TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Субвенции добиваат сите што ги исполнуваат условите

24 Вести - 15.11.2014

Исплатата на финансиската поддршка се извршува согласно утврдени критериуми и по проверка на истите, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конфернецијата на Панче Орцев од СДСМ. Во писмената реакција стои дека согласно законот, исплатата на ...

СДСМ: За 4 години до земјоделците не стигнале 140 милиони евра субвенции

24 Вести - 15.11.2014

СДСМ тврди дека последните 4 години на име субвенции до земјоделците во Македонија не стигнале дури 140 милиони евра, пари кои согласно законите им припаѓаат за поддршка и развој на земјоделството.

СДСМ:Каде оделе парите на земјоделците?

Нова ТВ - 15.11.2014

Каде се субвенциите за земјоделците, неисплатени сеуште за 2013 година, ако е толку силна определбата на власта на Груевски кон земјоделството, прашуваат од опзициската СДСМ. „Срамно е објаснувањето на Груевски дека токму за субвенциите имало ...

Македонија земјоделска само на хартија

Р.С.Европа - 15.11.2014

И додека нашата земја е окарактеризирана како земјоделска, податоците покажуваат дека во земјава има поголем увоз отколку извоз на храна. Секоја година расте помошта од државата за земјоделците, но нема анализа како сè одразуваат тие пари и зошто и ...

СДСМ: Власта им скина 140 милиони евра законски пари на земјоделците

Фокус - 15.11.2014

Од СДСМ ја обвинија Владата за ненавремено исплаќање на субвенциите за земјоделците Панче Орцев , пратеник и член на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ, денеска јавно запраша каде се субвенциите за земјоделците, кои се ...

До крајот на годинава заедничка седница на македонската и албанската Влада

Локално - 15.11.2014

До крајот на годинава, Владите на Македонија и Албанија ќе одржат заедничка седница, но датумот кога таа ќе се одржи ќе биде договорен од страна на премиерите на двете држави. Ова е соопштено во Тирана, по средбата на министрите за земјоделие на ...

Сувенциите законски им следуваат на земјоделците

Локално - 15.11.2014

СДСМ денеска на прес-конференција праша каде се субвенциите за земјоделците неисплатени за 2013 година и наведоа дека од 2010 до 2013 година до земјоделците не стигнале 140 милиони евра што законски им следуваат.

Како ќе се развива македонскиот аграр во следните пет години?

Фактор - 15.11.2014

Модернизација на производството, зголемување на конкурентноста на земјоделско-прехрамбените производи, поддршка за земјоделски задруги, примена на добра земјоделска практика, развој на руралните средини, ова се дел од целите на новата Нацрт ...

Најавена заедничка средба на владите на Македонија и Албанија

Тера - 15.11.2014

Во текот на годинава, владите на Македонија и Албанија ќе одржат заедничка седница, но датумот кога таа ќе се одржи ќе биде договорен од страна на премиерите на двете држави. Ова е соопштено во Тирана, по средбата на министрите за земјоделие на ...

СДСМ: Груевски да одговори каде оделе парите за субвенции на земјоделците

24Струмица - 15.11.2014

Каде се субвенциите за земјоделците, неисплатени се уште за 2013 година, ако е толку силна определбата на власта на Груевски кон земјоделството, рече на денешната прес конференција Панче Орцев, пратеник и член на Комисијата за земјоделство, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Субвенциите се исплаќаат за две години

+инфо - 15.11.2014

Исплатата на финансиската поддршка се извршува согласно утврдени критериуми и по проверка на истите. Согласно законот, исплатата на субвенциите се извршува во тековната година кога е поднесено барањето и продолжува следната година што значи дека ...

ВИДЕО Орцев: За четири години исплатени 140 милиони евра помалку субвенции

+инфо - 15.11.2014

Требаше да се слушнат најави за протести со кои земјоделците ќе си ги бараат законските права, за наводно посветената власт и Груевски да мора да најави исплата на заостанатите субвенции и почеток на исплата на субвенциите за житните култури за 2014 ...

(ВИДЕО) Орцев: Власта им скина 140 милиони евра законски пари на земјоделците

Бриф - 15.11.2014

Каде се субвенциите за земјоделците, неисплатени се уште за 2013 година, ако е толку силна определбата на власта на Груевски кон земјоделството, праша на денешната прес конференција Панче Орцев, пратеник и член на Комисијата за земјоделство, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Субвенциите се за земјоделците и сите што ги исполнуваат условите ги добиваат

А1 On - 15.11.2014

Исплатата на финансиската поддршка се извршува согласно утврдени критериуми и по проверка на истите, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конфернецијата на Панче Орцев од СДСМ . Во писмената реакција стои дека согласно законот, исплатата на ...

