TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јувентус убедлив против Пескара

24 Вести - 11.11.2012

Со убедлива победа од 6:1 синоќа на гостувањето против Пескара, шампионот Јувентус сигурно останува на водечката позиција во Серија А и по одигрувањето на останатите натпревари од 12.коло.

Римското дерби за Лацио, Милан поразен од Фиорентина

24 Вести - 11.11.2012

Лацио кој ја имаше улогата на домаќин во дуелот со градскиот ривал Рома, попладнево на „Олимпико“ во Рим оствари победа со 3:2, иако Рома прва дојде во водство.

Лацио со пресврт до триумф на Derby della Capitale

Оff.net - 11.11.2012

Лацио полека ја добива битката за превлст во Рим откако триумфираат на трето дерби по ред. Овој пат тие победија на „базенот" во Рим со играч повеќе и пресврт по почетното водство на Рома.

Лацио владее со Рим

Оn.net - 11.11.2012

Градското дерби на италијанската престолнина уште еднаш не разочара, а во средбата во која публиката виде пет погодоци и два црвени картони славеа „бјанкочелестите“ со конечни 3:2.

Лацио владее во Рим

24Фудбал - 11.11.2012

Лацио го доби Derby della Capitale, Римската Волчица поведе, но на крајот со наведната глава го напушти Олимпико. Резултатот беше отворен уште во 9.

Рим обоен во сино-бело, Лацио ја доби војната со Рома (3-2)

Екипа - 11.11.2012

Големото градско дерби меѓу Лацио и Рома целосно ги оправда очекувањата на италијанската фудбалска јавност - беа постигнати пет погодоци, создадени безброј шанси, а судијата имаше полни раце работа и ...

Наполи победи, Пандев се повреди

МКД - 11.11.2012

Италијанскиот калчолигаш Наполи забележа нова победа со пресврт, овојпат во Серија А против Џенова на гости, но макеоднскиот калчолигашки ас Горан Пандев денеска одигра само 38 минути и повреден го ...

ВИДЕО: Римското дерби за Лацио, Милан поразен од Фиорентина

А1 On - 11.11.2012

Лацио кој ја имаше улогата на домаќин во дуелот со градскиот ривал Рома, попладнево на „Олимпико“ во Рим оствари победа со 3:2, иако Рома прва дојде во водство.

Серија А: Лацио завладеа со Рим, Милан немоќен против Фиорентина

СуперСпорт - 11.11.2012

Лацио со пресврт го доби римското дерби. Нов нокаут за Милан, Наполи со три гола во десеттина минути стигна до победа на “Мараси“. Дерби какво што и се очекуваше: голови, картони, пресврти..

Видео: Прекрасен гол на Пјаниќ од слободен удар

СуперСпорт - 11.11.2012

Фудбалерот на Рома и репрезентативец на БИХ Миралем Пјаниќ постигна фантастичен гол од слободен удар во градското дерби против Лацио. Рома во тој дуел загуби со 3:2.

Де Роси му удри бокс на Маури

СуперСпорт - 11.11.2012

Големото римско дерби не би било вистинско доколку на натпреварот меѓу Лацио и Рома не падне по некој црвен картон. Исклучени беа Де Роси и Маури, а играчот на Рома апсолутно го заслужи.

Лацио подобар од Рома

ЗаЗабава - 11.11.2012

Екипата на Лацио ја продолжи серијата победи против градскиот ривал Рома, откако минатата сезона на двапати славеше со 2-1.

Клосе: Бодовите се поважни од тоа кој е јунак на натпреварот

СуперСпорт - 11.11.2012

Мирослав Клосе денес се запиша во листата на стрелците во големот Римско дерби кое го доби екипата на Рома. Сепак на Германецот му беше поважно тоа што Лацио дојде до трите бода.

Римското дерби за Лацио, Милан поразен од Фиорентина

Здраво - 11.11.2012

“Лацио” кој ја имаше улогата на домаќин во дуелот со градскиот ривал “Рома”, попладнево на „Олимпико“ во Рим оствари победа со 3:2, иако “Рома” прва дојде во водство.

ВИДЕА: Наполи триумфално низ Џенова, Пандев се повреди

+инфо - 11.11.2012

Наполи на Горан Пандев успеа да направи пресврт и со 4-2 да слави на гостувањето против Џенова во дуелот од 12. коло во Серија А, но капитенот на „црвено-жолтите“ заработи незгодна повреда во финишот ...

Лацио е газда во Рим, Милан повторно поразен

МРТ - 11.11.2012

Лацио кој ја имаше улогата на домаќин во дуелот со градскиот ривал Рома, попладнево на „Олимпико“ во Рим оствари победа со 3:2, иако Рома прва дојде во водство.

