TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Браќата од Бостон немале помагачи?

Deutsche Welle - 21.04.2013

Второто лице осомничено за бомбашкиот напад во Бостон се‘ уште не може да биде сослушано поради тешката повреда. Полицијата има многу прашања за Џохар Царнаев.

Атентаторот од Бостон ќе добие адвокат по службена должност

24 Вести - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Џохар Царнаев е во критична здравствена состојба

24 Вести - 21.04.2013

Џохар Царнаев, второ осомничениот за террористичкиот напад за време на бостонскиот маратон и натаму не е способен за испрашување. Неговата здравствена состојба е критична.

Осомничениот за нападот на бостонскиот маратон во болница

Р.С.Европа - 21.04.2013

Осомничениот за бомбашкиот напад на бостонскиот маратон Џохар Царнаевсе, кој е во сериозна здравствена состојба е чуван под силно полициско обезбедување во болница во Бостон.

Осомничениот за нападот во Бостон не може да зборува

Р.С.Европа - 21.04.2013

Градоначалникот на Бостон Том Менино изјави денеска дека властите најверојатно никогаш нема да бидат во можност да го испрашаат осомничениот за бомбашкиот напад Џохар Царнаев.

Џохар Царнаев ќе добие адвокат по службена должност

Телма - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Од борци за слобода до терористи: бостонските бомбаши го сменија ставот на САД кон Чеченија

МКД - 21.04.2013

Тоа што голем број од американските институции брзо го напуштија сочувството кон Чеченците и лицемерно се свртеа кон Кремљ го докажува ова: едно е остро да критикуваш некоја странска нација за ...

Џохар Царнаев е ранет во врат

Утрински - 21.04.2013

Истражните органи чекаат да му постават голем број прашања на 19-годишниот Џохар Царнаев, но мораат да чекаат, но осомничениот поради тешките повреди се‘ уште не е во состојба да дава какви било ...

Џохар Царнаев не може да зборува зашто си пукал во грлото

МКД - 21.04.2013

Џохар Царнаев (19), осомничениот за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон на 15 април, е во болница и сè уште не може да зборува, откако си пукал себеси во грлото, изјавиле американски официјални ...

Погледнете го драматичното апсење на Џохар Царнаев (ВИДЕО)

МКД - 21.04.2013

Досега необјавена видеоснимка го прикажува драматичното апсење на Џохар Царнаев, помладиот од двајцата браќа што се осомничени за подметнување на бомбите на Бостонскиот маратон.

Атентаторот од Бостон ќе добие адвокат по службена должност

А1 On - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

По покренување на обвиненијата, на Царнаев ќе му биде доделен адвокат

БркајРабота - 21.04.2013

Британските медиуми пренесуваат дека федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат ...

Џохар Царнаев може да добие адвокат по службена должност

Алфа - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Како беше откриен вториот бомбаш во Бостон?

Кајгана - 21.04.2013

Полицијата од Масачусетс објави пет фотографии од осомничениот бомбаш Џокар Царнаев и бродот во кој се криел, паркиран во двор на куќа во Ватертаун.

Царнаев може да добие адвокат по службена должност

+инфо - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев , осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија.

Џохар Царнаев може да добие адвокат по службена должност

Сител - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Атентаторот од Бостон ќе добие адвокат по службена должност

Либертас - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Сите сакаат бомбашот да преживее за да проговори

Вечер - 21.04.2013

Џохар Царнаев може да добие адвокат по службена должност, откако официјално ќе му бидат покренати обвиненија Федералната служба на јавни адвокати соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, ...

Браќата од Бостон немале помагачи?

Канал5 - 21.04.2013

Второто лице осомничено за бомбашкиот напад во Бостон се уште не може да биде сослушано поради тешката повреда. Полицијата има многу прашања за Џохар Царнаев.

ФБИ трага по терористичка ќелија од 12 лица

Сител - 21.04.2013

Федерално биро за истраги на САД (ФБИ) трага по “Заспаната терористичка ќелија“ од 12 лица, која е поврзана со браќата што го извршија атентатот врз бостонскиот маратон.

ВИДЕО: Погледнете ги последните моменти пред апсењето на Џохар Царнаев

Сител - 21.04.2013

На интернет беше објавен видео запис кој ги прикажува последните неколку минути пред апсењето на осомничениот за бомбашките напади на маратонот во Бостон, Џохар Царнаев.

Последните моменти на Џохар Царнаев пред апсењето (Видео)

Вечер - 21.04.2013

Досега невидено видео од последните моменти на Џохар Царнаев пред само три часа беше објавено на интернет. На него се гледаат неколку минути пред апсењето на терористот осомничен за бомбашките напади ...

Царнаев бил на предавања, додека ФБИ го бараla

Сител - 21.04.2013

Џохар Царнаев ги посетувал предавањата на својот универзитет секој ден по експлозиите за време на маратонот во Бостон, јави Си-Ен-Ен.

Црнаев не може да зборува

Сител - 21.04.2013

Тешка повреда на грлото може да го спречи 19 годишниот Џохар Царанев да им раскаже на американските истражни органни што го натерало да го изведе бомбашкиот напад во Бостон во кој загинаа три лица а ...

Џохар Царнаев сам си пукал во грлото

Вечер - 21.04.2013

Џохар Царнаев (19), осомничен за бомашкиот напад на 15-ти април на Бостонскиот маратон се наоѓа во болница и понатаму не е во состојба да говори, откако сам себе се ранил во грлото, изјавија ...

Џохар Царнаев може да добие адвокат по службена должност

Бриф - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Во 2011 година Русија барала информации од САД за еден од браќата Царнаеви

Руска реч - 21.04.2013

Во 2011 година Русија побарала од ФБИ податоци за постариот брат - Тамерлан Царнаев. Ова го пренесува Ројтерс, повикувајќи се на извор во ФБИ.

Тамерлан Царнаев добил екстремистички погледи во САД, кажуваат неговите роднини

Руска реч - 21.04.2013

Тамерлан Царнаев почнал да се интересира за радикалниот правец во исламот за време на последниве неколку години живот во САД, поради што силно ги вознемирил своите роднини во Дагестан за време на ...

Мајката на терористите од Бостон: Моите синови се невини

Република - 21.04.2013

Моите синови се невини, а обвиненијата против нив се монтирани – вели мајката на Џохар и Тамерлан Царнаев, обвинети за терористичкиот напад за време на маратонот во Бостон.

По покренување на обвиненијата, на Царнаев ќе му биде доделен адвокат

Курир - 21.04.2013

Британските медиуми пренесуваат дека федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат ...

Царнаев ќе добие адвокат по службена должност

БезПардон - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Џохар Царнаев ќе добие адвокат откако ќе му бидат покренати обвиненија

Press24 - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

Тамерлан Царнаев во 2012 година бил врбуван од терористи во Дагестан?

Нетпрес - 21.04.2013

Постариот од двајцата браќа Царнаеви , Тамерлан во 2012 година имал поминато шест месеци во Дагестан, каде што можеби бил врбуван од терористи, пренесе “Њујорк тајмс“.

Џохар Царнаев пред апсењето, најверојатно се обидел да се самоубие

Нетпрес - 21.04.2013

Еден од двајцата браќа осомничени за извршување на атентатот на бостонскиот маратон Џохар Царнаев најверојатно се обидел да се самоубие, додека бил баран од полицијата, соопшти телевизијата Си-Би-Ес.

