TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Солана: Референдумот немаше да успее и без потегот на САД

Утрински - 12.11.2004

Предавање на еврофункционерот во Лондонската школа за економија (ЛСЕ) ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Референдумот во Македонија за новата територијална поделба на земјата, што се одржа минатиот викенд, не успеа уште пред да уследи признавањето на уставното име на државата од страна ...

Референдумот не успеа уште пред одлуката на САД

Дневник - 12.11.2004

ХАВИЕР СОЛАНА Референдумот во Македонија не успеа уште пред американското признавање на уставното име на Република Македонија, изјавил во Лондон високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Хавиер Солана.

Солана одбил да одговори од која земја доаѓа во Грција

Време - 11.11.2004

ГРЧКИТЕ РЕАКЦИИ НЕ СТИВНУВААТ Прашањето за името на Македонија било дел од разговорите меѓу Петрос Моливијатис, шефот на грчката дипломатија, и Хавиер Солана, кој по средбите со македонскиот државен врв во Скопје замина во Атина.

Грција ќе бара нова лисабонска декларација од ЕУ?

Утрински - 11.11.2004

По еднодневната шатл дипломатијата на Хавиер Солана меѓу Скопје и Атина Атина се плаши Париз и Лондон да не го следат Вашингтон Слободанка Јовановска Грчката влада подготвува нова лисабонска декларација за Македонија, но не за да го спречи приемот на нашата земја во догледна иднина, туку за да ...

ЧОКОЛАДОТО НА СОЛАНА

Вечер - 11.11.2004

ПИШУВА: ЕМИЛ СТЕРЈЕВСКИ Не можеме да се пожалиме дека драгиот и во повеќе случаи осведочен реторички пријател на Македонија, поранешен прв човек на НАТО, а денес висок претставник за надвореш на политика на Европската унија, Хавиер Солана не не` посетува често.

Атина сака заеднички прифатливо решение за името

А1 - 10.11.2004

Ситуацијата на Блискиот Исток, ратификацијата на европскиот устав и сесијата на Европскиот совет во декември биле тема на синоќешните разговори во Атина меѓу високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана и грчкиот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис, објавија ...

Солана: Многу ве сакам!

Вест - 10.11.2004

ВИСОКИОТ ПРЕТСТАВНИК НА ЕУ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ПРОЧИТАЛ ДЕКА ГЛЕДАМЕ КОН ИДНИНАТА Неуспешниот референдум за високиот претставник на ЕУ е многу добра вест за сите и Солана се надева дека ова гледање кон иднината ќе продолжи да функционира сериозно и на апликацијата на Рамковниот договор ш Европската унија ...

Гледајте кон иднината, а не кон минатото

Време - 10.11.2004

ХАВИЕР СОЛАНА ВО МАКЕДОНИЈА Хавиер Солана, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската унија ја оцени за добра идеја иницијативата на претседателот Бранко Црвенковски денеска да ги собере партиските лидери потписници на Рамковниот договор во Охрид.

Солана проба пастрмка и македонско бело вино

Време - 10.11.2004

ЦРВЕНКОВСКИ, МИТРЕВА И САЛИН ГО ПОЧЕСТИЈА ГОСТИНОТ ОД ЕУ Претседателот Бранко Црвенковски со калифорниска пастрмка го почести Хавиер Солана, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија. Квартетот, во состав Солана, Црвенковски, Илинка Митрева, шефицата на ...

Црвенковски побара ЕУ да го следи САД за името

Утрински - 10.11.2004

Високиот претставник на ЕУ во постреферендумска мисија во Македонија Високиот претставник за надворешна политика, Хавиер Солана, дојде вчера во Македонија за да изрази задоволство од исходот од референдумот и да добие уверување дека тоа што е договорено околу територијалната организација навистина ...

Црвенковски незадоволен од ЕУ

Дневник - 10.11.2004

ХАВИЕР СОЛАНА ВО СКОПЈЕ Претседателот му укажал на Солана дека ЕУ не покажала доволно разбирање за демаркацијата на границата и за признавањето на уставното име Не е доволно само да доаѓаат политичари од ЕУ и да даваат изјави, кои некогаш се контрапродуктивни.

