TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама поднесува оставка од сенаторската функција

Алсат-М - 16.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама денеска се очекува да поднесе оставка на местото сенатор за да може да се подготви за новата функција. Заклетвата како 44 американски претседател, Обама треба да ја положи на 20. јануари. Со поднесувањето на оставката Обама нема да може да присуствува на постизборната седница во Сенатот, закажана за идната недела, на која демократското мнозинство ...

Обама поднесува оставка во Сенатот

Макфакс - 16.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама денеска се очекува да поднесе оставка на местото сенатор за да може да се подготви за новата функција. Заклетвата како 44 американски претседател, Обама треба да ја положи на 20. јануари. Со поднесувањето на оставката Обама нема да може да присуствува на постизборната седница во Сенатот, закажана за идната недела, на која демократското мнозинство ...

Обама ќе разговара за соработка со Мекејн

Вест - 15.11.2008

ЧИКАГО, 15 ноември (Ројтерс) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе се сретне со својот поранешен ривал, републиканскиот сенатор Џон Мекејн в понеделник за да разговараат за начинот на кој би можеле да соработуваат, изјави вчера портпаролот на Обама.

Предизвиците, храброста и надежта на Обама

Дневник - 15.11.2008

Обама инсистира за меѓународните проблеми Белата куќа поинтензивно да се консултира и отворено да разговара со светот, докрај да ги користи дипломатските, а не воените методи при нивното решавање и без предрасуди да се приспособува кон новонастанатите меѓународни процеси. Една од најпродаваните книги последниве месеци во САД е автобиографската книга на Барак Обама „Храброста на надежта“, во која ...

Обама повикан да говори пред Генералното собрание на ОН

Кирилица - 15.11.2008

Обама ќе ја преземе функцијата претседател на САД на 20 јануари, а американскиот претседател секогаш се обраќа пред Генералното собрание на годишната дебата во септември, иако настапот не е ограничен само на овој датум. Поканата Обама да оддржи говор во Генералното собрание следи по повеќегодишни затегнати односи меѓу ОН и администрацијата на претседателот Џорџ Буш, делумно поради американската ...

Дејвид Акселрод, архитект на успехот на Барак Обама

Време - 14.11.2008

Дејвид Акселрод, архитект на успехот на Барак Обама Дејвид Акселрод, човекот што за Барак Обама ги смисли пораките за промена и политиката на надеж, го сметаат за архитект на победата на 44. американски претседател. Познат е по тоа што се врзува за кандидатите со кои работи, делумно и поради тоа што секогаш се бори за тоа во што верува.

Оставката на Обама во американскиот Сенат стапува на сила во недела

Кирилица - 14.11.2008

Тоа значи дека Обама кој беше четири од шест години сенатор, нема да присуствува на седницата на Сенатот идната недела. Гувернерот на Илиноис, Род Благоевич кој е исто така од Демократската партија ќе именува друг сенатор од таа држава кој ќе го заврши мандатот на ...

В недела стапува на сила оставката на Обама во Сенатот

Канал5 - 14.11.2008

Вашингтон, 14 ноември (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама изјави дека неговата оставка на функцијата претставник на Илиноис во Сенатот ќе стапи на сила в недела по што тој ќе се фокусира на преминување во Белата куќа. - Да му се служи на народот на Илиноис во Сенатот беше голема чест и привилегија во мојот живот, изјави тој.

Обама жестоко ќе го гони Осама

Време - 13.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама планира зголемување на трупите во Авганистан и регионален пристап кон кризата, повлекување од Ирак и разговори со сите „непријатели“ на САД уште на почетокот на мандатот, додека последните анкети на јавното мислење покажуваат дека огромен број Американци веруваат оти тој успешно ќе се справи со сите проблеми, а особено со економските.

Обама наречен надеж

Утрински - 13.11.2008

Медениот месец на Обама ќе трае до 20 јануари, кога ќе стане јасно дека тој, освен по бојата на кожата, не се разликува од другите од естаблишментот. К ако јавност често се однесуваме како аутисти свртени само кон себе, затворени во својата стварност. А таа стварност се состои од името и интеграциите и тука некаде завршува нашиот интерес за остатокот од светот.

