TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Би се согласиле ли Македонија да го уништува сириското хемиско оружје – Анкета на „Република“

Република - 17.11.2013

Каков е ставот на македонските граѓани за сириското хемиско оружје? На протестот организаиран неделава во Скопје се појавија само десетина луѓе што ги подржаа илјадниците албански граѓани што преку ...

Oткако Албанија кажа „не“, САД бараат нова земја

Deutsche Welle - 16.11.2013

САД се обидуваат да ја минимизираат одлуката на Албанија да не дозволи уништување на сириското хемиско оружје на нејзина територија. САД и Русија имаат и други земји во игра.

Усвоен планот за уништување на сирискиот арсенал

24 Вести - 16.11.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) го усвои планот за уништување на сирискиот хемиски арсенал до средината на 2014 година, изјави портпартолот на организацијата, Кристиан Шартие.

САД бара друга земја каде ќе се уништи хемиското оружје

24 Вести - 16.11.2013

Откако албанскиот премиер Еди Рама ја одби понудата во Албанија да се уништува сириското хемиско оружје, портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки, изјави дека неколку други земји ...

Одобрен планот за уништување на хемиското оружје

Р.С.Европа - 16.11.2013

Надзорното тело за забрана на хемиското оружје го одобри формалниот план за уништување на хемиското оружје на Сирија и покрај тоа што Албанија го одби барањето за уништување на оружјето на нејзина ...

“Движење за Заедничка Визија”: Со одлуката на Еди Рама се спаси целиот Балкан

Нова ТВ - 16.11.2013

Невладината Oрганизација “Движење за Заедничка Визија” во името на сите негови членови и симпатизери ја поздравува одлуката на премиерот на Република Албанија Еди Рама, за да се не уништува хемиското ...

Усвоен планот за уништување на сириското оружје

Алсат-М - 16.11.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) го усвои планот за уништување на сирискиот хемиски арсенал до средината на 2014 година, изјави портпартолот на организацијата, Кристиан Шартие.

САД бара друга земја каде ќе се уништи хемиското оружје

А1 On - 16.11.2013

Откако албанскиот премиер Еди Рама ја одби понудата во Албанија да се уништува сириското хемиско оружје, портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки, изјави дека неколку други земји ...

Признанија за упорноста на жителите на Албанија

Алсат-М - 16.11.2013

Алијансата против Увоз на хемиски отпад изрази гордост за младите Албанци кои му дадоа на светот лекција за демократијата со решителниот протест против уништување на сириското хемиско оружје на ...

Организацијата за забрана на хемиско оружје го усвои планот за уништување на сирискиот арсенал

+инфо - 16.11.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) го усвои планот за уништување на сирискиот хемиски арсенал до средината на 2014 година, изјави портпартолот на организацијата, Кристиан Шартие.

„Движење за Заедничка Визија“: Браво за одлуката на Еди Рама

+инфо - 16.11.2013

Невладината Oрганизација „Движење за Заедничка Визија“ во името на сите негови членови и симпатизери ја поздравува одлуката на премиерот на Република Албанија, Еди Рама, за да се не уништува ...

“Движење за Заедничка Визија” ја поздрави одлуката на Албанија, сириското оружје да не се уништува на нејзина ...

Фактор - 16.11.2013

Невладината организација “Движење за Заедничка Визија”, ја поздрави одлуката на премиерот на Република Албанија Еди Рама, да се не уништува во Албанија сириското хемиско оружје.

Организацијата за забрана на хемиско оружје го усвои планот за уништување на сирискиот арсенал

Сител - 16.11.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) го усвои планот за уништување на сирискиот хемиски арсенал до средината на 2014 година, изјави портпартолот на организацијата, Кристиан Шартие.

Албанија одби безвизи во САД, 12мил долари, членка на ЕУ – нема да уништи хемиско оружје

МК News - 16.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

Одобрено ама не се знае каде -ќе се уништува хемиското оружје

Локално - 16.11.2013

Надзорното тело за забрана на хемиското оружје го одобри формалниот план за уништување на хемиското оружје на Сирија и покрај тоа што Албанија го одби барањето за уништување на оружјето на нејзина ...

САД бара друга земја каде ќе се уништи хемиското оружје - реакции по албанското НЕ

Канал5 - 16.11.2013

Откако Еди Рама изјави дека Албанија не прифаќа хемиското оружје да се уништи на нејзина териотрија, портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки, изјави дека неколку други земји ...

Каде ќе се уништи сириското хемиско оружје?

Канал5 - 16.11.2013

Ќе се најде ли земја – јунак што ќе прифати сириското хемиско оружје да биде уништено на нејзина територија? Засега молкот од Организација за забрана на хемиското оружје е единствениот одговор на ова ...

Прашањето кој ќе го прифати сириското хемиско оружје засега останува без одговор

Точка - 16.11.2013

Албанија нема да дозволи на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското оружје и со тоа ги помеша плановите на САД кои поднесоа вакво барање.

“Движење за Заедничка Визија” ја поздравува одлуката да не се уништува сириското хемиско оружје во Албанија

Бриф - 16.11.2013

Невладината организација “Движење за Заедничка Визија” ја поздравува одлуката на премиерот на Република Албанија Еди Рама, да не се уништува хемиското сириско оружје во Албанија.

“Бисера” апелира хемиското оружје да не се уништува во Албанија

Спектра ТВ - 16.11.2013

Здружението ЖЦ "Бисера" од Охрид апелира хемиското оружје да не се уништува во соседна Албанија. - Загриженоста кај нашето членство е огромна бидејки се грижиме за здравјето на граѓаните, а особено ...

Прашањето кој ќе го прифати сириското хемиско оружје засега останува без одговор

Нетпрес - 16.11.2013

Албанија нема да дозволи на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското оружје и со тоа ги помеша плановите на САД кои поднесоа вакво барање.

Одлуката на Рама поздравена од НВО во Македонија

Макфакс - 16.11.2013

Невладината Oрганизација “Движење за заедничка визија” во името на сите негови членови и симпатизери ја поздравува одлуката на премиерот на Република Албанија Еди Рама, да не се уништува хемиското ...

Албанија одби да го уништува хемиското оружје, САД планираат други земји алтернативи?

Inpress - 16.11.2013

Тирана, 16. ноември 2013 (ИНПРЕС) Албанските власти одбија да се спроведе уништување на сириското хемиско оружје на нивна територија, изјави вчера премиерот Еди Рама.

САД бара нови земји за уништување на сириското хемиско оружје

Економски - 16.11.2013

Откако Еди Рама изјави дека Албанија не прифаќа хемиското оружје да се уништи на нејзина териотрија, портпаролката на американскиот Стејт департмент Џен Псаки, изјави дека неколку други земји ...

