TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градскиот совет ќе расправа за поплавите во Рашче

Дневник - 25.04.2010

На барање од опозициските партии во Советот на Град Скопје, утре е закажана вонредна седница со една точка на дневен ред, информација за настанатата поплава поради излевањето на реката Вардар во ...

Тадиќ: Да се казнат одговорните за поплавите во Србија

eReporter - 25.04.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ побара денеска да бидат казнети сите оние кои допринеле поплавите да остават толку големи последици во Србија.

Тадиќ: Казни за одговорните за поплавите

Макфакс - 25.04.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ побара да се казнат сите кои допринеле за големите последици од поплавите во Србија.

Македонија - Паника потече покрај реките

Време - 24.04.2010

Валентина Стојанчевска Нивото на реката Вардар се намалува, но, сепак, стравот кај граѓаните чиишто дворови и ниви се полни со вода се уште останува бидејќи за наредните три дена се најавуваат нови ...

Македонија - Загадените води со фекалии понираат кон изворот Рашче

Вест - 24.04.2010

Подземните води од атарот на тетовското село Раотинце, по постапното повлекување на Вардар во неговото корито, вчера и денес му се закануваат најдиректно на изворот Рашче, од кој се снабдува Скопје, ...

Поплавите го раздвижија земјиштето

Утрински - 24.04.2010

ТЕТОВО - Во тетовското село Раотинце, кое седум дена води битка со надојдените води што ги поплавија нивните куќи, визби и плевни, земјиштето се раздвижи и почна да пропаѓа.

Изворот Рашче е безбеден

Утрински - 24.04.2010

Изворот Рашче е безбеден и нема опасност од загадување на чистата вода за Скопје. Според тврдењата на стручњаците, покачувањето на нивото на Вардар во околните села не претставува никаква опасност за ...

Водостојот се намалува

Н.Македонија - 24.04.2010

Водостојот на реките во општината Јегуновце, како и во Скопско, се намалува, а водата се повлекува и од поплавените површини, информира Центарот за управување со кризи „Нивото на реката Вардар во ...

Барем има вода за пиење

Н.Македонија - 24.04.2010

Една недела од првата поплава во Тетовско, жителите на поплавените полошки села сé уште се соочуваат со проблемите предизвикани од надојдената вода, иако состојбата се стабилизира Откако надлежните ...

ЦУК: Се стабилизира водостојот на сите водотоци во земјава

Алфа - 24.04.2010

Со престанувањето на врнежите во последните два дена се забележува опаѓање на водостоите на сите водотеци во земјата, соопшти денеска Центарот за управување со кризи.

Се стабилизира водостојот на водотеците

Форум - 24.04.2010

Со престанувањето на врнежите во последните два дена се забележува опаѓање на водостоите на сите водотеци во земјата, соопшти Центарот за управување со кризи Водостојот на Вардар во селата Радиовце и ...

ЦУК: Се стабилизира водостојот на сите водотоци во земјава

Алсат-М - 24.04.2010

Петровец најголема опасност од излевање постои од одводниот канал во близина на мостот кај село Ржаничино, се до пумпите кај село Таор.

СДСМ: За партиски интереси ВМРО-ДПМНЕ го блокира решавањето на проблемите

Форум - 24.04.2010

СДСМ во сабота јавно ја повика градската власт предводена од ВМРО-ДПНЕ веднаш да свика вонредна седница на Советот на Скопје најдоцна до недела, како и владата да почне да ги решава проблемите со ...

Штетите од поплавите големи - нема кој да ги надомести

Алфа - 24.04.2010

Оштетени домови, добиточни штали, покуќнина. И родот од кој живеат мештаните е речиси целосно уништен. Но жителите на поплавените полошки села, по се изгледа и овој пат нема да добијат обештетување.

ЦУК: Се стабилизира водостојот на сите водотоци во земјава

Сител - 24.04.2010

Со престанувањето на врнежите во последните два дена се забележува опаѓање на водостоите на сите водотеци во земјата, соопшти денеска Центарот за управување со кризи.

Се стабилизира водостојот во земјава

Кирилица - 24.04.2010

Центарот за управување со кризи, соопштува дека со престанувањето на врнежите во последните два дена се забележува опаѓање на водостоите на сите водотеци во земјата Како што се истакнува во ...

Опаѓа нивото на водотеците во земјата

eReporter - 24.04.2010

Водостоите на сите водотеци во земјата бележат опаѓање, поради престанувањето на врнежите во последните два дена, соопшти денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК).