(ВИДЕО) Орцев: Субвенциите не се милостина на власта на Никола Груевски

А1 On - 15.11.2014

„Каде се субвенциите за земјоделците, неисплатени сеуште за 2013 година, ако е толку силна определбата на власта на Груевски кон земјоделството? Срамно е објаснувањето на Груевски дека токму за субвенциите имало процедурални и технички причини ...

Доисплата на земјоделските субвенции од следната недела

Бизнис Инфо - 15.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот, им соопшти премиерот Никола Груевски на претставниците на земјоделските здруженија на вчерашната средба во Владата, јавува ...

СДСМ: Власта им зема 140 милиони евра законски пари на земјоделците

Либертас - 15.11.2014

- Каде се субвенциите за земјоделците, неисплатени сеуште за 2013 година, ако е толку силна определбата на власта на Груевски кон земјоделството? Срамно е објаснувањето на Груевски дека токму за субвенциите имало процедурални и технички причини ...

ВМРО-ДПМНЕ: Субвенциите се за земјоделците и сите што ги исполнуваат условите ги добиваат

Сител - 15.11.2014

Исплатата на финансиската поддршка се извршува согласно утврдени критериуми и по проверка на истите, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на прес-конфернецијата на Панче Орцев од СДСМ. Во писмената реакција стои дека согласно законот, исплатата на ...

Од следната недела доисплата на земјоделските субвенции

Денар - 15.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Најавена заедничка средба на владите на Македонија и Албанија

Макфакс - 15.11.2014

Во текот на годинава, владите на Македонија и Албанија ќе одржат заедничка седница, но датумот кога таа ќе се одржи ќе биде договорен од страна на премиерите на двете држави. Ова е соопштено во Тирана, по средбата на министрите за земјоделие на ...

Владата одлучи од следната недела да почне доисплата на земјоделските субвенции

24 Вести - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Од следната недела ќе почне доисплатата на земјоделските субвенции

Утрински - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Владата одлучи од следната недела да почне доисплата на земјоделските субвенции

Канал5 - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Од следната недела ќе почне доисплата на земјоделските субвенции

Н.Македонија - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, а ...

Во Тирана средба меѓу македонскиот и албанскиот министер за земјоделство

А1 On - 14.11.2014

Трговската размена меѓу Македонија и Албанија не е на посакуваното нивo и треба да се интензивира преку поблиски средби и соработка на стопанствениците, заклучија на денешната работна средба во Тирана, министерoт за земјоделство, шумарство и ...

Министерот Цветков на средба со албанскиот колега Панарити во Тирана

Канал5 - 14.11.2014

Министерoт за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска во Тирана ќе се сретне со министерот за земјоделство, рурален развој и управување со водите на Република Албанија Едмонд Панарити.

Во Тирана средба меѓу македонскиот и албанскиот министер за земјоделство

Канал5 - 14.11.2014

Трговската размена меѓу Македонија и Албанија не е на посакуваното нивo и треба да се интензивира преку поблиски средби и соработка на стопанствениците, заклучија на денешната работна средба во Тирана, министерoт за земјоделство, шумарство и ...

Ќе се доисплатат субвенциите за земјоделците

Република - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Следната недела започнува доисплатата на земјоделските субвенции

Press24 - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот.Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, а ...

Следната недела започнува доисплатата на субвенциите

МРТ - 14.11.2014

Премиерот Груевски ги информираше претставниците на земјоделците дека врз основа на оваа информација Владата одлучи од следната недела да се започне со доисплата на овие субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот, соопшти ...

Владата одлучи од следната недела да почне доисплата на земјоделските субвенции

Сител - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот.Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, а ...

Во Тирана средба меѓу македонскиот и албанскиот министер за земјоделство

Сител - 14.11.2014

Трговската размена меѓу Македонија и Албанија не е на посакуваното нивo и треба да се интензивира преку поблиски средби и соработка на стопанствениците, заклучија на денешната работна средба во Тирана, министерoт за земјоделство, шумарство и ...

Министерот Цветков на средба со албанскиот колега Панарити

Press24 - 14.11.2014

Министерoт за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска во Тирана ќе се сретне со министерот за земјоделство, рурален развој и управување со водите на Република Албанија Едмонд Панарити.

Започнува доисплатата на субвенциите, земјоделците задоволни

Курир - 14.11.2014

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со претставниците на земјоделските здруженија. На средбата присуствуваа Вељо Тантаров-претседател на Сојузот на земјоделците, Ефтим Шаклев-претседател на Асоцијацијата на земјоделци, Никола ...

Министерот Цветков на средба со албанскиот колега Панарити во Тирана

Курир - 14.11.2014

Министерoт за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска во Тирана ќе се сретне со министерот за земјоделство, рурален развој и управување со водите на Република Албанија Едмонд Панарити.

