TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дневник: Опозицијата одработи за Груевски

Press24 - 07.10.2012

Весникот анализира дека безидејноста на опозициската СДСМ најмногу удри по грбот на социјалдемократите, кои не само што не ја демаскираа ситуацијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ туку на крајот излегоа дека ...

Владата доби поддршка од Собранието

Deutsche Welle - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 „против“ и ниту еден воздржан, доцна вчеравечер изгласа доверба на Владата.

Владата ја преживеа интерпелацијата

Р.С.Европа - 06.10.2012

За останување на владата на Никола Груевски на власт гласаа 68 пратеници, додека 42 пратеници беа против. Немаше воздржани. Собранието и изгласа доверба на владата.

Собранието не изгласа недоверба на Владата

Вест - 06.10.2012

Собранието со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, не изгласа недоверба на Владата. По речиси 12 часовна расправа не ја прифати интерпелацијата поднесена од СДСМ со образложение дека ...

(ФОТО) Владата на Груевски доби доверба

Утрински - 06.10.2012

Пратениците ја отфрлија иницијативата на СДСМ за изгласување недоверба на Владата со 68 гласови „против“ и 42 „за“ Со 68 гласови „против“ и 42 „за“ пратениците доцна вечерва ја отфрлија иницијативата ...

Груевски: Не сакам да бидам премиер по секоја цена!

МКД - 06.10.2012

Настанот во Слупчане беше контрапродуктивен и ако целта беше помирување тоа не се сфати така. Тоа е нешто неприфатливо. Му го кажав тоа директно на Бесими.

Николовски: Kога нема аргументи, СДСМ ги отвора меѓуетничките прашања

Дневник - 06.10.2012

Собранието ќе ја продолжи расправата за интрепелација на Владата по пауза од половина час. Владејачкото мнозинство во попладневниот дел од седницата оцени дека целта на интерпелацијата не е да се ...

Милошоски: Владата е подготвена за тест пред граѓаните

Дневник - 06.10.2012

Во вечерашниот дел од собраниската расправа ВМРО-ДПМНЕ оцени дека целта на интерпелацијата што ја поднесе СДСМ, меѓу другото, е и да се фрли сенка врз позитивниот извештај за напредокот што го ...

Владата преживеа

Капитал - 06.10.2012

Со 42 гласа за и 68 против Собранието не изгласа недоверба на Владата, со што заврши целодневната собраниска седница. Поентата на интерпелацијата се изгуби уште на почетокот на денот кога ...

Владата на Груевски го помина тестот во Собранието

Дневник - 06.10.2012

Премиерот Никола Груевски и неговиот владин кабинет го поминаа тестот за нивна доверба пред Собранието кое пред три дена го побара опозицискиот СДСМ.

(ВИДЕО) Груевски: Каде е сценариото во сето ова?

А1 On - 06.10.2012

Во обраќањето пред пратениците по иницијативата за доверба на владата премиерот Никола Груевски ја отфрли тезата на опозицијата дека има сценарио на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за фингирана криза.

Владата доби поддршка од Собранието

Идивиди - 06.10.2012

Скопје, 6 октомври 2012 (МИА) - Владејачкото мнозинство го квалификува барањето на опозицијата како изнуден, неискрен потег кој не заслужува да добие поддршка, и блеф со единствена цел, да се внесе ...

Политичкиот брак Груевски - Ахмети продолжува

+инфо - 06.10.2012

По дванаесетчасовен жесток дуел, мнозинството на Собранието ѝ ја даде довербата на владата на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ. Шеесет и осум пратеници од мнозинството ѝ дадоа довеба на владата.

Владата доби поддршка од Собранието

Вечер - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови "за", 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

ВИДЕО: Владата доби поддршка од Собранието

Сител - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Владата доби поддршка од Собранието

МРТ - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Интерпелацијата не помина

Кирилица - 06.10.2012

Интерпелацијата не помина Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна синоќа пред полноќ не изгласа недоверба на Владата.

Собранието и даде поддршка на владата, не помина интерпелацијата на СДСМ

Либертас - 06.10.2012

Собранието на Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна синоќа и изгласа доверба на владата. По дванаесетчасовна расправа Собранието не ја прифати интерпелацијата поднесена ...