ЦУК: Водостојот на реките е во постојано намалување

Нетпрес - 24.04.2010

По прекинот на дождовите, во последниве два дена се бележи опаѓање на водостоите на сите реки во Македонија, велат од Центарот за управување со кризи.

СДСМ: Граѓаните ги чувствуваат последиците од политиката на Груевски

eReporter - 24.04.2010

Изјава, СДСМ Александар Наумоски, член на советот на Град Скопје Скопје, 24.04.2010 година Почитувани, Веќе подолг временски период граѓаните на Република Македонија ги чувствуваат последиците од ...

ЦУК:Опаѓаат водостоите на реките

Макфакс - 24.04.2010

Регистрирано е опаѓање на водостоите на сите водотеци во земјата, соопштуваат од Центарот за управување со кризи(ЦУК). Водостојот на реката Вардар во селата Радиовце и Јегуновце, како и на реката ...

Трајановски: Водата од Рашче е чиста за пиење!

Макфакс - 24.04.2010

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски изјави дека водата за пиење во изворот Рашче е чиста и секој ден таа се испитува хемиски и бактериолошки.

ЦУК: Нивото на Вардар во Јегуновце намалено

А1 - 23.04.2010

Нивото на реката Вардар во Јегуновце е намалено за 23 сантиметри во однос на вчерашниот ден, а во благо опаѓање се и сите реки кои гравитираат во тоа подрачје.

Македонија - Вардар му се заканува на Велес

Време - 23.04.2010

Валентина Стојанчевска Вардар продолжува да дивее и откако поплави неколку тетовски села, вчера надојдените води се излеаја во Велес и го поплавија градскиот кеј, а под вода се шеталиштето и клупите ...

Водата за пиење бактериолошки неисправна

Утрински - 23.04.2010

„Од добиените анализи во Центарот за јавно здравје во Тетово, констатирано е дека водата за пиење во селата Копанце, Раотинце и во Јанчиште не е за употреба.

Раотинце во паника

Утрински - 23.04.2010

ТЕТОВО - Ситуацијата со поплавите во Раотинце станува критична. Жителите од ова долнополошко село веќе седум дена се во паника. Секој ден, од час во час, водостојот на реката Вардар расте.

Нивото на Вардар во тетовско намалено за 10 сантиметри

Алфа - 23.04.2010

Нивото на Вардар според жителите на Раотинце утрово е намалено за 10 сантиметри. Втор ден водата се повлекува од поплавените објекти и ниви во тетовско.

Јегуновце - нивото на Вардар намалено за 23 сантиметри

Шпиц - 23.04.2010

Нивото на реката Вардар во Јегуновце е намалено за 23 сантиметри во однос на вчерашниот ден, а во благо опаѓање се и сите реки кои гравитираат во тоа подрачје.

Венеција во село Раотинце

Н.Македонија - 23.04.2010

Нивото на водата во трите полошки села го диктира и начинот на живот. Како во Венеција, вели месното население Животот во поплавените тетовски села целосно е подреден на количеството вода навлезено ...

Вардар поплави кај Рашче

Шпиц - 23.04.2010

Излевањето на реката Вардар во селата Радуша и Рашче не ја загрозува безбедноста на водата за пиење за Скопје. Од ЈП „Водовод и канализација“ велат дека ја контролираат состојбата и тврдат дека нема ...

Вардар се намалува, но водата со месеци ќе се враќа во корито

Алфа - 23.04.2010

Се намалува нивото на Вардар во поплавените полошки села, но не и маката на мештаните.Велат ќе треба да поминат месеци, додека излеаните води да се повлечат назад во коритото.

Вардар се враќа во своето корито

Дневник - 23.04.2010

Сончевото време за повеќе од 10 сантиметри го намали водостојот на Вардар во поплавените села во Тетовско. - Во тек е увидот на штетите, кој го врши комисија.

Нивото на Вардар во тетовско намалено за 10 сантиметри

Кирилица - 23.04.2010

Нивото на Вардар според жителите на Раотинце утрово е намалено за 10 сантиметри Втор ден водата се повлекува од поплавените објекти и ниви во тетовско.

ЦУК: Нивото на Вардар во Јегуновце намалено за 23 сантиметри

Сител - 23.04.2010

Нивото на реката Вардар во Јегуновце е намалено за 23 сантиметри во однос на вчерашниот ден, а во благо опаѓање се и сите реки кои гравитираат во тоа подрачје.

