TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлогот за забрана на бомбите - главна тема во весниците

Р.С.Европа - 08.10.2015

Предлог-законот за забрана на бомбите, кој кусо по доставувањето беше повлечен од предлагачите, е главна тема во дневниот печат. Повлечен законот за забрана на објавување на прислушуваните разговори - е веста број 1 што ја објавија сите печатени ...

Или закон за „бомбите“ до 20 октомври или нема глас за новите министри од СДСМ

+инфо - 08.10.2015

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, вчера присуствувал на средбата на работната група каде рекол дека ќе го повлече предлог - законот за „бомбите“, но ако законот не биде донесен до 20 октомври, тој ќе го доведе во прашање гласањето на новите министри ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ако не се поднесе заеднички закон против „бомбите“, нема да ги гласаме министрите на СДСМ!

Фокус - 08.10.2015

Дополнително, од владејачката партија најавуваат дека со албанскиот партнер ќе го поднесат истиот законски предлог што го повлекоа вчера во интерес на преговорите за изборното законодавство.

Закон за „бомбите“ до 20 октомври или нема глас за новите министри од СДСМ

Локално - 08.10.2015

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, вчера попушти по разговорите со преговарачот Питер Ванхојте и до вечер заедно со пратеникот Мукоски го повлекоа предлог законот, од собраниска процедура. Но тоа не е се ! Пораката, како што дознаваме, сепак била во ...

Закон за бомбите ќе се гласа до 20-ти октомври

Денешен - 08.10.2015

СДСМ сепак призна дека прифатила Законот за забрана за поседување и објавување на прислушуваните разговори да се донесе во Собрание, иако лидерот Зоран Заев и партискиот портпарол Петре Шилегов го тврдеа спротивното.

Договор за изборниот нема, но има за закон за бомбите кој ќе се гласа на 20 октомври

Република - 08.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ го демантираше лоидерот на партијата Зоран Заев. СДСМ повторно потврди дека прифатила обврска да се донесе закон за бомбите На вчерашните разговори за изборното законодавство, СДСМ односно нејзиниот генерален секретар ...

Договор за изборниот нема, но има за Законот за бомбите кој ќе се гласа на 20 Октомври

Нетпрес - 08.10.2015

На вчерашните разговори за изборното законодавство СДСМ, односно нејзиниот генерален секретар потврди дека тие превземале обврска Закон за бомбите да биде изгласан до 20 Октомври во македонското Собрание.

Договор за изборниот нема, но има за Законот за бомбите кој ќе се гласа на 20 Октомври

Курир - 08.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ го демантираше Заев. СДСМ повторно потврди дека прифатила обврска да се донесе Закон за бомбите. На вчерашните разговори за изборното законодавство, СДСМ односно нејзиниот генерален секретар потврди дека тие превземале ...

Договор за изборниот нема, но има за Законот за бомбите кој ќе се гласа на 20 Октомври

Вечер - 08.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ го демантираше Заев. СДСМ повторно потврди дека прифатила обврска да се донесе Закон за бомбите. На вчерашните разговори за изборното законодавство, СДСМ односно нејзиниот генерален секретар потврди дека тие превземале ...

Не се постигна договор за изборниот законик, но се постигна договор дека Закон за бомбите ќе се гласа најдоцна до 20 ...

Пулс24 - 08.10.2015

Генералниот секретар на СДСМ го демантираше Заев. СДСМ повторно потврди дека прифатила обврска да се донесе Закон за бомбите. На вчерашните разговори за изборното законодавство, СДСМ односно нејзиниот генерален секретар потврди дека тие превземале ...

Законот за забрана на бомбите го заглави преговарачкиот процес за Пржино

Глас на Америка - 07.10.2015

Измените во изборниот законик предвидени со договорот од Пржино не беа донесени во предвидениот рок што истече на полноќ. СКОПЈЕ— Финишот на разговорите на оваа тема го заглави предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за забрана на јавна презентација на ...

Предлог законот за необјавување на „бомбите“ не е повлечен

Телма - 07.10.2015

Предлог Законот за забрана на објавување и поседување на прислушуваните материјали не е повлечен. Претседателот на собранието Трајко Вељановски нема деловничка можност за тоа. Се отфрлаат сите информации дека спикерот на парламентот бил повикан во ...

Милошоски: Законот за мораториум на бомбите ќе се доработува

Телма - 07.10.2015

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ , Антонио Милошоски, соопшти дека е постигнат договор спорниот закон за мораториум на бомбите да се врати на доработка. Ќе се интервенира во неговата содржина преку амандманската расправа а ќе биде разгледуван и од работните ...

Власта и опозицијата заглавија на Законот за „бомбите“

Телма - 07.10.2015

СДСМ тврди дека политичките партии се договориле Законот за мораториум на бомбите да се повлече, ВМРО ДПМНЕ негира. Предложеното решение е катастрофално, во него има цензура, недозволени работи кои што не постојат ни во најстрогите режими, изјави ...