Невладината „Движење за заедничка визија” ја поздравија одлуката на Албанија во врска со хемиското оружје

Inpress - 16.11.2013

Скопје, 16. ноември 2013 (ИНПРЕС) Невладината Oрганизација „Движење за заедничка визија” во името на сите негови членови и симпатизери ја поздравува одлуката на премиерот на Република Албанија Еди ...

Oткако Албанија ги одби, САД бараат нова земја за уништување на сириското оружје

Falanga - 16.11.2013

Кои се земјите кои ќе им останат верни на САД за уништување на оружјето?. Откако премиерот на Албанија, Еди Рама, го одби предлогот на САД, сириското хемиско оружје да се уништува на територијата на ...

ЕУ: Албанија да ги праша и соседните земји

Deutsche Welle - 15.11.2013

Извори во Европската комисија велат дека владата во Тирана треба да се консултира и со соседните земји околу здравствените и безбедносните последици од евентуалното уништување на сириското хемиско ...

Рама одби да го уништува сириското хемиско оружје

Deutsche Welle - 15.11.2013

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва соопшти дека не го прифаќа барањето на САД во неговата земја да бидат уништени околу илјада тони хемиско оружје од ...

Во Албанија продолжуваат протестите, Рама одлуката ќе ја каже попладне

24 Вести - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Се чека информација од Албанија за сириското оружје, да се одлучи како да се одговори

24 Вести - 15.11.2013

Македонските власти чекаат официјална информација од Албанија дали на нејзина територија ќе се уништува сириското хемиско оружје, по што ќе се одлучи како ќе се постапува, велат од Центарот за ...

Рама: Нема да прифатиме уништување на хемиското оружје во Албанија

24 Вести - 15.11.2013

Албанија нема да дозволи на нивна територија да се уништува сириското хемиско оружје. Ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама, во денешното обраќање во јавноста.

Каде ќе се уништува сиријското хемиско оружје?

Р.С.Европа - 15.11.2013

Меѓународната организација за забрана на хемиското оружје денеска ќе го разгледува планот за уништување на сиријското хемиско оружје. Усвојувањето на планот е клучен чекор кон елминирањето на таквото ...

Он лајн петиција против уништување на хемиското оружје од Сирија во Албанија

Нова ТВ - 15.11.2013

Граѓани од Албанија, Македонија, Италија и од Соединетите Американски држави се најчестите потписници на петицијата против уништувањето на хемиското оружје од Сирија во соседна Албанија, во очи ...

Протестите во Албанија се интензивираа

Р.С.Европа - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје во земјата, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ...

Албанија го отфрли барањето за уништување на сириското оружје

Р.С.Европа - 15.11.2013

Албанија го отфрли американското барање за уништувањето на сириското хемиско оружје на нејзина територија. Ова барање предизвика масовните протести во Тирана и во многу градови во ...

Албанија нема да го уништува хемиското оружје на Сирија

Нова ТВ - 15.11.2013

Албанија нема да дозволи на нивна територија да се уништува сириското хемиско оружје. Ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама, во денешното обраќање во јавноста.

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.11.2013

Владата на Албанија го отфрли американското барање за уништувањето на сириското хемиско оружје на нејзина територија. Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, ...

Албанија одби - што ќе добиеше доколку го прифатеше предлогот на САД

Нова ТВ - 15.11.2013

Што ќе добиеше Албанија доколку прифатеше сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, беше актуелната тема деновиве. Некои медиуми дури се повикуваат на доверливи извори од Владата ...

Албанија го одби американското барање на нејзина територија да се уништи сириското хемиско оружје

Глас на Америка - 15.11.2013

Премиерот Рама кажа дека е невозможно земјата да учествува во операцијата и дека ниту една друга земја не се согласила на тоа. Албанскиот премиер Еди Рама го одби американското барање во Албанија да ...

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Вест - 15.11.2013

Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на над 1000 тони сириско хемиско оржје. Ова го соопшти албанскиот премиер Еди Рама во своето телевизиско обраќање до ...

Албанија неспремна за сириското оружје

Утрински - 15.11.2013

Масовни протести поради идејата уништувањето на сириското хемиско оружје да се случи во Албанија Тирана – Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското ...

Владата очекува информации од Албанија за хемиското оружје

Телма - 15.11.2013

Откако Македонија ќе биде информирана за одлуката на Албанија за уништување на хемиското оружје од Сирија, ќе излеземе со официјален став, истакна министерот за животна средина и просторно планиарње ...

Рама: во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје

Телма - 15.11.2013

Премиерот на Албанија Еди Рама во обраќањето до нацијата, попладнево изјави дека неговата држава не е во можност да се вклучи во операцијата на уништување на сириското хемиско оружје.

Албанија одби да го уништи сириското хемиско оружје на своја територија

МКД - 15.11.2013

Премиерот на Албанија Еди Рама го одбил денес барањето на Соединетите Американски Држави на својата територија да ги уништи резервите сириско хемиско оружје, истакнувајќи дека неговата земја нема ...

Масовни протести против уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Кајгана - 15.11.2013

Масовни протести против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија се одржаа во четврток во Тирана и во други албански градови. Во организација на невладини организации, на протестите е ...

Каде ќе се уништува сиријското хемиско оружје? Одлука се чека и во Албанија

Алфа - 15.11.2013

Меѓународната организација за забрана на хемиското оружје денеска ќе го разгледува планот за уништување на сиријското хемиско оружје. Акцијата започна пред еден месец, а инспекторите веќе ги уништија ...

Во Албанија продолжуваат протестите

А1 On - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Рама пред сериозен отпор за складирање на сириското хемиско оружје

Н.Македонија - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Во Албанија продолжуваат протестите, Рама одлуката ќе ја каже попладне

Алфа - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Во Албанија продолжуваат протестите

Идивиди - 15.11.2013

Рама одлуката ќе ја каже попладне Тирана, 15 ноември 2013 (МИА) – Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска.

Адеми: Чекаме официјални информации за уништувањето на хемиското оружје во Албанија

А1 On - 15.11.2013

Откако Македонија ќе биде информирана за одлуката на Албанија за уништување на хемиското оружје од Сирија, ќе излеземе со официјален став, истакна министерот за животна средина и просторно планиарње ...

Што САД и ветиле на Албанија за возврат за хемиското оружје

Н.Македонија - 15.11.2013

Пакет со пет работи САД и ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, пренесува порталот Албеу, повикувајќи се на доверливи извори на владата ...

