TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателски и локални избори во Македонија

А1 - 22.03.2009

Претседателски и локални избори се одржуваат денеска во Македонија, кои се оценуваат како поправен демократски тест за земјата по минатогодишните бројни изборни нерегуларности и насилства.

Гласањето започна во струмичко, штипско и тетовско

А1 - 22.03.2009

Во мирна и демократска атмосфера во Струмица тече гласањето на денешните претседателски и локални избори. Според претседателот на општинската изборна комисија, Спасе Глигоров, избирачкиот материјал бил навреме ...

Гласањето во Чаир се одвива во мирна атмосфера

А1 - 22.03.2009

Уште од раните утрински часови прилично голем одзив на гласачите во општина Чаир, во избирачкото место 2890. Гласањето досега се одвива во мирна атмосфера, но со забележително присуство на полицијата.

И во општина Центар слаба излезност на гласачите

А1 - 22.03.2009

Во мирна и демократска атмосфера - вака течеше гласањето во едно од избирачките места во општина Центар. Во избирачкото место 2822 очекуваат повеќе гласачи во текот на денот. „Се е мирно, нормално.

Снегот го попречи изборниот процес во повеќе општини

А1 - 22.03.2009

Изборите не можат да се спроведат на две избирачки места во општините Делчево и Македонска Каменица Општинските изборни комисии од Делчево и од Македонска Каменица соопштија дека на нивните подрачја денешните ...

Нормално се одвива гласањето во Охрид и Струга

А1 - 22.03.2009

Во охридско-струшкиот регион, со почеток во 7 часот беа отворени сите избирачки места, освен гласачкото место во Скребато, кое што е отворено со мало задоцнување поради снегот, како и избирачките места при ...

Мирно и демократски во Тетово и Гостивар

А1 - 22.03.2009

Мирни и демократски - вака тетовци ги оценуваа изборите на неколку часа пред затворањето на изборните места. По нив очекуваат избраните функционери да ги исполнат ветувањата дадени во своите кампањи.

134 избирачки места не се отворени

А1 - 22.03.2009

Вкупно 134 избирачки места во земјава не се отворени поради завеаните патишта, соопшти ДИК. „Државната изборна комисија, заедно со координативното тело кое беше формирано, со помош на целокупната механизација ...

Во Кичево досега гласале 49% од вкупниот број гласачи

А1 - 22.03.2009

По десет часа од почетокот на изборниот процес за локалните и претседателските избори, во Кичево досега гласале 12.992 или 49% од запишаните 26.670 лица со право на глас.

60% од избирачите гласале во струмичко

А1 - 22.03.2009

Во струмичкиот регион до 17 часот гласале близу 60 отсто од граѓаните со право на глас, а изборите се одвиваат во фер и демократска атмосфера и без какви било проблеми.

Речиси 42% излезност во Битола до 17 часот

А1 - 22.03.2009

Од вкупно 92.727 гласачи регистрирани на Единствениот избирачки список во Битола до 17 часот правото на глас го оствариле 41,7% од граѓаните, информира Општинската изборна комисија.

ДИК: 49% излезност на гласачите

А1 - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите на денешните претседателски избори до 17 часот е 48,73 отсто, на локалните избори 48,73, а во Градот Скопје 45,25 проценти, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна ...

Гласање, броење, резултати, жалби

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - На 2.976 гласачки места во Македонија денеска можат да гласаат 1.792.082 избирачи. Тие својот глас можат да го дадат за седум кандидати за претседател на државата, 365 претенденти за ...

Загорци е најмалото избирачкото место во Македонија - само 2 гласачи

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Избирачкото место 1615 во радовишкото село Загорци во општина Конче со само двајца регистрирани гласачи во Единствениот избирачки список, е најмалото гласачко место во Република Македонија.

Одѕивот до 10 часот околу 8%, не се отворени 103 избирачки места

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - На претседателските избори одѕивот до 10 часот од обработени 2.212 избирачки места од вкупно 2.976 е 7,97 проценти, односно својот глас го дале 110.580 избирачи, соопшти на денешната прес - ...

ДИК: Одѕивот до 13 часот околу 26 проценти

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - На претседателските избори одѕивот до 13 часот од обработени 82,06 проценти од вкупниот број избирачки места е 26,24 проценти, односно својот глас го дале 403.722 избирачи од вкупно ...

