TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Насилство меѓу средношколци или планиран инцидент?

Deutsche Welle - 16.11.2013

Инцидентот е планиран, а автобусот број 65 кој поминува низ села со различен етнички состав е намерно избран за напад, за да може случајот да добие меѓуетнички предзнак, тврдат експерти за безбедност ...

Нови пресметки во автобуси на ЈСП, истепан петнаесетгодишен малолетник

МКД - 16.11.2013

Петнаесетгодишен малолетник бил нападнат и истепан од група ученици вчера во автобус на ЈСП кој сообраќал на линијата со број 7. Полицијата соопшти дека станува збор за Р.К.

Груевски: инцидентите се повторуваат пред важни датуми за Македонија

Телма - 16.11.2013

Премиерот Никола Груевски денеска изрази загриженост поради последниот инцидент во Стајковци во кој жртви на насилниците беа средношколци . Тој е особено загрижен затоа што вакви инциденти се ...

Мирно и без инциденти во Скопје

Алфа - 16.11.2013

Мирно и без инциденти е денеска во Скопје,по неколкуте кои се случија во автобуси и на автобуски постројки во главниот град.До МВР не стигнала ниту една пријава.

Дојче Веле: „Насилство меѓу средношколци или планиран инцидент?“

Либертас - 16.11.2013

„Инцидентот е планиран, а автобусот број 65 кој поминува низ села со различен етнички состав е намерно избран за напад, за да може случајот да добие меѓуетнички предзнак“ – тврдат експерти за ...

Петнаесетгодишно момче претепано во автобус "седмица'

Сител - 16.11.2013

Вчера околу 13,00 часот во Скопје, во близина на Транспортен центар, во автобус на ЈСП бр.7, група ученици физички го нападнале Р.К.(15). По тоа напаѓачите насилно отвориле една од вратите во ...

МВР потврди: 15 годишно дете било нападнато во автобус бр.7

Канал5 - 16.11.2013

Ова се случило вчера во 13 часот. Детето било нападнато од цела група ученици кои потоа насилно ја отвориле вратата од автобусот и избегале. На 15.11.2013 година околу 13,00 часот во Скопје, во ...

Нов инцидент во автобус на ЈСП, претепано 15- годишно момче

Бриф - 16.11.2013

По завчерашниот инцидент во Стајковци, вчера повторно се случила тепачка во еден од автобусите на ЈСП. Еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако поголема група момчиња го нападнала кај ...

Нов инцидент во автобус на ЈСП, претепано 15 годишно момче!

Скопје инфо - 16.11.2013

Продолжуваат тепачките во скопските автобуси. По инцидентот во Стајковци, вчера еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако поголема група момчиња го нападнала кај Транспортниот центар, ...

Нападнат малолетник во автобус на ЈСП

Хајд Парк - 16.11.2013

Малолетник бил нападнат без причина во петок попладне во автобус број 7 на ЈСП Скопје. Според полициски извори, инцидентот се случил во близина на Транспортниот центар, а полицијата трага по ...

Малолетник физички нападнат од група ученици

Курир - 16.11.2013

На 15.11.2013 година 15-годишниот Р. К. бил нападнат од група ученици во автобус број 7 на ЈСП во близина на Транспортен центар, Скопје. Околу 13 часот група ученици физички го нападнале Р.К.

Повторно нападнато момче во автобус

Inpress - 16.11.2013

Скопје, 16. ноември 2013 (ИНПРЕС) Вчера во Скопје, во близина на Транспортен центар, во автобус на ЈСП Скопје, група ученици физички го нападнале 15-годишниот Р.К..

Ако општеството дава повод, младите наоѓаат причина за насилство

Deutsche Welle - 15.11.2013

Новиот инцидент во селото Стајковци, во кој има повредени деца, повторно ја отвора темата-насилство меѓу младите. Проблемите со кои се соочуваат младите се рефлексија на општествените проблеми во РМ, ...

