TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Турски тек" не ја губи динамиката

Вечер - 15.11.2015

„Турски тек" не ја губи динамиката, проектот одговара на интересите на РФ и Турција, но бара детално проучување, изјави претседателот на РФ Владимир Путин во интервју за информативните агенции „Интерфакс" и „Анадолу", пренесува ТАСС.

Путин: „Турски тек“ не ја губи динамиката

Lider - 15.11.2015

Претседателот на РФ Владимир Путин истакна дека во проектот „Турски тек“ има „премногу законски, техничко-економски, технолошки и организациски прашања. „Турски тек“ не ја губи динамиката, проектот одговара на интересите на РФ и Турција, но бара ...

Путин: „Турски тек“ не ја губи динамиката

Руска реч - 14.11.2015

Претседателот на РФ Владимир Путин истакна дека во проектот „Турски тек“ има „премногу законски, техничко-економски, технолошки и организациски ...

Полицајци од неколку земји пукале во слика од Путин за време на тренинг

Пулс24 - 14.11.2015

Тренингот се одржал во Австрија, а учествувале 241 полицаец и телохранители од 5 земји: Австрија, Швајцарија, Германија, Луксембург и Монако. Германскиот магазин Das Deutsche Waffenjournal, кој е наменет за оружје, објави напис за 14-тиот ...

Путин: Русија е подготвена да соработува со Либан во борбата со тероризмот

А1 On - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да соработува со Либан во борбата со тероризмот, вклучително и во борбата со групата Исламска држава, пренесе ТАСС. Путин ова го изјави еден ден откако во Бејрут беше извршен ...

Путин: Русија е подготвена да соработува со Либан во борбата со тероризмот

Алфа - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да соработува со Либан во борбата со тероризмот, вклучително и во борбата со групата Исламска држава, пренесе ТАСС. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена ...

Путин: Турски тек не губи на динамиката

Точка - 13.11.2015

Проектот турски тек им одговара на интересите на Русија и Турција, не губи на динамика, но треба внимателно да се разгледа, рече рускиот претседател Владимир Путин. „Не можам да се согласам со тоа дека Турски тек го губи замавот.

Путин: Проектот „Турски поток“ не ја изгуби динамиката

Фактор - 13.11.2015

Проектот за гасоводот „Турски поток“ не ја изгуби динамиката. Тој одговара на интересите на Русија, исто така и на Турција, но е потребна детална анализа. Тоа го изјавил рускиот претседател Владимир Путин, цитиран од агенциите.

Обама против Путин: "Американскиот цар остана гол, а рускиот гол до половината јава на коњ"

Точка - 13.11.2015

Рускиот лидер Владимир Путин мајсторски ги користи медиумите во својата политика - додека тој игра шах со Америка, Вашингтон игра "играчки", наведуваат портали од Западот. Додека Барак Обама води сајбер политика, Путин, како "макијавелистички гениј" ...

Германски полицајци пукале во Путин – Им помагале Австријци и Швајцарци

Точка - 13.11.2015

Тренингот бил одржан во Австрија, а на него учествувале 241 полицаец и телохранител од пет земји: Австрија, Швајцарија, Германија, Луксембург и Монако. Германскиот магазин “Das Deutsche Waffenjournal”, кој е наменет за вооружување, објавил статија ...

Иако војува во Сирија, Путин не заборава на “Турски поток”- не им заборава и на Бугарија и ЕУ

Локално - 13.11.2015

Проектот за гасоводот “Турски поток” не ја изгуби динамиката. Тој одговара на интересите на Русија, така и на Турција, но е потребна детална анализа. Бугарија и ЕУ го торпедираа “Јужен поток”. Тоа го изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Путин: Турски тек не губи на динамиката

Денар - 13.11.2015

Проектот „Турски тек“ им одговара на интересите на Русија и Турција, не губи на динамика, но треба внимателно да се разгледа, рече рускиот претседател Владимир Путин. „Не можам да се согласам со тоа дека „Турски тек“ го губи замавот.

Путин: Русија е подготвена да соработува со Либан во борбата со тероризмот

Денешен - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да соработува со Либан во борбата со тероризмот, вклучително и во борбата со групата Исламска држава, пренесе ТАСС. Путин ова го изјави еден ден откако во Бејрут беше извршен ...

Путин: Русија нема право да прашува за заминување на Асад од власт

Руска реч - 13.11.2015

Според зборовите на рускиот претседател, само оние „кои имаат претстава за својата исклучителност“ можат да им ја наметнуваат на други земји својата ...

