TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На листите и кандидати против кои СЈО отвори истраги

Репортер - 13.11.2016

На 11 декември, граѓаните на Македонија цврсто и јасно ќе му покажат на Груевски дека во оваа држава нема место за криминалци во Влада, порача Павле Богоевски, пренесува ТВ21 . Активистот на „Шарената револуција“ и кандидат на СДСМ за пратеник, ...

Само разузнавачи не недостигаат на листите за пратеници

Репортер - 13.11.2016

Политичките партии ги скроија кандидатиските листи за претстојните предвремени парламентарни избори, а она што, меѓу другите изненадувања, боде очи е што во првите редови во трката за пратеничкото столче на 11 декември се најдоа, како ретко досега, ...

Само разузнавачи не недостигаат на листите за пратеници

Мета - 13.11.2016

Политичките партии ги скроија кандидатиските листи за претстојните предвремени парламентарни избори, а она што, меѓу другите изненадувања, боде очи е што во првите редови во трката за пратеничкото столче на 11 декември се најдоа, како ретко досега, ...

На листите и кандидати против кои СЈО отвори истраги – дали осомничените ќе се штитат со пратенички имунитет?

Либертас - 13.11.2016

На 11 декември, граѓаните на Македонија цврсто и јасно ќе му покажат на Груевски дека во оваа држава нема место за криминалци во Влада, порача Павле Богоевски, пренесува ТВ21 . Активистот на „Шарената револуција“ и кандидат на СДСМ за пратеник, ...

Само разузнавачи не недостигаат на листите за пратеници

Либертас - 13.11.2016

Политичките партии ги скроија кандидатиските листи за претстојните предвремени парламентарни избори, а она што, меѓу другите изненадувања, боде очи е што во првите редови во трката за пратеничкото столче на 11 декември се најдоа, како ретко досега, ...

ВМРО ДПМНЕ ги промовираше кандидатите за пратеници

Телма - 12.11.2016

Пристигнаа меѓу првите и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, и двајцата поранешни министри Јанкуловска и Јанакиески и актуелниот за социјала Диме Спасов. Но нив ги нема на листата за кандидати за пратеници.

Кој против кого во битката за довербата на гласачите

МКД - 12.11.2016

Пред истекот на законски определениот рок, сите партии и коалиции кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 11 декември во Државната изборна комисија ги поднесоа кандидатските листи за пратеници.

Ние сме на ред да си ја избориме победата

МКД - 12.11.2016

Згнасени сме од политичари без образ, од луѓето без искрени чувства кон татковината, од луѓе кои поради товарот на хипотеката што ја носат се подготвени да ни ја разградат или продадат државата. Листите на кандидати се поднесени, завесата се спушти.

Груевски, Заев, Ѓеоргиевски, Богоевски во четворката

Тера - 12.11.2016

Пред истекот на законски определениот рок, сите партии и коалиции кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 11 декември во Државната изборна комисија ги поднесоа кандидатските листи за пратеници.

Богоев: Граѓаните заслужуваат вистински пратеници, а не горди послушници!

А1 On - 12.11.2016

Претседателот на СДММ, Стефан Богоев по повод објавувањето на кандидатските листи на пратеници за ВМРО-ДПМНЕ, на својот фејсбук профил ...

На листите и кандидати против кои сјо отвори истраги – дали осомничените ќе се штитат со пратенички имунитет?

ТВ21 - 12.11.2016

На 11 декември, граѓаните на Македонија цврсто и јасно ќе му покажат на Груевски дека во оваа држава нема место за криминалци во Влада, порача денеска Павле Богоевски. Активистот на „Шарената револуција“ и кандидат на СДСМ за пратеник, потсети дека ...

ПРАТЕНИЧКИТЕ ЛИСТИ СЕ СТОКМИЈА: Кој е следен чекор на ДИК?

Фактор - 12.11.2016

Партиите ги стокмија листите со кои ќе трчаат на декемвриските избори а синоќа во пет до дванаесет ги доставија и до Државна изборна комисија. Веќе ни стана јасно дека Груевски и Заев конечно ќе си ги одмерат силите во четворката.