Лацио славеше во римското дерби; Нов пораз на Милан

Точка - 11.11.2012

Лацијалите денес славеа со 3-2 во градското дерби против Рома на Олимпико, додека во Милано, Милан им приреди нов шок на домашните навивачи.

Лацио главен во Рим, Милан повторно разочара

Нетпрес - 11.11.2012

Градската пресметка помеѓу вечните ривали во италијанската Серија А, Лацио и Рома, заврши со минимален триумф на "светлосините'' од 3:2.

Видео: Лацио 3-2 Рома

За Се - 11.11.2012

Победа на Лацио во Римското дерби над Рома. Натпревар со пресврт, 5 гола, 8 жолти и два црвени картони и можеби најубавиот гол постигнат овој викенд на натпреварите низ цела Европа.

Лацио е газда во Рим, Милан повторно поразен

Курир - 11.11.2012

Лацио кој ја имаше улогата на домаќин во дуелот со градскиот ривал Рома, попладнево на „Олимпико“ во Рим оствари победа со 3:2, иако Рома прва дојде во водство.

Лацио победи во римското дерби, нова победа на Наполи и пораз на Милан

Макфакс - 11.11.2012

Екипата на Лацио ја победи Рома во римското дерби, одиграно во 12-то коло во Серија А. Значајна победа во оваа рунда забележа Наполи, додека Фиорентина со победата над Милан, дополнително ја ...

Јувентус убедлив против Пескара

Денешен - 11.11.2012

Со убедлива победа од 6:1 синоќа на гостувањето против Пескара, шампионот Јувентус сигурно останува на водечката позиција во Серија А и по одигрувањето на останатите натпревари од 12.коло.

Серија а: Лацио подобар од Рома 3:2 во дербито на 12 коло, горан Пандев се повреди

Телма - 10.11.2012

Лацио ја Соцлада Рома со 3:2 и го доби дербито на Рим. Рома поведе со голот на Ламел во 9 минута но со головите на Кандрева и Клосе Лацио направи пресврт и го реализираше првиот дел со 2:1 а Рома го ...

Тоти под знак прашалник за неделното дерби

Mnogoo - 10.11.2012

Во недела на програмата е големот италијанско дерби помеѓу Лацио и Рома,а лекарите на Рома според првите прегледи велат дека Тоти може да се опорави и да настапи на дербито.

Тоти под знак прашалник за неделното дерби

Спорт Денес - 10.11.2012

Поради повреда капитенот на Рома, Франческо Тоти го напушти тренингот вчера. Се уште не е познато дали ќе настапи утре. Утре е на распоред големото италјанско дерби Дерби дела Капитале помеѓу Лацио и ...

Римското дерби во Серија А

А1 On - 10.11.2012

Во фудбалскиот шампионат на Италија викендов на програмата се натпреварите од 12.коло кое го носи римското дерби Лацио – Рома. Овој дуел ќе се одигра утре на „Олимпико“ во терминот од 15 часот.

Земан: На дебитантите ќе им биде тешко утре

Спорт Денес - 10.11.2012

Тренерот на Рома го подготви својот тим за утрешното дерби со градскиот ривал, а верува дека најтешко ќе им биде на дебитантите кои за прв пат ќе почувствуваат што значи римското дерби.

Серија А: На ред е „Римското“ дерби

Сител - 10.11.2012

Лацио – Рома е нај привлечниот натпревар во Серија А викендов, каде на програмата се натпреварите од 12-коло „Римското“ дерби секако ќе привлече големо внимание во италијанската па и европска ...

Римското дерби во Серија А

За Се - 10.11.2012

Во фудбалскиот шампионат на Италија викендов на програмата се натпреварите од 12.коло кое го носи римското дерби Лацио – Рома. Овој дуел ќе се одигра утре на „Олимпико“ во терминот од 15 часот.

Римското дерби во Серија А

Денешен - 10.11.2012

Во фудбалскиот шампионат на Италија викендов на програмата се натпреварите од 12.коло кое го носи римското дерби Лацио – Рома. Овој дуел ќе се одигра утре на „Олимпико“ во терминот од 15 часот.

На Тоти му остана да собори уште само еден рекорд, да стане најдобар стрелец во римските дербија

МКД - 08.11.2012

Остана уште една бројка, уште една „препрека“ која италијанската легендата на Рома, Франческо Тоти треба да ја премости за да стане апсолутен рекорден на клубот во кој што настапува целиот свој живот.

Манчини инсистира на трансфер на Де Роси

Спортманиа - 08.11.2012

Роберто Манчини побарал од раководството на Манчестер Сити да го обезбеди Даниеле Де Роси во јануарскиот преоден рок. Италијанскиот стручњак инсистира на ангажирање на фудбалерот на Рома кој во ...