Рама: Сириското оружје нема да се уништува во Албанија

Н.Македонија - 15.11.2013

Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското хемиско оружје, соопштија британските медиуми, повикувајќи се на телевизиското обраќање на премиерот на ...

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Кајгана - 15.11.2013

По силниот притисок на домашната јавност, албанската Влада се откажа од уништувањето на хемиското оружје од Сирија во Албанија. Албанскиот премиер Еди Рама ја информира јавноста во земјата дека ...

Албанија одби - нема да дозволи уништување хемиско оружје на нејзина територија

Алфа - 15.11.2013

Албанија одби - сирискиот хемиски арсенал нема да се уништува на нејзина територија. Премиерот Еди Рама во телевизиско обраќање изјави дека не е возможно неговата земја да се приклучи во таквата ...

Рама пред јавноста му кажа „не“ на сириското хемиско оружје

А1 On - 15.11.2013

Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското хемиско оржје, соопштија британските меидуми, повикувајќи се на телевизиското обраќање на премиерот на ...

Бенефитите на Албанија од уништување на сириското оружје

Алсат-М - 15.11.2013

Медиумите и јавното мислење во Албанија со денови шпекулираат што ќе добие земјава со прифаќањето да го уништува сириското хемиско оружје. Некои медиуми дури се повикуваат на доверливи извори од ...

Албанско - НЕ за сириското оружје

Алсат-М - 15.11.2013

Албанија му рече “Не” на уништувањето на сириското хемиско оружје на нејзина територија. Премиерот Еди Рама му стави крај на кошмарот на илјадници Албанци кои 3 дена протестираа на плоштадите во ...

Адеми: Албанија треба да н` извести за можните ризици

Дневник - 15.11.2013

Соња Христовска Угриновска Игор K. Илиевски Албанија прифати да го уништи хемиското оружје на Сирија, соопшти вчера претпладне министерот за животна средина, Абдулаќим Адеми, а во 16 часот ја повлече ...

ДОМ: МНР да испрати протестна нота до Тирана за сириското оружје

+инфо - 15.11.2013

ДОМ апелира македонската влада да испрати протестна нота до владата на Република Албанија, преку која ќе побара нашиот западен сосед да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од ...

Рама беше во Скопје ама уста не отвори за хемиското оружје

+инфо - 15.11.2013

Албанскиот премиер Еди Рама при неговата неодамнешна посета на Македонија и на средбите со македонскиот премиер Никола Груевски и со шефот на државата Ѓорѓе Иванов, не го известил официјално Скопје ...

Во Албанија продолжуваат протестите

+инфо - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Што САД и ветиле на Албанија за возврат за хемиското оружје

+инфо - 15.11.2013

Пакет со пет работи САД и ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, пренесува порталот Албеу, повикувајќи се на доверливи извори на владата ...

Рама пред јавноста му кажа „не“ на сириското хемиско оружје

+инфо - 15.11.2013

Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското хемиско оржје, соопштија британските меидуми, повикувајќи се на телевизиското обраќање на премиерот на ...

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија!

Фактор - 15.11.2013

Албанскиот премиер Еди Рама преку телевизија се обрати до нацијата. Изјави, Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на илјада тони хемиско оржје од Сирија.

Ако Рама одбие под притисок на народот -Косово е алтернатива за уништувањето на „хемијата“ на Сирија

Локално - 15.11.2013

Во Албанија не стивнуваат протестите против унишtувањето ан сириското хемиско оружје. Протестите се прошируваат во повеќе градови а поддржка вчера имаа и од Македонија каде се оддржа протест пред ...

Не престануваат протестите против хемиското оружје во Албанија

МРТ - 15.11.2013

Албанскиот премиер Eди Рама ја прекина посетата на Црна Гора и се врати во Тирана, каде што се одржуваа масовни протести, поради можноста во Албанија да се уништува хемиското оружје од Сирија.

Каде да се уништува сиријското хемиско оружје?

Локално - 15.11.2013

Меѓународната организација за забрана на хемиското оружје денеска ќе го разгледува планот за уништување на сиријското хемиско оружје. Усвојувањето на планот е клучен чекор кон елминирањето на таквото ...

Петиција против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија на 60 км од Македонија

Либертас - 15.11.2013

Граѓаните на Албанија се мобилизираа по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во нивната земја. Тие со денови одржуваат протести против донесување на таква ...

Во Албанија продолжуваат протестите, Рама одлуката за уништувањето на хемиското оружје ќе ја каже во 17 часот

Либертас - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Во Албанија продолжуваат протестите, Рама одлуката ќе ја каже попладне

Сител - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Адеми: Чекаме официјални информации за уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Канал5 - 15.11.2013

Откако Македонија ќе биде информирана за одлуката на Албанија за уништување на хемиското оружје од Сирија, ќе излеземе со официјален став, истакна министерот за животна средина и просторно планирање ...

Еди Рама го одби барањето на САД: Албанија не е способна да го уништи сириското хемиско оружје!

Канал5 - 15.11.2013

Албанскиот премиер Eди Рама го послуша гласот на народот. Во обраќањето до нацијата, кое заврши пред малку, Рама порача дека Aлбанија не е способна да го уништи сириското хемиско оружје, предлог ...

По масовните протести, Албанија го одби барањето за уништување на сириското хемиско оружје!

Либертас - 15.11.2013

Албанија го одби барањето на САД за уништување на сириското хемиско оружје, наведувајќи дека не е спремна за уништување на илјадници тони токсичен отпад.

Албанија одби безвизен режим со САД, 12 милијарди долари, членка на ЕУ... и нема да го уништи сириското хемиско оружје ...

Кирилица - 15.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

А да ни го дадете хемиското оружје, ние во Македонија да го средиме?!

Либертас - 15.11.2013

Морам да ви раскажам една приказна. Една мошне луда приказна. Започнува со една земја која за да не биде цел на воена интервенција се согласи да го предаде своето хемиско оружје.

Гас-маските подготвени, се чека хемиското оружје од Сирија!

Вечер - 15.11.2013

АЛБАНИЈА ИЛИ КОСОВО, СЕЕДНО ОПАСНОСТА Е БЛИСКУ ДО МАКЕДОНИЈА Иако транспортот нема да се одвива преку нашата држава, сепак ,ние и како земја-сосед и според меѓународните конвенции треба да бидеме ...

Во Албанија продолжуваат протестите, Рама одлуката ќе ја каже попладне

Бриф - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

АЛБАНИЈА: Продолжуваат протестите против уништувањето на сириското хемиско оружје

Телеграф - 15.11.2013

Премиерот Еди Рама попладнево во 17 часот ќе се обрати до јавноста и ќе ја каже конечната одлука Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско ...

