TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стани Лиле за да седне Миле

Република - 12.11.2016

Родена на: 24 мај 1956 во Прилеп Образование: Технолошко-металуршки факултет во Скопје Во политиката: органски непожелна Прво Ферид Мухиќ, па Лиле Поповска – главно тука запнаа листите на Заев.

Попоски: ЕК да го смени пристапот на повторени препораки без преговори

Канал5 - 11.11.2016

Европската Унија да го промени пристапот на повторени препораки без преговори за членство побарал шефот на Македонската дипломатија Никола Поповски на синоќешната средба со Еврокомесарот Јоханес Хан во Виена во рамките на конференцијата посветена на ...

ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

МКД - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

Маја Морачанин наместо Лилјана Поповска на добитно место

А1 On - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

Маја Морачанин на местото на Лиле Поповска на пратеничката листа

Фокус - 10.11.2016

Откако Лилјана Поповска се откажа од добитното место на пратеничката листа на СДСМ и коалицијата, на нејзино место ДОМ одлучи да ја стави Маја Морачанин. Таа е членка на ДОМ, а била и претседателка на жените и порпаролка на партијата.

Маја Морачанин од ДОМ на добитно место за пратеник

+инфо - 10.11.2016

Централниот одбор на ДОМ се одлучил за коалициски настап на партијата во рамките на опозициската лево-центристичка коалиција предводена од СДСМ. Маја Морачанин е поставена на добитното 4. место во Изборната единица 2 од кандидатите на ДОМ, соопшти ...

ЦО на ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

Точка - 10.11.2016

Централниот одбор на ДОМ во среда вечер ги избра кандидатите за пратеници на парламентарните избори 2016. Како што соопштија од ДОМ, избрани се д-р Маја Морачанин на добитното 4. место во И.Е.2, Лилјана Поповска во И.Е.1 и Валентин Тасевски од ...

ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

Канал5 - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

Сител - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

ЦО на ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

Макфакс - 10.11.2016

Централниот одбор на ДОМ во среда вечер ги избра кандидатите за пратеници на парламентарните избори 2016. Како што соопштија од ДОМ, избрани се д-р Маја Морачанин на добитното 4. место во И.Е.2, Лилјана Поповска во И.Е.1 и Валентин Тасевски од ...

ДОМ ги избра кандидатите за пратеници – Маја Морачанин со добитно место

Стандард - 10.11.2016

На Централниот одбор на ДОМ одржан вчера вечер биле избрани кандидатите за пратеници на парламентарните Избори 2016. Тоа се д-р Маја Морачанин на добитното 4. место во И.Е.2, Лилјана Поповска во И.Е.1 и Валентин Тасевски од Тетово во И.Е.6.

Јас не сакам функција по секоја цена, ниту мислам да ја отстапам: Поповска, сепак, ќе биде кандидат на листите на СДСМ

Република - 10.11.2016

Лилјана Поповска се премисли. Сепак, ќе биде кандидат на листата на СДСМ но наместо на добитното место 4 во втората изборна единица, ќе се спушти за некое место, најверојатно десетто во првата изборна единица.

Кој го пополни местото на Лилјана Поповска на пратеничка листа?

Фактор - 10.11.2016

Откако Лилјана Поповска од ДОМ се откажа од добитното место на пратеничката листа на СДСМ и коалицијата, на нејзино место е ставена Маја Морачанин. На седница на Централниот одбор на партијата едногласно е поддржан предлогот Морачанин да ја ...

Лиле Поповска пак се премисли: Сепак ќе биде кандидат на листите на СДСМ

Вечер - 10.11.2016

Поповска е свесна дека секое место под петтото во првата изборна единица за СДСМ е проблематично, а за десеттото на кое најверојатно ќе се знае, уште однапред се знае дека е загубено Лилјана Поповска се премисли.

Маја Морачанин на местото на Лилјана Поповска на пратеничката листа

Канал 77 - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

еМагазин - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

ДОМ ги избра кандидатите за пратеници

Телевизија Нова - 10.11.2016

Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) синоќа ги избра кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори и донесе одлука за коалициски настап во рамки на опозициската коалииција предводена од СДСМ.

Маја Морачанин на сигурното добитно место кое го отстапи Лилјана Поповска на пратеничката листа

Либертас - 10.11.2016

На Централниот одбор на ДОМ одржан вчера вечер (09.11.2016) беа избрани кандидатите за пратеници на парламентарните избори 2016. Тоа се д-р Маја Морачанин на добитното 4. место во И.Е.2, Лилјана Поповска во И.Е.1 и Валентин Тасевски од Тетово во ...

