скопје, откако граѓаните го изразија својот револт од одлуката на Ѓорге Иванов, се упатија пред зградата на мисијата на ЕУ во Скопје каде ги соопштија своите барања односно одложување на изборите, повлекување ...

Шарената револуција продолжува

Фокус - 22.04.2016

„Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, нагласуваме дека преговори во овие услови се неприфатливи.

Започна граѓанскиот протест пред СЈО во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 22.04.2016

Започна да се собира народ пред седиштето на Специјалното Јавно Обинителство во знак на поддршка на нивната работа, но и против одлуката на шефот на државата за помилување на педесетина политичари и државни функционери.

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска повторно организира протест во Охрид

OhridNews - 22.04.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска во Охрид со почеток во 18 часот по втор пат ќе се организира мирен протест, на кој граѓаните ќе имаат можност да го изразат своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и ...

Во Струмица протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

А1 On - 22.04.2016

Приврзаници на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва се собраа пред зградата на јавната администрација во Струмица и ги повторија барањата за итно повлекување на одлуката за аболиција и за оставка на претседателот Ѓорге Иванов.

Тајно снимани демонстрантите од Судот во Охрид

Фокус - 22.04.2016

Граѓаните ја обоија зградата на општина Охрид со јајца Охриѓани и вечерва излегоа на протест против аболицијата на политичари. Еден од демонстрантите испрати фотографија до Фокус, на која се гледа како од просториите на Судот, некој тајно ги снима ...

„Протестирам“ ја обои зградата на општина Охрид со јајца

OhridNews - 22.04.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска доцна попладне во Охрид по втор пат се одржа протест, на кој граѓаните го изразија своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и одлуките на актуелната власт.

Контрапротестанти, против кого или што протестирате вие?

Либертас - 22.04.2016

Почитувани контрапротестанти, ако оние против чии протести протестирате протестираат против аболицијата на претседателот и за оставка на истиот, против кого или што протестирате вие? Или по инерција слушате што ќе ви се каже, се качувате во автобус ...

Демонстрантите поминаа покрај седиштето на ЕУ, одат кон Собрание

Сакам да кажам - 22.04.2016

Антивладините демонстанти и вечерва ја сменија маршутата, тукушто минаа покрај седиштето на ЕУ и се упатија кон Собранието преку улицата „Кирил Методиј“, покрај „Рамстор“. Кордон полиција ги обебедува новите градби од проектот „Скопје 2014“ покрај ...

Демонстрантите пред влада, бојата потрошена

Сакам да кажам - 22.04.2016

Протестот се пресели пред Влада. Демонстрантите ја потрошија бојата за шарање на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги па пред Влада нема акција, се слушаат свирчиња и труби. Толпата е веќе преполовена, многумина го напуштаат протестот, а ...

Заврши протестот во Скопје

Сакам да кажам - 22.04.2016

Со паролата „Нема правда, нема мир“ и свирежи пред Влада, заврши вечерашниот протест на антивладините демоснтранти во Скопје. Вечерва тие се движеа по изменета маршута. Од пред СЈО тргнаа кон седиштето на ЕУ и по улицата „Кирил и Методиј“ продолжија ...

Пред влада се потроши бојата, се изморија и полицајците

Сакам да кажам - 22.04.2016

Вечерва се уморија и полицајците што ја чуваа Владата. Бојата на демонстрантите им беше потрошена, па протестот пред Владата помина здодевно, јавуваат репортерите на СДК.МК. Откако поминаа пешачејќи неколку клучни точки низ центарот и откако ја ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: 10-ти ден од Шарената револуција, свежа боја за барокот, масовни протести низ повеќе градови

Либертас - 22.04.2016

Низ хронологијата подолу погледнете како изгледаше вечерашниот 10-ти ден од Шарената револуција, со протести во Скопје и други градови. 18:23 ВИДЕО: Охриѓани во голем број се собираат за вечерашниот протест Од видеото во продолжение погледнете каква ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Канал5 - 15.06.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва организираа протест во Скопје. Протестот вообичаено започна пред СЈО, а продолжи пред Владата на Република Македонија. Активистите и поддржувачите на „Протестирам“ истурија боја на улицата пред Владата и ...

Протест на „Протестирам“ пред општина Битола

Сител - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска одржа едночасовен мирен протест пред општина Битола. На граѓанскиот собир, кој се одвиваше од 12 до 13 часот, а беше изразен со прекин на сообраќајот на булеварот „1 Мај“ и негодувања против локалната и ...

Протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“ заврши пред Владата

Канал5 - 22.04.2016

Протестот што вечерва го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“ заврши пред Владата. Поворката започна како и изминатите денови од пред Специјалното јавно обвинителство каде учесниците на протестот искажаа поддршка за неговата работа по ...

Започна протестот пред СЈО, вечерва “Протестирам” ќе има собири низ повеќе градови во Македонија

Точка - 22.04.2016

Неколку стотици граѓани како дел од од граѓанската иницијатива „Протестирам“ денес во 18 часот повторно се собраа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство со цел да изразат поддршка за неговата работа.

(ВИДЕО) Поддршка за #Протестирам и од Берлин, денеска нови протести пред СЈО во 18 ч.

Локално - 22.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред СЈО. “Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и ...

(ФОТО/ВИДЕО) Општина Охрид доби јајца од демонстрантите

Локално - 22.04.2016

Зградата на општина Охрид денеска беше гаѓана со јајца од демонстрантите на вториот протест по одлуката на Иванов за аболиции. Демонстрантите потоа се упатија и кон судот. И него го гаѓаа со јајца #протестирам #Охрид pic.twitter.com/Ez5cc4hWbZ — ...

Протест на „Протестирам“ пред општина Битола

Локално - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска одржа едночасовен мирен протест пред општина Битола. На граѓанскиот собир, кој се одвиваше од 12 до 13 часот, а беше изразен со прекин на сообраќајот на булеварот „1 Мај“ и негодувања против локалната и ...

(ФОТО/ВИДЕО) Масовен протест вечерва и во Прилеп

Локално - 22.04.2016

#прилеп #протестирам pic.twitter.com/yEqMrhuhxG — Цане #протестирам (@cane_be) April 22, 2016 Преку фотографиите во продолжение погледнете како изгледаше вечерашниот протест во ...

Во Струмица протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Локално - 22.04.2016

Приврзаници на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва се собраа пред зградата на јавната администрација во Струмица и ги повторија барањата за итно повлекување на одлуката за аболиција и за оставка на претседателот Ѓорге Иванов.

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Куманово

Локално - 22.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ поддржана од невладини организации и опозициски партии, вечерва одржа протест во Куманово, на кој уште еднаш беа повторени барањата за повлекување на одлуките за аблоција и за избори на 5 јуни и оставка на ...

Протест пред Општина Битола

Орбис - 22.04.2016

По неколкудневни протести пред зградата на Општина Битола во ноќните часови, приврзаници на граѓанското движење протестирам денес се одлучија за протест пред локалната самоуправа во текот на работното време.

Протест на „Протестирам” пред општина Битола

Репортер - 25.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва одржа протестен собир пред административните простории на општина Битола. На мирниот, едночасовен собир, учесниците побараа оставка на шефот на државата Ѓорге Иванов, оставка на градоначалникот Владимир ...

(Фото) фасадата на општина Охрид “украсена“ со јајца

Репортер - 22.04.2016

Зградата на општина Охрид денеска беше гаѓана со јајца од демонстрантите на вториот протест по одлуката на Иванов за ...

И денеска протест пред СЈО

Репортер - 22.04.2016

Денеска во 18 часот граѓанското здружение „Протестирам“, најавува нов протест што ќе почне пред Специјалното јавно обвинителство. „Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во ...

Протестот на граѓанската „Протестирам“ заврши пред Владата

Вечер - 22.04.2016

Протестот што вечерва го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам" заврши пред Владата Поворката започна како и изминатите денови од пред Специјалното јавно обвинителство каде учесниците на протестот искажаа поддршка за неговата работа по ...

(ВИДЕО) И во Прилеп масовен протест!

Репортер - 22.04.2016

Денеска масовен протест и во Прилеп. #прилеп #протестирам pic.twitter.com/yEqMrhuhxG — Цане #протестирам (@cane_be) April 22, ...

Протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“ заврши пред Владата

Нетпрес - 22.04.2016

Протестот што вечерва го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“ заврши пред Владата. Поворката започна како и изминатите денови од пред Специјалното јавно обвинителство каде учесниците на протестот искажаа поддршка за неговата работа по ...

(ВИДЕО) Охриѓани во голем број се собираат за вечерашниот протест

Репортер - 22.04.2016

Од видеото во продолжение погледнете каква е ситуацијата во 18 часот кај Чинарот во Охрид каде граѓаните се собираат за вториот по ред протест против одлуката на Иванов за аболиција. #протестирам #п #охрид pic.twitter.com/hfPnogkzu0 — Martin Ko ...

(ФОТО) ПРОТЕСТОТ СЕ ПОМАСОВЕН: 11 ден од Шарената револуција!

Репортер - 22.04.2016

Пред Специјалното јавно обвинителство се собираат демонстрантите од граѓанското движење „Протестирам“, барајќи Иванов да ги повлече одлуките за помилување политичари и нивни соработници, оставка од Иванов и одложување на изборите закажани за 5 јуни.

ВИДЕО:Од „Протестирам“ ги прочитаа барањата пред мисијата на ЕУ

Фактор - 22.04.2016

Пред зградата на мисијата на ЕУ во Скопје од „Протестирам“ ги прочитаа своите барања. Тоа се одложување на изборите, повлекување на аболицијата и поддршка за СЈО. Беше упатен апел до граѓаните кои вчера беа на собирот на ГДОМ, да не ја бранат оваа ...

Охрид и денеска ќе протестира

ТВ21 - 22.04.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска во Охрид со почеток во 18 часот, по втор пат ќе се организира мирен протест, на кој граѓаните ќе имаат можност да го изразат своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и ...

Демонстрантите во Прилеп ја „нашараа“ Општината со јајца

10без10 - 22.04.2016

На вчерашниот протест, организиран од движењето протестирам, револтот на демонстрантите кулминираше пред општинската зграда каде голем број јајца завршија во прозорците на Општината. Протестите во Прилеп продолжуваат секој ден, а за денес се ...

„Протестирам“ и вечерва повикува на марш низ улиците на Куманово

Кумановски м. - 22.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ и вечерва ги повикува граѓаните на Куманово да излезат на протестен марш кој ќе започне во 19 часот пред Основниот суд во Куманово. Нивните барања се веќе познати, оставка на Ѓорге Иванов од функцијата претседател, ...

ФОТО:Десети ден „Протестирам“ протестира во Скопје

Фактор - 22.04.2016

Повторно попладнево неколку стотици граѓани во организација на здружението „Протестирам“, се собраа пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство за да дадат поддршка на оваа институција.

И денеска продолжуваат уличните протести, поддршка за СЈО и од Берлин!

Фактор - 22.04.2016

Синоќешните протести на движењето Протестирам против одлуката на претседателот Иванов за помилување и оние на здружението ГДОМ поминаа речиси без инциденти. Вчерва во 18 часот „шарената револуција“ предводена од „Протестирам“ движењето продолжува.

Завршија протестите во Скопје, се протестираше во уште пет градови

Фактор - 22.04.2016

Здружението „Протестирам“ ги заврши протестите вечерва пред Владата. Нивен приоритет е да се повлечат одлуките за аболиција што ги донесе претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов. Демонстрантите бараат негова оставка и одложување на изборите на 5 ...

Протестите почна пред СЈО, продолжија пред ЕУ Инфо Центар

ТВ21 - 22.04.2016

Илијадници граѓани излегоа на денешниот протест, предводен од #Протестирам, пред Специјалното јавно обвинтелство, да го изкажатсвоето незадоволство од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да аболицира политичари, против избори на 5 јуни и за ...

„Протестирам“ ги повтори барањата – демонстрантите ја обоија зградата на Агенцијата за медиуми

Макфакс - 22.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ во петок десетти ден по ред протестираат низ улиците на Скопје, со барање за повлекување на одлуката за аболиција, формирање на експертска влада и одложување на изборите.

ВИДЕО:Демонстрантите пред Влада цртаат графити

Фактор - 22.04.2016

Демонстрантите на „Протестирам“ стигнаа пред Владата, каде дел од нив нацртаа ѕвезда на тротоарот. Напишаа „Ние сме шарената ѕвезда на ЕУ“. Тие протестираат десетти ден против аболцијата на Иванов и бараат да се прифатат нивните барања, кои се добро ...

И вечерва мирен протест низ Куманово

Kumanovo News - 22.04.2016

По четврти пат, по улиците на Куманово се одржа протестен марш на кој беше побарана оставка на претседателот Ѓорѓе Иванови и повлекување на одлуките за аблоција. И вечерва протестот го организираше граѓанското здружение „Протестирам“ поддржано од ...

Фото: Четврт ден мирни протести во Прилеп

10без10 - 22.04.2016

Прилепчани и вечерва излегоја на мирен протест во центарот на Прилеп, кај камената бина на плоштадот Александрија, уште еднаш да го искажат своето незадоволство и несогласување со аболицијата на претседателот Иванов, и да повикаат на негова оставка, ...

Протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам” заврши пред Владата

Репортер - 22.04.2016

Протестот што вечерва го организираше граѓанската иницијатива „Протестирам“ заврши пред Владата. Поворката започна како и изминатите денови од пред Специјалното јавно обвинителство каде учесниците на протестот искажаа поддршка за неговата работа по ...

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Lider - 04.06.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва организираше протест во Скопје кој започна пред Специјалното јавно обвинителство. Преку булеварот „Климент Охридски“ поддржувачите на протестот продолжија кон Владата на Република Македонија чија ...

Протестот продолжува! Демонстрантите се движат кон ЕУ Инфо центарот!

Exclusive.mk - 22.04.2016

Демонстрантите предводени од „Протестирам“ се движат кон ЕУ Инфо центарот да го искажат својот револт. Ова се десетите по ред протести на „Протестирам“, кои почнаа на 12 април, дента кога Иванов ги донесе одлуките за ...

ЕКСКЛУЗИВНО (ФОТО+ВИДЕО) од протестите вечерва!

Exclusive.mk - 22.04.2016

Во моментов граѓаните протестираат пред ЕУ ифо центарот во центарот на градот, каде што се блокирани улиците и отежнат е сообраќајот. Претходно протестот на граѓаните против одлуката на Иванов се движеше од СЈО кон Агенцијата за аудио и ...

Заврши деветиот протест на движењето "Протестирам"

24 Вести - 21.04.2016

Заврши протестот против одлуката на Ѓорге Иванов да аболицира поранешни и актуелни политичари. Илјадниците демонстранти кои без ниту еден автобус се собираат на протест повторно истакнаа дека нема да прекинат со протестите се додека Иванов не ја ...

Анти-владин протест на скопските улици

24 Вести - 21.04.2016

Рутата на демонстрантите од движењето протестирам, се одлучува на самото место. Засега се уште не се знае каде ќе се упатат граѓаните кои од 18 часот се собраа пред Специјалното јавно обвинителство, за да ја поддржат работата на обвинителите.

#Протестирам вечерва и во Штип, Куманово, Кавадарци, Битола

Нова ТВ - 21.04.2016

Додека во Скопје по 10 пат вечерва се одржува граѓански протести под називот Шарена револуција, протести со истата цел, меѓудругото, повлекување на одлуката на претседателот Иванов за аболиција, организирање фер и демократски избори, се одржуваат во ...

Поддршка за #Протестирам и во Лондон

Нова ТВ - 21.04.2016

Во знак на солидарност со #Протестирам, Македонската заедница и пријатели на Македонија во Велика Британија на 23.април, сабота организираат протест во Хајд Парк во 16 часот. Воедно тие се приклучуваат на барањата на граѓаните кои речиси 10 дена ...

„Протестирам“ кон Влада, весело пред Собрание

Р.С.Европа - 21.04.2016

Демонстрантите од пред седиштето на ЕУ, тргнаа кон Влада. Тие претходно неколкупати се обидоа да го пробијат полицискиот кордон стациониран пред седиштето на ЕУ во Скопје. На протестот има силно полициско присуство и водени топови.

Почна протест пред СЈО, контрапротест пред Собрание

Р.С.Европа - 21.04.2016

Со свирежи и ливчиња на кои пишува шарена револуција пред просториите на СЈО почна протестот во организација на движењето „Протестирам.“ Демонстрантите бараат повлекување на одлуките за аболиција и оставка на Ѓорге Иванов од функцијата претседател, ...

Црно-белите медиуми не ја пренесуваат шарената слика од протестите

Р.С.Европа - 21.04.2016

Медиумите и социјалните мрежи станаа сретство за подигање на тензии. Во услови за остра поделеност во општеството секој се служи со сите средства за пресметка со неистомислениците. Говор на омраза, недолични квалификации, ширење на страв, ...

Сезона на протести, денеска во Скопје ГДОМ и Протестирам, утре Албанците со порака „Стоп на овој систем“

МКД - 21.04.2016

Денеска во Скопје се најавуваат два големи протести, а утре е веќе најавен собир на неколку албански здруженија со повик за борба против овој систем за целосна рамноправност. Граѓанското движење за одбрана на Македонија за денеска пред Собранието на ...

Почна протестот на „Протестирам“, по СЈО толпата запрена од полициски кордони кај ЕУ Инфоцентарот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.04.2016

Флаери, маици, натписи, транспаренти во сите бои можат да се забележат на масовниот протест што од 18 часот започна кај СЈО. Шаренилото и разноликоста стана симбол на т.н. „Шарена револуција", а освен знамиња се забележуваат и натписи со „Став ...

„Протестирам“ повторно пред СЈО во 18 часот

+инфо - 21.04.2016

И денеска движењето „Протестирам“ ќе излезе на улиците во Скопје, тргнувајќи од Специјалното јавно обвинителство во 18 часот. Барањата остануваат исти: итно повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага и против кои е ...