Повлечен е Законот за забрана за објавување на прислушуваните разговори

Нова ТВ - 07.10.2015

Пред малку во службите на Собранието е повлечен Законот со кој што власта го забранува поседувањето, употребувањето и објавувањето на нови „бомби“, но и реобјавување на старите. По синоќешните и денешните интензивни преговори на странските партнери ...

Законот за „бомбите“ и за „свиркачите“ одложен до 20 октомври

Deutsche Welle - 07.10.2015

Попладнево продолжуваат разговорите во работната група за изборниот пакет, а спорниот закон ќе чека до 20 октомври. Еден од предлагачите, Талат Џафери одбива да го повлече предлог- законот.

Предлог-законот е „гром од ведро небо“ за меѓународната заедница

Призма - 07.10.2015

Дипломатите се изненадени од новиот предлог - закон. Проблем во преговорите е и тоа што преговарачите од ВМРО-ДПМНЕ немаат авторитет сами да носат одлуки, туку бараат одобрение од Груевски или некој друг, дознава БИРН.

Ако Вељаноски не може, предлагачите можат да го повлечат спорниот закон за забрана на „бомбите“

Капитал - 07.10.2015

Откако по притисокот, особено на меѓународниот фактор, собранискиот спикер Трајко Вељаноски се сложи да го врати на доработка денеска предложениот од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ спорен закон, популарно наречен – за забрана на „бомбите“ (што беше протолкуван ...

Спорниот закон за забрана на „бомбите“ амандмански ќе се враќа на колосекот од Пржино

Капитал - 07.10.2015

Спорниот закон за забрана на објавување на прислушуваните материјали се враќа на доработка, и заедно со измените на Изборниот законик што ќе се договоратќе се најде на седница пред изборот на новите министри на 20 октомври.

ЕК: Предложениот закон е повлечен од парламентот

Утрински - 07.10.2015

„Предложениот закон е повлечен од парламентот“, беше кусата реакција денеска попладне на Европската комисија, презентирана од портпаролката за надворешна политика Маја Коцијанчиќ. Овој став е реакција на тврдењата на иницијаторите на контроверзниот ...

Опозициски партии го осудија предлогот за забрана на бомбите

Алсат-М - 07.10.2015

По предлог-законот со кој би се забранило објавување на прислушуваните материјали, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ станаа мета на жестоки критики. Цивилниот сектор и опозициските партии обвинуваат дека станува збор за обид за воведување на цензура.

Одложен законот за забрана за објавување на „ бомбите„

Тера - 07.10.2015

До 20 октомври ќе бидат одложено разгледувањето на предлог- законот за забрана за објавување на „бомбите“ . Ваков договор, според амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав , бил договорен меѓу партиите.

Реакции на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на мораториум на бомбите

Тера - 07.10.2015

Во Собранието на прес конференции СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ги соопштија своите реакции на Законот за мораториум на бомбите. Според Петре Шилегов, мораториумот на бомбите е признание за прислушуваните разговори.

БЕСА: Го осудуваме предлог-законот за забрана на објавување на „бомбите”

А1 On - 07.10.2015

Го осудуваме предлог-законот на сијамскиот политички тандем ВМРО-ДУИ кој со закон го забранува објавувањето на „бомбите”. Во овој предлог се предлага да се отстранат од сите медиуми, “бомбите” кои се досега објавени, додека ако некој не го почитува ...

Ако Вељаноски не може, предлагачите можат да го повлечат спорниот закон за забрана на „бомбите“

Идивиди - 07.10.2015

Откако по притисокот, особено на меѓународниот фактор, собранискиот спикер Трајко Вељаноски се сложи да го врати на доработка денеска предложениот од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ спорен закон, популарно наречен – за забрана на „бомбите“ (што беше протолкуван ...

Милошоски за Телма: Законот за „бомбите“ ќе се доработува

+инфо - 07.10.2015

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, соопшти дека е постигнат договор спорниот закон за мораториум на „бомбите“ да се врати на доработка, објави Телма. Според него, ќе се интервенира во содржината на законот преку амандманска расправа а ќе ...

Милошоски: Законот за забрана за „бомбите“ ќе се врати на доработка

Фокус - 07.10.2015

Според него, ќе се интервенира во неговата содржина преку амандманска расправа Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ тврди дека е постигнат договор спорниот закон за мораториум на бомбите да се врати на доработка.

Како ќе изгледа предлог законот за бомбите

Panika.be - 07.10.2015

Милчо Вељаноски со досетлива верзија како ќе изгледа новиот закон за бомбите и што се ќе опфаќа ...

Кога Македонците слушнаа за забраната на бомбите

Panika.be - 07.10.2015

Како изреагираа Македонците кога слушнаа дека ќе се воведе закон за забрана на објавување на ...

Ибраимоски: Сто закони нека донесат, ние ќе ги објавуваме „бомбите“

+инфо - 07.10.2015

Во досега објавените „бомби“ има неколку бомби каде што се разјаснува вистината околу инволвираноста на нашата партија во случајот со наводно расипано месо. Ние тие бомби ќе ги објавуваме, па нека донесат уште сто закони, порачува Самка Ибраимоски, ...

