TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загина работник на "Електростопанство на Македонија"

Вечер - 13.11.2004

Едно лице загина, а две се полесно повредени во вчерашната несреќа што се случи на патот кон браната "Матка-2" во Скопје. Од одрон на карпа почина педесетогодишниот инженер Борко.В од Скопје, вработен во "Електростопанство" - Македонија Со полесни повреди минале две лица, исто така вработени во ...

Ограбена филијалата на "Македонска банка"

Вечер - 13.11.2004

Двајца маскирани вооружени со пиштоли ја ограбија експозитурата на "Македонска банка", лоцирана на булеварот "Партизански Одреди" во скопската населба Карпош 3. Разбојниците вчераутро околу 7,20 часот влегле во просториите на експозитурата и ги нападнале вработените А.П.(54) и В.В.

Како "југо" - нема друго

Вечер - 13.11.2004

Реакциите на Предлогзаконот што го изготвува Министерството за финансии во соработка со Министерството за економија за воведување "специфична акциза" за увоз на нови возила, не стивнуваат. Граѓаните се непријатно изненадени, а импортерите шокирани.

Новицки со "сатар" рака

Вечер - 13.11.2004

Од трите вчера одиграни средби во НБА сезоната, на две триумфираа гостинските екипи. Мавериксите неочекувано лесно дојдоа до победа во дуелот со, до овој натпревар, непоразениот состав на Мајами Хит (93:113), иако настапија без Мајк Финли.

Пижамите и блузите наместо во Косово на "Дижонска"

Вечер - 13.11.2004

Дваесет и осумгодишниот Африм Бучи, пет години постариот од него Дејан Трајковски, вработен во Царинската управа на ГП "Блаце" двајцата од Скопје, и Александар Смонтар (22), полицаец на Блаце, од Велес, се осомничени за обид за шверцување текстилна стока вредна над 2,8 милиони денари.

"Бистра", (не)допрена и (не)откриена

Вечер - 12.11.2004

Вчера, во МТВ министерот за животна средина и просторно планирање, Љубомир Јанев, и многу автори од националната куќа ја проследија проекцијата на новиот документарен филм, "Бистра", заеднички проект на Културно-документарната програма на МТВ и Министерството за животна средина и просторно ...

"Виси" осовременувањето на "бесплатната" палета

Вечер - 12.11.2004

Распуштањето на Комисијата за позитивна листа под знак прашање ги става зацртаната ревизија на бесплатната палета лекови што паѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување и нејзиното проширување со современи препарати.

"Акцизен удар" наспроти либерализацијата

Вечер - 12.11.2004

Отворањето на економскиот пакет на финансии, во кој една од значајните ставки е измената на условите за увоз на нови автомобили, предизвика бурни реакции во јавноста, пред е` , во бизнисот со автомобили. Станува збор за веќе позната работа објавена во "Службен весник" од 2002, за либерализација на ...

"Големата вода" се пушти во трката по ОСКАР

Вечер - 12.11.2004

Во конкуренција од 136 филмови, "Големата вода" на македонскиот режисер Иво Трајков, отпатува во САД, каде што денеска и утре ќе има две проекции на меѓународниот филмски фестивал АФИ во Лос Анџелес. Во најновите остварувања од филмската продукција на 40-тина земји, се претставува филмот во ...

"САТЕЛИТИТЕ" МЕЃУ НИКОЛА И ЉУБЧО

Вечер - 12.11.2004

Заедничкиот настап на референдумот и завчераш ното потпишување на декларацијата за стратешките интереси на РМ, се појдовните основи на кои, најверојатно, ќе се водат преговорите за широко опозиционо групирање. Освоените, речиси, половина милион гласови ги охрабрија партиите да размислуваат за ...

"НЕМАМЕ НИЕДЕН ОПЕРАТИВЕН АВИОН"!

Вечер - 11.11.2004

Стручњаците на Економскиот институт во Белград ги проценија недвижнините на Војската на СЦГ кои веќе не се во употреба. Според процените, недвижнините вредат околу милијарда евра, а застареното оружје и опремата вредат до 300 милиони евра.

КОЈ ЌЕ ДАДЕ ТРОЈКА: "ЛАШКО" ИЛИ "ДИВАЦ" ?!

Вечер - 11.11.2004

Познатиот српски производител на минерална вода, фабриката "Књаз Милош", неделава ја посетија трите најзаинтересирани фирми за купување на доминантниот пакетакции. Први дојдоа претставници од словенечкиот гигант "Пивоварне Лашко", по нив ФПП "Балкан лимитид", а вчера делегацијата на компанијата ...

Лени Кравиц "ја чепна" женската на Тоти

Вечер - 11.11.2004

Листата на “среќни девојки" кои се забавуваат со американскиот роксуперстар Лени Кравиц, деновиве се пополни со уште едно име од шоубизнисот. Станува збор за девојката на Франческо Тоти, преубавата манекенка и ТВ-водителка, Илари Блази, која за време на неговиот концерт во Милано, во паузите “се ...

ПИСАТЕЛИТЕ ОБВИНУВААТ ЗА "ГЛУВОСТА" НА АСОЦИЈАЦИЈАТА

Вечер - 11.11.2004

Македонските писатели забележуваат дека нивната Асоцијација е доста затворена и нема изградено став по однос на битни прашања од културата, литературата и политиката. Ваквите состојби кои се провлекуваат подолго време, деновиве резулираа со ракции на писателите кои јавно проговорија за актуелните ...