ДИК: 49% излезност на гласачите до 17 часот

Вест - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите на денешните претседателски избори до 17 часот е 48,73 отсто, на локалните избори 48,73, а во Градот Скопје 45,25 проценти, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна ...

Затворени гласачките места, се бројат гласовите

Вест - 22.03.2009

Скопје, 1 јуни - Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Македонија можеа да гласаат на денешните четврти претседателски и петти локални избори.

ДИК: Поради снегот не се отворени 53 избирачки места

Алсат-М - 22.03.2009

Според податоците од Државната изборна комисија до 8 часот утрово во 16 општини поради непроодност на патиштатата не се отворени 53 избирачки места.

Македонија гласа - Претседателски и Локални избори 2009

Алсат-М - 22.03.2009

Граѓаните на Република Македонија денеска по четврти пат избираат претседател на државата, а по петти пат градоначалници и членови на општинските совети.

ДИК: Вкупно 103 избирачки места не се отворени

Алсат-М - 22.03.2009

Вкупно 103 избирачки места во 30 општини не се отворени денеска до 09:30 часот поради непроодност на патиштата, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).

ДИК: Одѕивот до 17 часот околу 48 проценти

Алсат-М - 22.03.2009

Процентот на излезност на претседателските и локални избори до 17 часот изнесува 48,73 проценти. Според податоците од 2.557 избирачки места или 85,92 проценти, одзивот на гласачите за претседателските избори ...

Мирни избори во Охрид и Струга

Алсат-М - 22.03.2009

Во Охрид и Струга гласањето се одвива во фер и демократска атмосфера со мали инциденти кои според општинските изборни комисии не можат да го загрозат понатамошниот изборен процес.

Седум кандидати за шеф на државата, 365 за градоначалници

Сител - 22.03.2009

На денешните четврти претседателски и петти локални избори право на глас имаат 1.792.082 изирачи. На 2.976 гласачки места тие ќе можат да се изјаснат за седумтемина кандидати за претседател на Република ...

Во Битола, Новаци и Могила отворени сите избирачки места

Сител - 22.03.2009

Во трите пелагониски општини, Битола, Могила и Новаци, и покрај малите проблеми со пробивањето на снегот на повисоките рурални места, како и обезбедувањето греење во просториите за гласање, сепак отворени се ...

Општините Кичево, Зајас и Вранешница гласањето почнало навреме

Кирилица - 22.03.2009

Во Вранешница изборите се отпочнати навреме но поради обилниот снег замените нема да може да пристигнат со возила па ќе се обидат до избирачките места да дојдат пеш Во општина Другово на пет избирачки места не ...

Поради снегот не се отворени 53 избирачки места

Сител - 22.03.2009

Според податоците од Државната изборна комисија до 8 часот утрово во 16 општини поради непроодност на патиштатата не се отворени 53 избирачки места.

Во Дебар гласањето почна навреме и се одвива без проблеми

Сител - 22.03.2009

Во сите 24 избирачки места во општина Дебар, избирачките места беа отворени точно во седум часот и гласањето се одвива без проблеми, потврди претседателот на Општинската изборна комисија Илир Цами.

Во Штип гласале 12,6 отсто од граѓаните на локалните и претседателски избори

Сител - 22.03.2009

Претседателот на Општинската изборна комисија Лазо Богатинов соопшти дека до 10 часот на 65 избирачки места во општина Штип излезеноста на граѓаните е 12,6 отсто.

Одѕивот до 10 часот околу осум проценти, не се отворени 103 избирачки места во 30 општини

Сител - 22.03.2009

На претседателските избори одѕивот до 10 часот од обработени 2.212 избирачки места од вкупно 2.976 е 7,97 проценти, односно својот глас го дале 110.580 избирачи, соопшти на денешната прес - конференција ...

ДИК: Одѕивот до 10 часот околу осум проценти, не се отворени 103 избирачки места во 30 општини

Канал5 - 22.03.2009

На претседателските избори одѕивот до 10 часот од обработени 2.212 избирачки места од вкупно 2.976 е 7,97 проценти, односно својот глас го дале 110.580 избирачи, соопшти на денешната прес - конференција ...

Во Битола до 10 часот гласале 5,26 отсто, нема забелешки на изборниот процес

Сител - 22.03.2009

Во Битола до 10 часот на 151 избирачко место гласале 5,26 отсто од вкупниот број избирачи. Со одлука на Општинската изборна комисија - Битола, поради непристапни патишта и голема висина на снежната покривка, ...

