TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марти Ахтисари - добитник на Нобеловата награда за мир

Вест - 11.10.2008

СТОКХОЛМ, 11 октомври - Марти Ахтисари (71), бившиот фински претседател и долгогодишен мировен посредник, е добитник на годинешната Нобелова награда за мир. Ова вчера го соопшти Нобеловиот комитет. За Нобелова награда за мир годинава беа номинирани речиси 200 поединци и организации.

Марти Ахтисари доби Нобелова награда за мир

Утрински - 11.10.2008

Тој ја доби наградата како глобален посредник т.е. за децениската кариера на миротворење низ светот ОСЛО - Поранешниот претседател на Финска, Марти Ахтисари ја доби Нобеловата награда за мир, за децениската кариера на миротворење низ светот - од Намибија до Косово.

Нобеловата награда за мир во рацете на архитектот на независноста на Косово

Н.Македонија - 11.10.2008

Поранешниот фински претседател и долгогодишен дипломат на Обединетите нации Марти Ахтисари е добитник на годинешната Нобелова награда за мир, поради неговите исклучителни залагања и достигнувања при решавањето повеќе конфликти низ целиот свет, вклучувајќи ги и тие на Косово, Намибија и во ...

Нобелова награда за мир за Ахтисари

Дневник - 11.10.2008

Ахтисари придонесол за братство помеѓу народите, заклучува Нобеловиот комитет Долгогодишните напори за воспоставување мир на повеќе кризни подрачја, од Намибија до Косово, му ја донесоа Нобеловата награда за мир на поранешниот претседател на Финска, Марти Ахтисари.

Ахтисари - Нобеловец за мир

BBC - 10.10.2008

Годинешнава Нобелова награда за мир му е доделена на поранешниот фински претседател Марти Ахтисари. Норвешката Нобелова комисија рече дека Ахтисари бил извонреден посредник кој повеќе од три децении помогнал во решавањето на судирите во многу делови од светот.

Ахтисари добитник на Нобеловата награда

BBC - 10.10.2008

Годинешнава Нобелова награда за мир му е доделена на поранешниот претседател на Финска, Марти Ахтисари. Норвешкиот нобелов комитет соопшти дека Ахтисари е извонреден посредник, кој во изминативе триесет години помогна во решавањето на судирите во многу делови на светот.

Французинот Ле Клезио - нобеловец

Време - 10.10.2008

Францускиот писател Жан Мари Густав ле Клезио е годинашниот добитник на престижната Нобелова награда за литература, одлучи Одборот на Шведската академија. Романописецот Ле Клезио е добитник на многубројни литературни награди во својата земја.

Осло: Марти Ахтисари ја доби Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 10.10.2008

Нобеловата награда за мир ја доби поранешниот фински претседател Марти Ахтисари. Како што соопшти денеска Нобеловиот комитет во Осло оваа награда на Ахтисари му се дава за неговите напори за решавање на меѓународни конфликти во изминативе 30 години. Наградата изнесува милион и 400 илјади долари.

Францускиот писател Ле Клезио ја доби Нобеловата награда

Утрински - 10.10.2008

Шведската академија го нарече „истражувач на човештвото надвор од владејачката цивилизација“ Невена Поповска Познатиот француски писател Жан-Мари Густав ле Клезио е овогодинешниот носител на Нобеловата награда за литература.

АХТИСАРИ ДОБИ НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР

Телма - 10.10.2008

Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари е добитник на овогодинешната Нобелова награда за мир, за, како што е наведено, за долгогодишното посредување во воспоставувањето на мирот, вклучувајќи го и договорот од 2005 година меѓу Индонезија и бунтовниците од покраината Ацех.

Нобелот за литература го доби Французот Клезио

Н.Македонија - 10.10.2008

Францускиот писател Жан-Мари Густав ле Клезио е годинашниот добитник на Нобеловата награда за литература. Шведската академија за литература го нарече Клезио автор на нови отстапувања од традицијата, поетска авантура и сензуална екстаза и истражувач на човештвото надвор од владејачката цивилизација.

Марти Ахтисари добитник на Нобеловата награда за мир

Форум - 10.10.2008

Ова предмалку во Осло, го соопшти комитетот кој ги доделува овие признанија. Ахтисари ја добива наградата за неговата долгогодишна кариера на медијатор во мировните процеси. Во 2005 година тој беше заслужен за мировниот договор помеѓу Индонезија и бунтовниците во провинцијата Аче.