Законот за мораториум на бомбите одложен до 20 октомври

Фокус - 07.10.2015

Ова го соопшти амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав. На денешната средба на работната група за спроведување на договорот од Пржино партиите се договориле разгледувањето на предлог-законот за забрана за објавување на бомбите, кој го предложија ...

„Беса“: Не смее да се забрани објавување на „бомбите”

+инфо - 07.10.2015

Го осудуваме предлог-законот на сијамскиот политички тандем ВМРО-ДУИ кој со закон го забранува објавувањето на "бомбите". Во овој предлог се предлага да се отстранат од сите медиуми, „бомбите" кои се досега објавени, додека ако некој не го почитува ...

СДСМ го демантира Заев - Закон за бомбите ќе се гласа до 20-ти октомври

Сител - 07.10.2015

СДСМ сепак призна дека прифатила Законот за забрана за поседување и објавување на прислушуваните разговори да се донесе во Собрание, иако лидерот Зоран Заев и партискиот портпарол Петре Шилегов го тврдеа спротивното.

Социјалните мрежи полудеа од законот за забрана за објавување на бомбите

Фактор - 07.10.2015

По најавата дека ВМРО ДПМНЕ и ДУИ токмат предлог закон со кој ќе се забрани објавување на нови политички „бомби“ и реобјавување на старите, на социјалните мрежи, особено на фејсбук канонада од реакции на интелектуалци, новинари, студенти, и други ...

БЕСА го осуди предлог-законот за забрана на објавување на “бомбите”

Точка - 07.10.2015

Движењето БЕСА во четвртокот го осуди предлог-законот за забрана на објавување на “бомбите”, обвинувајќи ја власта дека изгубила контакт со реланоста и дека вакви мерки се преземаат само во Северна Кореја.

ДОГОВОР НЕМА: Законот за „бомбите“ посилен од Изборниот законик

Телеграф - 07.10.2015

Наместо да се разговара за Изборниот закон, партиските тимови вчера најголем дел од преговорите посветиле во убедување на владејачката коалиција да го повлече предлог законот за т.н бомби По повеќе од 15 часа преговори работните групи не се ...

Законот за необјавување на „бомбите“ ќе биде доработен

Фактор - 07.10.2015

Законот за мораториум на бомбите и нивно необјавување најверојатно ќе биде доработен. Како што соопшти Телма , пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ , Антонио Милошоски, соопштил дека е постигнат договор спорниот закон за мораториум на бомбите да се врати на ...

Ништо од „разумниот“ компромис-Вељаноски го пратил законот на пратениците

Локално - 07.10.2015

Собранскиот спикер избрзал со законот со кој се забрануваат „бомбите“ и уште од вчера го доставил до пратениците, со тоа законот Вељаноски го ставил во процедура како легитимен закон, брифираат од преговарачките тимови.Тоа значи дека сепак законот ...

ДИМОВСКИ: Заев се согласи да се донесе Закон со кој што ќе се забрани злоупотреба на материјалите

Fox.mk - 07.10.2015

На денот кога се постигна договор за Законот за специјално обвинителство, г-динот Заев во присуство на претставници на амбасадата на САД, Европската Унија, како и делегации на другите три најголеми политички партии даде збор дека до 20-ти октомври ...

СДСМ го демантира Заев - Закон за бомбите ќе се гласа до 20 октомври

Вечер - 07.10.2015

СДСМ сепак призна дека прифатила Закон за бомбите да се донесе во Собрание, иако Заев и Шилегов го тврдеа спротивното. СДСМ сепак призна дека прифатила Закон за бомбите да се донесе во Собрание, иако Заев и Шилегов го тврдеа спротивното.

БЕСА: Осуда за забраната за објавување на „бомбите”

Репортер - 07.10.2015

Го осудуваме предлог-законот на сијамскиот политички тандем ВМРО-ДУИ кој со закон го забранува објавувањето на „бомбите”. Во овој предлог се предлага да се отстранат од сите медиуми, “бомбите” кои се досега објавени, додека ако некој не го почитува ...

СДСМ го демантира Заев - Закон за бомбите ќе се гласа до 20-ти октомври

Press24 - 07.10.2015

СДСМ сепак призна дека прифатила Законот за забрана за поседување и објавување на прислушуваните разговори да се донесе во Собрание, иако лидерот Зоран Заев и партискиот портпарол Петре Шилегов го тврдеа спротивното.

„Беса“: Не смее да се забрани објавување на „бомбите”

Либертас - 07.10.2015

Го осудуваме предлог-законот на сијамскиот политички тандем ВМРО-ДУИ кој со закон го забранува објавувањето на “бомбите”. Во овој предлог се предлага да се отстранат од сите медиуми, „бомбите” кои се досега објавени, додека ако некој не го почитува ...