Кавадарчани и вечерва протестираа

Дума - 21.04.2016

Од новиот центар на градот кон општинската зграда и денеска се движеа граѓаните кои беа дел од протестниот марш, организиран од граѓанското движење „Протестирам“. Кавадарчани повторно побараа оставка од претседателот Иванов, одложување на изборите ...

Попладнево во Скопје два протеста, на ГДОМ и на „Протестирам“

Кајгана - 21.04.2016

Во четврток попладне во Скопје најавени се два големи протеста, и тоа на „Протестирам“, кои се противат на одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов за помилување на политичарите, и на ГДОМ кои бараат на вонредните парламентарни избори на ...

(ВИДЕО) Протестот против аболицијата оди кон Владата, илјадници на улиците

А1 On - 21.04.2016

Откако не беа пуштени да се движат понатаму на крстосницата кај Еу-инфо центарот и Министерството за образование, демонстрантите се вратија назад и се упатија кон ...

ПОЧНА ПРОТЕСТОТ НА „ПРОТЕСТИРАМ“- кордон полиција меѓу двата протести

МК News - 21.04.2016

Протестот во организација на неформалната граѓанска иницијатива „Протестирам“почна пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство. Демонстрантите бараат итно повлекување на одлуката за аболиција на сите оние против кои се води истрага и против ...

Во Лондон се организира протест за поддршка на #Протестирам

А1 On - 21.04.2016

Македонската заедница во Велика Британија и пријателите на Македонија, во знак на солидарност со #Протестирам, на 23.април, сабота организираат протест во Хајд Парк во 16 часот. „Ние, Македонската заедница и пријатели на Македонија во Велика ...

Транспарент на денот: Еве што побара еден протестант на протестите

Коментар - 21.04.2016

Транспарент на денот: Еве што побара еден протестант на ...

ФОТО: Масовен протест против аболицијата во Прилеп

Либертас - 21.04.2016

И вечерва масовен протест против аболицијата од Иванов во ...

ГАЛЕРИЈА: Вечерва масовен протест и на улиците на Кавадарци

Либертас - 21.04.2016

И Кавадарци вечерва се приклучи на протестите против аболицијата за политичарите од ...

ФОТО: Куманово и вечерва на протест против аболицијата

Либертас - 21.04.2016

Вечерва и Куманово беше дел од протестите против аболицијата на политичарите од Иванов, кои се одржаа во повеќе градови. Фото – ...

ГАЛЕРИЈА: Протестот против аболицијата оди кон Владата, илјадници на улиците

Либертас - 21.04.2016

Откако не беа пуштени да се движат понатаму на крстосницата кај Еу-инфо центарот и Министерството за образование, демонстрантите се вратија назад и се упатија кон ...

Повеќе од 2.000 прилепчани на протест (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 21.04.2016

На денешниот протест во Прилеп во организација на Протестирам излегоa повеќе од 2.000 граѓани. Тие даваат поддршка на граѓанските протести против аболицијата на криминалците од власта и одлуката за уште едни криминални ...

ГАЛЕРИЈА: Штип излезе на протест против аболицијата и самоволието на Иванов

Либертас - 21.04.2016

И денеска во 18 часот од пред седиштето на Основниот и Апелацискиот Суд во Штип, започна протест на кој граѓаните го искажуваат своето незадоволство од самоволието на претседателот Иванов во носењето одлуки за аболиција на криминалци.

Демонстрантите на чело со „Протестирам“ се движат кон Владата

+инфо - 21.04.2016

По неколку неуспешни обиди да се пробие полицискиот кордон на булеварот Климент Охридски протестниот марш на граѓаните на чело со „Протестирам“ тргна кон Владата. Во турканицата што настана меѓу граѓаните и полицијата одземен е еден штит.

Кордон полиција меѓу двата протеста (ФОТО)

+инфо - 21.04.2016

Кордон полиција стои на раскрсницата на булеварот Климент Охридски, во чија близина се собираат граѓаните кои се приклучија на протестот во организација на Протестирам. Засега се уште не се знае каде ќе се упатат граѓаните кои од 18 часот се собраа ...

МЕГАГАЛЕРИЈА: 9-ти ден Македонија на протести против аболицијата на криминалот

Либертас - 21.04.2016

9-ти ден од протестите низ Македонија против скандалозната аболиција на претседателот, односно неговиот противуставен обид да спаси 56 лица од судски процеси за криминал, корупција и изборни малверзации.

Засилено полициско обезбедување околу СЈО

А1 On - 21.04.2016

Видно засилено полициско обезбедување околу Специјалното Јавно Обвинителство, за каде се закажани протести вечерва. Вечерва здружението „Протестирам“ најави протест со следниве барања: на одлуките за аболиција и оставка на Иванов од функцијата ...

Демонстрантите се собраа пред СЈО, контра-протест се спрема пред Собрание

Фокус - 21.04.2016

Протест и контра-протест вечерва во Скопје Две групи на демонстранти вечерва ќе протестираат во центарот на Скопје. Граѓаните кои протестираат против аболицијата и за одложување на изборите, по деветти пат се собраа пред канцелариите на Специјалното ...

Заврши протестот против аболицијата на Иванов

А1 On - 21.04.2016

Заврши протестот против одлуката на Ѓорге Иванов да аболицира поранешни и актуелни политичари. Илјадниците демонстранти кои без ниту еден автобус се собираат на протест повторно истакнаа дека нема да прекинат со протестите се додека Иванов не ја ...

Кордон полиција меѓу двата протеста (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 21.04.2016

Кордон полиција стои на раскрсницата на булеварот Климент Охридски, во чија близина се собираат граѓаните кои се приклучија на протестот во организација на Протестирам. Засега се уште не се знае каде ќе се упатат граѓаните кои од 18 часот се собраа ...

[Галерија] Граѓаните на #ШаренатаРеволуција: Протестираме против неправдата, бараме слобода

Радио МОФ - 21.04.2016

Слобода, правда и живот без партиски книшки се главните причини поради кои огромен број на граѓани веќе девет дена по ред излегуваат да протестираат на улиците во Скопје. „Зошто боиме? Боиме како знак на револт, знак на протест, знак на обележување ...

Попладнево во Скопје два протеста, на ГДОМ и на "Протестирам"

Точка - 21.04.2016

Денеска попладне во Скопје најавени се два големи протеста, и тоа на "Протестирам", кои се противат на одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов, за помилување на политичарите, и на ГДОМ, кои бараат на вонредните парламентарни избори на ...

"Протестирам" денеска и во Битола, Штип, Кавадарци и Куманово

Точка - 21.04.2016

Протести ќе има во повеќе градови во државава, меѓу кои и Битола, Штип, Кавадарци и Куманово. Вечерва во Скопје, по десетти пати се одржуваат протести, поради несогласувањето на народот со одлуката на претседателот Иванов за аболиција.

КОЈ СТОИ ЗАД ДЕМОНСТРАЦИИТЕ: „Протестирам“ никаде не е регистрирана (ФОТО)

Телеграф - 21.04.2016

Барањата на „Протестирам“ се речиси идентични како оние на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тоа се одложување на изборите на неодреден период, формирање преодна влада, реформи во медиумите, како и прочистување на Избирачкиот список Граѓанското движење ...

Заврши мирниот протест на граѓанската „Протестирам“ во Куманово

Канал5 - 21.04.2016

Мирно и без инциденти заврши протестот во Куманово во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“, поддржан од невладини организации, граѓански и опозициски партии. И оваа вечер протестот започна пред Основниот суд Куманово, по што ...

Започна протестот пред СЈО, а контра – протестантите почнаа да се собираат пред Собранието

Точка - 21.04.2016

Вечерва во 18 часот, веќе втора недела по ред, граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ го започнаа својот протестен марш пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство.

9. ден Шарена револуција-Македонија на протести против аболицијата на криминалот

Локално - 21.04.2016

9-ти ден од протестите низ Македонија против скандалозната аболиција на претседателот, односно неговиот противуставен обид да скрие 56 лица од судски процеси за криминал, корупција и изборни малверзации.

Граѓански протести во Штип пред Основниот суд

Локално - 21.04.2016

Мирно и без инциденти поминува протестот во Штип. Демонстрантите, како и пред два дена, се собраа пред зградата на Основниот суд, од каде со транспаренти „Затвор за криминалци“ и со извици и свирежи продолжија кон општинската зграда.

Трет ден протести во Куманово против одлуката за аболиција на Иванов

Локално - 21.04.2016

Граѓаните на Куманово организирани од „Протестирам“, трет ден по ред излегоа на мирен протест против одлуката за аболиција на политичари од претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Протестот почна пред зградата на Основниот суд, од каде граѓаните се ...

Почнува протестот на „Протестирам“ од пред СЈО

Фактор - 21.04.2016

Демонстрантите и вечерва се собраат пред седиштето на СЈО. Се протестира веќе девети ден поради одлуката на претседателот, Ѓорѓе Иванов да аболицира политичари од власта и опизицијата. Протестот го организира здружението „Протестирам“.

(ВИДЕО) Скопје: Протести за оставка на Иванов, повлекување на аболицијата, одложување на изборите, по осми пат

еМагазин - 21.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ синоќа по осми пат протестираше по скопските улици. Протестот, како и претходните денови го почна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, продолжи пред Собранието, преку Плоштадот пред Владата и ...

„Протестирам“ никаде не е регистрирана, кој стои зад насилните демонстрации?

Република - 21.04.2016

Барањата на „Протестирам“ се речиси идентични како оние на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тоа се одложување на изборите на неодреден период, формирање преодна влада, реформи во медиумите, како и прочистување на Избирачкиот список, пишува Телеграф.мк .

(ВИДЕО) Протестот против аболицијата оди кон Владата, илјадници на улиците

Репортер - 21.04.2016

Откако не беа пуштени да се движат понатаму на крстосницата кај ЕУ-инфо центарот и Министерството за образование, демонстрантите се вратија назад и се упатија кон Владата. #протестирам народ pic.twitter.com/FCWywiw1Q8 — Јавен долг (@javen_dolg) ...

„Телеграф“: Кој стои зад демонстрациите – „Протестирам“ никаде не е регистрирана

Нетпрес - 21.04.2016

Барањата на „Протестирам“ се речиси идентични како оние на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тоа се одложување на изборите на неодреден период, формирање преодна влада, реформи во медиумите, како и прочистување на Избирачкиот список, пишува Телеграф.мк .

Засилено полициско обезбедување околу СЈО

Репортер - 21.04.2016

Видно засилено полициско обезбедување околу Специјалното Јавно Обвинителство, за каде се закажани протести вечерва. Вечерва здружението „Протестирам“ најави протест со следниве барања: на одлуките за аболиција и оставка на Иванов од функцијата ...

„Република“: Медиумските платеници во насилството гледаат „урбан протест“

Нетпрес - 21.04.2016

„Урбан протест кој носи живот; Урбани луѓе, енергија, желба за слобода, тежнеење за нормално општество, бунт и креативност на улиците на Скопје“. Вака медиумите платени од надвор пренесуваат за активностите на „Протестирам“ наводно граѓанско ...

Движењето „Протестирам" никаде не е регистрирано

Вечер - 21.04.2016

Граѓанската иницијатива се покренува пред советот на општината и градот Скопје, по предлог на 100 граѓани Барањата на „Протестирам" се речиси идентични како оние на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Мирен протест на граѓанската „Протестирам“

Вечер - 21.04.2016

Мирно и без инциденти заврши протестот во Куманово во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам", поддржан од невладини организации, граѓански и опозициски партии И оваа вечер протестот започна пред Основниот суд Куманово, по што ...

Заврши протестот против аболицијата на Иванов

Репортер - 21.04.2016

Заврши протестот против одлуката на Ѓорге Иванов да аболицира поранешни и актуелни политичари. Илјадниците демонстранти кои без ниту еден автобус се собираат на протест повторно истакнаа дека нема да прекинат со протестите се додека Иванов не ја ...

Попладнево во Скопје два протеста, на ГДОМ и на „Протестирам“

Макфакс - 21.04.2016

Во четврток попладне во Скопје најавени се два големи протеста, и тоа на „Протестирам“, кои се противат на одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов, за помилување на политичарите , и на ГДОМ, кои бараат на вонредните парламентарни избори ...

#Протестирам вечерва и во Штип, Куманово, Кавадарци, Битола

Позитив.мк - 21.04.2016

Заедно со Скопје каде по 10 пат вечерва се одржува граѓански протести под називот Шарена револуција, протести со истата цел, повлекување на одлуката на претседателот Иванов за аболиција, организирање фер и демократски избори, се одржуваат во повеќе ...

Видео: К-15 Контра протест!

Актуелно24 - 21.04.2016

Погледнете го видеото на К-15 насловено ”Контра протест” кое е снимено во 2013 година ...

Вечерва нов протест во Куманово

Kumanovo News - 21.04.2016

Неколку граѓански организации, подржана од опозициската СДСМ за вечерва најавија нов протест. Протестот ќе се одржи во 19 часот, пред Основниот суд Куманово. Досега се протестираше во Скопје и повеќе градови во ...

Кумановци вечерва повторно на протест

Кумановски м. - 21.04.2016

Граѓаните на Куманово вечерва во 19 часот повторно ќе протестираат пред Основниот суд во градот. Аболицијата на Иванов по трет пат ќе ги крене кумановци на нозе кои претходно маршираа по улиците во градот.

ФОТО:Демонстрантите на „Протестирам“ се „блокирани“ од полицијата

Фактор - 21.04.2016

Демонстранти кои се собраа пред седиштето на СЈО се “блокирани“ од полицијата. Не можат да тргнат кон Собранието, бидејќи таму ќе се одржи протестот организиран од ГДОМ за одбрана на државата. Полиција има и кон Владата.

Видeo: Мирни протести во Штип за поддршка на СЈО

Позитив.мк - 21.04.2016

Денес Штипјани излегоа на протест за поддршка на СЈО и против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на сите политичари. Низ улиците во центарот на градот Штип се одржа мирен протест на кој група демонстранти го искажаа своето незадоволство.

Заврши протестот на „Протестирам“

Макфакс - 21.04.2016

Заврши протестот и на граѓанското движење „Протестирам“, од каде ги повторија барањата за формирање експертска влада, повлекување на одлуката за аболиција и одложување на изборите. Приврзаниците на „Протестирам“ најпрво се собраа пред просториите на ...

ФОТО:Демонстрантите продолжуваат кон Владата, се протестира девети ден

Фактор - 21.04.2016

Демонстрантите од здружението „Протестирам“ од пред седиштето на ЕУ Инфо центарот, тргнаа кон Влада. Во центарот на Скопје има силно полициско приуство. Учесниците извикуваат „спуштете ги штитовите“, „кого браните“, „дојдете со нас“.

Протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Вечер - 21.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам" денеска во Штип по втор пат се одржа протест кој започна од Основниот суд За време на протестот беше обоена поранешната фонтана, а сега жардињера на градскиот плоштад „Слобода".

Мирен протест во Куманово(галерија)

Kumanovo News - 21.04.2016

Трета вечер во Куманово се одржа протест во организација на граѓанската органзиација „Протестирам“,поддржан од опозициските партии и невладини организации. Протестот почна од пред Основниот суд, но и оваа вечер граѓаните се упатија по улиците од ...

Трет ден протести во Куманово (галерија+видео)

Кумановски м. - 21.04.2016

По еден ден пауза, граѓаните на Куманово вечерва пвоторно излегоа на протестен марш низ улиците во централното градско подрачје да го искажат револтот од одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

Протести и контрапротести: Повик за избегнување на насилство

ТВ21 - 21.04.2016

Не е проблем што има две страни кои протестираат, но спорни се аргументите за кои излегле да протестираат, смета Борјан Ѓузелов од Македонски центар за меѓународна соработка. Според него, Македонија се повеќе се оддалечува од патот кон ЕУ, бидејќи ...

Полицијата се подготвува за попладневните протести

Скопје инфо - 21.04.2016

На социјалните медиуми се појавија слики од припадниците на полицијата кои се подготвуваат за најавените протести во попладневните часови. Веќе познато, низ градот изминативе повеќе од недела дена се одржуваат протести чиви организатори се ...

Излез од кризата на улица или во Виена?

Фактор - 21.04.2016

Антивладини протести ширум Македонија. Граѓанската иницијатива „Протестирам“ по осми пат по ред го исфрли револтот, со поодршка здружената опозиција против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува вмешаните во аферата „Прислушување“ со ...

Медиумските платеници во насилството гледаат „Урбан протест“

Република - 21.04.2016

„Урбан протест кој носи живот; Урбани луѓе, енергија, желба за слобода, тежнеење за нормално општество, бунт и креативност на улиците на Скопје“. Вака медиумите платени од надвор пренесуваат за активностите на „Протестирам“ наводно граѓанско ...

Дејан Лутовски, Левица: Власта ќе ја принудиме на големи отстапки!

Фактор - 21.04.2016

Народниот изблик на незадоволство е чувство за пулсот на протестното движење, без намера вулгарно да се монополизира. Граѓаните веќе девет дена преку протести на улиците отворено го искажуваат својот гнев на автентичен и креативен начин, но ...

РЕШЕНО Е: Два народа – две Македонии!

За Се - 21.04.2016

Девет дена по аболицијата на Иванов и само неколку часа пред најавените најмасовни протести на симпатизерите на СДСМ (протестирам) и ГДОМ (ВМРО), би сакал да им порачам по нешто и на двете групи, кои сами за себе велат дека се на браникот на ...

Движењето „Протестирам" никаде не е регистрирано

Пулс24 - 21.04.2016

Граѓанската иницијатива се покренува пред советот на општината и градот Скопје, по предлог на 100 граѓани. Барањата на „Протестирам" се речиси идентични како оние на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

#Протестирам по втор пат во Штип: На разглас се пуштаа „бомбите“

Канал 77 - 21.04.2016

Граѓаните на Штип по втор пат се приклучија на протестите за оставка на претседателот, Ѓорѓе Иванов. Со транспаренти „Нема правда, нема мир“, „Затвор за криминалците“ и „Оставка“ тие маршираа низ центарот на градот.

