TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новковски - Потребна е модернизација на наставните содржини

Р.С.Европа - 17.11.2013

Треба да бидат модернизирани во вистинска смисла наставните содржини, онака како што одговара на 21 век, вели поранешниот министер за образование Ненад Новковски.

Шекеринска: Екстерното тестирање е казна за учениците, родителите и наставниците

А1 On - 16.11.2013

На трибината на СДСМ на која се зборуваше за актуелните проблеми во образованието и социјалната политика, големиот број од присутни жители на оваа општина изразија критики за образовниот систем во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ се само список на нереални лаги

+инфо - 16.11.2013

Таканаречените мерки на СДСМ се само список на нереални, несериозни и непресметани лаги кои СДСМ се обидува да ги подметне на граѓаните. На СДСМ ова не му се случува прв пат, дури и тие самите ...

Шекеринска: Екстерното тестирање е казна за учениците, родителите и наставниците

+инфо - 16.11.2013

Новата програма и европските мерки кои ќе ги воведе новата влада на СДСМ денеска на жителите на општина Врапчиште им беа презентирани од заменик претседателката на најголемата опозициска партија, ...

Шекеринска од Врапчиште: Екстерното тестирање е казна за родителите, учениците и наставниот кадар

Бриф - 16.11.2013

Тимот на СДСМ, предводен од заменик претседателката Радмила Шекеринска ги презентираше предлог мерките од Програмата на СДСМ, во општина Врапчиште. На трибината во Врапчиште се зборуваше за ...

Шекеринска: Екстерното тестирање е казна за учениците, родителите и наставниците

Sky - 16.11.2013

Денеска пред жителите на општина Врапчиште, од заменик претседателката на најголемата опозициска партија, Радмила Шекеринска, ја презентираше новата програма и европските мерки кои ќе ги воведува ...

За Шеќеринска екстерното тестирање е казна

Република - 16.11.2013

За Радмила Шеќеринска, потпретседателка на СДСМ екстерното тестирање целосно крахирало и се претворило во казна, за родителите, учениците и наставниот кадар.

Атанасов: Ниту има компјутери, ниту има компјутерски училници

Нова ТВ - 15.11.2013

„Една од изјавите на министерот за образование беше дека укинувањето на екстерното оценување е тотална грешка. Јас би сакал да му одговорам на министерот за образование дека самиот тој е тотална ...

(ВИДЕО) Атанасов: Министерот за образование е тотална грешка на владејачката партија

А1 On - 15.11.2013

Во една од изјавите на министерот за образование беше дека укинувањето на екстерното оценување е тотална грешка. Јас би сакал да му одговорам на министерот за образование дека самиот тој е тотална ...

ВИДЕО Атанасов: Министерот за образование е тотална грешка на владејачката партија

+инфо - 15.11.2013

Во една од изјавите на министерот за образование беше дека укинувањето на екстерното оценување е тотална грешка. Јас би сакал да му одговорам на министерот за образование дека самиот тој е тотална ...

СДСМ Атанасов: Министерот Спиро е тотална грешка на владејачката партија

Локално - 15.11.2013

Во една од изјавите на министерот за образование беше дека укинувањето на екстерното оценување е тотална грешка. Јас би сакал да му одговорам на министерот за образование дека самиот тој е тотална ...

СДСМ: Курир повторно лаже, сите во партијата се против екстерното тестирање

Бриф - 15.11.2013

Провладините медиуми продолжуваат да ја манипулираат јавноста со фабрикување на лажни и неточни информации, велат од СДСМ во писмената реакција по објавувањето на текст на интернет порталот Курир со ...

(ВИДЕО) Атанасов: Нудиме нова идејна и просперитетна програма и се надеваме дека граѓаните повеќе нема да гласаат за ...

Бриф - 15.11.2013

Пред два дена СДСМ ги промовираше и предлог-мерките во политичката програма за образование. Како што бевте сведоци, ние бевме жестоко нападнати од владејачката партија од највисоко ниво и од ...

СДСМ се премисли за екстерното оценување

Курир - 15.11.2013

Дека во СДСМ сеуште немаат јасна и прецизна програма говори фактот што многу често проектите кои ги промовираат после еден ден веќе ги изменуваат или воопшто не ги споменуваат.

СДСМ се премисли за екстерното оценување

Нетпрес - 15.11.2013

Дека во СДСМ сеуште немаат јасна и прецизна програма говори фактот што многу често проектите кои ги промовираат после еден ден веќе ги изменуваат или воопшто не ги споменуваат.

