TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија - Без согласност на Белград, нема решение за Косово

Макфакс - 08.10.2006

Брисел/Белград Русија на Европската унија и пренела став дека решението за Косово не може да и sе наметнеe на Србија, и оти тоа нема да го поддржи ниту во Контакт групата, ниту во Советот за безбедност на ОН. Ова денеска го објави белградската агенција Бета, повикувајќи се на “одлично информирани“, ...

Ахтисари на средба со генералниот секретар на НАТО

Макфакс - 08.10.2006

Брисел Специјалниот пратеник на ОН за Косово Марти Ахтисари денеска во Брисел,ќе разговара со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер. Ахтисари како што е најавено, во рамките на посетата на седиштето на западната алијанса, пред членовите на Советот на НАТО ќе се зборува за досегашниот тек на ...

Албанија да ја затвори границата со Косово за малолетници

Макфакс - 08.10.2006

Кукс/Призрен Албанија да не им дозволува минување на границата кон Косово на малолетните албански државјани кои косовската територија насовно ја користат како транзит кон западноевропските држави. Ова, како што јавува Макфакс, го побараа претставници на КФОР и на Косовската полициска служба од ...

Ахтисари: Предлог - статусот до крајот на 2006

Макфакс - 08.10.2006

Брисел Предлог- решението за идниот статус на Косово ќе го објавам до крајот на годинава, соопшти денеска специјалниот пратеник на ОН за Косово Марти Ахтисари. Тој појасни дека предлогот планира да го достави до крајот на декември, без оглед дали дотогаш во Србија ќе бидат одржани предвремени ...

Уставен референдум во Србија

Макфакс - 08.10.2006

Белград Референдум за предлог нов Устав се одржува денеска и утре во Србија, на кој му претходеше забрзан процес за негово донесување, мотивиран од најавеното одредување на конечен статус на Косово. Бирачките места се отворени изутринава, а Референдумот ќе се смета за успешен само доколку денеска и ...

Британски дипломати: Статусот на Косово да се реши до крајот на годината

Макфакс - 07.10.2006

Приштина Официјален Лондон се залага статусот на Косово да биде решен до крајот на годинава. Ова, во Приштина, го изјавија британскиот амбасадор во Белград Дејвид Гауен и шефот на британската канцеларија во Приштина Дејвид Блант.

Србите не сакаат фабрика до Газименстан

Време - 06.10.2006

РАСПРАВИИ ЗА КОСОВО Србите протестираат откако бизнисмени од селото Велика Хоча почнале да градат фабрика за картон блиску до Газиместан, местото каде што во 1389 година српската војска била победена од Турците. Газиместан и селото Велика Хоча се во една од зоните што треба да имаат специјален ...

Солана: Новиот Устав на Србија ги менува работите околу Косово

Утрински - 06.10.2006

Брисел - Високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, изјави во Брисел дека усвојувањето на новиот Устав на Србија „темелно" ги менува роковите за процесот на одредување на идниот статус на Косово и оти затоа очекува дека Марти Ахтисари ќе го одложи ...

Никој не ветил независност за Косово

Дневник - 06.10.2006

Никому не му е ветена независност на Косово, а таквата одлука не би можела да помине без согласност на Русија во Советот за безбедност на Обединетите нации, изјави вчера во Брисел австрискиот пратеник во Европскиот парламент, Јоханес Свобода.

Рикер: Референдумот нема влијание на косовскиот статус

Макфакс - 06.10.2006

Приштина Референдумот за новиот устав на Србија нема да има никакво влијание врз процесот на дефинирање на статусот на Косово. Ова, денеска, го изјави шефот на УНМИК Јоаким Рикер, по состанокот со преговарачкиот тим на Косово, додавајќи дека администрацијата на УНМИК се фокусира само врз принципите ...