Нивото на Вардар се намалува

МРТ - 23.04.2010

Врз основа на добиените информации од Центарот за управување со кризи, водостојот на реката Вардар во селата Раотинце, Копанце и Туденце, според утринското мерење е намален за 10 сантиметри.

Поплавени куќи, кревети на маси, уништени насади...

Вечер - 23.04.2010

Во Тетовско се поплавени повеќе од 130 куќи во Раотинце, Копанце и Туденце и околу 400 хектари обработлива земја. Непрооден е и патот од Сиричино кон Туденце.

Поплави во Раотинце општина Јегуновце

Канал 77 - 23.04.2010

Реката Вардар утрово се излеа од своето корито во атарите на селата Раотинце и Туденце . При тоа поплавени се 5 куќи и над 200 хектари обработливо земјиште во Раотице информираше претседателот на ...

Нови поплави во тетовско

Канал 77 - 23.04.2010

Катастрофални штети од новото излевање на Вардар во општина Јегуновце. Поплавени се над 130 куќи и други објекти и околу 300 хектари земјоделски површини во Раотинце, Туденце и Копанце или околу 3 ...

Бессона ноќ во поплавените села Раотинце, Туденце и Копанце . Вардар продолжува да расте

Канал 77 - 23.04.2010

Иако дождот престана од вчера напладне, нивото на реката Вардар и денеска продолжи да се зголемува со што состојбата во поплавените села Раотинце, Туденци и Копанце уште повеќе се влоши.

Поплави во сeверна Албанија

Канал 77 - 23.04.2010

Поплавени се десетици куќи во околината на Скадар,а целосно е отсечено селото Обот, јавуваат од тамошниот кризен штаб. По испуштањето на водата од акумулациите на хидроцентралите во каскадата на ...

Намалено нивото на Вардар и Треска

eReporter - 23.04.2010

Нивото на реката Вардар во Јегуновце, кое деновиве се соочува со поплави, е намалено за 23 сантиметри во однос на вчерашниот ден.

ЦУК: Нивото на реките се намалува

Нетпрес - 23.04.2010

Водостојот на реките во општина Јегуновце,како и во Скопско се намалува, а водат се повлекува и од поплавените површина, информира Центарот за управување со кризи.

Опаѓа нивото на реките,состојбата се стабилизира

Макфакс - 23.04.2010

Според последното соопштение од Регионалниот центар за управување со кризи во Тетово, сите реки кои гравитираат на подрачјето на општина Јегуновце,се во благо опаѓање.

Излеаните води од Вардар се повлекуваат во речното корито

Inpress - 23.04.2010

Скопје, 23. април (ИНПРЕС) Сите реки кои гравитираат на подрачјето во општина Јегуновце се во благо опаѓање, информираат од Регионалниот центар за уравување со кризи во Тетово.

Вардар се излеа кај Рашче, изворот не е загрозен

А1 - 22.04.2010

Надојдените води на реката Вардар во изминатото деноноќие се излеаја во атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково.

Нивото на Вардар во тетовско се намалува

А1 - 22.04.2010

До сокачето во Чаковско мало, но не понатаму. Семејството на Раско Смиљановски од Раотинце остана заглавено во неговата куќа. Целата околина е поплавена.

Вардар се излеа и во скопско

А1 - 22.04.2010

Шишиња, гранки и ѓубре денеска пливаат по Вардар. Нивото ја достигна критичната точка 2 метри и 80 сантиметри. Кејот на реката во центарот на градот не им дозволува на водите да се излеат.

Вардар и натаму поплавува во Тетовско

Бизнис24 - 22.04.2010

Нивото на Вардар во Полог не опаѓа и покрај тоа што од завчера напладне нема врнежи од дожд. Во најзагрозеното село Раотинце, жителите интервенирале со 30 моторни пумпи, со кои ја испумпувале водата ...

Македонија - Јегуновце само се бори со поплавите

Време - 22.04.2010

Валентина Стојанчевска Надојдените води на реката Вардар им го одзема сонот на жителите на поплавените села во општина Јегуновце, кои по цели ноќи се обидуваат да ги запрат водите што навлегуваат во ...

Водата за пиење во селата Копанце, Раотинце и Јанчиште не е за употреба

Р.С.Европа - 22.04.2010

Центарот за управување со кризи денеска потврди дека водата во селата во тетовскиот регион, каде настанаа поплави по излевањето на реката Вардар, не е за пиење.

Вардар и натаму поплавува

Утрински - 22.04.2010

ТЕТОВО - Вардар и натаму поплавува во Тетовско. Наместо да се смири, состојбата со поплавите во Долни Полог наместо да се смири, уште повеќе се компликува.