Слава, непопуларност и благодарност

Дневник - 13.11.2008

Македонија, наспроти сегашното мислење на американскиот народ, ќе има доволно причини на добар начин да се сеќава на владеењето на претседателот Џорџ Буш. Можеби и Американците кога ќе помине одредено време и ќе имаат доволна дистанца од актуелните настани и емоции ќе го објективизираат своето мислење за г.

Кошарка и балет во Белата куќа

Дневник - 13.11.2008

Обама се труди да ја задржи кошаркарската форма како во студентските денови. Семејството на Барак Обама по навиките, стилот, вкусот и во многу други работи се разликува од семејството на Џорџ Буш, што во голема мера ќе се одрази на големите промени во резиденцијата на американскиот претседател.

Обама испраќа набљудувачи на светскиот финансиски сам

Форум - 13.11.2008

Идниот американски претседател Барак Обама, наспроти првичните најави, сепак нема лично да учествува на претстојниот светски финансиски самит. Обама ќе испрати свои набљудувачи, кои нема да земат активно учество на собирот на 20-те најважни индустриски држави и земји во подем в сабота во Вашингтон.

Олбрајт ќе го претставува Обама пред светските лидери

Дневник - 13.11.2008

Олбрајт ќе го претставува Обама пред светските лидери. Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама побара од поранешниот државен секретар Медлин Олбрајт и од поранешниот републикански конгресмен Џим Лич да го претставуваат пред светските лидери на средбата на врвот на Г-20, што ќе се одржи викендов во Вашингтон.Олбрајт и Лич ќе остварат неофицијални средби со странски делегации на средбата на ...

На Буш му се допаднал филмот за него

Дневник - 13.11.2008

На Буш му се допаднал филмот за него. Биографскиот филм за Џорџ Буш, во режија на Оливер Стоун „W“, спротивно од очекувањата, не предизвика бурни реакции кај поранешниот претседател на САД. Иако немал службен коментар од Белата куќа, актерот Џош Бролин, кој на големото платно го портретира Буш, тврди дека поранешниот претседател имал свој коментар за филмот.

Обама и Буш се судриле околу „Џенерал Моторс“

Макфакс - 13.11.2008

Американската автомобилска индустрија, која е пред издишување, беше повод за несогласување помеѓу новоизбраниот претседател Барак Обама и шефот на Белата Куќа во заминување Џорџ Буш. Британскиот весник „Дејли телеграф“ во денешниот број открива за време на средбата помеѓу Обама и Буш одржана во понеделникот, дошло до судар околу тоа дали треба да и се помогне на автомобилската индустрија.

Роберт Гејт најверојатно дел од тимот на Обама

А1 - 12.11.2008

Седумдесет и два проценти од Американците се уверени дека новиот американски претседател Барак Обама ќе успее да преземе соодветни мерки за унапредување на економијата на земјата и оти ќе ја изведе од економската криза. Ова го покажуват резултатите од новото истражување на јавното мислење, изработено на барање на агенцијата Асошиејтид прес.

Составувањето администрација не оди лесно

BBC - 12.11.2008

Сите знаци покажуваат дека транзицијата на власта во Соединетите држави се движи побавно отколку што новоизбраниот претседател Барак Обама можеби би сакал. Внатрешните борби за тоа кој ќе ги добие клучните економски позиции се поголеми отколку што се очекуваше. На некој начин тоа е враќање кон вистинскиот свет на додворување во затворени соби, во обид да се помират спротиставените интереси.

Семејството Обама на прошетка во Белата куќа

Време - 12.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел ја посетија Белата куќа првпат по изборната победа минатата недела, а се уште актуелниот претседател Џорџ Буш со сопругата Лора ја нагости првата афроамериканска претседателска двојка во историјата на САД, нарекувајќи ја победата на Обама триумф на американската приказна.

Обама бара Буш да помогне во автоиндустријата

Вест - 12.11.2008

ЧИКАГО, 12 ноември (Ројтерс) - Американскиот иден претседател Барак Обама му порача на претседателот Џорџ Буш да го усвои вториот пакет стимуланси за помош на американската економија и побара од него да ги употреби постојните мерки за спас за и помогне на автомобилската индустрија, изјави вчера еден негов советник.

Буш го запозна Обама со механизмите за владеење

Утрински - 12.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД во понеделникот влезе во Белата куќа, но само како гостин. ВАШИНГТОН - Само насмевки и комплименти, новоизбраниот претседател Обама и неговата сопруга Мишел во понеделникот беа поканети од претседателот Буш и првата дама Лора во посета на Белата куќа која беше делумно политички ритуал, делумно практично запознавање и упадлив симбол за историскиот трансфер на ...

