TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Венизлос: Нема нов предлог од Нимиц

Нетпрес - 16.11.2014

Коментирајќи ја последната рунда разговoри за името во Њујорк, вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос истакна дека медијаторот Метју Нимиц не дал нов предлог за решавање на разликите со името. “ Нема нов предлог од Нимиц.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

24 Вести - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Р.С.Европа - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис. Средбите ќе се оджат во седиштето на ОН.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Алсат-М - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Бриф - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Таратур - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Њујорк: Нова рунда преговори за името

Точка - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

А1 On - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Канал5 - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Денеска нова рунда разговори за името во Њујорк

Либертас - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

МРТ - пред: 21 часа

Пред денешната рунда разговори во Њујорк со преговарачите Наумовски и Василакис, медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, во интервју за грчката телевизија „Антена“, истакнал дека терминот „Македонија“ ќе биде дел од предлозите за конечното ...

Њујорк: Нова рунда преговори за името

Нетпрес - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк: Грците незаинтересирани, кај нас „драма“ од шпекулации

еМагазин - 12.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Наумовски на средба со Нимиц и Василакис на тема името

Maxim - 12.11.2014

Медијаторот на ОН во двоценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска е планирано да оствари средба со македонскиот претставник, амбасадорот Васко Наумовски како и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Утре во Њујорк нова рунда разговори за името

24 Вести - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Утрински - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Утрински - 11.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Утре во Њујорк нова рунда разговори за името

Р.С.Европа - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На разговорите ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Алсат-М - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името

МКД - 11.11.2014

Метју Нимиц, посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името, за утре свика нова рунда разговори во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Во Грција незаинтересираност за новата средба со Нимиц

Дневник - 11.11.2014

Во Грција владее целосна незаинтересираност за утрешната нова рунда разговори во Њујорк, во рамките на процесот за решавање на спорот за името на Македонија, јави дописникот на МИА од Атина.

ЊУЈОРК: Нова рунда разговори за спорот за името

Телеграф - 11.11.2014

Целта на средбите, според најавата од прес-службата на ОН, е да се продолжат напорите за изнаоѓање заемно прифатливо решение за спорот за името Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се ...

Утре продолжуваат преговорите за името

Телеграф - 11.11.2014

Последните разговори се одржаа во Њујорк, за време на септемвриското Генерално собрание на Обединетите нации, каде што македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски се сретна со својот грчки колега Евангелос Венизелос Посредникот на ОН ...

Нова рунда разговори за името

Тера - 11.11.2014

Метју Нимиц, посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името, за утре свика нова рунда разговори во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Точка - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц, за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Канал5 - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

А1 On - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Утре нова рунда разговори за името

Sky - 11.11.2014

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Либертас - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Курир - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц, за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Утре нова рунда разговори за името во Њујорк

Press24 - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Република - 11.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Сител - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Курир - 11.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис, пренесува МИА.

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Република - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Press24 - 11.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Сител - 11.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Грција глуми дека не е лесна риба

Вечер - 11.11.2014

Во Грција владее целосна незаинтересираност за утрешната нова рунда разговори во Њујорк во рамките на процесот за решавање на спорот за името на Македонија. Вообичаено во деновите пред состаноците со медијаторот Метју Нимиц, во Грција се шпекулира ...

Нова рунда разговори за името во Њујорк

Денешен - 11.11.2014

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, денеска во Њујорк ќе се сретне со македонскиот претставник амбасадорот Васко Наумовски и со грчкиот дипломат Адамантиос Василакис.

Разговорите за името ги одржува динамиката, не содржината

Вечер - 11.11.2014

Познавачите на состојбите велат дека најавата на Нимиц, која е по малку неочекувана, може да значи дека сите шпекулации кои се шират во последно време за некаков нов предлог може да се покажат како точни.

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Falanga - 11.11.2014

На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис. Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

Lider - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

Утре во Њујорк Нимиц свика нова рунда преговори за името

Maxim - 11.11.2014

За утре е закажана нова рунда на преговори меѓу претставиниците на Македонија и Грција во Њујорк. Ова го договори посредниот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц.