TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осми Марш на толеранција – „Омразата е слабост“

Нова ТВ - 13.11.2016

Под слоганот „Омразата е слабост“, денеска се одржа осмиот Марш на толеранција во Скопје, овој пат посветен на борбата против говорот на омраза и делата од омраза. Повеќе активисти и граѓани кои присуствуваа на маршот, кој помина во мирна атмосфера, ...

Марш на толеранцијата – „не за говорот на омраза“ во предизборни кампањи

ТВ21 - 13.11.2016

Во секој предизборен процес постојано се употребува говорот на омраза, со што се поттикнуваат инциденти, вели Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет за човекови права, која го предводеше маршот „Омразата е слабост“ организиран од претставниците на ...

Марш на толеранцијата-„ Омразата е слабост“

24 Вести - 13.11.2016

Говорот на омраза зачестува во предизборниот период, а ранливите групи се искористуваат за дневно политички судири – велат граѓанските активисти. Под слоганот Омразата е слабост тие порачаа дека говорот на омраза не завршува на зборови туку ...

Видео: Јавните личности против говорот на омраза

Нова ТВ - 13.11.2016

Што е говор на омраза? Од каде потекнува и кого засега? Кој е жртва, а кој е сторител? Како да го искорениме? Кој е одговорен, а кој треба да одговара? Дваесет истакнати јавни личности дадоа одговори на овие прашања и како дел од кампањата на ...

Хелсиншкиот комитет го одржа осмиот марш на толеранција

Телма - 13.11.2016

Под мотото „Омразата е слабост“, Хелсиншкиот комитет денес го одржа осмиот по ред Марш на толеранција. Mаршoт кој годинава се организира порано од вообичаеното, беше посветен на говорот на омраза против ранливите групи и поединци чии права се ...

(ВИДЕО) Со марш против омразата

еМагазин - 13.11.2016

Во Скопје денеска се одржа осмиот Марш на толеранцијата. Граѓански активисти од различни здруженија ги повикаа МВР, Јавното обвинителство и судовите да преземат итни и неодложни мерки за гонење и санкција на говорот на омразата.

Марш на толеранцијата во Скопје

Сител - 13.11.2016

Под слоганот “Омразата е слабост”, Хелсиншкиот комитет за човекови права, со поддршка на ЛГБТ центарот и останатите здруженија од Платформата против говор на омраза, го организираа Осмиот марш на толеранцијата.

Марш на толеранцијата: Омразата е слабост

МКД - 13.11.2016

Со слоганот „Омразата е слабост", активисти од повеќе невладини организации денес маршираа низ центарот на Скопје, одбележувајќи го Меѓународниот ден на толеранцијата 16 Ноември. Маршот почна од Музеј на град Скопје, низ улица Македонија и заврши ...

Говорот на омраза зачестува во предизборието, ранливите групи изложени на напади

Позитив.мк - 13.11.2016

Денеска се одржа осмиот Марш на Толеранцијата во Скопје. Граѓанските активисти маршираа од музејот на Град Скопје до платото пред Штуловиот Универзитет со слоганот „Омразата е слабост“. Активистите ги повикаа МВР, Јавните обвинители и судовите да ...

Со порака „Омразата е слабост“, се одржа осмиот марш на толеранција

Сакам да кажам - 13.11.2016

Со слоганот „Омразата е слабост“, активисти од повеќе невладини организации денес маршираа низ центарот на Скопје, одбележувајќи го Меѓународниот ден на толеранцијата 16 Ноември. Маршот почна од Музеј на град Скопје, низ улица Македонија и заврши ...

[Видео] Активисти, новинари, актери, политичари, директори, поети: Омразата е слабост

Радио МОФ - 13.11.2016

Што е говор на омраза? Од каде потекнува и кого засега? Кој е жртва, а кој е сторител? Како да го искорениме? Кој е одговорен, а кој треба да одговара? Дваесет истакнати и прекрасни индивидуи, сите посебни на свој начин, дадоа одговори на овие и ...

Марш на толеранцијата-„ Омразата е слабост“

Локално - 13.11.2016

Говорот на омраза зачестува во предизборниот период, а ранливите групи се искористуваат за дневно политички судири – велат граѓанските активисти. Под слоганот Омразата е слабост тие порачаа дека говорот на омраза не завршува на зборови туку ...