Советниците на Обама го налутија Буш

Форум - 12.11.2008

Претседателот во заминување, Џорџ Буш, им се налутил на советниците на новоизбраниот претседател Барак Обама, бидејќи на јавноста и пренесувале делови од приватниот разговор помеѓу двајцата претседатели. Обама за време на обиколката на Белата куќа, во приватен разговор побарал од Буш да стори нешто повеќе во врска со помошта на автоиндустријата.

Обама не сака да тргува со Буш

Н.Македонија - 12.11.2008

Актуелниот и новоизбраниот претседател на САД, Џорџ Буш и Барак Обама, на првата директна средба во Белата куќа се судриле за финансиската помош за автомобилската индустрија во земјата. Обама побарал од Буш да им дозволи на автомобилџиите пристап до финансискиот пакет од 700 милијарди долари, а актуелниот претседател за возврат побарал демократите во Конгресот да не го блокираат договорот за ...

Буш јавно го пофали наследникот Обама

Алсат-М - 12.11.2008

Американскиот претседател во заминување, Џорџ Буш, му оддаде признание на неговиот наследник Барак Обама за победата на претседателските избори. Во неговото прво интервју по изборите, Буш за Си-Ен-Ен изјави дека Обама е добар за државата и оти народот има доверба во системот и верува во иднината.

Мнозинството Американци сметаат дека Обама ќе ја изведе земјата од економската криза

Кирилица - 12.11.2008

Седумдесет и два проценти од Американците се уверени дека новиот американски претседател Барак Обама ќе успее да преземе соодветни мерки за унапредување на економијата на земјата и оти ќе ја изведе од економската криза, покажуват резултатите од новото истражување на јавното мислење, изработено на барање на агенцијата Асошиејтид ...

Барак Обама ќе ги „заузда“ лобистите во Вашингтон

Кирилица - 12.11.2008

Меѓу мерките што луѓето на Обама ги најавуваат се споменува дека секој кој работел во процесот на преносот на власта, а потоа станал лобист, во рок од 12 месеци ќе биде оневозможен да се поврзе со администрацијата во областа во која претходно бил вклучен.

Сем Нон и Ворен Кристофер ќе бидат дел од преодниот тим на Барак Обама

Кирилица - 12.11.2008

Демократите Сем Нон и Ворен Кристофер ќе бидат дел од преодниот тим на новоизбраниот американски претседател Барак Обама и ќе бидат одговорни за преминот на власта од администрацијата на Џорџ Буш на новиот шеф на државата, во Пентагон и во Стејт департментот, изјави висок претставник од тимот на Обама, кој побарал ...

Обама ќе ги зауздал лобистите

Вечер - 12.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама најави мерки за ограничување на улогата на лобистите во политиката на Вашингтон, јави Би-Би-Си. Според изјави на луѓе од штабот на Обама, тој сака да го промени досегашниот начин на кој се работи во американскиот главен град и да ги "заузда лобистите".

ДНЕВНИК: Американците го чекаат спасителот Обама

Нетпрес - 12.11.2008

Бездомник седи на смачкана картонска кутија недалеку на хотелот „Хајат“ во Сан Франциско, си игра со своето куче и им дели насмевки на минувачите. Средовечниот Афроамериканец ми вели дека може да го викам Џо. Не е гласач, всушност, за избори не се интересира многу, за политика воопшто, а со малку иронија и невообичаена ведрина за еден питач, додава дека Белата куќа е далеку од неговата ...

Релаксирана средба на Обама и Буш во Овалната соба

А1 - 11.11.2008

Претседателот Буш имаше „релаксирана“ и „пријателска“ средба со новоизбраниот претседател Барак Обама, по што тој и првата дама Мишел Обама се запознаа со својот нов дом. „Претседателот и идниот претседател имаа долга средба, која Претседателот ја опиша како добра, конструктивна, релаксирана и пријателска“, изјави портпаролот на Белата куќа, Дејна Перино.

Обама ќе бара регионален пристап во Авганистан

А1 - 11.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама планира регионален пристап на војната во Авганистан, вклучително и можни разговори со Иран, објави денеска весникот „Вашингтон пост“. Обама, исто така, планира да ја истакне американската решителност да продолжи со потрагата по Осама бин Ладен, наведува истиот извор.

