TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хашим Тачи: Србија си игра со оган, може да заврши како белградски пашалак

МКД - 11.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи смета дека инсистирањето на Србија на поделба на Косово може да ја загрози нејзината европска иднина.

Специјални полициски единици ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

Алфа - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ.

Специјалци ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

Н.Македонија - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ Тој ...

Специјални полициски единици ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

А1 On - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ На ...

60 отсто од Србите би го одбрале Косово пред ЕУ

Канал5 - 09.11.2012

Доколку Србија распише референдум на кој ќе треба да се одбере меѓу Косово и ЕУ, дури 60% отсто од гласачите би гласале за Косово.

Специјални полициски единици ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

Сител - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ.

Србите го преферираат Косово пред ЕУ

Вечер - 09.11.2012

Речиси 60 отсто од граѓаните на Србија на референдум Косово или Европаа би го избрале Косово, а 27 отсто би се решиле за Европската унија, покажуваат резултатите на истражување направено врз 1002 ...

Скоро 60 отсто од граѓаните на Србија го бираат Косово пред ЕУ

Точка - 09.11.2012

Скоро 60 отсто од граѓаните на Србија на референдум “Косово или Европа“ би го избрале Косово, а 27 отсто би се одлучиле за Европската унија, покажуваат резултатите од истражувањето кое го спровела ...

Јахјага: Дијалогот е единствен начин за нормализација на односите

Точка - 09.11.2012

Претседателката на Косово, Атифете Јахјага, изјавила дека Косово е определено за дијалог со Србија како единствен начин за нормализација на односите и решавање на сите прашања.

Скоро 60 отсто од граѓаните на Србија го бираат Косово пред ЕУ

Нетпрес - 09.11.2012

Скоро 60 отсто од граѓаните на Србија на референдум “Косово или Европа“ би го избрале Косово, а 27 отсто би се одлучиле за Европската унија, покажуваат резултатите од истражувањето кое го спровела ...

Јахјага: Дијалогот е единствен начин за нормализација на односите

Нетпрес - 09.11.2012

Претседателката на Косово, Атифете Јахјага, изјавила дека Косово е определено за дијалог со Србија како единствен начин за нормализација на односите и решавање на сите прашања.

Специјални полициски единици ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

Курир - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ.

Специјални полициски единици ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

Press24 - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ На ...

Полицијата ќе ги обезбедува црквите на Косово

Денешен - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ.

Специјални полициски единици ќе ги обезбедуваат црквите на Косово

Maxim - 09.11.2012

На Косово се создадени специјални полициски единици кои ќе бидат одговорни за безбедноста на православните храмови во земјата, изјави косовскиот заменик министер за внатрешни работи Саша Рашиќ.

Тачи: Договореното со Србија да се спроведе

А1 On - 08.11.2012

Премиерот на Косово, Хашим Тачи изјави дека е договорено, сите досегашни заклучоци да се спроведат, особено договорот за интегрираното управување со границите.

Истражување: Речиси 60 насто Срби го избираат Косово пред ЕУ

А1 On - 08.11.2012

Речиси 60 проценти од граѓаните на Србија на референдум „Косово или Европа“ избрале Косово, а 27 проценти би се одлучиле за Европската Унија.

Белград и Приштина пред клучни одлуки

Deutsche Welle - 07.11.2012

Состанокот на премиерите на Србија и Косово во Брисел претставува ново поглавје во односите меѓу Белград и Приштина. Иако политичкиот дијалог треба да води кон нормализација, дефинициите за ...

Тачи: Нема да се дискутира за статусот на Косово

Р.С.Европа - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб по средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ изјави дека со Белград нема да се разговара за статусот на Косово.Тој одговарајќи на новинарскко прашање дали ...

Хашим Тачи во посета на Загреб

А1 On - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска во Загреб ќе разговара со хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, најавено е од хрватската влада.

Моделот на двете Германија е интересен

Идивиди - 06.11.2012

Приштина, 6 ноември 2012 (МИА) - Противењата на косовската Влада околу моделот на двете Германии, за односите Косово-Србија, поради недоразбирањата кои ќе се создадат, се окончани, јави дописникот на ...

Парламентарни и локални избори на Косово во 2014 година

Н.Македонија - 06.11.2012

На пролет во 2014 година во Косово ќе се одржат парламентарни и локални избори. Ова го договориле Хашим Тачи, лидер на Демократската партија, Иса Мустафа на Демократскиот сојуз како и Блерим Шаља, ...

Тачи: Србија нема право за решавање на прашањето на Косово

А1 On - 06.11.2012

Премиерот на Косово, Хашим Тачи при посетата на Хрватска, во Загреб на средбата со колегата Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Црна Гора ги покани регионалните водачи на самит

SETimes - 06.11.2012

Иницијативата вклучува стабилизирање на односите меѓу Косово и Србија. Дражен Ремиковиќ за Southeast European Times во Подгорица -- 06.11.12 Во обид за одржување добрососедски односи, црногорскиот ...