Коштуница - Уставот за да се зачува„срцето на Србија“

Макфакс - 06.10.2006

Белград Косово е срцето на Србија, а усвојувањето на новиот устав е неопходно за Србија да го зачува Косово - изјави денеска српскиот премиер Воислав Коштуница. Косово е „сржта, нуклеус, срцето на државата и прашање на нејзиниот идентитет“, изјави Коштуница по разговорот со поглаварот на Српската ...

Селмани денеска на Косово

Макфакс - 06.10.2006

Скопје Македонска владина делегација, предводена од вицепремиерот Имер Селмани, денеска престојува во еднодневна посета на Косово на средби со највисоки претставници, официјално е соопштено. Според најавите, македонската делегација ќе разговара со претседателот на привремената косовска Влада Агим ...

Ахтисари ќе поднесе предлог за Косово во ноември

Макфакс - 06.10.2006

Луксембург Предлог за статусот на Косово, што е во подготовка, најдоцна до половината на ноември ќе биде поднесен пред Советот за безбедност на ООН и до Белград и Приштина. Ова денеска во Луксембург го најави специјалниот претставник на ООН за Косово Марти Ахтисари, додавајќи дека “веќе работи на ...

Страв од европски Западен брег!

Вечер - 06.10.2006

Поранешната советничка на сегашниот косовски премиер Агим Чеку, предупредила на можноста Косово да се претвори во "некој вид Западен брег" на Балканот. Американските политичари кои на почетокот на годинава беа цврсто определени Косово да добие целосна независност, сега се свртуваат кон давање ...

Свобода: „Никому не му е ветено независно Косово“

А1 - 05.10.2006

„Никому не му е ветена независност на Косово, а таа не е можна без согласност на Русија во Советот за безбедност на ОН“, изјави австрискиот пратеник во Европскиот парламент Јоханес Свобода денеска во Брисел. „Ветено е решение за статусот на Косово, но не и независност.

Статусот на Косово се повеќе се поврзува со ситуацијата во Грузија

А1 - 05.10.2006

Причина или само изговор за поделеноста на меѓународната заедница? Статусот на Косово се повеќе се поврзува со ситуацијата во Грузија. По најавата на Ахтисари за одложување на решението за Косово, по референдумот и изборите во Србија, сега Солана од Брисел предупредува, „фатени сме во стапица“, ...

САД заговараат „условена независност“ за Косово

А1 - 05.10.2006

Американските политичари кои на почетокот од оваа година беа цврсто определени Косово да добие целосна независност, сега се свртуваат кон давање „условена независност“ за оваа поранешна југословенска покраина, пишува лондонски „Фајненшел тајмс“, објаснувајќи притоа дека меѓу едниот и другиот модел ...

Србите добија уште неколку месеци

Време - 05.10.2006

КОСОВО Еврокомесарот Хавиер Солана и преговарачот за Косово Марти Ахтисари оценија дека одлуката на Србија да одржи предвремени избори до крајот на годинава ќе ги искомплицира преговорите за Косово. Ахтисари, кој требаше до ноември даде предлог за тоа каков статус да добие Косово, за финската ...

Можно одложување на решението за Косово

Утрински - 05.10.2006

Белград - Одлуката за статусот на Косово, можно е да биде одложена, поради вонредните избори во Србија. Ова за финската телевизија ИЛЕ, го изјави главниот посредник во преговорите за статусот на покраината, Марти Ахтисари. Решението за конечниот статус на Косово, кое требаше да биде објавено во ...

Изборите во Србија ќе го одложат решението за Косово

Дневник - 05.10.2006

Најавата за предвремени избори во Србија во декември, може да значи одложување на процесот за утврдување на конечен статус на Косово, најави посредникот од Обединетите нации, Марти Ахтисари. - Ако датумот на избори биде закажан за крајот на годинава, Контакт-групата може да ја помести временската ...

Јоханес Свобода: Никому не му е ветено независно Косово

Канал5 - 05.10.2006

Никому не му е ветена независност на Косово, а таа не е можна без согласност на Русија во Советот за безбедност на ОН, изјави австрискиот пратеник во Европскиот парламент Јоханес Свобода денеска во Брисел. Брисел, 5 октомври (МИА) - Никому не му е ветена независност на Косово, а таа не е можна без ...