Утре во Скопје ќе се одржи Марш на толеранцијата

+инфо - 12.11.2016

Годинешниот Марш на толеранција е посветен на борбата против говорот на омраза и почитувањето и толеранцијата на различностите. По повод Меѓународниот ден на толеранцијата (16 ноември), Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија ...

Утре Марш на толеранција – „Омразата е слабост“

Стандард - 12.11.2016

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата, кој се одбележува на 16. ноември, Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија го организира осмиот Марш на толеранција, кој ќе се одржи утре, 13-ти ноември со почеток од 12 часот.

Марш на толеранција во недела во Скопје

Нова ТВ - 12.11.2016

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата (16 ноември), Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија го организира осмиот Марш на толеранција, кој ќе се одржи на 13ти ноември (недела) со почеток од 12 часот.

Во 12ч. Марш на толеранција – „Омразата е слабост“

Либертас - 13.11.2016

Во недела (13 ноември) во 12 часот од Музејот на Град Скопје ќе започне Маршот на толеранција – „Омразата е слабост“ во организација на Хелсиншкиот комитет во Скопје. Ви ја пренесуваме официјалната најава за настанот објавена на Фејсбук: Политичката ...

Утре во 12 часот во Скопје ќе се одржи Марш на толеранцијата

Фокус - 12.11.2016

Утре во 12 часот, во Скопје ќе се одржи осмиот Марш на толеранција организиран од Хелсиншкиот комитет за човекови права по повод Меѓународниот ден на толеранцијата (16 ноември). Годинешниот Марш на толеранција е посветен на борбата против говорот на ...

Во 12ч. Марш на толеранција – „Омразата е слабост“

Репортер - 13.11.2016

Во недела (13 ноември) во 12 часот од Музејот на Град Скопје ќе започне Маршот на толеранција – „Омразата е слабост“ во организација на Хелсиншкиот комитет во Скопје. Ви ја пренесуваме официјалната најава за настанот објавена на Фејсбук: Политичката ...

Марш на толеранцијата против говорот на омраза

Макфакс - 13.11.2016

По повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември, Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија го организира осмиот Марш на толеранција кој се одржува денеска. Годинешниот Марш на толеранција е посветен на борбата против ...

Се одржа осмиот Марш на толеранција под мотото „Омразата е слабост“

Мета - 13.11.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември денеска го организираше осмиот Марш на толеранција кој се одржува денеска.

Се одржа осмиот Марш на толеранција под мотото „Омразата е слабост“

+инфо - 13.11.2016

Годинешниот Марш на толеранција, чија рута беше од Музеј на град Скопје, улица Македонија и Универзитетот на ЈИЕ. Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември денеска го ...

Одржан „Маршот на толеранцијата“

Стандард - 13.11.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија денеска го организираше осмиот Марш на толеранција по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември, пренесе Мета . Годинешниот Марш на толеранција, чија рута беше од Музеј на град ...

Се одржа осмиот Марш на толеранција под мотото „Омразата е слабост“

Либертас - 13.11.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември денеска го организираше осмиот Марш на толеранција кој се одржува денеска.

Се одржа осмиот Марш на толеранцијата

Фокус - 13.11.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права , по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември, денеска го организираше осмиот Марш на толеранцијата. Со слоганот „Омразата е слабост“, активисти од повеќе невладини организации денес маршираа низ ...

(ВИДЕО) Се одржа осмиот Марш на толеранција под мотото „Омразата е слабост“

Локално - 13.11.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември, денеска го организираше осмиот Марш на толеранција. Годинешниот марш, чија рута беше од Музеј на град Скопје, по улица Македонија ...

По скопските улици се маршираше против говорот на омраза

Радио МОФ - 13.11.2016

Со рута од Музеј на Град Скопје, улица „Македонија“, па до Универзитетот на ЈИЕ (Стоковна куќа „Мост“), денеска се одржа осмиот Марш на толеранцијата, со кој беше промовирана и кампањата „ Омразата е слабост “.

(ВИДЕО) Се одржа осмиот Марш на толеранција под мотото „Омразата е слабост“

Репортер - 13.11.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, по повод Меѓународниот ден на толеранцијата, 16 ноември денеска го организираше осмиот Марш на толеранција кој се одржува денеска.