ФБИ трага по терористичка ќелија од 12 лица

Нетпрес - 21.04.2013

Федерално биро за истраги на САД (ФБИ) трага по “Заспаната терористичка ќелија“ од 12 лица, која е поврзана со браќата што го извршија атентатот врз бостонскиот маратон.

ВИДЕО: Последните моменти на Џохар Царнаев пред апсењето

Курир - 21.04.2013

Досега невидено видео од последните моменти на Џохар Царнаев пред само три часа беше објавено на интернет. На него се гледаат неколку минути пред апсењето на терористот осомничен за бомбашките напади ...

ВИДЕО: Погледнете ги последните моменти пред апсењето на Џохар Царнаев

Press24 - 21.04.2013

Пред само три часа, на интернет беше објавен видео запис кој ги прикажува последните неколку минути пред апсењето на осомничениот за бомбашките напади на маратонот во Бостон, Џохар ...

ФОТО: Како се славеше во САД по апсењето на Царнаев

Курир - 21.04.2013

Илјадници луѓе ја славеа победата на полицијата, која го уапси Џохар Царнаев, бомбашот одговорен за нападот на Бостонскиот маратон.

Последните моменти на Џохар Царнаев пред апсењето (Видео)

еВести - 21.04.2013

Досега невидено видео од последните моменти на Џохар Царнаев пред само три часа беше објавено на интернет. На него се гледаат неколку минути пред апсењето на терористот осомничен за бомбашките напади ...

Џохар Царнаев е во критична здравствена состојба

БезПардон - 21.04.2013

Џохар Царнаев, второ осомничениот за террористичкиот напад за време на бостонскиот маратон и натаму не е способен за ...

Царнаев бил на предавања, додека ФБИ го баралa

Нетпрес - 21.04.2013

Џохар Царнаев ги посетувал предавањата на својот универзитет секој ден по експлозиите за време на маратонот во Бостон, јави Си-Ен-Ен.

Вториот атентатор од Бостон сеуште во критична состојба не може да биде испрашан

Sky - 21.04.2013

Поради тешките рани кои му ги зададе полицијата при престрелката при неговото апсење, второосомничениот за терористичкиот напад за време на бостонскиот маратон, Џохар Царнаев сеуште не е способен за ...

Црнаев не може да зборува

БезПардон - 21.04.2013

Тешка повреда на грлото може да го спречи 19 годишниот Џохар Царанев да им раскаже на американските истражни органни што го натерало да го изведе бомбашкиот напад во Бостон во кој загинаа три лица а ...

Џохар Царнаев ќе добие смртна казна?!

Курир - 21.04.2013

Адвокатите на преживеаниот осомничен за нападот на Бостонскиот маратон од 15-ти април кога загинаа три лица а 183 беа ранети, Џохар Царнаев обвинението против него, со кое би можело да биде побарана ...

Царнаев ќе се брани со менталната состојба и со годините

Хајд Парк - 21.04.2013

Прочитано: 106 пати Адвокатите на преживеаниот осомничен за нападот на Бостонскиот маратон од 15-ти април кога загинаа три лица а 183 беа ранети, Џохар Царнаев обвинението против него, со кое би ...

Џохар Царнаев сам си пукал во грлото

Курир - 21.04.2013

Џохар Царнаев (19), осомничен за бомашкиот напад на 15-ти април на Бостонскиот маратон се наоѓа во болница и понатаму не е во состојба да говори, откако сам себе се ранил во грлото, изјавија ...

ВИДЕО: Последните моменти на Џохар Царнаев пред апсењето

Press24 - 21.04.2013

Пред да биде уапсен, бомбашот од Бостон, Царнаев се криел по брод во градчето Вотертаун. Снимките полицијата ги направила термокамера од ...

Грозни побара да не се поврзуваат бостонските терористи со Чеченија

Руска реч - 21.04.2013

Портпаролот на претседателот на Чеченија, Алви Каримов, изјави за „Интерфакс“ дека лицата „кои се осомничени за извршување на терористичкиот напад во Бостон немаат никаква врска со Чеченија“.

Царнаев ќе се брани со менталната состојба и со годините

Макфакс - 21.04.2013

Адвокатите на преживеаниот осомничен за нападот на Бостонскиот маратон од 15-ти април кога загинаа три лица а 183 беа ранети, Џохар Царнаев обвинението против него, со кое би можело да биде побарана ...

Браќата Царнаеви го убиле полицаецот на MIT и имале уште експлозив

Макфакс - 21.04.2013

Директорот на полицијата на Бостон во неделата потврди дека браќата Тамерлан и Џохар Царнаев осомничени за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон од 15-ти април во кој загинаа три лица и 183 беа ...

Џохар Царнаев ранет во грлото, најверојатно нема да може да зборува

Inpress - 21.04.2013

Бостон, 21. април 2013 (ИНПРЕС) Осомничениот за терористичките експлозии на бостонскиот маратон Џохар Царнаев е сериозно повреден во грлото, соопшти Си Ен Ен, повикувајќи се на извор од полицијата.

ФОТО: Бостонскиот бомбаш забележан со помош на инфрацрвена камера

Економски - 21.04.2013

Полицијата на Масачусетс на својот Твитер профил објави впечатливи фотографии од Џокар Царнаев како се крие во затворениот чамец.

Џохар Џарнаев ги очекува обвиненијата против него

Maxim - 21.04.2013

Федералната служба на јавни адвокати вчера соопшти дека ќе го претставува Џохар Царнаев, осомничен за атентатот на Бостонскиот маратон, откако ќе му бидат покренати обвиненија, пренесоа британските ...

ВИДЕО: Моментите пред да биде уапсен Џохар Царнаев

Maxim - 21.04.2013

Пред само три часа, на интернет беше објавен видео запис кој ги прикажува последните неколку минути пред апсењето на осомничениот за бомбашките напади на маратонот во Бостон, Џохар Царнаев.

Џохар Царнаев во притвор - Русија и САД заеднички против тероризмот

Deutsche Welle - 20.04.2013

Полицијата го уапси преживеаниот осомничен за бомбашкиот напад на бостонскиот маратон. 19-годишниот Џохар Царнаев беше пронајден раскрварен во чамец во двор во куќа во предградието на Бостон.

Нападот во Бостон ја промени Америка

Deutsche Welle - 20.04.2013

Кој прави вакви нешта, поставува бомби за време на маратон? Кој сака на ваков свиреп начин да убива или тешко да рани луѓе? За ваков бесмислен терорр нема никакво оправдување.

Уапсен осомничениот атентатор од Бостон

24 Вести - 20.04.2013

Масовната операција на бостонската полиција за фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, успешно е завршена, јавуваат ...

Бостон: Уапсен е и вториот осомничен

Нова ТВ - 20.04.2013

Во близина на Бостон уапсен е и вториот осомничен, 19 годишниот Џохар Царнаев, кој е ранет и се наоѓа во критична состојба. Царнаев бил откриен во брод, во Вотертаун, во гратче во близина на Бостон.

Купче вести од Бостон

Оff.net - 20.04.2013

- Чешкиот амбасадор во САД мораше со официјално соопштение да објасни дека има разлика меѓу Чеченија и Чешка. - Адидас не може да постигне со производството на "трибјут" маички за Бостонскиот маратон.

