TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

24 Вести - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Алфа - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

ОБАМА: Ќе ја изолираме Русија ако продолжи како досега

Телеграф - 16.11.2014

САД, Австралија и Јапонија денеска се договорија да бараат од Русија да престане да се меша во внатрешните прашања на Украина и бараат правда за жртвите на малезискиот патнички авион, кој наводно го собориле проруски сили во источна Украина ...

Обама и Камерон: Уште едно предупредување за Русија!

Фактор - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама и британскиот премиер Дејвид Камерон денеска уште една ја обвинија Русија дека го крши меѓународното првао и ја предупредиле дека ќе трпи серизони последици доколку продолжи да се меша во украинската криза.

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

+инфо - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

А1 On - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама ѝ се закани на Русија со понатамошна изолација

Руска реч - 16.11.2014

Русија може да остане изолирана од меѓународната заедница доколку продолжи да ја дестабилизира ситуацијата во Украина, изјави претседателот на САД Барак Обама, а пренесува Ројтерс. „Нашата администрација постојано ги разгледува механизмите на мерки ...

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Либертас - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама: Ако продолжи вака Русија ќе биде изолирана

Нетпрес - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Република - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Сител - 16.11.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека меѓународната заедница и натаму ќе ја изолира Русија, ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама: Русија ќе остане изолирана ако продолжи како досега

Вечер - 16.11.2014

Претседателот на САД, Барак Обама, изјави дека меѓународната заедница и понатаму ќе ја изолира Русија ако рускиот претседател Владимир Путин продолжи да го крши меѓународното право и договорите за прекин на судирите во Украина.

Обама се закани: Русија ќе остане изолирана!

Falanga - 16.11.2014

Санкциите што ги воведовме даваат прилично добри резултати. Ние имаме капацитет и нашите нови тимови постојано ги преиспитуваат механизмите со кои по потреба може да се изврши дополнителен притисок, рече Обама на самитот на Г-20 во Бризбејн.

Обама - Руската агресија против Украина е закана за светот

Р.С.Европа - 15.11.2014

Американскиот претседател Барак Обама пред студентите на Универзитетот Квинсленд во Бризбејн, Австралија, денеска рече дека САД го предводи светот „во спротивставувањето на руската агресија против Украина, која е закана за светот“.

Обама изјави дека САД се единствена суперсила која е способна да се спротивстави на агресијата на Русија

Руска реч - 15.11.2014

Американскиот претседател Барака Обама ги нарече Соединетите Американски Држави “единствена светска суперсила“ која е способна да се спротивстави на „агресијата на Русија против Украина“, но и на другите закани.

Самит Г20 – Путин на удар

А1 On - 15.11.2014

Неколку западни земји ја критикуваа Русија, а најгласен беше американскиот претседател Барак Обама која кажа дека САД се противат на „руската агресија на Украина, бидејќи тоа претставува закана за целиот свет“.

Камерон: можни нови санкции против Русија

Р.С.Европа - 14.11.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја предупреди Русија дека нејзините акции во источна Украина се неприфатливи и би можело да резултираат со дополнителни санкции од Европската унија и Соединетите држави.

Камерон: можни нови санкции против Русија

Алсат-М - 14.11.2014

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја предупреди Русија дека нејзините акции во источна Украина се неприфатливи и би можело да резултираат со дополнителни санкции од Европската унија и Соединетите држави.

Камерон: Русија е како нацистичка Германија, тоа не смее повторно да се случи

МКД - 14.11.2014

Руските акции во источна Украина се неприфатливи и би можеле да доведат до поголеми санкции од страна на САД и Европската Унија, изјавил денес британскиот премиер Дејвид Камерон во Австралија.

Kамерон ја спореди Русија со нацистичка Германија

Дневник - 14.11.2014

Британскиот премиер Дејвид Kамерон ја спореди Русија со нацистичка Германија, поради нејзините активности во Украина во предвечерието пред напнатата средба со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува британски „Телеграф“.

КАМЕРОН: Се надевам дека Русите ќе го слушаат гласот на разумот

Телеграф - 14.11.2014

Активностите на Русија во Украина може да доведат до нови санкции, вели британскиот премиер Дејвид Камерон Активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, ...

Руските активности во источна Украина се недозволиви

Идивиди - 14.11.2014

Канбера, 14 ноември 2014 (МИА) - Активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, предупреди денеска британскиот премиер Дејвид Камерон.

САД ќе ги укинат санкциите против Русија доколку се регулира ситуацијата во Украина

Руска реч - 14.11.2014

Вашингтон е подготвен да ги укине санкциите против Русија доколку ситуацијата во Украина се регулира, изјави постојаниот претставник на САД во Советот за Безбедност Саманта Пауер. САД признаваат дека санкциите не ја постигнале целта Москва се ...