Буш и Обама разговараа за идните предизвици на САД

BBC - 11.11.2008

Американскиот претседател Џорџ Буш и неговиот наследник Барак Обама расправале за големите предизвици кои му претстојат на Обама по преземањето на должноста во јануари. На средбата во Белата куќа која траела повеќе од еден час, сегашниот и идниот претседател разговарале за светската финансиска криза и војните во Ирак и Авганистан.

Вашингтон: Обама во Белата Куќа оствари прва средба со Буш

Р.С.Европа - 11.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама за прват по изборите во Белата Кука оствари средба со претсеадтелот Џорџ Буш. Тие разговарааа за прашања кои ја вклучуваат економската криза и војните во Ирак и во ...

Обама ги чешла одлуките на Буш

Време - 11.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама ќе побара поништување на некои од последните одлуки на администрацијата на актуелниот претседател Џорџ Буш, откако на 20 јануари и официјално ќе влезе во Белата куќа, јави „Би-Би-Си“. Според најавите од штабот на Обама, кој работи на транзицијата на власта, први на удар ќе се најдат извршните наредби на претседателот Буш за генетските истражувања ...

Вашингтон: Обама планира регионален пристап на војната во Авганистан

Р.С.Европа - 11.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама планирал регионален пристап на војната во Авганистан, вклучувајќи и можни разговори со Иран, пишува денешен Вашингтон пост, повикувајќи се на советниците на Обама. Според нив, како што додава весникот, идниот претседател сакал повеќе да ја истакне американската решеност за продолжување на потрагата по Осама Бин Ладен, бидејќи претседателот во ...

Обама ќе го укине затворот Гвантанамо

Вест - 11.11.2008

ВАШИНГТОН, 11 ноември (Ројтерс) - Советниците на идниот претседател на САД Барак Обама тивко го составуваат предлогот за пренос на десетици, ако не и стотици, затворени осомичени терористи пред кривичните судови во САД, план што ќе значи остварување на неговото ветување да го укине затворот Гвантанамо Беј, но тоа би наложило формирање на контроверзен нов правен систем.

Барак Обама во посета на Белата куќа

Утрински - 11.11.2008

ЧИКАГО - Помалку од една недела по неговата историска победа новозибраниот американски претседател Барак Обама вчера замина за Вашингтон за лично од претседателот Џорџ Буш да биде информиран за предизвиците што го чекаат кога на 20 јануари и официјално ќе ја преземе функцијата.

Обама ќе ги поништи одлуките на Буш

Дневник - 11.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД,Барак Обама,со преземање то на функцијата, на 20 јануари, ќе преземе мерки за да смени голем број одлуки на претседателот Буш, соопшти шефот за транзиција на Обама, Џон Подеста. Според Подеста, голем број извршни наредби на претседателот Буш ќе се најдат на списокот за менување. Обама и Буш вчера се сретнаа првпат по победата на Обама на изборите.

Обама е новата инспирација за американските хумористи

Алфа - 11.11.2008

Американскиот сатиричар и карикатурист Тед Рал изјави дека било мошне лесно да се исмева досегашниот претседател на САД Џорџ Буш, но нагласи оти „занимавањето со новиот американски претседател Барак Обама ќе биде многу поинтересно“. На талентираните американски хумористи и карикатуристи им се допаѓа Обама, но наскоро тие ќе почнат и да го критикуваат, иако најголемиот број од комичарите се ...

Средба Буш - Обама во Белата куќа

Форум - 11.11.2008

Идниот американски претседател Барак Обама со сопругата беа примени во Белата куќа од актуелниот претседател Џорџ Буш и неговата сопруга. Буш и Обама разговараа во четири очи, но не се објавени никакви информации за содржината на разговорот. Обама ќе ја преземе функцијата и ќе се всели во Белата куќа на 20-ти јануари наредната година.

Обама планира затвореници од Гвантанамо да бидат изведени пред суд во САД

Алфа - 11.11.2008

Советници на новоизбраниот американски претседател Барак Обама подготвуваат план за префрлање на десетици затвореници од базата во Гвантанамо да бидат судени пред кривични судови во САД. Американски медиуми јавуваат дека таков чекор би довел до затворање на центарот за приведување осомничени терористи, нешто што Обама го вети во предизборната кампања.