Бостонската полиција го уапси осомничениот атентатор Џохар Царнаев

Вест - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Уапсен и вториот „бомбаш“ од Бостон

Екипа - 20.04.2013

Акцијата на полициските сили во Лондон по виновниците за терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон вроди со плод откако синоќа беше фатен и вториот осомничен за активирање на бомбите пред ...

Уапсен и вториот осомничен за бомбашките напади во Бостон

МКД - 20.04.2013

Тој е пренесен во болницата Маунт обурн, истиот објект каде што заздравува полицаецот застрелан во престрелката со Царнаеви, јавува Бостон глоуб.

Бостонската полиција го уапци Царнаев, Осомничениот терорист

Телма - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Уапсен и вториот осомничен за бомбашките напади во Бостон

Утрински - 20.04.2013

Масовната операција на бостонската полиција за фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев успешно е завршена, јавија американските медиуми И вториот осомничен бостонски бомбаш е уапсен.

Славје во Бостон по фаќањето на бомбашот: Сакаме да слушнеме зошто го сторил тоа

МКД - 20.04.2013

Другиот осомничен, неговиот брат Тамерлан (26), беше убиен во четвртокот во судирите со полицијата, кога еден полицаец беше убиен, а еден ранет.

„Наместени се, ФБИ ги следеше со години“ (ВИДЕО)

МКД - 20.04.2013

Мајката на двајцата осомничени за нападите на Бостонскиот маратон, Зубеидат Царнаева, тврди дека нејзиниот помлад син е невин и, како и другите што ги познавале браќата, тврди дека тие биле добри, ...

Русија во 2011 од ФБИ побарала истрага за Тамерлан Царнаев

МКД - 20.04.2013

По анализата на податоците, ФБИ во тоа време не нашло ништо сомнително. Русија во 2011 година побарала од ФБИ да го испита Тамерлан Царнаев, осомничениот за нападите во Бостон, вели полициски извор ...

Уапсен и вториот бостонски бомбаш

А1 On - 20.04.2013

И вториот осомничен бостонски бомбаш е уапсен. Масовната операција на бостонската полиција за фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на ...

Чеченски браќа стојат зад експлозиите во Бостон

Н.Македонија - 20.04.2013

Полицијата вчера во Вотертаун, кај Бостон, го уби постариот брат и трагаше по помладиот. За крвавите напади на Бостонскиот маратон се осомничени чеченските браќа Тамерлан (26) и Џохар Царнаев (19).

Бостонската полиција го уапси осомничениот атентатор Џохар Царнаев

Алфа - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Бостонската полиција го уапси осомничениот атентатор Џохар Царнаев

Дневник - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ФОТО: Уапсен е вториот бомбаш од Бостон

БркајРабота - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ВИДЕО+ФОТО: Еве каде се криел Џокар Царнаев

БркајРабота - 20.04.2013

Џокар Царнаев беше блокиран од полицијата и специјалните единици на ФБИ во бостонското предградие Вотертаун, по што беше уапсен.

Едниот бостонски бомбаш бил аматерски боксер

Спортклуб - 20.04.2013

На Темерлан Царнаев не му се оствари желбата да стане професионален боксер. Станува збор за еден од двајцата осомничени за бомбашкиот напад на бостонскиот маратон кој аматерски се занимавал со бокс, ...

Полицијата ги откри деталите од апсењето на бомбашот во Бостон

Кајгана - 20.04.2013

Вториот осомничен за терористичкиот напад на Бостонскиот маратон, 19-годишниот Џохар Царнаев, кој беше уапсен синоќа во Ватертаун, во предградие на Бостон во сојузната држава Масачусетс, го привлекол ...

Бостонскиот бомбаш бил аматерски боксер

ЗаЗабава - 20.04.2013

Тамерлан Царнаев, постариот од браќата кои се обвинети за бомбашките напади за време на маратонот во Бостон, се занимавал со бокс. Уште во 2009.

Уапсен Џохар Царнаев, се криел во чамец

Н.Македонија - 20.04.2013

Жителите на Вотертаун останаа затворени во своите домови речиси цело деноноќие, но по фаќањето на Царнаев излегоа по улиците за да го прослават апсењето Успешно заврши масовната операција на фаќање ...

Уапсен и вториот осомничен за нападот во Бостон

+инфо - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев , осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон.

Сестрата на бомбашите од Бостон: Тие се прекрасни луѓе

+инфо - 20.04.2013

Сестрата на двајцата осомничени за бомбашкиот напад во Бостон , чиј идентитет не е откриен, рече дека не ѝ е јасно што се случило, и зошто тие така постапиле.

Внимание ЕКСТРЕМНО ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО (18+)- изрешетаното тело на бомбашот од Бостон

МК News - 20.04.2013

ВНИМАНИЕ – ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА !!!!!! +18 Убиениот осомничен, според полициски наводи, е момче со ранец, кое било снимено на целта на маратонот во понеделникот (15.04).

Полицијата го повикува осомничениот за нападот во Бостон да се предаде

Локално - 20.04.2013

Осомничениот за нападот во Бостон треба да се предаде на властите, изјави полковникот од градската полиција Тимоти Албен.

Уапсен и втрориот осомничен за нападот во Бостон

Локално - 20.04.2013

Полицијата го уапси жив и вториот осомничен за бомбашките експлозии за време на Бостонскиот маратон. 19-годишниот Џохар Царнаев е во болница во тешка состојба, соопшти американската полиција.

Бостонската полиција го уапси осомничениот атентатор Џохар Царнаев

Сител - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Вториот осомничен Ботонски бомбаш е фатен!

Канал5 - 20.04.2013

Теско ранет, но жив, некаде околу 20.30 часот по Бостонско време, е уапсен Џохар Царнаев. Заврши еднодневната потера по Бостонските улици во потрага по вториот, осомничен,маратонски бомбаш.

Фото: Како го приведоа вториот осомничен за нападот во Бостон

Локално - 20.04.2013

Бостонската полиција соопшти дека вториот осомничен за атентатот за време на Бостонскиот маратон Џохар Царнаев е уапсен .

19 годишниот бомбаш од Бостон фатен жив (Видео/Фото)

МК News - 20.04.2013

Готово е – вториот осомничен е фатен жив – пренесуваат американските медиуми. Доцна синоќа по целодневна акција за пронаоѓање на 19 годишниот осомничен, полицијата го лоцираше како се крие во ...

Уапсен и вториот Бостонски бомбаш

Либертас - 20.04.2013

И вториот осомничен Бостонски бомбаш е уапсен. Масовната операција на бостонската полиција за фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на ...

Еве каде се криел Џокар Царнаев, бомбашот од Бостон (ВИДЕО)

Вечер - 20.04.2013

Џокар Царнаев беше блокиран од полицијата и специјалните единици на ФБИ во бостонското предградие Вотертаун, по што беше уапсен.

Бостонската полиција го уапси осомничениот атентатор Џохар Царнаев

Кирилица - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ФОТО: Еве каде се криел Џокар Царнаев, бомбашот од Бостон

Сител - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Снимка од моментот кога е уапсен и ранет 19 год бомбаш од Бостон

МК News - 20.04.2013

Доцна синоќа по целодневна акција за пронаоѓање на 19 годишниот осомничен, полицијата го лоцираше како се крие во паркиран брод во дворот на една куќа во предградие на Бостон.

