TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПЦ: Барањето на МПЦ е бесмислено

Време - 08.10.2005

ПОНИШТУВАЊЕ НА ТУСКИ ФЕРМАН Нишкиот владика Иринеј од СПЦ вчера оцени дека е бесмислена намерата на МПЦ да побара од Турција поништување на декретот од 1767 година, со кој е укината охридската архиепископија. „Немам коментар, тоа е нонсенс.

Младите Македонци ја напуштаат МПЦ оти не ги разбираат литургиите

Време - 08.10.2005

ПРОБЛЕМИ НА ЦРКВАТА ВО АВСТРАЛИЈА Младите Македонци во Австралија престануваат да одат во црквите на МПЦ на тој континент и заминуваат во антиохиската или во англиканската црква. Причина за тоа е што тие слабо го разбираат македонскиот јазик и не можат да ги следат литургиите и богослужбите во ...

Викарните епископи не се заинтересирани за дијаспората

Утрински - 08.10.2005

Прес-конференција на преспанско-пелагонискиот митрополит Петар Идејата за враќање на манастирот "Св. Прохор Пчињски" не е напуштена, но за нејзина реализација заеднички мора да поработат Црквата и македонската држава, смета г.

Идејата на МПЦ да бара поништување на декретот од Турција е бесмислена!

Утрински - 08.10.2005

Според нишкиот владика Иринеј НИШ - Нишкиот владика Иринеј вчера изјави дека е бесмислена идејата на Македонската православна црква (МПЦ) да бара од Турција поништување на декретот за укинување на Охридската архиепископија, јавуваат српските медиуми. "Немам никаков коментар, тоа е нон-сенс.

На МПЦ и требаат и други лобисти

Дневник - 08.10.2005

ОЦЕНКА НА ВЛАДИКАТА ПЕТАР Македонската православна црква не е доволно афирмирана во православниот свет и затоа е потребно повеќе да се лобира кај другите православни цркви, вели владиката Петар. - Треба и другите во државата да лобираат за интересите на МПЦ, а не тоа да се остави само на Црквата.

На МПЦ и треба лобист од православниот свет

Вечер - 08.10.2005

На Македонската православна црква и треба лобист кој ќе ја промовира нашата вистина во светската јавност. Тоа може да бидат некои други цркви, но и разни организации, смета владиката Петар, кој, сепак, не можеше да каже дали некоја црква би се нафатила на такво нешто.

Иларион и Партениј се новите кандидати за Владици

А1 - 07.10.2005

Игумените Иларион и Партениј се двајцата нови кандидати за Владици, дознава А1 од извори во Синодот на МПЦ. Иларион е игумен во манастирот во Лесново, тој е духовно чедо на Владиката Агатангел, Партениј е игумен во Бигорски - тој важи за фаворит на портпаролот на МПЦ, Владиката Тимотеј.

Бесмислена идејата на МПЦ да бара поништување на декретот од Турција

Макфакс - 07.10.2005

Ниш Нишкиот владики Иринеј денеска изјави дека е бесмислена идејата на македонската православна црква (МПЦ) да бара од Турција поништување на декретот за укинување на Охридската архиепископија, јавуваат српските медиуми. “Немам никаков коментар, тоа е нонсенс.

Турскиот султан не можел да ја укине Охридската архиепископија

Дневник - 06.10.2005

БАРАЊЕ ДО ПАРЛАМЕНТОТ НА ТУРЦИЈА Ако турскиот парламент ја поништи султанската одлука со која беше укината Охридската архиепископија, тоа ќе значи дека МПЦ е автокефална црква, изјави вчера преспанско-пелагонискиот владика Петар.

Пусто турско!

Вечер - 06.10.2005

Архиепископскиот црковно-народен собор (АЦНС) на МПЦ ја поддржува идејата за остварување на официјална комуникација со владините институции на Република Турција, како легитимен наследник на Отоманската империја, во врска со документот од 1767 година за укинивањето на Охридската архиепископија, со ...

МПЦ ќе опстои на својата духовна мисија

Време - 05.10.2005

ЗАВРШИ СОБОРОТ ВО КАЛИШТА Македонската православна црква е уверена во својата духовна мисија и порачува дека ќе истрае во своето опстојување, беше речено на црковно-народниот собор во Калишта кај Струга. МПЦ останува единствена, без оглед на сите притисоци што ги трпи, а кои се резултат на ...

МПЦ бара Турција да го поништи актот за укинување на Охридската архиепископија

Утрински - 05.10.2005

Заврши архиепископскиот црковно-народен собор на МПЦ во Калишта кај Струга Архиепископскиот црковно-народен собор упати порака во која се истакнува дека нема да се согласи за прифаќање на поинакво име од уставното СТРУГА - Не треба да се плашиме од притисоците што ги трпи МПЦ, а се резултат на ...

МПЦ не прифаќа друго име освен уставното

Дневник - 05.10.2005

АРХИЕПИСКОПСКИ ЦРКОВНО-НАРОДЕН СОБОР МПЦ нема да прифати какви било отстапки за уставното има на Република Македонија, ниту ќе прифати какво и да е друго име освен уставното, се истакна во заклучоците на Архиепископскиот црковно-народен собор, кој заврши вчера во Калишта, кај Струга.

МПЦ бара поништување на документи од Турција

Канал5 - 05.10.2005

Македонската православна црква уште есенва очекува одговор од турските власти на барањето за формално укинување на документот со кој во 1767 година Отоманската Империја ја забрани Охридската архиепископија. Македонската православна црква уште есенва очекува одговор од турските власти на барањето за ...

Орден за владиката Кирил

Вечер - 05.10.2005

Архиепископскиот црковно-народен Собир му предложи на Синодот на МПЦ да му додели орден од прв ред "Свети Климент" на митрополитот Полошко- Кумановски, г. Кирил. Поводот за оваа иницијатива на највисокото тело на МПЦ е 40-годишнината од одржувањето на Црковно-народниот собир во 1967 година, на кој ...

Црквата не прифаќа име поинакво од Уставното

Вечер - 05.10.2005

СТРУГА, 5 ОКТОМВРИ. - Без оглед на сите притисоци што ги трпи МПЦ, а се резултат на несфатливата хегемонистичко-шовинистичка страст присутна во некои црковни и државни структури од соседните земји, ние ќе опстоиме. Ова е првата од 11-те точки на Резолуцијата што ја донесе Црковно-народниот собир по ...

МПЦ нема да прифати отстапки околу името на Македонија

А1 - 04.10.2005

Во врска со изјавите на некои политичари, околу најавите за можна промена и прифаќање на поинакво формулација од уставната, за името на Република Македонија, врвот на МПЦ нема да се согласи со прифаќање на поинакво име од уставното.

МПЦ да не се оддалечи од своето единство

Време - 04.10.2005

ПОЧНА АРХИЕПИСКОПСКО-ЦРКОВНИОТ НАРОДЕН СОБОР Не е далечен ниту еден пат без разлика од каде се патува. Најдалечно ќе биде ако се оддалечуваме од единството и соборноста на Црквата, односно ако бегаме од проблемите или ги одлагаме, друг и во друго време да ги решава, рече поглаварот на МПЦ г.г.

Г.г. Стефан: МПЦ не бега од проблемите

Вест - 04.10.2005

АРХИЕПИСКОПСКО ЦРКОВЕН НАРОДЕН СОБОР ВО КАЛИШТА КРАЈ СТРУГА На соборот се разговара за јакнењето на улогата на МПЦ, на нејзиното единство, а има најави дека ќе стане збор и за односите меѓу МПЦ и СПЦ "Соборот треба да придонесе во јакнењето на улогата на Македонската православна црква.

Иселениците во Сад и Канада бараат митрополит

Утрински - 04.10.2005

Во Калишта кај Струга започна архиепископскиот црковно-народен собор на МПЦ Со ваквата одлука ќе се намалеле притисоците на другите цркви СИМОН ИЛИЕВСКИ СТРУГА - По хиротонисувањето на тројцата епископи, со што се подмлади Македонската православна црква, се отвораат можности за пополнување на ...