Адеми: Чекаме официјални информации за уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Бриф - 15.11.2013

Откако Македонија ќе биде информирана за одлуката на Албанија за уништување на хемиското оружје од Сирија, ќе излеземе со официјален став, истакна министерот за животна средина и просторно планиарње ...

Уништувањето на хемиско оружје во Албанија со најбезбедни мерки

Телеграф - 15.11.2013

Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми ,вели дека сè уште нема официјални информации за уништувањето на хемиското оружје во Албанија Откако Македонија ќе биде информирана ...

Што САД ѝ ветиле на Албанија за возврат за хемиското оружје

Бриф - 15.11.2013

Пакет со пет работи САД ѝ ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, пренесува порталот Албеу, повикувајќи се на доверливи извори на владата ...

РАМА: Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Телеграф - 15.11.2013

Невозможно е Албанија да биде вовлечена во оваа операција, изјави албанскиот премиерот Еди Рама Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското хемиско ...

ЗА УНИШТУВАЊЕТО НА ХЕМИСКОТО ОРУЖЈЕ: Што ѝ понудија САД на Албанија?

Телеграф - 15.11.2013

Една од понудите е помош за да обезбеди статус земја кандидат за ЕУ во текот на декември Пакет со пет работи САД и ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на ...

Албанија ѝ рече НЕ на САД: Хемиското оружје од Сирија ќе се уништува на друго место

Бриф - 15.11.2013

Владата на Албанија го отфрли американското барање за уништувањето на сириското хемиско оружје на нејзина територија. Информациите дека власта со евентуална американска финансиска подршка би можела ...

Албанија одби да го уништува хемиското оржје од Сирија

еМагазин - 15.11.2013

Хемиското оружје од Сирија нема да се уништува во Албанија. Премиерот Еди Рама во телевизиско обраќање ја одби понудата хемискиот арсенал да се уништува во Албанија.

Албанскиот премиер ја прекинал посетата на Црна Гора

Portal - 15.11.2013

Албанскиот премиер Еди Рама ја прекинал посетата на Црна Гора и во четвртокот навечер се вратил во Тирана, каде што се одржуваа масовни протести, поради најавите во Албанија да се уништува хемиското ...

Наумоски - Хемиското оружје да се уништува кога не врне и нема нагло топење на снег

Охрид Прес - 15.11.2013

Протестите против евентуалното уништување на хемиското оружје во Албанија предизвика протести не само во соседната земја, туку и кај нас. Со слоганот „Да му кажеме не на хемиското оружје" група ...

ЖЦ „Бисера“ апелира да не се уништува хемиското оружје од Сирија во Елбасан

Охрид Прес - 15.11.2013

Членовите на Женскиот Центар „Бисера’’ од Охрид, револтирани од информациите дека во градот Елбасан во Република Албанија ќе биде уништено хемиското оружје од Сирија, упатија апел за спречување на ...

Поповска бара нота до Албанија за хемиското оружје

Нетпрес - 15.11.2013

Претседателката на Демократска обнова за Македонија, Лилјана Поповска побара од министерот за надворешни работи, Никола Попоски да упати нота со загриженост до Албанија поради намерата да се уништува ...

Поповска бара нота до Албанија за хемиското оружје

Република - 15.11.2013

Претседателката на Демократска обнова за Македонија, Лилјана Поповска побара од министерот за надворешни работи, Никола Попоски да упати нота со загриженост до Албанија поради намерата да се уништува ...

Адеми: Ќе се водиме по информациите кои ќе стигнат од Албанија за уништувањето на хемиското оружје

Press24 - 15.11.2013

Македонија со официјален став за уништувањето на хемиското оружје кое од Сирија ќе стигне во Албанија ќе излезе по сите можни информации кои ќе пристигнат од ќе нашиот западен сосед.

Адеми: Се уште нема информации за уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Курир - 15.11.2013

Откако Македонија ќе биде информирана за одлуката на Албанија за уништување на хемиското оружје од Сирија, ќе излеземе со официјален став, истакна министерот за животна средина и просторно планиарње ...

„Бисера“ со апел да не се уништува хемиско оружје во Албанија

OhridNews - 15.11.2013

Членовите на Женскиот Центар „ Бисера“ изразуваат револт поради информациите дека во градот Елбасан во Република Албанија ќе биде уништено хемиското оружје од Сирија.

Што се треба да се знае за уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија!

eReporter - 15.11.2013

Албанија веќе најави дека на нејзина територија може да биде уништено хемиското оружје од Сирија и покрај бранот силни протести како кај домашната јавност, така и во соседството.

Каде ќе се уништува сиријското хемиско оружје?

Орбис - 15.11.2013

Усвојувањето на планот е клучен чекор кон елминирањето на таквото оружје во Сирија. Акцијата започна пред еден месец, а инспекторите веќе ги уништија постројките за производство на хемиско оружје во ...

Што САД и ветиле на Албанија за хемиското оружје?

Курир - 15.11.2013

Пакет со пет работи САД и ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, пренесува порталот Албеу, повикувајќи се на доверливи извори на владата ...

САД и понудиле на Албанија пет работи за уништувањето на сириското хемиско оружје

Република - 15.11.2013

Пакет со пет работи САД и ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, пренесува порталот Албеу, повикувајќи се на доверливи извори на владата ...

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Sky - 15.11.2013

Албанија нема да го уништува сириското оружје на своја територија, одлучија денеска тамошните власти. Отфрлањето на американското барање за уништување на сириското хемиско оружје во Албанија, следи ...

Еди Рама го одби Обама: Албанија не е способна да го уништи сириското хемиско оружје

Република - 15.11.2013

Албанскиот премиер Eди Рама го одби барањето на САД за уништување на хемиското оружје од Сирија на територија на Албанија. Албанскиот премиер го послуша гласот на народот и во обраќањето до нацијата, ...

Рама: Хемиското оружје нема да се уништува во Албанија

Курир - 15.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

Рама: Хемиското оружје нема да се уништува во Албанија

еВести - 15.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Хајд Парк - 15.11.2013

По силниот притисок на домашната јавност, албанската Влада се откажа од уништувањето на хемиското оружје од Сирија во Албанија, јави дописникот на Макфакс.

Хемиското оружје од Сирија нема да се уништува во Албанија

Нетпрес - 15.11.2013

Албанија одговори негативно на барањето на САД хемиското оружје од Сирија да се уништува на нивна територија. „Албанија нема да се вклучи во уништувањето на сириското хемиско оружје, зашто зашто тоа ...