Продолжува насилството меѓу средношколците – денеска во автобусот со број 7

24 Вести - 15.11.2013

Продолжуваат тепачките во скопските автобуси. По синоќешниот инцидент во Стајковци, денеска еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако поголема група момчиња го нападнала кај ...

За само еден ден три инциденти во автобусите на ЈСП

Нова ТВ - 15.11.2013

Во текот на вчерашниот ден во 18,55 часот, на ул. „Алија Авдовиќ“, во автобус бр. 65 на ЈСП, на автобуската постојка во близина на црквата во с.Сингелиќ влегле 10-15 непознати лица маскирани со ...

СДСМ: Власта треба да испраќаат пораки на разбирање

Нова ТВ - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобус, кадешто настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владеачка гарнитура, рече на ...

Јанкуловска: граѓаните имаат доверба во полицијата

Р.С.Европа - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во ...

Нов инцидент во автобусите, нападнат малолетник во автобус со број 7

Нова ТВ - 15.11.2013

Денеска во 13 часот малолетно лице било нападнато од група малолетници во автобус со број 7 близу Транспортниот центар, потврдуваат од МВР. Екипата на МВР работи на случајот за да се пронајдат ...

Осум малолетници претепани од врсници во инцидент во автобус на ЈСП

Глас на Америка - 15.11.2013

Полицијата трага по напаѓачите; апели да се преземат мерки за зачестените инциденти од ваков вид. СКОПЈЕ — Средношколците од скопско Стајковци денеска не заминаа на училиште.

Албанци од Страчинце вчера едвај спасиле жива глава во Стајковци

МКД - 15.11.2013

Вистинска драма се случувала вчера во скопското Стајковци по веста дека осум средношколци од македонска националност биле претепани во автобус на ЈСП додека поминувал низ селото Синѓелиќ кое е ...

Тепачка во 33-ка, повреден е еден средношколец

МКД - 15.11.2013

Вчера на автобуската постојка на улицата „Трета Македонска бригада“ во автобус на ЈСП број 33 околу 15 ученици без повод и причина физички го нападнале М.С.(17) удирајќи го со тупаници по телото. М.С.

ФОТО: Полициски час во Стајковци

Утрински - 15.11.2013

Мирно, но тензично по вчерашниот брутален напад врз осум малолетници во скопски Синѓелиќ Полиција на секои дваесетина метри, на улица и во автобуси, контрола на возила, патници и минувачи.

Jaнкуловска: насилството е последица на нарушениот систем на вредности

Телма - 15.11.2013

Зачестените инциденти меѓу младите се последица на нарушувањето на системот на општествени вредности во земјата. Повторувањето на физичките напади како синоќешниот во скопско Стајковци, не е проблем ...

Партиски реакции: инцидентите резултат на поделеноста во општеството

Телма - 15.11.2013

Партиите ги осудуваат инцидентите во Стајковци. Бараат од МВР да го расчисти случајот и да ги упаси напаѓачите. Опозицијата вели дека инцидентите се резултат на длабоката поделеност во општеството и ...

СДСМ: Инцидентите се резултат на поделеноста во општеството

Утрински - 15.11.2013

Според Петре Шилегов, портпарол на СДСМ синоќешниот инцидент во автобус кај Стајковци, каде што настрадаа патници, претежно деца, е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството ...

Претепан малолетник и во „седмица“

МКД - 15.11.2013

По вчерашниот инцидент во Стајковци, денеска во скопскиот автобус со број 7 еден средношколец бил претепан од група момчиња, кои веднаш избегале. Тој бил нападнат кај Транспортниот центар.

Тепачките не запираат, претепен малолетник во „седмица“

Утрински - 15.11.2013

Продолжуваат тепачките во скопските автобуси. По синоќешниот инцидент во Стајковци, денеска еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако поголема група момчиња го нападнала кај ...

Министерот Ристовски го осуди вчерашниот инцидент во автобус на ЈСП

А1 On - 15.11.2013

Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во автобус или на улица заслужува сериозна критика и осуда, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски за ...