Новинарите согласни: Глупав и срамен закон со кој би се суспендирал Уставот

Репортер - 07.10.2015

Новинарите Костова, Михајловски, Зекири и Смилевска во куси коментари за порталот Фактор сметаат дека намерата да се донесе закон за необјавување на бомбите е голема глупост, од која најмногу ќе трпи, на крајот владеачката коалиција.

СДСМ го демантира Заев – Законот за бомбите ќе се гласа до 20-ти октомври

Република - 07.10.2015

СДСМ сепак призна дека прифатила Законот за забрана за поседување и објавување на прислушуваните разговори да се донесе во Собрание, иако лидерот Зоран Заев и партискиот портпарол Петре Шилегов го тврдеа спротивното.

Новинарите согласни: Глупав и срамен закон со кој би се суспендирал Уставот

Либертас - 07.10.2015

Новинарите Костова, Михајловски, Зекири и Смилевска во куси коментари за порталот Фактор сметаат дека намерата да се донесе закон за необјавување на бомбите е голема глупост, од која најмногу ќе трпи, на крајот владеачката коалиција.

(ВИДЕО) Власта и опозицијата заглавија за „бомбите“

Репортер - 07.10.2015

СДСМ тврди дека политичките партии се договориле Законот за мораториум на бомбите да се повлече, ВМРО ДПМНЕ негира, извор телма Предложеното решение е катастрофално, во него има цензура, недозволени работи кои што не постојат ни во најстрогите ...

ДВ: Законот за „бомбите“ и за „свиркачите“ одложен до 20 октомври

Бриф - 07.10.2015

До 20 октомври ќе бидат одложено разгледувањето на предлог- законот за забрана за објавување на „бомбите“ и за заштита на „свиркачите“. Ваков договор, според амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав бил договорен меѓу партиите.

Законот за прислушуваните разговори ќе се доработува

МРТ - 07.10.2015

Ќе се интервенира во неговата содржина преку амандманската расправа, а ќе биде разгледувани и од работните групи, паралелно со изборниот законик... Работните групи договориле, Законот за прислушувани материјали да биде отворен за дополнителна ...

И денеска разговори за изборните правила

МРТ - 07.10.2015

Во разговорите беше разгледуван и предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои во собранието доставија предлог- закон, со кој треба да се забрани објавување на т.н бомби, што лидерот на СДСМ ги објавуваше во изминатите неколку месеци...

СДСМ го демантира Заев - Закон за бомбите ќе се гласа до 20-ти октомври

Курир - 07.10.2015

СДСМ сепак призна дека прифатила Законот за забрана за поседување и објавување на прислушуваните разговори да се донесе во Собрание, иако лидерот Зоран Заев и партискиот портпарол Петре Шилегов го тврдеа спротивното.

БЕСА го осуди предлог-законот за забрана на објавување на “бомбите”

Макфакс - 07.10.2015

Движењето БЕСА во четвртокот го осуди предлог-законот за забрана на објавување на “бомбите”, обвинувајќи ја власта дека изгубила контакт со реланоста и дека вакви мерки се преземаат само во Северна Кореја.

Ај сеа да резимираме…

Либертас - 07.10.2015

Ај сеа да резимираме. ДПМНЕ и ДУИ поднесуваат предлог закон за забранување и објавнување на бомбите и целиот материјал што претходно бил поврзан со бомбите да биде изришан, вклучувајќи ги и социјалните мрежи.

СДСМ го демантира Заев – Закон за „бомбите“ ќе се гласа до 20-ти октомври

Нетпрес - 07.10.2015

СДСМ го демантира Заев, законот за „бомбите“ ќе се гласа до 20-ти октомври. СДСМ сепак призна дека прифатила Закон за бомбите да се донесе во Собрание, иако претходно, лидерот на партијата Зоран Заев и портпаролот Петре Шилегов го тврдеа спротивното.

Дали ќе се донесе законот за демонтирање на „бомбите“

Канал 77 - 07.10.2015

Под слоганот „Стоп за цензурата! Не ги даваме бомбите!“, граѓанското движење „Ајде“ за денеска попладне пред Собранието најави протест против најавениот предлог-закон за забрана на објавувањето на прислушуваните материјали.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ бараат со закон да се забрани објавување на „бомбите“ на опозицијата

24 Вести - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ доставија предлог-закон до собраниските служби за престанување на објавувањето на аудио-снимките од прислушуваните разговори. Од ДУИ велат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор постигнат на 2 ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ со предлог закон за мораториум на „бомбите“

Телма - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ доставија предлог-закон со собраниските служби за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Од ДУИ велат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор постигнат на 2-ри ...

Реакции на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на мораториум на бомбите

Телма - 06.10.2015

Во Собранието на прес конференции СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ги соопштија своите реакции на Законот за мораториум на бомбите. Според Петре Шилегот, мораториумот на бомбите е признание за пирслушуваните разговори.

Законот за „бомбите“ го стави изборниот пакет во втор план на работната група

24 Вести - 06.10.2015

Законот со кој што се забранува објавување на нови , но и на веќе објавените „бомби“ и нивно поседување го истисна изборниот законик од преговорите, односно по партсиките консултации на претставниците на работната група, откако им беше презентиран ...