Вардар се излеа Кај Рашче

Телма - 22.04.2010

Надојдените води на реката Вардар во изминатото деноноќие се излеаја во атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково.

Вардар се излеа кај Рашче, изворот не е загрозен

Алфа - 22.04.2010

Надојдените води на реката Вардар во изминатото деноноќие се излеаја во атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково.

Вардар се излеа кај Рашче, изворот не е загрозен

Шпиц - 22.04.2010

Надојдените води на Вардар во изминатото деноноќие се излеаја во атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково.

Вардар и натаму поплавува

Шпиц - 22.04.2010

Вардар и натаму поплавува во Тетовско Во Тетовско, Вардар се уште излеан од коритото. Поплавени се повеќе од 130 куќи во Раотинце, Копанце и Туденце и околу 400 хектари обработлива земја.

Нема врнежи, има поплави во Тетовско

Н.Македонија - 22.04.2010

Нивото на Вардар во Полог не опаѓа и покрај тоа што од вчера напладне нема дожд. Жителите вината за поплавите ја гледаат во ЕЛЕМ, кои негираат секаква вклученост Престанаа интензивните врнежи од ...

Во Тетовско водата бактериолошки неисправна

Шпиц - 22.04.2010

Излевањето на реката Вардар е последица на зголемениот доток на вода од неговите притоки Пена, Поројска Река, Непроштенска и Боговињска Река, предизвикано од интензивните врнежи од дожд и топењето на ...

Водостојот на Вардар во тетовско се намалува

Алфа - 22.04.2010

Водостојот на Вардар се намалува, а излеаните води се повлекуваат од поплавените дворови и обработливите површини. Сончевото време изминативе два дена допринесува да се намали нивото на реката.

Во полавените села во Тетовско бактериолошки неисправна водата за пиење

Алфа - 22.04.2010

Излевањето на реката Вардар е последица на зголемениот доток на вода од неговите притоки Пена, Поројска Река, Непроштенска и Боговињска Река, предизвикано од интензивните врнежи од дожд и топењето на ...

Се намалува водостојот на Вардар во Тетовско

Шпиц - 22.04.2010

Водостојот на Вардар се намалува, а излеаните води се повлекуваат од поплавените дворови и обработливите површини. Сончевото време изминативе два дена допринесува да се намали нивото на реката.

Минимални шанси за загадување на Рашче

Алфа - 22.04.2010

Поплавите и излевањата во тетовско можат да ја загадат водата за пиење и во Скопје – предупредуваат експертите. Сепак, велат - за такво нешто шансите се минимални.

Нивото на реката намалено, но неизвесност од поплави се уште има

Алфа - 22.04.2010

Иако нивото на Вардар денеска е намалено, во полошките села и натаму се живее во незивесност од нови поплави. Мештаните апелираат до надлежните, во поплавените домови екипите на ЗЗЗ да извршат ...

Тетовци се крстат во убавото време

Дневник - 22.04.2010

Откако поплави три села во Тетовско, Вардар трет ден ги остава без сон нивните жители. Водата е уште во нивните домови и дворови.

Вардар се уште пустоши низ Тетовоско

Канал5 - 22.04.2010

Вардар се уште е излеан од коритото. И ноќеска жителите со моторни пумпи ја испумпувале водата од објектите. Поплавени се повеќе од 130 куќи во Раотинце, Копанце и Туденце и околу 400 хектари ...

Вардар се излеа кај Рашче, изворот не е загрозен

Кирилица - 22.04.2010

Надојдените води на реката Вардар во изминатото деноноќие се излеаја во атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково Кај пругата над селото Рашче поплавен е стадионот, како и ...

Јегуновце под вода

МРТ - 22.04.2010

Неколку села во Општина Јегуновце се целосно под вода, а најдраматична е состојбата во селата Раотинце, Копанце и Туденце.

Вардар излеан во тетовско - поплавени три села

МРТ - 22.04.2010

Излеаниот Вардар во атарот на селата Туденце, Копанце и Раотинце поплави повеќе куќи, а под вода се и големи површини на плодно земјиште.

Вардар и натаму поплавува во Тетовско

МРТ - 22.04.2010

Вардар во изминатото деноноќие повторно се излеа во реонот на селата Раотинце, Туденце и дел од Копанце во општина Јегуновце.

Вардар се излеа кај Рашче, изворот не е загрозен

Сител - 22.04.2010

Надојдените води на реката Вардар во изминатото деноноќие се излеаја во атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково.

