TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Две жртви во земјотресот на Нов Зеланд

Макфакс - 13.11.2016

Нов Зеланд, земјотрес 14-ти ноември 2016 (EPA/Rоss Setford) Две лица загинаа во силниот земјотрес со магнитуда од 7,9 по Рихтер, кој во ноќта неделата кон понеделникот по локално време го погоди Нов Зеланд, изјави премиерот Џон Ки додавајќи дека ...

Двајца загинати и опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

Мета - 13.11.2016

Премиерот на Нов Зеланд, Џон Ки, соопшти дека најмалку две лица загинале при силниот земјотресот кој ја погоди земјата со магнитутда од 7,8 степени според Рихтерова скала. Службите за цивилна одбрана им наредиле на жителите на источната обала на ...

Еве како земјотресот во Нов Зеланд кршеше објекти (видео)

Република - 13.11.2016

Силен земјотрес го погоди Крајстчрч, град во Нов Зеланд. Локалните власти издадоа предупредување за цунами. Земјотресот бил со магнитуда од 7,8 степени, според најновите информации и има загинати и повредени ...

Најмалку две лица загинаа поради земјотресите во Нов Зеланд

Стандард - 13.11.2016

Премиерот на Нов Зеланд, Џон Кеј соопшти дека најмалку две лица загинале, а можно е уште смртни случаи да бидат пријавени, по силниот земјотрес, кој ја потресе земјата, пренесува AФП. Седум часа по првиот потрес премиерот потврди два смртни случаи, ...

Силен земјотрес и цунами во Нов Зеланд

Р.С.Европа - 13.11.2016

Силен земјотрес го погоди централниот дел на Нов Зеланд што предизвика цунами кои го погоди североисточниот брег на Јужниот Остров. Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот бил со јачина од 7,8 степени на околу 100 километри од ...

Земјотрес од 7,8 степени го погоди Нов Зеланд

Телма - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, епицентарот бил во близина на градот Чевиот на 91 километар од Крајсчрч.

Илјадници евакуирани во Нов Зеланд поради опасност од цунамија по земјотресот од 7,8 степени

Сакам да кажам - 13.11.2016

Цунами го погоди Јужниот остров на Нов Зеланд по земјотресот од 7,8 степени што удри нешто по полноќ по локално време на 95 километри од најблискиот град Кристчурч. Цунамито пристигна на североисточниот брег два часа подоцна.

ФОТО+ВИДЕО: По потресот во Нов Зеланд - се очекува цунами

Фактор - 13.11.2016

Службата за цивилна заштита на Нов Зеланд предупреди на Twitter дека има опасност од цунами по денешниот земјотрес, чиј интензитет по новата проценка на Геофизичкиот институт на САД е 7,8, а не 7,4 степени, како што беше првично соопштено.

Првите цунами-бранови го погодија Нов Зеланд

Мета - 13.11.2016

Првите цунами бранови, кои настанаа по земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, го погодија Нов Зеланд но засега е прерано за да се утврди колкава е штетата и дали има жртви, соопшти новозеландското министерство за справување ...

Новозеланѓаните се евакуираат на безбедно пред цунамито

Макфакс - 13.11.2016

Земјотресот беше почувствуван низ многу делови на Нов Зеланд, вклучително и главниот град Велингтон, 14-ти ноември 2016 (AFP) Жителите на Нов Зеланд се засолнуваат во повисоките области откако првиот цунами бран го заплисна источниот брег по силниот ...

Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд по земјотресот со интензитет од 7,8

+инфо - 13.11.2016

Епицентарот на потресот е регистриран на 53 километри североисточно од градот Амберли и на околу 90 километри на север-североисток од градот Крајстчер Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од ...

Нов Зеланд го погоди земјотрес од 7,4, тревога за двометарско цунами (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд денеска предупреди на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот Остров откако земјотрес од 7,4 степени го погоди неговиот најголем град, Крајстчерч. Новозеландскиот весник „НЗ хералд“ објави дека, според ...

