TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонско семејство во Австрија вдоми бегалец

Нова ТВ - 11.10.2015

Јелена Хаџи-Митрова (Еци) и Горјан Заревски- Бак се Македонци кои 25 години живеат во Мондзе, Австрија, на 30 километри од Салцбург. За време на напливот од бегалци во градот тие му го понудиле својот дом за живеалиште на младиот Закариа Нхили од ...

Нова ТВ: Македонско семејство од Австрија вдоми белагец

+инфо - 11.10.2015

Јелена Хаџи-Митрова (Еци) и Горјан Заревски- Бак се Македонци кои 25 години живеат во Мондзе, Австрија, на 30 километри од Салцбург. За време на напливот од бегалци во градот тие му го понудиле својот дом за живеалиште на младиот Закариа Нхили од ...

Поддршката кон партијата на Меркел опаѓа поради бегалците

Канал5 - 11.10.2015

Според истражувањето на неделникот „Билд ам Сонтаг“ поддршката на партијата на германската канцеларка е на најниско во последните две години. Ова се должи на незадоволството поради ширењето на рекордниот прилив на бегалци.

Меркел: Германската влада нема да ги зголеми даноците поради бегалците

Фактор - 11.10.2015

Германската влада нема да ги зголеми даноците, поради драстичното зголемување на трошоците за бегалци, кои продолжуваат да пристигнуваат во Германија. Ова го соопшти канцеларката Ангела Меркел во интервју за германскиот “Билд”, извадоци кои беа ...

Во Србија отворена апликација за бегалци

Вечер - 11.10.2015

Андроид апликацијата 'Asylum in Serbia' на бегалците им дава информации за мапите на патиштата, за границите, временската прогноза... Центарот за заштита и помош на баратели на азил во Прешево отвори андроид апликација "Asylum in Serbia", за ...

Вулин: И денеска се очекуваат од 6.000 до 7.000 бегалци

Идивиди - 10.10.2015

Српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин изјави дека и денеска се очекува во Србија да влезат од 6.000 до 7.000 бегалци, најавувајќи дека кон почетокот на следната недела ќе биде отворен нов регистрациски ...

Вулин: И денеска се очекуваат од 6.000 до 7.000 бегалци

+инфо - 10.10.2015

Српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин изјави дека и денеска се очекува во Србија да влезат од 6.000 до 7.000 бегалци, најавувајќи дека кон почетокот на следната недела ќе биде отворен нов регистрациски ...

Шпански кловнови ги забавуваат бегалците во Гевгелија

Убавина и Здравје - 10.10.2015

Екипата на Убавина&здравје која завчера беше во посета на кампот за бегалци во Гевгелија, меѓудругото, беше сведок и на циркуска точка изведена од страна на таканаречените „Кловнови без граници“ – непрофитна организација, која им нуди насмевки и ...

Вулин: И денеска се очекуваат од 6.000 до 7.000 бегалци

Сител - 10.10.2015

Српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин изјави дека и денеска се очекува во Србија да влезат од 6.000 до 7.000 бегалци, најавувајќи дека кон почетокот на следната недела ќе биде отворен нов регистрациски ...

Србија отвара нов камп за бегалци во Бујановац

Вечер - 10.10.2015

Вулин изјави дека вчерашниот ден, кога во Србија влегле околу 7.000 бегалци бил тежок, но дека сите тие биле регистрирани, нахранети и медицински згрижени, јавува Танјуг. Српскиот министер за труд, Александар Вулин изјави дека денеска се очекува во ...

Србија отвара нов регистрационен камп за бегалци во Бујановац

еМагазин - 10.10.2015

Српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин изјави дека и денеска се очекува во Србија да влезат од 6.000 до 7.000 бегалци, најавувајќи дека кон почетокот на следната недела ќе биде отворен нов регистрациски ...

Вулин: И денеска се очекуваат од 6.000 до 7.000 бегалци

Репортер - 10.10.2015

Српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин изјави дека и денеска се очекува во Србија да влезат од 6.000 до 7.000 бегалци, најавувајќи дека кон почетокот на следната недела ќе биде отворен нов регистрациски ...

Како стравот ја затвори Америка за Сиријците

Оff.net - 10.10.2015

САД годишно прифаќаат поголем број на бегалци од која било друга држава, и покрај тоа во оваа бројка речиси да нема ниту еден од милионите бегалци од Сирија. Официјалното објаснување е - заради безбедност, аргумент што претставниците на повеќе ...

Вулин: И денеска се очекуваат од 6.000 до 7.000 бегалци

Lider - 10.10.2015

Српскиот министер за труд, вработување, боречки и социјални прашања Александар Вулин изјави дека и денеска се очекува во Србија да влезат од 6.000 до 7.000 бегалци, најавувајќи дека кон почетокот на следната недела ќе биде отворен нов регистрациски ...

Ерјавец предупредува на нов, поголем прилив на бегалци

Телма - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Тој на Конференцијата за бегалци и миграциските текови во ...