Со закон се забранија бомбите

Телма - 06.10.2015

Минимум четири години затвор ако медиум објави прислушкувани разговори или транскрипти, пишува во новиот предлог Закон кој денес во 14 часот беше предаден во архивата на Собрание. Драконски казни и за прва пат во македонски закон предвидени забрани ...

Нeофицијално:Вељаноски ќе го врати законот за забрана на „бомбите“ на доработка

24 Вести - 06.10.2015

Постигнат „разумен“ компромис за законот со кој се забранува употреба, објавување и поседување на „бомбите“. 24 вести неофицијално дознава дека собранискиот спикер Трајко Вељаноски ќе им го врати законот на предлагачите на доработка.

Ништо од „разумниот“ компромис-Вељаноски не може да го врати законот,го пратил на пратениците

24 Вести - 06.10.2015

Собранскиот спикер избрзал- законот со кој се забрануваат „бомбите“ веќе го доставил до пратениците, со тоа законот не може да се врати на доработка, бидејќи веќе Вељаноски го ставил во процедура како легитимен закон, брифирата од преговарачките ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со предлог-закон да се забранат “бомбите“

Нова ТВ - 06.10.2015

Владината коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог-закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се забранило повторно објавување на веќе објавените „бомби“ на Заев, а нови ...

Партиски реакции на предложениот закон за мораториум на “бомбите”

Нова ТВ - 06.10.2015

Стасаа партиски реакции на предложениот закон за мораториум на “бомбите”. Петре Шилегов од СДСМ изјави дека фактот што владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ поднесоа закон до Собранието кој што би забранил емитување на прислушуваните разговори, тие ...

Најавен протест против предложениот закон за мораториум на „бомбите“

Нова ТВ - 06.10.2015

Од вечерва на социјалната мрежа Фејсбук дел од граѓаните се организираат за протест пред Собранието, откако денеска владината коалиција ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ поднесоа предлог - закон за забрана на понатамошно објавување на прислушуваните разговори.

Преговори: ВМРО-ДПМНЕ почнува да се премислува за Предлог-законот за бомбите

Нова ТВ - 06.10.2015

Вечерва на преговорите повеќе не се зборува за изборниот законик туку за предлог законот за мораториум на “бомбите” кој дојде од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Преговорите се уште траат, со почетно поместување на почетните позиции на ВМРО-ДПМНЕ, кои размислуваат ...

Заев: Очекуваме да се повлече законот за забрана на објавените бомби

Нова ТВ - 06.10.2015

СДСМ се согласува дека треба да се стави забрана за идно објавување за да не се злоупотребат снимките, но веќе објавените бомби мора да бидат ставени на маса и за нив да се дебатира, вели лидерот на опозицијата Зоран Заев за НОВА, откако денеска ...

Глупав и неуставен – оценки за новиот предлог закон со кој се забрануваат „бомбите“

Призма - 06.10.2015

Предлог – законот, со кој се предвидува практична забрана за објавување на материјалите од таканаречените бомби на опозицијата во политичките кругови се смета за пробен балон но и отворање простор за пазарење на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ околу начинот на ...

Поднесен Предлог-закон за необјавување на прислушуваните разговори

Алсат-М - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

Реакција на СДСМ за Предлог-законот за необјавување на прислушуваните разговори

Утрински - 06.10.2015

СДСМ попладнево реагираше на поднесувањето на Предлог-законот за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори од страна на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Петре Шилегов изјави дека ваквиот предлог е обид да се наруши ...

СДСМ: Нема договор за забрана за објвување на „бомбите“

Р.С.Европа - 06.10.2015

СДСМ попладнево реагираше на поднесувањето на Предлог-законот за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори од страна на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Петре Шилегов изјави дека ваквиот предлог е обид да се наруши ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ поднесоа предлог-закон за необјавување на „бомбите“

Утрински - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

Предлог закон за забрана на објавување на „бомбите“

Р.С.Европа - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

Димовски: Заев се согласи за закон за забрана на „бомбите“

Р.С.Европа - 06.10.2015

Пратеникот Илија Димовски по тврдењата на СДСМ дека предлог законот за престанување на објавувањето на снимките од прислушуваните разговори не бил дел од договорот од Пржино, изјави дека лидеорт на СДСМ Зоран Заев дал збор дека до 20 октомври ќе ...

Преговорите блокирани, СДСМ бара повлекување на Законот за забрана на бомбите!

Алсат-М - 06.10.2015

Преговорите за Изборниот законик во работната група во критичен момент. Како што дознава Алсат М од извори од преговорите, причина за блокадата на преговорите е токму Законот за забрана за објавување на прислушуваните разговори, предложен денеска од ...