СДСМ се премисли – ќе има екстерно тестирање, но нема да биде стресно за учениците

Република - 15.11.2013

Опозициската партија СДСМ се премисли за својот став околу екстерното тестирање на учениците. Пред два дена Зоран Заев, претседателот на СДСМ на промоцијата на мерките за образование кои се составен ...

ФОТО: Ова е доказот дека СДСМ лаже за екстерното

Курир - 15.11.2013

-Во денешниот текст на интернет порталот Курир со наслов, “СДСМ си “поплука” по ставот за екстерното тестирање”, се искажува груба лага и невистина, стои во писмената реакција на СДСМ.

Атанасов: Министерот за образование е тотална грешка (ВИДЕО)

Sky - 15.11.2013

- Пред два дена СДСМ ги промовираше и предлог-мерките во политичката програма за образование. Како што бевте сведоци, ние бевме жестоко нападнати од владејачката партија од највисоко ниво и од ...

Укинување, подобрување или продолжување на екстерното тестирање?

Радио МОФ - 14.11.2013

Критики од Министерството за образование стигнаа на сметка за опозицијата која вчера укинувањето на екстерното тестирање го најави како една од мерките за подобро образование.

Казанџиска: Екстерното тестирање нема веќе да сее страв

+инфо - 14.11.2013

Пратеничката од редовите на СДСМ Билјана Казанџиска дообјаснувајќи ја програмата на партијата која се однесува на екстерното тестирање, посочува дека партијата ќе се потруди од плеќите на учениците и ...

Казанџиска: Екстерно ќе има, ама оценки ќе нема!

+инфо - 14.11.2013

Штом дојде на власт, владата на СДСМ нема целосно да го укине екстерното тестирање, но, ќе ја промени неговата функција и примена бидејќи оценките што ќе ги добијат учениците ќе служат исклучиво за ...

Ристовски: Предлогот на СДСМ за укинување на екстерното е тотална грешка

Курир - 14.11.2013

На вчерашните ветувања на претседателот на СДСМ Зоран Заев за мерките што ќе ги преземат во образованието ако ја добијат власта, меѓу кои и дека ќе го укинат екстерното тестирање, министерот Спиро ...

Заев: Ќе го укинеме екстерното оценување

Нова ТВ - 13.11.2013

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска во Штип презентираше дел од мерки од програмата на СДСМ во областа на образованието. „Во овој момент, во делот за образованието, се разработуваат повеќе ...

СДСМ ќе го укине екстерното тестирање

Р.С.Европа - 13.11.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска од Штип, најави неколку мерки во областа на образованието, интегрален дел од новата политичка програма на најголемата опозициона партија.

Милошоски: СДСМ со мерките за образование шири популизам

Нова ТВ - 13.11.2013

Тоа што СДСМ се обидува да го прави на тема образование изгледа дека е повеќе популизам отколку засновани и реални мерки кои што можат да го унапредат образовниот систем во Република Македонија, ...

СДСМ ќе го укине екстерното тестирање

Утрински - 13.11.2013

Според лидерот на СДСМ, Зоран Заев, нивната Влада ќе воведе политика на наградување и мотивирање на наставниците во училиштата СДСМ кога ќе дојде на власт, ќе го укине екстерното тестирање во ...

Заев во Штип: СДСМ ќе го укине екстерното оценување

Телма - 13.11.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во Штип ги презентираше новите мерки во сферата на образованието, кои се дел од новата програма. Според опозицискиот лидер, доколку народот на следните избори одлучи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ нереални и популистички

Утрински - 13.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ попладнево оцени дека мерките што ги предлага СДСМ за образованието се повеќе популистички, отколку засновани и реални кои ќе го унапредат образовниот систем.

Заев ќе го укинува екстерното тестирање

Н.Македонија - 13.11.2013

Укинување на екстерното тестирање и постепено воведување задолжително предучилишно образование од 4 до 6-годишна возраст и, а наместо политика на казни, владата на СДСМ во образованието ќе воведе ...

СДСМ презентираше 5 мерки од новата политичка платформа во областа на образованието

А1 On - 13.11.2013

Петар Атанасов, челн на ИО на СДСМ денеска презентираше 5 мерки од новата политичка платформа на СДСМ во областа на образованието: Првата мерка е постапно воведување задолжително предучилишно ...

ВИДЕО Заев: Владата на СДСМ ќе го укине екстерното тестирање

+инфо - 13.11.2013

Постепено воведување задолжително предучилишно образование од 4 до 6-годишна возраст и укинување на екстерното тестирање, а наместо политика на казни, владата на СДСМ во образованието ќе воведе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ за образованието нереални

+инфо - 13.11.2013

Владејачката партија реагира на прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Заев во која тој најави какви мерки планираат социјалдемократите во делот на образованието.