ЕУ почна да го спроведува планот за релокација на бегалците

Телма - 09.10.2015

Со силна надеж за нов живот, уверени дека и за нив има иднина, денеска од римскиот аеродром Чампино, замина првата група бегалци од Италија во Шведска, согласно новата европска политика за распределба на мигрантите.

Бегалците во Финска учат сексуално образование

365 - 09.10.2015

Имиграционата служба на Финска во партнерство со јавни организации започна програма за едукација на бегалците за сексуалните норми во земјата, пишува финскиот весник Ilta-Sanomat. Според изданието целта на програмата е да им се објасни на барателите ...

Словенија предупредува на нов, уште поголем бран бегалци

МКД - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот голем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди денес словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец. Ерјавец на Конференцијата за бегалците и миграциските текови ...

Расте бројот на напади врз бегалците во Германија

А1 On - 09.10.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска изјави дека годинава имало дури 490 напади врз сместувалишта за бегалци. „Сведоци сме на масовно зголемување на бројот на напади врз бегалски кампови на база на национална ...

Расте бројот на напади врз бегалците во Германија

+инфо - 09.10.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска изјави дека годинава имало дури 490 напади врз сместувалишта за бегалци. „Сведоци сме на масовно зголемување на бројот на напади врз бегалски кампови на база на национална ...

Социјалдемократските партнери на Меркел бараат да се намали бројот на имигрантите

А1 On - 09.10.2015

Двајца водечки претставници на Социјалдемократите (СПД) кои што се владини коалициони партнери на партијата ЦДУ на канцеларката Меркел бараат да се намали имиграцијата во Германија. Министерот за надворшени работи Франк Валтер Штајнмаер и ...

Бебе од 15 дена, најмал бегалец во кампот во Гевгелија

Убавина и Здравје - 09.10.2015

Вчера, додека екипата на „Убавина&здравје“ ја правеше репортажата за бегалците од Сирија, Палестина, Авганистан,…во кампот за бегалци во Гевгелија, наменета за ноемврискиот број на списанието, го запознавме и најмалиот бегалец – бебе од 15 дена кое ...

Шефот на словенечката дипломатија предупредува на нов, поголем бегалски бран

+инфо - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Тој на Конференцијата за бегалци и миграциските текови во ...

Социјалдемократските партнери на Меркел бараат да се намали бројот на имигрантите

+инфо - 09.10.2015

Двајца водечки претставници на Социјалдемократите (СПД) кои што се владини коалициони партнери на партијата ЦДУ на канцеларката Меркел бараат да се намали имиграцијата во Германија. Министерот за надворшени работи Франк Валтер Штајнмаер и ...

ГЕРМАНИЈА: Расте бројот на напади врз бегалците

Телеграф - 09.10.2015

Сведоци сме на масовно зголемување на бројот на напади врз бегалски кампови на база на национална нетрпеливост“, изјави Мезиер пред медиумите Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер изјави дека годинава имало дури 490 напади врз ...

Шефот на словенечката дипломатија предупредува на нов, поголем бегалски бран

Сител - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Тој на Конференцијата за бегалци и миграциските текови во ...

Шефот на словенечката дипломатија предупредува на нов, поголем бегалски бран

Репортер - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Тој на Конференцијата за бегалци и миграциските текови во ...

Шефот на словенечката дипломатија предупредува на нов, поголем бегалски бран

Либертас - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Тој на Конференцијата за бегалци и миграциските текови во ...

Словенечката дипломатија предупредува на нов, поголем бегалски бран

Република - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец. Тој на Конференцијата за бегалци и миграциските текови во ...

Расте бројот на напади врз бегалците во Германија

Република - 09.10.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска изјави дека годинава имало дури 490 напади врз сместувалишта за бегалци. – Сведоци сме на масовно зголемување на бројот на напади врз бегалски кампови на база на национална ...

Следува нов, уште поголем бран бегалци

Вечер - 09.10.2015

Словенија успешно одговори на првиот поголем прилив на бегалци, но сега може да се очекува нов бран, уште поголем, предупреди словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец фото: Наке Батев Словенија успешно одговори на првиот поголем ...

(ВИДЕО) Почна да се спроведува планот за релокација на бегалците

Репортер - 09.10.2015

Со силна надеж за нов живот, уверени дека и за нив има иднина, денеска од римскиот аеродром Чампино, замина првата група бегалци од Италија во Шведска, согласно новата европска политика за распределба на мигрантите, извор телма 19-тте млади ...

Расте бројот на напади врз бегалците во Германија

Денешен - 09.10.2015

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска изјави дека годинава имало дури 490 напади врз сместувалишта за бегалци. „Сведоци сме на масовно зголемување на бројот на напади врз бегалски кампови на база на национална ...

Меркел со остри критики кон владите од Источна Европа за бегалската криза

Нова ТВ - 08.10.2015

Источноевропските земји забораваат на своето минато, потенцирала на денешниот состанок на Европската народна партија, германската канцеларка Ангела Меркел, пренесува Политико . Меркел ги критикувала владите кои раководат во источноевропските земји ...

