TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија пред американските бизнисмени

Форум - 16.11.2008

Дали во инестиционите фондови останаа пари за инвестирање во Македонија? Од тоа каков ќе биде одговорот на ова прашање ќе зависи колку македонското претставување во САД беше успешно. Како што извести А1 телевизија, бизнис-турнејата на македонската влада во САД била успешна: задоволни ликови, аплауз за македонските вредности и ветувања за иднината.

Македонија - европско економско чудо

Вечер - 16.11.2008

Македонија е сериозен играч на светската инвестициска мапа, бидејќи се повеќе бизнисмени се интересираат за земјата. Агресивната кампања за привлекување на инвеститорите треба да продолжи, смета премиерот Никола Груевски по завршувањето на неколкудневната презентацијата на земјава во САД. Тој очекува земјава да стане новото европско економско чудо.

Македонија претставена пред американските бизнисмени

А1 - 15.11.2008

Останаа ли пари за инвестирање во Македонија? Од одговорот на ова прашање ќе зависи колку македонското претставување во САД беше успешно. Навидум квалитетно, задоволни ликови, аплауз за македонските вредности и ветувања за иднината. Од конкретните нешта, потпишани меморандуми со „Интел“ за соработка и со Бостонскиот универзитет и договор меѓу организацијата „Македонија 2025“ со УСАИД.

Во Чикаго претставени бизнис потенцијалите на Македонија

Алсат-М - 15.11.2008

Пред повеќе од сто претставници на моќни американски компании синоќа на Бизнис форум во Чикаго насловен "Македонија - новото чудо на Европа", владиниот тим предводен од премиерот Никола Груевски ја претстави земјата како успешна бизнис дестинација.

Македонија во Чикаго претставена како „Новото чудо на Европа“

Алфа - 15.11.2008

Пред повеќе од сто претставници на моќни американски компании синоќа на Бизнис форум во Чикаго насловен "Македонија - новото чудо на Европа", владиниот тим предводен од премиерот Никола Груевски ја претстави земјата како успешна бизнис дестинација.

Груевски:Македонија вратена на инвеститорската мапа

Форум - 15.11.2008

Македонија е вратена на инвеститорската мапа и веќе претставува сериозен играч во Европа за привлекување инвестиции, истакнал премиерот Никола Груевски по Бизнис форумот што во четвртокот се одржал во Чикаго, насловен "Македонија - новото чудо на Европа", во рамките на "роуд шоуто" на македонската владина делегација што неделава го одржа во Соединетите Американски Држави ...

Груевски во САД: Македонија е вратена на инвеститорската мапа

Канал5 - 15.11.2008

Чикаго, 15 ноември (МИА) - Македонија е вратена на инвеститорската мапа и веќе претставува сериозен играч во Европа за привлекување инвестиции, истакна премиерот Никола Груевски по Бизнис форумот што вчера се одржа во Чикаго, насловен "Македонија - новото чудо на Европа", во рамките на "роуд шоуто" на македонската владина делегација што неделава го одржа во Соединетите Американски Држави.

Македонија е сериозен играч на светската инвестициска мапа

Сител - 15.11.2008

Македонија е сериозен играч на светската инвестициска мапа. Се повеќе бизнисмени се интересираат за земјата и затоа мора да продолжи агресивната кампања за привекување на инвеститорте, вели прeмиерот Груевски на завршувањето на презентацијата на Македонија во САД. А посетата како почна така заврши со потпишување на договори во областа на образованието.

Владиниот тим се надева дека американските компании ќе се заинтересираат за македонскиот пазар

Канал5 - 15.11.2008

Македонија дефинитивно се врати на инвеститорската мапа, оцени Премиерот Груевски на бизнис форумот во Чикаго пред финишот на американското роуд шоу. Клучно во еднонеделната посета на Америка беше привлекување на инвеститори од најмоќните информатички компании. На бизнис форумот министерот за економија ги презентираше потенцијалот во енергетиката и туризмот.