Русија подготвена за соработка со Либан во борбата со тероризмот

Руска реч - 13.11.2015

Претседателот на РФ Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до либанските власти по повод вчерашниот терористички чин во Бејрут. Русија е подготвена за тесна соработка со либанските власти во борбата со тероризмот, особено со терористичката ...

Путин: Гасоводот „Турски тек“ не губи од својата динамика

Репортер - 13.11.2015

Турски тек“ не губи од својата динамика, проектот одговара на интересите на Русија и Турција, но треба внимателно да биде разгледан, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за „Интерфакс“.

Путин: Турски тек не губи на динамиката

Макфакс - 13.11.2015

Проектот турски тек им одговара на интересите на Русија и Турција, не губи на динамика, но треба внимателно да се разгледа, рече рускиот претседател Владимир Путин. „Не можам да се согласам со тоа дека Турски тек го губи замавот.

(ФОТО) Германски полицајци пукале во Путин, помогале Австријците и Швајцарци

Репортер - 13.11.2015

Тренингот се одржал во Австрија, а учествувале 241 полицаец и телохранитело од 5 земји: Австрија, Швајцарија, Германија, Луксембург и Монако. Германскиот магазин ““Das Deutsche Waffenjournal”, кој е наменет за оружје, објави напис за 14-тиот ...

Путин бил мета на престрелка: Во акцијата учествувале полицајци на Австрија и Германија (фото)

Република - 13.11.2015

Германскиот весник „Das Deutsche Waffenjournal“, кој е специјализиран за вооружување и наменет за сопствениците на оружје објави текст за четиринаесеттиот по ред тренинг за припадниците на силите на безбедност.

Сергеј Шојгу во Русија – мајсторот за вонредни ситуации

А1 On - 12.11.2015

Економист – Лондон Користејќи ја довербата во него, министерот за одбрана е единствениот човек кој учествувал во сите влади од распаѓањето на Советскиот сојуз. Тој може да биде следниот претседател На роденденот на Владимир Путин во октомрви, ...

Сергеј Шојгу во Русија – мајсторот за вонредни ситуации

Сител - 12.11.2015

Економист - Лондон Користејќи ја довербата во него, министерот за одбрана е единствениот човек кој учествувал во сите влади од распаѓањето на Советскиот сојуз. Тој може да биде следниот претседател На роденденот на Владимир Путин во октомври, ...

Путин го одбра својот наследник – Сергеј Шојгу, мајсторот за вонредни ситуации

Репортер - 12.11.2015

Економист – Лондон Користејќи ја довербата во него, министерот за одбрана е единствениот човек кој учествувал во сите влади од распаѓањето на Советскиот сојуз. Тој може да биде следниот претседател На роденденот на Владимир Путин во октомрви, ...

Путин: Русија нема да се впушта во трка за вооружување

Lider - 12.11.2015

Русија треба да го надомести испуштеното при крајот на 1990-2000-те години, кога се скратија програмите за обнова на техничкото вооружување на силите, изјави претседателот на РФ Владимир Путин.

Москва ќе размести оружје против ракетниот штит на НАТО

24 Вести - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја ќе се спротивстави на против ракетниот одбранбен штит на НАТО во Европа со тоа што ќе размести ново офанзивно оружје. Тој оцени дека САД се обидуваат да постигнат воена надмоќ врз Русија, ...

Русија ќе размести оружје против ракетниот штит на НАТО

Алсат-М - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја ќе се спротивстави на против ракетниот одбранбен штит на НАТО во Европа со тоа што ќе размести ново офанзивно оружје. Тој оцени дека Соединетите држави се обидуваат да постигнат воена ...

Путин заповедал формирање на заедничка воздушна одбрана со Ерменија

365 - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин заповедал да биде потпишан договор меѓу Русија и Ерменија за создавање на обединет регионален систем за воздушна одбрана во Кавкаскиот регион за колективна безбедност.

Русија ќе размести оружје против ракетниот штит на НАТО

Р.С.Европа - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја ќе се спротивстави на против ракетниот одбранбен штит на НАТО во Европа со тоа што ќе размести ново офанзивно оружје. Тој оцени дека Соединетите држави се обидуваат да постигнат воена ...

Каспаров: Односот на Западот кон Путин е политичка и морална капитулација

Капитал - 11.11.2015

Шаховскиот велемајстор и опозиционер во Русија, Гари Каспаров, во интервју за Spiegel вели дека рускиот претседател Владимир Путин е диктатор кому се неопходни војни за да ја задржи позицијата, но поранешниот светски шампион го обвинува и Западот ...