Министерот Ристовски го осуди вчерашниот инцидент во автобус на ЈСП

Алфа - 15.11.2013

Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во автобус или на улица заслужува сериозна критика и осуда, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски за ...

Десетина повредени во три инциденти во автобусите на ЈСП

Радио МОФ - 15.11.2013

Десетина лица, главно средношколци, вчера се повредени во три посебни инциденти во автобусите на ЈСП и автобуските постојки во Скопје. Синоќа, на улицата „Алија Авдовиќ“ нешто пред 19 часот, во ...

Вкупно три тепачки на автобуски станици, десетина претепани

Кајгана - 15.11.2013

Вкупно три тепачки на автобуски станици се регистрирани вчера во полицискиот билтен. Освен тепачката што се случи во селото Сингелиќ, кога 10-15 маскирани лица претепаа осум средношколци во автобус, ...

МВР трага по напаѓачите во автобусот, повредените деца пуштени дома

Алфа - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во ...

Трагаме по напаѓачите во автобусот, повредените деца пуштени дома

Идивиди - 15.11.2013

Скопје, 15 ноември 2013 (МИА) - Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца ...

Шест деца повредени во автобусот „65“ се пуштени дома

Н.Македонија - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во ...

Полиција сè уште ги бара насилниците од вчерашниот инцидент

Кајгана - 15.11.2013

Полицијата се уште трага по десетмината напаѓачи кои вчера околу 19 часот во Синѓелиќ, маскирани и вооружени претепаа шестмина малолетници во автобусот број 65.

СДСМ: Инцидентите се резултат на поделеноста во општеството

Н.Македонија - 15.11.2013

Според Петре Шилегов, портпарол на СДСМ синоќешниот инцидент во автобус кај Стајковци, каде што настрадаа патници, претежно деца, е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството ...

Шилегов: Инцидентот во Ченто е резултат на неефикасноста на МВР

А1 On - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобусот на ЈСП „Скопје“ во кој настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владеачка гарнитура.

Реакции на осуда за насилството во автобусите

Радио МОФ - 15.11.2013

Реакции на осуда на вчерашното насилство во автобусите на ЈСП стигнуваат од повеќе страни. Според министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , се преземаат мерки за расчистување на ...

Продолжува насилството меѓу средношколците – денеска во автобусот со број 7

А1 On - 15.11.2013

Продолжуваат тепачките во скопските автобуси. По синоќешниот инцидент во Стајковци, денеска еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако поголема група момчиња го нападнала кај ...

Нападнат малолетник во автобус на ЈСП

Кајгана - 15.11.2013

Малолетник бил нападнат без причина попладнево во автобус број 7 на ЈСП Скопје. Според полициски извори, инцидентот се случил во близина на Транспортниот центар, а полицијата трага по насилниците.

Инциденти и тепачки во автобуси на ЈСП

Алсат-М - 15.11.2013

Шест повредени деца е билансот на тешкиот инцидент што се случи синоќа во скопското село Стајковци. Автобусот со број 65 бил запрен од две возила без регистарски таблички, од кои излегле 10 маскирани ...

Жителите бараат: Отворете полициска станица за помалку тепачки

Дневник - 15.11.2013

Претставници на повеќе месни заедници на селата во Општина Гази Баба побараа од МВР да отвори полициска станица во Стајковци, по завчерашниот инцидент во село Сингелиќ, во кој во автобус на ЈСП беа ...

Пред секој декемвриски состанок на ЕУ - малолетнички тепачки во Скопје

Дневник - 15.11.2013

Kатерина Нешкова Десетмина повредени средношколци-Македонци во три одделни тепачки во автобуси од непознати сторители од албанска националност, напната ситуација во скопско Стајковци, кога ...

Ристовски го осуди инциддентот во 65-ка

+инфо - 15.11.2013

Министерот за образование и наука Спиро Ристовски најостро го осуди вчерашниот инцидент во автобусот бр. 65 на ЈСП „Скопје“ во кој беа повредени осум ученици.

Ќе ги фати ли полицијата хулиганите пред повторно да нападнат?