Марти Ахтисари ја доби Нобеловата награда за мир

Алсат-М - 10.10.2008

Финскиот дипломат и политичар, Марти Ахтисари е овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за мир. Комитетот кој ја доделува наградата во норвешкиот главен град Осло, образложи дека 71-годишниот Ахтисари триесетина години глобално посредувал при решавањата на отворени конфликти во светот, меѓу ...

Нобеловата награда за Ахтисари е скандал

Форум - 10.10.2008

Ова го оцени шведскиот институт ТФФ, еден од водечките светски институти за мировни студии. „Изборот на Марти Ахтисари не задоволува ниту еден од критериумите кои се наоѓаат во заветот на Алфред Нобел, а тоа се придонес за пријателство во светот, намалување на војските и создавање мировни ...

МАРТИ АХТИСАРИ ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР

Сител - 10.10.2008

- Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари е добитник на овогодинешната Нобелова награда за мир, за, како што е наведено, за долгогодишното посредување во воспоставувањето на мирот, вклучувајќи го и договорот од 2005 година меѓу Индонезија и бунтовниците од покраината Ацех.

Марти Ахтисари добитник на Нобеловата награда за мир

Кирилица - 10.10.2008

Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари е добитник на овогодинешната Нобелова награда за мир, за, како што е наведено, за долгогодишното посредување во воспоставувањето на мирот, вклучувајќи го и договорот од 2005 година меѓу Индонезија и бунтовниците од покраината Ацех.

Марти Ахтисари стана нобеловец

Вечер - 10.10.2008

Поранешниот фински претседател Марти Ахтисари е добитник на годинешната Нобелова награда за мир за долгогодишното посредување во воспоставувањето на мир во светот, вклучувајќи го и договорот од 2005 година меѓу Индонезија и бунтовниците од покраината Ацех.

Марти Ахтисари доби Нобелова награда за мир

Нетпрес - 10.10.2008

Бившиот фински претседател Марти Ахтисари е добитник на годинешната Нобелова награда за мир, за, како што е наведено, долгогодишното учество во воспоставувањето на мирот, вклучувајќи го и договорот во 2005 година помеѓу Индонезија и бунтовниците од покраината Ачех.

Коштуница: Менторите на лажната држава Косово ќе вршат притисок на сите полиња

Нетпрес - 10.10.2008

Лидерот на Демократската партија на Србија Воислав Коштуница, денеска оценил дека со тоа што бившиот посредник во преговорите за Косово Марти Ахтисари добил Нобелова награда за мир е знак дека “менторите на лажната држава Косово ќе вршат притисок на сите полиња“ “Ахтисари е познат по тоа што е ...

ТФФ: Нобеловата награда за Ахтисари е скандал

Макфакс - 10.10.2008

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на поранешниот фински претседател Марти Ахтисари е скандалозно затоа што станува збор за „архитект“ на насилна сецесија на Косово и Метохија од Србија. Ова го оцени шведскиот институт ТФФ, еден од водечките светски институти за мировни студии.

Марти Ахтисари - добитник на Нобеловата награда за мир

Макфакс - 10.10.2008

Марти Ахтисари, бившиот фински претседател и долгогодишен мировен посредник, е добитник на овогодинешната Нобелова награда за мир, соопшти денеска Нобеловиот комитет.

Доделена Нобеловата награда за литература

А1 - 09.10.2008

Познатиот француски писател Жан-Мари Густав ле Клезио е овогодинешниот носител на Нобеловата награда за литература. Шведската академија за литература е го нарече Клезио „автор на нови отстапувања од традицијата, поетска авантура и сензуална екстаза и истражувач на човештвото надвор од владејачката ...

Нобел за литература за Л’Клезио

BBC - 09.10.2008

Оваа година Нобеловата награда за литература ја доби францускиот автор Жан Мари Гистав л'Клезио. Шеесет и осум-годишниот писател од многумина во неговата родна земја е сметан за најголемиот жив француски писател.

Двајца Американци и Јапонец нобеловци за хемија

Вест - 09.10.2008

Стокхолм, 9 октомври - Јапонецот Осаму Шимомура и Американците Мартин Чалфи и Роџер Циен се годинешните лауреати на Нобеловата награда за хемија, соопшти Кралската шведска академија на науките.

Јапонец и двајца Aмериканци добитници на Нобел за хемија

Утрински - 09.10.2008

Јапонец и двајца Aмериканци добитници на Нобел за хемија Стокхолм- Јапонецот Осаму Шимомура и Американците Мартин Чалфи и Роџер Циен се овогодинешните лауреати на Нобеловата награда за хемија, соопшти Кралската шведска академија на науките.