Демонтажа на министерот за внатрешни работи

Deutsche Welle - 08.10.2015

Активностите во бегалската криза во иднина ќе бидат координирани од канцеларката. Меркел го зголемува ризикот за себе со тоа што му ја одзема најважната задача на министерот за внатрешни работи, смета Матијас Белингер.

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија за бегалците

Утрински - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

Меркел ги искара источноевропските влади поради одбивањето на бегалците

МКД - 08.10.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги критикуваше владите на источноевропските земји кои одбиваат да ги прифатат бегалците обвинувајќи ги дека попуштаат пред предрасудите и го забораваат сопственото минато, пишува денес Политико .

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Здравство24 - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

+инфо - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Сител - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

Лука Пинаско: Бегалците геополитичко оружје на меѓународната заедница

Сител - 08.10.2015

Бегалците се користат како геополитичко оружје, а сето ова започна во 2011 година кога западната меѓународна заедница, преку масовните медиуми и невладините организации на САД и СОРОС ја финансираа „Арапската пролет“, смета италијанскиот ескперт ...

ЕУ најави дополнителни средства за Македонија и Србија за бегалците

Точка - 08.10.2015

Европската комисија одобри во четвртокот дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија во решавање на проблемот со бегалците, соопштено е во Брисел. Од наведената сума, десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете ...

Меркел во приватен разговор остро ја критикувала источноевропската политика кон бегалците

Точка - 08.10.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги критикувала владите на источноевропските членки на Европската унија кои одбиваат да ги прифатат бегалците, обвинувајќи ги дека попуштаат пред предрасудите и го забораваат своето минато, пишува во четвртокот ...

Меркел: "Кои сме ние да ги браниме христијаните ширум светот, ако велиме дека не сакаме муслимани или џамија во нашата ...

Точка - 08.10.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги критикуваше владите на источноевропските држави кои што одбиваат да ги прифатат бегалците обвинувајќи ги дека попуштаат пред предрасудите и забораваат на сопственото минато.

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Fox.mk - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Press24 - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Курир - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

ЕК: Дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Денешен - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

Бегалците геополитичко оружје на меѓународната заедница

Денешен - 08.10.2015

Бегалците се користат како геополитичко оружје, а сето ова започна во 2011 година кога западната меѓународна заедница, преку масовните медиуми и невладините организации на САД и СОРОС ја финансираа „Арапската пролет“, смета италијанскиот ескперт ...

ЕУ најави дополнителни средства за Македонија и Србија за бегалците

Денар - 08.10.2015

Европската комисија денеска одобри дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија во решавање на проблемот со бегалците, соопштено е во Брисел. Од наведената сума, десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави ...

ЕУ најави дополнителни средства за Македонија и Србија за бегалците

Макфакс - 08.10.2015

Европската комисија одобри во четвртокот дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија во решавање на проблемот со бегалците, соопштено е во Брисел. Од наведената сума, десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете ...

ЕК одобри дополнителни 17 милиони евра за Македонија и Србија

Република - 08.10.2015

Европската комисија одобри денеска дополнителни 17 милиони евра помош за Македонија и Србија за решавање на проблемот со бегалците. Од таа сума десет милиони ќе бидат наменети за јакнење на капацитетите на двете држави за прифаќање и сместување ...

Меркел во приватен разговор остро ја критикувала источноевропската политика кон бегалците

Макфакс - 08.10.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ги критикувала владите на источноевропските членки на Европската унија кои одбиваат да ги прифатат бегалците, обвинувајќи ги дека попуштаат пред предрасудите и го забораваат своето минато, пишува во четвртокот ...

Лука Пинаско: Бегалците геополитичко оружје на меѓународната заедница

Lider - 08.10.2015

Бегалците се користат како геополитичко оружје, а сето ова започна во 2011 година кога западната меѓународна заедница, преку масовните медиуми и невладините организации на САД и СОРОС ја финансираа „Арапската пролет“, смета италијанскиот ескперт ...

Ќе има уште 3 милиони бегалци од Сирија

Вест - 07.10.2015

БЕЛГИЈА, 7 октомври (АП) - Турција ја предупреди Европската унија дека уште 3 милиони бегалци би можеле да избегаат од Сирија, во период кога ЕУ се обидува да се соочи со најголемата миграција во последните неколку децении.

Нов силен бран бегалци од грчка страна, деновиве се очекуваат нови 10.000 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 07.10.2015

И покрај очекувањата за смирување на бранот бегалци на јужната македонска граница, денеска, наеднаш, сосема неочекувано во прифатниот центар во Гевгелија дојдоа неколку илјади бегалци повеќе од веќе вообичаениот број од две илјади.

Освен од Сирија, од кои други земји доаѓаат бегалците?

Факултети - 07.10.2015

Освен гризните жаришта во Сирија и Ирак, голем број бегалци се обидуваат да избегаат од Африка во Европа. Кои се тие и зошто тргнуваат долг и неизвесен пат кон Европа? Се чини дека на трагедиите им нема крај.

Турција очекува прилив од еден милион бегалци по руските напади во Сирија

Тера - 07.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони, ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне ...