Македонскиот премиер задоволен од Бизнис-форумот во Чикаго

Нетпрес - 15.11.2008

Нашата борба за инвестиции е всушност борба за нови работни места, изјави Никола Груевски на Бизнис-форумот “Македонија – ново економско чудо во Европа“ во Чикаго. Многу сум позадоволен од она што очекував дека тука ќе се случи. Можам да кажам дека она што го видовме во овие денови е малку повеќе од очекувањата. Нашата борба за инвестиции е всушност борба за нови работни места.

Груевски задоволен од форумот во Чикаго

Макфакс - 15.11.2008

Бизнис форумот „Македонија-ново економско чудо во Еворопа“, што синоќа успешно бил одржан во Чикаго, ги надмина очекувањата на македонската влада. „Многу сум позадоволен од она што очекував дека тука ќе се случи. Можам да кажам дека она што го видовме во овие денови е малку повеќе од очекувањата“, изјави македонскиот премиер Никола Груевски на крајот од презентацијата во Чикаго.

Македонија повикува американски инвеститори

Макфакс - 14.11.2008

Македонската владина и бизнис делегација, предводена од премиерот Никола Груевски денеска ќе го одржи последниот бизнис форуми во САД. На форумот насловен како „Македонија – Новото Економско чудо во Европа“, што ќе се одржи во Чикаго, македонската делегација пред повеќе од 100 претставници на моќни американски компании, меѓу кои и членки на Fortune 500 листата, ќе ги презентира условите и ...

Груевски сака да ја види Македонија пренатрупана со инвестиции

Утрински - 13.11.2008

Груевски сака да ја види Македонија пренатрупана со инвестиции. Сан Франциско - Приказната за Македонија како успешна бизнис-дестинација македонскиот владин тим, предводен од премиерот Никола Груевски, ја презентираше пред голем број претставници на моќни американски компании на бизнис-форум во Силиконската долина, центар на американската и на светската ИТ-технологија.

Груевски најави дека „Интел“ влегува во Македонија

Утрински - 12.11.2008

Во Силиконската долина ќе се одржи форумот „Македонија - земја на ИТ-експерти“. САН ФРАНЦИСКО - Американскиот гигант во информатичката технологија „Интел“ ќе инвестира во образованието во Македонија, најавува премиерот Никола Груевски, кој со тим свои соработници неделава престојува во работна посета на САД.

Македонија во Силиконската долина претставена како земја на ИТ- експерти

Алфа - 12.11.2008

Приказната за Македонија како успешна бизнис дестинација македонскиот владин тим предводен од премиерот Никола Груевски синоќа ја презентираше пред голем број претставници на моќни американски компании на бизнис форум во Силиконската Долина, центарот на американската и на светската ИТ-технологија.

„Интел“ ќе инвестира во македонските информатичари

Н.Македонија - 12.11.2008

Американската компанија за информатичка технологија „Интел“ од Сан Франциско ќе инвестира во образованието на младите кадри од Македонија. Ова е дел од содржината на Меморандумот за разбирање и соработка меѓу македонската влада и „Интел“, кој беше потпишан завчера во Сан Франциско.

Форум „Македонија – земја на ИТ експерти“

Кирилица - 12.11.2008

Приказната за Македонија како успешна бизнис дестинација македонскиот владин тим предводен од премиерот Никола Груевски синоќа ја презентираше пред голем број претставници на моќни американски компании на бизнис форум во Силиконската Долина, центарот на американската и на светската ИТ-технологија.

Македонија во Силиконската Долина претставена како земја на ИТ- експерти

Канал5 - 12.11.2008

Сан Франциско, 12 ноември (МИА) - Приказната за Македонија како успешна бизнис дестинација македонскиот владин тим предводен од премиерот Никола Груевски синоќа ја презентираше пред голем број претставници на моќни американски компании на бизнис форум во Силиконската Долина, центарот на американската и на светската ИТ-технологија.