Пустош во Нов Зеланд (галерија)

Република - 13.11.2016

Најновите информации велат дека епицентарот на потресот е регистриран на 53 километри североисточно од градот Амберли и на околу 90 километри на север-североисток од градот Крајстчерч, на длабочина 23 километри.

ПРВИ ЖРТВИ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ: Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки

Телевизија Нова - 13.11.2016

Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки. – Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност, изјави Ки пред новинарите во Велингтон.

Властите на Нов Зеланд предупредуваат на цунами и апелираат луѓето да се тргнат од плажите (видео)

Телевизија Нова - 13.11.2016

Министерството за цивилна заштита и вонредни ситуации на Нов Зеланд на Твитер објави предупредување на цунами, издадено денеска после силниот земјотрес кој го погоди централниот дел на државата.

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, постои опасност од цунами

Мета - 13.11.2016

Властите на Нов Зеланд издадоа предупредување за можно цунами и ги повикаа лицата од целиот источен брег да се повлечат кон внатрешноста на островот или на повисоките делови, откако силен земјотрес го погоди североисточниот град Кристчерч, ...

Земјотресот со магнитуда од 7,9 на Нов Зеланд предизвика двометарски цунами бранови.ВИДЕО

Макфакс - 13.11.2016

(© NASA/ USGS) Земјотресот со магнитуда од 7,9 степени по Рихтер кој во неделата го погоди Нов Зеланд, предизвика цунами со бранови високи до два метар, по што е прогласена опасност за населението, соопшти новозеландскиот метеоролошки портал Weather ...

7,4 по Рихтер: Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Нова ТВ - 13.11.2016

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според податоците на европската геолошка служба потресот е со јачина од 7,4 степени по Рихтер со епицентар на длабочина од 10 километри. Потресот се случил нешто по полноќ по локално време.

Дрмаат нови земјотреси: Земјотрес од 7,8 степени

Exclusive.mk - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, епицентарот бил во близина на градот Чевиот на 91 километар од Крајсчрч.

ДОМОВИТЕ УНИШТЕНИ, ЛУЃЕТО ВО ПАНИКА: Први снимки од стравотниот земјотрес во Нов Зеланд (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2016

Целосно уништени домови по силниот потрес со јачина од 7,8 степени Силен земјотрес го погоди северо-источниот дел на Крајстчрч, град во Нов Зеланд. Локалните власти веќе издадоа предупредување за цунами, повикувајќи ги луѓето во областа да се ...

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд...

Н.Македонија - 13.11.2016

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч.

НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ИМА ЖРТВИ: Луѓето бегаат во паника, земјотрес со јачина од 7,4 степени го погоди Нов Зеланд (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2016

Беше навистина силно стресење. Очекував да трае пократко. Се чинеше дека горниот кат од куќата ќе ми се сруши на глава - вели Хедер МекМилан, дваесетгодишна девојка која се подготвувала за спиење кога започнало тресењето Нов Зеланд денеска беше ...

Силен земјотрес во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, овој пат со 7,4 степени

+инфо - 13.11.2016

Се уште нема податоци за евентуално повредени и предизвикана материјална штета. Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд.

Силен земјотрес од 7,8 степени по Рихтер го погоди Нов Зеланд

А1 On - 13.11.2016

Земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Нов Зеланд. Епицентарот е на 46 километри од градот Амберлеј каде има 2.000 жители и 86 километри од градот Кристчрч кој во 2011 година беше погоден од разорен земјотрес од 6.3 степени по ...

Земјотрес со магнитуда 6,3 го затресе крајбрежјето на Филипини

Макфакс - 13.11.2016

Земјотрес со магнитуда од 6,3 степени по Рихтер го погоди во неделата североисточниот дел на Филипини, јави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Неколкуте потреси биле регистрирани околу 11,40 часот по локално време, или 13.40 часот по ...

Земјотрес со магнитуда 7.4 степени го погоди Нов Зеланд...

Н.Македонија - 13.11.2016

Земјотрес со магнитуда 7.4 степени го погоди Нов Зеланд Силен земјотрес, со магнитуда од 7.4 степени го погоди Нов Зеланд, на само 95 километри од Кристчрч. Досега нема пријави за штети. Градот Кристчрч се уште се опоравува од земјотресот што се ...

Земјотрес од 7,4 по Рихтер во Нов Зеланд

Локално - 13.11.2016

Земјотрес со интензитет од 7,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран на територијата на Нов Зеланд, соопшти Европскиот сеизмолошки центар. Eпицентарот на потресот е на 61 километри североисточно од градот Амбрли во Нов Зеланд, на 97 ...

Потресот од 7,4 степени со епицентар во „божјиот град"

Вечер - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала ги погоди северниот и северо-источниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд.Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на најголемиот ...

Силен земјотрес предизвика паника на Нов Зеланд

Макфакс - 13.11.2016

Моќен земјотрес со магнитуда од 7,4 степени по Рихтер ја погоди областа 97 километар од Кристчрч на Нов Зеланд, објавија американскиот геофизички институт USGS и Европскиот сеизмолошки центар во неделата.

ФОТО+ВИДЕО: Јак земјотрес од 7,4 степени го „здрма“ Нов Зеланд

Фактор - 13.11.2016

Потрес од 7,4 степени по Рихтер го потресе Нов Зеланд. Засега податоци за жртви и за повредени нема. Епицентарот бил на 75 километри од Крајстчерч, кој пред 5 години беше погоден од земјотрес.

Земјотрес со интензитет од 7,4 го погоди Нов Зеланд

Стандард - 13.11.2016

Силен земјотрес го потресе Јужниот остров на Нов Зеланд. Интензитетот на потресот бил 7,4, а епицентарот – на 95 километри од градот Крајстчрч. That’s caused a mess! #earthquake #eqnz #wellington pic.twitter.com/DKg3G9jWzn — Steve Donaldson ...

ОПАСНОСТ ОД ЦУНАМИ: Земјотрес од 7,8 степени го погоди Нов Зеланд (ФОТО)

Телевизија Нова - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Првично јачината на земјотресот беше проценета на 7,4 степени.

Првите цунами бранови го погодија Нов Зеланд

Тера - 13.11.2016

Првите цунами бранови, кои настанаа по земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, го погодија Нов Зеланд но засега е прерано за да се утврди колкава е штетата и дали има жртви, соопшти новозеландското министерство за справување ...

Новозеланѓаните се евакуираат на безбедно пред цунамито

Кајгана - 13.11.2016

Жителите на Нов Зеланд се засолнуваат во повисоките области откако првиот цунами бран го заплисна источниот брег по силниот земјотрес со магнитуда од 7,9 степени по Рихтер во полноќ во неделата по локално време.

НОВИ ДЕТАЛИ ЗА СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд

Телевизија Нова - 13.11.2016

Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти преку Твитер локалната Канцеларија за цивилна одбрана, пренесе ТАСС.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки

24 Вести - 13.11.2016

Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки. - Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност, изјави Ки пред новинарите во Велингтон.

ВИДЕО: Властите на Нов Зеланд предупредуваат на цунами и апелираат луѓето да се тргнат од плажите

А1 On - 13.11.2016

Министерството за цивилна заштита и вонредни ситуации на Нов Зеланд на Твитер објави предупредување на цунами, издадено денеска после силниот земјотрес кој го погоди централниот дел на државата.

Земјотресот во Нов Зеланд предизвика двометарски цунами бранови (видео)

Република - 13.11.2016

Земјотресот со магнитуда од 7,9 степени по Рихтер кој во неделата го погоди Нов Зеланд, предизвика цунами со бранови високи до два метар, по што е прогласена опасност за населението, соопшти новозеландскиот метеоролошки портал Weather Watch.

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Тера - 20.09.2017

Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтеровата скала ги погоди Окландските Острови на Нов Зеланд, соопшти американскиот Геолошки институт. Според нивните податоци, земјотресот го погоди Нов Зеланд во 20.43 минути по локално време.