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Portal - 15.11.2013

По силниот притисок на домашната јавност, албанската Влада се откажа од уништувањето на хемиското оружје од Сирија во Албанија, јави дописникот на Макфакс.

Рама: “Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје!“

Популарно - 15.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

Албанскиот премиер ја прекинал посетата на Црна Гора

Макфакс - 15.11.2013

Албанскиот премиер Еди Рама ја прекинал посетата на Црна Гора и во четвртокот навечер се вратил во Тирана, каде што се одржуваа масовни протести, поради најавите во Албанија да се уништува хемиското ...

Сириското хемиско оружје нема да се уништува во Албанија

Макфакс - 15.11.2013

По силниот притисок на домашната јавност, албанската Влада се откажа од уништувањето на хемиското оружје од Сирија во Албанија, јави дописникот на Макфакс.

Продолжуват протестите во Албанија, одлуката ќе биде донесена попладне

Денешен - 15.11.2013

Масовните протести во Тирана и во многу градови во Албанија, против уништувањето на сириското хемиско оружје, продолжуваат и денеска. Кон протестите се повеќе се придружуваат граѓани, ученици, ...

Еве што и ветиле САД на Албанија за возврат за уништувањето на сириското оружје

Економски - 15.11.2013

Пакет со пет работи САД и ветиле на Албанија, доколку се согласи сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија, пренесува порталот Албеу, повикувајќи се на доверливи извори на владата ...

Албанија го одби предлогот на САД за уништување на хемиското оружје во Елбасан

Економски - 15.11.2013

Албанија го отфрли барањето на САД на нејзина територија да се изврши уништувањето на сириското хемиско оржје, соопштија британските меидуми, повикувајќи се на телевизиското обраќање на премиерот на ...

Албанија нема на своја територија да го уништи сириското хемиско оружје

Lider - 15.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

Рама: Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје

Денешен - 15.11.2013

Во Албанија нема да се уништува сириското хемиско оружје, зашто тоа е невозможно, изјави премиерот Еди Рама со што стави крај на дилемите и масовните протести кои ја зафатија речиси целата земја.

Со норвешки бродови ќе се носи сириското хемиско оружје

Falanga - 15.11.2013

Данска, исто така, размислува за слична поддршка. Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на ...

Адеми: По добиените информации од Албанија ќе излеземе со став за унишувањето на хемиското оружје

Maxim - 15.11.2013

Македонија со официјален став за уништувањето на хемиското оружје кое од Сирија ќе стигне во Албанија ќе излезе по сите можни информации кои ќе пристигнат од ќе нашиот западен сосед.

Масовни протести против уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Deutsche Welle - 14.11.2013

Во повеќе градови во Албанија денеска се одржаа протести против најавите дека во договор со САД, властите во Тирана ќе дозволат уништување на сириското хемиско оружје на нивна ...

ДОМ протестира за уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија

24 Вести - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Република Македонија да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино ...

Протест пред албанската амбасада во Скопје - „Не на уништувањето на хемиското оружје во Албанија“

24 Вести - 14.11.2013

Група невладини организации протестираа пред албанската амбасада во Скопје поради најавите дека сириското хемиско оружје би можело да се уништува во Албанија.

Мета: Ниту една одлука нема да биде донесена без гласот на народот

24 Вести - 14.11.2013

Претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета денеска им порача на демонстрантите, кои протестираат поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија, дека „ниту една одлука нема ...

Уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија - опасност и за Македонија !?

24 Вести - 14.11.2013

Со заштитни маски како предупредување за можните опасности, дваесеттина активисти на албански невладини организации, пред амасадата на Албанија ги повикаа властите во Тирана да не дозволат на нивна ...

Албанскиот премиeр Еди Рама ја прекина посетата на Црна Гора

24 Вести - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

Протест под гас-маски: „Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“

Нова ТВ - 14.11.2013

Со гас маски на своите лица и со транспаренти - „Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“ десетина граѓани денеска протестираа пред Албанската амбасада во Скопје со цел да се солидаризираат со граѓаните ...

Мета: без народот нема одлука за сириското оружје

Р.С.Европа - 14.11.2013

Претседателот на албанскиот парламент Илир Мета денеска им порача на демонстрантите во Тирана, кои протестираат поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија, дека ниту една ...

Владата да протестира за уништувањето на хемиско оружје во Албанија

Телма - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Република Македонија да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино ...

Протест пред албанската амбасада за солидарност со Албанија (ФОТО)

МКД - 14.11.2013

Со гас-маски на главите и со транспаренти „Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“ денеска десетина граѓани во Скопје пред албанската амбасада протестираа во знак на солидарност со соседна Албанија, ...

И Скопје се крена против хемиското оружје

Утрински - 14.11.2013

Група граѓани протестираа пред албанската амбасада во Скопје, упатувајќи порака Албанија да се откаже од идејата за уништување на оружјето од Сирија И Македонија се вклучи во масовните протести ...

Со норвешки бродови ќе се носи сириското оружје

Утрински - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, пренесува МИА ...

Каде Норвешка ќе го транспортира сириското хемиско оружје?

Телма - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Протести низ цела Албанија против одлуката за хемиското оружје

Телма - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

(ВИДЕО) Љатифи: Албанија да каже „не“ на уништување на хемиското оружје

А1 On - 14.11.2013

Дваесетина совесни граѓани одржаа мирен протест пред албанската амбасада во Скопје упатувајќи порака до албанските власти да не дозволуваат хемиското оружје од Сирија да се уништи во Албанија.

ДОМ протестира за уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија

А1 On - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Република Македонија да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино ...

Мета: Ниту една одлука нема да биде донесена без гласот на народот

А1 On - 14.11.2013

Претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета денеска им порача на демонстрантите, кои протестираат поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија, дека „ниту една одлука нема ...

Сириското хемиско оружје ќе се уништува блиску до Македонија?

Алфа - 14.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува хемиското оружје што го предаде Сирија. Ова го тврди директорот на “Грин Крос интернешенл“ Пол Вокер, дополнувајќи дека во Албанија ќе ...

Тирана: Протест против уништувањето на сириското оружје

Н.Македонија - 14.11.2013

Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против можното уништување на сириското хемиско оружје на албанска територија, пренесоа американските медиуми, пренесува МИА „Не на хемиското ...

Тирана: 5.000 демонстранти против уништување на сириското оружје во Албанија

Алфа - 14.11.2013

Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против можното уништување на сириското хемиско оружје на албанска територија, пренесоа американските медиуми.

Во Тирана протест на 5.000 лица против можното уништување на сириското хемиско оружје во Албанија

А1 On - 14.11.2013

Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против можното уништување на сириското хемиско оружје на албанска територија, пренесоа американските медиуми.