+инфо - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска смета дека инцидентите во автобусите што се случија во текот на вчерашниот ден во Скопје, не можат да ѝ се припишат само на безбедноста, туку за ...

Шилегов: Инцидентот во „65“ е резултат на неефикасноста на МВР

+инфо - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобусот на ЈСП „Скопје“ во кој настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владеачка гарнитура.

Тепачките не запираат, во „седмица“ претепан малолетник

+инфо - 15.11.2013

По синоќешниот инцидент во Стајковци, денеска еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако поголема група момчиња го нападнала кај Транспортниот центар, јави „24 Вести“, повикувајќи се на ...

Тепаните деца од автобусот 65 се стабилни

Канал5 - 15.11.2013

Состојбата на повредените во синоќешната тепачка во градскиот автобус 65 е стабилна, потврдуваат докторите. Две момочиња кои биле примени во ургентниот центар во Скопје биле пуштени на домашно ...

Тепаните деца од автобусот 65 се стабилни – девојчето било удрено со шипка во глава

МК News - 15.11.2013

Состојбата на повредените во синоќешната тепачка во градскиот автобус 65 е стабилна, потврдуваат ...

Претепаните деца во автобусот 65, немаат посериозни повреди

Локално - 15.11.2013

Состојбата на претепаните деца во синоќешниот инцидент во градскиот автобус 65 е стабилна, потврдуваат докторите. Две момочиња кои биле примени во ургентниот центар во Скопје биле пуштени на домашно ...

Министерот Ристовски го осуди вчерашниот инцидент во автобус на ЈСП

Канал5 - 15.11.2013

Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во автобус или на улица заслужува сериозна критика и осуда, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски за ...

Министерот Ристовски го осуди вчерашниот инцидент во автобус на ЈСП

Сител - 15.11.2013

Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во автобус или на улица заслужува сериозна критика и осуда, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски за ...

Осуда на инцидентот

МРТ - 15.11.2013

Министерот за образование Спиро Ристовски најостро ги осуди вчерашните инциденти во автобусот кој сообраќал кон Стајковци . Тоа заслужува најостра критика изјави ...

Натепан ученик и во автобус на линијата 33

Канал5 - 15.11.2013

Околу 15 ученици без повод и причина физички го нападнале М.С.(17) удирајќи го со тупаници по телото. МВР информира дека вчера околу 13,00 часот, на ул.

Во три инциденти претепани десетина деца

Сител - 15.11.2013

Вчера во три одделни инциденти во градски автобуси и на постројка се истепани десетина малолетни лица. Полицијата соопшти дека во 18,55 часот, на ул. „Алија Авдовиќ“, во автобус бр.

За Јанкулоска, барањето за поголемо присуство на полицијата во Стајковци било доказ дека граѓаните имале доверба во МВР

Либертас - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во ...

ДВ:Ако општеството дава повод, младите наоѓаат причина за насилство

Локално - 15.11.2013

Новиот инцидент во селото Стајковци, во кој има повредени деца, повторно ја отвора темата-насилство меѓу младите. Проблемите со кои се соочуваат младите се рефлексија на општествените проблеми во РМ, ...

(ВИДЕО) СДСМ: Дали инцидентите во автобусите се за да се дефокусира вниманието од реалните состојби?

Либертас - 15.11.2013

Изјава на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Синоќешниот инцидент во автобус, каде што настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се ...

Надлежните најостро ги осудија инцидентите

МРТ - 15.11.2013

По синоќешните инциденти, неколкумина се повикани на разговор во полицијата. Јанкулоска вели дека се неопходни и превентивни мерки за надминување на проблемот со насилствата.

МВР трага по напаѓачите во Стајковци, синоќа се случиле уште два инциденти

Сител - 15.11.2013

Ученичка пресметка или планиран напад. Чиј се автомобилите и кои се напаѓачите што синоќа повредија шест деца полицијата нема одговор. Истрагата се уште е во тек, но деталите засега остануваат ...