Во тетовско загадена водата за пиење

Канал5 - 22.04.2010

Водата во поплавените села Копанце, Раотинце и Јанчиште не е за пиење. Од центарот за управување со кризи потврдуваат дека водата е бактериолошки неисправна и оти се преземаат сите мерки за хлорирање.

Во поплавените села во Тетовско бактериолошки неисправна водата за пиење

Сител - 22.04.2010

Излевањето на реката Вардар е последица на зголемениот доток на вода од неговите притоки Пена, Поројска Река, Непроштенска и Боговињска Река, предизвикано од интензивните врнежи од дожд и топењето на ...

Водостојот на Вардар во тетовско се намалува

Кирилица - 22.04.2010

Излеаните води се повлекуваат од поплавените дворови и обработливите површини во тетовскиот регион Сончевото време изминативе два дена допринесува да се намали нивото на реката.

Вардар се излеа во Велес

Канал5 - 22.04.2010

Поплавено е шеталиштето покрај реката по нагло зголемување на нивото на Вардар во попладневните часови. За само два часа нивото на Вардар е зголемено за 30-тина сантиметри и продолжува да расте.

Водостојот на Вардар во тетовско се намалува

Сител - 22.04.2010

Водостојот на Вардар се намалува, а излеаните води се повлекуваат од поплавените дворови и обработливите површини. Сончевото време изминативе два дена допринесува да се намали нивото на реката.

Вардар се излеа и кај Рашче, изворот не е загрозен

Вечер - 22.04.2010

Надојдените води на реката Вардар се излеаја на повеќе места по своето течение. Вчера меѓу најзагрозените беа атарите на селата Рашче, Радуша, Долно Лисиче и Зелениково.

Поплави во скопско и западна Македонија

eReporter - 22.04.2010

Вардар се излеа и поплави и во скопскиот регион и тоа обработливи површини во атарот на Долно Лисиче, како и на територијата на општина Гази Баба, од каде водата сепак почнала да се повлекува.

И покрај поплавите водатa од Рашче безбедна за пиење

Нетпрес - 22.04.2010

Изворот за вода за пиење за Скопје во селото Рашче нема опасност да биде загаден и покрај поплавите кои го зафатија селото,велат од Центарот за управување со кризи.

Водата во Јегуновце не е за пиење

eReporter - 22.04.2010

Водата за пиење во селата Копанце, Раотинце и Јанчиште бактериолошки не се исправни и не се за употреба, соопшти ЦУК. Поради поплавите во регионот на селата покрај реката Вардар во општина Јегуновце ...

Нивото на Вардар се намалува

Макфакс - 22.04.2010

Врз основа на добиените информации од Центарот за управување со кризи, водостојот на реката Вардар во селата Раотинце, Копанце и Туденце, според утринското мерење е намален за 10 сантиметри.

Водата во поплавените тетовски села не е исправна за пиење

Inpress - 22.04.2010

Тетово, 22. април (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи денеска на прес - конференција соопштија дека по извршениот санитарно-хигиенски увид на населените места и лабораториското испитување на ...

Во Тетовско поплавени над 300 куќи

Inpress - 22.04.2010

Тетово, 22. април (ИНПРЕС) Водостојот на реката Вардар е за 5 до 6 сантиметри помал, два дена нема врнежи од дожд, но се уште има вода низ дворовите и земјоделското земјиште.

Поплави во сeверна Албанија

А1 - 21.04.2010

Поплавени се десетици куќи во околината на Скадар,а целосно е отсечено селото Обот, јавуваат од тамошниот кризен штаб. По испуштањето на водата од акумулациите на хидроцентралите во каскадата на ...

Вардар и натаму поплавува во тетовско

А1 - 21.04.2010

Непреспиена ноќ исполнета со страв од надојдените води на реката Вардар, имаа жителите на поплавените села од општина Јегуновце.

Вардар и натаму поплавува во Тетовско

Р.С.Европа - 21.04.2010

Нивото на Вардар во Полог не опаѓа и покрај тоа што од вчера напладне нема врнежи од дожд, јавува агенцијата МИА. Жителите на поплавените тетовски села Раотинце, Копанце и Туденце во текот на ...

Поплавени неколку тетовски села

Р.С.Европа - 21.04.2010

Поради излевањето на реката Вардар неколку села во тетовско се под вода. Жителите се жалат дека претрпеле огромни штети, бидејќи е уништето се што имале засадено на нивите, но земјоделските производи ...