Собранието не и изгласа недоверба на владата на Груевски

МРТ - 06.10.2012

Владата на премиерот Груевски синоќа пред полноќ, го преживеа и вториот тест на доверба во парламентот. Ја подржаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. СДСМ гласаше против, ДПА апстинираше.

Груевски: Нема да бидам премиер по секоја цена и со компромиси да ја задржам фотелјата

Канал5 - 06.10.2012

Нема сценарија во моите постапки и не планирам да бидам претседател на влада по секоја цена, со разни компромиси да ја задржам фотелјата, рече Груевски во своето обраќање некаде пред полноќ, на ...

Груевски: Народот е на наша страна

Точка - 06.10.2012

Мое интимно чувство е дека не планирам и не сакам да бидам премиер на Влада по секоја цена и да правам секакви компромиси само за да ја задржам позицијата. Каде е сценариото во сето ова.

Груевски: Не сакам да бидам премиер по секоја цена

еВести - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Владата доби доверба од Законодавниот дом

Курир - 06.10.2012

Владејачкото мнозинство го квалификува барањето на опозицијата како изнуден, неискрен потег кој не заслужува да добие поддршка, и блеф со единствена цел, да се внесе хаос во државата и да се ...

Груевски: Народот е на наша страна

Курир - 06.10.2012

Мое интимно чувство е дека не планирам и не сакам да бидам премиер на Влада по секоја цена и да правам секакви компромиси само за да ја задржам позицијата. Каде е сценариото во сето ова.

Не помина предлогот на СДСМ - Собранието и даде поддршка на Владата

Press24 - 06.10.2012

Со 68 гласа Собранието и даде поддршка на Владата Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Владата доби поддршка од Собранието

Курир - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Груевски: Народот е на наша страна

Нетпрес - 06.10.2012

Мое интимно чувство е дека не планирам и не сакам да бидам премиер на Влада по секоја цена и да правам секакви компромиси само за да ја задржам позицијата. Каде е сценариото во сето ова.

Празни муабети, стари приказни, истите луѓе - Владата „куртули“

Фама - 06.10.2012

Новите имиња на училиштата во Чаир за кои на чаирскиот шериф никој ништо не му може, интонирањето на албанската химна, Никола Груевски е лажен патриот, а владините партнери фингираат криза, која ...

Собранието не изгласа недоверба на Влада

Пулс24 - 06.10.2012

Пред крајот на расправата се обрати премиерот Никола Груевски, кој рече дека денеска имал можност да слушне повеќе тези од опозицијата, кои се обидоа да докажат фингирана коалициска криза и да ...

Собранието не изгласа недоверба на Влада

Макфакс - 06.10.2012

За недоверба на Владата од вкупно 110 пратеници што гласаа 42 беа `за`, а 68 беа `против`, со што е констатирано дека не е изгласана недоверба на Владата.

Собранието не изгласа недоверба на Владата !

Денешен - 06.10.2012

Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Не помина предлогот на СДСМ во Собранието

Maxim - 06.10.2012

Со 68 гласа Собранието и даде поддршка на Владата Собранието на Република Македонија со 42 гласови „за“, 68 против и ниту еден воздржан, доцна вечерва не изгласа недоверба на Владата.

Собранието расправа за доверба на Владата - 6

24 Вести - 05.10.2012

Собранието ќе ја продолжи расправата за интрепелација на Владата по пауза од половина час. Владејачкото мнозинство во попладневниот дел од седницата оцени дека целта на интерпелацијата не е да се ...

Интерпелација

Утрински - 05.10.2012

Ана Павловска-Данева Пред некој ден читав „прогноза“ на Владимир Божиновски, асистент на политичките студии на Правниот факултет „Јустинијан Први“, за тоа колкави се шансите на Владата денес да и' ...

Милошоски: Интерпелацијата има цел да фрли сенка на извештајот од ЕК

МКД - 05.10.2012

Интерпелацијата поднесена од СДСМ се поклопува со извештајот на Европската комисија и оваа иницијатива има за цел да фрли сенка врз извештајот, рече во своето излагање во парламентот Антонио ...