Фајненшел тајмс: САД наместо целосна, сега заговараат “условена независност“ за Косово

Канал5 - 05.10.2006

Американските политичари кои на почетокот од оваа година беа цврсто определени Косово да добие целосна независност, сега се свртуваат кон давање "условена независност" за оваа поранешна југословенска покраина, пишува лондонски Фајненшел тајмс, објаснувајќи притоа дека меѓу едниот и другиот модел на ...

Визнер: Случувањата во Србија нема да влијаат на статусот на Косово

Макфакс - 05.10.2006

Приштина Соединетите Американски Држави (САД) го поддржуваат решението за статусот на Косово годинава, а случувањата во Србија нема да влијаат врз процесот на негово дефинирање. Ова, денеска во Приштина, го изјави специјалниот американски претставник за Косово Франк Визнер, по средбата со ...

„Коха Диторе“: Статусот на Косово ќе се решава дури во 2007

Макфакс - 05.10.2006

Приштина Косовската влада смета дека постои можност решението за статусот на Косово да се одложи за идната година. Ова денеска го пишува приштинскиот весник „Коха диторе“, повикувајќи се на анонимен извор од владата. Одложувањето на решението, според изворот, сепак нема да го загрози процесот на ...

Роан за одлагање на решението за Косово

Макфакс - 05.10.2006

Виена Парламентарните избори во Србија до крајот на годинава би можеле да го одложат крајниот предлог за конечно решение за статусот на Косово. Ова, како што пренесуваат агенциите, го изјави синоќа во Виена заменикот специјален пратеник на Обединетите нации за преговорите за идниот статус на Косово ...

Франк Визнер во посета на Косово

Макфакс - 05.10.2006

Приштина Специјалниот пратеник на Соединетите Американски Држави (САД) за Косово Франк Визнер, денеска е во посета на Косово. Според најавите, Визнер треба да оствари средби со преговарачкиот тим на Косово и со претставниците на малцинските заедници.

Избори, па статусот на Косово

Вечер - 05.10.2006

За првпат, Марти Ахтисари ја навести можноста за одложување на решавањето на статусот на Косово, поради навестените парламентарни избори во Србија, закажани за крајот на декември годинава. За финската тевизија ЕЛЕ тој изјави дека неговиот план ќе мора да го сочека исходот од изборите во Србија.

Можно одложување на решението за Косово

А1 - 04.10.2006

Поради можноста од предвремени избори во Србија, се менува тајмингот за решавање на статусот на Косово. Крајот на 2006-та веќе не е последен рок, како што досега тврдеше Контакт-групата. Ова денеска во Хелсинки го изјави посредникот на ОН во преговорите, Марти Ахтисари.

Граница кон Косово заедно со статусот

Време - 04.10.2006

СРЕДБА ГРУЕВСКИ - РИКЕР Проблемот со обележувањето на границата меѓу Македонија и Косово, кое е од техничка природа, треба да заврши за време на преговорите за статусот на Косово, а во никој случај по дефинирањето на статусот, изјавија премиерот Никола Груевски и специјалниот претставник на ...

Европолиција место УНМИК на Косово

Вест - 04.10.2006

ЛЕВИ, Финска, 4 октомври (Ројтерс) - ЕУ размислува за испраќање до 1.000 полицајци, судии и друг законодавен кадар како засилување во Косово кога ќе се реши проблемот со иднината на протекторатот на ОН, соопштуваат властите од ЕУ.

Новиот српски Устав во цајтнот

Утрински - 04.10.2006

Дали сместувањето на Космет во преамбулата треба да ги инспирира луѓето помасовно да излезат на референдум Димитар Чулев Никакво меѓународно правно дејство не може да предизвика донесувањето на новиот Устав на Република Србија со тоа што предвидува враќање на автономијата на Косово (укината во 1989 ...