ГОЛЕМА ПАНИКА: По силниот земјотрес во Нов Зеланд има опасност од цунами

Press24 - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч. Новозеландскиот весник „НЗ Хералд“ пренесе дека, според очевидци, забележан е бран ...

Повторно силен земјотрес во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, овој пат со 7,4 степени

Вест - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 7,4 степени го погоди Нов Зеланд- еве како тресеше

Курир - 13.11.2016

Силен земјотрес, со магнитуда од 7.4 степени го погоди Нов Зеланд, на само 95 километри од Кристчрч. Градот Кристчрч се уште се опоравува од земјотресот што се случи во 2011 година, во кој загинаа 185 лица и кој речиси го уништи градот.

Разорен земјотрес од 7,4 степени во Нов Зеланд со епицентар во „Божјиот град" (видео)

Канал5 - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала ги погоди северниот и северо-источниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на најголемиот ...

Силен земјотрес предизвика паника на Нов Зеланд

Кајгана - 13.11.2016

Моќен земјотрес со магнитуда од 7,4 степени по Рихтер ја погоди областа на 97 километри од Кристчрч на Нов Зеланд, објавија американскиот геофизички институт USGS и Европскиот сеизмолошки центар.

Нов земјотрес во централна Италија

Локално - 12.11.2016

Засега нема информации за жртви и разурнувања Нов земјотрес со јачина 4.2 степени по Рихтер беше регистриран во Централна Италија, во близина на главниот град Рим. Ова го соопшти Европскиот сеизмолошки центар.

Силен земјотрес ја погоди Јапонија, нема цунами

МКД - 12.11.2016

Силен земјотрес од 6,2 Рихтерови степени вчера ја погоди областа 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод. Засега нема податоци за евентуална штета или повредени, пренесе Ројтерс.

Земјотрес погоди хрватски остров

Фактор - 12.11.2016

Земјотрес денеска го погоди хрватскиот остров Мијет. Потресот бил со јачина од 3.2 степени. Тој го затресе островот во 12.25 часот на 57 км од градот Дубровник. Денеска земјотреси имало во Италија, Германија, Грција, Турција и други земји.

Нов земјотрес во Грција, почувствуван во Македонија

Тера - 11.11.2016

Нов земјотрес во петокот утрото околу 5,40 часот со Рихтерова локална магнитуда од 3,8 во епицентарот во Грција е почувствуван во југоисточните делови од Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија на Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

Сител - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Земјотрес со интензитет од 6,2 во Јапонија

Стандард - 12.11.2016

Земјотрес со интензитет од 6,2 се почуствува крај североисточното крајбрежје на Јапонија, пренесоа агенциите. Епицентарот на силниот земјотрес регистриран во 21:43 часот по Гринич (22:43 часот по македонско време) вчера бил на 70 километри во правец ...

Земјотрес ја стресе Македонија

Gotvi.mk - 25.11.2016

Земјотрес со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван во јужните делови на Македонија.Земјотресот, како што информираат од Сеиозмолошката опсерваторија, се случил во 02 и 25 минути со Рихтерова локална ...

Земјотрес од Грција почувствуван во Македонија

Gotvi.mk - 10.11.2016

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени денеска во 13:12 минути ја стресе Грција, а се почувствува и во Дојран. Епицентарот е 23 километри јужни од Дојран на територијата на соседна Грција.

Повторно почувствуван земјотрес во југоисточна Македонија

Канал 77 - 11.11.2016

Земјотрес со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван изутринава во 05 часот и 40 минути во југоисточните делови на Република Македонија – соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно­математичкиот ...

Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд по земјотресот со интензитет од 7,8 степени

А1 On - 13.11.2016

Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти преку Твитер локалната Канцеларија за цивилна одбрана, пренесе ТАСС.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд

Сител - 13.11.2016

Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки. - Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност, изјави Ки пред новинарите во Велингтон.

БЕГАЈТЕ ОД ПЛАЖИТЕ: Предуредување во Нов Зеланд сите да се засолнат дома (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2016

Неколку големи автопатишта на Нов Зеланд се затворени поради земјотресот, дека има оштетувања на неколку мостови и оти во главниот град Велингтон е отворен уште еден центар за евакуираните Министерството за цивилна заштита и вонредни ситуации на Нов ...