МОСТ информира за помала нерегуларност во Избирачкото место 1308 во Охрид

Сител - 22.03.2009

Според информациите од граѓанската иницијатива МОСТ, на Избирачкото место број 1308 во Охрид била забележана нерегуларност, односно 78 граѓани гласале во двата изборни циклуса, и за локалните и за ...

ДИК - одѕивот до 13 часот околу 26 проценти

Сител - 22.03.2009

На претседателските избори одѕивот до 13 часот од обработени 82,06 проценти од вкупниот број избирачки места е 26,24 проценти, односно својот глас го дале 403.722 избирачи од вкупно запишаните 1.792.082, ...

Во општините Струга, Дебарца и Вевчани ¼ од избирачите гласале до 13 часот.

Кирилица - 22.03.2009

Општинските изборни комисии во трите региона задоволни од излезноста, не е регистриран никако инцидент поврзан со изборниот процес До 13 часот на гласање во Струга излегле 23,48 отсто од регистрираните граѓани ...

ДИК- Одѕивот на гласачите до 17 часот 48,73 отсто

Сител - 22.03.2009

Одѕивот на гласачите на денешните претседателски избори до 17 часот е 48,73 отсто, на локалните избори 48,73, а во Градот Скопје 45,25 проценти, соопшти на прес-конференција претседателот на Државната изборна ...

Сите избирачки места во Охрид навреме затворени, излезноста околу 60 отсто

Сител - 22.03.2009

Сите 73 избирачки места на територијата на општина Охрид беа навреме затворени во 19 часот, потврди претседателот на Општинската изборна комисија, Марика Ангелеска, без да соопшти колкава е вкупната излезност ...

Македонија гласаше фер и демократски

Вечер - 22.03.2009

Поради блокираните патишта од снежните врнежи, според ДИК, не беа отворени 134 гласачки места на кои 12.556 граѓани не го остварија правото на глас Граѓаните на Македонија вчера по четврти пат избираа ...

Раселените, затворениците и изнемоштените гласаа порано

Вечер - 22.03.2009

Седум години по војната во Македонија се уште има раселени лица. Токму тие, или вкупно 519 раселени, ден пред одржувањето на претседателските и локалните избори, во саботата имаа можност да го остварат своето ...

Изборите се одвиваа во добра атмосфера

Вечер - 22.03.2009

На два часа пред истекот на гласањето до ДИК беа пристигнати податоци од 2.557 избирачки места или 85,92%. Од вкупниот број на гласачи во овие избирачки места или 1.617.462, гласачкото право го оствариле ...

Гласањето во Охрид и Струга тече без проблеми

Нетпрес - 22.03.2009

Гласањето во Охрид и Струга се одвива во целосен ред. Според податоците на аналитичките центри од партиите гласањето во општина Охрид започна во 7 часот во сите 73 избирачки места.

Снегот не дозволи отворање на 103 избирачки места

Нетпрес - 22.03.2009

Државната изборна комисија соопшти дека до 9.30 часот поради блокираните патишта од врнежите од снег не се отворени 103 избирачки места од 30 општини.

ДИК: 26 отсто од избирачите гласале

Нетпрес - 22.03.2009

Претседателот на Државната изборна комисја Александар Новакоски на денешната трета прес конференција рече дека на претседателските избори одѕивот до 13 часот е 26,24 проценти од одработените 82,06 проценти од ...

ДИК: Гласале нешто помалку од 50 отсто од избирачите

Нетпрес - 22.03.2009

Според најновите информации на Државната изборна комисија до 17 часот процентот на излезност изнесува 48, 73 отсто. Податоците од 2.557 избирачки места или 85,92 проценти, говорат дека одзивот на луѓето што ...

Претседателски и локални избори во Македонија

Макфакс - 22.03.2009

Претседателски и локални избори се одржуваат денеска во Македонија, кои се оценуваат како поправен демократски тест за земјата по минатогодишните бројни изборни нерегуларности и насилства.

ДИК: 53 избирачки места не се отворени до 8 часот

Макфакс - 22.03.2009

Изборниот процес во Македонија не започна во 53 избирачки места до осум часот изутринава поради непроодност на патиштата. Ова изутринава го потврди портпаролот на Државната изборна комисија (ДИК) Зоран ...