Германската Влада усвои нов концепт за згрижување на бегалците

А1 On - 07.10.2015

Германската Влада денеска усвои нов концепт за згрижување на бегалците и за политички координатор го именува шефот на Канцеларската служба Петер Алтмаер, додека оперативните, стручни, организациски, правни и финансиски аспекти на бегалската криза и ...

Политичари од ЦДУ со критика до политиката на Меркел кон бегалците

А1 On - 07.10.2015

Триесет и четири политичари од германската Христијанско-демократска унија испратија писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое ја предупредуваат и и забележуваат за нејзината досегашна политика кон бегалците, јавуваат денеска германските медиуми.

Политичари од ЦДУ со критика до политиката на Меркел кон бегалците

+инфо - 07.10.2015

Триесет и четири политичари од германската Христијанско-демократска унија испратија писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое ја предупредуваат и и забележуваат за нејзината досегашна политика кон бегалците, јавуваат денеска германските медиуми.

Сириските бегалци во Германија избегале поради страв од режимот на Асад

А1 On - 07.10.2015

Најголем број од сириските бегалци кои што пристигнале во Германија своите домови ги напуштиле поради страв од режимот на Асад. Резултатите од интервјуата со околу 900 бегалци кои што пристигнале во Германија во август и септември покажуваат дека ...

Сириските бегалци во Германија избегале поради страв од режимот на Асад

Сител - 07.10.2015

Најголем број од сириските бегалци кои што пристигнале во Германија своите домови ги напуштиле поради страв од режимот на Асад. Резултатите од интервјуата со околу 900 бегалци кои што пристигнале во Германија во август и септември покажуваат дека ...

Низ Австрија само во септември поминале 200 илјади бегалци

Точка - 07.10.2015

Во актуелниот бегалски бран кој ја зафати Европа, низ Австрија само во минатиот месец поминале околу 200 илјади луѓе, покажува статистиката на австриското министерство за внатрешни работи, пренесуваат австриските медиуми.

Лука Пинаско: Бегалците геополитичко оружје на меѓународната заедница за притисок

Точка - 07.10.2015

Бегалците денес се користат како геополитичко оружје. Луѓето кои доаѓаат од Сирија не сакаат да останат во Македонија; тие сакаат да дојдат во центарот на Европа и Велика Британија. Тоа ќе помине, целта на надворешно поттикнатиот проток на бегалци е ...

Германската Влада усвои нов концепт за згрижување на бегалците

Сител - 07.10.2015

Германската Влада денеска усвои нов концепт за згрижување на бегалците и за политички координатор го именува шефот на Канцеларската служба Петер Алтмаер, додека оперативните, стручни, организациски, правни и финансиски аспекти на бегалската криза и ...

Сириски бегалци сакаат да станат христијани, за побрзо да избегаат од војната

Фактор - 07.10.2015

За да си го олеснат патот и што побрзо да избегаат од воените жаришта во Сирија, бегалците сакаат да преминат во Христијанство. Ова го велат сириски бегалци кои разовараат со Би-Би-Си, чекајки покрај турскиот брег на Егејско Море на шверцерите на ...

Политичари од ЦДУ со критика до политиката на Меркел кон бегалците

Репортер - 07.10.2015

Триесет и четири политичари од германската Христијанско-демократска унија испратија писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое ја предупредуваат и и забележуваат за нејзината досегашна политика кон бегалците, јавуваат денеска германските медиуми.

Германската Влада усвои нов концепт за згрижување на бегалците

Репортер - 07.10.2015

Германската Влада денеска усвои нов концепт за згрижување на бегалците и за политички координатор го именува шефот на Канцеларската служба Петер Алтмаер, додека оперативните, стручни, организациски, правни и финансиски аспекти на бегалската криза и ...

Политичари од ЦДУ со критика до политиката на Меркел кон бегалците

Денешен - 07.10.2015

Триесет и четири политичари од германската Христијанско-демократска унија испратија писмо до канцеларката Ангела Меркел, во кое ја предупредуваат и и забележуваат за нејзината досегашна политика кон бегалците, јавуваат денеска германските медиуми.

Европски експерти во кампот во Гевгелија

МРТ - 07.10.2015

Тие од градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов, беа информирани за состојбата со бегалците, а претставниците на ЕУ најавија финансиска поддршка во комунална опрема и услуги... Делегација на ЕУ, предводена од Јаромир Левичек и Паоло Бенвенути, ...

Низ Австрија само во септември поминале 200 илјади бегалци

Макфакс - 07.10.2015

Во актуелниот бегалски бран кој ја зафати Европа, низ Австрија само во минатиот месец поминале околу 200 илјади луѓе, покажува статистиката на австриското министерство за внатрешни работи, пренесуваат австриските медиуми.

Сириските бегалци во Германија избегале поради страв од режимот на Асад

Репортер - 07.10.2015

Најголем број од сириските бегалци кои што пристигнале во Германија своите домови ги напуштиле поради страв од режимот на Асад. Резултатите од интервјуата со околу 900 бегалци кои што пристигнале во Германија во август и септември покажуваат дека ...