Русија ќе размести оружје против ракетниот штит на НАТО

Тера - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја ќе се спротивстави на против ракетниот одбранбен штит на НАТО во Европа со тоа што ќе размести ново офанзивно оружје. Тој оцени дека Соединетите држави се обидуваат да постигнат воена ...

Еве што се случува кога Путин ќе се налути!

Попара - 11.11.2015

Еден од најпознатите тајкуни, Олег Дерипаска, и уште неколкумина купиле фабрика за симболична цена. Целта им била да ја згаснат за да земат корист од тоа. Работниците му пишале на Путин, го замолиле да им помогне, а овој свикал состанок со ...

Путин: Русија не учествува во трката за вооружување

+инфо - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија не учествува во трката за вооружување. - Русија нема намера никого да престигне, туку само мора да го надополни пропуштеното во 90-тите години, кога, поради лошата финансиска ситуација, ...

Русија ќе распореди регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија

+инфо - 11.11.2015

Русија планира да распореди интегриран регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија, јави ТАСС. Ерменија, која се граничи со Турција и со Грузија, која се стреми кон членство во НАТО, ќе раководи со системот, со помош на Русија.

Путин: Русија не учествува во трката за вооружувањеПутин: Русија не учествува во трката за вооружување

А1 On - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија не учествува во трката за вооружување. – Русија нема намера никого да престигне, туку само мора да го надополни пропуштеното во 90-тите години, кога, поради лошата финансиска ситуација, ...

Русија ќе распореди регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија

А1 On - 11.11.2015

Русија планира да распореди интегриран регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија, јави ТАСС. Ерменија, која се граничи со Турција и со Грузија, која се стреми кон членство во НАТО, ќе раководи со системот, со помош на Русија.

Путин: Русија не учествува во трката за вооружување

Сител - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија не учествува во трката за вооружување. - Русија нема намера никого да престигне, туку само мора да го надополни пропуштеното во 90-тите години, кога, поради лошата финансиска ситуација, ...

Русија против одбранбениот штит на НАТО во Европа

Канал5 - 11.11.2015

Владимир Путин најави дека неговата земја ќе се спротивстави на против ракетниот одбранбен штит на НАТО во Европа со тоа што ќе размести ново офанзивно оружје. Тој оцени дека Соединетите држави се обидуваат да постигнат воена надмоќ врз Русија но ...

Русија ќе распореди регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија

Сител - 11.11.2015

Русија планира да распореди интегриран регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија, јави ТАСС. Ерменија, која се граничи со Турција и со Грузија, која се стреми кон членство во НАТО, ќе раководи со системот, со помош на Русија.

Путин наредил да се склучи договор со Ерменија за заедничка воздушна одбрана

Фактор - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин дал инструкции за потпишување на договор со Ерменија за формирање заеднички регионален систем за противвоздушна одбрана во Кавказ. Во документот на Путин се наведува дека предлогот на руската влада да се потпише ...

Путин со отворена порака до САД: Развиваме супер оружје кое ќе го пробие вашиот ракетен штит

Точка - 11.11.2015

Русија ќе се спротистави на американската програма за ракетна одбрана со развивање на ново офанзивно оружје кое ќе може да пробие ракетен штит, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Путин на состанокот во Сочи истакна дека ракетниот штит кој ...

"Русија е мафијашка држава, а Путин е главниот кум"

Точка - 11.11.2015

Поранешниот лидер на руската опозиција и шаховски велемајстор Гари Каспаров, во интервјуто за германски "Spiegel" оценил дека Путин е диктатор на кого му се неопходни војни за да ја задржи својата позиција и го обвинил Западот дека се "предал".

Путин: Русија има оружје способно да ја пробие секоја ракетна одбрана

think.mk - 11.11.2015

Русија ќе го зајакне својот стратешки нуклеарен потенцијал како одговор на распоредувањето на американските противракетни системи за одбрана, изјави претседателот на Русија Владаимир Путин, пренесува агенцијата „Спутник“.

Русија иако не троши премногу на одбрана, сепак е позаштитена од САД и Европа

think.mk - 11.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин претходно изјави дека Русија ќе преземе соодветни мерки за зајакнување на капацитетот на своите стратешки нуклеарни сили и за изградба на одбранбен систем како одговор на американските планови за изградба на ...