Мaјката на убијците: „Наместени се, ФБИ ги следеше со години“

Локално - 20.04.2013

Мајката на двајцата осомничени за нападите на Бостонскиот маратон, Зубеидат Царнаева, тврди дека нејзиниот помлад син е невин и, како и другите што ги познавале браќата, тврди дека тие биле добри, ...

Русија во 2011 барала од САД да го истражи Тамерлан Царнаев – не нашле ништо сомнително

МК News - 20.04.2013

Русија во 2011 година побарала FBI да го истражи Тамерлан Цернаев, провосомничениот за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон од 15-ти април, кога загинаа три а беа ранети 183 лица од кои многумина ...

Вознемирувачка фотографија: Ова е телото на бомбашот од Бостон!

Точка - 20.04.2013

Тамерлан Царнаев, еден од осомничените виновници за теророт на Бостонскиот маратон, бил убиен во престрелката со полицијата, а сега на интернет е објавена и фотографија од неговото мртво тело.

(ВИДЕО) Уапсен вториот осомничен за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон

Бриф - 20.04.2013

Полицијата успеа да го уапси 19 годишниот Џохар Царнаев, осомничен за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон минатиот понеделник, после еднодневна потера која го затвори градот Бостон и неколку ...

Сестрата на осомничените за нападот во Бостон: Тие се прекрасни луѓе

Точка - 20.04.2013

Сестрата на двајцата осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, чиј идентитет не е откриен, рекла дека не и’ е јасно што се случило, и зошто тие така постапиле.

ФОТО: Неверојатната ноќ во Бостон

Бриф - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

(ВИДЕО) Мајката на Царнаеви: Моите синови се невини

Бриф - 20.04.2013

Мајката на двајцата Чеченци осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, пред апсењето на помладиот син, по телефон за рускиот „Today“ изјави од Дагестан дека нејзините синови се невини и дека им е ...

Чешкиот амбасадор: Чешка не е Чеченија

Точка - 20.04.2013

Амбасадорот на Чешка во Вашингтон се нашол во многу непријатна ситуација поради недоразбирањето околу потеклото на двајцата осомничени за нападот на Бостонскиот маратон, па морал да излезе во ...

Место Чеченија, медиумите во САД јавиле дека бомбашите се од Чешка

Точка - 20.04.2013

Некои медиуми јавиле дека браќата Царнаеви, терористите кои го изведоа нападот на Бостонскиот маратон, се од Чешка наместо од Чеченија.

На улиците на Бостон се славеше апсењето на бомбашот

Точка - 20.04.2013

Апсењето на осомничениот бомбаш Џохар Царнаев беше повод за славење на улиците на Ватертаун, предградие во Бостон. На улиците излегоа луѓето кои неколку дена живееа во страв, заклучени во своите ...

Како љубовта кон чамецот го доведе до најбараниот терорист во светот

Бриф - 20.04.2013

Драма почнала по 17 часот во петокот, кога полицијата објави дека вториот осомничен за експлозијата во Бостон се уште е во бегство.

Љубовта на еден човек кон својот чамец го издаде најбараниот терорист на светот

Точка - 20.04.2013

Кога ја откривал церадата од својот чамец "паркиран" во дворот во својата куќа во Бостон, Дејвид Хенбери не можел ниту да претпостави што ќе пронајде таму.

Фатен и вториот терорист во Бостон – ранет, но жив (фото)

Република - 20.04.2013

Четири дена по бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон, полицијата успеа да го уапси вториот осомничен, 19 годишниот студент од Чеченија Џохар Царнаев, а неговиот брат Тамерлан Царнев (26) неколку ...

ФОТО: Уапсен е вториот бомбаш од Бостон

Курир - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ФОТО: Уапсен е вториот бомбаш од Бостон

БезПардон - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Уапсен: Во чамец се криел атентаторот од Бостонскиот маратон

Sky - 20.04.2013

Американските медиуми објавуваат дека масовната операција за апсење на 19 годишниот Џохар Царнаев кој е еден од осомничените за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон ...

Таткото на бомбашите порачува: Господ ќе ги казни тие што ми го убија детето!

Република - 20.04.2013

Таткото на осомничените бомбаши од Бостон, Анзор Царнаев, кој исто така има и две ќерки во Њујорк, се закани дека Америка ќе го ослободи целото зло на светот ако полицијата му го убие и вториот син и ...

Уапсен и вториот бомбаш во Бостон

Нетпрес - 20.04.2013

Големата полициска акција за апсење на деветнаесетодишниот Џохар Царнаев , осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, заврши успешно, јавија медиумите во САД.

Бостон: Уапсен и вториот бомбаш

Фама - 20.04.2013

Бостонската полиција после целодневната драма го уапси и Џохар Царнаев, осомничен за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон.

Дожд од куршуми пред да биде уапсен осомничениот терорист во Бостон (видео)

Република - 20.04.2013

19 годишниот Џохар Царнаев успеа да и избега на полицијата, но не и на граѓаните на Бостон. Ранетиот терорист беше уапсен благодарение на сопственикот на бродот во кој нашол засолниште Царнаев, а ...

ФОТО: Уапсен е вториот осомничен бомбаш

За Се - 20.04.2013

Вториот осомничен бомбаш 19 годишниот Џохар Чарнаев по опсежната акција конечно е уапсен од специјалните единици во Бостон, јавуваат американските медиуми.

ВИДЕО+ФОТО: Еве каде се криел Џокар Царнаев

Курир - 20.04.2013

Џокар Царнаев беше блокиран од полицијата и специјалните единици на ФБИ во бостонското предградие Вотертаун, по што беше уапсен.

Бостонската полиција конечно го фати осомничениот атентатор

Press24 - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ФОТО: Еве како течеше апсењето на бомбашот од Бостон

Курир - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Уапсен и вториот осомничен за нападите на Бостонскиот маратон (фото, видео)

Спортарена - 20.04.2013

После четири дена живеење во страв, граѓаните на Бостон може да здивнат откако в петок навечер по локално време беше објавена информацијата дека е уапсен и вториот осомничен за нападот и експлозиите ...

Апсењето на Џохар Царнаев, бомбашот од Бостон (фото)

еВести - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ВИДЕО: На улиците на Бостон се славеше апсењето на бомбашот

Нетпрес - 20.04.2013

Апсењето на осомничениот бомбаш Џохар Царнаев беше повод за славење на улиците на Ватертаун, преградие во Бостон. На улиците излегоа луѓето кои неколку дена живее во страв, заклучени во своите ...

Џохар Царнаев е уапсен

Руска реч - 20.04.2013

Џохар Царнаев, осомничен за организирањето на терористичкиот напад во Бостон, е фатен од полицијата во еден од предградијата на Бостон, соопштува CNN. „Фатен е! Потрагата заврши. Теророт заврши.

ВИДЕО: Во Бостон се славеше апсењето на бомбашот

БезПардон - 20.04.2013

Апсењето на осомничениот бомбаш Џохар Царнаев беше повод за славење на улиците на Ватертаун, преградие во Бостон. На улиците излегоа луѓето кои неколку дена живее во страв, заклучени во своите ...

Чеченија = Чешка?!?

За Се - 20.04.2013

Сакајки што побрзо да ги пренесат информациите, поедини американски медиуми потеклото на бостонските бомбаши наместо во Чеченија го лоцираа во Чешка.

Реакција на чешката амбасада: Американци, терористите се од Чеченија, не од Чешка!