Ибра го повика Де Роси

Спорт Денес - 07.11.2012

Парискиот тим ПСЖ го сака фудбалерот на Рома, Де Роси, но и други клубови се заинтерсирани за него. Златан Ибрахимовиќ верува дека Де Роси има квалитет да го однесе тимот на следното ниво.

Сити не се откажува од Де Роси

Курир - 07.11.2012

Фудбалскиот шампион на Англија, Манчестер Сити, е упорен да го донесе фудбалерот од средниот ред на Рома Даниеле Де Роси на „Итихад“.

Ибрахимовиќ го повикува Де Роси во ПСЖ

Пулс24 - 07.11.2012

Златан Ибрахимовиќ го покани фудбалерот на Рома, Даниеле Де Роси, да му се придружи во екипата на ПСЖ. „Имаме квалитетен тим, тоа е факт, но, од друга страна сигурен сум дека за нас Де Роси би бил ...

Фото: Подалеку рацете од Де Роси!!!

Пулс24 - 07.11.2012

Навивачите на екипата на Рома се крајно револтирани и разочарани што во последно време кружат разни приказни околу иднината на нивниот миленик, Даниеле Де Роси, кого го посочуваат како наследник на ...

Рома ќе ги разгледува понудите за Де Роси

Пулс24 - 06.11.2012

Спортскиот директор на екипата на Рома, Франко Балдини, признава дека Рома е спремна да ги разгледува понудите за својот фудбалер Даниеле Де Роси.

Рома ќе ги разгледа понудите за Де Роси

24Фудбал - 05.11.2012

Летоска, Манчестер Сити се обиде да го ангажира италијанскиот репрезентативец, но ’Римската Волчица’ реши да ја одбие понудата и да ја задржи својата ѕвезда.

Земан е задоволен

Спорт Денес - 05.11.2012

Тренерот на Рома, Земан е задоволен од победата над Палермо. Рома го совлада Палермо со 4-1, со што ја прекина серијата на порази. Тренерот на Рома се радува поради покажаната одлична игра.

Де Роси си оди од Рома?

Спорт Денес - 05.11.2012

Спортскиот директор на Рома, Франко Балдини призна дека имаат понуда за фудбалерот Даниел Де Роси. Фудбалерот кој својата верност кон Рома ја искажа милион пати до сега и кој навивачите го гледаат ...

Земан: Конечно ја видовме вистинска Рома

СуперСпорт - 05.11.2012

Римската Волчица оствари голема победа од 4:1 против екипата на Палермо, со што ја прекина серијата од два натпревари со пораз.

ВИДЕО: Рома супериорна против Палермо

+инфо - 05.11.2012

Рома со 4-1 славеше над Палермо во последниот меч од 11. коло во Серија А. Римјаните беа супериорни во целиот меч против гостите од Сицилија, а гол шоуто на Олимпико го започна иконата на ...

Рома го победи Палермо и се искачи на шестото место

МРТ - 05.11.2012

Фудбалерите на Рома остварија убедлива победа против Палермо на синоќешниот натпревар одигран на „Олимпико “ во Рим со кој се комплетира 11.коло во Серија А.

Балдини: Прифаќаме понуди за Де Роси

МРТ - 05.11.2012

Спортскиот директор на Рома, Франко Бладини објави сензационална вест дека римскиот клуб е подготвен да ги ислуша сите трансфер понуди за иконата на "волците" Даниеле Де Роси.

Рома подобра од Палермо

Точка - 05.11.2012

Последниот натпревар од 11. коло во италијанската Серија А, помеѓу екипите на Рома и Палермо, заврши со убедлив триумф на римската “волчица'' од 4:1. - Доминиравме во поголемиот дел од натпреварот.

Рома конечно се разбуди

Курир - 05.11.2012

Римската „волчица“ и синоќа против Палермо прикажа ефикасна игра, но за разлика од претходните дуели, овој пат победи со 4:1.

Рома подобра од Палермо

Нетпрес - 05.11.2012

Последниот натпревар од 11. коло во италијанската Серија А, помеќу екипите на Рома и Палермо, заврши со убедлив триумф на римската “волчица'' од 4:1. - Доминиравме во поголемиот дел од натпреварот.

Рома лесно се справи со Палермо

Макфакс - 05.11.2012

Фудбалерите на Рома со 4:1 го победија Палермо, во последниот натпревар од 11-то коло во Серија А. Рома со оваа победа ја прекина серијата од два порази, против Болоња (дома) и Парма (гости), ...

Серија А: Рома го победи Палермо и се искачи на шестото место

Денешен - 05.11.2012

Фудбалерите на Рома остварија убедлива победа против Палермо на синоќешниот натпревар одигран на „Олимпико “ во Рим со кој се комплетира 11.коло во Серија А.