Македонскиот и албанскиот министер за земјоделство се сретнаа во Тирана

Press24 - 14.11.2014

Трговската размена меѓу Македонија и Албанија не е на посакуваното нивo и треба да се интензивира преку поблиски средби и соработка на стопанствениците, заклучија на денешната работна средба во Тирана, министерoт за земјоделство, шумарство и ...

Груевски оствари средба со претставници на земјоделските здруженија

Нетпрес - 14.11.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски оствари средба со претставниците на земјоделските здруженија. На средбата присуствуваа Вељо Тантаров претседател на Сојузот на земјоделците, Ефтим Шаклев претседател на Асоцијацијата ...

Во Струга се одржа информативна сесија за ИПАРД Програмата

Сител - 14.11.2014

Центарот на заедницата на општина Струга во соработка со Агенцијата за поддршка на развојот на земјоделството денеска во Струга организира информативната сесија за апликации на повикот од ИПАРД Програмата 2007-2013.

Започнува доисплатата на субвенциите

Пулс24 - 14.11.2014

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со претставниците на земјоделските здруженија. На средбата присуствуваа Вељо Тантаров-претседател на Сојузот на земјоделците, Ефтим Шаклев-претседател на Асоцијацијата на земјоделци, Никола ...

Владата одлучи да почне доисплата на земјоделските субвенции

Вечер - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Доисплатата на субвенциите за земјоделците ќе почне од следната недела

Макфакс - 14.11.2014

Владата одлучи од следната недела да се започне со доисплата на земјоделски субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Ова во петок го соопшти премиерот Никола Груевски, на средба со претставниците на земјоделските ...

Од следната недела доисплата на земјоделските субвенции

Денешен - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот. Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, ...

Следната недела започнува доисплатата на земјоделските субвенции

Maxim - 14.11.2014

Од следната недела ќе започне доисплата на земјоделските субвенции кон сите приматели кои ги исполнуваат условите од законот.Премиерот Никола Груевски тоа им го соопштил на претставниците на земјоделските здруженија на денешната средба во Владата, а ...

Oд следната недела доисплата на земјоделските субвенции

Lider - 14.11.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со претставниците на земјоделските здруженија. На средбата присуствуваа Вељо Тантаров претседател на Сојузот на земјоделците, Ефтим Шаклев претседател на ...

Македонскиот и албанскиот министер за земјоделство се сретнаа во Тирана

Maxim - 14.11.2014

Трговската размена меѓу Македонија и Албанија не е на посакуваното нивo и треба да се интензивира преку поблиски средби и соработка на стопанствениците, заклучија на денешната работна средба во Тирана, министерoт за земјоделство, шумарство и ...

Нова стратегија за земјоделството 2014 - 2020 година

24 Вести - 13.11.2014

Во следните седум години за поддршка на земјоделството ќе се издвојат вкупно 1,1 милјарда евра. Со новата стратегија за земјоделство 2014 - 2020 години, се предвидени проекти за модернизација, инвестирање и зголемување на конкурентноста на ...

Струмичките земјоделци најавуваат протест пред Владата

24 Вести - 13.11.2014

„Надлежните нека одговорат дали ќе ги добиеме заостанатите субвенции или и понатаму ќе не шетаат од врата до врата“. Вака денес на протест реагираа струмичките земјоделци, кои тврдат дека за последните две години не добиле субвенции иако имаат ...

Струмичките земјоделци се заканија со протест пред Владата

Нова ТВ - 13.11.2014

Доколку не ги исплатат субвенциите за 2013 година до крајот на оваа година ќе организираме голем протест пред Владата, најавија денеска земјоделците од струмичкиот регион. Собрани пред подрачната единица за земјоделство во Струмица со своите ...

Конкурентноста на земјоделството ќе се јакне се нова стратегија

Утрински - 13.11.2014

Зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за формирање на земјоделски задруги и одржливо управување со природните ресурси се дел од целите на новата ...

Kонкуренцијата ќе донесе пониски цени на пестицидите

Дневник - 13.11.2014

Либерализација на пазарот со пестициди, поевтини цени, укинување на бандеролите се само дел од измените во Законот за производите за заштита на растенијата, кој треба да влезе во собраниска процедура.

1.1 милијарда евра се предвидуваат во новата Стратегија за земјоделство и рурален развој

Алфа - 13.11.2014

По 20 милиони евра годишно ќе се вложуваат за подобрување на наводнувањето. Ќе се воспостави и нов поефикасен систем за едукација на земјоделците, а ќе се вложи и во подобрување на безбедноста на храната.

Струмичките земјоделци ги бараат субвенциите

+инфо - 13.11.2014

Земјоделците од струмичкиот регион најавија голем протест прес владата ако до крајот на годинава не им бидат исплатени субвенциите за 2013 година. Тие денека протестираа пред подрачната единица на министерството за земјоделство во Струмица.