ДИК: 103 избирачки места не се отворени, околу осум проценти излезност до 10 часот

Макфакс - 22.03.2009

Вкупно 103 избирачки места во 30 општини не се отворени денеска до 09:30 часот поради непроодност на патиштата, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).

Возила на АРМ доставуваа изборен материјал

Макфакс - 22.03.2009

Македонската армија се вклучи со 81 теренско моторно возило за достава на изборниот материјал до непристапните поради снег, избирачки места низ Македонија.

ДИК: Излезност до 13 часот околу 26 проценти

Макфакс - 22.03.2009

Процентот на излезност на претседателските и локалните избори до 13 часот изнесува околу 26 проценти. Одзивот на гласачите за претседателските избори до 13 часот е 26,24 проценти или 403 илјади и 722 избирачи, ...

ДИК: Одзив до 17 часот - 48,73 проценти

Макфакс - 22.03.2009

Процентот на излезност на претседателските и локални избори до 17 часот изнесува 48,73 проценти. Според податоците од 2.557 избирачки места или 85,92 проценти, одзивот на гласачите за претседателските избори ...

Затворени гласачките места, изборите мирни

Макфакс - 22.03.2009

Мирен изборен процес и гласање во демократска атмосфера, со мали нерегуларности, е првата оценка за претседателските и локалните избори одржани денеска во Македонија.

Снегот ги затрупа изборните ливчиња

А1 - 21.03.2009

Снегот може да го поремети изборниот процес во десетици завеани села во Македонија. Доколку општинските изборни комисии не успеат да го достават изборниот материјал, ДИК ќе реши што потоа.

Збор имаат 1.792.082 гласачи

Време - 21.03.2009

Игор Чавески В недела Македонците по четврти пат ќе избираат претседател на државата и по петти пат градоначалници на општините.

Македонија пред сериозно изборно искушение

Утрински - 21.03.2009

В недела, на празникот Младенци, во Македонија се случуваат два исклучително значајни изборни циклуси. Граѓаните паралелно се изјаснуваат за четвртиот претседател откако државата прогласи независност и ...

На сила е изборниот молк - снегот создаде проблеми во доставата на изборниот материјал

Телма - 21.03.2009

Денеска во земјава на сила е изб орниот молк, пред утрешните претседателски и локални избори. Правото на глас на претседателските и локалните избори денеска може да го искористат само внатрешно раселените ...

Македонијаизбирапретседател и градоначалници

Дневник - 21.03.2009

На претседателските и на локалните избори утре своето право на глас ќе може да го искористат 1.792.082 гласача Граѓаните на Македонија утре ќе се изјаснуваат на претседателските и на локалните избори.

Изборен молк, денеска гласаат раселените, болните и затворениците

Алсат-М - 21.03.2009

Ден пред претседателските и локалните избори своето право на глас го исполнија затворениците, внатрешно раселените лица и болните кои претходно доставиле барање до Општинските изборни комисии.

Изборен молк, денеска гласаат раселените, болните и затворениците

Н.Македонија - 21.03.2009

Скопје, 21 март (МИА) - На полноќ почна изборниот молк пред утрешните четврти претседателски и петти локални избори. Со тоа заврши кампањата на партиите, коалициите и независните кандидати кои во изминатите 20 ...

Проблеми со доставата на гласачкиот материјал, поради снегот

Алсат-М - 21.03.2009

Обилните врнежи од снег кои предизвикаа големи проблеми во сообраќајот, го отежнуваат и спроведувањето на утрешниот изборен процес во земјава.

Дислоцирани осум избирачки места во Охрид

Сител - 21.03.2009

На територијата на општина Охрид на утрешните претседателски и локални избори ќе има дислокација на осум избирачки места. Гласачите кои досега гласаа во Избирачкото место 1250 во просториите на Сојузот на ...

Гласаат раселените лица во Куманово

Сител - 21.03.2009

219-те раселени лица од Липковскиот регион денеска еден ден пред изборите го исполнија своето гласачко право на избирачкото место Камп Кристал во Куманово.

Новаковски: Партиите да не вршат притисок врз граѓаните

Канал5 - 21.03.2009

Вложивме максимални напори да се спроведат фер и демократски избори - се надевам дека така и ќе биде. Вакво е очекувањето на првиот човек на ДИК во пресрет на утрешното изјаснување за претседател на државата и ...