Лука Пинаско: Бегалците геополитичко оружје на меѓународната заедница за притисок

Макфакс - 07.10.2015

Бегалците денес се користат како геополитичко оружје. Луѓето кои доаѓаат од Сирија не сакаат да останат во Македонија; тие сакаат да дојдат во центарот на Европа и Велика Британија. Тоа ќе помине, целта на надворешно поттикнатиот проток на бегалци е ...

Германската Влада со нов концепт за згрижување на бегалците

Република - 07.10.2015

Германската Влада денеска усвои нов концепт за згрижување на бегалците и за политички координатор го именува шефот на Канцеларската служба Петер Алтмаер, додека оперативните, стручни, организациски, правни и финансиски аспекти на бегалската криза и ...

Сириските бегалци во Германија избегале поради страв од режимот на Асад

Lider - 07.10.2015

Најголем број од сириските бегалци кои што пристигнале во Германија своите домови ги напуштиле поради страв од режимот на Асад. Резултатите од интервјуата со околу 900 бегалци кои што пристигнале во Германија во август и септември покажуваат дека ...

Германската Влада усвои нов концепт за згрижување на бегалците

Lider - 07.10.2015

Германската Влада денеска усвои нов концепт за згрижување на бегалците и за политички координатор го именува шефот на Канцеларската служба Петер Алтмаер, додека оперативните, стручни, организациски, правни и финансиски аспекти на бегалската криза и ...

Во Медитеранот спасени повеќе од 1.800 бегалци

24 Вести - 06.10.2015

Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на либискиот брег во Средоземното Море, соопшти италијанската крајбрежна стража. Мигрантите се наоѓале во четири оштетени чамци и во уште два гумени чамци.

Турција очекува прилив од еден милион бегалци по руските напади во Сирија

24 Вести - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони, ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне ...

ЕУ и Турција со заеднички план за бегалската криза

Телма - 06.10.2015

Европската унија денеска во 15 часот ќе го објави кризниот план со Турција за решавање на проблемот со приливот на бегалците. -Јасно е дека ни е потребна Турција. Комисијата ќе стори се за да и помогне, изјави претседателот на Европската комисија ...

Куртумлуш:Очекуваме 1 милион бегалци по руските напади

Телма - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден ...

Туск: Турција предупредува - уште неколку милиони бегалци ќе ја напуштат Сирија

Нова ТВ - 06.10.2015

Првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави дека Турција ја предупредила Европската унија за можноста уште три милиони бегалци да ја напуштат Сирија. Во Турција се наоѓаат околу два милиона бегалци од Сирија, додека десетици илјади ...

За бегалците не смее да има „горни граници“

Deutsche Welle - 06.10.2015

Весникот „Билд“ наводно открил документ во кој се тврди дека во Германија ќе пристигнат околу 1,5 милиони бегалци. Наоми Конрад стравува дека тоа ќе им даде повод на оние кои бараат ограничувања Некои изјави многу добро ги опишуваат бруталноста и ...

Сиријката Сара едвај стигна до Македонија

Призма - 06.10.2015

Во кампот во Гевгелија деновиве може да се забележи дека бранот бегалци е стивнат. Голем дел од бегалците со кои разговаравме во кампот се образовани луѓе меѓу кои има пилоти, инженери и студенти.

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Утрински - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Турција очекува уште еден милион бегалци по руските напади во Сирија

Утрински - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден ...

Во Медитеранот спасени повеќе од 1.800 бегалци

Утрински - 06.10.2015

Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на либискиот брег во Средоземното Море, соопшти италијанската крајбрежна стража. Вкупно се спасени 1.830 луѓе кои се наоѓале во четири оштетени чамци и во уште два гумени чамци.

Туск: Можно е уште милиони бегалци да ја напуштат Сирија

Р.С.Европа - 06.10.2015

Претседателот на Советот на Европската унија, Доналд Туск изјави дека Турција ја предупредила ЕУ дека би можело уште милиони бегалци да ја напуштат Сирија поради војните. Туск денеска пред пратениците на ЕУ во Стразбур рече дека според проценките на ...

Сега му е мајката! Откако поскапе за 400 отсто, Македонски железници зема пари и за деца - паушално

МКД - 06.10.2015

Јавното претпријатие „Македонски железници" се однесува како да ќе нема утре! Откако од почетокот на бегалската го поскапе билетот Скопје-Табановце за 400 отсто, односно од 338 на 1.500 денари, „Македонски железници“ сега почна да наплаќа и за деца, ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

+инфо - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а никој нема намера да и помогне на Европа, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

ВНИМАНИЕ: Досега бегаа семејства – сега ќе има наплив на терористи кои бегаат од Сирија

МК News - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Алфа - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

А1 On - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со Социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Турција очекува прилив од еден милион бегалци по руските напади во Сирија

Алфа - 06.10.2015

Tурскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

А1 On - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Турција очекува прилив од еден милион бегалци по руските напади во Сирија

+инфо - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите в густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден ...