Демонстрантите на „Протестирам“ се „блокирани“ од полицијата

Exclusive.mk - 21.04.2016

Демонстранти кои се собраа пред седиштето на СЈО се “блокирани“ од полицијата. Не можат да тргнат кон Собранието, бидејќи таму ќе се одржи протестот организиран од ГДОМ за одбрана на државата. Полиција има и кон Владата.

Протести и контрапротести во Скопје во 18 и 19 часот

Exclusive.mk - 21.04.2016

Во 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство продолжуваат протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ кое има повеќе барања: повлекување на одлуките за аболиција и оставка на Иванов од функцијата претседател, произнесување на ...

И денес протест и контра протест во Скопје (фото)

Exclusive.mk - 21.04.2016

Со свирежи и ливчиња на кои пишува „Шарена револуција“ пред просториите на СЈО почна протестот во организација на движењето „Протестирам.“ Демонстрантите бараат повлекување на одлуките за аболиција и оставка на Ѓорге Иванов од функцијата ...

Следете ја во ЖИВО прес конференцијата на Специјалното Јавно Обвинителство! (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 21.04.2016

Следете ја во живо пресконференцијата на СЈО во живо на следниов линк од ...

Масовни протести во повеќе градови во државата

Нова ТВ - 20.04.2016

Во повеќе градови во државата вечерва се одржуваат масовни протести против аболицијата на претседателот Иванов. Протести има во Прилеп, Штип, Струмица, Охрид, Кавадарци и Кочани. Во Охрид може да се види река луѓе по улиците, а протестот е масовен и ...

Битола протестира и денес

Нова ТВ - 20.04.2016

И во Битола се одржува нов протест денес. Според информациите што ги добивме од Битола, на протестот има околу 1,000 граѓани. Протестот е мирен а граѓаните носат пароли и скандираат “Нема правда, нема мир”, “Лопови”, “Вратете ги парите”, “Ќе ги ...

ВИДЕО:Колона демонстранти пред Собрание

Нова ТВ - 20.04.2016

Колона демонстранти меѓу кои студенти,активисти, пензионери, политичари и родители со своите деца во моментот се пред Собранието каде се одржува деветтиот по ред протест против колективната аболиција која ја даде претседателот Иванов.

Четврти ден "Протестирам" во Струмица

Телма - 20.04.2016

Четврт ден протести во Струмица. Граѓаните и денеска излегоа да ги испорачаат барањата за повлекување на аболиција за политичарите, но и оставка од претседателот Иванов кој ја донесе одлуката.

Протест пред СЈО:Се скандира„Никола на робија“

Нова ТВ - 20.04.2016

Стотици граѓани во моментот се пред Специјалното јавно обвинителство од каде започна деветтиот протест за поддршка на СЈО и против одлуката на Иванов за аболиција. Демонстрантите носат црвени знамиња и знамето на Р.

Пред Влада: Протестантите веат македонско и албанско знаме

Нова ТВ - 20.04.2016

Колоната демонстранти од Собранието преку плоштадот Македонија помина и во моментот е стационирана пред Владата на Р. Македонија. Продолжуваат да скандираат„Нема правда, нема мир“, а во првите редови пред Влада се веат врзани македонското и ...

Нов протестен марш низ центарот на Скопје

Телма - 20.04.2016

Повеќе илјади граѓани повторно протестираат во центарот на Скопје, на повик на граѓанското движење “ Протестирам ” . Собирот започна повторно пред зградата каде е сместено специјалното јавно обвинителство, каде како и минатите денови беше собирно ...

Македонија пред утрешните протести

Глас на Америка - 20.04.2016

За четврток се најавуваат најмасовни протести досега, и од цивилниот сектор и од провладиното Граѓанското движење за одбрана на Македонија Во дел од македонските медиуми се шпекулира дека утре претседателот Иванов ќе ја повлече одлуката за прекин на ...

Шарената револуција продолжува

Нова ТВ - 20.04.2016

Балони во разни бои вечерва се фрлаа врз седиштето на градската администрација и Кабинетот на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, а низ скопските улици и тараби со шаблон се испишуваат графити „#Шарена револуција“ .

(ФОТО) Нов протест во Скопје на граѓанската „Протестирам"

Утрински - 20.04.2016

ФОТО: Киро Попов Граѓанската иницијатива "Протестирам" вечерва по осми пат протестираше по скопските улици. Протестот го почна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, продолжи пред Собранието, преку Плоштадот пред Владата и заврши кај ...

Протест во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Алсат-М - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва го одржува осмиот протест во Скопје против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање експертска влада.

(ФОТО) Заврши протестот во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Утрински - 20.04.2016

ФОТО: Киро Попов Во организација на граѓанската иницијатива "Протестирам" и вечерва во Скопје се одржа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и ...

Протестите продолжуваат - Илјадници граѓани на улиците

Р.С.Европа - 20.04.2016

Неколку илјади граѓани повторно, по седми пат, излегоа на улиците на Скопје во знак на протест на политичките помилувања. Протести има и во други градови во Македонија, се организираат и контра-протести на поддржувачи на власта.

За утре вечер во Скопје најавени два протеста

Алсат-М - 20.04.2016

Утрешниот ден се очекува да го поплави Скопје од протести во вечерните часови. Додека од движењето Протестирам, продолжуваат со своите секојдневни протести, реактивирање на демонстрациите во Скопје најавија и од Граѓанското движење за одбрана на ...

Урбан протест кој носи живот

Р.С.Европа - 20.04.2016

Урбани луѓе, енергија, желба за слобода, тежнеење за нормално општество, бунт и креативност на улиците на Скопје. Урбан протест кој ги урива бариерите на партиски и етнички протести. На протестот може да се забележат поддржувачи и членови на ...

Протест за слобода пред Собрание

Р.С.Европа - 20.04.2016

„Нема правда, нема мир“, „Николче диктаторче“, „Оставка, оставка“, „Мафија на робија“ извикуваат илјадници граѓани кои сега протестираат пред Собранието на Македонија. Пред Собранието организаторите на протестот кажуваат колку чинат спомениците дел ...

„Протестирам“ низ Македонија

Р.С.Европа - 20.04.2016

Освен во Скопје, во организација на „Протестирам“, има протести и во другите градови. Протести има во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Штип, Велес и Битола, Кавадарци и Охрид. Утре треба да има протест и во Гостивар.

Протест - Време на шареното по едноумието

Р.С.Европа - 20.04.2016

Шарената револуција е новиот термин кој го одбележа вечерва антивладиниот протест. Освен во Скопје протести вечерва беа одржани и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Штип, Велес и Битола, Кавадарци и Охрид.

Заврши осмиот ден од протестите, офарбан споменикот Прометеј и бараките на град Скопје (ФОТО и ВИДЕО)

МКД - 20.04.2016

„Секој ден во шест“! Со овој повик заврши и денешниот протест во центарот на Скопје. Денеска улиците по кои демонстрантите одеа беа обележани со графити „Шарената револуција“. Организаторот на протестите, граѓанската организација Протестирам и ...

„Протестирам“ денеска ќе иницира протести во десет, а ГДОМ во три градови низ земјава

МКД - 20.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ веќе втора недела, девети ден организира протести по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица, а подржувачите ГДОМ по паузата од вчера повторно се вратија на улиците.

Струмица и денеска ќе протестира

24Струмица - 20.04.2016

Продолжуваат протестите во Струмица за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, против одлуката за аболиција и за откажување на изборите на 5 јунипродолжуваат протестите во Струмица. Протестот ќе започне во 19.00 часот кај зградата на старата полиција.

Над 2.000 прилепчани излегоа на протести против аболицијата на Иванов

Фокус - 20.04.2016

Граѓаните на Прилеп ќе излезат и денес на протест во 18 часот, пред камената бина во центарот на Прилеп. Вчера над 2.000 граѓани на Прилеп изегоа на протести против аболицијата на Горѓе Иванов и против изборите на 5-ти Јуни за кои, како што велат ...

Прилеп масовно протестира ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА

+инфо - 20.04.2016

Граѓански протест денеска во 18 часот почна и низ улиците на Прилеп. Граѓаните бараат оставка од претседателот, повлекување на неговата одлука за аболиција, итна седница на собранието и повлекување на одлуката за избори на 5 ...

Вечерва нови протести во Скопје и низ Македонија

А1 On - 20.04.2016

Вечерва во 18 часот се закажани нови протести во организација на ‎Протестирам, во Скопје и во неколку други градови низ Макеоднија. Закажани се протести во Прилеп кај камената бина, Охрид кај чинарот, Струмица, Скопје пред СЈО, Кочани, Кавадарци.

Протест во Кавадарци: Институциите се окупирани

+инфо - 20.04.2016

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” се одржува вечерва во Кавадарци. Протестантите се собраа во новиот центар во градот и застанувајќи кратко пред штаб на ВМРО-ДПМНЕ, продолжија низ центарот на градот кон општинската зграда.

Заев: Доколку не се исполнат предусовите не одиме во Виена

Либертас - 20.04.2016

Одговори на Зоран Заев на новинарски прашања: П1 : Дали ова официјално значи дека опозицијата и граѓанските организации се за не одење во Виена? Бидејќи е евидентно дека ова што вие го барате нема да се исполни? Ако сака Груевски, Ѓорги Иванов и ...

Струмица протестира предводена од „Странски служби“

А1 On - 20.04.2016

Симболично, со комбе од „Странски служби“ се одвива протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Струмица. Илјадници демонстранти извикуваат „Нема правда, нема ...

Нови протести во 18 часот во Скопје и низ другите градови

Фокус - 20.04.2016

Мотото на протестите е „Нема правда, нема мир!“ Денеска во 18 часот се закажани нови протести во организација на ‎Протестирам, во Скопје и во неколку други градови низ Макеоднија. Денеска на протестите се приклучуваат Кочани и ‎Кавадарци‬, а ...

ФОТО: Поддршка за протестите низ Македонија од Љубљана

Либертас - 20.04.2016

Вчера во Љубљана стотина студенти изразија поддршка за граѓанското движењето П ротестирам и протестите во ...

Почна протестот пред СЈО

А1 On - 20.04.2016

Со свирчиња и вувузели почна денешниот, осми протест, пред Специјалното јавно обвинителство. Се очекува демонстрантите да продолжат кон Собранието и пред ...

ГАЛЕРИЈА: Велешани излегоа на протест

Либертас - 20.04.2016

И граѓаните на Велес излегоа во центарот на градот. Протестираат против одлуката на Иванов за сеопшта аболиција и за одложување на ...

ФОТО: Над 2.000 прилепчани излегоа на протести против аболицијата на Иванов

А1 On - 20.04.2016

Вчера над 2.000 граѓани на Прилеп изегоа на протести против аболицијата на Горѓе Иванов и против изборите на 5-ти Јуни за кои, како што велат нема никакви демократски услови да се спроведат.

(ВИДЕО) Илјадници граѓани пред Собрание

А1 On - 20.04.2016

Музика ечи пред Собранието каде што пристигнуваат демонстрантите од граѓанското движење „Протестирам“. Во моментов илјадници граѓани се собираат пред Парламентот каде што продолжуваат ...

ГАЛЕРИЈА: Протестот во Кочани

Либертас - 20.04.2016

Денеска и во Кочани граѓаните излегоа скандализирани од одлуката за аболиција да побараат оставка од претседателот Иванов и одложување на ...

Струмица предводена од „Странски служби“

+инфо - 20.04.2016

Симболично, со комбе од „Странски служби“ се одвива протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Струмица. Околу две илјади демонстранти извикуваат „Нема правда, нема мир“. извор: ...

(ВИДЕО) Прилепчани изглегоа на протест

Либертас - 20.04.2016

Граѓански протест и низ улиците на Прилеп. Граѓаните бараат оставка од претседателот, повлекување на неговата одлука за аболиција, итна седница на собранието и повлекување на одлуката за избори на 5-ти ...

Почна протестот пред СЈО

+инфо - 20.04.2016

Со свирчиња и со вувузели, во 18 часот почна протестот организиран од „Протестирам“ пред Специјалното јавно обвинителство. Се очекува демонстрантите да продолжат кон Собранието и пред Владата.

ГАЛЕРИЈА: И денеска илјадници протестираат пред Собранието

Либертас - 20.04.2016

И денеска илјадници граѓани пред Собранието протестираат, и со свирежи и скандирање бараат повлекување на одлуката за сеопшта аболиција, оставка од претседателот, одложување на изборите. граѓаните свират и извикуваат „Нема правда, нема мир“ „Мафија ...

Демонстрантите тргнаа кон Собранието

+инфо - 20.05.2016

Носејќи го транспарентот со натпис „Нема да ви помине“, демонстрантите одат пред Собранието, каде ќе има обраќања. И покрај силниот дожд, демонстрантите, членови и поддржувачи на движењето #Протестирам и вечерва се на улиците на Скопје, за да го ...

Демонстрантите тргнаа кон резиденцијата на Иванов

Сакам да кажам - 20.04.2016

Демонстрантите тргнаа кон Водно каде што е резиденцијата на претседателот на државата, јавуваат репортерите на СДК.МК. Тие во моментов се на булеварот Св. Климент Охридски. Организаторите велат дека по пат ќе застанат пред седиштето на ЕУ за да ...

И охриѓани вечерва на протест

Фокус - 20.04.2016

По примерот на поголемите градови во земјава, од вечерва на протестите им се приклучуваат и охриѓани Покрај протестот во Скопје, вечерва голем број охриѓани излегоа на демонстративен марш во центарот на градот.

[Фото] Протести низ Македонија – Струмица и Велес

Радио МОФ - 20.04.2016

Паролите „Оставка“ и „Нема правда, нема мир“ се скандираат истовремено во неколку градови низ Македонија, меѓу кои и Велес и Струмица.Граѓаните бараат оставка од претседателот на РМ Ѓорѓе Иванов, укинување на аболицијата , но и одложување на ...

МЕГАГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Ден 8 – Масовни протести низ цела Македонија

Либертас - 20.04.2016

Скопје, Прилеп, Велес, Битола, Кочани се дел од градовите во кои граѓаните, скандализирани од одлуката за сеопшта аболиција на претседателот побараа итно повлекување на одлуката, оставка од претседателот Иванов, одложување на изборите и задолжително ...

Денеска во 18 часот нови протести во Скопје и низ Македонија

+инфо - 20.04.2016

Денеска во 18 часот се закажани нови протести во организација на ‎Протестирам, во Скопје и во неколку други градови низ Макеоднија. Денеска на протестите се приклучуваат Кочани и ‎Кавадарци‬, а закажани се протести во Прилеп кај камената бина, Охрид ...

Струмичани предводени од „Странски служби“ повторно излегоа на протест

24Струмица - 20.04.2016

Граѓаните на Струмица четврти ден протестираат низ струмичките улици. Под мотото „Слободни избори – криминалците во затвор!“, тие баараат оставка од претседателот Ѓорге Иванов поради неговата одлука за помилување на политичарите, како и повлекување ...

Протест на активисти на Граѓанското движење „Протестирам“ во Битола

А1 On - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива Протестирам одржана од повеќе битолски невладини организации вечерва одржа едночасовен мирен протест во Битола кој почна од собирно место пред Офицерскиот дом во Битола, а заврши со блокирање на една од најфреквентните ...

Деветти протест во Скопје, демонстрантите пред Собрание бараат „Слобода“

Радио МОФ - 20.04.2016

Со плакати на кои пишува #Протестирам и Шарена револуција, демонстрантите кои и денеска во 6 часот попладне се собраа пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, тргнаа кон Собранието.

Втор ден протести на движењето „Протестирам“ во Прилеп

А1 On - 20.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ вечерва од 16 часот ги одржа вторите протести во центарот на Прилеп. Протестантите се собраа на плоштадот „Александрија од каде беа упатени истите барања, меѓу кои да се одложат изборите од 5 јуни, во разрешувањето ...

Осум дена протести без сендвичи

Сакам да кажам - 20.04.2016

Вчера в о Скопје осми ден марш ираа илјадници демонстранти , а се протестираше и во Прилеп, Струмица, Кочани, Куманово, Велес и Битола. Во Скопје и вчера маршот започна пред СЈО, до Министерството за правда врз кое беше фрл е на боја, па до ...

Поддржувачите на „Протестирам“ низ улиците на Кочани

А1 On - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва на мирен протест низ улиците на Кочани го искажаа своето незадоволство од актуелната власт и побараа нејзина оставка. Од Градскиот парк, низ улиците на Кочани, се до зградата на Општината, учесниците ...

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” во Кавадарци

А1 On - 20.04.2016

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” се одржува вечерва во Кавадарци. Протестантите се собраа во новиот центар во градот и застанувајќи кратко пред штаб на ВМРО-ДПМНЕ, продолжија низ центарот на градот кон општинската зграда.

И охриѓани протестираа против аболицијата и побараа оставка од Иванов

OhridNews - 20.04.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ денеска доцна попладне во Охрид се одржа мирен протест, на кој граѓаните го изразија своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и одлуките на актуелната власт.

Обоен и столбот на Александар на плоштадот Македонија

Сакам да кажам - 20.04.2016

По споменикот на Прометеј, вечерва е обоен и столбот на кој е истопорен Александар Велики, таканаречениот споменик Воин на коњ, на плоштадот Македонија. Демонстрантите кои тргнаа од Собранието на Македонија во непознат правец прво фрлија боја врз ...

Со боење на канцеларијата на градоначалникот заврши Протестот во Скопје

Сакам да кажам - 20.04.2016

Демонстрациите во Скопје завршија со боење на бараката каде што е сместена градската администрација и Кабинетот на градоначалникот на Скопје Коце Трајановски. Демонстрантите фрлаат боја од булеварот Илинден кон бараките на градската администрација ...

Кавадарчани масовно на протест побараа оставка од Иванов

Дума - 20.04.2016

Мирно и достоинствено вечерва кавадарчани излегоа на протест против одлуката на претседателот Иванов за помилување. Дадоа поддршка на Специјалното јавно обвинителство и побараа да одговараат сите кои направиле криминал.