Македонсиот ИТ сектор нуди можности за американските инвеститори

Сител - 12.11.2008

Македонија земја на инфораматичари, под ова мото вчера во Сликонската долина во Калифорнија се одржа презентација на можностите за инвестирање во македонскиот ИТ сектор. Пред американските бизнисмени, премиерот Груевски ги претстави реформите кои ги презема владата во сите сегменти, но и конкретно на планот на информатичката технологија.

Владиниот тим во „Силиконската долина“ ја раскажа македонската приказна

Канал5 - 12.11.2008

Како американскиот просперитет да стане дел од животот на македонските граѓани - пред американските бизнисмени, на ИТ форумот во „Силиконскта долина“, владиниот тим ја раскажа македонската приказна - „Зошто земјата е атрактивна за инвестирање“. Македонија има утврден курс за членство во Унијата и НАТО, земја е на ниски даноци и води стабилна макроекономска политика.

Македонскиот ИТ сектор нуди можности за американски инвеститори

Вечер - 12.11.2008

Ризиците по светската економија и нејзиното влијание во Југоисточна Европа и Македонија не можат да се занемарат, но, Македонија е подобро позиционирана од кога било за да може да ги апсорбира ударите - рече вицепремиерот Ставрески пред присутните бизнисмени. Македонија земја на информатичари, под ова мото завчера во Сликонската долина во Калифорнија се одржа презентација на можностите за ...

Груевски најави инвестиции од САД

А1 - 11.11.2008

Инвестиција на „Интел“ во Македонија, најави премиерот Никола Груевски по потпишувањето Меморандум за разбирање со овој американски гигант во информатичката технологија. Меморандумот, како што е објавено на сајтот на македонската Влада, е потпишан синоќа во Сан Франциско, во рамки на посетата на високата владина делегација на САД.

Владиниот тим предводен од Премиерот во посета на САД

Форум - 11.11.2008

Македонската владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од понеделникот е во еднонеделана работна посета на Соединетите Американски Држави, со цел презентирање на Република Македонија на бизнис форумите во Чикаго и Сан Франциско, како инвестициска дестинација Во владиниот тим, наречен „Тим Македонија”, се вицепремиерот задолжен за економски прашања Зоран Ставрески, ...

Владин тим во САД ќе ги презентира бизнис потенцијалите на Македонија

Алфа - 11.11.2008

Македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од утре ќе престојува во еднонеделна работна посета на Соединетите Американски Држави каде што ќе учествува на бизнис форумите во Сан Франциско и Чикаго на кои ќе ја презентира Македонија како инвестициска дестинација.

Груевски договорил Интел да инвестира во Македонија

Форум - 11.11.2008

Американскиот гигант во информатичката технологија "Интел" ќе инвестира во образованието во Македонија, за што синоќа во Сан Франциско Владата на Република Македонија и компанијата потпишаа Меморандум за разбирање. - Со овој Меморандум треба да имаме поддршка од "Интел" со одредени инвестиции во образованието, изјави премиерот Груевски по потпишувањето на документот со ...

Груевски: Американски "Интел" ќе инвестира во Македонија

Алфа - 11.11.2008

Американскиот гигант во информатичката технологија "Интел" ќе инвестира во образованието во Македонија, за што синоќа во Сан Франциско Владата на Република Македонија и компанијата потпишаа Меморандум за разбирање, јави МИА. - Со овој Меморандум треба да имаме поддршка од "Интел" со одредени инвестиции во образованието, изјави премиерот Груевски по потпишувањето на документот со претседателот на ...

Силиконската долина во затворен државен протокол!?

Н.Македонија - 11.11.2008

Македонските новинари што учествуваат во владино-стопанската делегација, која учествува во владиното „род шоу“ во САД, нема да имаат можност директно да се запознаат со можностите што ги нуди Силиконската долина во Сан Франциско, Калифорнија.