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

+инфо - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Во Медитеранот спасени повеќе од 1.800 бегалци

Идивиди - 06.10.2015

Рим, 6 октомври 2015 (МИА) –. Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на либискиот брег во Средоземното Море, соопшти италијанската крајбрежна стража. Вкупно се спасени 1.830 луѓе кои се наоѓале во четири оштетени чамци и ...

Европа препуштена сама на себе - се очекува нов бран од три милиони сириски бегалци

Канал5 - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да стигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а “на Европа никој нема намера да и помогне“. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Германија сака да го укине визниот режим со Турција?

Телеграф - 06.10.2015

Kанцеларката Ангела Меркел веќе разговара со Турција која што треба да за затвори својата граница кон Европа (Грција и Бугарија) за бегалците, пишува „Шпигел“ Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на ...

Руските напади во Сирија ќе донесат милион бегалци во Турција

Телеграф - 06.10.2015

Руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони, ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден милион лица Турскиот вицепремиер Нуман ...

Во Медитеранот спасени повеќе од 1.800 бегалци

Сител - 06.10.2015

Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на либискиот брег во Средоземното Море, соопшти италијанската крајбрежна стража. Вкупно се спасени 1.830 луѓе кои се наоѓале во четири оштетени чамци и во уште два гумени чамци.

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Н.Македонија - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск Турција ...

Спасени повеќе од 1.800 бегалци во Средоземно Море

Телеграф - 06.10.2015

Во оваа година повеќе од половина милион мигранти и бегалци дошле до Европа, а околу 2.900 ги загубиле животите на тој пат Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на либискиот брег во Средоземното Море, соопшти ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Точка - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да стигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а никој нема намера да и помогне на Европа. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Фајман: По примерот на Унгарија се гледа како "ѕидот функционира одлично"

Точка - 06.10.2015

Австрискиот канцелар Вернер Фајман истакна дека нема алтернатива за приемот на бегалците и не ја исклучува можноста дека би можело да дојде до зголемување на бројот на бегалците на гранцата кон Германија, пренесуваат австриските медиуми.

Жртва во пожар во германско прифатилиште за бегалци, илјадници на протестите во Дрезден

Точка - 06.10.2015

Едно лице загинало во понеделникот во пожарот кој избувна во азилантски центар во Заалфелд, на истокот од Германија, соопшти полицијата, додека во Дрезден илјадници луѓе на повикот на Pegida протестираа против сé поголемиот прилив бегалци во оваа ...

Ердоган: Во Европа се дојдени само 250 000 бегалци

Фактор - 06.10.2015

Само 250 000 бегалци пристигнале во Европа. Ова го изјавил турскиот претседател Реџеп Ердоган по разговорите во Брисел со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пренесоа агенциите.

Ова е првиот град кој ќе ги прифати сириските бегалци

Точка - 06.10.2015

Семејствата бегалци ќе допатуваат во овој град и ќе се обидат да започнат нов живот далеку од сè што ги мачело и натерало да побегнат. Глазгов ќе стане првиот град во Велика Британија кој ќе ги прифати бегалците од Сирија, откако мигрантската криза ...

Турција очекува над еден милион бегалци од Сирија

Локално - 06.10.2015

Руските воени напади во Сирија, ќе доведат до масовен прилив на бегалци во Турција. Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш е нарушен балансот на силите во густо населените региони, при што нивниот број може да достигне еден милион лица.

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

Локално - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со Социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Би-Би-Си: Сириски бегалци сакаат да преминат во Христијанството

Press24 - 06.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Репортер - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

По руските напади ќе има барем уште милион бегалци

Вечер - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија го нарушиле балансот на силите во густо населените региони и ќе доведат до масовен прилив на бегалци во Турција Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека ...

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

Репортер - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со Социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Никој нема намера да и помогне на Европа

Вечер - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа", изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Турција очекува масовен прилив на сириски бегалци

Репортер - 06.10.2015

Турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш изјави дека руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден ...

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

Либертас - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Денешен - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

Денешен - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со Социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Tурција очекува прилив од милион бегалци по руските напади во Сирија

Нетпрес - 06.10.2015

Руските воздушни напади во Сирија, кои го нарушиле балансот на силите во густо населените региони ќе доведат до масовен прилив на сириски бегалци во Турција, при што нивниот број може да достигне еден милион лица, изјавил турскиот вицепремиер Нуман ...

Во Медитеранот спасени повеќе од 1.800 бегалци

Денешен - 06.10.2015

Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на либискиот брег во Средоземното Море, соопшти италијанската крајбрежна стража. Вкупно се спасени 1.830 луѓе кои се наоѓале во четири оштетени чамци и во уште два гумени чамци.

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

Република - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со Социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Се се знае, еве колку бегалци ќе стигнат во Германија до 2016

Вечер - 06.10.2015

Некои изјави многу добро ги опишуваат бруталноста и ужасот на војната во Сирија. Како оваа на пример: Или мачката ќе умре, или твоето дете". Ајхам Ахмад, бегалец од Јармук пред неколку дена ми кажа дека никогаш не сакал да убива мачки или кучиња.