Наградени двајца американски и еден јапонски хемичар

Дневник - 09.10.2008

Наградени двајца американски и еден јапонски хемичар Јапонецот Осаму Шимомура и Американците Мартин Чалфи и Роџер Циен се годинашните добитници на Нобеловата награда за хемија, соопшти Кралската шведска академија на науките.

Американците надвор од конкуренција за Нобелова награда

Дневник - 09.10.2008

Иако најмногу се споменуваше за награда, Филип Рот веројатно отпаднал од игра Поради Нобеловата награда за литература американските медиуми влегоа во преписка со Хорас Енгдал, постојаниот секретар на Шведската академија.

Жан-Мари Густав ле Клезио добитник на Нобеловата награда за литература

Алсат-М - 09.10.2008

Познатиот француски писател Жан-Мари Густав ле Клезио е овогодинешниот носител на Нобеловата награда за литература. Шведската академија за литература е го нарече Клезио „автор на нови отстапувања од традицијата, поетска авантура и сензуална екстаза и истражувач на човештвото надвор од ...

Ле Клезио ја доби Нобеловата награда за литаратура

Дневник - 09.10.2008

Францускиот писател Жан-Мари Гистав ле Клезио ја доби Нобеловата награда за литература.Веста вчера во Стокхолм ја соопшти Шве дската академија, која го претстави 68-годишниот писател како „автор на нови патувања, поетски авантури, сензуални екстази, истражувач на хуманизмот пред и по денешната ...

Францускиот писател Жан-Мари Густав ле Клезио добитник на Нобеловата награда за литература

Кирилица - 09.10.2008

Познатиот француски писател Жан-Мари Густав ле Клезио е овогодинешниот носител на Нобеловата награда за литература. Шведската академија за литература е го нарече Клезио „автор на нови отстапувања од традицијата, поетска авантура и сензуална екстаза и истражувач на човештвото надвор од ...

Кина: Годинешниот кандидат за Нобелова награда за мир е криминалец

Нетпрес - 09.10.2008

Кина: Годинешниот кандидат за Нобелова награда за мир е криминалец Кина денеска оценила дека доколку Нобеловата награда за мир му биде доделена на кинескиот дисидент Ху Џиа тоа би претставувало мешање во внатрешните работи на земјата, потсетувајќи дека за кинеските власти Ху е “осуден криминалец“.

Жан-Мари Густав ја доби Нобеловата награда за литература

Макфакс - 09.10.2008

Францускиот писател Жан-Мари Густав ле Клезио ја доби овогодинешната Нобелова награда за литература, соопшти Нобеловиот комитет.

Двајца Aмериканци и еден Јапонец добитници на Нобеловата награда за хемија

Алсат-М - 08.10.2008

Јапонецот Осаму Шимомура и Американците Мартин Чалфи и Роџер Циен се овогодинешните лауреати на Нобеловата награда за хемија, соопшти Кралската шведска академија на науките.

Јапонец и двајца Американци-добитници на Нобел за хемија

Макфакс - 08.10.2008

Добитници на Нобелова награда за хемија годинава се Американците Роџер Циен и Мартин Шалфи, и Јапонецот Осама Шимомура, за откритие во областа на биохемија, соопшти денеска Шведската кралска академија за наука во Стокхолм.

Нобелова награда за откритието на ХИВ

Утрински - 07.10.2008

Францускиот тим Франсоа Баре-Синуси и Лук Монтање се наградени за нивната пионерска работа Научниците кои го открија вирусот на хумана имунодефициенција (ХИВ) ќе ја поделат Нобеловата награда за медицина со експертот кој го поврза хуман папилома вирус (ХПВ) со ракот на грлото на матката.

Занимливости поврзани со Нобеловите награди

Утрински - 07.10.2008

Занимливости поврзани со Нобеловите награди Стокхолм - Жените ретко добиваат Нобелова награда - помалку од пет отсто лауреати во сите категории.Нобелова награда за физика добиле само две жени: Марија Кири, 1903 година и Американката Марија Геперт Мајер, 60 години подоцна.

Нобелова награда за научниците што први го регистрираа ХИВ

Дневник - 07.10.2008

Французите Франсоаз Баре-Синуси (61) и Лик Монтањие (86), научниците што први го регистрираа ХИВ-вирусот, и Германецот Харалд Цур Хаузен, кој ја откри врската на ХПВ со појавата на ракот на грлото на матката, се годинашните добитници на Нобеловата награда за медицина, јави Ројтерс.

Доделена Нобеловата награда за медицина

Н.Македонија - 07.10.2008

Германецот Харолд цур Хаузен и Французите Франсоа Баре-Синуси и Лук Монтање се добитници на годинешната Нобелова награда за медицина или физиологија за достигнувања во истражувањата на сидата и ракот, соопштил вчера институтот „Каролинска“ во Стокхолм.