Заев: Груевски и Иванов ако сакаат за два часа можат да ги исполнат нашите услови

+инфо - 20.04.2016

Ги објавуваме новинарските прашања и одговори на лидерот на СДСМ Зоран Заев од денешната прес конференција. - Ако сака Груевски, Ѓорги Иванов и Трајко Вељаноски за два часа може да го исполнат ова.

Заврши протестот во Скопје на граѓанската „Протестирам“

Сител - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва по осми пат протестираше по скопските улици. Протестот го почна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, продолжи пред Собранието, преку Плоштадот пред Владата и заврши кај Градското ...

Заврши протестот во Скопје на граѓанската „Протестирам“

Алфа - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва по осми пат протестираше по скопските улици. Протестот го почна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, продолжи пред Собранието, преку Плоштадот пред Владата и заврши кај Градското ...

Осми ден протести - фрлена боја на фасадата на Министерство за правда

Алфа - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ по осми пат синоќа во Скопје одржа протест против одлуката на претседателот Иванов за аболиција. Побараа негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање на експертска влада.

Протест во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Сител - 25.04.2016

Во организација на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва почна протестот пред Специјалното јавно обвинителство. Протестот од пред СЈО низ центарот на Градот продолжи кон Собранието на Република Македонија.

Започна протестот пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје

Точка - 20.04.2016

Во 18 часот денеска, започна осмиот протест по ред, организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ пред просториите на Специјалното јавно обвинителство. Веќе втора седмица граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ ...

Протести на „Протестирам“ во Скопје, со боја оштетени повеке споменици

Канал5 - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва по осми пат протестираше во Скопје Протестот почна од пред зградата на Специјалното Јавно Обвинителство, продолжи пред Собранието, потоа преку плоштадот протестите се префрлија пред Владата и протестот ...

Протест во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Алфа - 25.04.2016

Во организација на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва почна протестот пред Специјалното јавно обвинителство. Во организација на Граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва почна протестот пред Специјалното јавно обвинителство.

Охриѓани излегоа на мирен протестен марш

ТВМ - 20.04.2016

Голем број граѓани протестираа под мотото Нема правда нема мир, носејќи пароли со различни пораки. Некои од граѓаните ги искажаа и своите барања од денешниот протест. Граѓаните бараа оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов, повлекување на аболицијата ...

Демонстрантите стигнаа пред Собрание, започнаа и контра-протестите

Точка - 20.04.2016

Откако во 18 часот пред канцелариите на СЈО започна протестот на граѓаните организирани од движењето „Протестирам“, сега толпата од неколку илјади граѓани пристигна пред Собранието на Република Македонија.

НОВА МЕТА НА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Кеси со боја полетаа и кон споменикот „Прометеј“ (ФОТО)

Телеграф - 20.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва своето незадоволство го изразуваат на улиците почнувајќи го својот марш од пред Специјалното јавно обвинителство Демонстрантите кои вечерва повторно ги окупираа ...

ПОУБАВАТА СТРАНА НА ПРОТЕСТИТЕ: Прво на фризер, па на улица

Телеграф - 20.04.2016

Интересно е тоа што повеќето велат дека деновиве е исто како во диско, само што се на улица. Не доаѓаат само девојки, доаѓаат и мажи кои бараат да ја средат брадата, да ја скратат или обликуваат и велат; „Ајде побрзо, ќе задоцнам на протести“, ни ...

ЗАВРШИ ПРОТЕСТОТ ВО СКОПЈЕ: Демонстрантите повторно фрлаа со бои (ФОТО)

Телеграф - 20.04.2016

Вечерва на нивна мета беше споменикот на „Прометеј“ кој е поставен наспроти Собранието на Република Македонија во „Паркот на жената“ Демонстрантите предводени од граѓанската иницијатива „Протестирам“ го завршија вечерашниот марш пред Владата на ...

(ВИДЕО) Прилепчани изглегоа на протест

Локално - 20.04.2016

Граѓански протест и низ улиците на Прилеп. Граѓаните бараат оставка од претседателот, повлекување на неговата одлука за аболиција, итна седница на собранието и повлекување на одлуката за избори на 5-ти ...

Струмица протестира предводена од „Странски служби“

Локално - 20.04.2016

Симболично, со комбе од „Странски служби“ се одвива протестот на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Струмица. Илјадници демонстранти извикуваат „Нема правда, нема ...

Протест на активисти на Граѓанското движење „Протестирам“ во Битола

Локално - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива Протестирам поддржана од повеќе битолски невладини организации вечерва одржа едночасовен мирен протест во Битола кој почна од собирно место пред Офицерскиот дом во Битола, а заврши со блокирање на една од најфреквентните ...

Поддржувачите на „Протестирам“ низ улиците на Кочани

Локално - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва на мирен протест низ улиците на Кочани го искажаа своето незадоволство од актуелната власт и побараа нејзина оставка. Од Градскиот парк, низ улиците на Кочани, се до зградата на Општината, учесниците ...

ХРОНОЛОГИЈА 8 ден протести: Граѓаните му тргнаа дома на Иванов,полицијата ги спречи

Локално - 20.04.2016

Демонстрантите пред Владата на Република Македонија ја пееја македонската химна и извикувааа „Оставка„ и потоа тргнаа кон населбата Водно, на ЕУ и на резиденцијата на претседателот Иванов.

(ФОТО) Втор ден протести на движењето „Протестирам“ во Прилеп

Локално - 20.04.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ вечерва од 16 часот ги одржа вторите протести во центарот на Прилеп. Протестантите се собраа на плоштадот „Александрија од каде беа упатени истите барања, меѓу кои да се одложат изборите од 5 јуни, во разрешувањето ...

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” во Кавадарци

Локално - 20.04.2016

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” се одржува вечерва во Кавадарци. Протестантите се собраа во новиот центар во градот и застанувајќи кратко пред штаб на ВМРО-ДПМНЕ, продолжија низ центарот на градот кон општинската зграда.

Протест на активисти на Граѓанското движење „Протестирам“ во Охрид

Локално - 20.04.2016

Активисти на Граѓанското движење „Протестирам“ попладнево одржаа мирен собир и марш низ улиците на Охрид. Собирот го започнаа на плоштадот „Македонија“, по што продефилираа низ Охридската чаршија се до Градскиот плоштад, а маршот низ центарот на ...

Заврши протестот во Скопје на граѓанската „Протестирам“

Вечер - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам" вечерва по осми пат протестираше по скопските улици. Протестот го почна од пред зградата на Специјалното јавно обвинителство, продолжи пред Собранието, преку Плоштадот пред Владата и заврши кај Градското ...

Протести во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Дневник - 20.04.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје продолжија со протестите преку кои од минатиот вторник изразуваат револт од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари.

(ВИДЕО) Нови големи протести во Скопје, растат барањата на демострантите

еМагазин - 20.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и синоќа во Скопје се одржа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање експертска ...

Вечерва нови протести во Скопје и низ Македонија

Репортер - 20.04.2016

Вечерва во 18 часот се закажани нови протести во организација на ‎Протестирам, во Скопје и во неколку други градови низ Макеоднија. Закажани се протести во Прилеп кај камената бина, Охрид кај чинарот, Струмица, Скопје пред СЈО, Кочани, Кавадарци.

(ФОТО) Поддршка за протестите низ Македонија од Љубљана

Репортер - 20.04.2016

Вчера во Љубљана стотина студенти изразија поддршка за граѓанското движењето Протестирам и протестите во ...

Почна протестот пред СЈО

Репортер - 20.04.2016

Со свирчиња и вувузели почна денешниот, осми протест, пред Специјалното јавно обвинителство. Се очекува демонстрантите да продолжат кон Собранието и пред Владата. Денеска на протестите се приклучуваат Кочани и ‎Кавадарци‬, а закажани се протести во ...

(ФОТО) Над 2.000 прилепчани излегоа на протести против аболицијата на Иванов

Репортер - 20.04.2016

Вчера над 2.000 граѓани на Прилеп изегоа на протести против аболицијата на Горѓе Иванов и против изборите на 5-ти Јуни за кои, како што велат нема никакви демократски услови да се спроведат.

(ВИДЕО) Илјадници граѓани пред Собрание

Репортер - 20.04.2016

Музика ечи пред Собранието каде што пристигнуваат демонстрантите од граѓанското движење „Протестирам“. Во моментов илјадници граѓани се собираат пред Парламентот каде што продолжуваат ...

(ВИДЕО) Прилепчани изглегоа на протест

Репортер - 20.04.2016

аѓански протест и низ улиците на Прилеп. Граѓаните бараат оставка од претседателот, повлекување на неговата одлука за аболиција, итна седница на собранието и повлекување на одлуката за избори на 5-ти јуни.

Протест во Скопје на граѓанската иницијатива „Протестирам“

Нетпрес - 25.04.2016

И вечерва се одржа протест во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“. Протестот започна пред СЈО, а потоа низ центарот на Градот продолжи кон Собранието на Република Македонија.

НОВА МЕТА НА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Кеси со боја полетаа и кон споменикот „Прометеј“ (ФОТО)

Дневник - 20.04.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва своето незадоволство го изразуваат на улиците почнувајќи го својот марш од пред Специјалното јавно обвинителство, информира „Телеграф“.

Протест на активисти на Граѓанското движење „Протестирам“ во Битола

Репортер - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива Протестирам одржана од повеќе битолски невладини организации вечерва одржа едночасовен мирен протест во Битола кој почна од собирно место пред Офицерскиот дом во Битола, а заврши со блокирање на една од најфреквентните ...

Поддржувачите на „Протестирам“ низ улиците на Кочани

Репортер - 20.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва на мирен протест низ улиците на Кочани го искажаа своето незадоволство од актуелната власт и побараа нејзина оставка. Од Градскиот парк, низ улиците на Кочани, се до зградата на Општината, учесниците ...

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” во Кавадарци

Репортер - 20.04.2016

Протест на граѓанската асоцијација „Протестирам” се одржува вечерва во Кавадарци. Протестантите се собраа во новиот центар во градот и застанувајќи кратко пред штаб на ВМРО-ДПМНЕ, продолжија низ центарот на градот кон општинската зграда.

Заев: Ако предусловите не се исполнат, во Виена не одиме

Репортер - 20.04.2016

П1 : Дали ова официјално значи дека опозицијата и граѓанските организации се за не одење во Виена? Бидејќи е евидентно дека ова што вие го барате нема да се исполни? Ако сака Груевски, Ѓорги Иванов и Трајко Вељановски за 2 часа може да го исполнат ...

(ВИДЕО) Протести за оставка на Иванов во Прилеп, Струмица, Велес, Битола, Кочани и Куманово

еМагазин - 20.04.2016

Вчера освен во Скопје за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, повлекување на одлуката за аболиција и откажување на изборите на 5 јуни се протестираше во Прилеп, Струмица, Велес, Битола, Кочани и Куманово.

Протести за оставка на Иванов и во Лондон и Австралија

еМагазин - 20.04.2016

Протестите за оставка на претседателот Ѓорге Иванов, против одлуката за аболиција и за откажување на изборите на 5 јуни се шират и во дијаспората. По Вашингтон, на 23 април се закажани протести и во Лондон, а на 24 април и во Австралија, јави Радио ...

Вечерва нови протести во Прилеп и низ Македонија

10без10 - 20.04.2016

Вечерва во 18 часот се закажани нови протести во организација на ‎Протестирам, во Прилеп и во неколку други градови низ Македонија. Закажани се протести во Прилеп кај камената бина, Охрид кај чинарот, Струмица, Скопје пред СЈО, Кочани, Кавадарци, ...

Нов „герилски“ транспарент – #Протестирам за да не емигрирам

Позитив.мк - 20.04.2016

Втората недела на протести во Скопје се почесто ја одбележуваат „герилски“ акции на група на активисти која се обидува преку симобилични и провокативни пораки да го прикаже суровото владеење и оправданоста на протестите и граѓанскиот револт кој ...

Левица си замина од протестот пред Судот

Kumanovo News - 20.04.2016

Кумановскиот огранок на партијата Левица синоќа го бојкотираше протестот пред Основниот суд. Членовите и симпатизерите на партијата дојдоа на протестот, но за кратко време си заминале. Во реакцијата велат дека собирот не бил граѓански, туку се ...

Реакција на кумановскиот огранок на Левица по повод вчерашните протести

Кумановски м. - 20.04.2016

По вчерашните протести кои се одржаа по улиците во Куманово со своја реакција излезе од Општинската организација на Левица од Куманово, каде даваат образложување на одлуката да го напуштат вчерашниот марш.

Почна протестот пред СЈО, се протестира во десет градови

Фактор - 20.04.2016

Започна протестот организиран од „Протестирам“ пред Специјалното јавно обвинителство во Скопје. Се очекува демонстрантите да продолжат кон Собранието и пред Владата. „Протестирам“ ќе одрќи протетси во десет, а ГДОМ во три града.

Со извици „Никола на робија“ демонстрантите се упатија кон Собрание

Фактор - 20.04.2016

Од пред Специјалното јавно обвинителство демонстрантите се упатуваат кон Собранието каде што ќе го изразат својот револт. Ова е деветти протест за поддршка на СЈО и против одлуката на Иванов за аболиција на политичари од власта и опозицијата.

Компилација од вчерашниот протестен марш низ Куманово (видео+галерија)

Кумановски м. - 20.04.2016

На вториот ден од протестите во Куманово, граѓаните излегоа на масовен марш по улиците низ централното градско подрачје, за да го искажат револтот од одлуката на Иванов за аболиција на политичарите осомничени за криминални дејствија.

Се протестира пред Владата, се бара правда, еднаквост, слобода

Фактор - 20.04.2016

Демонстрантите од пред Собранието, продолжија да протестираат пред Владата. Бараат правда, извикуваат „Нема правда, нема мир“. Пред Собранието беше кажано дека протестите ќе продолжат без разлика на преговорите во Виена.

Споменикот на Прометеј ишаран со боја

Фактор - 20.04.2016

Споменикот на Прометеј спроти Собранието, при вечерашниот протест е ишаран со боја. Претставници на здружението „Протестирам“ пред Собранието ги читаа нивните барања. Првичните барања се проширија по повикот на четирите партии да учествуваат на ...

Протести на Македонците и во Австралија!

Позитив.мк - 20.04.2016

Македонците кои живеат во Австралија, следејќи ја актуелната состојба во земјата најавија мирни протести против одлуката на Иванов за аболиција на сите политичари. Целта на овој собир е да се одржи мирен протест од страна на Македонската заедница во ...

Протест пред Собрание, споменикот Прометеј обоен во црвено

ТВ21 - 20.04.2016

„Николче диктаторче“, „Мафија на робија“, „Нема правда, нема мир“, се само дел од паролите кои ги извикуваат граѓаните кои протестираат пред Собранието, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да аболицира политичари и против избори на 5 јуни.

Завршија протестите на „Протестирам“ во Скопје

Фактор - 20.04.2016

Со цртање на графити пред Град Скопје заврши протестот на здружението „Протестирам“. Вечерва немаше инциденти. Протестот осми по ред, во 18 часот почна пред Специјалното јавно обвинителство, продолжи кон Собранието, а од плоштадот демонстрантите се ...

Втор ден граѓански протести во Прилеп

10без10 - 20.04.2016

Втор ден граѓаните на Прилеп протестираа против одлуката на Претседателот на државата Ѓорѓе Иванов за аболиција на лицата против кои Специјалното јавно обвинителство има покренато обвиненија, односно води истрага.

Еден Грк и „магија се стори“

СПФМ - 20.04.2016

[Рецензија: ФОТО: Грци во поддршка на насилните протести во Битола] Како „еден Грк“ да стане „Грци во подршка на насилните протести во Битола“ ? Едноставно: Земаш „еден Грк“, го мултиплицираш во „Грци“ и го ставаш во новинарска приказна во која ги ...

Со извици „Готов е Никола“ демонстрантите се упатија кон Собрание

Exclusive.mk - 20.04.2016

Од пред Специјалното јавно обвинителство демонстрантите се упатуваат кон Собранието каде што ќе го изразат својот револт. Ова е деветти протест за поддршка на СЈО и против одлуката на Иванов за аболиција на политичари од власта и опозицијата.

Протести пред Владата па пред ЕУ центарот

Нова ТВ - 19.04.2016

Демонстрантите се упатија кон ЕУ Инфо центарот каде порачуваат дека не сакаат преговори. Претходно тие се преселија пред седиштето на Владата на Република Македонија преку Градскиот плоштад, каде што се пееше „Во борба македонски народе“.

Продолжуваат протестите во Скопје и другите градови низ Македонија

Нова ТВ - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Веќе втора недела се протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица, а по Скопје, Битола, Велес, ...

Запчнаа протестите, поддршка пред седиштето на СЈО за нивната работа

Нова ТВ - 19.04.2016

Пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство денеска започна осмиот протест на граѓаните организиран од над 80 невладини организации и граѓански здруженија како револт на одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за аболиција на политичарите од ...

Протестите на граѓанските здруженија со проширени барања продолжуваат во осум градови низ земјава

24 Вести - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Веќе втора недела се протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица, а по Скопје, Битола, Велес, ...

Скопје-протест: Боја и пластични шишиња по ѕидовите на Министерството за правда

Телма - 19.04.2016

„Оставка од Иванов“ „Нема правда нема мир“, скандираат илјадниците демонстранти во центарот на Скопје, кои и вечерва го започнаа протестот од пред Специјалното јавно обвинителство. Минувајќи покрај Министерството за правда ечи на улицата во центарот ...

Протести: Министерството за правда обоено во неколку бои

Нова ТВ - 19.04.2016

„Нема правда нема мир“, „Оставка оставка“ ечи на улицата во центарот на градот кај Рекорд, откако граѓаните кои протестираа пред Специјалното јавно обвинителство се упатија кон Собранието на Република Македонија, јавува репортерката на НОВА од ...