Црквата и државата против супститутите на МПЦ

Дневник - 04.10.2005

ЦРКОВНО-НАРОДЕН СОБОР ВО КАЛИШТА Повикани сме да ги потврдиме соборноста, единството и заедништвото во МПЦ и да не дозволиме злите желби и планови на МПЦ и на се што е македонско да најдат место меѓу нас и почва за реализирање на нивните планови на просторот на нашата света црква - рече охридскиот ...

Нема да се занимаваме со шпекулации

Вечер - 04.10.2005

СТРУГА. - Потврдување на единството во Македонската Православна црква, материјално-финансиското работење, како и прецизирање на правната регулатива се основните теми на црковно-народниот собир, кој вчера и денес се одржува во Калишта.

МПЦ нема да прифати никакво друго име на државата освен уставното

Макфакс - 04.10.2005

Калиште/Струга Македонската црква ги предупреди денеска политичките елити во земјата дека нема да прифати било какви отстапки околу името на Македонија. „Вознемирени од најавите за можната промена на уставното име на Република Македонија, Архиепископскиот црковно народен собор донесе заклучок дека ...

Хиротонисан епископот полјански г. Пимен

Вест - 03.10.2005

ВО КАТЕДРАЛНАТА ЦРКВА СВЕТА СОФИЈА ВО ОХРИД Со свечениот чин на хиротонисување на новиот епископ на МПЦ Пимен во Охрид завршија неколкудневните чествувања по повод 1.100 години од изградбата на манастирот Свети Наум кај Охрид. Хиротонисувањето го изврши поглаварот на МПЦ г.г.

Хиротонисан новиот епископ г. Пимен

Време - 03.10.2005

ВО ЦРКВАТА „СВЕТА СОФИЈА“ ВО ОХРИД Новиот полјански епископ на Македонската православна црква, г. Пимен беше хиротонисан вчераутро во црквата „Света Софија“ во Охрид по одржувањето на светата архијерејска литургија. - Ние како црква и народ преку богомудриот Наум добивме свет ангел, добивме монах ...

Хиротонисан новиот владика г.Пимен

Утрински - 03.10.2005

По неколку века, во црквата Св. Софија извршено хиротонисување на македонско свештено лице СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - „Одамна овој древен катедрален храм на Охридската архиепископија, гордост на охридските архиепископи, не се радувал на чинот на архијерејска хиротонија.

Хиротонисан новиот епископ Пимен

Дневник - 03.10.2005

ВЧера Во црквата "Света СофиЈа" во Охрид Во црквата "Света Софија" во Охрид вчераутро беше хиротонисан новиот епископ полјански на МПЦ, г. Пимен. -Ние како црква и народ преку богомудриот Наум добивме свет ангел, добивме монах кој ни стана отец - татко на монаштвото и е еден од непоместливите ...

Започна црковно – народниот собор во Калиште

Макфакс - 03.10.2005

Струга Врвот на Македонската православна црква (МПЦ) и претставници на сите нејзини епархии во земјата и од дијаспората заседаваат денеска во струшкиот манастир Калиште. На дводневниот собор, што претпладнево го отвори Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г Стефан, ќе се расправа за измени и ...

Црковно - народен собор во Калишта

Макфакс - 03.10.2005

Струга Архиепископски црковно - народен собор на кој ќе се расправа за актуелни прашања во Македонската православна црква (МПЦ) од денеска ќе заседава во манастирот Калиште, близу Струга. На дводневниот собор, како што е најавено, ќе учествуваат претставници од сите епархии на МПЦ во Македонија и ...

За роденден отец Пимен доби епископски жезол

Вечер - 03.10.2005

ОХРИД.- Отец Пимен го доби најголемиот подарок за својот 34. роденден, откако вчера во црквата "Света Софија" во Охрид беше хиротонисан во епископ Полјански. - Секој совршен дар е од Бога. Знам дека овој епископски дар со ништо не сум го заслужил, туку само поради вашите молитви и поради потребите ...