Заев: Пратеничките листи на СДСМ и граѓаните се сидрото на победата на 11-ти декември

Точка - 11.11.2016

Ова се најубавите, најдобрите, најперспективните и најразличните листи, што Република Македонија ги имала од својата самостојност до сега и јас сум толку среќен што имаме вакви листи, изјави во петокот лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Пратеничките листи на СДСМ и граѓаните се сидрото на победата на 11-ти декември

Макфакс - 11.11.2016

Ова се најубавите, најдобрите, најперспективните и најразличните листи, што Република Македонија ги имала од својата самостојност до сега и јас сум толку среќен што имаме вакви листи, изјави во петокот лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Интервју со Павле Богоевски: Шарената револуција е дел од мојата душа, но ќе мора да ја критикува било која власт

Фактор - 09.11.2016

Граѓанскиот активист Павле Богоевски се најде на пратеничките листи на СДСМ како еден од непартиските членови кој ќе води опозициската битка. Неговото вклучување на листата и не беше големо изненадување, како на пример тоа на професорот Ферид Мухиќ, ...

Заев: Нормално е да има дискусија за изборните листи

24 Вести - 08.11.2016

За лидерот на СДСМ Зоран Заев е нормално да има дискусија околу изборните листи на опозицијата. Заев додава дека овие листи значат широка и сеопфатна понуда за ...

ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ ќе чекаат со листите до петок

24 Вести - 08.11.2016

Крајниот рок во петок ќе биде денот „Д“ за фаворитете на Никола Груевски и Али Ахмети. Партските органи ќе треба да пресечат и да дадат поддршка на плановите на лидерите. Во ВМРО ДПМНЕ зелено светло треба да даде и ЦК.

Заев: Драго ми е што за нашите листи се отвори дебата

Нова ТВ - 08.11.2016

За дебата и различност се бориме, убаво е да постои дебата, па и а пратеничките листи на СДСМ, рече денеска на прес конференција Зоран Заев, лидерот на СДСМ одговарајќи на новинарско прашање.

Шекеринска: Исто ќе беше ако ги кандидиравме Обама и Меркел

+инфо - 08.11.2016

Таа во емисијата „360 степени“, изјави дека забелешки за листите имало и во минатото, па дури и во 2014 кога партиското раководство не беше на нив. Нашата голема цел е многу поважна од тоа кој каде е на листите.

Заев: Нашите листи се авангарда, конечно се отвори дебата

+инфо - 08.11.2016

Легитимно е секој да има своја амбиција, дали за одредено пратеничко место, дали за учество во извршната власт, место ќе има за сите, рече Заев. И поранешни пратеници, и нови пратеници има на листата, секако нашите листи се авангарда во ова наше ...

Заев: Убаво е што има дебата за пратеничките листи

Фокус - 08.11.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска изјави дека убаво е што се развила дебата за пратеничките листи на СДСМ, бидејќи токму за различност и дебата се бореле. -На нашите листи има и поранешни пратеници и нови пратеници.

МАСЛО НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА СДСМ: Куновска била елиминирана по заслуга на Шекеринска

Телеграф - 08.11.2016

Тензија и негодување почувствува и самото раководство кога имињата излегоа во јавност уште пред конгресот, пред сè затоа што видоа какви негативни реакции предизвикаа, па не им беше право што порано не го опипаа пулсот на јавноста пред да ги донесат ...

Заев: Драго ми е што за нашите листи се отвори дебата

Вест - 08.11.2016

За дебата и различност се бориме, убаво е да постои дебата, па и а пратеничките листи на СДСМ, рече денеска на прес конференција Зоран Заев, лидерот на СДСМ одговарајќи на новинарско прашање.

Заев: Листите на СДСМ се авангарда на современото живеење

Точка - 08.11.2016

Добро е што постои дебата за кандидатските листи на СДСМ, затоа што тие се авангарда на современото живеење, смета лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев. „На нашите листи има и поранешни пратеници и нови пратеници.

Дневник: Куновска, Сугаревски и Николов елиминирани по заслуга на Шекеринска?

Курир - 08.11.2016

Kога се носеле одлуките за тоа кој на кое место ќе биде позициониран на кандидатските листи, последниот збор го имала потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз, Радмила Шекеринска. Kако што дознава „ Дневник “ од високи партиски функционери ...

ДУИ во петок ќе ги соопшти имињата на кандидатите за пратеници

Канал5 - 08.11.2016

Во ДУИ уште се токмат кандидатските листи за пратеници. Во петок велат партиски извори ќе се знаат конечно кандидатските листи на партијата. Централно собрание ќе одлучува за тоа кој ќе бидат носители на изборните единици.