Нови поплави во Тетовско

Телма - 21.04.2010

Нивото на Вардар во Полог не опаѓа и покрај тоа што од вчера напладне нема врнежи од дожд. Жителите на поплавените тетовски села Раотинце, Копанце и Туденце во текот на изминатата ноќ се обидуваа да ...

Вардар се излеа и во Скопје

Телма - 21.04.2010

Вардар денеска се излеа и во скопската населба Влае, во непосредна близина на мостот Обединети нации. Постарите жители на Скопје велат дека Вардар вака не бил надојден повеќе од триесет години. ...

Поплави во сeверна Албанија

Алфа - 21.04.2010

Поплавени се десетици куќи во околината на Скадар,а целосно е отсечено селото Обот, јавуваат од тамошниот кризен штаб. По испуштањето на водата од акумулациите на хидроцентралите во каскадата на ...

Нови поплави во Тетовско

Н.Македонија - 21.04.2010

Неколку стотици хектари обработливо земјиште и голем број куќи од Раотинце, Сиричино, Туденце и од Копанце се најдоа под вода поради новите поплави во Тетовско.

Над 130 објекти поплавени во општината Јегуновце

Форум - 21.04.2010

Над 130 објекти и 250 хектари обработливо и засеано земјиште поплавени се во селата Раотинце, Копанце и Туденце, каде што деновиве се излеа реката Вардар Како што јави дописникот на Макфакс , нивото ...

Вардар излеан во тетовско - поплавени три села

Алфа - 21.04.2010

Излеаниот Вардар во атарот на селата Туденце, Копанце и Раотинце поплави повеќе куќи, а под вода се и големи површини на плодно земјиште.

Вардар повторно надојден во Велес

Форум - 21.04.2010

Во последните 24 часа нивото на реката се зголеми за 30 центиметри, констарираа службениците на Дирекцијата за заштита и спасување по редовната контрола која ја направија денеска во Веле и велешко од ...

Жителите на поплавените села обвинуваат

Алсат-М - 21.04.2010

Веќе неколку дена жителите на Рашче неможат да го користат главниот пат кон селото поради излевањето на реката Вардар во овој регион.

Дел од селото Рашче поплавено од Вардар

Алфа - 21.04.2010

Вардар се излеа и во скопското село Рашче. Изворите за водата за пиење засега се безбедни, водата од Вардар не стигнала до нив.

Нови поплави ги оставија жителите на полошко без сон

Алфа - 21.04.2010

Наместо мирен сон, семејството Миловски од Раотинце, цела ноќ со помош на пумпи ја извлекувале водата од својот дом. Раскажуваат дека водите надошле за многу кратко време, па немале можност да спасат ...

Нови поплави во северна Албанија

SETimes - 21.04.2010

ТИРАНА, Албанија -- Поплавите се вратија во северна Албанија, оставајќи 1.280 хектари земјиште под вода. Комитетот за вонредни состојби се состана во вторникот (20-ти април) на разговори за ...

Венеција во Полог

Дневник - 21.04.2010

Само Господ може да ги спаси жителите на Тетовско од поплави. Со ваква надеж и порака замина директорот на Центарот за управување со кризи, Тони Јакимовски, кој на мештаните им порача дека ...

Тетовско живее во гумени чизми

Дневник - 21.04.2010

Кога се разбудив утрото како да се наоѓав во Венеција, се' околу беше поплавено. Овие зборови на Ратко Смилјановски најдобро ја опишуваат состојбата во Тетовско изминативе денови.

Вардар и натаму поплавува во Тетовско

Кирилица - 21.04.2010

Нивото на Вардар во Полог не опаѓа и покрај тоа што од вчера напладне нема врнежи од дожд Жителите на поплавените тетовски села Раотинце, Копанце и Туденце во текот на изминатата ноќ се обидуваа да ...

Вардар ги замати изворите кај Рашче

Канал5 - 21.04.2010

Вардар се излеа и кај Рашче. Поплавени се изворите од каде најголем дел скопјани пијат вода. Надлежните смируваат – водата не е загадена и нема опасност по здравјето на луѓето – тврдат од Водовод.

Нема значајна промена на состојбите во Тетовско

Сител - 21.04.2010

Иако интензивните врнежи од дожд престанаа, не се намалува високиот водостој на Вардар. Во поплавените тетовски села луѓето денес се справува со последиците.

Поплави во јужниот дел на Србија, се евакуира населението

Кирилица - 21.04.2010

Надојдените реки Црн и Бел Тимок, Голема и Западна Морава, како и Топлице, поплавија стотици куќи во околината на Лесковац, Краљево и Прокупље Најалармантна ситуацијата е во околината на Лесковац ...