Обама ќе поништи одлуки на Буш

Н.Македонија - 11.11.2008

Пред првата посета на Белата куќа и средба со Џорџ Буш откако победи на претседателските избори во САД, Барак Обама најавил поништување на некои извршни одлуки на актуелниот претседател Џорџ Буш веднаш штом на 20 јануари ќе биде инаугуриран за 44-ти претседател на САД, јави АФП.

Солзи на среќа и тага

Н.Македонија - 11.11.2008

Новоизбраниот претседател Барак Обама во неговата прва прес-конференција по победата на минатонеделните претседателски избори, ја повика администрацијата на Буш да имплементира пакет за економски стимул за помош на средната класа. Обама изгледаше изненаден кога новинарските екипи, при неговото влегување во собата, станаа во знак на почит кон неговиот нов статус.

Обама ги подржува превентивните воени напади во Пакистан

Алсат-М - 11.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама по средбата со Џорџ Буш најави дека ќе продолжи со досегашната политика на Вашингтон кон ситуацијата во Авганистан и борбата против Ал Каеда. Тој ќе ги поддржи и досегашните превентивни воени интервенции во Пакистан.

Буш и Обама разговараа за идните предизвици на САД

Форум - 11.11.2008

На средбата во Белата куќа која траела повеќе од еден час, сегашниот и идниот претседател разговарале за светската финансиска криза и војните во Ирак и Авганистан. Помошниците на Обама го пофалија Буш за соработката во мазното префрлање на власта и ги опишаа разговорите како пријателски и конструктивни.

Американците го чекаат спасителот Обама

Дневник - 11.11.2008

Претседателот Буш го прими Обама во Овалната соба и го прошета низ Белата куќа Бездомник седи на смачкана картонска кутија недалеку на хотелот „Хајат“ во Сан Франциско, си игра со своето куче и им дели насмевки на минувачите. Средовечниот Афроамериканец ми вели дека може да го викам Џо.

Обама ќе го празни затворот во базата Гвантанамо

Кирилица - 11.11.2008

Американски медиуми јавуваат дека таков чекор би довел до затворање на центарот за приведување осомничени терористи, нешто што Обама го вети во предизборната кампања. Можно е тоа сепак, да предизвика некои противречности во судскиот систем на државата.

Триумф на американската приказна

Вечер - 11.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама понеделникот првпат ја посети Белата куќа по изборите. Тој и неговата сопруга Мишел беа пречекани од Џорџ Буш и неговата сопруга Лора. Актуелниот и новоизбраниот претседател се упатиле кон Овалната соба, каде разговарале за сите предизвици кои го чекаат Обама откако службено ќе го преземе водството на Белата куќа.

Обама ќе укине над 200 закони на Буш

Нетпрес - 11.11.2008

Една недела по триумфалната победа, Барак Обама, новоизбраниот претседател на САД, најави радикални промени во однос на политиката на Џорџ Буш, претседателот во заминување, и преиспитување на низа закони на претходната администрација, исполнувајќи го ветувањето за промени.

Обама ќе бара регионален пристап во Авганистан

Макфакс - 11.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама планира регионален пристап на војната во Авганистан, вклучително и можни разговори со Иран, објави денеска весникот “Вашингтон пост“. Обама, исто така, планира да ја истакне американската решителност да продолжи со потрагата по Осама бин Ладен, наведува истиот извор.

Барак Обама во посета на Белата куќа

А1 - 10.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама вечерва првпат ја посети Белата куќа по изборите. Тој и неговата сопруга Мишел беа пречекани од Џорџ и Лора Буш. Буш и Обама се упатија кон Овалната соба, каде ќе разговараат за глобалната финансиска криза и за американските сили во Ирак и во Авганистан.

Вашингтон: Прва директна средба Буш - Обама

Р.С.Европа - 10.11.2008

Американксиот претседател Џорџ Буш и неговиот наследник Барак Обама денеска ке ја одржат првата директна средба откако Обама во вторникот победи на претседателките избори. Главни теми на средбата која ке се одржи во Белата Кука како што јавуваат агенциите се очекува да бидат состојбата во Ирак и економската криза.

Обама вети надминување на економската криза

Утрински - 10.11.2008

Обама вети надминување на економската криза. ВАШИНГТОН - Барак Обама во саботата изјави дека по завршувањето на долгата претседателска кампања, сега дојде време Американците да ги стават настрана политичките разлики и заедно да работат на надминување на економската криза. Тој вети дека ќе се обиде да постигне единство во земјата.

Обама критикува поради третманот на ирачките бегалци

Телма - 10.11.2008

Новоизбраниот американски претседател Барак Обама упати критика до Данска поради третманот на ирачките бегалци, јави Шведската телевизија СВТ. Обама ги критикува и другите земји кои учествуваа во коалицијата во Ирак поради нивниот несоодветен третман на бегалската криза.

Семејството Обама во посета на Белата куќа

Телма - 10.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД, Барак Обама вечерва првпат ја посети Белата куќа по изборите. Тој и неговата сопруга Мишел беа пречекани од Џорџ и Лора Буш. Буш и Обама се упатија кон Овална соба, каде разговараат за внатрешната политика, глобалната финансиска криза и за состојбите со американските сили во Ирак и во Авганистан.

Економијата приоритет на Обама

Дневник - 10.11.2008

Економијата приоритет на Обама. Новоизбраниот американски претседател Барак Обама изјави дека неговата администрација веднаш ќе преземе мерки за економско заздравување.Обама, во обраќање до нацијата преку радио, истакна дека земјата нема време за губење и оти пакетот економска помош треба да почне да се применува што побрзо.

Обама нова инспирација за американските хумористи

Кирилица - 10.11.2008

На талентираните американски хумористи и карикатуристи им се допаѓа Обама, но наскоро тие ќе почнат и да го критикуваат, иако најголемиот број од комичарите се демократи по политичко убедување, а нивна главна цел на критика на последните избори беше републиканскиот кандидат за потпретседател Сара Пејлин.

Барак Обама со критики за Данска

Кирилица - 10.11.2008

- Земјите од коалицијата во Ирак имаат направено мошне малку за да се справат со бегалската криза и треба да бидат поттикнати да направат повеќе, пишува Обама на својот официјален ...

Би-Би-Си: Новиот претседател Обама ќе побара поништување на некои одлуки на администрацијата на Буш

Кирилица - 10.11.2008

Според, најавите на луѓето од штабот на Обама, кој работи на транзицијата на власта и на формирањето на новата американска администрација, први на удар ќе се најдат извршните наредби на претседателот Буш за генетските истражувања на основните клетки, како и за дупчењето на нови наоѓалишта за нафта на морското дно во еколошки реони, за што претходно се спротивставуваше американската Демократска ...

Би-Би-Си: Новиот претседател Обама ќе поништи некои одлуки на администрацијата на Џорџ Буш

Канал5 - 10.11.2008

Лондон, 10 ноември (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Барак Обама, ќе побара поништување на некои од последните одлуки на администрацијата на актуелниот претседател Џорџ Буш, откако на 20 јануари и формално ќе влезе во Белата куќа, јавува Би-Би-Си.

Барак Обама нема да учествува на средбата на Г-20 во Вашингтон

Канал5 - 10.11.2008

Чикаго, 10 ноември (МИА) - Новоизбраниот претседател на САД Барак Обама нема да учествува на средбата на Г-20 во Вашингтон на 14 и на 15 ноември, соопшти негов помошник. Владата на се уште актуелниот претседател Џорџ Буш ја организира средбата на врвот на водечките светски економии за разработување на стратегија за справување со светската финансиска криза.

Обама ќе кастри наредби на Буш

Вечер - 10.11.2008

Први на удар ќе се најдат извршните наредби на Буш за генетските истражувања на матичните клетки, како и за дупчењето на нови наоѓалишта за нафта на морското дно во еколошки реони. Новоизбраниот американски претседател Барак Обама, ќе побара поништување на некои од последните одлуки на администрацијата на актуелниот претседател Џорџ Буш, откако на 20 јануари и формално ќе влезе во Белата куќа, ...

Средба на Обама со Џорџ Буш

Нетпрес - 10.11.2008

Новоизбраниот претседател на САД Барак Обама, го прифатил повикот за средба со Џорџ Буш. Ќе го посети денеска во Белата куќа. Обама на својата прва официјална прес конференција во петокот, изјавил дека се надева оти денес нема само да ја разгледува Белата куќа, туку и дека ќе разговара со Буш и за конкретни прашања за големата криза во која се наоѓа Америка.