Заев: Нормално е да има дискусија околу изборните листи на опозицијата

Канал5 - 08.11.2016

На кандидатските листи на СДСМ има и поранешни и нови пратеници. За кандидатите кои се најдоа на листите се дебатирало, како на Извршниот и на Централниот одбор на партијата, така и на Конгресот и сите биле избрани преку транспарентна дебата, посочи ...

„Дневник“: Шеќеринска го имала последниот збор во составувањето на листите

Алфа - 08.11.2016

Не стивнува лавината од реакции по објавувањето на пратеничките листи на социјалдемократите. Внатрепартискиот револт по неодамнешниот Конгрес се повеќе се продлабочува. Не стивнува лавината од реакции по објавувањето на пратеничките листи на ...

Шекеринска: Исто ќе беше ако ги кандидиравме Обама и Меркел ( Видео)

Локално - 08.11.2016

„Нашата голема цел е многу поважна од тоа кој каде е на листите. Има различни мислења но тоа не не загрижува, туку не прави задоволни, бидејќи нашата задаче е да промовирама мислечка и критичка политичка атмосфера а не тип на владеење, каде еден ...

(Видео) Сите одговори на Заев за реакциите за листите на СДСМ!

Локално - 08.11.2016

П: Имаше незадоволство од составот на листите во вашата партија, голем дел и од поранешните пратеници не се најдоа на тие листи? Значи, и поранешни пратеници, и нови пратеници има на листата, секако нашите листи се авангарда во ова наше современо ...

(ВИДЕО) Шекеринска за 360 степени: Исто ќе беше ако ги кандидиравме Обама и Меркел

Репортер - 08.11.2016

„Нашата голема цел е многу поважна од тоа кој каде е на листите. Има различни мислења но тоа не не загрижува, туку не прави задоволни, бидејќи нашата задаче е да промовирама мислечка и критичка политичка атмосфера а не тип на владеење, каде еден ...

(ВИДЕО) Шекеринска за 360 степени: Исто ќе беше ако ги кандидиравме Обама и Меркел

Бриф - 08.11.2016

Нашата голема цел е многу поважна од тоа кој каде е на листите. Има различни мислења но тоа не не загрижува, туку не прави задоволни, бидејќи нашата задаче е да промовирама мислечка и критичка политичка атмосфера а не тип на владеење, каде еден ...

Дневник: Куновска, Сугаревски и Николов елиминирани по заслуга на Шекеринска?

Нетпрес - 08.11.2016

Kога се носеле одлуките за тоа кој на кое место ќе биде позициониран на кандидатските листи, последниот збор го имала потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз, Радмила Шекеринска. Kако што дознава „ Дневник “ од високи партиски функционери ...

Куновска, Сугаревски и Николов елиминирани по заслуга на Шекеринска?

Вечер - 08.11.2016

По завчерашното утврдување на шесте кандидатски листи, оставка од претседателската функција на скопскиот СДСМ си поднесе Софија Kуновска, револтирана од тоа што довчерашната коалициона партнерка на Никола Груевски е позиционирана високо на листите, ...

(ВИДЕО) Заев: Нормално е да има дискусија за изборните листи

Репортер - 08.11.2016

За лидерот на СДСМ Зоран Заев е нормално да има дискусија околу изборните листи на опозицијата. Заев зa 24вести додава дека овие листи значат широка и сеопфатна понуда за граѓаните. loading..

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе чекаат со листите до последен момент во петок

Репортер - 08.11.2016

Крајниот рок во петок ќе биде денот „Д“ за фаворитете на Никола Груевски и Али Ахмети. Партските органи ќе треба да пресечат и да дадат поддршка на плановите на лидерите. Во ВМРО ДПМНЕ зелено светло треба да даде и ЦК.

Заев: Нашите листи се авангарда во ова современо живеење

Фактор - 08.11.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска изјави дека листите им се авангарда во ова современо живеење. Заев вели дека е убаво што се развила дебата за пратеничките листи на СДСМ. Додава дека токму за различност и дебата се бореле.