Шоигу ќе биде наследникот на Путин и новиот најмоќен човек на светот

think.mk - 11.11.2015

За роденденот на Владимир Путин, неговиот министер за одбрана, Сергеј Шоигу, му донесе специјален подарок – последниот извештај за руската интервенција во Сирија. “Истата вечер, тие тоа го прославиле играјќи хокеј, Путин постигнал седум гола, Шоигу ...

Нов сојуз: Путин ја обединува против-воздушната одбрана на Русија и Ерменија!

Локално - 11.11.2015

Претседателот Владимир Путин нареди потпишувањето на договорот меѓу Русија и Ерменија за создавање на заеднички систем за регионална против-воздушна одбрана во Кавказ. Текстот на заповедта е објавен на официјалниот портал за правни информации, ...

Што ќе каже еден шахист- “Зошто треба да го сопреме Путин!”

Локално - 11.11.2015

“Диктатор”, “агресор”, “кум на мафијата” – така се нарекува Путин во новата книга на Гари Каспаров. Авторот наведува кои се грешките на Западот во неговата политика спрема Русија и открива некои сличности меѓу Путин и Хитлер.

Путин: Русија не учествува во трката за вооружување

Република - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија не учествува во трката за вооружување. – Русија нема намера никого да престигне, туку само мора да го надополни пропуштеното во 90-тите години, кога, поради лошата финансиска ситуација, ...

Ќерката на Владимир Путин и нејзините богати пријатели

Нетпрес - 11.11.2015

Ќерката на Владимир Путин, според анализата на Ројтерс поседува мошне поголемо богатство од нејзиниот татко, благодарение на богатите пријатели кои се во неговиот потесен круг. Откако Владимир Путин почна да ги зацврстува своите позиции на ...

Путин: Русија не учествува во трката за вооружување

Денешен - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија не учествува во трката за вооружување. – Русија нема намера никого да престигне, туку само мора да го надополни пропуштеното во 90-тите години, кога, поради лошата финансиска ситуација, ...

Русија не учествува во трката по наоружување

1.мк - 11.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил денес дека Русија не учествува во натпревар по наоружување. Русија нема намера никого да престигнува или да се натпреварува во наоружување, туку само мора да го надокнади она што го пропуштила во ...

Русија ќе распореди регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија

Денешен - 11.11.2015

Русија планира да распореди интегриран регионален систем за противвоздушна одбрана во Ерменија, јави ТАСС. Ерменија, која се граничи со Турција и со Грузија, која се стреми кон членство во НАТО, ќе раководи со системот, со помош на Русија.

Путин: Русија нема да се впушта во трка за вооружување

Руска реч - 11.11.2015

Русија треба да го надомести испуштеното при крајот на 1990-2000-те години, кога се скратија програмите за обнова на техничкото вооружување на силите, изјави претседателот на РФ Владимир Путин.

Путин: Операциите во Сирија покажуваат дека борбената готовност на руската армија расте (ВИДЕО)

МКД - 10.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека воените операции во Сирија покажуваат дека борбената готовност на руските оружени сили зајакнала. „Навремените мерки ги засилија борбената готовност и капацитетите на нашите оружени сили.

Путин: Развиваме оружје што го уништува секој штит

МКД - 10.11.2015

САД се обидуваат да го „неутрализираат нуклеарниот потенцијал на Русија“ со распоредување на својот систем за противракетна одбрана во Европа, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Споменувањето нуклеарни закани од Иран и Северна Кореја е само ...

Вака изгледа кога Путин ќе биде налутен од билионер

БркајРабота - 10.11.2015

Со години Русија беше мета на кражби од чиновници, функционери, а најмногу од тајкуните. Од тие години тајкуните станаа заштитен знак на Русија. Тие одлучуваа за се - ја водеа Русија и од неа го земаа сето богатство.

Големо прашање: Кој ќе го наследи Путин на претседателскиот стол?

Фактор - 10.11.2015

Сергеј Шојгу стана министер за одбрана на Русија во 2012 година и оттогаш руската армија е главен инструмент на Владимир Путин во надворешната политика, пишува „Економист“. Тоа се гледа насекаде – Крим, источна Украина, Сирија.

ВИДЕО: Вака изгледа кога Путин ќе се налути

За Се - 10.11.2015

Од доаѓањето на Путин на власт, работите во Русија почнаа драстично да се менуваат. Русија почна да закрепнува и да се зајакнува на сите полиња, а пред се економски. Тој ги спушто на земја руските тајкуни и им покажа како еден премиер или ...