"Лидер"

Вечер - 11.11.2004

Единството и еднаквоста на лидерите на опозицијата, на вчерашното потпишување на Декларацијата, беше манифестирано со седнување на иста долга маса покриена со зелено платно. Сепак, имаше една мала разлика. Пред сите потписници имаше зелено шишенце со минерална вода, само пред претседателот на ...

СЕЛМАНИ ЈА РАСПУШТИ КОМИСИЈАТА ЗА "БЕСПЛАТНИ" ЛЕКОВИ

Вечер - 11.11.2004

Министерот за здравство, Реџеп Селмани, вчера ја разреши националната Комисија за позитивна листа која како експертско тело предлага кои лекови ќе влезат во палетата што за осигурениците паѓа на товар на Фондот за здравствено осигурување.

ШЕСТ ДЕЦЕНИИ ОД ПРВАТА ИЗВЕДБА НА "ЃОРЃЕ МАГАРЕВСКИ"

Вечер - 11.11.2004

БИТОЛА.- Со прес-конференцијата закажана во 10 часот, денеска Народниот театар од Битола ги почнува свеченостите по повод 60-годишнината од своето постоење. До 14 ноември, кога се навршуваат точно 60 години, кога првпат во ослободена Битола беше изведена претставата "Ѓоре Магаревски", од Владо ...

"МЕСТО" НА ЖАКЛИНА ГЛИГОРИЕВСКА

Вечер - 10.11.2004

Академската сликарка Жаклина Глигориевска, вечерва, во Музејот на современа уметност, во Скопје, во 20 часот, ќе се претстави со проектот насловен "Место". За разлика од нејзините претходни дела кои ја следеа логиката на ѕидот, овој проект претставува едно комплексно амбиентално дело, кое не само ...

КУПУВАЛЕ ХЕРОИН ВО ТЕТОВО, А СЕ "ФИКСАЛЕ" ВО КИЧЕВО

Вечер - 10.11.2004

Полицијата во Кичево поднесе три кривични пријави против дваесет и шестгодишниот Ѓ.П. од Кичево и дваесет и петгодишниот Г.К. од Скопје. Двајцата се сомни- чат дека сториле овозможување на употреба наркотични дроги и психотропни супстанции. Кичевецот Ѓ.П.

ДИПЛОМИТЕ НА ЖЕНЕВСКИОТ "ВЕБСТЕР" И ЗА СТУДЕНТИ ОД МАКЕДОНИЈА

Вечер - 09.11.2004

Универзитетот "Вебстер" во Женева со своите атрактивни факултети е дестинацијата, каде што меѓу 170 националности се едуцираат и студенти од Македонија. Меѓу нив се Венера Крлиу и Висар Шаља од Скопје, кои со одличен успех го стекнуваат своето високо образование.

ВО "ЕЗЕРЦЕ" ПАДНА ПРВИОТ "КОНТАКТ"

Вечер - 09.11.2004

Во ресторанот "Езерце" во Градскиот парк во Скопје, беше лоцирана првата клапа на најновиот македонски филм "Контакт", кој од вчера почна да се снима и кој во наредните 36 работни дена ќе се реализира на локации во околината на Скопје.

ТЕЗГАЏИИТЕ ДАВААТ И "ПИСМЕНИ" ГАРАНЦИИ

Вечер - 08.11.2004

Веќе ништо не е како некогаш. И зелените пазари одамна ја загубија својата привлечност и намена. Меѓу некогаш препознатливото шаренило од мириси и бои на овошјето и зеленчукот, последниве неколку години, таму задолжителен декор се и поевтините, увозни парталчиња, неизбежната пластика, железарија, ...

ОКОЛУ "МАКЕДОНИЈА" -ДВАЕСЕТ НОВИ КЛУПИ

Вечер - 08.11.2004

Во паркот пред домот на АРМ деновиве беа поставени нови, стилски клупи за седење, со модерен дизајн и во комбинација на метал и дрво. Исти клупи ќе се монитираат на просторт пред кино "Култура" како и во паркчето зад Собранието на РМ.

"РОМАНТИЧАРИТЕ" ТЕШКО ДОФАТЛИВИ

Вечер - 08.11.2004

По 12. коло на Првата фудбалска лига лидерот Работнички уште пове- ќе ја заврсти својата позиција на врвот на табелата, оставајќи им на конкурентите Вардар и Победа да ги менуваат местата во трката за второто место. Во ова коло сите пет екипи од Скопје постигнаа полн погодок, искористувајќи ја ...

ТРИ ВЕЛЕДРОГЕРИИ МОЖАТ ДА ГО "ЛАПНАТ" ЗДРАВСТВОТО РИСТЕ НЕДАНОВСКИ

Вечер - 08.11.2004

И покрај тоа што Фондот за здравствено осигурување со средствата што ги прибира го покрива тековното работење и за првпат по подолго време не ги зголемува долговите, проблемот со старите долгови останува отворен. Фондовските обврски тежат околу 26 милиони евра, а оние на здравствените организации ...

"ГОЛ ПИШТОЛ" - КОНДОВСКО ПРОДОЛЖЕНИЕ

Вечер - 08.11.2004

Неделава што измина Министерството за внатрешни работи во неколку наврати се обидело да разговара со раководството на прогласената "Слободна територија Кондово" и со него да направат, кажано во допломатски жаргон, како што политикантиве кај нас обично милуваат да кажат, билатерален договор.