ВМРО: Заев даде збор за забрана на „бомбите“, СДСМ: ваков закон ниту е договорен, ниту дискутиран

МКД - 06.10.2015

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ денеска во Собранието поднесоа предлог-закон за престанување за објавување на аудио снимките од прислушуваните разговори, по што двете најголеми партии излегоа со различни ставови и тврдења за евентуален ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат предлог закон за забрана за објавување на „бомбите“ на СДСМ

МКД - 06.10.2015

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ денеска во Собранието поднесоа предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Предлагачите велат дека тоа е дел од договорот во Пржино од 2 јуни.

Поднесен Предлог-закон за необјавување на прислушуваните разговори

МК News - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ предлагаат закон за забрана за објавување на „бомбите“

Кајгана - 06.10.2015

Владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој се забранува натамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон се забранува ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно да се ...

СДСМ: Не е дискутирано за закон со кој ќе се забранат бомбите

Фокус - 06.10.2015

Петре Шилегов од СДСМ демантираше дека законот за мораториум на бомбите е дел од договорот од Пржино и нагласи дека не било ни дискутирано за ваков закон. Петре Шилегов од СДСМ демантираше дека законот за мораториум на бомбите е дел од договорот од ...

ДПМНЕ и ДУИ со предлог-закон за мораториум на „бомбите“

Фокус - 06.10.2015

Од ДУИ велат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор постигнат на 2-ри јуни во Пржино, но ова го негираат од опозиционата СДСМ ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ доставија предлог-закон до собраниските служби за престанување на ...

ДУИ и ДПМНЕ бараат со закон да се забрани објавување на „бомбите“

+инфо - 06.10.2015

Владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно ...

Реакции на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за забрана на прислушуваните материјали

Кајгана - 06.10.2015

Опозициската СДСМ тврди дека не е договорен закон за забрана за употреба на прислушуваните телефонски разговори, додека од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев дал амин за него.

ДУИ и ДПМНЕ бараат со закон да се забрани објавување на „бомбите“

А1 On - 06.10.2015

Владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно ...

Шилегов: Власта јавно ги призна снимките барајќи со закон да се забранат (ВИДЕО)

+инфо - 06.10.2015

Нема поголемо јавно признание на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за автентичноста на скандалозните содржини во снимките од „Вистината за Македонија“, од потегот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да поднесат закон за забрана на нивно емитување, изјави попладнево пратеникот на ...

Димовски: Заев даде збор за закон против објавување на „бомбите“

А1 On - 06.10.2015

Не сум бил присутен на средбата но присутни биле 20-тина луѓе пред кои Заев дал збор дека до 20-ти октомври во Собранието ќе биде донесен Закон со кој ќе се забрани злоупотребата на прислушуваните разговори, рече пратеникот од ВМРО-ДПМЕН Илија ...

(ВИДЕО) Шилегов: Груевски призна дека „бомбите“ се автентични

А1 On - 06.10.2015

Со тоа што владејачките партии поднесоа закон до Собранието кој што би забранил емитување на прислушуваните разговори, тие признаа дека „бомбите“ се автентични, изјави пратеникот од СДСМ Петре Шилегов.

СДСМ: Очекуваме да се повлече законот за забрана на објавените бомби

Фокус - 06.10.2015

„СДСМ се согласува дека треба да се стави забрана за идно објавување за да не се злоупотребат снимките, но веќе објавените бомби мора да бидат ставени на маса и за нив да се дебатира.“ Лидерот на опзицијата, Зоран Заев, во изјава на НОВА ТВ вели ...

Заев ќе ги објави и преостанатите „бомби“, ако Груевски не го повлече спорниот закон

Фокус - 06.10.2015

Во Клубот на пратениците преговорите за изборната регулатива се блокирани, а главна тема е скандалозниот закон Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев најавил дека ако не добие уверување дека законот за забрана на „бомбите“ ќе биде повлечен, тој ...

Утре протест, новинарите нема да го почитуваат Законот за бомбите

А1 On - 06.10.2015

Предлогот на ВМРо-ДПМНЕ и ДУИ да се забранат бомбите со закана од 4 години затвор, наиде на револт и отпор кај новинарите и медиумите кои ги објавуваа цело време. Тие не се согласуваат со ваквата идеја преточена во закон, и најавуваат дека и покрај ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ предлагаат закон за забрана за објавување на "бомбите"

Точка - 06.10.2015

Владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој се забранува натамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон се забранува ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно да се ...

Договорен или не законот за забрана на прислушуваните материјали?!

Точка - 06.10.2015

Опозициската СДСМ тврди дека не е договорен закон за забрана за употреба на прислушуваните телефонски разговори, додека од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев дал амин за него.

Поднесен Предлог-закон за необјавување на прислушуваните разговори

Сител - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

Поднесен Предлог - закон за необјавување на прислушуваните разговори

Канал5 - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала - пишува агенцијата МИА.

СДСМ: На 2 јуни не се договоривме објавување на „бомби“ да стане кривично дело

Телеграф - 06.10.2015

Портпаролот Петре Шилегов изјави дека ваквиот предлог е обид да се наруши преговарачкиот процес СДСМ попладнево реагираше на поднесувањето на Предлог-законот за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори од страна на ...