(ВИДЕО) Заев: Нови мерки на СДСМ за поефикасно и помодерно образование

Либертас - 13.11.2013

Изјава на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Имам пријатна можност и задоволство да најавам неколку мерки во областа на образованието што се интегрален дел од новата политичка програма на СДСМ.

СДСМ ќе го укине екстерното тестирање

Локално - 13.11.2013

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, денеска од Штип, најави неколку мерки во областа на образованието, интегрален дел од новата политичка програма на најголемата опозициона партија.

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ во делот на образованието се нереални

Либертас - 13.11.2013

Владејачката партија реагира на прес-конференцијата на лидерот на СДСМ Заев во која тој најави какви мерки планираат социјалдемократите во делот на образованието.

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ за образованието се нереални

Локално - 13.11.2013

Денес СДСМ предложи некој мерки што според нив би го подобриле образованието, а истите нивни предлози гледаме дека се составени само од 5-6 реченици. За разлика од СДСМ ние како одговорна политичка ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ нереални и популистички

Вечер - 13.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ попладнево оцени дека мерките што ги предлага СДСМ за образованието се повеќе популистички, отколку засновани и реални кои ќе го унапредат образовниот систем.

(ВИДЕО) СДСМ промовира мерки за помодерно образование, ќе се укине екстерното тестирање

Бриф - 13.11.2013

Имам пријатна можност и задоволство да најавам неколку мерки во областа на образованието што се интегрален дел од новата политичка програма на СДСМ, рече денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев на ...

Атанасов: СДСМ ќе реализира над 200 поединечни проекти во сите области на образованието

Бриф - 13.11.2013

По едногодишна работа и анализи денеска за прв пат јавно ќе презентираме пет мерки од новата политичка платформа на СДСМ во областа на образованието, рече денеска во Штип членот на Извршниот одбор на ...

„Да инвестираме во иднината, а не во минатото“: Програма за поефикасно образование на СДСМ

Нетпрес - 13.11.2013

Опозициската СДСМ денеска промовираше дел од новата политичка програма во делот на образованието под името „Да инвестираме во иднината, а не во минатото“.

Заев: Ќе го укинеме екстерното тестирање!

Sky - 13.11.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес-конференција во Штип, најави н еколку мерки во областа на образованието што се интегрален дел од новата политичка програма на СДСМ.

СДСМ презентираше нови мерки во областа на образованието

Sky - 13.11.2013

Членот на Извршниот одбор на СДСМ, Петар Атанасов денеска јавно ги презентираше 5-те мерки од новата политичка платформа на СДСМ во областа на образованието: Во продолжение интегрален текст од ...

СДСМ ќе го укине екстерното тестирање

Хајд Парк - 13.11.2013

Укинување на екстерното тестирање, задолжително предучилишно образование, заштита и мотивација на наставниците се дел од мерките кои се содржат во новата Програма на социјалдемократите, а беа ...

СДСМ од Штип ја почна презентацијата на својата програма

Ирис - 13.11.2013

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во Штип ги презентираше новите мерки во сферата на образованието, кои се дел од новата програма. Според опозицискиот лидер доколку народот на следните избори одлучи ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во дебата за образованието – кој што направи

Република - 13.11.2013

Според ВМРО-ДПМНЕ тоа што СДСМ се обидува да го прави на тема образование е повеќе популизам отколку засновани и реални мерки, кои што можат да го унапредат образовниот систем.

СДСМ ќе го укине екстерното тестирање

Макфакс - 13.11.2013

Укинување на екстерното тестирање, задолжително предучилишно образование, заштита и мотивација на наставниците се дел од мерките кои се содржат во новата Програма на социјалдемократите, а беа ...

Заев ќе го укине екстерното тестирање

Maxim - 13.11.2013

Лидерот на опозициската СДСМ денеска ги презентираше новите мерки на партијата во областа на образованието. Под мотото „Да инвестираме во иднината а не во минатото“, Заев вели дека стратешки цели и ...

Заев најави укинување на екстерното тестирање

Falanga - 13.11.2013

Заев ги презентираше новите мерки на партијата во областа на образованието. Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, денеска ги презентираше новите мерки на партијата во областа на образованието.

Наставниците сè повеќе теоретичари и административци

Р.С.Европа - 12.11.2013

Оптоварени со безброј административни обврски, со секојдневни новини наметнати од надлежните во државава, натавниците ја губат можноста што повеќе внимание да им обрнат на учениците.