Снежните услови се закануваат да ја загрозат регуларноста на утрешното гласање

Канал5 - 21.03.2009

Силните снежни врнежи го ставија под знак прашалник утрешното гласање во над 300 изборни места во државава. Механизација на Македонија Пат и екипи на локалните власти ќе се расчистуваат снегот преку целата ноќ ...

Се гласа само со валидна лична карта

Канал5 - 21.03.2009

Четврти претседателски и петти локални избори во Македонија. Право на глас имаат 1. 792. 082 граѓани запишани во единствениот избирачки список. Гласачките места се отвораат точно во 7 часот наутро.

Денеска гласаат раселените, болните лица и затворениците

Канал5 - 21.03.2009

На полноќ започна преизборниот молк, кој ќе трае се до утре до 19 часот. На ден пред официјалните локални и претседателски избори, денеска гласаат затворениците, хендикепираните и внатрешно раселените лица.

Снегот го отежнува доставувањето на гласачкиот материјал

Сител - 21.03.2009

Шеесетина општински изборни комисии работат во отежнати услови. Обилните врнежи од снег во текот на денот ги оневозможуваа членовите на избирачките комисии да го достават гласачкиот материјал во ридско - ...

Снегот создаде проблем во дистрибуцијата на изборниот материјал

Нетпрес - 21.03.2009

Обилните снежни врнежи што ја зафатија земјава во текот на денешниот ден денеска создадоа проблеми во доставата на изборниот материјал, особено до некои планински места, информираат од Државната изборна ...

Гласаат раселените и затворениците

Макфакс - 21.03.2009

Правото на глас на претседателските и локалните избори денеска може да го искористат внатрешно раселени лица, болните и немоќните, како и затворениците и притворениците.

Проблеми со доставата на гласачкиот материјал, поради снегот

Макфакс - 21.03.2009

Доставувањето на гласачкиот материјал за утрешните избори е отежнато во некои поодалечени места, поради обилните снежни врнежи.

Хелсиншки предупредува на можни изборни инциденти

Утрински - 20.03.2009

Хелсиншки комитет не ја исклучува можноста дека на претстојните избори се можни инциденти, што го посочува во февруарскиот извештај за состојбата со човековите права во државава.

Први гласаат 2.500 раселени и затвореници

А1 - 19.03.2009

Правото на глас на претседателските и локалните избори закажани за 22 март, ден пред другите, ќе можат да го остварат вкупно 2.500 раселени лица и затвореници.

Први гласаат 2.500 раселени и затвореници

Вест - 19.03.2009

Скопје, 19 март - Правото на глас на претседателските и локалните избори закажани за 22 март, ден пред другите, ќе можат да го остварат вкупно 2,500 раселени лица и затвореници.

Изборниот материјал тежи 70 тони

Утрински - 19.03.2009

БИТОЛА - Државната изборна комисија го презеде досега најобемниот доверлив материјал за локалните и претседателските избори тежок 70 тони. Отпечатен е материјал за 1.792.082 гласачи.

Се дистрибуира доверливиот избирачки материјал

Н.Македонија - 19.03.2009

Под силно полициско обезбедување, од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола, вчераутро тргна конвојот што го дистрибуира доверливиот гласачки материјал до општинските изборни комисии.

Хелсиншки не е оптимист за изборите

Алсат-М - 19.03.2009

И покрај јасните пораки што секојдневно ни се упатуваат за потребата од фер и демократски претседателски и локални избори, како предуслов за било каква евро-атланска интеграција во било кој рок, настаните во ...

Во сабота гласаат внатрешно раселените, затворениците и немоќните лица

Сител - 19.03.2009

Гласањето на претстојните претседателски и локални избори за внатрешно раселените лица и за лицата кои се на издржување казна затвор или во притвор е во сабота, од седум до 19 часот.

Дистрибуција на гласачките ливчиња

МРТ - 19.03.2009

Гласачките ливчиња, избирачките списоци и записниците, Државната изборна комисија денеска треба да ги дистрибуира до општинските изборни комисии.

Денеска гласаат внатрешно раселените лица

Нетпрес - 21.03.2009

Вкупно 529 граѓани кои имаат статус на внатрешно раселени лица денеска ќе го оствараат своето избирачко право. Ќе гласаат гласаат за претседателските и локалните избори.