(ВИДЕО)Нашите листи се авангарда, конечно се отвори дебата

Бриф - 08.11.2016

Одговори на новинарски прашања Зоран Заев, претседател на СДСМ П: Имаше незадоволство од составот на листите во вашата партија, голем дел и од поранешните пратеници не се најдоа на тие листи? Значи, и поранешни пратеници, и нови пратеници има на ...

Рокот истекува в петок - се чекаат уште листите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ

Вечер - 08.11.2016

На листите не се најдоа многумина што тоа го заслужуваат како Горан Сугарески, Софија Куновска, Стојко Пауновски, а нивните имиња ги заземаа анонимуси како и активисти од " Шарената револуција#.

Заев во 24 Анализа: Нема судир со постарите кадри на СДСМ

Позитив.мк - 08.11.2016

Зоран Заев даде одговори на тешките прашања за последните одлуки на СДСМ во креирање на пратеничките листи на кои има неколку нови имиња, додека пак одредени проверени кадри на партијата не добија шанса да бидат изгласани за пратеници.

Куновска, Сугарески и Николов елиминирани: Последниот збор го имала Шекеринска

Пулс24 - 08.11.2016

Kога се носеле одлуките за тоа кој на кое место ќе биде позициониран на кандидатските листи, последниот збор го имала потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз, Радмила Шекеринска. Kако што дознава „ Дневник “ од високи партиски функционери ...

Шекеринска ги елиминирала Куновска,Сугаревски и Николов од листите?!

Телевизија Нова - 08.11.2016

Шекеринска ги елиминирала Софија Куновска,Горан Сугаревски и Марјанчо Николов од листите за пратеници. Kога се носеле одлуките за тоа кој на кое место ќе биде позициониран на кандидатските листи, последниот збор го имала потпретседателката на СДСМ ...

(ВИДЕО) Шекеринска за 360 степени: Исто ќе беше ако ги кандидиравме Обама и Меркел

Либертас - 08.11.2016

„Нашата голема цел е многу поважна од тоа кој каде е на листите. Има различни мислења но тоа не не загрижува, туку не прави задоволни, бидејќи нашата задаче е да промовирама мислечка и критичка политичка атмосфера а не тип на владеење, каде еден ...

(ВИДЕО) Заев: Нормално е да има дискусија за изборните листи

Либертас - 08.11.2016

За лидерот на СДСМ Зоран Заев е нормално да има дискусија околу изборните листи на опозицијата. Заев зa 24вести додава дека овие листи значат широка и сеопфатна понуда за ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе чекаат со листите до последен момент во петок

Либертас - 08.11.2016

Крајниот рок во петок ќе биде денот „Д“ за фаворитете на Никола Груевски и Али Ахмети. Партските органи ќе треба да пресечат и да дадат поддршка на плановите на лидерите. Во ВМРО ДПМНЕ зелено светло треба да даде и ЦК.

Политичките аналитичари поделени по однос на пратеничките листи

24 Вести - 07.11.2016

Партиски листи полни со изненадување но и популистички кои нема многу да се разликуваат од претходните состави. Ова се мислењата на дел од аналитичарите поврзани со изборните листи на партиите кои веќе ги објавија но и оние кои допрва треба да ги ...

Бурни реакции на кандидатските листи на СДСМ

Телма - 07.11.2016

Незадоволството во редовите на Социјалдемократскиот сојуз по објавувањето на кандидатските листи за пратеници не стивнува. На Конгресот најжестоко беше критикувано што високо место доби претседателката на ДОМ Лилјана Поповска, која до пред две ...

Од кавги до овации - зад кулисите на конгресот на СДСМ

24 Вести - 07.11.2016

Речиси половина од пратеничката група од последните параламентарни избори, нема да се трка повторно меѓу пратеничите фаворити на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Меѓу пратениците што отпаднаа е и координаторот Горан Сугаревски.

Изборната листа на СДСМ - грешна или визионерска?

Р.С.Европа - 07.11.2016

Прагмата е главна карактеристика на опозициските листи за пратеници на кои се најдоа довчерашни соработници на ВМРО-ДПМНЕ, а немаше место за некои од истакнатите опозиционери. Не постојат совршени кандидатски листи, а незадоволството што владее кај ...

Огромно незадоволство, револт и оставки- поранешните пратеници изиграни и разочарани од Заев

Курир - 07.11.2016

Голем е револтот кај сега веќе поранешните пратеници на СДСМ кои останааа извисени од партискиот лидер Зоран Заев и не се најдоа на изборните листи за изборите закаќани на 11-ти декември. Дури 13 пратеници од вкупно 25, меѓу кои и координаторот на ...