Протести поради најавите за уништување на хемиското оружје од Сирија во Албанија

Радио МОФ - 14.11.2013

Да не се дозволи унишување на сириското хемиско оружје во Албанија, побараа дваесетина граѓани кои денеска одржаа мирен протест пред Албанската амбасада во Скопје.

Албанскиот премирот Еди Рама ја прекина посетата на Црна Гора

Алфа - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

Еди Рама ја прекина посетата на Црна Гора

А1 On - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

Тирана, протест против прифаќање на сириското хемиско оружје

Алсат-М - 14.11.2013

Додека јавноста во Албанија е во очекување да ја чуе одлуката на Владата во Тирана дали прифатила или не да го преземе уништувањето на хемиско оружје на Сирија, граѓански групи, студенти, ученици и ...

Со норвешки бродови ќе се носи сириското оружје

Н.Македонија - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, пренесува МИА ...

Норвешка испраќа бродови со кои сириското хемиско оруже ќе се однесе до местото каде ќе биде уништено

А1 On - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

ДОМ бара нота до Тирана

Дневник - 14.11.2013

Партијата ДОМ вчера апелира Владата на Република Македонија да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија ...

Протести против уништувањето бојни отрови во Албанија

Дневник - 14.11.2013

Група активисти од неколку албански невладини организации од Скопје вчера протестираа пред Амбасадата на Република Албанија против одлуката во таа земја да се уништува сирискиот арсенал хемиско ...

Протест пред албанската амбасада во Скопје

+инфо - 14.11.2013

„Да му кажеме не на хемиското оружје“ гласи слоганот на мирниот граѓански протест кој ќе се одржи денеска на пладне пред албанската амбасада во Скопје.

ГАЛЕРИЈА На Македонците не им е страв од уништувањето на хемиското оружје во Албанија

+инфо - 14.11.2013

Граѓански активисти денеска на пладне одржаа мирен протест пред албанската амбасада во Скопје и побараа од владата во Тирана да ја стопира идејата на која се противат и жителите на Албанија, посебно ...

Мета: Ниту една одлука нема да биде донесена без гласот на народот

+инфо - 14.11.2013

Претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета денеска им порача на демонстрантите, кои протестираат поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија, дека „ниту една одлука нема ...

Во Тирана протестираа 5.000 лица против можното уништување на сириското хемиско оружје во Албанија

+инфо - 14.11.2013

Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против можното уништување на сириското хемиско оружје на албанска територија, пренесоа американските медиуми.

Во Албанија врие поради сириското хемиско оружје, Рама итно се врати во Тирана

+инфо - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата, по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија, премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

Норвешка ќе испрати бродови со кои сириското хемиско оруже ќе се однесе до местото каде ќе биде уништено

+инфо - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“ -протест пред албанската амбасада во Скопје

Локално - 14.11.2013

Мирен граѓански протест под слоганот „Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“ ќе се одржи денеска во 12 часот пред албанската Амбасада во Скопје. Протестот е во организација на група граѓански ...

ДОМ протестира за уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија

Сител - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Република Македонија да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино ...

Протест под гас-маски пред албанската амбасада против уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Локално - 14.11.2013

Со гас маски на своите глави и со транспаренти – „Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“ десетина граѓани денеска протестираа пред Албанската амбасада во Скопје.Целта на проестот беше да се покаже ...

ВИДЕО: И во Скопје протест против уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Либертас - 14.11.2013

Група невладини организации протестираа пред албанската амбасада во Скопје поради најавите дека сириското хемиско оружје би можело да се уништува во Албанија, пренесе 24 Вести.

Мета: Ниту една одлука за хемиското оружје нема да биде донесена без гласот на народот

Либертас - 14.11.2013

Претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета денеска им порача на демонстрантите, кои протестираат поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија, дека „ниту една одлука нема ...

Еди Рама вели нема договор, американците тврдат дека веќе е одлучено оружјето да се уништува во Албанија

Сител - 14.11.2013

Алармот во регионот е запален, откако пристигнаа потврди дека Албанија се согласила хемиското оружје од Сирија да се уништува на нејзина територија. Албанскиот Премиер Еди Рама денеска призна дека ...

Протести пред албанската амбасада во Скопје против уништувањето на хемиското оружје од Сирија во Елбаса

Сител - 14.11.2013

Албанците во Албанија, Македонија, Грција и Косово се кренаа на нозе по веста дека во земјата ќе се уништува сириското хемиско оружје. Вчерашните протести во Тирана денеска се проширија и во ...

Ќе се уништува ли опасно хемиско оружје на 50 километри од македонската граница

Канал5 - 14.11.2013

Пред амбасадата на Република Албанија во Скопје беше побарано владата во Тирана да го одбие барањето на Вашингтон хемиското оружје на Асад да биде уништено албанска територија, на само педесетина ...

Во Тирана протест на 5.000 лица против можното уништување на сириското хемиско оружје во Албанија

Сител - 14.11.2013

Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против можното уништување на сириското хемиско оружје на албанска територија, пренесоа американските медиуми.

Еди Рама ја прекина посетата на Црна Гора

Либертас - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

Ќе се уништува ли опасно хемиско оружје на 50 километри од македонската граница

МК News - 14.11.2013

Пред амбасадата на Република Албанија во Скопје беше побарано владата во Тирана да го одбие барањето на Вашингтон хемиското оружје на Асад да биде уништено албанска територија, на само педесетина ...

Албанскиот премиер Еди Рама ја прекина посетата на Црна Гора

Канал5 - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

Сириското хемиско оружје ќе се уништува на само 60 километри од границата со Македонија!

Вечер - 14.11.2013

Од партијата на Македонците во Албанија, за ВЕЧЕР потврдија дека градот Елбасан е избран за уништувањето на воените отрови. Елбасан се наоѓа на само 60 километри воздушна линија од македонската ...

ДОМ: Уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија ќе доведе до еколошка катастрофа

Бриф - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Република Македонија да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино ...

ДОМ: Да се реагира за уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Телеграф - 14.11.2013

Тоа е премногу опасна и сериозна операција и за високоразвиени земји, како на пример Норвешка, која го одби овој предлог, изјави портпаролот Тони Ристов ДОМ апелира до Владата на Република Македонија ...

Мета: Ниту една одлука нема да биде донесена без гласот на народот

Бриф - 14.11.2013

Претседателот на албанскиот Парламент, Илир Мета денеска им порача на демонстрантите, кои протестираат поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија, дека „ниту една одлука нема ...