Тепачите излегоа на терен,полицијата исто учениците повторно тепани

Локално - 15.11.2013

Тепачките повторно се враќаат како редовен амбиент. ПОлицијата за сега дозни во превенцијата. По синоќешниот инцидент во Стајковци, денеска еден малолетник настрадал во автобусот со број 7, откако ...

Нова тепачка во автобус во Скопје

Сител - 15.11.2013

Не помина многу време од вчерашниот инцидент во Стајковци, денеска нова тепачка - малолетник бил претепан во автобусот со број 7. Малолетникот бил нападнат од поголема група кај Транспортниот центар.

Втор ден насилство во автобуси – денес нападнат малолетник во „седумка“

Либертас - 15.11.2013

И денеска малолетник бил нападнат од поголема група насилници во автобус на ЈСП. Овој пат се работи за автобус на линијата број 7. Настанот се случил околу 13 часот во близина на Транспортниот центар.

Нова тепачка во автобус во Скопје

МК News - 15.11.2013

Не помина многу време од вчерашниот инцидент во Стајковци, денеска нова тепачка – малолетник бил претепан во автобусот со број 7. Малолетникот бил нападнат од поголема група кај Транспортниот центар.

Повредените деца пуштени на домашно лекување

Вечер - 15.11.2013

Скопската полиција се уште нема официјално осомничени лица за инцидентот што завчера вечер се случи во автобусот кој сообраќа на линијата број 65 кога група маскирани насилници вооружени со ...

Министерот Ристовски го осуди вчерашниот инцидент во автобус на ЈСП

Телеграф - 15.11.2013

Припадниците на МВР и обезбедувањето на училиштата се присутни во сите училишта во Република Македонија, изјави Ристовски Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во ...

СКОПЈЕ: Вчера регистрирани уште два инцидента на автобуски постојки

Телеграф - 15.11.2013

Во инцидентите се повредени три лица Уште две тепачки на автобуски постојки биле регистрирани вчера во Скопје , информираат од Министерството за внатрешни работи.

Јанкулоска : Работиме на расчистување на вчерашниот инцидент

Точка - 15.11.2013

Полицијата ги превзема сите мерки за расчистување на вчерашниот инцидент во автобусот со број 65 во скопското село Сингилиќ при кој што беа повредени шест малолетници, вели министерката за внатрешни ...

МВР трага по напаѓачите во автобусот, повредените деца пуштени дома

Бриф - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во ...

ЖИТЕЛИ НА СТАЈКОВЦИ: Од страв постојано сме на телефон со децата

Телеграф - 15.11.2013

Вчера синот беше на натпревар и верувајте моментот кога слушнав што се случило и додека го добијам на телефон за да проверам дали е во ред беше најтежок, вели мајка на средношколец Денеска во селото ...

ЈАНКУЛОСКА: Инцидентите не се само безбедносен, туку и социолошки проблем

Телеграф - 15.11.2013

Вчера имаше повеќе инциденти, од кои најсериозен беше во автобусот на ЈСП, а МВР интензивно постапува по сите случаи во рамките на своите надлежности и дејствувања, истакна министерката Министерката ...

СДСМ: Инцидентите се резултат на поделеноста во општеството

Телеграф - 15.11.2013

Храброста на предизвикувачите на ваквите инциденти доаѓа од неефикасноста на МВР да превенира вакви состојби, смета портпаролот на социјалдемократите, Петре Шилегов Според Петре Шилегов, портпарол на ...

Шилегов: Тепањето на децата во автобусот „65“ е резултат на неефикасноста на МВР

Бриф - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобус, каде што настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владеачка гарнитура, вели ...

Уште еден инцидент во автобус број „7“

Телеграф - 15.11.2013

Физички било нападнато петнаесетгодишно момче од страна на неколкучлена група на малолетници Попладнево околу 13 часот во авотобусот со број „седум“ кај транспортниот центар се случил уште еден ...