Струмичките земјоделци ги бараат неисплатените субвенции

Н.Македонија - 13.11.2014

Повеќе од дваесетина земјоделци, денеска, пред просториите на Подрачната единица за земјоделство, во Струмица, го изразија своето незадоволство, заради неисплатените субвенции за ланската година, но, и за годинава Според, земјоделецот Ристо Велков, ...

Над една милијарда евра за рурален развој

Ирис - 13.11.2014

1.1 милијарда евра за модернизација на македонскиот аграр од програмата за развој на земјоделството и рурален развој во следниве 7 години. Посебен акцент се става на инвестициите за развој на земјоделско производство и руралните средини, поддршката ...

Со новата Стратегија 2014-2020 до подобри резултати во земјоделството

Канал5 - 13.11.2014

Зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за формирање на земјоделски задруги и одржливо управување со природните ресурси се дел од целите на новата ...

Со нова стратегија до подобри резултати во земјоделството

Бизнис Инфо - 13.11.2014

Зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за формирање на земјоделски задруги и одржливо управување со природните ресурси се дел од целите на новата ...

Со новата Стратегија 2014-2020 до подобри резултати во земјоделството

Сител - 13.11.2014

Зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за формирање на земјоделски задруги и одржливо управување со природните ресурси се дел од целите на новата ...

1,1 милијарда евра за развој на земјоделството до 2020-та

МРТ - 13.11.2014

Приоритет му се дава на кофинансирањето на проекти на земјоделските задруги и на индивидуалните земјоделци... 1,1 милијарда евра се предвидени за развој на земјоделството со нацрт- стратегијата за периодот од 2014-та до 2020-та година.

Земјоделската стратегија 1,1 милијарди евра за подобри услови во земјоделството

Сител - 13.11.2014

Со милијарда и сто милиони евра во наредните години ќе се подбруваат условите во земјоделството. Нова нацрт стратегија за земјоделство ќе се спроведува од 2015 до 2020 година и со неа се опфатени низа проекти со кои ќе се модернизира земјоделско- ...

Со 1,1 милјарда евра ќе се финансира аграрот во наредните пет години

еМагазин - 13.11.2014

Зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за формирање на земјоделски задруги и одржливо управување со природните ресурси се дел од целите на новата ...

Со 1,1 милјарда евра ќе се поттикнува развојот на земјоделството

Вечер - 13.11.2014

Во наредните пет години за развој на земјоделството се предвидени 1,1 милјарда евра. Предност се дава за зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за ...

Со новата Стратегија 2014-2020 до подобри резултати во земјоделството

Lider - 13.11.2014

Зголемување на конкуретноста на македонските земјоделското производство и прехранбената индустрија, развој на руралните средини, поддршка за формирање на земјоделски задруги и одржливо управување со природните ресурси се дел од целите на новата ...

ДЗС:Зголемена бројката на откупени и продадени земјоделски производи

Локално - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи за 7,8 отсто

Точка - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Канал5 - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи во септември отколку пред една година

+инфо - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 отсто во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

А1 On - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

ДЗС: Расте откупот и продажбата на земјоделски производи

МРТ - 11.11.2014

Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е зголемена за 5,9 проценти... Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што ...

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Курир - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи за 7,8 отсто

Нетпрес - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Статистика: Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Press24 - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Сител - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Денар - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

За 7,8% пораснале откупот и продажбата на земјоделски производи

Вечер - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Денешен - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Во Струга ќе се организира Инфо ден за ИПАРД програмата

Спектра ТВ - 11.11.2014

Центарот на заедницата на Општина Струга во соработка со Агенцијата за поддршка на развојот на земјоделието ќе организира информативната сесија за апликации на повикот од ИПАРД Програмата 2007-2013.

Повеќе откупени и продадени земјоделски производи

Lider - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Статистика измери зголемен процент на откуп и продажба на земјоделски производи

Maxim - 11.11.2014

Вредноста на вкупниот откуп и продажбата на земјоделски производи во септември годинава изнесува 1.430.755.000 денари што претставува зголемување за 7,8 проценти во споредба со истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Земјоделското производство со пад од околу 18 % поради климатските промени

Алфа - 10.11.2014

Од 15 до 18 % е намалено земјоделското производство во изминатите 7 месеци како резултат на негативните влијанија од климатските промени. Силното сончево зрачење и новите болести кои се појавија, кај дел од земјоделците уништи дел од културите и до ...

Струшките земјоделци заинтересирани за инвестициите за модернизација на земјоделски стопанства

Спектра ТВ - 10.11.2014

Една од Владините програми која ја спроведува Агенцијата за поддршка на земјоделството е Програмата за рурален развој, меѓу земјоделците позната како 50-50.