TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олмерт: Иран скапо ќе плати ако не ја прекине нуклеарната програма

А1 - 12.11.2006

Меѓународната заедница треба да му стави јасно до знаење на Иран дека скапо ќе плати ако не ја прекине нуклеарната програма, изјави израелскиот премиер Ехуд Олмерт во интервјуто објавено во денешното издание на „Вашингтон Пост“.

Олмерт: Газа нека очекува нови трагедии

Вест - 10.11.2006

ЕРУСАЛИМ, 10 ноември (АП) - Израелскиот премиер Ехуд Олмерт вчера изјави дека ракетниот напад на израелската војска во кој загинаа 18 цивили во Појасот Газа бил предизвикан од техничка грешка. Олмерт, кој изјавата ја даде на англиски јазик, изрази жа ЕРУСАЛИМ, 10 ноември (АП) - Израелскиот премиер ...

Истрага за масакрот во Беит Ханун

Време - 10.11.2006

БЛИСКИ ИСТОК Израелските власти изразија жалење поради смртта на 18 палестински цивили, убиени во артилериски напад на израелската армија во Беит Ханун, во областа Газа. Смртта на Палестинците предизвика остри реакции од меѓународната заедница, која го обвини Израел дека во својата офанзива во Газа ...

Десетици илјади Палестинци ги погребаа 18-те убиени цивили

Утрински - 10.11.2006

По ѕидовите низ градот беа излепени слики на починатите, а на некои згради пишуваше: Беит Ханун, нашата крв е жртва за тебе БЕИТ ХАНУН - Десетици илјади жители на Газа вчера се приклучија на масовните погребни процесии за 18-те лица загинати во израелското гранатирање, настан за кој Палестинците ...

Израел уби 18 цивили во бомбардирање на Газа

Вест - 09.11.2006

БЕИТ ХАНОУН, Газа, 9 октомври (Ројтерс) - Во напад од израелски артилериски оган вчера загинаа 18 цивили во град во северна Газа, и ова е најкрвавиот напад во територијата во последните четири години, соопштија палестински владини претставници и свед БЕИТ ХАНОУН, Газа, 9 октомври (Ројтерс) - Во ...

Израелски гранати убија 18 цивили во Газа

Утрински - 09.11.2006

Масакрот може да изврши притисок врз Израел од остатокот на светот за зауздување на офанзивата во Газа БЕИТ ХАНУН - Од гранатите на израелската артилерија вчера беа убиени 18 цивили во северниот дел на Газа во најкрвавиот напад на територијата во последниве четири години, изјавија палестински ...

Гаѓале милитанти, убиле жени и деца

Дневник - 09.11.2006

Тринаесет члена од едно палестинско семејство и уште седум цивили загинаа при жесток напад на израелската артилерија вчера во северниот дел на палестинскиот појас Газа, јави Ројтерс. Најмалку седум деца и четири жени загинале во гранатирањето, кое е најкрвав израелски напад во Газа во изминатите ...

Советот за безбедност на ОН закажа отворено заседание по убиството на Палестинците цивили

Канал5 - 09.11.2006

Советот за безбедност на ОН за денеска закажа отворена седница како одговор на повикот на палестинскиот постојан претставник во светската организација кој побара да биде осудено убиството на 18-те цивили во Беит Ханун. Њујорк, 9 ноември (МИА) - Советот за безбедност на ОН за денеска закажа отворена ...

Прогласена тридневна жалост

Вечер - 09.11.2006

Израелците наводно пукале во цели оддалечени километар од палестинските куќи, но гранатите паднале токму на домовите при што загинале 19 цивили Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера прогласи тридневна жалост за време на која ќе бидат затворени сите училиштата, откако во израелско гранатирање ...

Олмерт разочаран поради палестинските напади

Макфакс - 09.11.2006

Ерусалим Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска изрази разочарување поради истрелувањето на палестинските ракети на југот на Израел, пренесуваат локалните медиуми. „Искрено се надевам дека Палестинците ќе ги почитуваат превземените обврски и ќе престанат со нападите“, рече Олмерт, според кого ...