Продолжуваат и протестите и контра-протестите

Глас на Америка - 19.04.2016

И денес, на седмиот ден од почетокот на протестите против одлуката на претседателот Иванов се очекуваат демонстрации и на спротивставените страни низ Македонија Цела седмица десетици илјади луѓе протестираат на улиците на Скоопје, но и во Битола, ...

Скопје-протест: Судир со полицијата, боја по институциите

Телма - 19.04.2016

Турканици со полицијата, пред Театар Комедија при обидот да се пробие полицискиот кордон кој го штитеше просторот пред ЕУ инфо центарот. Краткиот судир со полицијата следуваше откако Стојанче Ангелов изјави дека полицијата нема право да ги спречува ...

Хронологија на протестите: Демонстрантите против преговори во Виена

Нова ТВ - 19.04.2016

Протестите кои се одржуваат веќе осми ден по ред против аболицијата на повеќе политичари од страна на претседателот Иванов, денеска поминаа мирно и без поголеми инциденти помеѓу демонстрантите и полицијата на улицата.

Мирно и без инциденти на седмиот ден од протестите во Скопје

24 Вести - 19.04.2016

„Оставка од Иванов“ „Нема правда нема мир“, „Никола на робија“ вака извикуваа илјадниците граѓани кои вечерва седми ден по ред протестираа низ улиците на Скопје. Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа пред просториите на ...

Се шират протестите за демократска Македонија

Deutsche Welle - 19.04.2016

Илјадници граѓани протестираа против одлуката за амнестија на претседателот Иванов, бараа оставки и формирање преодна влада. Се спротивставија и на најавените преговори во Виена. Македонија вчера повторно беше на улица.

Протестот започна пред СЈО

Р.С.Европа - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ започнаа пред просториите на СЈО во знак на подршка на обвинителите. И денескa демонстрантите протестираат против политиките на владата и против избори на 5 јуни, но исто така бараат нивно ...

Демонстрантите го „боеја“ Министерството за правда

Р.С.Европа - 19.04.2016

И денеска дел од демонстрантитекаде фрлаа со боја кон фасадата на зградата на Министерството за правда, но употребена е помалку боја, од претходните протести кога тие ја „боеја“ Триумфалната капија, а беше фрлен детергент и во фонтаната на ...

Илјадници демонстрантите на улиците во Скопје

Р.С.Европа - 19.04.2016

„Оставка од Иванов“ „Нема правда нема мир“, извикуваат илјадниците граѓани кои вечерва од пред зградата на Владата се упатија кон ЕУ Инфо центарот во Скопје. Полицијата има блокади за да го оневозможи приодот за демонстрантите кои се обидуваат да се ...

МВР:Оштетени споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и два автомобили

МКД - 19.04.2016

Како што информираа од Министерството за внатрешни работи(МВР) вчера, 18 април, во периодот од 18 до 21.35 часот во централното градско подрачје се одржа протест организиран од неформално здружение ,,Протестирам".

„Протестирам“ со проширени барања денес продолжува со протести низ осум градови низ земјата

МКД - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Веќе втора недела се протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица, а по Скопје, Битола, Велес, ...

Почна протестот на граѓаните пред СЈО (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.04.2016

Насобрана група граѓани веќе се наоѓаат пред просториите на СЈО, каде што веќе втора недела се протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица. Освен оставка на претседателот и повлекување на неговата одлука, ...

Протести пред ЕУ инфо центарот, граѓанските организации се против преговори во Виена (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.04.2016

„Слобода, слобода", „Оставка, оставка", „Нема правда нема мир", се пее македонската химна...Неколку илјади граѓани денеска за првпат протестираат и пред канцелариите на ЕУ во Скопје. Протестот од пред Владата се пресели пред ЕУ инфо центарот каде ...

Протести во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Вест - 19.04.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје продолжија со протестите преку кои од минатиот вторник изразуваат револт од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари.

[Фото+Видео] „Борбата останува на улиците“ – втора недела протести во Скопје

Радио МОФ - 19.04.2016

Со пораката дека борбата останува на улиците, заврши седмиот протест во Скопје на кој голем број на граѓани, уште еднаш побараа оставка на претседателот на државата Ѓорге Иванов, но и одложување на изборите најавени на 5 јуни, се до создавањето ...

(ВИДЕО) Граѓаните бараат задолжително присуство на независни претставници на граѓанското општество на можна ...

Либертас - 19.04.2016

Од пред Собранието, демонстрантите порачаа дека нема преговори во овие услови и кажаа дека претходно треба да се исполнат неколку работи, пред се повлекување на аболицијата на Иванов, потоа негова неотповиклива оставка.

„Нема правда, нема мир“ – и денеска во 18 протест

Либертас - 19.04.2016

И денеска, во 18 часот граѓаните ќе се соберат пред СЈО каде ќе го започнат својот протест за поцлеуцањ на скандалознаа олука на Иванов за сеопшта аболиција, негова оставка и одложување на изборите.

Кавадарчани утре излегуваат на протест

Дума - 19.04.2016

И граѓаните на Кавадарци под мотото „Нема правда- нема мир“ се приклучуваат на протестите кои се случуваат во повеќе градови во земјава. Протестот е закажан за утре со почеток од 18.30 часот од пред катастарот.

МВР: Оштетени споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила на вчерашниот протест

МК News - 19.04.2016

Оштетување на споменикот на АСНОМ во Жена Парк, фасадата на Министерството за култура и две патнички возила регистрирала полицијата по вчерашниот протест. Од МВР денес информираат дека вчера во периодот од 18 до 21.35 часот во централното градско ...

МВР: На протестот оштетен споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила

Кајгана - 19.04.2016

Оштетен е споменикот на АСНОМ во Жена парк, фасадата на Министерството за култура, а оштетени биле и две патнички возила во протестот што се одржа вчера попладне од 18 до 21.35 часот во центарот на Скопје, соопштуваат од Министерството за внатрешни ...

Попладнево повторно протести низ Македонија

Либертас - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Веќе втора недела се протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица, а по Скопје, Битола, Велес, ...

(ВИДЕО) Демонстрантите се упатија кон Собранието

А1 On - 19.04.2016

Под една парола „Еднаквост, правда слобода“ продолжува протесниот марш кон Собранието во Скопје, а потоа ќе се протестира пред Уставниот суд. На протестот вечерва има многу граѓани кои мирно го искажуваат револтот против режимската власт, против ...

Попладне повторно протести во Скопје и низ Македонија

+инфо - 19.04.2016

Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ се прошируваат низ повеќе делови од Македонија. Веќе втора недела се протестира по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективна аболиција на 56 лица, а по Скопје, Битола, Велес, ...

„Македонија на нозе, режимот на колена“

Либертас - 19.04.2016

Од #Протестирам поставија четири нови барања: Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Законот за СЈО, да се формира специјално судско одделение, преодна влада и во преговорите да се вклучат граѓанските организации ...

ВИДЕО: Започна протестот и во Кочани

Либертас - 19.04.2016

Протест и во Кочани. Во паркот на револуцијата се собраа граѓани кои продолжија низ улиците на ...

Граѓанското движење „Протестирам“ организира протест во Охрид

OhridNews - 19.04.2016

Во организација на граѓанското движење „Протестирам“ утре на 20-ти април во Охрид со почеток во 18 часот ќе се одржи мирен протест, на кој граѓаните ќе имаат можност да го изразат своето незадоволство од моменталната состојба во Македонија и ...

ВИДЕО: Илјадници на протест во Скопје

Либертас - 19.04.2016

И денеска, ден 8, илјадници граѓани протестираат во центарот на Скопје. Нивниот број постојано се зголемува. Погледнете го ова седумминутно видео: видео: ...

ФОТО: Протестира и Куманово

Либертас - 19.04.2016

И кумановци протестираат и бараат повлекување на скандалозната аболиција, оставка од Иванов, учество на граѓаните во сите процеси на решавање на кризата, одложување на изборите. Протестот започна пред Судот во ...

(ГАЛЕРИЈА) Ден 8: Со поддршка на СЈО започна протестот

Либертас - 19.04.2016

Пред просториите на Специјалното јавно обвинителство започна протестот на граѓаните. И денеска тие ке побараат повлекување на скандалозната одлука за сеопшта аболиција, оставка од Иванов, одложување на изборите, нивно задолжително вклучување во сите ...

ГАЛЕРИЈА: И велешани масовно на протест

Либертас - 19.04.2016

И велешани протестираат против скандалозната одлука за аболиција и за избори. Бараат одложување на изборите, оставка од Иванов и активно учество на граѓанскиот сектор во одлуките за решавање на ...

ГАЛЕРИЈА: Протест и во Прилеп

Либертас - 19.04.2016

И во Прилеп граѓаните кои се собраа кај Камената бина во центарот на градот протестираат и бараат оставка на Иванов, повлекување на скандалозната одлука за аболиција на 56 луѓе, активно учество на граѓаните во сите процеси на разрешување на криата и ...

Обоена пролет, протести низ Македонија, преговори во Виена

Сакам да кажам - 19.04.2016

Додека Европската унија се обидува да го спаси договорот од Пржино со закажување нова лидерска средба во Виена, во Македонија веќе втора недела не запираат протестите што ги предизвика претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата на политичарите ...

„Еднаквост, правда, слобода„ - тече протестот кон Собранието

+инфо - 19.04.2016

Под една парола„ Еднаквост, правда слобода“ продолжува протесниот марш кон Собранието во Скопје, а потоа ќе се протестира пред Уставниот суд. Протестот е уште помасовен од вчера. Скопјани протестираат веќе втора седмица, а од крајот на минатата ...

Протестот продолжи кон седиштето на ЕУ

+инфо - 19.04.2016

Протестниот марш од пред Влада се упати кон седиштето на ЕУ во Скопје, како опомена и протест во пресрет на преговорите во Виена. Претходно полицијата ја затвори за протест улицата Илинденска. Демонстрантите седнаа на улица, пред полицијата.

(ФОТО) Граѓани почнаа да се собираат пред СЈО

Фокус - 19.04.2016

И денешниот протест започнува пред СЈО како знак за поддршка на оваа институција. Незадоволните граѓани од одлуката на Иванов за општа аболиција и денеска од 18 часот почнаа да се собираат пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство.

ОБНОВЕНО „Еднаквост, правда, слобода„ - тече протестот кон Собранието ГАЛЕРИЈА+ ВИДЕО

+инфо - 19.04.2016

Под една парола„ Еднаквост, правда слобода“ продолжува протесниот марш кон Собранието во Скопје, а потоа ќе се протестира пред Уставниот суд. На протестот вечерва има многу граѓани кои мирно го искажуваат револтот против режимската власт, против ...

#НемаПравдаНемаМир е новиот преговарачки виенски бал

Фокус - 19.04.2016

Доколку опозицијата и натаму сака да ја бара поддршката на граѓанските организации, мора доследно да го слушне нивниот глас, не утре туку денес. А, дури тоа се случи, улиците и натаму ќе бидат полни, бидејки Македонија е на нозе! пишува Кирил ...

Странски служби во Струмица (ФОТО)

24Струмица - 19.04.2016

Струмичани и денеска повторно излегоа на протест кој започна од зборното место кај старата Полициска станица и малиот Градски парк. Во голем број се одржа мирниот протестен марш низ улиците на Струмица, во придружба на „ Странски служби“.

Полицијата го блокираше пристапот до Водно каде што е претседателската резиденција

Сакам да кажам - 19.04.2016

Полицијата вечерва го блокираше булеварот Свети Климент Охридски во Скопје за да ги спречи демонстрантите да се движат кон Водно каде што е резиденцијата на претседателот на државата. По получасовно препирање со полицијата близина на седиштето на ...

[Галерија] Протестот блокиран од полицијата кон ЕУ Инфо центар, „не“ за преговорите во Виена

Радио МОФ - 19.04.2016

Осмиот граѓански протест за оставка на Иванов заврши на булеварот „Климент Охридски“, каде граѓаните беа спречени од полицијата да одат пред ЕУ Инфо центарот за, како што велат, да кажат „не“ на преговорите во Виена.

Видеа и слики од протестот во Скопје

А1 On - 19.04.2016

21:37 Заврши протестот во Скопје. Демонстрантите беа сопрени од полицијата кај зградата на Нова Македонија. По спорадични тензии и обиди да се испреговара демонстрантите си заминаа, со најава за продолжување на протестот и утре.

МВР: На протестот оштетен споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила

Точка - 19.04.2016

Оштетен споменикот на АСНОМ во Жена парк, фасадата на Министерството за култура, а оштетени биле и две патнички возила во протестот што се одржа во понеделникот попладне од 18 до 21.35 часот во центарот на Скопје, соопштуваат од Министерството за ...

МВР: Оштетени споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила на вчерашниот протест

Курир - 19.04.2016

Оштетување на споменикот на АСНОМ во Жена Парк, фасадата на Министерството за култура и две патнички возила регистрирала полицијата по вчерашниот протест. Од МВР денес информираат дека вчера во периодот од 18 до 21.35 часот во централното градско ...

Протести во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Сител - 19.04.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје продолжија со протестите преку кои од минатиот вторник изразуваат револт од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари.

„АЈМО ЗВИЖДАЉКЕ“: Српски активисти на чело на протестите во Скопје

Сител - 19.04.2016

За нивното присуство во Скопје укажува и фактот што има голем број автомобили со белградски регистрации што кружат низ градот во потрага по локации за демонстрации, пишува Телеграф.мк. Активисти од Србија се главни организатори на протестите на ...

Протести во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Канал5 - 19.04.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје продолжија со протестите преку кои од минатиот вторник изразуваат револт од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари.

ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ: Поддржувачите на граѓанската иницијатива „Протестирам“ повторно на улица

Телеграф - 19.04.2016

Протести во организација на „Протестирам“ се одржуваат и во Прилеп, Кочани, Велес и Куманово Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје продолжија со протестите преку кои од минатиот вторник изразуваат револт од одлуката ...

Вандализам во Скопје: Уништени фасади на институции, споменици и две возила

Сител - 19.04.2016

Вчера во периодот од 18.00 до 21.35 часот во централното градско подрачје се одржа протест организиран од неформално здружение ,,Протестирам“. Протестот започна околу 18.00 часот пред објектот на СЈО, кои околу 19.10 часот пристигнаа пред Собранието ...

„АЈМО ЗВИЖДАЉКЕ“: Српски активисти на чело на протестите во Скопје (ФОТО)

Курир - 19.04.2016

За нивното присуство во Скопје укажува и фактот што има голем број автомобили со белградски регистрации што кружат низ градот во потрага по локации за демонстрации, пишува Телеграф.мк. Активисти од Србија се главни организатори на протестите на ...

Граѓаните протестираат пред ЕУ инфо центарот, порачуваат дека се против преговори во Виена

Точка - 19.04.2016

Откако протестираа и пред Влада, граѓаните организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се префрлија пред ЕУ инфо центарот, каде што порачуваат дека се против преговори во Виена. „Оставка, Оставка“, „Нема правда, нема мир“ скандираат ...

Собир на „Протестирам“ во Куманово

Канал5 - 19.04.2016

Мирно и без инциденти вечерва заврши протестот во Куманово, на кој поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ побараа повлекување на одлуката за аболиција на политичари од претседателот Ѓорге Иванов, негова оставка, како и повлекување на ...

Продолжуваат протестите и контра – протестите ширум Македонија

Точка - 19.04.2016

И денес, осми ден од почетокот на протестите против одлуката на Иванов за аболиција продолжуваат да се одржуваат протести и контра – протести во повеќе градови низ Македонија. Веќе една седмица илјадници граѓани протестираат на улиците во Скопје, но ...

(ФОТО ХРОНОЛОГИЈА)Се шири бранот на протести низ Македонија- народ на улици!

Локално - 19.04.2016

Се повеќе народ на улица, се повеќе отпор и герила акции во антивладините протести, и несогласувањето со режимот и барање оставка од претседателот Ѓ.Иванов за одлуката за помилување на криминалците на ВМРО ДПМНЕ и послушниците на Никола Груевски.

Движењето #Протестирам испорача барања- нема преговори без нас !

Локално - 19.04.2016

За движењето преговорите во Виена се неприфатливи. Тие испорачаа свои барања како носители на седумдневните протести во Скопје Еве го нивното соопштение со целосните барања: „Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, ...

(ФОТО) Протест и во Прилеп

Локално - 19.04.2016

И во Прилеп граѓаните кои се собраа кај Камената бина во центарот на градот протестираат и бараат оставка на Иванов, повлекување на скандалозната одлука за аболиција на 56 луѓе, активно учество на граѓаните во сите процеси на разрешување на криата и ...

(ВИДЕО) Македонците од Вашингтон протестираат со својот народ- Ние сме со вас !

Локално - 19.04.2016

Ниту сме со СДСМ ниту со ВМРО ние сме Македонци и сме со граѓаните во нашата земја! Ние сме со народот и протестираме овде пред македонската амбасада во Вашингтон, симболично на македонска територија, за да им дадеме поддршка на нашите граѓани кои ...

Македонија излегува на улици- На Иванов и власта им се случува НАРОД !

Локално - 19.04.2016

Веќе не се шепоти, веќе гласно се зборува ГОТОВ Е ! Веќе нема криење и политика не ме интересура- сите се на улица, МАкедонија има став , народот е на улица. Протестите иницирани од граѓанското движење „Протестирам“ се прошируваат низ повеќе делови ...

DW:„Македонија на нозе, режимот на колена“

Локално - 19.04.2016

Од #Протестирам поставија четири нови барања: Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Законот за СЈО, да се формира специјално судско одделение, преодна влада и во преговорите да се вклучат граѓанските организации Црвени и сини печати од ...

Право на протест има секој, но не и да уништува

Дневник - 19.04.2016

Протестите се демократско право на граѓаните. Никој ниту има, ниту треба да има нешто против граѓани кои размислуваат исто или слично да се соберат и да го искажат своето мислење на чесен и културен начин.

ОХРИД И КАВАДАРЦИ СЕ ПРИДРУЖУВААТ: Расте бројот на градови во кои ќе се протестира

Фактор - 19.04.2016

Од ден на ден ратсе бројот на градови кои најавуваат поддршка за работата на СЈО и против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција. Протестот во главниот град и денеска продолжува во исто време, а кон истиот се придружуваат и Охрид и ...

„Нема правда, нема мир“ : Денеска повторно протест во 18 часот

Репортер - 19.04.2016

Денеска повторно во 18 часот граѓаните ќе се соберат пред СЈО каде ќе го започнат својот протест за поцлеуцањ на скандалознаа олука на Иванов за сеопшта аболиција, негова оставка и одложување на изборите.

ФОТО:Седми ден граѓаните се собираат пред СЈО на протест

Фактор - 19.04.2016

Пред просториите на Специјалното јавно обвинителство започна собирањето на демонстрантите за нов протест, седми по ред. Од „Протестирам“ бараат итно повлекување на одлуката за аболиција на Иванов, на сите оние против кои се води истрага и против кои ...

„АЈМО ЗВИЖДАЉКЕ": Српски активисти на чело на протестите во Скопје

Вечер - 19.04.2016

Организаторите од Србија имаат големо искуство во вакви настани и ја држат ситуацијата под контрола. Станува збор за лица од околу 40 години, кои имаат воспоставено добра соработка со локалните групи За нивното присуство во Скопје укажува и фактот ...

МВР: Оштетени споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила на вчерашниот протест

Press24 - 19.04.2016

Оштетување на споменикот на АСНОМ во Жена Парк, фасадата на Министерството за култура и две патнички возила регистрирала полицијата по вчерашниот протест. Од МВР денес информираат дека вчера во периодот од 18 до 21.35 часот во централното градско ...

„Идемо јаче“: Активисти од Србија ги подгреваат протестите на СДСМ во Скопје (ФОТО)

Република - 19.04.2016

Дека тие се присутни во Скопје укажува и фактот што има голем број автомобили со белградски регистарски таблички што кружат низ градот во потрага по локации за демонстрации, пишува Телеграф.мк.

МВР: На протестот оштетен споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила

Макфакс - 19.04.2016

Оштетен споменикот на АСНОМ во Жена парк, фасадата на Министерството за култура, а оштетени биле и две патнички возила во протестот што се одржа во понеделникот попладне од 18 до 21.35 часот во центарот на Скопје, соопштуваат од Министерството за ...

Оштетен споменикот на АСНОМ во Градски парк за време на вчерашните протести

Репортер - 19.04.2016

На 18.04.2016 година во периодот од 18.00 до 21.35 часот во централното градско подрачје се одржа протест организиран од неформално здружение ,,Протестирам“. Протестот започна околу 18.00 часот пред објектот на СЈО, кои околу 19.10 часот пристигнаа ...

(ГАЛЕРИЈА) Протест и во Прилеп

Репортер - 19.04.2016

И во Прилеп граѓаните кои се собраа кај Камената бина во центарот на градот протестираат и бараат оставка на Иванов, повлекување на скандалозната одлука за аболиција на 56 луѓе, активно учество на граѓаните во сите процеси на разрешување на кризата ...

„АЈМО ЗВИЖДАЉКЕ“: Српски активисти на чело на протестите во Скопје (ФОТО)

Press24 - 19.04.2016

За нивното присуство во Скопје укажува и фактот што има голем број автомобили со белградски регистрации што кружат низ градот во потрага по локации за демонстрации, пишува Телеграф.мк. Активисти од Србија се главни организатори на протестите на ...

МВР со детали за дивеењето на хулиганите на СДСМ

Press24 - 19.04.2016

Вчера во периодот од 18 до 21 часот и 35 минути во централното градско подрачје се одржа протест организиран од неформално здружение ,,Протестирам“. Протестот започна околу 18.00 часот пред објектот на СЈО, а потоа толпата околу 19.10 часот ...

(ВИДЕО) Осми ден протести: 5000 граѓани се движат кон Собрание

Бриф - 19.04.2016

И денеска, ден 8, илјадници граѓани протестираат во центарот на Скопје. Нивниот број постојано се зголемува. Погледнете го ова седумминутно видео на ...

Народот го приклешти Груевски – Неговите барања го размонитраа режимот

Репортер - 19.04.2016

Од Протестирам поставија четири нови барања: Уставниот суд да се изјасни за уставноста на Законот за СЈО, да се формира специјално судско одделение, преодна влада и во преговорите да се вклучат граѓанските организации Црвени и сини печати од ...

(ФОТО) Масовен протест и во Велес

Репортер - 19.04.2016

И во Велес денес протестираат против скандалозната одлука за аболиција и за избори. Бараат одложување на изборите, оставка од Иванов и активно учество на граѓанскиот сектор во одлуките за решавање на ...

„АЈМО ЗВИЖДАЉКЕ“: Српски активисти на чело на протестите во Скопје

Нетпрес - 19.04.2016

За нивното присуство во Скопје укажува и фактот што има голем број автомобили со белградски регистрации што кружат низ градот во потрага по локации за демонстрации, пишува Телеграф.мк . Активисти од Србија се главни организатори на протестите на ...

(ВИДЕО) Македонија на нозе: Најмасовен протест до сега во Скопје

еМагазин - 19.04.2016

Во организација на граѓанската инцијатива „Протестирам“ синоќа во Скопје се случија најмасовниот протест до сега. Учесниците, како и претходните неколку дена побараа оставка на претседателот Ѓорге Иванов, повлекување на аболицијата за политичарите и ...

Кумановци вечерва повторно ќе излезат на протест

Кумановски м. - 19.04.2016

На социјалните мрежи веќе се организираат граѓаните на Куманово вечерва повторно да излезат на протест пред Основниот суд во Куманово, откако вчера стотици граѓани на првиот ден од протестот го кренаа гласот против аболицијата на политичкиот ...

Боја на протестите во Скопје и за Министерството за култура

еМагазин - 19.04.2016

Во синоќешните протести во Скопје, за оставка на претседателот, Ѓорге Иванов, повлекувањето на аболицијата за помилуваните полтичари и нивни соработници и откажување на изборите на 5 јуни, „настрада„ и зградата на Министерството за култура, која ...

Се повеќе градови на протест

ТВ21 - 19.04.2016

Илјадници граѓани и синоќа протестираа против одлуката за амнестија на претседателот Иванов, бараа негова оставка и формирање преодна влада. Се спротивставија и на најавените преговори во Виена.

Во среда ќе започнат протести и во Охрид

Позитив.мк - 19.04.2016

Против одлуката на Иванов на протести се одлучија да излезат и граѓаните на градот Охрид. Тие најавија дека во среда во 18 часот ќе излезат на улиците да протестираат против одлуката на Иванов за одложување на изборите.

(ВИДЕО) Протести и во Прилеп: „Нема правда нема мир“!

Бриф - 19.04.2016

Ние, граѓанките и граѓаните кои во борбата за правда и демократија, здружени протестираме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквост – велат ...

Во организација на „Протестирам“- протести во Скопје, Куманово, Струмица, Штип, Битола

МРТ - 19.04.2016

Главните барања на протестот се оставка од претседателот Иванов, почнување процес за избор на експертска влада, суспензија на закажаните предвремени парламентарни избори. Нови протести во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“.

„Протестирам“ продолжува со протести во осум градови

МРТ - 19.04.2016

Веќе втора недела протестира, по одлуката на претседателот Иванов за колективна аболиција на 56 лица. Граѓанската иницијатива „Протестирам“ со проширени барања, најави продолжување на протестите во осум градови низ државава.

Втор протестен марш во Куманово(галерија)

Kumanovo News - 19.04.2016

Денеска се одржа вториот протест во Куманово на кој кумановчани побараа повлекување на одлуките на претседателот Иванов. Протестот започна пред судот а потоа толпата незадоволни граѓани одржа марш движејки се низ улиците на градот по што се вратија ...

Демонстрантите се движат кон ЕУ Инфо центар

Фактор - 19.04.2016

Од пред Влада демонстрантите се упатија кон ЕУ Инфо центарот. Со ова сакаат да упатат порака дека преговори не треба да има, а услови за избори нема. Засега протестите се мирни. Демонстрантите се согласни дека договорот од Пржино е мртов, нема ...

Министерството за правда обоено на денешните протести

Позитив.мк - 19.04.2016

По Триумфалната капија, фонтаната „Воинот на коњ“ во која вчера беше пуштен прашок за перење, а денес црвена боја, Министерството за култура, на ред дојде и Министерството за правда. Паролите „Нема правда нема мир“, „Оставка оставка“ се повторно ...

Демонстрантите стигнаа пред Собрание, боја врз Министерството за правда

ТВ21 - 19.04.2016

Со парола испишана на големо платно „Еднаквост, правда слобода“ демонстрантите го продолжија протестниот марш и притигнаа пред Собранието во Скопје. Додека демострантите се движеа од пред просториите на Специјалното јавно обвинителство кон Собрание, ...

Фото+видео: Протести во Прилеп против аболицијата и оставка на претседателот Иванов

10без10 - 19.04.2016

Голем број прилепчани се собра на камената бина во Прилеп на протестот на кој се бараше оставка на претседателот Иванов и повлекување на одлуката за аболиција. Демонстрантите скандираат „Оставка“, „Нема правда нема мир“.

МВР: Во протестите оштетени споменикот на АСНОМ, фасадата на Култура и две возила

еМагазин - 19.04.2016

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека за време на вчерашните протести во главниот град полицијата регистрирала оштетување на споменикот на АСНОМ во Жена Парк, како и фасадата на Министерството за култура, а оштетени биле и две ...

Протести и контрапротести во Кочани

ТВ21 - 19.04.2016

Членови и поддржувачи на Здружението на граѓани „Протестирам“, с е собраа во Паркот на Револуцијата во Кочани од каде се упатија по улиците „ВМРО“, „Димитар Влахов“, покрај ОУ „Кирил и Методиј“, а кај градскиот трговски центар говор одржа Сашко ...

Протести и контрапротести во Битола

ТВ21 - 19.04.2016

Битолчани протестираат пред Офицерскиот дом. Протестот се одвива во неколку градови, и тоа во Скопје, Велес, Струмица, Гостивар и Прилеп. Во Битола веќе 7 ден се протесира. Протестите се организираат по објавувањето на Специјалното јавно ...

Заврши протестот во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Репортер - 19.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва во Скопје се одржа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање експертска ...

МВР: Оштетени споменикот на АСНОМ, фасадата на Министерството за култура и две возила на вчерашниот протест

Пулс24 - 19.04.2016

Оштетување на споменикот на АСНОМ во Жена Парк, фасадата на Министерството за култура и две патнички возила регистрирала полицијата по вчерашниот протест. Од МВР денес информираат дека вчера во периодот од 18 до 21.35 часот во централното градско ...

„АЈМО ЗВИЖДАЉКЕ“: Српски активисти на протестите

Пулс24 - 19.04.2016

За нивното присуство во Скопје укажува и фактот што има голем број автомобили со белградски регистрации што кружат низ градот во потрага по локации за демонстрации, пишува телеграф.мк. Активисти од Србија се главни организатори на протестите на ...

Протести во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Lider - 19.04.2016

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје продолжија со протестите преку кои од минатиот вторник изразуваат револт од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичари.

Заврши протестот во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Lider - 19.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва во Скопје се одржа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање експертска ...

Македонија ја одбележуваат протести, собир на граѓани и во Прилеп (фото)

Exclusive.mk - 19.04.2016

Голем број прилепчани се собра на камената бина во Прилеп на протестот на кој се бараше оставка на претседателот Иванов и повлекување на одлуката за аболиција. Демонстрантите скандираат „Оставка“, „Нема правда нема мир“.

#Протестирам

Нова ТВ - 18.04.2016

Автор: Беса Арифи “Во пеколот постои едно посебно место за сите тие кои останале неутрални во време на морална криза”, рекол Данте Алигиери. Не знам дали ќе доживееме други, идни, поголеми морални кризи, тоа ќе зависи од нас, од тоа колку сме ...

Се шират протестите низ Македонија, контрапротестите откажани

24 Вести - 18.04.2016

За вечер во 18 часот повторно се закажани протести на граѓаните револтирани против одлуката на претседателот Иванов за аболиција. Шести ден по ред граѓаните излегуваат на улиците на Скопје, а на нивните протести веќе се приклучија и од Битола, ...

Протести во повеќе градови низ Македонија

Нова ТВ - 18.04.2016

Денеска продолжуваат граѓанските протести против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари осомничени за криминал. И денешните демонстрации во Скопје ќе започнат во 18 часо од пред Специјалното јавно обвинителство.

Нови протести закажани за попладне

Телма - 18.04.2016

Нови протести против одлуката на претседателот Ѓ орѓе Иванов за општо помилување се закажани за попладнево во повеќе градови. Граѓанското движење протестирам најави протести во скопје од пред специјалнот обвинителство.

Почна протестот пред СЈО

Нова ТВ - 18.04.2016

Протестите за поддршка на Специјалното обвинителство и против одлуката на Иванов за аболиција продолжуваат и денеска. Во моментов граѓаните се собираат пред Специјалното обвинителство, каде и изминатава недела протестите започнуваа.

Колоната демонстранти стигна пред Собрание

Нова ТВ - 18.04.2016

Колоната демонстранти од седиштето на Специјалното обвинителство се префрли пред Собранието, каде се забележува големо присуство на полиција. Пристапот до улицата на коај се наоѓа Собранието сепак не е блокиран, како што тоа беше случај на ...

Протестот се пресели пред Влада

Нова ТВ - 18.04.2016

Колоната демонстранти која протестот го започна пред Специјалното јавно обвинителство, продолжи кон Собранието и Центарот на Скопје, во моментов е пред Влада. Демонстрантите масовно скандираат „Оставка“ и „Нема правда нема мир“.

Струмичани на протест - Бараме слободни избори и криминалци зад решетки

24 Вести - 18.04.2016

Со мирен протестен марш, под мотото ,,Слободни избори“, „Криминалците зад решетки,, Струмичани го изразија својот револт од одлуката на Претседателот на државата Ѓорге Иванов за аболиција на политичари од власта и опозицијата, а реагираа и на ...

Повеќе илјади граѓани повторно протестираат во Скопје, со резерви гледаат на можните преговори во Виена

Телма - 18.04.2016

Повеќе илјади демонстранти и вечерва излегоа на улиците на Скопје на повик на граѓанското движење “ Протестирам ” . Собирот започна пред Специјалното обвинителство кое ја ужива поддршката на демонстрантите.

Шести ден од протестите за оставка на Иванов

24 Вести - 18.04.2016

Со слоганот „Нема правда–нема мир“, насобраната топла на граѓаните го започна протестот, незадоволни од одлуката за аболиција на претседателот Иванов. Се бара негова оставка и формирање на техничка и експертска влада.

Демонстрации ширум Македонија

Глас на Америка - 18.04.2016

Во Скопје се демонстрираше против власта, а во Битола покрај протестите имаше и контра-протести за поддршка на власта. Како во претходните пет денови, и попладнево граѓанските протести во Скопје започнаа во 18 часот пред Специјалното јавно ...

Без инциденти заврши протестот во Штип

24 Вести - 18.04.2016

Повлекување на одлуката на претседателот Ѓорги Иванов за аболиција и одложување на предвремените парламентарни избори, побараа вечерва граѓаните во Штип на мирен протест од граѓанската иницијатива „Протестирам“, заедно со НВО „Ајде“.

Протестите се шират во повеќе градови низ Македонија

Нова ТВ - 18.04.2016

Протести против одлуката за аболиција на Иванов вечерва имаше низ повеќе градови во Македонија. Покрај масовниот протест во Скопје, демонстрации имаше и во Куманово, Струмица, Штип , Велес и Битола.

Втор ден протести во Струмица

Телма - 18.04.2016

Втор ден протести во Струмица. Над илјада граѓани се собраа пред старата полиција па маршираа до Основниот суд во Струмица, изразувајќи го незадоволството од одлуката на претседателот Иванов да ги аболицира политичарите.

Хронологија на протестите: Преговори или не, остануваме на улица

Нова ТВ - 18.04.2016

Денешните протести против аболицијата на политичарите донесена од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов, седми по ред, поминаа во мирна атмосфера без тензии помеѓу демонстрантите и полицијата.

Масовен протест во Скопје, граѓаните без поддршка за преговорите во Виена

Телма - 18.04.2016

Шестти пат пред зградата на Специјалното обвинителство е зборното место за демонстрантите на граѓанското движење протестирам. Се собраа за поддршка на обвинителството кое треба да ги реши криминалите произлезени од прислушкуваните разговори, ама ...

Протестант – алката што недостасува

Призма - 18.04.2016

Овие протести се толку важни, затоа што претставуваат никулец на создавање компетентна и релевантна граѓанска класа. А силна граѓанска класа значи и силно демократско и компетентно општество и во некоја конечност, силен и компетентен печат на тоа ...

КРИЗА И ПРОТЕСТИ ВО ЖИВО: #шаренареволуција #протестирам

Призма - 18.04.2016

Политичката криза во Македонија се излеа на улиците. Протестите кои започнаа на 12 април продожуваат. Екипата на БИРН останува да ги следи случувањата со блог во живо каде ќе ви ги пренесуваме најновите информации.

Протестите продолжуваат со нов интензитет

Deutsche Welle - 18.04.2016

По паузата во неделата, од денеска низ повеќе градови во Македонија продолжуваат протестите. По паузата во неделата од денеска низ повеќе градови во Македонија продолжуваат протестите. За правда, слобода и демократија во Република Македонија е ...

Втора недела протести против помилувањата во Скопје

Р.С.Европа - 18.04.2016

Над илјада граѓани се собрани пред просториите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје во знак на поддршка за работата на оваа институција. Граѓаните втора недела протестираат против политичките помилувања од страна на претседателот Ѓорге ...

Протести во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Утрински - 18.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска повторно организира протест во Скопје против одлуката за аболиција од претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, како и за итно повлекување на одлуката за избори на 5 јуни.