ВИДЕО: Силниот земјотрес во Нов Зеланд предизвика високи цунами бранови

Пулс24 - 13.11.2016

Земјотресот со магнитуда од 7,9 степени по Рихтер кој во неделата го погоди Нов Зеланд, предизвика цунами со бранови високи до два метар, по што е прогласена опасност за населението, соопшти новозеландскиот метеоролошки портал Weather Watch.

7,4 по Рихтер: Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Орбис - 13.11.2016

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според податоците на европската геолошка служба потресот е со јачина од 7,4 степени по Рихтер со епицентар на длабочина од 10 километри. Потресот се случил нешто по полноќ по локално време.

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

Курир - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч. Новозеландскиот весник „НЗ Хералд“ пренесе дека, според очевидци, забележан е бран ...

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО „ЗДРМА“ НОВ ЗЕЛАНД: Потресот од 7,4 степени со епицентар во „божјиот град“ (ФОТО)

Телеграф - 13.11.2016

Засега нема податоци за жртви Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и северо-источниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. A photo posted by Carlos Olivencia (@reallocorider) on Nov 13, 2016 at ...

Силен земјотрес од 7,4 степени го погоди Нов Зеланд (Видео)

Република - 13.11.2016

Силен земјотрес , со магнитуда од 7.4 степени го погоди Нов Зеланд, на само 95 километри од Кристчрч. Градот Кристчрч се уште се опоравува од земјотресот што се случи во 2011 година, во кој загинаа 185 лица и кој речиси го уништи градот.

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Орбис - 12.11.2016

Силен земјотрес од 6,2 Рихтерови степени вчера ја погоди областа 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод. Засега нема податоци за евентуална штета или повредени, пренесе Ројтерс.

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

А1 On - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Земјотрес утрово во Македонија

Скопје инфо - 11.11.2016

Земјотрес со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван изутринава во 05 часот и 40 минути во југоисточните делови на Република Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот ...

Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд по земјотресот со интензитет од 7,8

Локално - 13.11.2016

Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти преку Твитер локалната Канцеларија за цивилна одбрана, пренесе ТАСС.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд

+инфо - 13.11.2016

Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност - изјави Ки пред новинарите во Велингтон. Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки.

Силен земјотрес во Нов Зеланд, опасност од Цунами

Позитив.мк - 13.11.2016

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според податоците на европската геолошка служба потресот е со јачина од 7,4 степени по Рихтер со епицентар на длабочина од 10 километри. Потресот се случил нешто по полноќ по локално време.

ФОТО: Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

А1 On - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч. Новозеландскиот весник „НЗ Хералд“ пренесе дека, според очевидци, забележан е бран ...

Земјотрес од 7,4 степени по Рихтер го погоди Нов Зеланд, нема опасност од цунами

Телевизија Нова - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 7,4 степени го погоди Нов Зеланд- еве како тресеше

Press24 - 13.11.2016

Силен земјотрес, со магнитуда од 7.4 степени го погоди Нов Зеланд, на само 95 километри од Кристчрч. Градот Кристчрч се уште се опоравува од земјотресот што се случи во 2011 година, во кој загинаа 185 лица и кој речиси го уништи градот.

Земјата повторно се тресе - земјотрес со јачина од 6,2 степени

Press24 - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд по земјотресот со интензитет од 7,8

МК News - 13.11.2016

Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти преку Твитер локалната Канцеларија за цивилна одбрана, пренесе ТАСС.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд...

Н.Македонија - 13.11.2016

воен хеликоптер бил испратен во туристичкиот град Кајкора на Јужниот Остров, во близина на епицентарот на потресот Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки.

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

Здравство24 - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч. Новозеландскиот весник „НЗ Хералд“ пренесе дека, според очевидци, забележан е бран ...