Полиција се уште ги бара насилниците од вчерашниот инцидент

Тера - 15.11.2013

Полицијата се уште трага по десетмината напаѓачи кои во четвртокот околу 19 часот во Синѓелиќ, маскирани и вооружени претепаа шестмина малолетници во автобусот број 65.

Ристовски со остра критика за вчерашната тепачка

Курир - 15.11.2013

Министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, најостро го осуди вчерашниот настан, кога беа нападнати патници во автобус. -Независно дали тоа се случува во автобус или на улица, било која ...

Ристовски најостро ја осуди вчерашната тепачка во автобус

Република - 15.11.2013

Спиро Ристовски Министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, најостро го осуди вчерашниот настан, кога беа нападнати патници во автобус. - Независно дали тоа се случува во автобус или на ...

Состојбата на децата од Стајковци е добра: Девојчето било удрено со метална шипка по глава

Популарно - 15.11.2013

Состојбата на повредените во синоќешната тепачка во градскиот автобус 65 е стабилна, потврдуваат докторите. Две момчиња кои биле примени во ургентниот центар во Скопје биле пуштени на домашно ...

Ристовски го осуди инцидентот во автобус на ЈСП каде беа претепани 8 деца

Press24 - 15.11.2013

Министерот за образование и наука, Спиро Ристовски, денеска остро го осуди инцидентот кој вчера се случи во автобус на ЈСП. - Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во ...

Децата тепани во автобусот 65 се во стабилна состојба

Република - 15.11.2013

Докторите за медиумите велат дека состојбата на повредените во синоќешната тепачка во градскиот автобус 65 е стабилна. На домашно лекување се пуштени две момчиња кои биле примени во ургентниот центар ...

Петнаесетмина претепале малолетник во автобус на ЈСП

Sky - 15.11.2013

Околу 15 ученици, вчера на улица „Трета Македонска Бригада“ на автобуска постојка во автобус бр. 33 на ЈСП, без повод и причина физички го нападнале М.С.

Во ист ден два инциденти во автобуси на ЈСП - 15 насилници претепале малолетник

Press24 - 15.11.2013

Уште еден инцидент се случил вчера во автобус на ЈСП. Околу 13 часот на улицата „Трета Македосна Бригада“, на автобуска постојка во автобус со број 33, група од 15 без никаква причина се збеснала и ...

Повредените деца пуштени дома, МВР трага по напаѓачите

Курир - 15.11.2013

Во стабилна состојба и пуштени на домашно лекување се шесте деца кои вчера попладнето беа повредни при нападот на автобус со број 65 на ЈСП. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

Јанкулоска : Работиме на расчистување на вчерашниот инцидент

Нетпрес - 15.11.2013

Полицијата ги превзема сите мерки за расчистување на вчерашниот инцидент во автобусот со број 65 во скопското село Сингилиќ при кој што беа повредени шест малолетници, вели министерката за внатрешни ...

Малолетник претепан од ученици

Курир - 15.11.2013

Околу 15 ученици без повод и причина физички го нападнале М.С.(17). Нападот се случил вчера околу 13:00 часот, на ул. „Трета Македосна Бригада“ на автобуска постојка во автобус бр. 33 на ЈСП.

Стајковци не е единствениот инцидент – вчера имало уште две тепачки

Република - 15.11.2013

Вкупно три тепачки на автобуски постојки се регистрирани во полицискиот билтен за вчерашниот ден. Освен тепачката што се случи во селото Синѓелиќ, кога 10-15 маскирани лица претепаа осум средношколци ...

Вкупно три тепачки на автобуски постојки, десетина претепани

Portal - 15.11.2013

Вкупно три тепачки на автобуски постојки се регистрирани во четвртокот во полицискиот билтен. Освен тепачката што се случи во селото Синѓелиќ, кога 10-15 маскирани лица претепаа осум средношколци во ...

Децата претепани со шипки во автобусот на ЈСП се во стабилна состојба

Press24 - 15.11.2013

Младите момчиња кои синоќа биле примени во Ургентниот центар во Скопје по инцидентот во автобусот на ЈСП со број 65, се во стабилна состојба и веќе се пуштени на домашно лекување.