Груевски: Американски "Интел" ќе инвестира во Македонија

Алсат-М - 11.11.2008

Американскиот гигант во информатичката технологија "Интел" ќе инвестира во образованието во Македонија, за што синоќа во Сан Франциско македонската владина делегација и компанијата потпишаа Меморандум за разбирање. „Со овој Меморандум треба да имаме поддршка од "Интел" со одредени инвестиции во образованието“ изјави премиерот Груевски по потпишувањето на документот ...

„Интел“ ќе инвестира во Македонија

Дневник - 11.11.2008

Владиниот тим во Сан Франциско се сретнал и со раководствата на „Хјулит Пакар“, „Оракл“ и на „Сан Мајкросистемс“, а за сино ќа во Силиконската долина, беше закажан бизнис-форумот „Македонија - земја на ИТ-експерти“. Премиерот Груевски ги информира американските компании дека Македонија инвестира многу во ИТ-образованието Американскиот гигант во информатичката технологија „Интел“ ќе инвестира во ...

Груевски во сад: американски "Интел" ќе инвестира во Македонија

Сител - 11.11.2008

Американскиот гигант во информатичката технологија "Интел" ќе инвестира во образованието во Македонија, за што синоќа во Сан Франциско Владата на Република Македонија и компанијата потпишаа Меморандум за разбирање. - Со овој Меморандум треба да имаме поддршка од "Интел" со одредени инвестиции во образованието, изјави премиерот Груевски по потпишувањето на документот со претседателот на Управниот ...

„Интел“ ќе инвестира во Македонија

Канал5 - 11.11.2008

Сан Франциско, 11 ноември (МИА) - Американскиот гигант во информатичката технологија „Интел“ ќе инвестира во образованието во Македонија, за што синоќа во Сан Франциско Владата на Република Македонија и компанијата потпишаа Меморандум за разбирање.

Македонија ќе соработува со гигантот Интел

Сител - 11.11.2008

Mакедонија ќе соработува со американскиот гигант Интел. Денеска во седиштето на компанијата премиерот Груевски потпиша меморандум за соработка со првите луѓе на гигантот. Соработката ќе биде главно на планот на образованието. Меѓудругото се планира ексертите на Интел да доаѓаат во Македонија за да ги обучуваат студентите.

Интел е заинтересиран да инвестира во обука на македонски информатичари

Канал5 - 11.11.2008

Американската компанија Интел е заинтересирана да инвестира во обука на македонски информатичари порачаа од менаџментот на компанијата кои вчера во Сан Франциско потпишаа договор за соработка со премиерот Груевски. Владин тим на чело со премиерот придружувани од 20тина македонски бизнисмени престојуваат во силиконската долина во Калифорнија каде ќе ги престават економските можности на земјата на ...

Македонија ќе соработува со гигантот ИНТЕЛ

Вечер - 11.11.2008

За водењето бизнис во некоја земја важно е да имате квалитетен кадар и можност за избор на кадри, кои ќе создаваат нови вредности - изјави премиерот Груевски, по потпишувањето на меморандумот со претставниците на Интел. Македонија ќе сооработува со американскиот гигант Интел.

Американски "Интел" ќе инвестира во Македонија

Нетпрес - 11.11.2008

Американскиот гигант во информатичката технологија "Интел" ќе инвестира во образованието во Македонија, за што синоќа во Сан Франциско македонската Влада и компанијата потпишаа Меморандум за разбирање, објави Владата на својата интернет страница.

Бизнис Форум „Македонија – земја на ИТ експерти“

Макфакс - 11.11.2008

Бизнис Форум „Македонија – земја на ИТ експерти“ ќе одржи денеска во Силиконската долина во Сан Франциско македонска делегација, предводена од премиерот Никола Груевски. На Форумот делегацијата ќе ги презентира економските политики со посебен фокус на реформите за унапредување на информатичкото општество и образованието насочени кон подобрување на вкупната бизнис клима и привлекување реномирани ...