Во Тирана протест на 5.000 лица против можното уништување на сириското хемиско оружје во Албанија

Бриф - 14.11.2013

Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против можното уништување на сириското хемиско оружје на албанска територија, пренесоа американските медиуми.

АЛБАНИЈА: Протести и барање награди ако се уништува сириското оружје на нивна територија

Телеграф - 14.11.2013

Албанските власти соопштија дека засега не е донесена никаква одлука за можното уништување во земјата на сириското хемиско оружје Околу 5.000 лица се собраа денеска на протестот во Тирана против ...

Норвешка ќе испрати бродови со кои сириското хемиско оруже ќе се однесе до местото каде ќе биде уништено

Бриф - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Норвешка ќе помогне за транспорт на хемиското оружје

Телеграф - 14.11.2013

Шефот на норвешката дипломатија нагласи дека операцијата за транспортирање на сириското оружје не е без ризик, но многу поопасно би било доколку оружјето остане во Сирија Норвешка е првата земја која ...

Протест пред албанската амбасада во Скопје

Press24 - 14.11.2013

Мирен граѓански протест под слоганот „Да му кажеме НЕ на хемиското оружје“ ќе се одржи денеска во 12 часот пред албанската Амбасада во Скопје. Протестот е во организација на група граѓански ...

Протест против хемиското оружје пред албанската амабасада во Скопје

Република - 14.11.2013

„Да му кажеме не на хемиското оружје“ е слоганот на мирниот граѓански протест кој се одржа денеска на пладне пред албанската амбасада во Скопје. Протестот го организира група граѓански асоцијации кои ...

ДОМ протестира против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија

eReporter - 14.11.2013

Демократската обнова на Македонија (ДОМ) денеска упати апел до македонската Влада да испрати нота до Владата во Тирана, преку која ќе побара од Албанија да се откаже од намерата за уништување на ...

Масовни протести против уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Хајд Парк - 14.11.2013

Масовни протести против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија се одржаа во четврток во Тирана и во други албански градови. Во организација на невладини организации, на протестите е ...

ДОМ протестира против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија

Канал 77 - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Република Македонија, да испрати нота до Владата на Република Албанија, преку која ќе побара од Албанија да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија ...

Хемиското оружје ќе се уништува кај Елбасан- протести во Скојпе и Албанија

Sky - 14.11.2013

Директорот на “Грин Крос интернешенл“ Пол Вокер потврди дека Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува хемиското оружје што го предаде Сирија.

Уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија опасно и за Македонија !?

Таратур - 14.11.2013

Со заштитни маски како предупредување за можните опасности, дваесеттина активисти на албански невладини организации, пред амасадата на Албанија ги повикаа властите во Тирана да не дозволат на нивна ...

Рама ја прекина посетата на Црна Гора, хемиското оружје го врати во Тирана

Курир - 14.11.2013

Поради вжештената атмосфера во земјата по најавата дека е донесена одлука со која сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија премиерот Еди Рама доцна попладнево ја прекина официјалната ...

ДОМ протестира против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија

Макфакс - 14.11.2013

ДОМ апелира до Владата на Македонија, да испрати нота до Владата на Албанија, преку која ќе побара од Албанија да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино тло.

Масовни протести против уништувањето на хемиското оружје во Албанија

Макфакс - 14.11.2013

Масовни протести против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија се одржаа во четврток во Тирана и во други албански градови. Во организација на невладини организации, на протестите е ...

Опасно хемиско оружје ќе се уништува во близина на Македонија

Денешен - 14.11.2013

Група активисти денес протестираа пред албанската амбасада во Скопје против уништувањето на сириското хемиско оружје во албанскиот град Елбасан. Тие изразија поддршка за демонстрантите кои што овие ...

Со норвешки бродови ќе се носи сириското хемиско оружје

Денешен - 14.11.2013

Норвешка е првата земја која објави дека ќе испрати војници во Сирија кои ќе помогнат во напорите на ОН да се уништи хемиското оружје на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Пол Вокер: Има одлука оружјето да се уништува во Албанија

24 Вести - 13.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и тaа со сите детали ќе биде објавена в петок, изјави директор на програмата „Грин Крос Интернашанл", Пол Вокер ...

Протести во Тирана поради можното складирање на сириското хемиско оружје во Албанија (ФОТО)

МКД - 13.11.2013

Можноста хемиското оружје од Сирија да се демонтира во Албанија предизвикала протести денес во Тирана, што е, како што пишува Ројтерс , редок недостиг од лојалност на оваа членка на НАТО кон ...

Aнтиамерикански Протести во Тирана

Телма - 13.11.2013

Протести на опозицијата во Албанија, по објавувањето на информациите дека хемиското оружје на сирискиот режим ќе се уништува во оваа држава. Повеќе стотици демонстранти се упатиле синоќа кон ...

За уништување на илјада тони сириско хемиско оружје се потребни осум години, предупредуваат албанските научници

А1 On - 13.11.2013

Во Албанија се зголемува загриженоста во врска со сириското хемиско оружје, откако беше објавено дека земјата на барање на САД може да прифати дел од сирискиот арсенал, со цел тој да биде уништен, ...

Тирана, протести против уништување на сириското оружје

Алсат-М - 13.11.2013

Во многу градови на Албанија, вклучувајќи ја и Тирана и денеска се протестираше против уништувањето на хемиското оружје во оваа земја. На протестот му се приклучија и познати личности од областа на ...

Вокер: Сириското оружје ќе се уништува во Албанија

Н.Македонија - 13.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и таа со сите детали ќе биде објавена в петок, изјави директор на програмата „Грин Крос Интернашанл", Пол Вокер ...

Албанија се согласила сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија

А1 On - 13.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и тaа со сите детали ќе биде објавена в петок, изјави директор на програмата „Грин Крос Интернашене”, Пол Вокер ...

За уништување на 1.000 тони хемиско оружје се потребни осум години

+инфо - 13.11.2013

Во Албанија се зголемува загриженоста во врска со сириското хемиско оружје, откако беше објавено дека земјата на барање на САД може да прифати дел од сирискиот арсенал, со цел тој да биде уништен, ...

Пол Вокер: Има одлука оружјето да се уништува во Албанија

+инфо - 13.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и тaа со сите детали ќе биде објавена в петок, изјави директор на програмата „Грин Крос Интернашене", Пол Вокер ...

Уништувањето на хемиското оружје во Албанија опасност за Макдедонија

Локално - 13.11.2013

Македонските хемичари не се пресреќни поради можноста сирискиот арсенал хемиско оружје да се уништува во Албанија, на 60 километри од границата со Македонија.