Европејци во конкуренција за книжевниот „нобел“

Н.Македонија - 07.10.2008

Најголемиот фаворит за годинешната Нобелова награда за книжевност, според многумина, е францускиот книжевник Жан-Мари Густав Ле Свезио. Како сериозни кандидати се споменуваат и алжирско-француската писателка Асиа Ѓебар и Холанѓанецот Чез Нотербом.

Доделена Нобеловата награда за медицина

Кирилица - 07.10.2008

сега веќе 70-годишник, со децении работеше на главните причинители на ракот на матката, кој е втор најчест вид рак кај жените и најчест во светот во развој. Хаусен го истражуваше семејството вируси од човечката папилома и откри два главни вида присутни во голем број случаи.

Нобелова награда за медицина

BBC - 06.10.2008

Годинешнава Нобелова награда за медицина им е доделена на научници кои постигнаа напредок на полето на ракот на матката и вирусот ХИВ кој може да доведе до СИДА. Јан Андерсон, член на Нобеловата комисија, ги објави добитниците во некои клучни научни полиња.

Осло: Почнува неделата на објавување на добитниците на Нобеловата награда

Р.С.Европа - 06.10.2008

Почнува неделата на објавување на годинашните Нобеловите награди. Денеска ќе биде обелоденет добитникот на оваа награда за достигнувања во медицината, утре за хемија, а в среда за литература.

НОБЕЛОВЦИ ЗА ОТКРИТИЈА НА ПАПИЛОМА И ХИВ ВИРУСИТЕ

Телма - 06.10.2008

Германецот Харалд Цур Хаузен, како и Французите Франсоа Баре-Синуси и Лук Монтание се годинешни лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија, соопштија агенциите.

Денеска започнува објавата на Нобеловите награди

Форум - 06.10.2008

Денеска во Стокхолм, главниот град на Шведска, започнува церемонијата на соопштување на годишните носители на Нобеловата награда.

Доделена Нобеловата награда за медицина

Алсат-М - 05.10.2015

Нобеловата награда за медицина за 2015 година им е доделена на Вилјам Кембел, Сатоши Омура и на Ту Јују, за нивната работа против паразитски заболувања. Во денешното соопштение на Собраниието на нобеловиот институт Каролинка во Стокхолм се вели дека ...

Нобелова награда за тројца европјани

Форум - 06.10.2008

Нобеловата награда за физиологија и медицина, оваа година ќе им биде доделена на еден германец и двајца французи. Херолд цур Хаузен е добидник на наградата за неговото откритие дека хуман папилома вирусот (ХПВ) предизвикува рак на грлото од матката.

ОД ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ОБЈАВУВАЊЕТО НА ДОБИТНИЦИТЕ НА НОБЕЛОВИТЕ НАГРАДИ ЗА 2008 ГОДИНА

Сител - 06.10.2008

ОД ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ОБЈАВУВАЊЕТО НА ДОБИТНИЦИТЕ НА НОБЕЛОВИТЕ НАГРАДИ ЗА 2008 ГОДИНА Со објавувањето на годинешиот лауреат или лауреати на Нобеловата награда за медицина или физиологија денеска во Шведска почнуваат 107-те „нобелови седмици“.

Недела на Нобелови награди

Нетпрес - 06.10.2008

Со соопштување на добитниците на признанијата од областа на медицината, утре ќе се одржи седница на која ќе бидат познати имињата на сите добитници на годинешните Нобелови награда.

Германец е добитник на Нобеловата награда за медицина

Нетпрес - 06.10.2008

Германецот Харалд цур Хаузен е добитник на годинешната Нобелова награда за медицина. Тој наградата ја добива за своите истражувања во областа за човековиот папилома вирус, кој предизвикува рак на грлото на матката, објави германската новинска агенција ДПА.

Познати добитниците на Нобеловата награда за медицина

Нетпрес - 06.10.2008

Германецот Харолд Хаузен и Французите, Франзоаз Баре – Синуси и Лук Монтаје, се годинашни добитници на Нобеловата награда за медицина или физиологија, соопштил денес институтот Каролинска во Стокхолм.

Нобелова награда за научниците кои ги откриле вирусите ХПВ и Хив

Макфакс - 06.10.2008

Нобелова награда за научниците кои ги откриле вирусите ХПВ и Хив Стокхолм /06/10/ 12:36 Еден германски и двајца француски научници се годинешните добитници на Нобеловата награда за медицина за откривање на вирусите ХПВ и Хив, кои предизвикуваат сериозни болести кај луѓето.