Поповска доби поддршка од ДОМ за повлекувањето од добитно место на листата

+инфо - 08.11.2016

Од партијата информираа и дека конечните одлуки за кандидатите што ќе го претставуваат ДОМ на изборните листи ќе бидат донесени утревечер. Извршниот одбор на ДОМ ја поддржа одлуката на претседателката Лилјана Поповска да се повлече од добитното ...

ДОМ: Извршниот одбор ја поддржа одлуката на Поповска за отстапување на добитното пратеничко место

А1 On - 08.11.2016

„Извршниот одбор на ДОМ на својата вчерашна седница ја поддржа одлуката на претседателката Лилјана Поповска да се повлече од добитното четврто место во И.Е.2, а на нејзино место да биде предложен друг кандидат од ДОМ, кој доследно ќе се бори за ...

„10 минути“ со Лилјана поповска: моето откажување е логична, човечка реакција

ТВ21 - 08.11.2016

Претседателката на партијата Демократска обнова на Македонија, Лилјана Поповска во гостувањето во емисијата 10 минути изјави дека нејзиното откажување од добитното место на кандидатската листа на СДСМ и здружената опозиција не е никаков политички ...

Заев: Ќе му дадеме шанса на секој што се бори против режимот

Фокус - 08.11.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, во интервју на 24 Вести зборуваше за пратеничките листи на опозицијата и очекувањата од претстојните избори. Опозицискиот лидер вели оти партијата ги одбрала кандидатите, давајќи му шанса на секој што се бори против ...

Извршниот одбор на ДОМ ја поддржа одлуката на Поповска за отстапување од добитното пратеничко место

Макфакс - 08.11.2016

Извршниот одбор на опозициската партија Демократска обнова на Македониај (ДОМ) на својата седница ја поддржа одлуката на претседателката Лилјана Поповска да се повлече од добитното четврто место во Изборна единаца 2, а на нејзино место да биде ...

Извршниот одбор на ДОМ ја поддржа одлуката на Поповска

Репортер - 08.11.2016

„Извршниот одбор на ДОМ на својата вчерашна седница ја поддржа одлуката на претседателката Лилјана Поповска да се повлече од добитното четврто место во И.Е.2, а на нејзино место да биде предложен друг кандидат од ДОМ, кој доследно ќе се бори за ...

ДОМ: Извршниот одбор ја поддржа одлуката на Поповска за отстапување на добитното пратеничко место

Стандард - 08.11.2016

„Извршниот одбор на ДОМ на својата вчерашна седница ја поддржа одлуката на претседателката Лилјана Поповска да се повлече од добитното четврто место во И.Е.2, а на нејзино место да биде предложен друг кандидат од ДОМ, кој доследно ќе се бори за ...

(ВИДЕО) „10 минути“ со Лилјана Поповска: Моето откажување е логична, човечка реакција

Репортер - 08.11.2016

Претседателката на партијата Демократска обнова на Македонија, Лилјана Поповска во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека нејзиното откажување од добитното место на кандидатската листа на СДСМ и здружената опозиција не е никаков ...

Заев: Секој кој се одважил против режимот ќе добие шанса

Фактор - 08.11.2016

Зоран Заев, во интервјуто на 24 Анализа одговори на „жешките“ прашања за изборот на одредени кандидати кои се најдоа на пратеничките листи, вклучувајќи ја и Лилјана Поповска од ДОМ, која по големите критики на јавноста самата се повлече од добитното ...

(ВИДЕО) „10 минути“ со Лилјана Поповска: Моето откажување е логична, човечка реакција

Либертас - 08.11.2016

Претседателката на партијата Демократска обнова на Македонија, Лилјана Поповска во гостувањето во емисијата 10 минути на ТВ21 изјави дека нејзиното откажување од добитното место на кандидатската листа на СДСМ и здружената опозиција не е никаков ...

Лилјана Поповска се откажа од местото на пратеничката листа на СДСМ

24 Вести - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, денеска соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. Поповска беше поставена на петтата позиција во првата изборна единица. Изненадуваат сега поединечните реакции во кои се ...

Поповска се повлече од добитно пратеничко место

24 Вести - 07.11.2016

По лавината реакции и критики во јавност претседателката на ДОМ Лилјана Поповска изјави дека се повлекува од добитната позиција на кандидатската листа на опозицијата. Поповска се најде на четвртата позиција во втората изборна единица но вели дека не ...

Поповска се откажа од добитното место на листата на опозицијата

Нова ТВ - 07.11.2016

Лилјана Поповска од ДОМ се откажа од добитното место на пратеничките листи на СДСМ и на здружената опозиција и своето место го препушта на друг, помлад кадар, а таа ќе се премести на некое друго место кое не гарантира пратенички мандат, соопшти таа ...

Поповска: За општо добро се откажувам од добитното пратеничко место

Нова ТВ - 07.11.2016

Човек треба да ги следи своите принципи и да мисли пред сè за општото добро, од овие причини одлучив добитното четврто место на пратеничката листа да го препуштам на некој од кадрите на ДОМ, а јас да се преместам на недобитна позиција, рече денеска ...

Поповска се откажа од добитното место на листата на СДСМ

Р.С.Европа - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска се откажа од добитното место на листата на СДСМ за пратеник во Собранието. Таа на прес конференција рече дека за својата одлука ќе го извести и СДСМ и дека ќе се бори од друга позиција која сега се смета за ...

Поповска се откажува од местото на пратеничките листи

Алсат-М - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ Лилјана Поповска денеска соопшти дека ќе се откаже од добитната позиција на пратеничката листа на опозициската коалиција предводена од СДСМ. Поповска, која е ставена на четвртото место во втората изборна единица на ...

Лилјана Поповска од ДОМ се откажа од добитното место на кандидатската листа на СДСМ

МКД - 07.11.2016

Ќе се борам со подеднаква страст од друга позиција која сега се смета за недобитна, изјави денеска претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска по вчерашните реакции за нејзината позиција на добитно место на листата на СДСМ за првата изборна единица.

Лилјана Поповска се откажа од местото на пратеничката листа на СДСМ

+инфо - 07.11.2016

Поповска беше поставена на петата позиција во првата изборна единица при што следуваше жесток притисок од јавноста која ја поддржува опозицијата. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес-конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото ...

(ВИДЕО) Лилјана Поповска се откажува од пратеничкото место

А1 On - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. – Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ.

Лилјана Поповска се откажа од местото на пратеничката листа на СДСМ ВИДЕО

+инфо - 07.11.2016

„За да покажам што ми е приоритет, се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ“, рече лидерката на ДОМ. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес-конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата ...

Лилјана Поповска се откажа од добитното пратеничко место на листата на СДСМ

ТВ21 - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. Поповска беше поставена на петата позиција во првата изборна единица при што следуваше жесток притисок од јавноста која ...

Лилјана Поповска се откажа од добитно место на пратеничката листа на СДСМ

Фокус - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, денеска на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место кое го имаше на листата на СДСМ и ќе се бори од друго место за кое, како што рече, сега се смета за недобитно.

Лилјана Поповска се откажа од сигурно пратеничко место ВИДЕО

+инфо - 07.11.2016

Таа потенцираше дека ќе се бори со подеднаква страст од друга позиција, која сега се смета за недобитна. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес-конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ, каде во ...

Поповска се откажа од пратеничкото место на листата на опозицијата

Кајгана - 07.11.2016

Претседателката на Демократската обнова за Македонија (ДОМ), Лилјана Поповска се откажа од добитното место на пратеничките листи на СДСМ и на здружената опозиција и своето место го препушта на друг, помлад кадар, а таа ќе се премести на некое друго ...

Поповска: Од пратеничкото место се откажувам за општо добро

Фокус - 07.11.2016

-Човек треба да ги следи своите принципи и да мисли пред сè за општото добро, од овие причини одлучив добитното четврто место на пратеничката листа – рече претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска , откако се откажа од добитното место кое го имаше на ...

После расколот во СДСМ, раскол и во коалицијата!

Курир - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во ...

Поповска се откажа од пратеничко место: Не сакам функција по секоја цена!

Точка - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во ...

ПОЧНАА ДА СЕ ОТКАЖУВААТ: Лиле Поповска нема да биде пратеничка, местото останува на ДОМ

Телеграф - 07.11.2016

Поповска во својата реакција вели дека сега е време за единство и за искрена посветеност на борбата за демократизација на земјата и дека во тоа име ДОМ се откажал од намерата за самостоен настап Пратеничката на ДОМ, Лиле Поповска, се откажа од ...

Лилјана Поповска се откажува од добитното место на пратеничките листи

Вест - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ Лилјана Поповска денеска соопшти дека ќе се откаже од добитната позиција на пратеничката листа на опозициската коалиција предводена од СДСМ. Поповска, која е ставена на четвртото место во втората изборна единица на ...

Поповска се откажува од добитното место на пратеничките листи

Сител - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ Лилјана Поповска денеска соопшти дека ќе се откаже од добитната позиција на пратеничката листа на опозициската коалиција предводена од СДСМ. Поповска, која е ставена на четвртото место во втората изборна единица на ...

По жестоките рекации, Лилјана Поповска се повлече од пратеничкото место - Сепак добитната позиција останува за ДОМ

Сител - 07.11.2016

После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во опозициската коалиција. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото ...

Лилјана Поповска се откажува од пратеничкото место

Вечер - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. Поповска беше поставена на петата позиција во првата изборна единица при што следуваше жесток притисок од јавноста која ...

Поповска се откажа од добитното место на листите, ќе го добие друг член на ДОМ

Мета - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска денеска на прес-конференција информираше дека се откажува од добитното пратеничко место на листата на СДСМ. – Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ.

Куновска: Го поддржувам потегот на Поповска

Бриф - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. -Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ.

Лилјана Поповска СЕ ОТКАЖА од пратеничкото место

Репортер - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. Поповска беше поставена на петата позиција во првата изборна единица при што следуваше жесток притисок од јавноста која ...

Поповска се откажа од пратеничко место: Не сакам функција по секоја цена!

Нетпрес - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во ...

Не го издржа притисокот на јавноста: Лилјана Поповска се откажа од пратеничкото место

Република - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес-конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. -Јас не сакам функција по секоја цена. Одлучив да се откажам од добитната позиција на пратеничките листи, за да покажам ...

Поповска се откажа од добитното пратеничко место на листата на СДСМ

Стандард - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, денеска ја информираше јавноста дека се откажува од добитното пратеничко место на листата на СДСМ. „Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ.

Поповска се откажува од место на пратеничка листа, не сака функција по секоја цена

Фактор - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска се откажа од место на пратеничката листата на СДСМ. Таа денеска на прес - конференција рече дека за својата одлука ќе го извести и СДСМ и дека ќе се бори од друга позиција која сега се смета за недобитна.

Лилјана Поповска ги наведе причините зошто се откажува од добитното пратеничко место

Позитив.мк - 07.11.2016

Човек треба да ги следи своите принципи и да мисли пред сè за општото добро, од овие причини одлучив добитното четврто место на пратеничката листа да го препуштам на некој од кадрите на ДОМ, а јас да се преместам на недобитна позиција, рече денеска ...

СИТЕЛ: Лилјана Поповска се повлече од пратеничкото место - Сепак добитната позиција останува за ДОМ

Press24 - 07.11.2016

После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во опозициската коалиција. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото ...

Поповска: Од пратеничкото место се откажувам за општо добро

Репортер - 07.11.2016

-Човек треба да ги следи своите принципи и да мисли пред сè за општото добро, од овие причини одлучив добитното четврто место на пратеничката листа – рече претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска , откако се откажа од добитното место кое го имаше на ...

Поповска се откажа од пратеничкото место – на листата на СДСМ ќе се најде друг член на ДОМ

Канал 77 - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска штотуку објави дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. „Непосредно пред парламентарните избори е време за единство и за искрена посветеност за демократизација на земјата.

Раскол во коалицијата на СДСМ!

Пулс24 - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. После расколот во СДСМ и вчерашниот револт кој се создаде по објавувањето на листите за пратеници, денеска раскол и во ...

(ВИДЕО) Лилјана Поповска се откажа од добитното место на пратеничките листи

еМагазин - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска денеска соопшти дека ќе се откаже од добитната позиција на пратеничката листа на опозициската коалиција предводена од СДСМ. Поповска, која е ставена на четвртото место во втората изборна единица на ...

Поповска се откажува од добитното место на пратеничките листи

Телевизија Нова - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ Лилјана Поповска денеска соопшти дека ќе се откаже од добитната позиција на пратеничката листа на опозициската коалиција предводена од СДСМ. Поповска, која е ставена на четвртото место во втората изборна единица на ...

(ВИДЕО) Лилјана Поповска се откажа од пратеничкото место

Либертас - 07.11.2016

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска на прес конференција соопшти дека се откажува од пратеничкото место на листата на СДСМ. – Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ.

И Лидија Поповска се откажа од СДСМ! Еве ги причините!

Exclusive.mk - 07.11.2016

Претседателката на Демократската обнова за Македонија (ДОМ), Лилјана Поповска се откажа од добитното место на пратеничките листи на СДСМ и на здружената опозиција и своето место го препушта на друг, помлад кадар, а таа ќе се премести на некое друго ...