Ристовски: Сериозна критика и осуда за вчерашната тепачка

Sky - 15.11.2013

Вчерашниот настан, кога беа нападнати патници во автобус наиде на осуда од министерот за образование и наука Спиро Ристовски. - Независно дали тоа се случува во автобус или на улица, било која ...

Вкупно три тепачки на автобуски постојки, десетина претепани

Хајд Парк - 15.11.2013

Вкупно три тепачки на автобуски постојки се регистрирани во четвртокот во полицискиот билтен. Освен тепачката што се случи во селото Синѓелиќ, кога 10-15 маскирани лица претепаа осум средношколци во ...

МВР трага по насилниците кои со шипки претепаа деца во автобус на ЈСП

Press24 - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, по инцидентите коивчера се случија во автобуси на ЈСП, информира дека МВР ги превзема сите мерки за откривање на сторителите и расчистување на ...

Шилегов: Дали инцидентите во автобусите се за дефокусирање на јавноста

Нетпрес - 15.11.2013

И по вчерашниот настан во автобусот 65 се отвора дилемата, дали инцидентите во автобусите се можеби поттикнати од други мотиви, со цел да се дефокусира вниманието на јавноста од реалните состојби и ...

Шилегов: Дали инцидентите во автобусите се поттикнати од други мотиви?!

Sky - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобус, каде што настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владејачка гарнитура, тврди Петре ...

СДСМ: Кој и зошто ги поттикна инцидентите во автобусите?

Република - 15.11.2013

СДСМ обвини дека синоќешниот инцидент во автобус, кадешто настрадаа патници и претежно деца е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на владеачката гарнитура.

СДСМ: Инцидентот во 65-ка е резултат на политиките на поделеност и конфликтност

Хајд Парк - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобус, кадешто настрадаа патници и претежно деца, е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владеачка гарнитура.

Полицијата се уште ги бара насилниците од вчерашниот инцидент

Хајд Парк - 15.11.2013

Полицијата се уште трага по десетмината напаѓачи кои во четвртокот околу 19 часот во Синѓелиќ, маскирани и вооружени претепаа шестмина малолетници во автобусот број 65.

И денеска инцидент- истепано момче во автобус со број 7

Република - 15.11.2013

По вчерашниот инцидент во скопско Стајковци денеска повторно е истепан ученик. Овој пат инцидентот се случил кај Транспортниот центар, во автобус со број 7.

Врие во Скопје: Повторно тепачка во автобус!

Sky - 15.11.2013

Не помина многу време од вчерашниот инцидент во Стајковци, денеска нова тепачка - малолетник бил претепан во автобусот со број 7. Малолетникот бил нападнат од поголема група кај Транспортниот центар.

Уште една тепачка во ЈСП: Група насилници нападнале малолетник

Нетпрес - 15.11.2013

Без причина малолетник бил нападнат од група насилници во автобусот број 7. Според првичните информации од полицијата инцидентот се случил во автобусот број 7 на ЈСП околу 13 часот во близина на ...

Полиција се уште ги бара насилниците од вчерашниот инцидент

Portal - 15.11.2013

Полицијата се уште трага по десетмината напаѓачи кои во четвртокот околу 19 часот во Синѓелиќ, маскирани и вооружени претепаа шестмина малолетници во автобусот број 65.

Нова тепачка во автобус на ЈСП

Press24 - 15.11.2013

Не помина многу време од вчерашниот инцидент во Стајковци, денеска нова тепачка - малолетник бил претепан во автобусот со број 7. Малолетникот бил нападнат од поголема група кај Транспортниот центар.

Полицијата се уште трага по напаѓачите на автобусот 65 – минатата ноќ се случиле уште 3 инциденти

Популарно - 15.11.2013

Полицијата се уште трага по десетмината напаѓачи кои во четвртокот околу 19 часот во Синѓелиќ, маскирани и вооружени претепаа шестмина малолетници во автобусот број 65.

Нов инцидент во автобус на ЈСП! Претепано 15 годишно момче!

За Се - 15.11.2013

Попладнево околу 13 часот во автобусот со број „7“ кај Транспортниот центар се случил уште еден инцидент. Не помина многу време од вчерашниот инцидент во Стајковци, денеска нова тепачка – малолетник ...

Вкупно три тепачки на автобуски постојки, десетина претепани

Макфакс - 15.11.2013

Вкупно три тепачки на автобуски постојки се регистрирани во четвртокот во полицискиот билтен. Освен тепачката што се случи во селото Синѓелиќ, кога 10-15 маскирани лица претепаа осум средношколци во ...

Полиција се уште ги бара насилниците од вчерашниот инцидент

Макфакс - 15.11.2013

Полицијата се уште трага по десетмината напаѓачи кои во четвртокот околу 19 часот во Синѓелиќ, маскирани и вооружени претепаа шестмина малолетници во автобусот број 65.

СДСМ: Инцидентот во 65-ка е резултат на политиките на поделеност и конфликтност

Макфакс - 15.11.2013

Синоќешниот инцидент во автобус, кадешто настрадаа патници и претежно деца, е резултат на политиките на поделеност и конфликтност во општеството што се дело на оваа владеачка гарнитура.

Нападнат малолетник во автобус на ЈСП

Макфакс - 15.11.2013

Малолетник бил нападнат без причина во петок попладне во автобус број 7 на ЈСП Скопје. Според полициски извори, инцидентот се случил во близина на Транспортниот центар, а полицијата трага по ...

Тепаните деца од Стајковци се во стабилна здравствена сотојба

Денешен - 15.11.2013

Две момочиња кои биле примени во ургентниот центар во Скопје биле пуштени на домашно лекување по направените снимки на главата, каде се утврдило дека нема тешки повреди, дознава Канал 5.

Ристовски најостро го осуди инцидентот во автобусот на ЈСП

Lider - 15.11.2013

Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во автобус или на улица заслужува сериозна критика и осуда, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски за ...

Министерот Ристовски со осуда за вчерашниот инцидент во автобус на ЈСП

Денешен - 15.11.2013

Најостро го осудувам настанот и сметам дека независно дали се случува во автобус или на улица заслужува сериозна критика и осуда, изјави министерот за образование и наука Спиро Ристовски за ...

Повеќе ученици нападнати на автобуски постојки во Скопје

Inpress - 15.11.2013

Скопје, 15. ноември 2013 (ИНПРЕС) Вчера на ул. „Трета Македонска Бригада“ во автобус на ЈСП Скопје, околу 15 ученици без повод и причина физички го нападнале М.С.

Нов инцидент, малолетник претепан и во “седмица” на ЈСП

Lider - 15.11.2013

Покрај вчерашните три одделни инциденти во градски автобуси и на постројки низ градов, малолетик исто така бил претепа и денеска. Имено инцидентот се случил во близина на Транспортниот центар при што ...

МВР трага по напаѓачите во автобусот, повредените деца пуштени дома

Денешен - 15.11.2013

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во ...

За само девет месеци 140 малолетници добиле пријави за учество во инциденти

Maxim - 15.11.2013

Во првите 9 месеци годинава дури 140 малолетници добиле пријави за учество во насилни инциденти. Според податоците од полицијата, за инциденти слични на вчерашниот кога во автобус со број 65 во Ченто ...

Внимавајте: во автобуси на ЈСП пропаѓаат нозе (ФОТО)

МКД - 12.11.2013

Патници во ЈПС, внимавајте ако ви дојде бел автобус – може да пропаднете „во земја“. Утрово во еден таков автобус се случил за среќа мал инцидент - на линијата 7, број на кола 898, на еден граѓанин ...

Под пропадна под ногата на патник во автобус на ЈСП

+инфо - 12.11.2013

Во автобус на Јавното сообраќајно претпријатие, што утрово сообраќал на линијата број 7, одеднаш пропаднал дел од подот, што предизвикало вознемиреност кај патниците.