TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најверојатно ќе се стигне рокот

24 Вести - 09.11.2016

По обвинувањата и преписките почнаа да се решаваат проблемите со кандидатите за пратеници кои треба да извадат уверение од Кривичниот суд за неосудуваност. Врховниот суд со допис до Кривичен – шефот на Изборниот штаб на СДСМ испратил ургенција во ...

ДИК со писмо ќе побара Кривичен суд поажурно да изготвува решенија

Нова ТВ - 09.11.2016

Членовите на Државната изборна комисија, на вчерашната седница одлучиле писмено да побараат од Кривичниот суд поажурно да ги изготвува уверенијата за неосудуваност на кандидатите за пратеници.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Р.С.Европа - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

А1 On - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК бара Судот поажурно да ги издава уверенијата за неосудуваност

Кајгана - 09.11.2016

„Судот треба да го има предвид рокот за пријавување на кандидатските листи, кој истекува во петок на полноќ“, сметаат од Државната изборна комисија (ДИК), откако од опозициските СДСМ и од ЛП се пожалија дека уверенијата за неосудуваност за нивните ...

ДИК бара Судот побрзо да ги издава уверенијата за неосудуваност

Фокус - 09.11.2016

Државната изборна комисија со писмо ќе побара од Основниот суд Скопје 1 поажурно да ги изготвува уверенијата за неосудуваност и да го има предвид рокот за пријавување на кандидатските листи согласно Изборниот законик, кој истекува во петок на полноќ.

ДИК бара од Судот поажурно да ги издава уверенијата за неосудуваност

+инфо - 09.11.2016

Судот треба да го има предвид рокот за пријавување на кандидатските листи, кој истекува во петок на полноќ, велат од ДИК. Државната изборна комисија со писмо ќе побара од Основниот суд Скопје 1 поажурно да ги изготвува уверенијата за неосудуваност и ...

Сдсмовците ќе ги добијат уверенијата за неосудуваност навреме, уверуваат ДИК и Судот

Сакам да кажам - 09.11.2016

Сите неспорни кандидати за пратеници ќе ги добијат навреме потребните уверенијата за неосудуваност, уверуваат од СДСМ, Основниот суд Скопје 1 и од Државната изборна комисија. Иако вчера се крена паника поради турканиците и напливот од барања за ...

ДИК: поажурно да се издаваат уверенијата за неосудуваност

ТВ21 - 09.11.2016

ДИК писмено побара од Кривичниот суд поажурно да ги изготвува уверенијата за неосудуваност на кандидатите за пратеници. Oттаму засега не соопштуваат дали проблемот со издавањето на овие уверенија може да го закочи целиот изборен процес.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Алфа - 09.11.2016

Според информациите од ДИК, 711 лица со спорни записи до вчера се пријавиле до Комисијата за регулирање на изборното право. Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува ...

ДИК бара Судот поажурно да ги издава уверенијата за неосудуваност

Точка - 09.11.2016

Судот треба да го има предвид рокот за пријавување на кандидатските листи, кој истекува во петок на полноќ, сметаат од Државната изборна комисија (ДИК), откако од опозициските СДСМ и од ЛП се пожалија дека уверенијата за неосудуваност за нивните ...

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Сител - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Канал5 - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК ИСПРАТИ ПИСМО ДО СУДОВИТЕ: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Телеграф - 09.11.2016

Од Основниот суд Скопје 1 велат дека доколку е неопходно, судот ќе воведе и дежурства за кандидатите да го запазат законскиот рок за поднесување кандидатски листи Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со ...

ДИК до судовите: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме!

Локално - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Репортер - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Стандард - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Вечер - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

МРТ - 09.11.2016

Членовите на ДИК ова го договориле на синоќешната седница откако вчера имаше партиски реакции за судскиот рок за издавање на потврда за неосудуваност за кандидатите за пратеници. Рокот за поднесување на листите истекува во петок на 11 декември.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Press24 - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Нетпрес - 09.11.2016

Членовите на ДИК ова го договориле на синоќешната седница откако вчера имаше партиски реакции за судскиот рок за издавање на pотврда за неосудуваност за кандидатите за пратеници. Рокот за поднесување на листите истекува во петок на 11 декември.

Судот да побрза со уверенија за неосудуваност - бара ДИК

Фактор - 09.11.2016

Државната изборна комисија со писмо ќе побара од Основниот суд Скопје 1 поажурно да ги изготвува уверенијата за неосудуваност. При тоа да го има предвид рокот за пријавување на кандидатските листи согласно Изборниот законик, кој истекува во петок на ...

ДИК бара Судот поажурно да ги издава уверенијата за неосудуваност

Макфакс - 09.11.2016

Судот треба да го има предвид рокот за пријавување на кандидатските листи, кој истекува во петок на полноќ, сметаат од Државната изборна комисија (ДИК), откако од опозициските СДСМ и од ЛП се пожалија дека уверенијата за неосудуваност за нивните ...

ДИК писмено побара од Кривичниот суд да побрза со уверенијата за да не се кочи изборниот процес

Позитив.мк - 09.11.2016

ДИК, на вчерашната седница одлучи писмено да побара од Кривичниот суд поажурно да ги изготвува уверенијата за неосудуваност на кандидатите за пратеници. Од ДИК засега не кажуваат дали проблемот со издавањето на овие уверенија може да го опструира ...

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Lider - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

еМагазин - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издавани навреме

Канал 77 - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Телевизија Нова - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ДИК: Потврдите за неосудуваност да бидат издадени навреме

Либертас - 09.11.2016

Државната изборна комисија (ДИК) писмено ќе се обрати до сите основни судови со укажување дека до петок на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи и оти кандидатите треба навреме да ги имаат потврдите за неосудуваност.

ЛП до ДИК: Државата ни го попречува учеството на изборите

МКД - 08.11.2016

Либералната партија се обрати до Државната изборна комисија откако беа усмено известени дека издавањето потврди за неосудуваност за кандидатите за пратеници од нивната партија, судот нема да може да го заврши во потребните законски рокови.

ЛД до ДИК: Државата да не ни го попречува учеството на изборите

+инфо - 08.11.2016

Либералната партија денеска наишла на проблем во судот со издавањето на потврдите за неосудуваност на нивните кандидати за пратеници. Либералната партија денеска наишла на проблем во судот со издавањето на потврдите за неосудуваност на нивните ...

ЛП до ДИК: Државата да не ни го попречува учеството на изборите – избрани сте од четири партии, но одговарате пред ...

А1 On - 08.11.2016

Откако, велат од ЛП, сме усмено известени од судот дека издавањето потврди за неосудуваност за кандидатите за пратеници од Либералната партија нема да биде во можност да биде завршено во законски потребните рокови, Либералната партија се обрати до ...

Дали Кривичниот суд ќе стави сопка за кандидатите за пратеници?

+инфо - 08.11.2016

Согласно Роковникот за избори, кандидатските листи до ДИК треба да бидат поднесени до полноќ во петок. Државната изборна комисија попладнево ќе ги разгледува известувањата што ги добиле од политичките партии во кое се предупредува дека поради рокот ...

СДСМ не може да го фати рокот за поднесување на пратеничките листи

Фокус - 08.11.2016

Поради наплив на барањата за уверенија за неосудуваност од кандидати за пратеници, судот наместо како досега за три дена, ќе издава уверенија од во рок од пет до седум дена, соопштија денеска од судот.

ЛП не може да ги добие потврдите за неосудуваност

Точка - 08.11.2016

Либералната партија не моеж да ги добие потврдите за неосудуваност за кандидатите за пратеници, со што и се попречува учеството на оваа партија, на претстојните предвремени,парламентарни избори, закажани за 11 декември.

ЛП бара од ДИК да интервенира во Кривичниот суд за издавање на потврди за неосудуваност…

Локално - 08.11.2016

Откако сме усмено известени од судот дека издавањето потврди за неосудуваност за кандидатите за пратеници од Либералната партија нема да биде во можност да биде завршено во законски потребните рокови, Либералната партија се обрати до Државната ...

ЛП до ДИК: „Државата да не ни го попречува учеството на изборите

Репортер - 08.11.2016

Соопштение на ЛП: Откако сме усмено известени од судот дека издавањето потврди за неосудуваност за кандидатите за пратеници од Либералната партија нема да биде во можност да биде завршено во законски потребните рокови, Либералната партија се обрати ...

ЛП до ДИК: Државата да не ни го попречува учеството на изборите

Стандард - 08.11.2016

„Во текот на денешниот ден наидуваме на проблем во издавањето на потврдите за неосудуваност на кандидатите за пратеници од Либералната партија. Конкретно, при доставата на документите, усмено сме известени дека надлежниот суд Скопје 1 Скопје ...

Либерална партија до ДИК: Судот ни прави проблем со уверенијата за неосудуваност

Бриф - 08.11.2016

Либералната партија денеска наишла на проблем во судот со издавањето на потврдите за неосудуваност на нивните кандидати за пратеници, информираат од партијата. Оттаму велат дека при доставувањето на документите во Основниот суд Скопје 1, им било ...

Либерална партија до ДИК: Судот ни прави проблем со уверенијата за неосудуваност

Мета - 08.11.2016

Либералната партија денеска наишла на проблем во судот со издавањето на потврдите за неосудуваност на нивните кандидати за пратеници, информираат од партијата. Оттаму велат дека при доставувањето на документите во Основниот суд Скопје 1, им било ...

ЛП до ДИК: „Државата да не ни го попречува учеството на изборите – избрани сте од четири партии, но одговарате пред ...

Либертас - 08.11.2016

Соопштение на ЛП: Откако сме усмено известени од судот дека издавањето потврди за неосудуваност за кандидатите за пратеници од Либералната партија нема да биде во можност да биде завршено во законски потребните рокови, Либералната партија се обрати ...