ТЕНЗИЧНО НА БИХАЌСКА: Фрчат оставки, се зголемува револтот од имињата на кандидатските листи

Телеграф - 07.11.2016

По Софија Куновска, се најавуваат и нови оставки на кадри кои до вчера важеа за најблиски соработници на Зоран Заев. На молк денеска се одлучи и Горан Сугаревски, како и Лидија Димова Вчерашниот конгрес внесе големо незадоволство во редовите на СДСМ ...

Експертите поделени околу состојбата во СДСМ

Канал5 - 07.11.2016

Експертите поделени околу состојбата во СДСМ по објавувањето на пратеничките листи за предвремените парламентарни избори на 11 декември. За политикологот Петар Арсовски, незадоволството на партиските кадри кои не се најдоа на изборните листи е ...

Превирања во СДСМ - кандидатските листи ги раскараа опозиционерите

Алфа - 07.11.2016

СДСМ ги стокми листите, но не со звучни имиња од високото раководство. Наместо со луѓето кои цврсто ги бранеа ставовите на партијата, Заев ќе ги трча изборите со листи на кои се најдоа анонимуси, членови на „шарената револуција“, но и имиња на ...

СДСМ мотивирана од поразот ги напушти принципите од 2014

Сител - 07.11.2016

Поставувањето на партиското раководство на СДСМ на изборните листи претставува напуштање на таканаречениот „Нов концепт“ кој толку лидерот на СДСМ, Зоран Заев бомбастично го промовираше на предвремените парламентарни избори во 2014 година, кога на ...

ЛИСТИ НА СДСМ: Дали кој губи има право да се лути, или не?

Фактор - 07.11.2016

Лавина од реакции предизвика објавувањето на имињата на кандидатите за пратеници со кои СДСМ одлучи да оди на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Од лути, разочарани, изненандени па се до жестоки критики адресирани до лидерот Зоран ...

Партиите ќе чекаат последни моменти да ги достават листите за пратеници

Позитив.мк - 07.11.2016

Повеќето од политичките партии најверојатно ќе го искористат последниот рок за поднесување на листи со кандидати за пратеници кој истекува на 11 ноември и имаат уште 4 дена да ги усогласат внатрешните политики за кадровски решенија.

Незадоволство, револт и оставки – поранешните пратеници извисени и разочарани од Заев

Република - 07.11.2016

Голем е револтот кај сега веќе поранешните пратеници на СДСМ кои останааа извисени од партискиот лидер Зоран Заев и не се најдоа на изборните листи за изборите закажани на 11-ти декември. Дури 13 пратеници од вкупно 25, меѓу кои и координаторот на ...

Револт и оставки – поранешните пратеници извисени и разочарани од Заев

Вечер - 07.11.2016

Дел од овие пратеници реагираат дека се чувствуваат изиграно и изманипулирано, најмногу поради тоа што минатата година Заев лично им ветувал да издржат и да не влегуваат во Парламентот, бидејќи истата пратеничка група ќе остане и наредниот мандат.

Поранешните пратеници изиграни и разочарани од Заев

Пулс24 - 07.11.2016

Голем е револтот кај сега веќе поранешните пратеници на СДСМ кои останааа извисени од партискиот лидер Зоран Заев и не се најдоа на изборните листи за изборите закажани на 11-ти декември. Дури 13 пратеници од вкупно 25, меѓу кои и координаторот на ...

ВРИЕ ВО СДСМ: Големо незадоволство по објавувањето на пратеничките листи

Телевизија Нова - 07.11.2016

Големо незадоволство и раздор во редовите на СДСМ внесе вчерашниот партиски конгрес на кој беа претставени пратеничките листи. По Софија Куновска, се најавуваат и нови оставки од партиски функции на кадри кои до вчера важеа за најблиски соработници ...

Вечерва во 360 степени – интервју со Шекеринска – за листите на СДСМ (ВИДЕО)

Либертас - 07.11.2016

Вечерва (7.11.2016 г.) од 22:30 часот во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат, две интервјуа: со вицепремиерот за евроинтеграции, Арбр Адеми, и со заменик-претседателката на СДСМ, Радмила ...