Израел нема да го нападне Иран

А1 - 08.11.2006

Висок американски функционер изјави дека Израел нема да нанесе удар врз нуклеарните објекти на Иран. „Израел нема да нанесе удар на нуклеарните објекти на Иран, затоа што тоа е проблем што го засега целиот свет“, посочи неименуван американски функционер.

Најмалку 18 жртви во израелски напад во Појасот Газа

А1 - 08.11.2006

Најмалку 18 лица загинаа рано изутрината, во израелски ракетен напад врз една станбена населба во Бејт Ханун во Појасот Газа, јавија светските агенции. Според изјави на очевидци, сите жртви се жени и деца. Палестински извори тврдат, дека во четири градски болници се сместени голем број на повредени ...

Палестинскиот претседател прогласи тридневна жалост

А1 - 08.11.2006

Палестинскиот претседател Махмуд Абас, денеска прогласи тридневна жалост, за време на која ќе бидат затворени сите училиштата, откако во израелско гранатирање на станбени згради во северниот дел на појасот Газа загинаа 19 палестински цивили.

Девојка бомбаш самоубиец

Време - 08.11.2006

БЛИСКИ ИСТОК Осумнаесетгодишна Палестинка вчера се разнела покрај израелски војници, ранувајќи еден од нив. Нападот се случил кај гратчето Беит Ханун, во областа Газа, јави новинската агенција АФП. Мирват Масуд била регрутирана од терористичката група Исламски џихад, кои ја пратиле со експлозив ...

Израелската војска се повлекува од Газа

Вест - 08.11.2006

Газа, 8 номеври - Израелските сили за безбедност вчера се повлекоа од северниот дел на појасот Газа, по една од најголемите операции во ова подрачје, соопшти израелската војска. Газа, 8 номеври - Израелските сили за безбедност вчера се повлекоа од северниот дел на појасот Газа, по една од ...

Окончана најголемата операција на палестинска територија

Утрински - 08.11.2006

БЕИТ ХАНУН - Израелските сили вчера се повлекоа од уништениот северен дел на Газа по најголемата операција на палестинска територија годинава, оставајќи ги жителите да ги погребат загинатите. „Ова е најлошиот напад на кој сме биле сведоци“, изјави Калил Јазџи, 45-годишен полицаец, жител на градот.

Израелски пратеник би ги пратил Палестинците во Бугарија и во Босна

Дневник - 08.11.2006

Израелскиот пратеник Бенјамин Елон би го решил палестинското прашање со селење на Палестинците „во земји како Бугарија или Босна, каде што се добредојдени“, јави МИА. Пратеникот Елон, во интервју за весникот „Хаарец“, предложил да им се дадат по 100.000 евра на сите палестински семејства што би се ...

Израел нема да го нападне Иран

Макфакс - 08.11.2006

Ерусалим Висок американски функционер изјави дека Израел нема да нанесе удар врз нуклеарните објекти на Иран. „Израел нема да нанесе удар на нуклеарните објекти на Иран затоа што тоа е проблем што го засега целиот свет”, посочи неименуван американски функционер.

Палестинците да се преселат на Балканот!

Вечер - 08.11.2006

Според Елон, ако еден милион палестински семејства ја прифатат понудата, со тоа ќе се реши палестинскиот демографски проблем Треба да им се дозволи на Палестинците да се преселат во земји како Бугарија или Босна, каде што се добредојдени, е необичниот предлог за разрешување на палестинското ...

Бејт Ханун: Најмалку 18 жртви и 40 ранети во израелски напад

Макфакс - 08.11.2006

Бејт Ханун Најмалку 18 лица загинаа рано изутрината во израелски ракетен напад врз една станбена населба во Бејт Ханун, во појасот Газа, јавија светските агенции. Според изјави на очевидци, сите жртви се жени и деца. Палестински извори тврдат дека во четири градски болници се сместени голем број на ...