Груевски побара од УНМИК да ја засили граничната контрола

Утрински - 04.10.2006

Премиерот се плаши од прелевање на тензиите околу крајниот статус на Косово Слободанка Јовановска Премиерот Никола Груевски побара од шефот на УНМИК, Јоаким Рукер, да го засили набљудувањето на македонско-косовската граница за да се спречи радикални и криминални структури да ги искористат тензиите ...

Разграничувањето паралелно со преговорите за Косово

Дневник - 04.10.2006

Премиерот Груевски рече дека е потребно засилено набљудување на границата за да се оневозможат проблеми од криминалните и радикални структури Обележувањето на границата помеѓу Македонија и Косово, како техничко прашање, треба да заврши додека траат преговорите за статусот на Косово, а во никој ...

ЕУ ќе ја преземе од УНМИК полициската мисија на Косово

Дневник - 04.10.2006

ЕУ ќе ја преземе од Обединетите нации полициската мисија на Косово, се договорија министрите за одбрана на 25 членки на Европската Унија на неформалната средба во Финска, јави Макфакс. На средбата, на која било разгледано и намалувањето на силите на ЕУФОР во Босна и Херцеговина, не е донесено ...

Македонија е најголем извозник на Косово

Макфакс - 04.10.2006

Приштина Македонија е најголем извозник на Косово, покажуваат податоците од косовскиот Завод за статистика. Само во август годинава, како што јавува Макфакс, Македонија на Косово извезла стоки вредни 31,9 милиони евра, што преставува 24,5 проценти од целокупниот увоз на Косово.

Млади до 16 години со родителска придружба преку граница

Макфакс - 04.10.2006

Кукс Албанската гранична полиција започна да ја применува мерката патувањето на млади до 16 години од Албанија кон Косово да се врши во присуство на родители. Според Единицата на граничната полиција во Кукс, на која се повикуваат албанските гласила, мерката има за цел запирање на трговијата со луѓе ...

Решението за Косово се одложува - Русија со поцврст став

Макфакс - 04.10.2006

Хелсинки/Стразбур Пресврт во тајмингот и начинот за решавање на статусот на Косово денеска е навестен од две релевантни фигури во меѓународната заедница. Најпрво, посредникот на ООН во решавање на прашањето соопшти дека датумот за соопштувањето на предлогот за финалниот статус се одложува за по ...

Можно одложување на решението за Косово

Макфакс - 04.10.2006

Белград Одлуката за статусот на Косово, можно е да биде одложена, поради вонредните парламентарни избори во Србија. Ова за финската телевизија ИЛЕ, го изјави главниот посредник во преговорите за статусот на покраината, Марти Ахтисари.

Аналитичари - Македонија да не се грижи за границата кон Косово

Макфакс - 04.10.2006

Вашингтон Македонија непотребно се грижи за демаркацијата на границата кон Косово, бидејки тоа е прашање кое е веќе на пат да се реши. Ова го изнесоа американски и косовски аналитичари на тркалезна маса за Косово што синоќа се одржа во Центарот Вудро Вилсон во Вашингтон, јави радиото „Глас на ...

Хелсиншката федерација загрижена за новиот српски устав

Макфакс - 04.10.2006

Белград Извршниот директор на меѓународната хелсиншка федерација за човекови права, Арон Родс е загрижен за содржината на новиот српски устав. „Србите заслужуваат устав кој е во согласност со високите меѓународни стандарди. Најмногу ме загрижува тоа што постојат многу проблеми во уставот, на кои ...

Косово нема да предизвика тензии во регионот

Вечер - 04.10.2006

Обележувањето на границата меѓу Македонија и Косово е прашање од техничка природа кое треба да се реши за време на преговорите за статусот на Косово. Ова прашање, во никој случај, не треба да биде оставено за решавање по дефинирањето на статусот.

Косово не е подготвено за отстапки

Макфакс - 04.10.2006

Приштина Косовскиот преговарачки тим за статусот е продолжување на преговорите во Виена, но не подготвен за понатамошни отстапки. Повеќе нема простор за отстапки кога станува збор за прашања на децентрализацијата и културното и верското наследство, изјави портпаролот на преговарачкиот тим Скендер ...