Хелсиншки: Настаните поврзани со изборите не влеваат премногу оптимизам

Нетпрес - 19.03.2009

И покрај јасните пораки што секојдневно ни се упатуваат за потребата од фер и демократски претседателски и локални избори, како предуслов за било каква евро-атланска интеграција во било кој рок, настаните во ...

Први гласаат 2,500 раселени и затвореници

Макфакс - 19.03.2009

Правото на глас на претседателските и локалните избори закажани за 22 март, ден пред другите, ќе можат да го остварат вкупно 2,500 раселени лица и затвореници.

Дистрибуција на гласачките ливчиња

А1 - 18.03.2009

Гласачките ливчиња, избирачките списоци и записниците, Државната изборна комисија денеска треба да ги дистрибуира до општинските изборни комисии.

Обуката доцни, ама барем е темелна

Време - 18.03.2009

Тони Ангеловски Доцнењето на обуката за членовите на избирачките одбори може да предизвика проблеми на претстојните избори, укажуваат од набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, како и невладините организации што ...

Гла­сач­ки­те ливчиња за Скопје со 5 различни заднини

Вест - 18.03.2009

Драги Милошевски, менаџер на Печатницата, вели дека е отпечатен материјал за 1.792.082 гласачи Вчера, рано утрото, Државната изборна комисија го презеде 70 тони тешкиот доверлив изборен материјал за неделните ...

ДИК ќе решава и по приговори на избирачи

Утрински - 18.03.2009

Државната изборна комисија првпат на овие претседателски и локални избори ќе решава по приговори на избирачи. Постапката за заштита на избирачкото право ќе се третира како итна.

ДИК го презеде доверливиот изборен материјал

Телма - 18.03.2009

Државната изборна комисија утрово во Битола, во седум часот го презеде доверливиот изборен материјал којшто беше изработен во печатницата „Киро Дандаро“. - Запазени се сите рокови за спроведување на изборите.

ДИК го презеде доверливиот изборен материјал

Алсат-М - 18.03.2009

Државната изборна комисија (ДИК), утрово во Битола, во седум часот го презеде доверливиот изборен материјал којшто беше изработен во печатницата „Киро Дандаро“.

ДИК го презеде доверливиот изборен материјал од битолската печатница „Киро Дандаро“

Сител - 18.03.2009

Државната изборна комисија (ДИК), утрово во Битола, во седум часот го презеде доверливиот изборен материјал којшто беше изработен во печатницата „Киро Дандаро“.

До општинските изборни комисии денеска е доставен доверливиот материјал за гласање

Канал5 - 18.03.2009

Утрово во седум часот од битолската печатница беше преземен изборниот материјал тежок околу 70 тона и потоа дистрибуиран до општинските изборни комисии.

ДИК го презеде изборниот материјал од битолската печатница

Вечер - 18.03.2009

Печатницата "Киро Дандаро" отпечати материјал за 1.792.082 гласачи, според избирачкиот список за претседателските и локалните избори на 22 март Државната изборна комисија во Битола, вчера, во седум часот ...

ДИК ќе го достави изборниот материјал до општинските комисии

Нетпрес - 18.03.2009

Државната изборна комисија, денеска од печатницата “Киро Дандаро“ во Битола, до општинските изборни комисии ќе го доставува доверливиот изборен материјал за претстојните претседателски и локални избори.

Дистрибуција на гласачките ливчиња

Макфакс - 18.03.2009

Гласачките ливчиња, избирачките списоци и записниците, Државната изборна комисија денеска треба да ги дистрибуира до општинските изборни комисии.

Во Македонија се одржуваат претседателски и локални избори

BBC - 17.03.2009

Преглед Македонија, на 22 март 2009 истовремено ќе одржи претседателски и локални избори. Изборите, генерално се сметаат за тест на демократските капацитети на државата и претставуваат еден од главните ...

ДИК со прирачник за изборните органи

Утрински - 17.03.2009

Државната изборна комисија (ДИК) подготви прирачник за едукација на членовите на изборните органи за претстојните претседателски и локални избори, што ќе се одржат в недела.

ДИК со прирачник за едукација на членовите на изборните органи

Нетпрес - 16.03.2009

Државната изборна комисија подготви прирачник за едукација на членовите на изборните органи за претстојните претседателски и локални избори што ќе се одржат на 22 март 2009 година.