Протест против аболицијата и во Куманово

Р.С.Европа - 18.04.2016

Со паролите „Нема правда, Нема мир“, „Ние не ве аболицираме“, „Смрт на фашизмот слобода на народот“, и граѓаните на Куманово вечерва штотуку го завршија мирниот протест пред Основниот суд , со што му дадоа поддршка на Специјалното јавно ...

Протести против аболицијата од Иванов и избори на 5 јуни

Алсат-М - 18.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје повторно се одржа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање на ...

„Протестирам“: Денеска протести во Скопје, Битола, Струмица, Велес, Куманово, Штип...

МКД - 18.04.2016

Граѓанското здружение „Протестирам" најавува дека денеска против одлуката на претседателот на државата за аболиција и за одложување на изборите закажани за 5 јуни протести ќе се одржат во Скопје, Битола, Струмица, Велес, Куманово и Штип.

Во Скопје почна протестот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.04.2016

Во Скопје пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство почна граѓанскиот протест во организација на здружението „Протестирам". Како и за време на претходните протести, се очекува насобраните граѓани да продолжат кон Собранието.

„Преговори можеби ќе има, но ќе има и протести" (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.04.2016

Граѓаните кои денеска во центарот на Скопје протестираат против власта, од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство, се преселија пред Собранието на Македонија. Тука организаторите од здружението „Протестирам" ги повторија барањата за ...

Протестите завршија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 18.04.2016

Во Скопје, Битола, Струмица, Куманово, Велес и Штип завршија протестите за одложување на изборите и за оставка на претседателот на Македонија по неговата одлука за аболиција. Завршија и контрапротестите на ГДОМ за одржување на избори на 5 јуни и ...

За вечерва најавени протести и во Штип и Куманово

Сакам да кажам - 18.04.2016

Неколку граѓански организации најавија дека од вечерва покрај во Скопје, ќе се протестира и во Штип и во Куманово. Граѓанското здружение „Протестирам“ по вчерашната пауза најавува повторно протест во Скопје што ќе тргне од истото место од каде што ...

Протестот против одлуките на претседателот продолжува денеска

Кајгана - 18.04.2016

Во понеделник во 18 часот продолжува протестот на граѓаните против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува сите политичари од дела кои се водат или ќе се водат против нив. „Изминатите пет дена, гласно кажавме дека нема да дозволиме ...

Струмичани и денеска ќе протестираат

А1 On - 18.04.2016

„Денеска, 18 април 2016 година (понеделник) во 18:00 часот пред старата полиција (мал градски парк,) ве повикуваме на мирен граѓански протест на кој заедно ќе го искажеме нашето незадоволство од моменталната состојба во која се најде нашата држава.

Протест во Струмица во 18 часот

+инфо - 18.04.2016

Денеска, во 18 часот пред старата полиција (мал градски парк,) во Струмица ве повикуваме на мирен граѓански протест на кој заедно ќе го искажеме нашето незадоволство од моменталната состојба во која се најде нашата држава, се вели во повикот.

Македонија се буди! Вечерва (понеделник) протести во Скопје, Битола, Струмица, Велес, Куманово и Штип

Либертас - 18.04.2016

Продолжуваат протестите против одлуката на Иванов за помилување, но кои се и надоврзување на масовните протести од минатата година, поврзани со скандалите од „бомбите“, како и закажаните избори на 5 јуни, иако нема услови да бидат фер и демократски.

Протести денеска во Скопје, Штип, Битола, Струмица, Куманово, Велес

Радио МОФ - 18.04.2016

„Ние, кои протестираме низ улиците на Македонија во име на слободата, правдата и еднаквоста, здружени со сите слободо и правдољубни сили во општеството под знамето на заедничката борба за ослободување од корумпираните деспоти кои нѐ доведоа до работ ...

Вечерва најавени протести во шест градови во Македонија

+инфо - 18.04.2016

Вечерва ќе се протестира во шест градови во Македонија. Протести се закажани во Сопје, (18 часот пред СЈО), Штип (18 часот пред Основен суд), Струмица (18 часот во малиот парк кај старата полиција), Велес (18 часот кај кружен тек Авона), Битола (19 ...

Утре протести и во Кочани

Либертас - 18.04.2016

Движењето #Протестирам најави дека утре во 18 часот, во Паркот на револуцијата, граѓаните на Кочани ќе го изразат својот револт од одлуката на Иванов за сеопшта аболиција и ќе побараат итно одложување на изборите.

Протестите се шират низ цела држава

24Струмица - 18.04.2016

Протестите против режимот, иницирани од аболицијата на криминалните политичари и нивните соработници, се шират низ цела Македонија. Денеска се закажани протести во Скопје, Битола, Струмица, Велес, Куманово и Штип, а има најави за протести неделава и ...

Протести и контрапротести во повеќе градови низ Македонија

Фокус - 18.04.2016

Протести денеска во Скопје, Штип, Битола, Струмица, Куманово и Велес По вчерашната пауза од еден ден, за вечерва протести се закажани во повеќе градови низ Македонија. Иницијативата „Протестирам” најави протест во 18 часот попладне, кој ќе започне ...

Протести и контрапротести во повеќе градови

Тера - 18.04.2016

Против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов за општото помилување ќе се протестира и во Штип, Велес, Струмица и Куманово. Во Битола е најавен пленум во 18 часот кај Офицерскиот дом. Истовремено, од Граѓанското движење за одбрана на Македонија ...

ГАЛЕРИЈА: Скопје блокирано, започнуваат протестите

Либертас - 18.04.2016

По еднодневна пауза вечерва протести се закажани во повеќе градови низ Македонија. Иницијаторот „Протестирам” најави протест во 18 часот, кој ќе започне пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

Мапа: протестите се шират низ цела Македонија!

Окно - 18.04.2016

Протестите против режимот, иницирани од аболицијата на криминалните политичари и нивните соработници, се шират низ цела Македонија. Денеска се закажани протести во Скопје, Битола, Струмица, Велес, Куманово и Штип, а има најави за протести неделава и ...

ГАЛЕРИЈА: Стотици граѓани протестираат и во Штип

Либертас - 18.04.2016

Стотици граѓани на Штип револтирани од одлуката на претседателот на Иванов за сеопшта аболиција бараат негова оставка и одложување на ...

ГАЛЕРИЈА: Стотици револтирани граѓани протестираат во центарот на Струмица

Либертас - 18.04.2016

Стотици револтирани граѓани се собраа пред Старата полициска станица во Струмица. Нивниот број секој момент се зголемува. Бараат повлекување на скандалозната одлука на иванов, негова оставка и одложување на ...

Протестот во Скопје најмасовен досега

Сакам да кажам - 18.04.2016

Протестот во Скопје против претседателската аболиција на политичари осомничени за криминал кој произлегува од прислушуваните разговори е најмасовен досега. Демонстрантите уште се собираат пред седиштето на Специјалното јавно обвинителство и носат ...

Започнаа протестите пред Специјалното јавно обвинителство

Капитал - 18.04.2016

По вчерашната пауза, Граѓанското здружение „Протестирам“, поддржано од уште повеќе од 80 граѓански асоцијација, денеска повторно продолжува со протестите. Како и претходно, и денеска граѓаните се собраа пред Специјалното јавно обвинителство.

(ФОТО) Најмасовен почеток на протестот досега

Фокус - 18.04.2016

Како што ни јавуваат нашите репортери од терен, во овие моменти поворката демонстранти тргнува кон Собранието. Пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство започна протестот против одлуката на Иванов за општа аболиција.

Нема правда, нема мир – нов протест во Скопје

Радио МОФ - 18.04.2016

Со барање за оставка на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, но и одложување на изборите најавени на 5 јуни, се до создавањето услови тие да бидат фер и демократски, голем број граѓани и денеска излегоа на протест во Скопје, кој започна пред ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Илјадници протестираат пред Собранието

Либертас - 18.04.2016

Неколку илјади граѓани кои се собраа пред Специјалното јавно обвинителство, пристигнаа и протестираат пред ...

ВИДЕО: Нема преговори во овие услови, протестите ќе продолжат

А1 On - 18.04.2016

Од пред Собранието, демонстрантите порачаа дека нема преговори во овие услови и кажаа дека претходно треба да се исполнат неколку работи, пред се повлекување на аболицијата на Иванов, потоа негова неотповиклива оставка.

(ВИДЕО) Пред Собрание ечи: Но пасаран

А1 On - 18.04.2016

Протестот против одлуката на Ѓорге Иванов да помилува сегашни и поранешни функционери продолжи пред Собранието. Граѓаните пред Собранието скандираат „Но пасаран„ , „Нема правда нема мир“. Според нив, Без оставка и нова техничка влада, нема да сопрат ...

ГАЛЕРИЈА: Неколку илјади граѓани на протест и во Куманово

Либертас - 18.04.2016

Неколку илајди граѓани протестираат во Киманово и бараат повлекување на аболицијата, оставка од Иванов и одложување на ...

Протестот се пресели пред Собранието (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 18.04.2016

Демонстрантите кои протестираат против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов и бараат негова оставка се собраа пред Собранието на Македонија. Демонстрантите носат транспаренти на кои пишува „No pasaran“ со фотографија од обвинителката ...

Почна протестот во Скопје

Кајгана - 18.04.2016

Почна граѓанскиот протест во организација на здружението „Протестирам“, а демонстрантите од пред СЈО, се упатија кон Собранието. Протестот тече мирно и не се забележани никакви инциденти. Демонстрантите остануваат на своите барања, оставка на ...

Протест во Струмица за фер избори и оставка на Иванов

А1 On - 18.04.2016

Група граѓани на Струмица денеска излегоа на улиците за, како што велат, да го искажат својот револт од аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов, барајќи негова оставка, но и одржување избори кога ќе бидат создадени фер и демократски услови.

ФОТО: Штипјани на протест побараа оставка од Иванов

А1 On - 18.04.2016

Група граѓани денеска во Штип протестираа против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите. Штипјани бараат оставка од Иванов, и како што велат, услови за фер и демократски ...

Полицијата спречи средба на двете протестни групи во Штип

+инфо - 18.04.2016

Речиси во исто време во центарот на Штип тргнаа две протесни групи. Првата од пред зградата на Основниот суд која со извиците „Оставка“, „Нема правда нема мир“, „Затвор за криминалците“ преку Трговскиот центар се упати кон општинската зграда.

Протестот стигна пред Влада: „Оставка!“

Фокус - 18.04.2016

Откако незадоволните граѓани својот револт го искажаа пред Министерството за култура поради потрошените пари од ова министерство за проектот Скопје 2014, сега тие пристигнаа пред Владата. Откако незадоволните граѓани својот револт го искажаа пред ...

Демонстрантите го обоија и Министерството за култура

Сакам да кажам - 18.04.2016

Демонстрантите фрлаа со боја кон Министерството за култура во скопската населба Дебар Маало. Тоа го прават симболично затоа што скапиот проект „Скопје 2014“ одеше преку ова министерство. Потоа протестите се преселија пред Владата.

И Струмица вечерва се крена на нозе

Фокус - 18.04.2016

Под мотото „Слободни избори” и „Криминалците зад решетки” Протести против одлуката на претседателот Иванов за аболиција, во моментов има и во Струмица. Со мирен протестен марш, струмичани побараа оставка на актуелната Влада, а реагираа и на одлуката ...

Протест во Куманово против помилувањата од Иванов и избори на 5 јуни

А1 On - 18.04.2016

Мирно и без инциденти заврши едночасовниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Куманово. На протестот, кој се одржа пред Основниот суд Куманово, беше побарано повлекување на одлуката за аболиција, оставка на престедателот Ѓорге ...

Мирен протест и во Куманово

+инфо - 18.04.2016

Со паролите „Нема правда, Нема мир“, „Ние не ве аболицираме“, „Смрт на фашизмот слобода на народот“, и граѓаните на Куманово вечерва штотуку го завршија мирниот протест пред Основниот суд , со што му дадоа поддршка на Специјалното јавно ...

Протестите против режимот помасовни, а во Скопје и со нови содржини

+инфо - 18.04.2016

Граѓанските протести против режимот на Никола Груевски, против помилувањето на криминалците од страна на шефот на државата Ѓорге Иванов и против недемократските избори на 5 јуни, се омасовуваат и добиваат нови содржини.

„Кумановчани не ве аболицираат!”

Фокус - 18.04.2016

Протест против аболицијата во повеќе градови низ Македонија Протестите против одлуката за аболиција на Иванов вечерва имаше низ повеќе градови во Македонија. Гласот против општата амнестија го дигнаа и кумановчани кои со транспаренти „Ние не ве ...

ВИДЕО: Демонстрантите пред Влада бараат оставка

А1 On - 18.04.2016

Демонстрантите на најмасовниот протест досега пред Влада бараат оставка. Пред Влада се веат македонски и албански знамиња. Тие со себе носат транспаренти со ликот на специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, но и транспаренти на кои пишува ...

Рекапитулација на денешниот масовен и мирен протест

Фокус - 18.04.2016

За разлика од претходните денови, денеска полицијата не им го ограничуваше правото на движење на граѓаните, а и за првпат откако започнаа протестите против одлуката на Иванов, денеска се протестираше и пред Министерството за култура.

МЕГАГАЛЕРИЈА + ВИДЕО: Ден 7 – Најмасовниот протест до сега

Либертас - 18.04.2016

Седми ден од почеток на протестите иницирани од скандалозната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за сеопшта аболиција. На денешните, најмасовни протести, илјадници граѓани побараа оставка од Иванов, повлекување на скандалозната одлука и ...

Протестот против одлуките на претседателот продолжува

Точка - 18.04.2016

Денес во 18 часот продолжува протестот на граѓаните против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува сите политичари од дела кои се водат или ќе се водат против нив. Изминатите пет дена, гласно кажавме дека нема да дозволиме крадците на ...

Ванковска: Не излегувам на протест кој артикулира контрадикторни барања

Курир - 18.04.2016

Универзитетската професорка Билјана Ванковска смета дека смета на власт треба да се направи преку избори, а не протести. Ванковска преку својот статус на социјалната мрежа Фејсбук вели дека контрадикторни се барањата да не се сакаат избори, а да се ...

Нетпрес: Сака ли Грција преку ескалација на кризата да изврши дополнителен притисок врз Македонија за промена на името

Курир - 18.04.2016

Грци во поддршка на насилните протести во Битола. Марвакис Атанасиос 54 годишен жител на Солун е најредовен на насилните протести кои ги организира лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Битола, пишува Нетпрес.

Дестабилзиацијата на Македонија во корист на Грција за притисок за промена на името

Сител - 18.04.2016

Насилните протести во Битола поддржани од грчки националисти. Нетпрес со слики открива учество на еден од најредовните демонстранти од СОлун кој учествува на насилните протести во грчкиот град.

И Грци меѓу демонстрантите во Битола

Алфа - 18.04.2016

Инаку за вечерва повторно се најавени протести во Скопје и во неколку други градови против одлуката на Претседателот за аболиција. А меѓу демонстрантите на синоќешните протести во Битола имало и Грци.

Започна протестот пред СЈО во Скопје

Точка - 18.04.2016

Денес во 18 часот повторно започна протестот организиран од граѓанската иницијатива „Протестирам“ пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Откако вчера се одржа пауза од еден ден, вечерва повторно започна протестниот марш на граѓаните ...

Граѓаните демонстрираат пред Собранието

Точка - 18.04.2016

Граѓаните и денес протестираат за одлуката за аболиција на претседателот Иванов, а бараат и негова неотповиклива оставка. Илјадниците демонстранти пред Собранието порачале дека пред да започнат било какви преговори ќе мора да се исполнат и неколку ...

ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ: Демонстрантите против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Телеграф - 18.04.2016

Протестот, како и претходните, почна од пред просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во знак на поддршка на оваа институција Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска повторно организира протест во Скопје против одлуката за ...

Протестот се пресели пред Влада: Граѓаните извикуваат „Оставка"

Точка - 18.04.2016

Откако граѓаните го искажаа револтот пред Собранието на Македонија, потоа се упатија кон Министерството за култура, од каде што сега пристигнаа пред Владата. Граѓаните во голем број моментално протестираат пред зградата на Владата на Република ...

Протест во Куманово против помилувањата од Иванов и избори на 5 јуни

Канал5 - 18.04.2016

Мирно и без инциденти заврши едночасовниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Куманово. На протестот, кој се одржа пред Основниот суд Куманово, беше побарано повлекување на одлуката за аболиција, оставка на престедателот Ѓорге ...

Протест во Скопје против аболицијата од Иванов и избори на 5 јуни

Канал5 - 18.04.2016

Во организација на граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва во Скопје повторно се одржа протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка, повлекување на одлуката за избори на 5 јуни и формирање на ...

Денеска ќе се протестира во Скопје, Штип и во Битола

Локално - 18.04.2016

По еден ден пауза, демонстрантите денеска во 18 часот повторно се враќаат на улица. Денешниот протест ќе почне пред Специјалното јавно обвинителство, но сè уште не се знае каква ќе биде маршутата по која ќе се движат демонстрантите.

(ГАЛЕРИЈА) Скопје блокирано: Народот врви кон канцелариите на СЈО

Локално - 18.04.2016

По еднодневна пауза вечерва протестите се закажани во повеќе градови низ Македонија. Иницијативата „Протестирам” најави протест во 18 часот е, кој ќе започне пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

(ФОТО) Полицијата спречи средба на двете протестни групи во Штип

Локално - 18.04.2016

Речиси во исто време во центарот на Штип тргнаа две протесни групи. Првата од пред зградата на Основниот суд која со извиците „Оставка“, „Нема правда нема мир“, „Затвор за криминалците“ преку Трговскиот центар се упати кон општинската зграда.

Протест во Куманово против помилувањата од Иванов и избори на 5 јуни

Локално - 18.04.2016

Мирно и без инциденти заврши едночасовниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Куманово. На протестот, кој се одржа пред Основниот суд Куманово, беше побарано повлекување на одлуката за аболиција, оставка на престедателот Ѓорге ...