1.800 бегалци спасени во близина на Либискиот брег

МРТ - 06.10.2015

Во спасувачките акции учествувале три италијански бродови, како и по еден брод од Британија и Ирска... Повеќе од 1.800 бегалци се спасени во неколку операции во близина на Либискиот брег во Средоземното Море, соопшти италијанската крајбрежна стража.

Турција ја предупредила ЕУ дека уште три милиони бегалци би можеле да ја напуштат Сирија

Макфакс - 06.10.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во вторникот изјавил дека Турција ја предупредила Европската унија (ЕУ) за можноста уште три милиони бегалци да ја напуштат Сирија, пренесува АР.

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Нетпрес - 06.10.2015

Процените на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да стигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а никој нема намера да и помогне на Европа . Ова го изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Фајман: По примерот на Унгарија се гледа како „ѕидот функционира одлично“

Нетпрес - 06.10.2015

Австрискиот канцелар Вернер Фајман истакна дека нема алтернатива за приемот на бегалците и не ја исклучува можноста дека би можело да дојде до зголемување на бројот на бегалците на гранцата кон Германија, пренесуваат австриските медиуми.

Жртва во пожар во германско прифатилиште за бегалци, илјадници на протестите во Дрезден

Макфакс - 06.10.2015

Едно лице загинало во понеделникот во пожарот кој избувна во азилантски центар во Заалфелд, на истокот од Германија, соопшти полицијата, додека во Дрезден илјадници луѓе на повикот на Pegida протестираа против сé поголемиот прилив бегалци во оваа ...

Туск: Никој нема намера да и помогне на Европа

Lider - 06.10.2015

Проценките на Турција се дека уште околу три милиони бегалци би можеле да пристигнат во Европа од сирискиот град Алепо и околината, а „никој нема намера да и помогне на Европа“, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Германија размислува за укинување на визниот режим со Турција

Lider - 06.10.2015

Влијателниот германски весник „Шпигел“ тврди дека голем број од членовите на лидерите на сестринските партии ЦДУ и ЦСУ кои што заедно со Социјалдемократите (СПД) ја сочинуваат германската влада сметаат дека безвизен режим за Турција е изводлива ...

Жртва во пожар во германско прифатилиште за бегалци, илјадници на протестите во Дрезден

Sky - 06.10.2015

Едно лице загинало во понеделникот во пожарот кој избувна во азилантски центар во Заалфелд, на истокот од Германија, соопшти полицијата, додека во Дрезден илјадници луѓе на повикот на Pegida протестираа против сé поголемиот прилив бегалци во оваа ...

Во Женева почна годишната конференција за бегалци

Глас на Америка - 05.10.2015

Високиот комесар за бегалци при ОН, Антонио Гутерес побара поголема финансиска поддршка за справување со глобалната мигрантска криза. Кога Антонио Гутерес застана на чело на Агенцијата за бегалци на ОН во 2005-та, имаше 38 милиони раселени лица ...

Пожар во бегалски камп во Германија, нема повредени

Телма - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

Би-Би-Си: Сириски бегалци сакаат да преминат во Христијанството

24 Вести - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

ЕСИ предлага „Меркелов план“ за бегалците

Телма - 05.10.2015

Во својата анализа за начините на кои што може да се надмине бегалската криза што ја зафати Европа последнава година Европската иницијатива за стабилност (ЕСИ), влијателна невладина организација со седиште во Брисел, Берлин и Истанбул предлага низа ...

Атина на работ на издржливост

Deutsche Welle - 05.10.2015

Во Грција имаат пристигнато повеќе бегалци од кога било порано. Во Атина расте загриженоста не само поради подигањето огради на границите во Европа туку и поради претстојната зима. „Улицата наликуваше на река“, раскажува Малина Галину.

Средба со првата Белгијка која прими семејство бегалци од Сирија

Нова ТВ - 05.10.2015

По два месеци напорно патување од Сирија до Белгија, семејството Мезраб најде привремен дом кај Марсела Беник, 73 годишна бриселска пензионерка. «Живеам сама и имам соба од 15 квадрати во која има мебел но во неа никој не живее.

Подметнат пожар во прифатен центар за бегалци во Германија

Утрински - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

Германија: Можеби ќе ги враќаме бегалците во Хрватска и Словенија

МКД - 05.10.2015

Министерот за внатрешни работи на Германија Томас де Мезиер не ја исклучи можноста за враќање на бегалците во Словенија и Хрватска, пренесува хрватски Индекс. Како што кажа германскиот министер, во овие членки на Европската Унија, за разлика од ...

Бегалската криза се смирува, ќе се чека пролетта

МКД - 05.10.2015

Влегувањето на бегалците од Сирија, Иран, Јемен, Авганистан... во Македонија, преку Грција доби некаков вообичаен тек. Две до три илјади бегалци дневно се регистрираат во прифатниот центар во Гевгелија.

Каде спијат децата бегалци?

Факултети - 05.10.2015

Сирија исчезнува. Најмалку 4 милиони луѓе си заминале од земјата за време на последните години додека трае конфликтот, а иднината не изгледа светло. Повеќе од милион од овие бегалци се деца на возраст помала од 12 години.