Поплавени над 600 куќи!

Вечер - 21.04.2010

Таман помислија дека ќе куртулат од завчерашните поплави, прексиноќа, жителите на селата на периферијата на Кралево, регионите на Лесковац и Заечар,повторно ги заплисна нов воден бран од излеаните ...

Поплавени над 130 објекти

Вечер - 21.04.2010

Над 130 објекти и 250 хектари обработливо и засеано земјиште се поплавени во селата Раотинце, Копанце и Туденце, каде што деновиве се излеа реката Вардар.

Вардар поплави куќи и ниви во Тетовско

Нетпрес - 21.04.2010

Поради обилното топење на снеговите и дождовите во изминативе неколку денови, реката Вардар се излеа од своето коритот во близина на неколку тетовски села поплавувајќи куќи и обработливо земјиште.

Околу 500 куќи поплавени во Лесковац

Нетпрес - 21.04.2010

Туловската река и каналите на територијата на општината Лесковац синоќа се прелиле, пренесува српското радио Б92. Под вода се околу 500 куќи и над 1000 хектари ниви.

Продолжуваат поплавите во тетовско

eReporter - 21.04.2010

Реката Вардар во последното деноноќие повторно се излеа во реонот на селата Раотинце, Туденце и дел од Копанце во општина Јегуновце, тетовско.

Поплави во сeверна Албанија

Макфакс - 21.04.2010

Поплавени се десетици куќи во околината на Скадар,а целосно е отсечено селото Обот, јавуваат од тамошниот кризен штаб. По испуштањето на водата од акумулациите на хидроцентралите во каскадата на ...

Над 130 објекти поплавени во општината Јегуновце

Макфакс - 21.04.2010

Над 130 објекти и 250 хектари обработливо и засеано земјиште поплавени се во селата Раотинце, Копанце и Туденце, каде што деновиве се излеа реката Вардар.

Јегуновце под вода

Макфакс - 21.04.2010

Неколку села во Општина Јегуновце се целосно под вода, а најдраматична е состојбата во селата Раотинце, Копанце и Туденце.

Вардар излеан во тетовско - поплавени три села

Макфакс - 21.04.2010

Излеаниот Вардар во атарот на селата Туденце, Копанце и Раотинце поплави повеќе куќи, а под вода се и големи површини на плодно земјиште.

Поплави во Србија

Макфакс - 21.04.2010

Повеќе места во јужниот и централниот дел на Србија денеска ги зафатија поплави, во кои, според агенциите загинала една постара жена.

Нивото на Вардар расте и кај Велес

Макфакс - 21.04.2010

Нивото на Вардар во последниве 24 часа во Велес се зголеми за 30 сантиметри соопштуваат вработените во Дирекцијата за заштита и спасување по редовната контрола.

Албанија повторно се бори со поплави

Inpress - 21.04.2010

Тирана, 21. април (ИНПРЕС) Одделни реони во Албанија, повторно се зафатени со големи поплави. Во реонот на Курбин под вода се 15 куќи и околу 150 хектари, што предизвика големи штети за земјоделците.

Вардар не им дава спокој на поплавените

Inpress - 21.04.2010

Тетово, 21. април (ИНПРЕС) Подобрувањето на временската ситуација не донесе мир и спокој меѓу жителите од неколку тетовски села кои се на удар на надојдените води од реката Вардар.

Големи се штетите од поплавите во долнополошките села

Inpress - 21.04.2010

Тетово, 21. април (ИНПРЕС) Нивото на водата на Вардар во поплавените полошки села се покачува. Водата постојано се излева од коритотот на реката.

Поплавите во тетовско продолжуваат

А1 - 20.04.2010

Маката на земјоделците остана под водите на Вардар. Реката повторно се излеа во Раотинце, Копанце и Туденце. Трипати поголемо количество вода од досегашното, поплави околу 130 куќи, визби, дворови, а ...

Ѕвездените денови на ФК Вардар само во сеќaвање

Deutsche Welle - 20.04.2010

Некогашната перјаница на македонскиот фудбал и натаму е заглибен во сопствените проблеми и конроверзи. Вардар е една од најтажните приказни врзана за пропаѓањето на македонските спортски брендови.

Нема да се повторат февруарските поплави

Н.Македонија - 20.04.2010

Во овој период може да има локални излевања, како тоа во Раотинце, но состојбата главно ќе биде стабилна, велат од УХМР Поплавите во Јегуновце, Раотинце и во другите тетовски села биле нормална ...

