TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ексминистерот за полиција Џанго ќе ја брани Митрова

Утрински - 10.10.2009

Поранешниот прв човек на полицијата, Љубомир Михајловски-Џанго, кој беше министер во времето на владата на Владо Бучковски, е адвокатот кој ќе ја застапува ...

„Случајот Митрова“ во рацете на судот и дипломатијата

Утрински - 10.10.2009

ГЕВГЕЛИЈА - На гевгеличани веќе како да им е преку глава од нивната сограѓанка Спаска Митрова, која од неодамна е декларирана „благонадежна Б’лгарка“.Нејзиното ...

ВМРО–ДПМНЕ - Никој не вршел притисок врз Груевски!

Сител - 10.10.2009

БОРИСОВ БАРА МАКЕДОНИЈА ДА ИСПОЛНИ НЕДОНЕСЕНА СУДСКА ОДЛУКА Никој не вршел притисок врз премиерот Груевски.

Митрова: Јас сум Бугарка и затоа бев малтретирана

А1 - 09.10.2009

Враќање на ќерката и докажување дека невина лежела в затвор, ова се приоритетите на Спаска Митрова по излегувањето од Идризово.

Македонија - Спаска излезе од затвор

Време - 09.10.2009

Валентина Стојанчевска Спаска Митрова, гевгеличанката со бугарски пасош, вчера излезе од затворот „Идризово“ во Скопје, дваесет дена пред истекот на ...

Офанзива на Софија против Македонија во Брисел

Утрински - 09.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Бугарските европарламентарци се обединија вчера против Македонија, и сите до еден застанаа зад писмото на Евгени Кирилов до ...

Спаска Митрова излезе од затвор и право во бугарска амбасада

Утрински - 09.10.2009

Веста за предвременото пуштање на слобода на гевгеличанката Спаска Митрова вчера предизвика големо изненадување во јавноста и беше вест број еден како во ...

Б. Димитров: Тивка дипломатија и притисок за ослободување на Спаска

Форум - 09.10.2009

За ослободувањето на Спаска Митрова се водеше тивка дипломатија во рамки на која беше вршен сериозен притисок од бугарскиот премиер врз неговиот македонски ...

Спаска излезе од затворот

Н.Македонија - 09.10.2009

Таа е ослободена 20 дена порано поради добро однесување Спаска Митрова, гевгеличанката со бугарска патна исправа, вчераутро е ослободена од скопскиот затвор, ...

Во затворот ми велеа да се убијам затоа што сум Бугарка

Идивиди - 09.10.2009

Командирка во затворот ми велеше да земам пушка и да се убијам затоа што сум се декларирала како Бугарка, вели гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова ...

Протоѓер:Б. Димитров е несериозен и им прави контра услуга на бугарската држава

Форум - 09.10.2009

„Божидар Димитров е несериозен и им прави контра услуга на бугарската држава, дипломатија и добрососедските односи“, обвини денеска Генералниот секретарот на ...

Спаска – легенда, Борисов се заканува

Алфа - 09.10.2009

Возбуда, радост, горчина и закани. Измешани се чуствата во Бугарија по предвременото ослободување на Спаска Митрова.

Бугарскиот Премиер извршил притисок врз неговиот македонски колега за ослободување на Спаска Митрова

Канал5 - 09.10.2009

Бугарскиот Премиер извршил притисок врз неговиот македонски колега за ослободување на Спаска Митрова – тврди Божидар Димитров.

Спаска Митрова - Не сум Македонка, јас сум Бугарка

Сител - 09.10.2009

Спаска Митрова во интервју за БТВ. - Сакам да ти поставам едно многу важно прашање: ти си Македонка, нели? - Не, јас сум Бугарка.

Борисов ќе се сретне со Митрова во Сандански

Нетпрес - 09.10.2009

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов ќе се сретне денеска со Спаска Митрова во градот Сандански. Средбата била закажана за 17 часот, јавува агенцијата “Фокус“.

ВИДЕО: Митрова: Во затворот ми велеа да се убијам затоа што сум Бугарка

Нетпрес - 09.10.2009

Командирка во затворот ми велеше да земам пушка и да се убијам затоа што сум се декларирала како Бугарка, вели гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова ...

Протуѓер го демантира Димитров, Борисов не вршел притисок врз Груевски

Нетпрес - 09.10.2009

Божирад Димитров е несериозен и им прави контра услуга на бугарската држава, дипломатија и добрососедски односи, вака генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ, ...

Б.Димитров – Тивка дипломатија и притисок за ослободување на Спаска

Макфакс - 09.10.2009

Софија / 09.10.09 / 10:48 За ослободувањето на Спаска Митрова се водеше тивка дипломатија во рамки на која беше вршен сериозен притисок од бугарскиот премиер ...

Митрова – Македонија ми е туѓа

Макфакс - 09.10.2009

Софија / 09.10.09 / 17:22 Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова денеска во Сандански се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој и вети ...

Протоѓер негира дека имало притисок од Бугарија

Макфакс - 09.10.2009

Скопје / 09.10.09 / 17:58 Според, шефот на кабинетот на премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓер бугарскиот министер Божидар Димитров, кој ги пласираше тие ...

Мартин Протоѓер реагираше на изјавите на Божидар Димитров

Inpress - 09.10.2009

Скопје, 9. октомври (ИНПРЕС) Божидар Димитров е несериозен и им прави контра услуга на бугарската држава, дипломатија и добрососедските односи, реагираше ...