ПОГЛЕД КОН ИДНИНАТА

Вечер - 10.11.2004

"Референдумот покажа дека мнозинството во Македонија гледа напред кон иднината, а не назад кон минатото. Ова се добри вести за сите - и за вас, и за нас. Се надевам дека ќе продолжите и понатаму да работите на целосното спроведување на Рамковниот договор кој, без сомнение, ќе ве води се` поблиску ...

Хавиер Солана во посета на Скопје

А1 - 09.11.2004

Сакате ли нешто да сторите за нас, за Македонија? Нека не признае Брисел под уставното име. Ова, Црвенковски, шефот на државата му го соопштил на тет а тет средбата на Хавиер Солана, дознава А1 од висок функционер, кој инсистирапе на анонимност. Тоа не е се.

Европа кога?

Вест - 09.11.2004

ПРЕТСТАВНИКОТ НА ЕУ ХАВИЕР СОЛАНА ДЕНЕСКА ДОАЃА ЗА ДА ЧЕСТИТА ЗА НЕУСПЕШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ Не е познато дали домаќините ќе го пречекаат пријателот од Брисел со конкретни барања од него откако успеаја да го одвратат народот да излезе на референдум пропагирајќи дека тој е антиевропски Високиот ...

Граѓаните го избраа патот кон ЕУ

Време - 09.11.2004

СОЛАНА ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА Хавиер Солана, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, денеска ќе пристигне во Македонија на средба со државниот врв. Референдумот, европрашалникот, спроведувањето на рамковниот договор, признавањето на уставното име на Република ...

ЕУ го поздрави неуспешниот референдум

Утрински - 09.11.2004

Реакции во Брисел по изјаснувањето во неделата БРИСЕЛ - Европската унија вчера им честиташе на Македонците за големото игнорирање на референдумот за измена на Законот за етничка поделба на власта, изјаснувајќи се дека исходот е чекор напред за нивниот обид да се приклучат кон ЕУ.

Граѓаните го избраа курсот кон Европа

Дневник - 09.11.2004

ЕУ ЗАДОВОЛНА ОД ИСХОДОТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ Сега сите напори мора да се насочат кон остварување на европската агенда, изјави Хавиер Солана пред денешната посета на Скопје Светлана Јовановска Наша дописничка од Брисел Европската Унија е задоволна од неуспешниот референдум во Македонија.

СОЛАНА ГИ ХРАБРИ ГРУЕВСКИ И ЏАФЕРИ ДА СЕ ПОЈАВАТ НА УТРЕШНИОТ ЛИДЕРСКИ САМИТ ВО ОХРИД.. ЕВРОПРЕТСТАВНИКОТ ВО СКОПЈЕ

Канал5 - 09.11.2004

Идејата на преседателот Бранко Црвенковски за лидерска средба и последните резултати од референдумот, се вистинска насока во која треба да се движи земјата во патот на Европската унија, порача денеска од Скопје по средбата со шефот на државата, вискиот пр Идејата на преседателот Бранко Црвенковски ...

Галах: „Македонците одбраа да го задржат курсот кон ЕУ“

А1 - 08.11.2004

Резултатите од референдумот јасно покажуваат дека граѓаните избрале да останат на патот на интеграција во евроатланските структури. На овој начин се поткрепува Охридскиот договор и се афирмира фактот дека предизвиците на имплементацијата можат да се надминат, оценија во заедничката изјава ...

Солана: „Референдумскиот резултат дозволува продолжување на реформите“

А1 - 08.11.2004

Резултатот од вчерашниот референдум е јасен. Тој дозволува земјата да продолжи со имплементацијата на реформите во децентрализацијата. Тоа и овозможува на Владата да се концентрира на круцијалните економски и социјални реформи.

Граганите го избраа патот кон Европа - Брисел за резултатот од изјаснувањето

Канал5 - 08.11.2004

Македонија по вчерашниот референдум сега може да оди напред кој имплементација на рефермите во децентрализацијата.. Ова може да се каже е суштината на сите пораки кои пристигаат од Европа на адреса на земјава.. ,, Најважно за граѓаните е што со референдум Македонија по вчерашниот референдум сега ...