Демонстрации во Aлбанија по информациите за уништувањето на сириското хемиско оружје

Локално - 13.11.2013

Повеќе стотици демонстранти се упатиле синоќа кон Американската амбасада во Тирана по објавувањето на информациите дека хемиското оружје на сирискиот режим ќе се уништува во оваа држава.

Пол Вокер: Има одлука оружјето да се уништува во Албанија

Сител - 13.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и тaа со сите детали ќе биде објавена в петок, изјави директор на програмата „Грин Крос Интернашанл", Пол Вокер ...

Албанија се согласила сириското хемиско оружје да се уништува на нејзина територија

Либертас - 13.11.2013

„Албанија даде согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и тaа информација со сите детали ќе биде објавена в петок“ – изјави за Ал Џезира Пол Вокер директорот на ...

Пол Вокер: Има одлука оружјето да се уништува во Албанија

Канал5 - 13.11.2013

Албанија дала согласност на нејзина територија да се уништува сириското хемиско оружје и тaа со сите детали ќе биде објавена в петок, изјави директор на програмата „Грин Крос Интернашанл", Пол Вокер ...

За уништување на илјада тони сириско хемиско оружје се потребни осум години, предупредуваат албанските научници

Бриф - 13.11.2013

Во Албанија се зголемува загриженоста во врска со сириското хемиско оружје, откако беше објавено дека земјата на барање на САД може да прифати дел од сирискиот арсенал, со цел тој да биде уништен, ...

АЛБАНИЈА: За уништување на сириското хемиско оружје се потребни осум години

Телеграф - 13.11.2013

Албанските експерти предупредуваат дека кога процесот на уништување ќе заврши, следува загадувањето, кое ќе трае неколку години Во Албанија се зголемува загриженоста во врска со сириското хемиско ...

Русија ќе одвои два милиони долари за уништување на сириското оружје

Точка - 13.11.2013

Русија можеби ќе донира два милиони долари за уништување на сириското хемиско оружје и е подготвена на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦБВ) да и понуди експертска помош за таа цел, ...

ПОТВРДЕНО: Сириското хемиско оружје ќе се уништува во Албанија

Телеграф - 13.11.2013

Во меѓувреме во неколку градови во Албанија и денеска се одржаа протести против уништувањето на хемиското сириско оружје на албансска територија Албанија дала согласност на нејзина територија да се ...

Сириското хемиско оружје ќе се уништува на 60 км од Македонија?

Република - 13.11.2013

Македонските хемичари не се пресреќни поради можноста сирискиот арсенал хемиско оружје да се уништува во Албанија, на 60 километри од границата со Македонија.

Русија ќе одвои два милиони долари за уништување на сириското оружје

Нетпрес - 13.11.2013

Русија можеби ќе донира два милиони долари за уништување на сириското хемиско оружје и е подготвена на Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦБВ) да и понуди експертска помош за таа цел, ...

Албанците не можат да му кажат не на Вашингтон

Република - 13.11.2013

Албанците се кренаа против владата за сириското оружје И покрај масовните протести ширум земјата Албанската влада нема да го повлече ветувањето дадено на своите американски партнери за складирање на ...

Волкерс: Има одлука оружјето да се уништува во Албанија

Макфакс - 13.11.2013

Има одлука за уништување на хемиското оружје во Албанија и таа одлука ќе биде објавена во петок, изјавил за al Jazeera, директорот на Американската програма „Грин Крос интернационал", Пол Волкерс.

Хемиското оружје од Сирија ќе се уништува на 60 километри од Макаедонија?

Економски - 13.11.2013

Македонските хемичари не се пресреќни поради можноста сирискиот арсенал хемиско оружје да се уништува во Албанија, на 60 километри од границата со Македонија.

Западот одби да испрати на Асад камиони и друга опрема за транспорт на хемиското оружје

А1 On - 12.11.2013

Западните држави ќе го отфрлат барањето на Сирија за воена опрема за превоз на хемиското оружје, бидејќи оклопните возила и другата опрема би можеле да се употребат за борба против бунтовниците, ...

Западот одби да испрати на Асад камиони и друга опрема за транспорт на хемиското оружје

Алфа - 12.11.2013

Западните држави ќе го отфрлат барањето на Сирија за воена опрема за превоз на хемиското оружје, бидејќи оклопните возила и другата опрема би можеле да се употребат за борба против бунтовниците, ...

Сириското оружје ќе се уништува на 60 км од македонската граница?

Дневник - 12.11.2013

Игор K. Илиевски Македонските хемичари не се пресреќни поради можноста сирискиот арсенал хемиско оружје да се уништува во Албанија, на 60 километри од границата со Македонија.

Западот одби да испрати на Асад камиони за транспорт на хемиското оружје

+инфо - 12.11.2013

Западните држави ќе го отфрлат барањето на Сирија за воена опрема за превоз на хемиското оружје, бидејќи оклопните возила и другата опрема би можеле да се употребат за борба против бунтовниците, ...

Западот одби да испрати на Асад камиони и друга опрема за транспорт на хемиското оружје

Сител - 12.11.2013

Западните држави ќе го отфрлат барањето на Сирија за воена опрема за превоз на хемиското оружје, бидејќи оклопните возила и другата опрема би можеле да се употребат за борба против бунтовниците, ...

Западот одби да испрати на Асад камиони за транспорт на хемиското оружје

МРТ - 12.11.2013

Западните држави ќе го отфрлат барањето на Сирија за воена опрема за превоз на хемиското оружје, бидејќи оклопните возила и другата опрема би можеле да се употребат за борба против бунтовниците, ...

Западот нема да му помогне на Асад за транспортот на хемиско оружје

Вечер - 12.11.2013

Западните држави и Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЗХО), која го следи хемиското разоружување на Сирија, ќе го отфрлат барањето на Сирија да им биде доставена воена опрема за превоз ...

Западот одби да му испрати на Асад опрема за транспорт на хемиското оружје

Телеграф - 12.11.2013

Според изворите, Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЗХО), која го следи хемиското разоружување на Сирија, ќе го отфрли барањето на Дамаск со аргументот дека поголем дел од опремата може ...

Западот одби да испрати на Асад камиони и друга опрема за транспорт на хемиското оружје

Орбис - 12.11.2013

Според изворите, Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЗХО), која го следи хемиското разоружување на Сирија, ќе го отфрли барањето на Дамаск со аргументот дека поголем дел од опремата може ...

Албанија се крена против сириското хемиско оружје

Дневник - 11.11.2013

Билјана Арсовска Додека албанските власти молчат и велат дека немаат донесено одлука во однос на уништувањето на сириското хемиско оружје, населението во Албанија почна да се мобилизира и да бара ...