Република - 20.04.2013

Американците уште еднаш се истакнаа како лоши познавачи на географијата и во известувањето за бомбашкиот напад во Бостон по која следуваше спектакуларната полициска акција за апсење на терористите.

Чешкиот амбасадор во САД објаснуваше дека Чешка не е Чеченија

Хајд Парк - 20.04.2013

Прочитано: 33 пати Чешкиот амбасадор во Вашингтон се огласи со соопштение во саботата по повод грешката во американските медиуми околу потеклото на двајцата осомничени за терористичкиот напад во ...

(Фотогалерија) Бостонските полицајци – нови херои на Американците

Република - 20.04.2013

Во 20:43 часот, успешно заврши мисијата за пронаоѓањето на 19 годишниот Џохар Царнаев, главниот осомничен за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон.

Мaјката на бомбашите од Бостон: „Наместени се, ФБИ ги следеше со години“

БезПардон - 20.04.2013

Мајката на двајцата осомничени за нападите на Бостонскиот маратон, Зубеидат Царнаева, тврди дека нејзиниот помлад син е невин и, како и другите што ги познавале браќата, тврди дека тие биле добри, ...

Русија во 2011-та од САД барала да го истражи Тамерлан Царнаев

БезПардон - 20.04.2013

Русија е странската земја којашто во 2011 година побарала од американското федерално истражно биро FBI да го истражи Тамерлан Цернаев, провосомничениот за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон од ...

Џохар Царнаев бил на забава два дена по терористичкиот напад во Бостон

БезПардон - 20.04.2013

Вториот од браќата осомничени за бомбашките напади од понеделникот на Бостонскиот маратон, 19-годишниот Џохар Царнаев два дена по експлозиите бил на забава и изгледал опуштено пишува во саботата ...

Ерупција од одушевување во Бостон

Макфакс - 20.04.2013

По четири дена живеење во страв, жителите на Бостон здувнаа во петокот навечер по локално време откако беше лиферувана информацијата дека е уапсен и вториот осомничен за нападот во текот на ...

Полицијата ги откри деталите од апсењето на осомничениот за нападот во Бостон

Макфакс - 20.04.2013

Вториот осомничен за терористичкиот напад на Бостонскиот маратон, 19-годишниот Џохар Царнаев, кој беше уапсен ноќта од петок кон сабота во Ватертаун, во предградие на Бостон во сојузната држава ...

Чешкиот амбасадор во САД објаснуваше дека Чешка не е Чеченија

Макфакс - 20.04.2013

Чешкиот амбасадор во Вашингтон се огласи со соопштение во саботата по повод грешката во американските медиуми околу потеклото на двајцата осомничени за терористичкиот напад во текот на Бостонскиот ...

Русија во 2011-та од САД барала да го истражи Тамерлан Царнаев

Макфакс - 20.04.2013

Русија е странската земја којашто во 2011 година побарала од американското федерално истражно биро FBI да го истражи Тамерлан Цернаев, провосомничениот за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон од ...

Џохар Царнаев бил на забава два дена по терористичкиот напад во Бостон

Макфакс - 20.04.2013

Вториот од браќата осомничени за бомбашките напади од понеделникот на Бостонскиот маратон, 19-годишниот Џохар Царнаев два дена по експлозиите бил на забава и изгледал опуштено пишува во саботата ...

Уапсен и вториот осомничен за нападот во Бостон

Inpress - 20.04.2013

Вашингтон, 20. април 2013 (ИНПРЕС) Бостонската полиција соопшти дека е уапсен вториот осомничен за атентатот на маратонот во Бостон откако првиот беше убиен во обидот да биде приведен.

Терористот од Бостон откртиен во чамец

Денешен - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

Мапа на потерата по бостонските терористи од почеток до крај

Економски - 20.04.2013

Џокар Царнаев, преостанатиот осомничен за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон, е уапсен откако властитие го притеснија на чамец во дворот на куќата кај што живееше, во Вотертаун, Масачусетс.

ВИДЕО: Престрелката на полицијата со бостонскиот бомбаш

Економски - 20.04.2013

Еден од соседите ја сними полициската акција и пукотниците меѓу полицајците и бомбашот. - Исусе, се слуша како вика снимателот аматер.

Уапсен бостонскиот атентатор

Maxim - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските медиуми.

ФОТО/ВИДЕО: Откриено местото каде што се криел Џохар Царнаев, бостонскиот атентатор

Maxim - 20.04.2013

Успешно заврши масовната операција на фаќање на 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за организирање на терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, соопштија американските ...

Браќа Чеченци осомничени за нападите во Бостон

Deutsche Welle - 19.04.2013

Двајцата осомничени атентатори од Бостон се двајца браќа доселени во САД од Чеченија. Едниот е убиен од полицијата, по другиот се води огромна потрага.

Осомничените за нападот во Бостон биле Чеченци

24 Вести - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година, јавија американски медиуми, повикувајќи се на извори од ...

Евакуиран Универзитетот во Дартмут - таму се криел бостонскиот напаѓач

24 Вести - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за ...

Експлозии во зградата каде живее Џохар Царнаев

24 Вести - 19.04.2013

Во зградата каде веројатно се крие осомничениот атентатор од бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, се слушнале неколку експлозии, соопшти телевизијата „Скај њуз“.

Путин: Потребна е глобална соработка во борбата против тероризмот

24 Вести - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите - бомбашот се закани преку интернет

24 Вести - 19.04.2013

Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите вас. Ваква порака преку интернет упатил осомничениот за бомбашките напади на Бостонскиот маратон, Џокар Царнаев.

Бостон: Осомничените се браќа, идентификувани како Чеченци

Нова ТВ - 19.04.2013

Осомничените во теророт на бостонскиот маратон биле браќа, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на експерт за тероризам. Едниот од нив е убиен, а другиот е во бегство, а според информациите се работи за ...

Чеченија и тероризмот

Глас на Америка - 19.04.2013

Конфликтот во Чеченија од пред две децении на почетокот беше националистички, но брзо почна да добива исламистички карактер Чеченија, една од неколку мали републики со мнозинско муслиманско население ...

Голема потрага по вториот осомничен во Бостон

Р.С.Европа - 19.04.2013

На сите жители на Бостон им било наредено да останат во своите домови, бидејќи била во тек голема потрага по 19 годишниот Џохар Царнаев кој е осомничен за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон во ...

Што се знае за браќата Царнаев?

Оff.net - 19.04.2013

Полицијата го застрела 26-годишниот Тамерлан Царнаев еден од двајцата осомничени за бомбашкиот напад во Бостон. Вториот осомничен е неговиот брат Џохар.

Бостон блокиран, се најавува контролирана експлозија

Нова ТВ - 19.04.2013

После убивањето на еден од осомничените во нападот на бостонскиот маратон, идентификуван како Тамерлан Царнаец, полицијата планира контролирана експлозија во Нортфолк улицата во Кембриџ, каде се ...

Кои се чеченските осомничени?

Глас на Америка - 19.04.2013

Џохар Царнаев и Тамерлан Царнаев се опишувани како умни, атлетичари и пријатели Американските спроведувачи на законот велат дека двајцата осомничени во понеделничкиот бомбашки напад на Бостонскиот ...

Официјална Москва ги осуди нападите во Бостон

Нова ТВ - 19.04.2013

Русија ги осудува сите терористи, без оглед на нивната националност, изјави портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, откако американската полиција уби еден од осомничените за бомбашкиот ...