Рикер: Демаркацијата паралелно со статусот на Косово

А1 - 03.10.2006

Демаркацијата на границата и нејзината безбедност во делот кон Косово, главни теми на средбата на премиерот Груевски и шефот на УНМИК, Јоаким Рикер. Ги разјаснија дилемите, демаркацијата на границата, нема да се направи ни пред, ни по решавањето на статусот на Косово.

Стразбур бара независност за Косово

Утрински - 03.10.2006

Стразбур - Комисијата за политички прашања на Советот на Европа ја повика Србија да заземе пофлексибилно и попрагматично однесување и мисли дека независноста на Косово, под извесни услови, е најсоодветно решение кое би го гарантирало трајниот мир и стабилност во регионот.

Претставникот на ОН за Косово во Скопје

Дневник - 03.10.2006

Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН за Косово, Јоаким Рикер, денеска ќе престојува во Скопје, при што ќе се сретне со македонскиот државен врв. Предвидена е средба на Рикер со претседателот Бранко Црвенковски, со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи ...

Јоаким Рукер: Демаркација паралелно со финализирањето на статусот на Косово

Канал5 - 03.10.2006

Демаркација на границата пред утврдувањето на статусот за Косово или во пакет со статусот, но никако по дефинирањето на статусот. Ова новиот шеф на УНМИК Јоаким Рукер го слушна од новата влада во Скопје и од претседателот Црвенковски.

Груевски за силен мониторинг на границата со Косово

Макфакс - 03.10.2006

Скопје Македонија и УНМИК со силен мониторингот на границата да ги спречат радикалните структури во создавањето тензии за време решавањето на косовското прашање. Ова е ставот на македонскиот премиер Никола Груевски што го соопшти по денешната средба во Скопје со шефот на УНМИК Јоаким Рукер, со кого ...

Шефот на УНМИК во Скопје

Макфакс - 03.10.2006

Скопје Шефот на УНМИК Јоаким Рукер денеска треба да престојува во еднодневна работна посета на Македонија, соопштено е во Скопје. Според агендата на посетата, шефот на цивилната администрација на Обединетите нации на Косово (УНМИК) во Скопје ќе има средби со највисоките државни раководители.

Црвенковски - Обележувањето на границата со Косово пред финалниот статус

Макфакс - 03.10.2006

Скопје Демаркацијата на границата на Македонија со Косово е техничка операција, која треба да се реши во текот на донесување и пред стапување на сила на одлуката за финалниот статус. Ова е ставот што македонскиот претседател Бранко Црвенковски му го пренесе денеска во Скопје на специјалниот ...

ЕУ ја презема од ООН полициската мисија на Косово

Макфакс - 03.10.2006

Леви ЕУ ќе ја преземе од Обединетите нации (ООН) полициската мисија на Косово. За ова договор постигнаа министрите за одбрана на 25-те земји членки на ЕУ на неформалната средба Финска. На средбата на која било разгледано и намалувањето на силите на ЕУФОР во Босна и Херцеговина не е донесено никакво ...

Поголема контрола на границите

Вечер - 03.10.2006

Албанската Влада побара зајакнување на безбедноста на границите со Косово, за да се намали илегалната трговија со луѓе што ја вршат организирани криминални групи, пишува атинскиот весник "Експрес". Барањето го упатила заменик-министерот за внатрешни работи Ива Заими на средбите со официјални ...

Како Србите ќе гласаат за исто!?

Вечер - 03.10.2006

Во Србија тешко се случува на избори да излезат повеќе од 50 отсто избирачи, а згора на тоа уште "понезамисливо", да гласаат за едно исто! За Србија да добие нов устав, потребно е на 28 и 29 октомври, своето "да" да го заокружи 3.266.471 граѓанин, пред кого ќе биде референдумското прашање: "Дали ...