Протест против аболицијата вечерва и во Куманово

Кумановски м. - 18.04.2016

Основниот суд во Куманово вечерва ќе биде местото пред кое ќе се одржи протест против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на сите политичари кои се под истражни постапки поради сомненија дека сториле криминал.

Протестот против одлуките на претседателот продолжува

Макфакс - 18.04.2016

Во понеделник во 18 часот продолжува протестот на граѓаните против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува сите политичари од дела кои се водат или ќе се водат против нив. Изминатите пет дена, гласно кажавме дека нема да дозволиме ...

Струмичани и денеска ќе протестираат

Репортер - 18.04.2016

„Денеска, 18 април 2016 година (понеделник) во 18:00 часот пред старата полиција (мал градски парк,) ве повикуваме на мирен граѓански протест на кој заедно ќе го искажеме нашето незадоволство од моменталната состојба во која се најде нашата држава.

Протестите се шират, Штип и Куманово се приклучуваат

ТВ21 - 18.04.2016

Неколку граѓански организации најавија дека од вечерва покрај во Скопје, ќе се протестира и во Штип и во Куманово. Граѓанското здружение „Протестирам“ по вчерашната пауза најавува повторно протест во Скопје во 18 часот, што ќе тргне од истото место ...

Протестите се шират – Денес на улица покрај Скопје излегуваат и Куманово и Штип

Фактор - 18.04.2016

После вчерашната пауза, протестите продолжуваат денеска во 18 од пред СЈО во Скопје. Синоќа се протестираше во Велес, а денес на улица излегуваат и Куманово и Штип. Приклучување на протестот најави и здружението „Беса“.

Ванковска: Не излегувам на протест кој артикулира контрадикторни барања

Press24 - 18.04.2016

Универзитетската професорка Билјана Ванковска смета дека на власт треба да се направи преку избори, а не протести. Ванковска преку својот статус на социјалната мрежа Фејсбук вели дека контрадикторни се барањата да не се сакаат избори, а да се бара ...

Не излегувам на протест кој артикулира контрадикторни барања

Вечер - 18.04.2016

Универзитетската професорка Билјана Ванковска смета дека смета на власт треба да се направи преку избори, а не протести. Ванковска преку својот статус на социјалната мрежа Фејсбук вели дека контрадикторни се барањата да не се сакаат избори, а да се ...

Ванковска: Kонтрадикторни барања – Ем не сакаме избори, ем Иванов нека даде оставка!

Нетпрес - 18.04.2016

Универзитетската професорка Билјана Ванковска смета дека смета на власт треба да се направи преку избори, а не протести. Ванковска преку својот статус на социјалната мрежа Фејсбук вели дека контрадикторни се барањата да не се сакаат избори, а да се ...

Куманово се приклучува на протестите

Kumanovo News - 18.04.2016

Неколку граѓански организации најавија дека од вечерва ќе протестираат во Куманово. Протестот ќе се одржи во 19 часот, пред Основниот суд Куманово. Досега се протестираше во Скопје и повеќе градови во ...

Жидас Даскаловски: Потребен е брз и одлучен консензус на елитите

Press24 - 18.04.2016

Универзитетскиот професор и политички аналитичар, Жидас Даскаловски во интервју за Прес24 оценува дека Македонија се наоѓа во многу по ризична и ситуација, особено по последните протести, но во многу покомплицирана политичка криза од минатата година.

ФОТО: Грци во поддршка на насилните протести во Битола

Нетпрес - 18.04.2016

Грци во поддршка на насилните протести во Битола. Марвакис Атанасиос 54 годишен жител на Солун е најредовен на насилните протести кои ги организира лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Битола. Како што ни пишаа наши читатели од Битола тој е во постојан ...

Македонија се буди! Вечерва (понеделник) протести во Скопје, Битола, Струмица, Велес, Куманово и Штип

Репортер - 18.04.2016

Продолжуваат протестите против одлуката на Иванов за помилување, но кои се и надоврзување на масовните протести од минатата година, поврзани со скандалите од „бомбите“, како и закажаните избори на 5 јуни, иако нема услови да бидат фер и демократски.

ФОТО: Грци во поддршка на насилните протести во Битола

Вечер - 18.04.2016

Само во текот на синоќешните протести двајца полициски службеници се повредени по што им е укажана медицинска помош. Марвакис Атанасиос 54 годишен жител на Солун е најредовен на насилните протести кои ги организира лидерот на СДСМ, Зоран Заев во ...

Протестите денеска се шират и низ другите градови

еМагазин - 18.04.2016

Освен протести во Скопје кои ќе започна во 18 часот пред Специјално јавно обвинителство, протести за денеска се најавени и во Штип, Кочани и во Битола. Протестот во Штип ќе се почне во 18 часот, пред Основниот суд, а во Битола на плоштадот Магнолија.

ФОТО: Грци во поддршка на насилните протести во Битола

Press24 - 18.04.2016

Грци во поддршка на насилните протести во Битола. Марвакис Атанасиос 54 годишен жител на Солун е најредовен на насилните протести кои ги организира лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Битола. Како што пишува Нетпрес , тој е во постојан контакт со лицата ...

Грци во првите редови на насилните протести во Битола

Република - 18.04.2016

Насилните протести во Битола добиаат поддршка од Грци. Најредовен и во првите редови на протестите што ги организираат СДСМ и СОРОС е 54-годишниот солуњанец Марвакис Атанасиос. Битолани велат дека тој е во постојан контакт со лицата кои ги задолжил ...

Протестант – алката што недостасува

Репортер - 18.04.2016

Овие протести се толку важни, затоа што претставуваат никулец на создавање компетентна и релевантна граѓанска класа. А силна граѓанска класа значи и силно демократско и компетентно општество и во некоја конечност, силен и компетентен печат на тоа ...

Пандов и Тони се уплашени до коска – Контрапротестите откажани

Репортер - 18.04.2016

За вечер во 18 часот повторно се закажани протести на граѓаните револтирани против одлуката на претседателот Иванов за аболиција. Шести ден по ред граѓаните излегуваат на улиците на Скопје, а на нивните протести веќе се приклучија и од Битола, ...

Вечерва протести во шест градови

ТВ21 - 18.04.2016

Вечерва ќе се протестира во шест градови во Македонија. Протести се закажани во Сопје, (18 часот пред СЈО), Штип (18 часот пред Основен суд), Струмица (18 часот во малиот парк кај старата полиција), Велес (18 часот кај кружен тек Авона), Битола (19 ...

Албанци во петок ќе протестираат против аболицијата на Иванов

Фактор - 18.04.2016

Во Скопје во петок во 14 часот ќе се одржи протест поддржан од Здружението на поранешни политички затвореници и прогонети Албанци во Македонија, Организацијата на воени ветерани на Ослободителната Народна Армија, Движење за реформи – ДПА, ...

Мето Колоски од ОМД протестираше во Вашингтон

Фактор - 18.04.2016

Мето Колоски од Обединета Македонска Дијаспора денеска протестираше пред македонската амбасада во Вашингтон, против одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да помилува политичари. Тој вели дека на овој начин го изразил своето демократско право.

Протестирам

Репортер - 18.04.2016

“Во пеколот постои едно посебно место за сите тие кои останале неутрални во време на морална криза”, рекол Данте Алигиери. Не знам дали ќе доживееме други, идни, поголеми морални кризи, тоа ќе зависи од нас, од тоа колку сме спремни да трпиме, до ...

Започна протестот за поддршка на СЈО

Позитив.мк - 18.04.2016

Протестите за поддршка на Специјалното обвинителство и против одлуката на Иванов за аболиција продолжуваат и денеска. Во моментов граѓаните се собираат пред Специјалното обвинителство, каде и изминатава недела протестите започнуваа.Демонстрантите ...

Студентите му порачаа на Иванов: не секој професор заслужува да биде професор

Позитив.мк - 18.04.2016

Ланецот на протести против одлуката на претседателот продолжува и денес. Како и претходните протести, така и овој започна во шест часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство.

Почна протестот во Скопје, граѓаните масовно пред СЈО

ТВ21 - 18.04.2016

Пред зградата на Специјалното јавно обвинителство се собираaт голема група граѓани на протести против одлуката на Иванов за аболиција на политичари и нивни соработници и против избори на 5 јуни.

(ВИДЕО)Илјадници граѓани и вечерва пред СЈО

Бриф - 18.04.2016

Во Скопје пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство почна граѓанскиот протест во организација на здружението „Протестирам”. Како и за време на претходните протести, насобраните граѓани продолжија кон Собранието.

Започна протестот пред Основниот суд во Куманово (фото)

Кумановски м. - 18.04.2016

Голем број граѓани дојдоа на мирен протест пред Основниот суд во Куманово да го искажат револтот од одлуката на Иванов за аболиција на политичарите осомничени за криминални дејствија. Луѓето се уште доаѓаат, а сега протестот се одвива во мирна ...

(ФОТО) Скопје блокирано, започнуваат протестите

Репортер - 18.04.2016

По еднодневна пауза вечерва протести се закажани во повеќе градови низ Македонија. Иницијаторот „Протестирам” најави протест во 18 часот, кој ќе започне пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство во Скопје.

(ВИДЕО) Најмасовен протест досега!

Бриф - 18.04.2016

Над 10.000 граѓани започнаа со протестот во Скопје, закажан пред просториите на Специјалното јавно обвинителство. Додека километарската колона на демонстрантите веќе пристигна пред Собранието, крајот на колоната уште не беше тргнат од појдовната ...

Почна протестот во Скопје

Макфакс - 18.04.2016

Почна граѓанскиот протест во организација на здружението „Протестирам“, а демонстрантите од пред СЈО, се упатија кон Собранието. Протестот тече мирно и не се забележани никакви инциденти. Демонстрантите остануваат на своите барања, оставка на ...

ФОТО:Демонстрантите повторно со бои пишуваат на Порта Македонија

Фактор - 18.04.2016

Демонстрантите кои се појавија на протестот организиран од здружението „Протестирам“, повторно вечерва со бои пишуваат по Порта Македонија. Слична беше сликата и претходните денови кога испишаа „Грабеж“ и други погрдни зборовите за политичарите.

(ФОТО) Стотици граѓани протестираат и во Штип

Репортер - 18.04.2016

Стотици граѓани на Штип револтирани од одлуката на претседателот на Иванов за сеопшта аболиција бараат негова оставка и одложување на ...

(ВИДЕО) Нема преговори во овие услови, протестите ќе продолжат

Репортер - 18.04.2016

Од пред Собранието, демонстрантите порачаа дека нема преговори во овие услови и кажаа дека претходно треба да се исполнат неколку работи, пред се повлекување на аболицијата на Иванов, потоа негова неотповиклива оставка.

(ВИДЕО) Пред Собрание ечи: Но пасаран

Репортер - 18.04.2016

Протестот против одлуката на Ѓорге Иванов да помилува сегашни и поранешни функционери продолжи пред Собранието. Граѓаните пред Собранието скандираат „Но пасаран„ , „Нема правда нема мир“. Според нив, Без оставка и нова техничка влада, нема да сопрат ...

ФОТО:Колоната демонстранти се упати кон Владата, најмасовен протест досега

Фактор - 18.04.2016

Колоната демонстранти од плоштадот се упати кон Владата. И натаму демонстрантите извикуваат „Нема правда, нема мир“, „Оставка, оставка“, „Не ве амнестираме“. Се работи за илјадници луѓе кои го демонстрираат револтот од одлуката на Иванов.

Протест во Скопје против одлуката на Иванов и избори на 5 јуни

Нетпрес - 18.04.2016

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ денеска повторно организира протест во Скопје против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов, со барање за негова оставка, како и за итно повлекување на одлуката за избори на 5 јуни.

Протест во Струмица за оставка на Иванов и за фер избори

Репортер - 18.04.2016

Група граѓани на Струмица денеска излегоа на улиците за, како што велат, да го искажат својот револт од аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов, барајќи негова оставка, но и одржување избори кога ќе бидат создадени фер и демократски услови.

ФОТО:Демонстрантите продолжија кон Министерството за култура

Фактор - 18.04.2016

Демонстрантите од плоштадот продолжија кон Министерството за култура, затоа што спомениците во Скопје се изградени со народни пари. Се работи за протест кој има најмногу учесници откако се протестира од минатата недела.

(ФОТО) Штипјани протестираа и побараа оставка од Иванов

Репортер - 18.04.2016

Група граѓани денеска во Штип протестираа против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите. Штипјани бараат оставка од Иванов, и како што велат, услови за фер и демократски ...

Министерството за култура „обоено“, протестот се сели пред Влада

Фактор - 18.04.2016

Откако фрлаа бои врз фасадата на Министерството за култура, демонстрантите продолжија со протестот пред Владата. Демонстрантите постојано скандираат „No pasaran”. На разглас беше кажано дека протестите нема да запрат без разлика дали ќе има ...

Се протестираше и во Куманово против помилувањата од Иванов и избори на 5 јуни

Репортер - 18.04.2016

Мирно и без инциденти заврши едночасовниот протест на граѓанската иницијатива „Протестирам“ во Куманово. На протестот, кој се одржа пред Основниот суд Куманово, беше побарано повлекување на одлуката за аболиција, оставка на престедателот Ѓорге ...

Демонстрантите порачаа – оставка на Иванов, нема избори на 5 јуни и експертска влада

Макфакс - 18.04.2016

Под слоганот „Нема правда,нема мир“, неколку илјади граѓани во понеделник вечер го искажаа револтот од одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на политичарите од власта. Протестот започна пред СЈО, каде што демонстрантите му дадоа ...

Кумановци на протест: Правдата мора да профункционира

ТВ21 - 18.04.2016

Вечерва, освен во Скопје, протести против одлуката на претседателот Иванов за аболиција на политичари, има во шест градови низ Македонија. Покрај Скопје, се протестира во Штип, Струмица, Велес, Битола и Куманово.

Кумановци протестираа против аболицијата на политичари

Фактор - 18.04.2016

Граѓаните на Куманово вечерва протестираа против аболицијата на политичари од шефот на државата, Ѓорѓе Иванов. Протестот се одржа пред Основен суд Куманово, а на истото место протест ќе има и утревечер.

Демонстрантите се преселија пред влада, бараат оставка на Иванов

Позитив.мк - 18.04.2016

Откако демонстрантите својот револт го искажаа пред Министерството за култура поради потрошените пари од ова министерство за проектот Скопје 2014, сега тие пристигнаа пред Владата. Демонстрантите скандираат „Оставка“, „Нема правда, нема мир“ и „Но ...

(ВИДЕО) Демонстрантите пред Влада бараат оставка

Репортер - 18.04.2016

Демонстрантите на најмасовниот протест досега пред Влада бараат оставка. Пред Влада се веат македонски и албански знамиња. Тие со себе носат транспаренти со ликот на специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, но и транспаренти на кои пишува ...

Мирен протест во Куманово

Kumanovo News - 18.04.2016

Мирно и без инциденти помина протестот на невладините организации и граѓаните во Куманово, кои повеќе од еден час протестираа пред Основниот суд , против одлуката за аболиција на политичарите што ја донесе претседателот Ѓорѓе Иванов.

Протест во Скопје против аболицијата на Иванов и изборите на 5. јуни

Нетпрес - 18.04.2016

Протест против одлуката за аболиција на претседателот Ѓорге Иванов со барање за негова оставка и повлекување на одлуката за избори на 5. јуни и формирање експертска влада се одржа и вечерва во Скопје, во организација на граѓанската иницијатива ...

Продолжуваат протестите во внатрешноста на Македонија

Канал 77 - 18.04.2016

Продолжуваат граѓанските протести против одлуката на претседателот, Ѓорѓе Иванов да ги помилува сите политичари од дела кои се водат или ќе се водат против нив. Откако пет дена се протестираше во Скопје, по што на протест излегоа граѓаните во ...

#Протестирам продолжува со протестите, ГДОМ со собирите

Канал 77 - 18.04.2016

Битолчани и вчеравечер побараа оставка од градоначалникот Владимир Талески, кој е осомничен од СЈО дека ја злоупотребил службената положба и преку организација на транспорт за само две години го оштетиле буџетот за 360.000 евра.

Ванковска: Не излегувам на протест кој артикулира контрадикторни барања

Пулс24 - 18.04.2016

Универзитетската професорка Билјана Ванковска смета дека смета на власт треба да се направи преку избори, а не протести. Ванковска преку својот статус на социјалната мрежа Фејсбук вели дека контрадикторни се барањата да не се сакаат избори, а да се ...

Фото: Грци во поддршка на насилните протести во Битола

Пулс24 - 18.04.2016

Грци во поддршка на насилните протести во Битола. Марвакис Атанасиос 54 годишен жител на Солун е најредовен на насилните протести кои ги организира лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Битола. Како што пишаа читатели од Битола за Нетпресс , тој е во ...

И Штип се приклучи кон протестите за оставка на Иванов (Галерија + Аудио)

Канал 77 - 18.04.2016

На почетокот стотина, на крајот над илјада – штипјани денеска протестираа во центарот на градот, во знак на револт од одлуката за аболиција што ја донесе претседателот, Ѓорѓе Иванов. Исто како и во останатите градови, протестот во Штип почна во 18 ...

Граѓаните масовно се собираат пред СЈО(Видео)

Exclusive.mk - 18.04.2016

Во Скопје пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство почна граѓанскиот протест во организација на здружението „Протестирам". Како и за време на претходните протести, се очекува насобраните граѓани да продолжат кон Собранието.

Следете го протестот во живо (Видео)

Exclusive.mk - 18.04.2016

Протестите почнаа во Скопје за поддршка на Специјалното обвинителство и против одлуката на Иванов за аболиција. Тие продолжуваат и денеска. Во моментов граѓаните се собираат пред Специјалното обвинителство, каде и изминатава недела протестите ...

Министерството за култура „обоено“ со боја и јајца,протестот се сели пред Влада

Exclusive.mk - 18.04.2016

Откако фрлаа бои врз фасадата на Министерството за култура, демонстрантите продолжија со протестот пред Владата. Демонстрантите постојано скандираат „No pasaran”. На разглас беше кажано дека протестите нема да запрат без разлика дали ќе има ...