Спаска Митрева се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов

Inpress - 09.10.2009

Сандански, 9. октомври (ИНПРЕС) Повеќе од половина час траеше средбата меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов и Спаска Митрева, јавува новинската агенција Фокус.

Бојко Борисов - Македонија да си ги исполни обврските, ако смета на поддршка од Бугарија

Inpress - 09.10.2009

Сандански, 9. октомври (ИНПРЕС) Македонија да си ги исполни обврските - како оние за детето на Спаска Митрова, ако смета дека е правна држава и доколку смета ...

Спаска Митрова пуштена од затвор

А1 - 08.10.2009

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова изутрината е ослободена од затворот „Идризово“ во Скопје, дваесеттина дена пред истекот на тримесечната ...

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева пуштена од затвор

Алфа - 08.10.2009

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева изутрината е ослободена од затворот „Идризово“ во Скопје, дваесеттина дена пред истекот на тримесечната ...

Спаска Митрева пуштена од затвор

Идивиди - 08.10.2009

Скопје, 8 октомври (МИА) - Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева изутрината е ослободена од затворот „Идризово“ во Скопје, дваесеттина дена пред ...

Ослободена Спаска Митрова

Алсат-М - 08.10.2009

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова утринава е ослободена од затворот „Идризово“, на помалку од еден месец пред истекот на нејзината казна.

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова пуштена од затвор

Кајгана - 08.10.2009

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева изутрината е ослободена од затворот „Идризово“ во Скопје, дваесеттина дена пред истекот на тримесечната ...

Спаска Митрова пуштена на слобода

Алфа - 08.10.2009

Спаска Митрова предвреме е на пуштена на слобода. Ја помилувал директорот на Идризово, Миле Младеновски оти била примерен затвореник.

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева пуштена од затвор

Сител - 08.10.2009

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова утрово беше пуштена од затворот Идризово 20 дена пред истекот на тримесечната затворска казна.

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева ослободена

Кирилица - 08.10.2009

Митрева е ослободена со одлука на директорот на затворот Миле Младеновски, кој има право на тоа согласно член 206 од Законот за извршување санкции ...

Спаска Митрова пуштена од затвор

Канал5 - 08.10.2009

Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрева изутрината е ослободена од затворот „Идризово“ во Скопје, дваесеттина дена пред истекот на тримесечната ...

Спаска Митрова излезе од Идризово

Канал5 - 08.10.2009

20 дена порано гевгеличанката Спаска Митрова го напушти затворот Идризово. Наместо од 28 октомври кога и истекуваше тримесечната затворска казна, Спаска е на ...

Од Идризово директно во бугарската амбасада

Сител - 08.10.2009

Бугарската амбасада во Скопје беше првата дестинација на Спаска Митрова по нејзиното ослободување утрово од затворот Идризово.

Директорот на Идризово ја спаси Спаска

Вечер - 08.10.2009

"Одлуката е донесена по овластување врз основ на членот 206 од Законот и директорот може да донесе одлука за предвремено отпуштање од затворот.

Спаска Митровa ослободена од затвор еден месец порано

Нетпрес - 08.10.2009

Спаска Митрова утрово излезе од затворот “Идризово“, еден месец пред истекот на тримесечната затворска казна на која ја осуди судот поради непочитување на ...

Ослободена Спаска Митрова

Макфакс - 08.10.2009

Скопје / 08.10.09 / 11:44 Гевгеличанката со бугарски пасош Спаска Митрова утринава е ослободена од затворот „Идризово“, на помалку од еден месец пред истекот ...

Спаска Митрова излезе од затвор

Inpress - 08.10.2009

Софија, 8. октомври (ИНПРЕС) Спаска Митрова била ослободена од затвор утринава во 8 часот и 40 минути по локално време, јави бугарската агенција „Фокус“.

Божидар Димитров - зад Митрова застана комплетната бугарска држава

Inpress - 08.10.2009

Софија,8. октомври (ИНПРЕС) Едногласно и без никаква задршка случајот на Спаска Митрова, кој е во надлежност на Министерството за надворешни работи, беше ...

Каракачанов и Митрова, како повод за бугарско "не" за Македонија во ЕУ

Inpress - 08.10.2009

Софија, 8. октомври (ИНПРЕС) Ослободување на Спаска Митрова не треба да ги занесува бугарските власти дека Македонија, макар и за малку го променила својот ...

Прванов - ослободувањето на Митрова задоцнет и симболичен чин

Inpress - 08.10.2009

Софија, 8. октомври (ИНПРЕС) Претседателот на Република Бугарија Георги Прванов, со олеснување ја примил веста за ослободувањето на Спаска Митрова,се вели во ...

Македонија била откината од Бугарското царство, вели министерот за дијаспора Божидар Димитров

Канал5 - 06.10.2009

Има Грци што говорат славјански. Точно така е запишано во грчките документи, без да се прецизира на кој словенски етнос се мисли.

"Бугарско државјанство по забрзана процедура" ?

Inpress - 06.10.2009

Софија, 6. октомври (ИНПРЕС) Министерот задолжен за Бугарите во странство,при Кабинетот на Бојко Борисов, во бугарскиот парламент предложи измени и ...