Тачи:Србија нема никакви права за решавање на прашањето на Косово

Сител - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб на средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Парламентарни и локални избори на Косово во 2014 година, дотогаш останува и Јахјага

Сител - 06.11.2012

На пролет во 2014 година во Косово ќе се одржат заедно и парламентарни и локални избори. Ова го договориле Хашим Тачи, лидер на Демократската партија, Иса Мустафа на Демократскиот сјуз како и Блерим ...

Хашим Тачи, премиер на Косово

Вечер - 06.11.2012

Србија нема ниту морално, ниту политичко, ниту пак законско право да учествува во решавањето на прашањето за ...

Србија нема никакви права за решавање на прашањето на Косово

Пулс24 - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во вторникот во хрватската престолнина Загреб, пред состанокот во среда со српскиот премиер Ивица Дачиќ во Брисел, изјави дека Србија нена ниту морално, ниту политичко, ...

Тачи: Во Брисел нема да се разговара за статусот на Косово

Press24 - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб на средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Хоџај: Моделот на двете Германии е интересен за зачленување во ОН

Press24 - 06.11.2012

Противењата на косовската Влада околу моделот на двете Германии, за односите Косово-Србија, поради недоразбирањата кои ќе се создадат, се окончани,вели шефот на косовската дипломатија.

На пролет ќе има парламентарни и локални избори во Косово

Press24 - 06.11.2012

На пролет во 2014 година во Косово ќе се одржат заедно и парламентарни и локални избори. Ова го договориле Хашим Тачи, лидер на Демократската партија, Иса Мустафа на Демократскиот сјуз како и Блерим ...

Косово го бара моделот за членство во ОН

Макфакс - 06.11.2012

Замислата на косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај, смета дека моделот на „двете Германии" може да биде искористен за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, не е прифатена од ...

Тачи: Србија нема никакви права за решавање на прашањето на Косово

Макфакс - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во вторникот во хрватската престолнина Загреб, пред состанокот во среда со српскиот премиер Ивица Дачиќ во Брисел, изјави дека Дрбија нена ниту морално, ниту политичко, ...

Јахјага останува до наредните избори во 2014

Денешен - 06.11.2012

На пролет во 2014 година во Косово ќе се одржат заедно и парламентарни и локални избори. Ова го договориле Хашим Тачи, лидер на Демократската партија, Иса Мустафа на Демократскиот сјуз како и Блерим ...

Хоџај:Моделот на двете Германии е интересен за членство во ОН

Maxim - 06.11.2012

Противењата на косовската Влада околу моделот на двете Германии, за односите Косово-Србија, поради недоразбирањата кои ќе се создадат, се окончани,вели шефот на косовската дипломатија.

Тачи:Србија нема никакви права за решавање на прашањето на Косово

Maxim - 06.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи во Загреб на средбата со хрватскиот колега Зоран Милановиќ ја истакна потребата од интензивирање на економската соработка со Хрватска.

Парламентарни и локални избори во Косово во 2014-та

Maxim - 06.11.2012

На пролет во 2014 година во Косово ќе се одржат заедно и парламентарни и локални избори. Ова го договориле Хашим Тачи, лидер на Демократската партија, Иса Мустафа на Демократскиот сјуз како и Блерим ...

Тачи: Косово ќе биде признато од Србија

Р.С.Европа - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи со Србија би преговарал само врз база на косовскиот устав

Телма - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Платформата за преговори со Србија е Уставот

Идивиди - 05.11.2012

декларацијата за независност на Косово и резолуцијата на Парламентот Приштина, 5 ноември 2012 (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е ...

Тачи: Србија ќе го признае Косово

А1 On - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Платформата за преговори со Србија е Уставот и независноста на Косово

Алфа - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Аналитичарите велат дека признавањето на Косово ќе остане пречка за Србија

SETimes - 05.11.2012

Аналитичарите велат дека неодамнешната посета на американската државна секретарка Хилари Клинтон и Кетрин Ештон ги охрабри двете страни во дијалогот и планирање заедничка европска иднина.

Србија ќе го признае Косово

+инфо - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи расположен да преговара со Србија за Косово

Сител - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Србија ќе го признае Косово

Либертас - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Тачи: Платформата за преговори со Србија е Уставот

МРТ - 05.11.2012

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека платформата на Владата за разговорите со Србија е Уставот, резолуцијата на Парламентот за нормализирање на односите меѓу двете земји и декларацијата за ...

Бизнис климата во Косово се подобрува

Точка - 05.11.2012

Извештајот на Светската банка "Дуинг Бизнис" за Косово за 2013 година е позитивен. Во споредба со 2012 година, Косово се искачи за 19 позиции и сега е на 98 место.

Бизнис климата во Косово се подобрува

Нетпрес - 05.11.2012

Извештајот на Светската банка "Дуинг Бизнис" за Косово за 2013 година е позитивен. Во споредба со 2012 година, Косово се искачи за 19 позиции и сега е на 98 место.