Собранието не Ѝ изгласа недоверба на Владата

Телма - 05.10.2012

Собранието на Македонија, на десет минути пред полноќ не Ѝ изгласа недоверба на Владата. За иницијативата на опозицискиот блок на СДСМ на Владата да Ѝ биде изгласана недоверба беа 42 пратеника, 68 ...

СДСМ: Која е цената за останување на ДУИ во Владата?

Капитал - 05.10.2012

ВМРО – ДПМНЕ со блефот дека СДСМ прифаќа Албанец за премиер, ја дистанцира јавноста од прашањето за цената за останување на ДУИ во актуелната Влада, порачуваат пратениците на СДСМ.

Не помина интерпелацијата

Алфа - 05.10.2012

Интерпелацијата за Владата не помина. 68 пратеници беа против, а 42 за недоверба на Владата. Немаше воздржани. Иницијативата поднесена од СДСМ, со образложение дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ креираат ...

Милошоски: СДСМ бара интерпелација, за да го дискредитира позитивниот извештај од ЕК

+инфо - 05.10.2012

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва во Собранието ги обвини пратениците од опозицијата дека покренуваат интерпелација токму во овој момент бидејќи сакаат да го намалат ...

Бендевска: Знам двајца задоволни пензионери, таткото на Антонио е еден од нив

+инфо - 05.10.2012

Се вжештува парламентарната расправа за интерпелацијата од момент во момент. Пратеничката Весна Бендевска од СДСМ предмалку во реплика на пратеникот Антонио Милошоски, посочи дека целта на ...

СДСМ: Лоши сте, ама за власт добри сте!

Вечер - 05.10.2012

ПРАТЕНИЦИТЕ РАСПРАВАА ЗА ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА ИНТЕРПЕЛАЦИЈА НА ВЛАДАТА На Владата на Груевски пред полноќ требаше да и биде изгласана доверба.

Николоски: СДСМ секогаш кога нема аргументи ги отвора меѓуетничките прашања

Курир - 05.10.2012

Собранието ќе ја продолжи расправата за интрепелација на Владата по пауза од половина час. Владејачкото мнозинство во попладневниот дел од седницата оцени дека целта на интерпелацијата не е да се ...

Милошоски: Граѓаните пред само неколку месеци и дадоа доверба на Владата

Курир - 05.10.2012

Граѓаните на фер и демократски избори само пред неколку месеци покажаа дека Владата ја има довербата од народот. Граѓаните се тие кои покажуваат и докажуваат дали Владата има доверба.

На пратениците им останува уште помалку од еден час пред гласањето за доверба на Владата

Press24 - 05.10.2012

Во вечерашниот дел од собраниската расправа ВМРО-ДПМНЕ оцени дека целта на интерпелацијата што ја поднесе СДСМ, меѓу другото, е и да се фрли сенка врз позитивниот извештај за напредокот што го ...

Собранието ја отфрли интерпелацијата за работата на владата

Нетпрес - 05.10.2012

Мнозинстовото пратеници во Собранието гласаат против барањето за интерпелација на работата на владата предводена од ВМРО ДПМНЕ и ДУИ.

Владата на Груевски ја „преживеа“ интерпелацијата

Inpress - 05.10.2012

Скопје, 6. октомври 2012 (ИНПРЕС) Со 68 гласови „за“ и 42 „против“ владата на премиерот Никола Груевски ја доби довербата од пратениците по гласањето за интерпелација поднесено од опозицијата.

Ден пред интерпелацијата: Груевски и Ахмети на средба во четири очи

МКД - 04.10.2012

Kоалициските парнери Никола Груевски и Али Ахмети се очекува денеска да одржат средба непосредно пред утрешната собраниска седница на која треба да се гласа по барањето за интерпелација на Владата ...

Средба Груевски -Ахмети на ден пред интерпелацијата

Sky - 04.10.2012

Никола Груевски и Али Ахмети се очекува да одржат средба денеска пред утрешната собраниска седница на која треба да се гласа по барањето за интерпелација на Владата поднесено од опозициската СДСМ.

Средба Груевски-Ахмети ден пред интерпелацијата на Владата

Press24 - 04.10.2012

Никола Груевски и Али Ахмети денеска ќе одржат средба пред утрешната интерпелација на Владата,пренесува мкд.мк Се очекува денеска по средбата со Ахмети, премиерот да има уште еден состанок на ...