Груевски најави американска инвестиција

Макфакс - 11.11.2008

Инвестиција на „Интел“ во Македонија, најави премиерот Никола Груевски по потпишувањето Меморандум за разбирање со овој американски гигант во информатичката технологија. Меморандумот, како што е објавено на сајтот на македонската Влада, е потпишан синоќа во Сан Франциско, во рамки на посетата на високата владина делегација на САД.

Пола Влада замина по инвеститори во Америка

Време - 10.11.2008

Македонска владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска престојува во еднонеделна работна посета на Соединетите Американски Држави, каде што ќе учествува на бизнис-форумите во Сан Франциско и во Чикаго за да ја презентира Македонија како инвестициска дестинација.

Владин тим ќе ги презентира бизнис-потенцијалите во САД

Утрински - 10.11.2008

Владин тим ќе ги презентира бизнис-потенцијалите во САД. Македонска владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска ќе престојува во еднонеделна работна посета на САД, каде што ќе учествува на бизнис-форумите во Сан Франциско и во Чикаго, на кои ќе биде презентирана Македонија како инвестициска дестинација.

Македонско „роуд-шоу“ во САД

Дневник - 10.11.2008

Една од главните поенти со кои Владата ќе ги кани ИТ-инвеститорите од САД да дојдат во Македонија е дека сме прва земја во светот со целосна покриеност со безжичен интернет. Владино-стопанската делегација ќе престојува во центарот на американската и на светската ИТ-технологија, Силиконската долина, и ќе ги посети компаниите „Гугл“, „Циско“ како и универзитетите за информатичка технологија. ...

Македонска делегација на бизнис форуми во САД

Алсат-М - 10.11.2008

Македонска делегација, предводена од премиерот Никола Груевски денеска ја започнува неколку дневната посета на САД, каде од утре ќе учествува на бизнис форуми во Сан Франциско и Чикаго. Според најавите, утре ќе се одржи Бизнис Форумот „Македонија – земја на ИТ експерти“ во Силиконската долина во Сан Франциско, на кој делегацијата ќе ги презентира економските политики со посебен ...

Груевски во офанзива на САД

Форум - 10.11.2008

Македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски престојува во еднонеделна работна посета на Соединетите Американски Држави каде што ќе учествува на бизнис форумите во Сан Франциско и Чикаго на кои ќе ја презентира Македонија како инвестициска дестинација.

Владaта ќе ги презентира бизнис потенцијалите во САД

Форум - 10.11.2008

Македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски престојува во еднонеделна работна посета на Соединетите Американски Држави каде што ќе учествува на бизнис форумите во Сан Франциско и Чикаго на кои ќе ја презентира Македонија како инвестициска дестинација.

Владин тим ќе ги презентира бизнис потенцијалите на Македонијa во САД

Канал5 - 10.11.2008

Скопје, 10 ноември (МИА) - Македонска владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски престојува во еднонеделна работна посета на Соединетите Американски Држави каде што ќе учествува на бизнис форумите во Сан Франциско и Чикаго на кои ќе ја презентира Македонија како инвестициска дестинација.

Груевски во САД: Американски "Интел" ќе инвестира во Македонија

Кирилица - 11.11.2008

- Со овој Меморандум треба да имаме поддршка од "Интел" со одредени инвестиции во образованието, изјави премиерот Груевски по потпишувањето на документот со претседателот на Управниот одбор на компанијата на кого македонската владина делегација која престојува во САД му ги презентира можностите за инвестирање во Македонија.

Македонска делегација на бизнис форуми во САД

Макфакс - 10.11.2008

Македонска делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од 11. до 14. ноември ќе учествува на Бизнис Форуми во Сан Франциско и Чикаго во Соединетите Американски Држави(САД). Според најавите, на 11. ноември ќе се одржи Бизнис Форумот „Македонија – земја на ИТ експерти“ во Силиконската долина во Сан Франциско, на кој делегацијата ќе ги презентира економските политики со посебен фокус на ...