TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хрватската влада поднесе до парламентот предлог-закон за пограничниот договор

SETimes - 13.11.2009

13/11/2009 ЗАГРЕБ, Хрватска -- Владата во четвртокот (12-ти ноември) усвои предлог-закон за арбитражниот пограничен договор со Словенија и истиот го достави до ...

Косор: Нашиот пример е охрабрување за регионот

Вест - 11.11.2009

Хрватска премиерка Јадранка Косор вчера во Скопје даде силна поддршка за македонскиот евроатлантски пат, и додаде дека примерот со откочувањето на хрватскиот ...

Македонија чека своја Јадранка Косор

Утрински - 11.11.2009

Проговорија ли македонскиот премиер Никола Груевски и неговата хрватска гостинка Јадранка Косор за волшебната формула што ги отвора соседските врати за ...

Економијата приоритет со Хрватска

Утрински - 11.11.2009

Освен решавање на некои проблеми кои засегаат некои компании од двете земји, Македонија и Хрватска немаат меѓусебно отворени прашања, е заедничкиот заклучок на ...

Хрватското искуство корисно за Македонија

Дневник - 11.11.2009

Груевски и Косор разговарале за можностите за унапредување на економските односи меѓу двете земји, за што е формиран и тим за соработкаСкопје и Загреб немаат ...

Хрватска сака да и помогне на Македонија

Н.Македонија - 11.11.2009

Македонија и Хрватска имаат добри политички односи, кои служат како основа за унапредување на економската и на билатералната соработка Македонија ја има ...

Хрватска ќе ја поддржи Македонија на евроатлантскиот пат

МРТ - 11.11.2009

Хрватска како членка на НАТО и на чекор пред влез во Европската Унија, ќе ја поддржи Македонија на евроатланскиот пат, изјави во вторник во Скопје хрватската ...

Хрватски и македонски фирми заедно на трет пазар

МРТ - 11.11.2009

Македонските и хрватските компании не си претставуваат конкуренција, туку треба да ги здружат силите за заеднички настап на европскиот и светскиот пазар, за ...

Кризата влијаеше на трговската размена меѓу Македонија и Хрватска

МК-Фондови - 11.11.2009

За осум месеци македонскиот извоз во Хрватска паднал за 35,8%, увозот за 22,3%. - Најголеми падови во трговијата има во металната и електроиндустрија и ...

Скопје и Загреб немаат отворени прашања

А1 - 10.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор замина од Владата на РМ каде имаше билатерална средба со својот македонски колега Никола Груевски.

Трговска соработка меѓу Македонија и Хрватска бележи пад

А1 - 10.11.2009

Трговска соработка меѓу Македонија и Хрватска, во првите осум месеци од годинава бележи пад од 30,8 отсто во однос на истиот период лани, или за 76 милиони ...

Косор во Скопје со охрабрување

BBC - 10.11.2009

"Македонија и Хрватска имаат одлична соработка и политички и економски, а меѓусебно и се поддржуваат во интегративните процеси"- тоа е пораката од посетата на ...

Стопанствениците инсистираат на заедничко освојување на пазарите

Бизнис24 - 10.11.2009

Заеднички настап на земјоделскиот пазар, во производството на храна и во туризмот, најавија македонските и хрватските стопанственици на вчерашниот ...

Хрватската премиерка Косор во посета на Македонија

Р.С.Европа - 10.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска ќе пристигне во официјална посета на Македонија. Предвидено е таа да се сретне со македонскиот премиер Никола ...

Македонија - Косор кај Груевски

Време - 10.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска ќе пристигне во официјална посета на Република Македонија по покана на нејзиниот македонски колега Никола Груевски, ...

Косор:Хрватска ја подржува Македонија за влезот во ЕУ

Р.С.Европа - 10.11.2009

Хрватска ги подржува македонските аспирации да стане дел од Европа, изјавила хрватската премиерка Јадранка Косор по средбата со македонскиот премиер Никола ...

Средба Груевски - Косор

Р.С.Европа - 10.11.2009

Односите меѓу Хрватска и Македонија се добри, констатираа по денешната средба премиерите на двете земји, Косор и Груевски.

Брисел подготвува финансиски пакет

Утрински - 10.11.2009

Брисел - Хрватска би требало во првите две години од членството во Европската унија да добие над 3,5 милијарди евра од европските фондови.

Македонија може да смета на поддршка од Хрватска

Телма - 10.11.2009

Македонија и Хрватска имаат исклучително добра политичка соработка и пријателство меѓу двете земји и двата народа.

Косор во Скопје

Дневник - 10.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска ќе пристигне во официјална посета на земјава, по покана од нејзиниот македонски колега Никола Груевски.

Премиерот Јадранка Косор во посета на Македонија

Идивиди - 10.11.2009

Скопје, 10 ноември (МИА) - Висока делегација на Владата на Република Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор денеска ќе престојува во еднодневна ...

Јадранка Косор во посета на Македонија

Алсат-М - 10.11.2009

Висока делегација на Владата на Република Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република ...

Делегација на хрватската влада предводена од премиерот Косор во посета на Македонија

Алфа - 10.11.2009

Висока делегација на Владата на Република Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република ...

Делегација на Владата на Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор во посета на Македонија

Кајгана - 10.11.2009

Висока делегација на Владата на Република Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република ...

Средба Груевски-Косор

Идивиди - 10.11.2009

Скопје, 10 ноември (МИА) - Премиерот на Република Хрватска, Јадранка Косор, кој престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија претпладнево ...

Средба на премиерите на Македонија и на Хрватска, Груевски-Косор

Алфа - 10.11.2009

Премиерот на Република Хрватска, Јадранка Косор, којa престојува во еднодневна официјална посета на Република Македонија претпладнево оствари тет-а-тет средба ...

Средба Груевски-Косор

Алсат-М - 10.11.2009

фото МИА Македонија и Хрватска имаат исклучително добра политичка соработка и пријателство меѓу двете земји и двата народа.

Продлабочување на економската соработка со Хрватска

Форум - 10.11.2009

Хрватска и понатаму ќе ја пддржува Македонија на патот на евроинтеграциите со што ќе градиме заедничка иднина, потврди хрватската премиерка Јадранка Косор, при ...

Хрватска и натаму ќе дава цврста поддршка на патот на Македонија за членство во Унијата

Алфа - 10.11.2009

Македонија и Хрватска имаат исклучително добра политичка соработка и пријателство меѓу двете земји и двата народа.

Хрватска и натаму ќе дава црвста поддршка на патот на Македонија за членство во унијата

Кајгана - 10.11.2009

Македонија и Хрватска имаат исклучително добра политичка соработка и пријателство меѓу двете земји и двата народа.

Косор: Очекувам Македонија да почне преговори со ЕУ

Форум - 10.11.2009

Заедничка цел на Македонија и на Хрватска се евроинтеграциите, истакнал Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието, на денешната средба со премиерот на ...

Хрватски и македонски фирми заедно на трет пазар

Форум - 10.11.2009

Македонските и хрватските компании не си претставуваат конкуренција, туку треба да ги здружат силите за заеднички настап на европскиот и светскиот пазар, за ...

Кризата ја влошила и онака слабата соработка меѓу Македонија и Хрватска

Алфа - 10.11.2009

Стопанственици од Хрватска и Македонија, заедно со премиерите на двете земји, денеска во Скопје констатираа дека кризата само дополнително ја влошила и онака ...

Иванов: Договорот меѓу Хрватска и Словенија деблокатор на процесите

Форум - 10.11.2009

Искуството од преговорите на Хрватска за Македонија би било од голема корист, рекол претседателот Иванов на денешната средба со премиерката на Хрватска ...

Хрватската премиерка во Македонија

МРТ - 10.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор во вторник ќе престојува во официјална посета на Македонија по покана на нејзиниот македонски колега Никола Груевски, ...

Делегација на Владата на Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор во посета на Македонија

Сител - 10.11.2009

Висока делегација на Владата на Република Хрватска предводена од премиерот Јадранка Косор денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Република ...

Хрватската премиерка Јадранка Косор во посета на Македонија

Кирилица - 10.11.2009

Ќе се одржи тет-а-тет средба на премиерот Никола Груевски со претседателот на хрватската Влада Косор Висока делегација на Владата на Република Хрватска ...

Хрватскиот премиер Јадранка Косор во посета на Македонија

МРТ - 10.11.2009

Премиерот на Република Хрватска Јадранка Косор пристигна во посета на Република Македонија. Хрватскиот премиер, кој ќе престојува во еднодневна официјална ...

Хрватска со поддршка за Македонија за членство во ЕУ

Кирилица - 10.11.2009

Хрватска и натаму ќе дава цврста и конкретна поддршка на патот на Република Македонија за членство во Унијата Македонија и Хрватска имаат исклучително добра ...

Поддршка И искуства од Хрватска за интеграцијата на Македонија во ЕУ И НАТО

Сител - 10.11.2009

Македонија и Хрватска имаат идентичен развоен пат во однос на евроинтеграциите. Двете држави имаат одлични политички односи кои се добра основа за ...