Реакција на СДСМ за Предлог-законот за необјавување на прислушуваните разговори

Канал5 - 06.10.2015

СДСМ попладнево реагираше на поднесувањето на Предлог-законот за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори од страна на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Петре Шилегов изјави дека ваквиот предлог е обид да се наруши ...

ПРЕДЛОГ ЗА НОВ ЗАКОН: Објавувањето „бомби“ да стане кривично дело

Телеграф - 06.10.2015

Секој што во иднина ќе поседува какви било снимки и прислушувани разговори ќе биде должен да му ги предаде на специјалниот јавен обвинител Пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска во Собранието доставија предлог-закон во кој се бара се запре ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бараат со закон да се забрани објавување на опозициски „бомби“

Фактор - 06.10.2015

Пратеници од владеачката ВМРО-ДПМНЕ и од партијата на Ахмети бараат со закон да се забрани објавување на опозициските бомби. Овие две пратенички групи вчера до Собранието доставиле предлог Закон со кој ќе се стави мораториум на таканаречените ...

СДСМ: Груевски призна дека разговорите се автентични

Фактор - 06.10.2015

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за забрана на емитувањето на прислушуваните разговори, за опозицијата е јавно признание на власта на автентичноста на снимките. „Поднесувањето на законот од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за според, Никола Груевски, лепените, ...

Со закон да се забрани објавување на „бомбите“-ВМРО ДПМНЕ и ДУИ доставија предлог до Собранието

Локално - 06.10.2015

Владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ предлагаат закон за забрана за објавување на „бомбите“

Макфакс - 06.10.2015

Владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој се забранува натамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон се забранува ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно да се ...

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ бараат со закон да се забрани објавување на „бомбите“

Репортер - 06.10.2015

Владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори, извор а1онмк Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови ...

Димовски: Заев се согласи да се донесе Закон со кој што ќе се забрани злоупотреба на материјалите

Курир - 06.10.2015

На денот кога се постигна договор за Законот за специјално обвинителство, г-динот Заев во присуство на претставници на амбасадата на САД, Европската Унија, како и делегации на другите три најголеми политички партии даде збор дека до 20-ти октомври ...

(ВИДЕО) Шилегов: Груевски призна дека „бомбите“ се автентични

Бриф - 06.10.2015

Со тоа што владејачките партии поднесоа закон до Собранието кој што би забранил емитување на прислушуваните разговори, тие признаа дека „бомбите“ се автентични, изјави пратеникот од СДСМ Петре Шилегов.

ЦЕНЗУРА: ВМРО ДПМНЕ и ДУИ предлагаат закон за забрана на „бомбите“! Медиумите да ги избришат и веќе објавените?!

Бриф - 06.10.2015

Владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно ...

Поднесен Предлог-закон за необјавување на прислушуваните разговори

Нетпрес - 06.10.2015

Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори денеска во Собранието поднесоа пратеничките групи на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Овој Предлог –закон бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

(ВИДЕО+ОБНОВЕНО) Шилегов: Груевски призна дека „бомбите“ се автентични

Репортер - 06.10.2015

Со тоа што владејачките партии поднесоа закон до Собранието кој што би забранил емитување на прислушуваните разговори, тие признаа дека „бомбите“ се автентични, изјави пратеникот од СДСМ Петре Шилегов.

Поднесен Предлог-закон за необјавување на прислушуваните разговори

Денешен - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

Најчевска за законот за „бомбите“: Kога мислам дека сум ги видела сите глупости на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, тие ќе одвалат ...

Либертас - 06.10.2015

Според професорката Мирјана Најчевска, законот со кој се предвидува забрана за објавување на „бомбите“ е голема глупост. – Поголема глупост не сум слушнала во животот. Секогаш кога мислам дека сум ги видела сите глупости на ВМРО-ДПМНЕ и нивните ...

ЦЕНЗУРА: Власта предлага закон за забрана на „бомбите“! Медиумите да ги избришат и веќе објавените?!

Либертас - 06.10.2015

Владеачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој би се забранило понатамошно објавување на прислушуваните разговори, објави А1он . Со овој закон би се забранило ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови ...

(ВИДЕО) Шилегов: Груевски призна дека „бомбите“ се автентични, СДСМ нема да дозволи изгласување на законот!

Либертас - 06.10.2015

Со тоа што владејачките партии поднесоа закон до Собранието кој што би забранил емитување на прислушуваните разговори, тие признаа дека „бомбите“ се автентични, изјави пратеникот од СДСМ Петре Шилегов.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ предлагаат закон за забрана на „бомбите“ по итна постапка!

Либертас - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ доставија предлог-закон до собраниските служби за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори, објави Телма . Од ДУИ велат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор ...

Утре протест на новинарите: СТОП ЗА ЦЕНЗУРАТА! НЕ ГИ ДАВАМЕ БОМБИТЕ!

Репортер - 06.10.2015

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се забранат бомбите со закана од 4 до 10 години затвор, наиде на револт и отпор кај новинарите и медиумите кои ги објавуваа цело време. Тие не се согласуваат со ваквата идеја преточена во закон, и најавуваат дека и ...