Би-Би-Си: Сириски бегалци сакаат да преминат во Христијанството

А1 On - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Би-би-си: Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството

+инфо - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од конфликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-би-си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

ЕСИ предлага „Меркелов план“ за бегалците

А1 On - 05.10.2015

Во својата анализа за начините на кои што може да се надмине бегалската криза што ја зафати Европа последнава година Европската иницијатива за стабилност (ЕСИ), влијателна невладина организација со седиште во Брисел, Берлин и Истанбул предлага низа ...

Не ги сакаат: Запален прифатен центар за бегалци во Германија

МК News - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

Непознати лица предизвикале пожар во бегалски прифатен центар во Германија

Сител - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

ЕУ и Турција разработуваат план за спречување на бегалската криза

Канал5 - 05.10.2015

Европската унија и Турција разработиле план за сопирање на приливот на бегалци во Европа, пишуваат германските медиуми, повикувајќи се на извори во Комисијата и во германската влада. „Франкфуртер алгемајне сонтагзајтунг“ наведува дека според тој ...

Пожар во центар за бегалци во Германија

Точка - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

"Би-Би-Си": Сириски бегалци сакаат да станат христијани

Точка - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанство, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува "Би-Би-Си", повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Би-Би-Си: Сириски бегалци сакаат да преминат во Христијанството

Сител - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Драматична порака од Германија: Во земјата може да ни влезат 1,5 милиони мигранти, постои можност масовно да ги вратиме ...

Точка - 05.10.2015

"Грците и Унгарците нехумано се однесуваат кон бегалците, со Хрватска и Словенија ситуацијата е поинаква”. Германскиот министер за внатрешни работи, Томаз де Маизиере, не ја исклучил можноста за враќање на бегалците во Словенија и Хрватска, бидејќи ...

Балканска конференција за мигрантите

Сител - 05.10.2015

Наместо подобрување, сликите од Сирија секој ден потврдуваат се поголемо влошување на условите. Очигледно е дека напорите за овозможување на нормален живот за бегалците во нивната родна земја нема да успеат барем не во блиска иднина.

ЕК и Турција подготвиле план за сoочување со бегалската криза

Република - 05.10.2015

Европската комисија и Турција разработиле план за сопирање на приливот на бегалци во Европа, пишуваат германските медиуми, повикувајќи се на извори во Комисијата и во германската влада. - Франкфуртер Алгемајне Сонтагзајтунг наведува дека според тој ...

Непознати лица предизвикале пожар во бегалски прифатен центар во Германија

Денешен - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

Пожар во центар за бегалци во Германија

Нетпрес - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

Запален прифатен центар за бегалци во Германија

Курир - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.

Пожар во прифатен центар за бегалци во Германија

МРТ - 05.10.2015

Биле запалени тоалетите, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци... Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија.

ЕК и Турција со план да сопре бранот бегалци

МРТ - 05.10.2015

Според планот Турција ќе мора подобро да ја штити својата граница со Грција, а турските и грчките служби што ја контролираат границата на морето, заедно да патролираат и во источниот дел на Егејското Море...

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанство

Вечер - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Би-Би-Си: Сириски бегалци сакаат да преминат во Христијанството

Денешен - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

„Би-би-си“: Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанство

Република - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од конфликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

„Би-Би-Си“: Сириски бегалци сакаат да станат христијани

Нетпрес - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанство, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Bild: Германија годинава може да прими 1,5 милиони бегалци

Макфакс - 05.10.2015

Иако уште на почетокот од летото официјално се споменуваше бројката од 400.000 лица, Германија до крајот на 2015 би можела да се соочи со повеќе од 1,5 милиони бегалци, пишува во понеделникот весникот Bild повикувајќи се на извори во германската ...

Берлин: Можно е да ги враќаме бегалците во Хрватска и Словенија

Макфакс - 05.10.2015

Германскиот министер за внатрешни работи, Томас де Мезиер во понеделник изјави дека не ја исклучува можноста за враќање на бегалците во Хрватска и Словенија, имајќи предвид дека во овие членки на Европската унија, за разлика од Грција и Унгарија, ...

ЕСИ предлага „Меркелов план“ за бегалците

Репортер - 05.10.2015

Во својата анализа за начините на кои што може да се надмине бегалската криза што ја зафати Европа последнава година Европската иницијатива за стабилност (ЕСИ), влијателна невладина организација со седиште во Брисел, Берлин и Истанбул предлага низа ...

Би-Би-Си: Сириски бегалци сакаат да преминат во Христијанството

Репортер - 05.10.2015

Сириски бегалци сакаат да преминат во христијанството, со цел полесно и побрзо да заминат од кофликтите во својата земја, од каде бегаат кон Западот и ЕУ, пишува Би-Би-Си, повикувајќи се на разговори со Сиријци кои чекаат покрај турскит брег на ...

Пожар во центар за бегалци во Германија

Канал 77 - 05.10.2015

Непознати лица предизвикале пожар во прифатен центар за бегалци во општината Фрамар, во германската покраина Турингија. Биле запалени мобилните тоалети, поставени пред фискултурната сала, во која се сместени 10 бегалци.