Израелско гранатирањето во Бет Хануна уби 20-тина цивили

Макфакс - 08.11.2006

Газа Израел нареди прекин на гранатирањето на Палестинскиот град Бет Хануна откако во последниот напад загинаа 20 – тина цивили. Поради трагедијата во која страдаа жени и деца, палестинскиот претседател Махмуд Абас прогласи тридневна жалост, а премиерот Исмаил Ханија соопшти дека поради протест е ...

Израел изрази жалење за цивилните жртви во Газа

Макфакс - 08.11.2006

Ерусалим Израел изрази жалење за денешниот артилериски напад врз градот Бејт Ханоун, при што загинаа 18 палестински цивили, јавуваат агенциите. „Премиерот Ехуд Олмерт и министерот за одбрана Амир Перец изразуваат жалење поради смртта на цивилите во Бејт Ханоун“, се вели во денешното соопштение на ...

Израелската армија стрелаше врз куќа на палестинска пратеничка

А1 - 07.11.2006

Една жена загина а повеќемина се повредени, кога израелски тенк утрово истрела две гранати врз куќата на палестинската пратеничка Џамаила Шанти, која пред неколку дена организираше жив штит околу џамијата во градот, со цел да ги заштити палестинските борци што се криеја во верскиот објект.

Саудиска Арабија бара мировна конференција за Блискиот Исток

Канал5 - 07.11.2006

Саудиска Арабија повика на организирање меѓународна конференција за заживување на израелско-палестински мировен процес. Ријад, 7 ноември (МИА) - Саудиска Арабија повика на организирање меѓународна конференција за заживување на израелско-палестински мировен процес.

Израелската војска се повлекува од Појасот Газа

Макфакс - 07.11.2006

Газа Израелските сили за безбедност денеска се повлекоа од северниот дел на појасот Газа, по една од најголемите операции во ова подрачје, соопшти израелската војска. “Војниците го напуштија градот Бејт Ханун“, изјави неименуван претставник на војската, и додаде дека е во тек повлекување.

Палестинците за - Израел против мировна конференција

Макфакс - 07.11.2006

Ерусалим Палестинските власти позитивно се изјаснија за европската иницијатива за организирање на мировна конференција за Блискиот Исток, додека Израел тоа категорично го одбива. “Ја поздравуваме идејата за организирање на меѓународна мировна конференција за Блискиот исток“, изјави портпаролот на ...

Олмерт против голема офанзива

Макфакс - 07.11.2006

Ерусалим Израелскиот премиер Ехуд Олмерт се противи на воена офанзива од големи размери во појасот Газа со цел да се спречи палестинското ракетирање. “Има многу предлози за оневозможување на нападите со ракети, но мораме да сфатиме дека не станува збор за војна која носи брзо решение“, рече Олмерт, ...

Израелската војска ликвидираше двајца Палестинци

Макфакс - 07.11.2006

Ерусалим: Израелската војска утринава ликвидираше двајца Палестинци во регионот на градот Џенин, од кои едниот бил локален командант на борците на Западниот брег, јавија светските медиуми. „Убиството на Абдел Рацек Бакер нема да остане неказнето“, изјави 22 годишен водач на групата бунтовници во ...

Израелски воздушен напад во Појасот Газа

А1 - 06.11.2006

Палестинско момче денеска загина и седум други лица се повредени во израелски воздушен напад во северниот дел од Појасот Газа. Во нападот загинало едно 17-годишно момче откако израелски воени авиони испукале проектил врз градот Беит Лахија, соопштија болнички извори.

Русија го повика Израел да ја запре офанзивата во Газа

Макфакс - 06.11.2006

Москва Русија го повика Израел да ги запре офанзивните дејства во појасот Газа, изразувајќи загриженост што тие продолжуваат во моменти кога пристигнуваат вести за формирање нова палестинска Влада. „Во тој контекст, уште повознемирувачки е продолжувањето на операцијата во палестинските територии и ...