Србија изгласа нов Устав

Вест - 02.10.2006

БЕЛГРАД, 2 октомври - Парламентот на Србија со акламација го усвои предлогот за новиот устав на Србија, и истовремено донесе одлука за закажување референдум за потврдување на уставот, што ќе се одржи на 28 и 29 октомври. За поддршка на новиот устав гласаа сите 242 присутни пратеници во 250-члениот ...

Косово запишано во новиот српски устав

Време - 02.10.2006

СРПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ИЗГЛАСА УСТАВОТ Парламентот на Србија завчера го изгласа новиот устав на земјата со кој, меѓу другото, е предвидено Косово да остане неотуѓив дел на Србија. Уставот наскоро треба да биде даден на референдум на 28 и 29 октомври, на кој граѓаните ќе треба да се изјаснат за ...

Србија уставно ја „зацементира" вистината за Косово

Утрински - 02.10.2006

БЕЛГРАД - Парламентот на Србија едногласно го изгласа новиот Устав во кој се изнесуваат претензиите за покраината Косово, која е под администрација на ОН. За предложениот Устав сега ќе се распише референдум, пред тој да стапи на сила.

Србија го задржува Косово во уставот

Дневник - 02.10.2006

Во преамбулата се наведува дека граѓаните на Србија го донесуваат уставот „поаѓајќи од тоа дека Косово и Метохија е составен дел од Србија“ Граѓаните на Србија на 28 и 29 октомври на референдум ќе решат дали да го прифатат новиот устав, во кој Косово е декларирано како автономна покраина и составен ...

Балканот главна тема во Стразбур

Дневник - 02.10.2006

Состојбите на Балканот, со посебен аспект на случувањата на Косово, ќе бидат главна тема на есенската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), што денеска почнува во Стразбур. Во делот од расправата посветена на Косово, обраќање пред пратениците ќе има генералниот секретар на ...

Албанија бара поголема безбедност на границите со Косово

Канал5 - 02.10.2006

Албанската Влада побара зајакнување на безбедноста на границите со Косово, за да се намали илегалната трговија со луѓе што ја вршат организирани криминални групи, пишува денеска атинскиот весник „Експрес“. Тирана, 2 октомври (МИА) - Албанската Влада побара зајакнување на безбедноста на границите со ...

Ахтисари ќе поднесе извештај за преговорите за Косово на средба на министрите за одбрана на ЕУ

Канал5 - 02.10.2006

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за Косово Марти Ахтисари ќе ги информира министрите за одбрана на ЕУ за "преговарачкиот процес за изнаоѓање решение за иднината на Косово", соопшти неговиот портпарол Хуа Џијанг.

Расправата за Косово симната од дневниот ред

Макфакс - 02.10.2006

Стразбур Парламентарното собрание на Советот на Европа ја симна од дневен ред расправата за резолуцијата за Косово, за која пратениците требаше да дебатираат во вторник. Предлог - резолуцијата што во име на Политичкиот комитет на СЕ ја предложи лордот Расел Џонстон предвидува поддршка на залагањето ...

Гауен: Новиот српски устав нема да влијае на статусот на Косово

Макфакс - 02.10.2006

Белград Предлог новиот Устав на Србија нема директно значење за сегашниот статус на Косово, а малку е веројатно дека ќе влијае и на процесот за утврдување на идниот статус. Ова го изјави денеска британскиот амбасадор во Белград, Дејвид Гауен во интервју за агенцијата Фонет.

Шефот на УНМИК во вторник во Скопје

Макфакс - 02.10.2006

Скопје Шефот на УНМИК Јоаким Рукер во вторник ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија, соопштено е денеска во Скопје. Според агендата на посетата, шефот на цивилната администрација на Обединетите нации на Косово (УНМИК) во Скопје ќе има средни со највисоките државни раководители.

ЕУ со 50 милиони евра вонредна помош за Косово

Макфакс - 02.10.2006

Љубљана Европскиот парламент денеска во прва фаза одобри вонредна финансиска помош за Косово во висина од 50 милиони евра. Одлуката е донесена во процесот на советување, при што е усвоена препораката на Советот на Европа за дополнителните средства.