Селата Желино и Стримница под вода

Алсат-М - 20.04.2010

Реката Вардар и натаму ги поплавува населените места по нејзиното течение. Минатата ноќ беше тешка за жителите на селото Стримница во општина Желино.

Вардар продолжува да поплавува, во Полошко критично

Алфа - 20.04.2010

Загрижени и со солзи во очите, жителите на Раотинце, Копанце и Туденце, раскажуваат како немоќно гледале додека надојдените води на Вардар изутрината им навлегувале во домовите, ги поплавувале нивите ...

Вардар пак поплави куќи и ниви во Тетовско

Дневник - 20.04.2010

По два дена мирување Вардар повторно се излеа во Тетовско. Поплавени се повеќе од 130 објекти во Раотинце, Копањце и во Туденце, а стотина хектари ниви се под вода.

Скадар пак поплавен

Дневник - 20.04.2010

Стотици хектари се под вода во околијата Скадар откако надлежните одлучија поради преполните акумулации да почнат да испуштаат вода од трите хидроцентрали на каскадата на реката Дрим.

Вардар повторно поплави во Тетовско

Шпиц - 20.04.2010

Вардар денеска повторно се излеа од коритото и поплави повеќе од 130 објекти и неколку стотини хектари ниви во селата Раотинце, Копањце и Туденцево во општина Јегуновце.

Под вода три села во тетовско

Канал5 - 20.04.2010

По два дена мирување Вардар повторно се излеа во тетовско. Поплавени се повеќе од 130 објекти во Раотинце, Копањце и Туденце, а неколку стотини хектари ниви се под вода.

Вардар повторно поплави куќи и обработливо земјиште во Тетовско

Сител - 20.04.2010

Вардар денеска повторно се излеа од коритото и поплави повеќе од 130 објекти и неколку стотини хектари ниви во селата Раотинце, Копањце и Туденцево во општина Јегуновце.

Вардар се излеа во тетовско, опасност од нови поплави

eReporter - 20.04.2010

Нивото на реката Вардар во атарот на тетовските села Раотинце, Туденце и Копанце е зголемено поради последните обилни врнежи од дожд и забележани се излевања на обработливо земјиште и станбени ...

Нови поплави во Долни Полог

Inpress - 20.04.2010

Тетово, 20. април (ИНПРЕС) Вардар повторно се излеа. Овој пат за разлика од петокот реката поплави повеќе села од долнополошкиот регион. Сиричино Раотинце Туденце и Копанце се под вода.

Македонија - Реките пак се излеаја од коритата

Време - 19.04.2010

Валентина Стојанчевска Врнежите од дожд, што ја зафатија Македонија за време на викендот, предизвикаа поплави во неколку населени места во државата, а според најавите можни се поплави и во наредниве ...

Вардар се враќа во коритото, водите останаа во куќите

Утрински - 19.04.2010

ТЕТОВО - Од подрумите и од приземните простории на триесетина куќи се' уште не се повлечени водите од излеаниот Вардар во тетовско Раотинце и во двете соседни села Копанце и Туденце.

Вардар однесе милиони во Тетовско

Дневник - 19.04.2010

По дводневните поплави во Тетовско, Вардар се смири и повеќе не се излева, но последиците се' уште се чувствуваат, а штетите се големи.

Раотинчани 36 години чекаат регулација на Вардар

Н.Македонија - 19.04.2010

Владата може многу лесно да го реши проблемот со поплавите во Тетовско, кои се повторуваат секоја година, му порачаа вчера жителите на селото Раотинце на премиерот Никола Груевски, кој дојде да ги ...

Старт на исплата на штетите на поплавите

МРТ - 19.04.2010

Во Албанија денеска стартува исплатата на штетите од поплавите нанесени во регионот на Скадар во Северна Албанија. Владата по верификација на штетите одвои фонд од 4 милиони евра , со кој треба да ...

Албанија: Старт на исплата на штетите на поплавите

Макфакс - 19.04.2010

Во Албанија денеска стартува исплатата на штетите од поплавите нанесени во регионот на Скадар во Северна Албанија. Владата по верификација на штетите одвои фонд од 4 милиони евра , со кој треба да ...

Се утврдуваат штетите од поплавите во тетовско

Inpress - 19.04.2010

Скопје, 19. април (ИНПРЕС) Нивото на водата во речните корита во однос на минатите два дена е во благо опаѓање, освен на реката Вардар во атарот на селото Радиовце, кое е во благ пораст.