Нова: Заев : Очекуваме да се повлече законот за забрана на објавените бомби

Репортер - 06.10.2015

СДСМ се согласува дека треба да се стави забрана за идно објавување за да не се злоупотребат снимките, но веќе објавените бомби мора да бидат ставени на маса и за нив да се дебатира, вели лидерот на опозицијата Зоран Заев за НОВА , откако денеска ...

Вељаноски ќе го врати законот за забрана на „бомбите“ на доработка?!

Либертас - 06.10.2015

Постигнат „разумен“ компромис за законот со кој се забранува употреба, објавување и поседување на „бомбите“. 24 вести неофицијално дознава дека собранискиот спикер Трајко Вељаноски ќе им го врати законот на предлагачите на доработка.

Димовски: Заев даде збор дека со Закон ќе се забрани објавувањето на „бомбите“

Репортер - 06.10.2015

Не сум бил присутен на средбата но присутни биле 20-тина луѓе пред кои Заев дал збор дека до 20-ти октомври во Собранието ќе биде донесен Закон со кој ќе се забрани злоупотребата на прислушуваните разговори, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија ...

Шилегов: Како тоа сечените, лепени и монтирани материјали, одеднаш станаа прислушувани? (видео)

Кумановски м. - 06.10.2015

По денешното поднесување на предлог – закон од страна на Демократската Унија за Интеграција и ВМРО-ДПМНЕ во Собранието за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори, со реакција се јави Петре Шилегов кој во име на ...

Најчевска: Законот за „бомбите“ е голема глупост

Репортер - 06.10.2015

Според професорката Мирјана Најчевска, законот со кој се предвидува забрана за објавување на „бомбите“ е голема глупост, извор мета – Поголема глупост не сум слушнала во животот. Секогаш кога мислам дека сум ги видела сите глупости на ВМРО-ДПМНЕ и ...

СДСМ ќе ги напушти преговорите ако се усвои Законот за забрана на бомбите

Бриф - 06.10.2015

Доколку законот за објавување на бомбите биде изгласан во собранието, СДСМ ќе ги напушти преговорите, дознава „Мета“ од извори од преговарачкиот процес. Моментално, преговарачите од политичките партии на работните групи се на пауза, а олеснувачот ...

Договорен или не законот за забрана на прислушуваните материјали?!

Макфакс - 06.10.2015

Опозициската СДСМ тврди дека не е договорен закон за забрана за употреба на прислушуваните телефонски разговори, додека од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев дал амин за него.

Објавувањето на "бомбите" ќе се казнува со посебен закон

Вечер - 06.10.2015

Секој што поседува било какви снимки и прислушувани разговори, според законот ќе биде должен да му ги предаде на специјалниот јавен обвинител. Од ДУИ потенцираат дека тоа е дел од договорот постигнат меѓу партиите и меѓународниот фактор постигнат на ...

Власта со закон забрани повторно објавување на ”бомбите на СДСМ”

Кумановски м. - 06.10.2015

Денеска во архивата на Собранието на република Македонија е предаден предлог Закон кој предвидува минимум четири години затвор ако медиум објави прислушкувани разговори или транскрипти. Овјавувањето на материјалите од ваков тип нема да биде ...

Димовски: Заев се согласи да се донесе Закон со кој што ќе се забрани злоупотреба на материјалите

Пулс24 - 06.10.2015

На денот кога се постигна договор за Законот за специјално обвинителство, г-динот Заев во присуство на претставници на амбасадата на САД, Европската Унија, како и делегации на другите три најголеми политички партии даде збор дека до 20-ти октомври ...

Поднесен Предлог-закон за необјавување на прислушуваните разговори

Lider - 06.10.2015

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа Предлог-закон за престанување на објавувањето на аудио снимките од прислушуваните разговори. Законот бил идеја на ДУИ, а ВМРО-ДПМНЕ ја поддржала.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ предлагаат закон за забрана за објавување на „бомбите“

Sky - 06.10.2015

Владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ до Собранието доставија предлог закон со кој се забранува натамошно објавување на прислушуваните разговори. Со овој закон се забранува ре-објавување на веќе објавените „бомби“, а нови материјали директно да се ...

СДСМ ќе ги НАПУШТИ преговорите ако се усвои законот за забрана на „БОМБИТЕ“

Sky - 06.10.2015

Доколку законот за забрана за објавување на „бомбите“ биде изгласан во Собранието, СДСМ ќе ги напушти преговорите, дознава „ Мета “ од извори од преговарачкиот процес. Моментално, преговарачите од политичките партии на работните групи се на пауза, а ...

ШИЛЕГОВ: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ јавно признаа дека...

Sky - 06.10.2015

- Денешното поднесување на закон од страна на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за лепените, сечени, монтирани материјали според Груевски, одеднаш станаа прислушувани материјали. И тоа такви што треба да се забранат со закон, изјави денеска Петре Шилегов, пратеник ...