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

Утрински - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година и се браќа, јавија американски медиуми, повикувајќи се на ...

Осомничените за бомбашкиот напад во Бостон се браќа од Чеченија (ВИДЕО)

МКД - 19.04.2013

Извори на Асошиејтед прес го идентификувале едниот бомбаш од Бостон како Џохар Царнаев. 19-годишниот напаѓач потекнува од Јужна Русија, во близина на Чеченија.

Затворен воздушниот простор за ниски летови над Бостон

Телма - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа (ФАА) денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон, каде во тек е полициска потрага по ...

Осомничениот од Бостон сакал да се натпреварува за американскиот олимписки тим во бокс

МКД - 19.04.2013

Откако беше објавено дека осомничениот за бомбашките напади на Бостонскиот маратон што рано утринава беше убиен од полицијата е 26-годишниот Тамерлан Царнаев, почнаа да се објавуваат фотографии од ...

Во Бостон од „куќа до куќа“ се бара осомничениот терорист Џохар Царнаев

Телма - 19.04.2013

Специјалци пребаруваат куќа по куќа во Бостон и околината, во потрага по 19-годишниот осомничен Џохар Царнаев. Тој побегна по престрелката со полицијата, минатата ноќ, во која беше убиен неговиот ...

Путин до сад: потребна е глобална борба против тероризмот

Телма - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Таткото на осомничените од Бостон вели дека синот-бегалец е „вистински ангел“

МКД - 19.04.2013

Таткото на осомничените го опишува својот син-бегалец како паметен и вистински „ангел“, во интервјуто полно со болка, во кое тврди дека тие се наместени.

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

А1 On - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година и се браќа, јавија американски медиуми, повикувајќи се на ...

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

Идивиди - 19.04.2013

Бостон, 19 април 2013 (МИА) - Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија.

Двајца Чеченци осомничени за нападот во Бостон

Алфа - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон по потекло се од руската автиономна Република Чеченија, кои пред да добијат виза за легален престој во САД, извесен период живееле во Турција, ...

Затворен дел од воздушниот простор над Бостон

А1 On - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа (ФАА) денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон, каде во тек е полициска потрага по ...

Затворен дел од воздушниот простор над Бостон

Алфа - 19.04.2013

Забраната се однесува за летови на сите авиони под 914 метри височина. Сообраќајот на бостонскиот аеродорм „Логан“ засега се одвива норманлно и нема никакви откажувања или доцнења на летовите поради ...

Таткото на осомничените бостонски напаѓачи: Син ми Џохар е вистински ангел

А1 On - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче и е изненаден од вестите дека ...

ФБИ ја опколи зградата во која во Бостон живееле двајцата осомничени атентатори

А1 On - 19.04.2013

Специјална единица на ФБИ го опколила станот во Бостон во кој живееле двајцата осомничени за атентатот на градскиот маратон од понеделникот, соопшти ТВ „Скај њуз“, цитирана од агенциите.

Евакуиран yниверзитет во Дартмут откако таму е лоциран бостонскиот напаѓач

А1 On - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за ...

Неколку експлозии во зградата каде живее Џохар Царнаев

А1 On - 19.04.2013

Во зградата каде веројатно се крие осомничениот атентатор од бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, се слушнале неколку експлозии, соопшти телевизијата „Скај њуз“.

Путин: Потребна е глобална соработка во борбата против тероризмот

Алфа - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Путин: Потребна е глобална соработка во борбата против тероризмот

А1 On - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите – бомбашот се закани преку интернет

А1 On - 19.04.2013

Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите вас. Ваква порака преку интернет упатил осомничениот за бомбашките напади на Бостонскиот маратон, Џокар Царнаев.

Путин повика на обединување против глобалниот тероризам

Н.Македонија - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир путин изрази сочуство до САД и претседателот Барак Обама и истакнал дека нападот во Бостон само ја потврдил неопходноста од глобална соработка во борбата против ...

Бомбашот се сликал со експрес “лонецот”

Н.Македонија - 19.04.2013

На профилот “В контакт”, руската верзија на Фејсбук на Џохар Царнаев (19), бомбашот од Бостон, има поставено слика со негов другар, а во позадината се гледа експрес “лонец” Впрочем, ваков сад за ...

ВИДЕО Чеченци го извршиле нападот во Бостон

+инфо - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу Чеченија . Тие живееле во САД речиси една година и се браќа, а се верува дека тренирале во камп на Ал Каеда.

Голема потрага по вториот осомничен во Бостон

+инфо - 19.04.2013

Во тек е голема потрага по 19-годишниот Џохар Царнаев, осомничен за експлозиите на Бостонскиот маратон. На сите жители на Бостон им е наредено да останат во своите домови.

Евакуиран кампусот на Универзитетот во Дартмут, таму е напаѓачот

+инфо - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс го затвори својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за бостонскиот ...

Бомбашот од Бостон носи експлозиви, чичко му го повика да се предаде

+инфо - 19.04.2013

Во зградата каде веројатно се крие осомничениот атентатор од бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, се слушнале неколку експлозии, јави телевизијата Скај њуз .

Бостонските бомбаши се Чеченци, тренирале во камп на Ал Каида?

Канал5 - 19.04.2013

Осомничениот за бомбашкиот напад во Бостон, кој што е во бегство е Џокар А. Царнаев(19) од Чеченија, а идентитет на убиениот не е потврден но, се верува дека се браќа и дека тренирале во камп на Ал ...

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

Сител - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година, јавија американски медиуми, повикувајќи се на полицијата.

Чеченци го извршиле нападот во Бостон (ВО ЖИВО)

Вечер - 19.04.2013

Осомничениот по кој трага полицијата, е идентификуван како Џохар Царнаев, 19-годишен кој живее во Кембриџ, Масачусетс. Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион ...

Осомничените за терористичкиот напад во Бостон се Чеченци

Либертас - 19.04.2013

Осомничените за терористичкиот напад во Бостон се браќа од Чеченија, кои живееле во САД речиси една година, јавија американски медиуми повикувајќи се на полицијата.

Затворен дел од воздушниот простор над Бостон

Локално - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон, каде во тек е полициска потрага по еден ...

Затворен дел од воздушниот простор над Бостон

Сител - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа (ФАА) денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон, каде во тек е полициска потрага по ...

Затворен дел од воздушниот простор на Бостон

Либертас - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа (ФАА) денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон, каде во тек е полициска потрага по ...

Двајца Чеченци осомничени за нападот во Бостон

МРТ - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон по потекло се од руската автиономна Република Чеченија, кои пред да добијат виза за легален престој во САД, извесен период живееле во Турција, ...

Затворен дел од воздушниот простор над Бостон

МРТ - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа (ФАА) денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон, каде во тек е полициска потрага по ...

Таткото на осомничените бостонски напаѓачи: Син ми Џохар е вистински ангел

Локално - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче и е изненаден од вестите дека ...

Таткото на бостонските бомбаши запрепастен од веста за своите синови

Канал5 - 19.04.2013

Вџашеност во рускиот град Макхачкала по веста дека браќата Царнаеви се бомбашите од бостонскиот маратон. Нивниот татко за агенцијата Асошиетед прес изјавил дека е запрепастен од веста дека Тамерлан и ...

Таткото на осомничените бостонски напаѓачи: Син ми Џохар е вистински ангел

Сител - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче и е изненаден од вестите дека ...

