TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ниту еден Македонец не даваме на Хаг

А1 - 21.04.2002

Денеска во Битола од два пункта беа собирани потписи од граѓаните за поддршка под мотото: „Ниту еден Македонец не даваме на Хаг“. Со исто такво име пред неколку дена формирано е здружение, чиј главен иницијатор е поранешниот социјалистички лидер на „ТАТ“ Кире Ковечев, близок пријател на министерот ...

Белград им даде рок на осомничените од Хаг до понеделник

А1 - 20.04.2002

Југословенската влада одлучи на лицата кои се осомничени за воени злосторства од страна на Хашкиот трибунал да им остави рок доброволно да се предадат на властите во Белград до понеделник, донесува денешниот број на весникот „Глас јавности“, цитирајќи го југословенскиот заменик министер за ...

Косовските Срби и ги дадоа на Дел Понте документите за злосторствата на ОВК

Вест - 20.04.2002

Белград, 20 април - Претставници на Здружението на семејствата на исчезнатите косовски Србија и ги предадоа на главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла Дел Понте документите со кои се потврдуваат злосторствата извршени врз српското население од страна на ОВК.Во документите се наведени ...

Карла дел Понте од Белград го бара Ратко Младиќ

Утрински - 20.04.2002

Главната обвинителка на Хашкиот трибунал за воени злосторства ја посети СРЈ ХАГ - Главната обвинителка на Хашкиот трибунал за воени злосторства го посети Белград, вршејќи притисок до југословенските лидери за екстрадиција на осомничените, а во прв ред на поранешниот воен командант на босанските ...

Америка нуди иселеничка виза за сведоци против Караџиќ и Младиќ

Дневник - 20.04.2002

ХАШКАТА ОБВИНИТЕЛКА ВО БЕЛГРАД Офицерот Веселин Шљиванчанин, според белградскиот печат, не излегува од дома без граната, која планира да ја употреби ако полицијата се обиде да го уапси Главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте вчера во Белград побара од српските власти да почнат да ...

Македонски партии и здруженија не и го даваат Љубе на Карла

Дневник - 20.04.2002

ПО НАЈАВИТЕ ДЕКА ХАГ ГО ЛОВИ МИНИСТЕРОТ БОШКОВСКИ Во Битола било формирано здружение "Ниту еден Македонец не даваме за Хаг", од каде што велат дека ќе ги штитат сите Македонци од судот за воени злосторства, без оглед на нивната политичка определба Македонски политички партии блиски до владејачката ...

Трибуналот ќе работи се додека не бидат уапсени Караџиќ и Младиќ

А1 - 19.04.2002

„САД се решителни во намерата да ги изведат пред Хашкиот трибунал поранешните лидери на босанските Срби Радован Караџиќ и Ратко Младиќ“, изјави американскиот амбасадор задолжен за прашањата за воени злосторства Пјер Ришар Проспер.

Белград очекува хашки обвиненија за високи претставници на ОВК

А1 - 19.04.2002

Наскоро би можеле да бидат подигнати обвиненија против раководители од политичкиот и воениот врв на поранешната Ослободителна војска на Косово, како и против некои босански и хрватски државјани, кои извршиле воени злосторства врз српски цивили.

Дел Понте ветила дека ќе обвини и лидери на ОВК

Вест - 19.04.2002

Белград, 19 април - Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Карла Дел Понте вчера допатува во Белград на разговори со југословенскиот министер за надвореШни работи, Горан Свилановиќ, Белград, 19 април - Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Карла Дел Понте вчера допатува во Белград на разговори ...

Караџиќ и Младиќ не се кријат во Србија

А1 - 18.04.2002

Посетата на главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте нема да има за цел да биде извршен притисок врз југословенските власти да ги уапсат Караџиќ и Младиќ, изјави денеска сојузниот министер за внатрешни работи Душан Михајловиќ.

Трибуналот бара 24 осомничени воени злосторници

Дневник - 18.04.2002

БЕЛГРАД - ХАГ Хашкиот трибунал во Белград испратил список на 24 осомничени воени злосторници, кои се обвинети за воени злосторства во Хрватска, Босна и Косово, јави Бета. Трибуналот бара од југословенските власти во согласност со новиот Закон за соработка со Хашкиот трибунал да ги уапсат обвинетите ...

Формирано Здружение "Ниту еден Македонец во Хаг"

Утрински - 17.04.2002

Граѓанска иницијатива во Битола БИТОЛА - Група граѓани од Битола вчера формираа Здружение со граѓанска иницијатива што го именуваа со "Ниту еден Македонец во Хаг". Како што изјави неговиот портпарол Кире Ковачев, наскоро Здружението ќе формира свои "филијали" и во другите градови во земјава, како и ...

Белград се подготовува за испорака на осомничените во Хаг

А1 - 15.04.2002

„Започнати се подготовките за апсење на 20 лица осомничени за воени злосторства кои ги бара Меѓународниот трибунал во Хаг, а за две недели треба да започнат и првите испорачувања на Трибуналот“, изјави српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.

Карла Дел Понте в четврток во Белград

Вест - 15.04.2002

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал, Карла Дел Понте во текот на идната недела ќе допатува во посета на СРЈугославија, јави белградската агенција Фонет, повикувајќи се на извори во Трибуналот. Дел Понте, според истиот извор, најверојатно ќе пристигне во југословенскиот главен град во четврток, ...