Камерон: Руските активности во источна Украина се недозволиви

А1 On - 14.11.2014

Активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, предупреди денеска британскиот премиер Дејвид Камерон.

Камерон: Руските активности во источна Украина се недозволиви

Либертас - 14.11.2014

Активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, предупреди денеска британскиот премиер Дејвид Камерон.

Камерон: Руските активности во источна Украина се недозволиви

Сител - 14.11.2014

Активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, предупреди денеска британскиот премиер Дејвид Камерон.

Камерон: Руските активности во источна Украина се недозволиви

Press24 - 14.11.2014

Активностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, предупреди денеска британскиот премиер Дејвид Камерон.

Камерон: Руските активности во источна Украина се недозволиви

Република - 14.11.2014

ктивностите на Русија во источна Украина се неприфатливи и може да доведат до воведување нови санкции од страна на САД и Европската унија, предупреди денеска британскиот премиер Дејвид Камерон.

Камерон ѝ се заканува на Русија со нови санкции

Република - 14.11.2014

Активностите на Русија во Источна Украина, може да и донесат нови санкции од САД и Европската унија, предупредува британскиот премиер Дејвид Камерон. - Сеуште се надевам дека Русите ќе го послушаат гласот на здравиот разум и ќе признаат дека треба ...

Камерон ја предупреди Москва: Можни се дополнителни санкции

МРТ - 14.11.2014

Aкцииte во источна Украина се неприфатливи и би можеле да резултираат со дополнителни санкции од ЕУ и САД, смета Камерон... Британскиот премиер ја предупреди Русија дека нејзините акции во источна Украина се неприфатливи и би можеле да резултираат ...

Камерон: Можно заострување на санкциите за Русија

Макфакс - 14.11.2014

Руските акции во источна Украина се неприфатливи и треба да доведат до поголеми санкции од страна САД и Европската унија, изјави во петокот британскиот премиер Дејвид Камерон во Австралија.

Вашингтон со услови за укинување на санкциите против Русија

Локално - 13.11.2014

САД се подготвени да ги укинат санкциите против Русија, ако во Украина бидат прекинати борбите и границата биде затворена. Тоа го изјави американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер. “Подготвени сме да бидат тргнати санкциите ако воените дејствија ...

САД признаваат дека санкциите против Русија засега не ја постигнале целта

Руска реч - 13.11.2014

Администрацијата на претседателот на САД Барак Обама призна дека санкциите против Русија засега не ја натерале Русија да ја промени својата гледна точка и дејства, пренесува CNN. „Сметаме дека наскоро санкциите ќе станат ефективни во регулирањето на ...

Мали шанси за нови санкции спрема Москва, тврдат европски дипломати

24 Вести - 12.11.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ најверојатно нема идната недела да ги засилат санкциите спрема Русија поради вмешаноста на Москва во дестабилизација на источна Украина, наведуваат европски дипломати во изјави за западни медиуми.

Ќе ги засили ли Европа санкциите кон Русија?

Телеграф - 12.11.2014

Советот на министри за надворешни работи нема да побара нови санкции и покрај немирите и изборите, изјави неименуван дипломат од ЕУ додека уште двајца негови колеги го делат неговото мислење Министрите за надворешни работи на ЕУ најверојатно нема ...

Мали шанси за нови санкции спрема Москва?

Н.Македонија - 12.11.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ, идната недела, најверојатно нема да ги засилат санкциите спрема Русија поради вмешаноста на Москва во дестабилизација на источна Украина, наведуваат европски дипломати во изјави за западни медиуми В понеделник ...

Меркел под силен притисок на германските индустријалци

Н.Македонија - 12.11.2014

Водечките германски индустријалци вршат притисок на канцеларката Ангела Меркел Берлин да се откаже од санкциите кон Русија, пишува британскиот „Тајмс“ Соработниците на Меркел велат дека директорите на големите германски компании постојано ја бараат ...

ЕУ подготви нови санкции против Русија и чека одобрување од Советот на ЕУ

Руска реч - 12.11.2014

Службите на ЕУ веќе подготвија засилување на санкциите против Русија, соопштува РИА Новости, повикувајќи се на официјалниот претставник на шефот на дипломатијата на ЕУ, Маја Косјанчиќ. Таа додаде дека за да добијат правна сила новите мерки, ...

Меркел изјави дека ЕУ не планира воведување нови санкции против Русија

Руска реч - 12.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската унија не планира воведување нови санкции против Русија во сферата на економијата, пренесува Ројтерс. „Не сме задоволни со ситуацијата околу минските протоколи, бидејќи поголемиот дел од нив ...

Мали шанси за нови санкции спрема Москва, тврдат европски дипломати

А1 On - 12.11.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ најверојатно нема идната недела да ги засилат санкциите спрема Русија поради вмешаноста на Москва во дестабилизација на источна Украина, наведуваат европски дипломати во изјави за западни медиуми.

Меркел: Дополнителни економски санкции не се планирани

Денар - 12.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека во овој момент не се планирани дополнителни економски санкции против Русија поради кризата во Украина. Меркел изјави дека не задоволна поради кршењето на договорот за прекин на огнот и ...

Меркел: Не се планираат нови економски санкции кон Русија

24 Вести - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа незадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина.

ЕУ нема да ги намали санкциите кон Русија

Р.С.Европа - 11.11.2014

Новиот еврокомесар за добрососедство и преговори за проширување Јоханес Хан изјави дека е „кристално јасно“ оти нема да има намалување на санкциите на Европската унија кон Русија. Тој вели дека ЕУ почнала да дискутира дали е време да се олеснат ...

Меркел: Не се планираат нови еконоимски санкции кон Русија

Алфа - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа неадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина.

МЕРКЕЛ: Нема нови санкции кон Русија

Телеграф - 11.11.2014

аа најави дека за овие теми ќе разговара со украинскиот претседател Петро Порошенко и со рускиот претседател Владимир Путин Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради ...

Камерон: Лондон не сака нова студена војна, но е подготвен за построги санкции против Русија

Алфа - 11.11.2014

Велика Британија не сака нова „студена војна“, но е подготвена да поддржи затегнување на санкциите против Русија доколку процени дека таа „продолжува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина“, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во ...

Меркел: Повеќе санкции против Русија нема да има

Локално - 11.11.2014

Европската унија не предвидува засега нови економски санкции против Русија. Тоа го изјави германската канцеларка Ангела Меркел во момент кога ситуацијата во Источна Украина стана особено напната по изборите во сепаратистичките области, пренесоа ...

Меркел: Додатни санкции за Русија не се планирани

Фактор - 11.11.2014

ЕУ не предвидува воведување на нови санкции за Русија, изјави германската канцеларка Ангела Меркел, додека состојбата на истокот од Украина секојдневно се влошува од одржувањето на изборите во сепаратистичко проруските области Доњецк и Луганск.

Камерон: Велика Британија е подготвена да ги продолжи санкциите против Русија

Тера - 11.11.2014

Велика Британија не сака нова „студена војна“, но е подготвена да поддржи затегнување на санкциите против Русија доколку процени дека таа „продолжува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина“, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во ...

Камерон: Велика Британија е подготвена да ги продолжи санкциите против Русија

Точка - 11.11.2014

Велика Британија не сака нова "студена војна", но е подготвена да поддржи затегнување на санкциите против Русија доколку процени дека таа "продолжува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина", изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во ...

Меркел: Не се планираат нови економски санкции кон Русија

Н.Македонија - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа незадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина - Не сме задоволни со ...

Меркел: Без нови санкции кон Русија

Канал5 - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се во план натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа незадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина.

Меркел: Не се планираат нови еконоимски санкции кон Русија

А1 On - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа неадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина.

Камерон: Лондон не сака нова студена војна, но е подготвен за построги санкции против Русија

А1 On - 11.11.2014

Велика Британија не сака нова „студена војна“, но е подготвена да поддржи затегнување на санкциите против Русија доколку процени дека таа „продолжува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина“, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во ...

Камерон изрази подготвеност за заострување на санкциите против Русија

Руска реч - 11.11.2014

Велика Британија не сака нова Студена војна, но е подготвена да поддржи заострување на санкциите против Русија доколку дојде до заклучок дека ја продолжува дестабилизацијата на ситуацијата во Украина, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон.

Меркел: Не се планираат нови економски санкции за Русија

Press24 - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа неадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина.

Камерон: Велика Британија е подготвена да ги продолжи санкциите против Русија

Нетпрес - 11.11.2014

Велика Британија не сака нова „студена војна“, но е подготвена да поддржи затегнување на санкциите против Русија доколку процени дека таа „продолжува да ја дестабилизира ситуацијата во Украина“, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон во ...

Берлин: Нема да има нови економски санкции против Русија

Република - 11.11.2014

- Не се предвидуваат нови економски санкции против Русија, изјавил германскиот канцелар Ангела Меркел. Шефот на владата на Федералната република во исто време истакнала дека не е исклучено, Европската унија да ја прошири црната листа на правните и ...

Лондон не сака студена војна, ама сака санкции за Русија

Вечер - 11.11.2014

Камерон: Лондон не сака нова студена војна, но е подготвен за построги санкции против Русија Велика Британија не сака нова „студена војна", но е подготвена да поддржи затегнување на санкциите против Русија доколку процени дека таа „продолжува да ја ...

Меркел: Не се планираат нови економски санкции за Русија

Maxim - 11.11.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не се планираат натамошни економски санкции кон Русија поради Украина, изразувајќи притоа неадоволство од непочитувањето на прекинот на огнот во источна Украина.