Специјална единица на ФБИ ја опколи зградата во која живееле двајцата осомничени

Сител - 19.04.2013

Специјална единица на ФБИ го опколила станот во Бостон во кој живееле двајцата осомничени за атентатот на градскиот маратон од понеделникот, соопшти ТВ „Скај њуз“, цитирана од агенциите.

Откриен идентитетот на терористите од Бостон – таткото вели синот му бил ангел (Фото/Видео)

МК News - 19.04.2013

Станува збор за двајца браќа од Чеченија, кои биле легално и со престој во САД. Осомничениот којшто вчера беше убиен во полициска акција е идентификуван како Тамерлан Царнаев, 26, а неговиот брат кој ...

Неколку експлозии се слушнале во зградата во која живее Џохар Царнаев

Сител - 19.04.2013

Во зградата каде веројатно се крие осомничениот атентатор од бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, се слушнале неколку експлозии, соопшти телевизијата „Скај њуз“.

Евакуиран кампусот на Универзитетот во Дартмут откако таму е лоциран бостонскиот напаѓач

Сител - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за ...

Очаен повик на чичкото на бостонскиот бомбаш: Џохар предај се и барај прошка!

Канал5 - 19.04.2013

Џохар, ако си жив, предај се и барај прошка од жртвите, од повредените и оние кои преживејаа. - Барај прошка од овие луѓе, вакво апел до 19- годипниот Џохар Царнаев упати неговиот чичко Руслан Царни, ...

Продолжува потрагата по Џохар Царнаев, полицијата проверила две третини од зградите во Бостон

Локално - 19.04.2013

Продолжува потрагата по Џохар Царнаев, осомничениот за атентатот во Бостон за време на маратонот од понеделникот. Полицијата досега проверила околу 60-70 проценти од зградите во Бостон, пренесоа ...

Продолжува потрагата по Џохар Царнаев, полиијата проверила две третини од зградите во Бостон

Либертас - 19.04.2013

Продолжува потрагата по Џохар Царнаев, осомничениот за атентатот во Бостон за време на маратонот од понеделникот. Полицијата досега проверила околу 60-70 проценти од зградите во Бостон, пренесоа ...

Бомбашот се заканува: Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите!

МК News - 19.04.2013

Џокар Царнаев, осомничен за експлозиите на Бостонскиот маратон во кои загинаа 3 лица и по кој моментално трага целата бостонска полиција, преку интернет се закани поради убиството на неговиот брат.

Путин: Потребна е глобална соработка во борбата против тероризмот

Сител - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Продолжува потрагата по Џохар Царнаев, полиијата проверила две третини од зградите во Бостон

Сител - 19.04.2013

Продолжува потрагата по Џохар Царнаев, осомничениот за атентатот во Бостон за време на маратонот од понеделникот. Полицијата досега проверила околу 60-70 проценти од зградите во Бостон, пренесоа ...

Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите!

Вечер - 19.04.2013

Џокар Царнаев, осомничен за експлозиите на Бостонскиот маратон во кои загинаа 3 лица и по кој моментално трага целата бостонска полиција, преку интернет се закани поради убиството на неговиот брат.

Двајца Чеченци осомничени за нападот во Бостон

Вечер - 19.04.2013

Полицијата трага по помалиот од осомничените браќа, 19-годишниот Џохар Царнаев, додека постариот, Тамерлан Царнаев (26) беше ранет при престрелка со полицијата и подоцна почина Осомничените за ...

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

Бриф - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година, јавија американски медиуми, повикувајќи се на извори од ...

Осомничените бомбаши се браќа од Чеченија

Точка - 19.04.2013

Едниот од нив е убиен, другиот е во бегство. Се повеќе се дознава за двајцата бомбаши од Бостон. Според последните информации, постариот брат бил убиен, а помладиот од нив е во бегство.

Потерата по вториот бостонски бомбаш во живо

Бриф - 19.04.2013

Потерата по вториот бомбаш од Бостон, 19 годишниот Џохар Царнаев е се уште во тек и истата може да ја гледате во живо на следниот линк ...

Фотографиран на само два метри од човекот кој ќе го убие: Осумгодишниот Мартин покрај бомбашот

Бриф - 19.04.2013

Уште еднаш целиот свет се растажи кога ја виде фотографијата на осумгодишниот Мартин Ричард, направена додека стои зад оградата, чекајќи да го прегрне својот татко кој учествуваше во трката, а пола ...

Таткото на осомничените бостонски напаѓачи не верува дека тие се виновни за експлозиите

Бриф - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче и е изненаден од вестите дека ...

Во живо: Кој всушност е човекот по кој во моментов трага цела Америка?!

Точка - 19.04.2013

Џокар Царнаев бил "вистински ангел", според зборовите на неговиот татко од главниот град на рускиот регион Дагестан. Тој самиот на социјалните мрежи покажувал склоност кон исламските теми, меѓутоа ...

Путин: Потребна е глобална соработка во борбата против тероризмот

Бриф - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Евакуиран кампусот на Универзитетот во Дартмут откако таму е лоциран Царнаев

Бриф - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за ...

Таткото на Џохар Царнаев го повикува син му да се предаде

Бриф - 19.04.2013

Таткото на еден од осомничените за бомбашкиот напад во Бостон го повика син му да се предаде мирно, но ги предупреди САД дека ако неговиот син биде убиен „ќе биде многу лошо“.

Истражување: Рускиот Кавказ – погодна почва за терор

Бриф - 19.04.2013

текст: Associated Press Терористи од Чеченија и другите бунтовнички региони во рускиот завојуван регион Северен Кавказ досега ги искористиле Москва и други области како цел на бомбашки напади и ...

Одложени бејзбол натпреварите во Бостон

Бриф - 19.04.2013

Полициски сили денеска го опколија Бостон. Во последниве 24 часа на сите граѓани им е забранет било каков начин на движење низ улиците или излегување од своите домови поради безбедносни причини.

Чеченци го извршиле нападот во Бостон

Press24 - 19.04.2013

Осомничениот по кој трага полицијата, е идентификуван како Џохар Царнаев, 19-годишен кој живее во Кембриџ, Масачусетс Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу ...

Терористите кои го извршија нападот во Бостон најверојатно се од Русија

Руска реч - 19.04.2013

Агенцијата Associated Press , повикувајќи се на неименувани извори , соопштува дека осомничените за терористичкиот напад во Бостон имаат потекло од еден од руските региони кои граничат со Чеченија.

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

еВести - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година и се браќа, јавија американски медиуми, повикувајќи се на ...

Чеченци ја подметнале бомбата во Бостон

Република - 19.04.2013

Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу до Чеченија. Тие живееле во САД речиси една година и се браќа, јавија американски медиуми, повикувајќи се на ...

Осомничените за нападот во Бостон се од Чеченија

Курир - 19.04.2013

Американски медиуми, повикувајќи се на полицијата, известија дека осомничените за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон се по потекло од Чеченија, а живеат во САД една година, како и тоа дека ...

Осомничените за нападите во Бостон, се од Русија?

Sky - 19.04.2013

Двајцата осомничени за нападите за време на маратонот во Бостон се по потекло од регион на Русија близу до Чеченија. Американските медиуми повикувајќи се на полициски извори пренсуваат дека двете ...

Откриен идентитетот на терористите од Бостон!

Курир - 19.04.2013

Откако во јавноста се откри дека осомничените за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон се браќа, полицијата го откри и нивниот идентитет.