Груевски и Косор договорија споделување искуства и нови инвестиции

Канал5 - 10.11.2009

Ракување на писта, букет свежо цвеќе, интонирање химни…Хрватската премиерка Јадранка Косор на аеродромот Александар Велики дочекана со државно-воени почести.

Кризата влијае за намалување на трговската размена

Сител - 10.11.2009

Кризата влијаеше на трговската размена меѓу Македонија и Хрватска. За осум месеци македонскиот извоз во Хрватска паднал за 35,8%, увозот за 22,3%.

Деблокирањето на преговорите на Загреб - Брисел добар знак за регионот

Вечер - 10.11.2009

Косор укажувајќи дека туризмот е една од основните области во земјата ги покани македонските граѓани во следната сезона 2010 година повторно да ја одберат ...

Косор во еднодневна официјална посета на Скопје

Нетпрес - 10.11.2009

Премиерот на Хрватска, Јадранка Косор денеска ќе престојува во еднодневна официјална посета на Македонија.

Груевски – Косор разговарале за економската соработка, евроинтеграциите, за малцинствата

Нетпрес - 10.11.2009

За евроинтеграциите, за економската соработка, малцинствата во двете држави разговараа денеска во Скопје македонскиот премиер Никола Груевски и неговата ...

Хрватската премиерка се сретна и со Вељановски

Нетпрес - 10.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор, која е во еднодневна посета на Македонија попладнево се сретна со претседателот на македонското Собрание, Трајко ...

Хрватска ќе ја поддржи Македонија на евроатлантскиот пат

Макфакс - 10.11.2009

Марина Виларова 10 ноември 2009 Автор: Andon Davcev Скопје Хрватска како членка на НАТО и на чекор пред влез во Европската Унија, ќе ја поддржи Македонија на ...

Хрватски и македонски фирми заедно на трет пазар

Макфакс - 10.11.2009

Александар Поповски 10 ноември 2009 Автор: Andon Davcev Скопје Македонските и хрватските компании не си претставуваат конкуренција, туку треба да ги здружат ...

Хрватската премиерка Косор денеска во Македонија

Inpress - 10.11.2009

Скопје, 10, ноември (ИНПРЕС) На покана на македонскиот премиер Никола Груевски, во официјална посета на Република Македонија денеска пристигнува хрватската ...

Косор уште еднаш отворено ја поддржа Македонија кон евроинтеграциите

Inpress - 10.11.2009

Скопје, 10. ноември (ИНПРЕС) Хрватската премиерка Јадранка Косор која е во еднодневна посета на Македонија, денеска оствари средба со нејзиниот македонски ...

Европските фондови се отворија за Хрватска

А1 - 09.11.2009

Хрватска би требало во првите две години од членството во Европската унија да добие над 3,5 милијарди евра од европските фондови.

ЕУ подготвена да одвои 3.5 милијарди евра за Хрватска

SETimes - 09.11.2009

09/11/2009 ЗАГРЕБ, Хрватска -- ЕУ ќе одвои речиси 3.5 милијарди евра за Хрватска во првите две години од членството на земјата, објавија локалните медиуми во ...

Милијарди евра за Хрватска

МРТ - 09.11.2009

ЕУ на Хрватска во првите две години од членството би можела да и даде над три ипол милијарди евра за стопански развој при отворање нови работни места.

Брисел подготвува финансиски пакет за Хрватска

МРТ - 09.11.2009

Хрватска би требало во првите две години од членството во Европската унија (ЕУ) да добие над 3,5 милијарди евра од европските фондови.

Косор денеска во Скопје

Вечер - 09.11.2009

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска ќе пристигне во официјална посета на Република Македонија по покана на нејзиниот македонски колега Никола Груевски, ...

ЕК подготви финансиски пакет за Хрватска

МК-Фондови - 09.11.2009

Јануари 2012 година се наведува како датум за влез на Хрватска во ЕУ Европската комисија ги подготви главните елементи на финансискиот пакет според кој ...

Хрватската премиерка утре во Македонија

Нетпрес - 09.11.2009

Премиерот на Хрватска, Јадранка Косор утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Косор ќе се сретне со претседателот, Ѓорге Иванов, информираат од ...

Брисел подготвува финансиски пакет за Хрватска

Макфакс - 09.11.2009

Александар Поповски 09 ноември 2009 Брисел Хрватска би требало во првите две години од членството во Европската унија (ЕУ) да добие над 3,5 милијарди евра од ...

Хрватската премиерка во Македонија

Макфакс - 10.11.2009

Марина Виларова 10 ноември 2009 Загреб Хрватската премиерка Јадранка Косор во вторник ќе престојува во официјална посета на Македонија по покана на нејзиниот ...