Повторно силен земјотрес во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, овој пат со 7,4 степени

24 Вести - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

(ВИДЕО) Страшен земјотрес од 7,4 степени го потресе Нов Зеланд

Репортер - 13.11.2016

Силен земјотрес, со магнитуда од 7.4 степени го погоди Нов Зеланд, на само 95 километри од Кристчрч. Градот Кристчрч се уште се опоравува од земјотресот што се случи во 2011 година, во кој загинаа 185 лица и кој речиси го уништи градот.

Силен земјотрес од 6,2 степени ја погоди Јапонија

Курир - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд по земјотресот со интензитет од 7,8

Либертас - 13.11.2016

Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти преку Твитер локалната Канцеларија за цивилна одбрана, пренесе ТАСС.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки

А1 On - 13.11.2016

Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки. – Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност, изјави Ки пред новинарите во Велингтон.

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

+инфо - 13.11.2016

Новозеландскиот весник „НЗ Хералд“ пренесе дека, според очевидци, забележан е бран цунами со височина од два метри кај градот Каикоура. Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по ...

Повторно силен земјотрес во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, овој пат со 7,4 степени

Lider - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

+инфо - 12.11.2016

Јапонската метеоролошка агенција информира дека не е издадено предупредување за опасност од цунами. Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град ...

Првиот бран цунами стаса до Нов Зеланд, жителите се евакуираат

Lider - 13.11.2016

Првиот бран цунами дојде до Јужниот остров на Нов Зеланд, по денешниот земјотрес со интензитет од 7,8 степени по Рихтеровата скала, соопшти преку Твитер локалната Канцеларија за цивилна одбрана, пренесе ТАСС.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд

еМагазин - 13.11.2016

Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд , соопшти премиерот Џон Ки. - Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност, изјави Ки пред новинарите во Велингтон.

ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ, ОПАСНОСТ ОД ЦУНАМИ: Властите во Нов Зеланд јавуваат за бранови високи 2 метри (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2016

Властите ги предупредуваат граѓаните да се преместат во повисоките области Сè уште нема крај на ужасот по земјотресот со јачина од 7,8 степени кој со епицентар во близина на градот Крајстчрч го погоди Нов Зеланд.

Повторно силен земјотрес го стресе светот

Сител - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

Силен земјотрес во јапонија, нема цунами

ТВ21 - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Две лица загинаа во силниот земјотрес на Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки

Либертас - 13.11.2016

Две лица загинаа како резултат на силниот земјотрес во Нов Зеланд, соопшти премиерот Џон Ки. – Во моментов немаме индикации дека овој број ќе се зголеми, но не можеме да исклучиме таква можност, изјави Ки пред новинарите во Велингтон.

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

Сител - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч. Новозеландскиот весник „НЗ Хералд“ пренесе дека, според очевидци, забележан е бран ...

(ВИДЕО) Потресни слики од Нов Зеланд: Земјотрес од 7,4 степени во Крајстчрч

еМагазин - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

Силен земјотрес во Јапонија

Канал5 - 20.09.2017

Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер ја погоди Јапонија. Епицентарот на земјотресот е на 281 километри источно од градот Камаши на островот Хоншу, на длабочина од 10 километри, информира Американската геолошка служба.

Опасност од цунами по силниот земјотрес во Нов Зеланд

24 Вести - 13.11.2016

Цивилната одбрана на Нов Зеланд предупреди денеска на опасност од цунами на источниот брег на Јужниот остров по силниот земјотрес кој го погоди градот Крајстчерч. Цивилната одбрана ги советуваше жителите на источниот брег на Јужниот остров да се ...

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: Први снимки од силниот земјотрес во Нов Зеланд – се очекува и цунами

Орбис - 13.11.2016

Земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди северниот и североисточниот дел од градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. Според податоците на Американската геолошка служба, земјотресот зафатил 91 километар од тој дел на ...

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

Алфа - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

Телевизија Нова - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

Lider - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.

Силен земјотрес во Јапонија, нема цунами

Либертас - 12.11.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,2 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди областа, оддалечена 65 километри североисточно од јапонскиот град Сендаи, соопшти американскиот Геолошки завод.