Убиен бостонскиот атентатор, вториот е во бегство!

За Се - 19.04.2013

Бостонската полиција уби еден од осомничените за нападот на бостонскио маратон.Во вооружена пресметка со бостонската полиција, убиен е 26 годишниот Тамерлан Царнаев по потекло од јужна Русија во ...

Кои се бостонските бомбаши?

Фама - 19.04.2013

ФБИ ги идентификуваше осомничените за бомбашкиот напад во Бостон – браќата Џохар (19) и Тамерлан (26) Царнаеви, со потекло од руска област недалеку од Чеченија.

Откриен идентитетот на терористите од Бостон

ВИС - 19.04.2013

Лондонскиот весник „тајмс“ тврди дека двајцата осомничени за терористичкиот напад во Бостон, се од руската автономна Република Чеченија.

ВИДЕО: Пресметка помеѓу бостонската полиција и терористите

За Се - 19.04.2013

На аматерската снимка која се појави на интернет може да се види огнената пресметка помеѓу бостонската полиција и терористите, браќата Царнајеви од Чеченија .

Затворен дел од воздушниот простор над Бостон

Курир - 19.04.2013

Американската Федерална воздухопловна управа (ФАА) денеска го затвори за сообраќај воздушниот простор во должина од 11 километри над северозападниот дел на Бостон.

Таткото на осомничените бостонски напаѓачи: Син ми е прав ангел!

Press24 - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче Тој се јавил во агенцијата АП ...

Опколен станот во Бостон каде живееле осомниченитe бомбаши

Курир - 19.04.2013

Станот во Бостон во кој живееле двајцата осомничени за атентатот на градскиот маратон од понеделникот е опколен од страна на специјална единица на ФБИ, соопшти ТВ „Скај њуз“, цитирана од агенциите.

Анзор Царнаев, таткото на осомничените бостонски напаѓачи: Син ми е вистински ангел!

Република - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче Тој се јавил во агенцијата АП ...

Масивна полициска акција – Едниот осомничен убиен, другиот во бегство

Primetime - 19.04.2013

Полицијата се сомнева дека еден од осомничените браќа Џохар Царнаев, по потекло од Чеченија инаку американски државјани, можеби се крие во државата Конектикат, објави американската телевизиска мрежа ...

Евакуиран кампусот во Дартмут, таму се наоѓа напаѓачот од Бостон

Курир - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите.

ФОТО: По ова момче моментално трага цела Америка

Курир - 19.04.2013

Специјалната едница на ФБИ се обидува да ја преземе зградата во која се наоѓа Џокар Царнаев, вториот осомничен за експлозиите на Бостонскиот маратон.

Евакуиран кампусот каде се наоѓа напаѓачот од Бостон

Нетпрес - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за ...

Атентаторот од Бостон со експлозив ја чека полицијата!

БезПардон - 19.04.2013

Во зградата каде веројатно се крие осомничениот атентатор од бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, се слушнале неколку експлозии, соопшти телевизијата „Скај њуз“.

Евакуиран кампусот на Универзитетот во Дартмут, таму е напаѓачот

Република - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс го затвори својот кампус и ги евакуира студентите, откако е потврдено дека таму се крие осомничениот за бостонскиот ...

Путин: Потребна е глобална соработка во борбата против тероризмот

Курир - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Бомбашот се заканува: Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите!

Курир - 19.04.2013

Џокар Царнаев, осомничен за експлозиите на Бостонскиот маратон во кои загинаа 3 лица и по кој моментално трага целата бостонска полиција, преку интернет се закани поради убиството на неговиот брат.

Бомбашот им се заканува на полицајци: Ми го убивте братот, сите ќе ве убијам!

БезПардон - 19.04.2013

Џокар Царнаев, осомничен за експлозиите на Бостонскиот маратон во кои загинаа 3 лица и по кој моментално трага целата бостонска полиција, преку интернет се закани поради убиството на неговиот брат.

Бомбашот се закани преку интернет: Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите!

Sky - 19.04.2013

Бомбашот од Бостон, Џокар Царнаев, денеска преку интернет упати порака со заканувачка содржина: „Ми го убивте братот, ќе ве убијам сите вас“.

Осомничените браќа за нападот во Бостон легално престојувале во САД

Руска реч - 19.04.2013

Престојот на Џохар и Тамерлан Царнаеви на територијата на САД било легализирано од страна на американските власти, а самите браќа биле регистрирани и како избирачи, што сведочи дека тие имаат ...

Бостонскиот терорист излезе дека е Чеченец од Киргистан

Руска реч - 19.04.2013

Во САД го бараат 19-годишниот американски граѓанин Џохар Царнаев, осомничен за организација на терористичкиот напад во Бостон.

Бостонската полиција трага по осомничениот за терористичкиот напад кој го славел исламот

Макфакс - 19.04.2013

Бостонската полиција трага по уште двајца осомничени за вмешаност во терористичкиот напад за време на Бостонскиот маратон, а за еден од осомничените Џохар Царнаев се вели дека од неговиот профил ...

Чичкото на побегнатиот бостонски бомбаш вели дека од него барал прошка

Макфакс - 19.04.2013

Чичкото на осомничените чеченски момчиња за бомбашкиот напад во понеделникот за време Бостонскиот маратон во кој загинаа три лица а ранети се 183 луѓе, за американската телевизиска мрежа CBS во ...

Русија по нападот во Бостон објави дека ги осудува сите терористи

Макфакс - 19.04.2013

Русија ги осудува сите терористи, без оглед на нивната националност, изјави во петокот навечер портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, откако американската полиција уби еден од ...

Браќа Чеченци нападнале во Бостон

Денешен - 19.04.2013

Откако во јавноста се откри дека осомничените за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон се браќа, полицијата го откри и нивниот идентитет.

Евакуиран универзитет, таму се крие терористот од Бостон

Денешен - 19.04.2013

Државниот универзитет во Дартмут во американската сојузна држава Масачусетс, го затвори попладнево својот кампус и ги евакуира студентите.

Терористот опколен, со екплозив ја чека полицијата

Денешен - 19.04.2013

Во зградата каде веројатно се крие осомничениот атентатор од бостонскиот маратон, Џохар Царнаев, се слушнале неколку експлозии, соопшти телевизијата „Скај њуз“.

Путин повикува на заедничка борба против тероризмот

Денешен - 19.04.2013

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до американскиот претседател Барак Обама по повод бомбашкиот напад во Бостон, нагласувајќи дека Русија го осудува ова „варварско злосторство“.

Чеченци го извршиле бомбашкиот напад во Бостон

Maxim - 19.04.2013

Осомничениот по кој трага полицијата, е идентификуван како Џохар Царнаев, 19-годишен кој живее во Кембриџ, Масачусетс Осомничените за нападите за време на маратонот во Бостон се од руски регион близу ...

Таткото на осомничените бостонски напаѓачи: Син ми е прав ангел!

Maxim - 19.04.2013

Таткото на двајцата браќа осомничени за бомбашкиот напад во Бостон, Анзор Царнаев тврди дека неговиот син Џохар, кој се уште е на слобода, е паметно и образовано момче Тој се јавил во агенцијата АП ...

ФОТО: По ова момче трага цела Америка

Maxim - 19.04.2013

Лондонски „Тајмс" на својот сајт стави информација дека органите на редот во САД стравуваат дека Џохар Царнаев ставил експлозиви на своето тело.