Средба Груевски-Ахмети ден пред интерпелацијата на Владата

Maxim - 04.10.2012

Се очекува денеска по средбата со Ахмети, премиерот да има уште еден состанок на претседателството на партијата коде ќе треба да се донесе конечна одлука како да се гласа утре.

Владата ќе ја преживее интерпелацијата, сметаат експертите

24 Вести - 03.10.2012

В петок со почеток во 12 часот е закажана собраниската седница на која ќе се расправа за интерпелацијата на Владата, поднесена од страна на пратениците од опозицијата.

ДУИ го дефинира својот одговор на предизвикот - интерпелација

Капитал - 03.10.2012

Претседателството на ДУИ на состанок во Тетово одлучува каков став ќе заземе партијата на собраниската седница во петок за интерпелацијата на Владата.

Божиновски: Поднесуваат интерпелација, а не се подготвени за избори

Вечер - 03.10.2012

Минимални шанси за интерпелацијата поднесена од СДСМ - никој не очекува ДУИ да гласа против себе "Сега-засега, избори не им одговараат на ниту една партија, а најмалку на ДУИ.

Интепелацијата влегува во Собрание - сите опции отворени

24 Вести - 02.10.2012

Барањето за гласање доверба на Владата денеска ќе биде доставено до Собранието. Од СДСМ најавуваат дека не им е цел да ја урнат Владата, туку како што велат, да ја разоткријат коалициската маскарада.

Ахмети нема да оди сам против себе за да падне и Груевски

Н.Македонија - 02.10.2012

Првата експертска влада на Никола Кљусев е единствената влада од осамостојувањето до денес на која ѝ беше изгласана недоверба.

Интерпелацијата ќе покаже дека кризата во Владата е договорена

Алфа - 02.10.2012

И формално Собранието в петок ќе расправа за доверба на Владата. Пратеничката група на СДСМ попладнето ја достави интерпелацијата за работата на Кабинетот на Никола Груевски.

Груевски во петок ќе си поднесе оставка?

Press24 - 02.10.2012

Експерти за Дневник не ја исклучуваат можноста Груевски сам да поднесе оставка во петок и да и ја скрати можноста на опозицијата да критикува од собраниската говорница Премиерот Никола Груевски и ...

Премиерот Груевски во петок си поднесува оставка!?

БезПардон - 02.10.2012

Премиерот Никола Груевски и владејачката ВМРО-ДПМНЕ може самите да и изгласаат недоверба на Владата. Експерти за Дневник ваквата варијанта ја оценуваат како возможна но сепак, малку веројатна, ...

Има можност Груевски да си поднесе оставка во петок?

Sky - 02.10.2012

На петочната интерпелација на Владата која ја поднесе СДСМ, Груевски може да си поднесе оставка-сметаат експертите за Дневник. Таква варијанта постои но сепак истата е малку веројатна.

СДСМ денес ќе поднесе барање за интерпелација на Владата

Sky - 02.10.2012

Денеска парламентарната група на СДСМ ќе поднесе барање за интерпелација на Владата, изјави претседателот на партијата Бранко Црвенковски.

Груевски во петок ќе си поднесе оставка?

Maxim - 02.10.2012

Премиерот Никола Груевски и владејачката ВМРО-ДПМНЕ може самите да и изгласаат недоверба на Владата. Експерти за Дневник ваквата варијанта ја оценуваат како возможна но сепак, малку веројатна.

Интерпелација за растерување на политичката магла

Р.С.Европа - 01.10.2012

Опозицијата смета дека интерпелацијата е добар начин да излезе на виделина на што се должи, како што велат, наводниот раскол меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Опозицијата во вторник ќе ја договара стратегијата за интерпелацијата на Владата

Макфакс - 01.10.2012

Партиите од опозицискиот фронт на состанокот во вторник ќе ја договараат стратегијата поврзана со поднесувањето интерпелација за работата на Владата, информираше пратеникот на СДСМ, Марјанчо Николов.

Во петок ќе се знае дали ќе опстане коалицијата на Груевски и Ахмети

Maxim - 01.10.2012

Во петок на полноќ Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе биде ставена на тест. По најавата ан Црвенковски од митингот во Битола, опозицијата во вторник треба да поднесе до Собранието интерпелација за ...