Вака изгледа кога Путин ќе биде налутен од милијардер

think.mk - 10.11.2015

Со години пред тоа Русија ја пљачкаа кој ќе стигне - чиновници, функционери, а најмногу тајкуните. Од тие години тајкуните станаа заштитен знак на Русија. Тие одлучуваа за се - ја водеа Русија и од неа го земаа сето богатство.

Путин: “Газиме” во Сирија, многу сме јаки

Денешен - 10.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин тврди дека операцијата во Сирија покажала дека борбената готовност на руската војска пораснала. „Мотивираат и победите и поразите. Победата, по правило ги мотивира сите, а тука е најважно да се работи на себе.

Путин: Русија има оружје способно да пробие секаква ракетна одбрана

Руска реч - 10.11.2015

Руските воени претпријатија развија и успешно тестираа низа напредни оружени системи способни да пробијат секаква ракетна одбрана, изјави претседателот на Русија Владимир Путин. Русија ќе го зајакне својот стратешки нуклеарен потенцијал како одговор ...

Кремљ: Русија не планира да троши прекумерно на одбрана како САД

Руска реч - 10.11.2015

Русија, за разлика од САД, ќе избегнува огромни трошоци за одбранбени проекти затоа што Москва има поевтини и поефикасни начини да го обезбеди капацитетот за одбрана на земјата, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

Economist: Овој човек би можел да биде наследникот на Путин

Точка - 09.11.2015

Сергеј Шојгу, актуелен министер за одбрана на Русија, би можел на челото на оваа земја да го наследи Владимир Путин, пишува "Ecomist". Овој весник наведува дека Шојгу на својот претседател за роденден му дал специјален подарок - воена интервенција ...

Путин задоволен од борбената готовност на руската армија

Фактор - 09.11.2015

Операцијата во Сирија покажува високата борбената готовност на руската армија. Оваа констатација ја направил рускиот претседател Владимир Путин за време на состанок за состојбата на одбранбената индустрија.

Путин: "Газиме" во Сирија, многу сме јаки

Точка - 09.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин тврди дека операцијата во Сирија покажала дека борбената готовност на руската војска пораснала. „Мотивираат и победите и поразите. Победата, по правило ги мотивира сите, а тука е најважно да се работи на себе.

Човекот кој би го наследил Путин...

Вечер - 09.11.2015

Сергеј Шојгу, актуелен министер за одбрана на Русија, би можел на челото на оваа земја да го наследи Владимир Путин, пишува Еконимист. Овој весник наведува дека Шојгу на својот претседател за роденден му дал специјален подарок - воена интервенција ...

Што сè поседува Владимир Путин?

Кумановски м. - 09.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин има проценета вредност на својот имот од 70 милијарди долари. Во периодот од 1999 до 2000 годна, Путин беше руски премиер, за да година дена подоцна стане претседател.

Обама игра шах, Путин игра покер

Оff.net - 09.11.2015

Додека на рускиот лидер му недостасува каква било стратегија, неговиот американски колега е краток на нерви. Тие играат две сосема различни игри и следат различни правила. Покерот е американска игра колку што е шахот руска.

Што сè поседува Владимир Путин?

1.мк - 09.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин има проценета вредност на својот имот од 70 милијарди долари. Во периодот од 1999 до 2000 годна, Путин беше руски премиер, за да година дена подоцна стане претседател.

Путин: Операцијата во Сирија покажа дека успеавме да ја зголемиме борбената готовност на руската армија

Руска реч - 09.11.2015

Според претседателот на Русија Владимир Путин, стабилноста во воената индустрија е важна за поддршката на економијата на земјата во целина. Претседателот на Русија Владимир Путин нагласи дека операцијата на Вооружените сили на Русија во Сирија ...

Лех Валенса: Во Владимир Путин живеат две лица

Република - 09.11.2015

Лех Валенса, првиот претседател на централно европските земји по падот на комунизмот во 1989 година, за руската агенција изјави: – Има двајца Путиновци. Едниот ја разбира Европа и светот, и се обидува да ја заштити својата земја.

(ВИДЕО) Путин: Руската армија е подготвена, победата мотивира, поразот не засилува!

Репортер - 09.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека операцијата во Сирија покажа дека борбената готовност на руските вооружени сили се зголемила – Навремените мерки ја засилија борбена готовност и способноста на нашите вооружени сили.