TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ скршиле стакло во штаб на СДСМ

А1 - 26.04.2008

Активисти на ВМРО-ДПМНЕ во текот на ноќта, скршиле стакло на партискиот штаб на СДСМ во скопско Лисиче, обвинија од партијата на Шеќеринска. Полицијата направила увид и утврдила штета од три до пет илјади денари. Напаѓачите не влегле во просториите и засега за МВР се непознати.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груесвки се надева на големо мнозинство во парламент

Канал5 - 26.04.2008

Предизборните коалиции се готови – ќе бидат објавени идната недела. Сепак, и ВМРО- ДПМНЕ и СДСМ се уште ги држат во тајност партнерите со кои ќе настапат на јунските вонредни избори. Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ вели дека неговата коалиција е заокружена и дел од стратегијата било, како што вели, ...

Името идентитетот и историскиот континуитет од кои нема да отстапиме се приоритетите на ВМРО ДПМНЕ

Канал5 - 25.04.2008

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Ставрески на денешната прес-конференција рече дека партијата ќе продолжи да работи на подобрување на благосостојбата на народот и на интересите на Македонија. Скопје, 25 април (МИА) - Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Ставрески на ...

Велигден ќе ги донесе коалициите

Утрински - 24.04.2008

И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не откриваат детали, а преговорите со партнерите се обвиткани со конспиративност Оливера Војновска Во предвечерјето на Велигден, веројатно, ќе се расчисти мистеријата околу позиционирањето на партиите за претстојните вонредни парламентарни избори и ќе биде многу појасно, кои и ...

Рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ пораснал за три отсто, на СДСМ останал ист

Утрински - 24.04.2008

Соодносот меѓу ривалите кај македонските партии е два спрема еден, а кај албанските партии речиси изедначен Рејтингот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во изминативе четири месеци пораснал од 26 проценти во декември на 29 проценти овој месец, покажала теренска анкета на Меѓународниот републикански ...

ВМРО-ДПМНЕ бара предлози од граѓаните

Дневник - 24.04.2008

ВМРО-ДПМНЕ вчера ги повика граѓаните со свои предлози, сугестии, проекти и размислувања да се вклучат во подготвувањето на нејзината изборна програма. Според директорот на Центарот за комуникации, Илија Димовски, сите предлози за кои сметаат дека може да бидат дел од програмата, треба да ги ...

Во Прилеп сменет координаторот на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 24.04.2008

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ го сменило координаторот на партискиот разгранок во Прилеп и за вршител на должноста до изборите во Прилеп е назначен градоначалникот Марјан Ристески. Без да ги коментира причините, смената ја потврди досегашниот прилепски координатор Влатко Атанасоски.

СДСМ пред катастрофален пораз

Вечер - 24.04.2008

Во албанскиот блок, ДПА сериозно и се доближува на ДУИ каде разликата е сведена на минимални 2 отсто поддршка кај граѓаните, покажува теренската анкета, спроведена од 11 до 15 март На само еден месец пред одржување на предвремените парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ има убедлива предност пред СДСМ, ...

Предлози од граѓаните за изборната програма

Вечер - 24.04.2008

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани кои имаат предлози, сугестии, проекти и размислувања за кои сметаат дека можат да бидат внесени во изборната програма на Партијата да ги достават преку е-маил адреса: програма2008-вмро-дпмне.орг.мк, преку пошта на ул. Македонија бр.

Поддршката на граѓаните за влез во НАТО и ЕУ расте

А1 - 23.04.2008

Поддршката на граѓаните за влез на Македонија во НАТО и ЕУ расте, и покрај разочарувањето од самитот во Букурешт. Рејтинг на партиите 29% ВМРО-ДПМНЕ 11% СДСМ 10% ДУИ 8% ДПА 1% НСДП 1% ДОМ Анкетата на Меѓународниот републикански институт ИРИ, спроведена овој месец, покажала дека интеграцијата во ...

ДПМНЕ ги повика граѓаните да учествуваат во програмата

А1 - 23.04.2008

За помош во креирањето на изборната кампања, ВМРО-ДПМНЕ на помош ги повика и граѓаните, и тие да партиципираат во нивната програма со свои идеи и сугестии. „ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани кои имаат предлози, сугестии, проекти и размислувања, а за кои сметаат дека можат да бидат внесени во ...

ВМРО-ДПМНЕ токми изборна програма

Време - 23.04.2008

ВО СОРАБОТКА СО ЕКСПЕРТИ ВМРО-ДПМНЕ интензивно работи на подготовката на изборната програма за претстојните предвремени парламентарни избори, соопшти вчера директорот на Центарот за комуникации, Илија Димовски. За таа цел, економскиот тим на партијата, предводен од премиерот Никола Груевски, ...

Груевски собира економски идеи, СДСМ си зададе конкретни задачи

Утрински - 23.04.2008

Што ќе понудат двата блока на економски план? Досега не го воодушевија населението Маја Томиќ Нина Нинеска-Фиданоска Економијата повторно ќе биде еден од главните адути на кои ќе играат двете најголеми политички партии во трката по гласовите на македонското граѓанство на претстојните избори ...

СДСМ: Економската политика на ВМРО-ДПМНЕ е лага

Дневник - 23.04.2008

Двоцифрена инфлација, огромна скапотија, зголемена невработеност, немање странски инвестиции и опустошена економија, која го уништи достоинството на македонскиот граѓанин - се дел од резултатите на Никола Груевски и неговиот тим, обвини вчера Зоран Заев, потпретседател на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: Приоритет за реалните проблеми

Дневник - 23.04.2008

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, вчера се консултира со претставници на Конфедерацијата на слободни синдикати, во врска со изборната програма на партијата. Таа програма ќе стане владина, така што исклучително е важно да биде квалитетна и да содржи решенија за многу проблеми - ...

Анкета на ИРИ за рејтингот на партиите: ВМРО-ДПМНЕ - 29 проценти, СДСМ - 11, ДУИ - 10, ДПА -8

Канал5 - 23.04.2008

Анкетата што ја спроведе Меѓународниот републикански институт - ИРИ во периодот од 11 до 15 април годинава покажува дека рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ е 29 проценти, на СДСМ 11, на ДУИ 10, на ДПА осум проценти. Со анкетата биле опфатени 1.108 испитаници.

Партиски реакции за последната анкета на ИРИ

Канал5 - 23.04.2008

Oд ВМРО ДПМНЕ велат – бројките се си кажуваат, нема потреба од дополнителен коментар. На изборите не гласаат рејтинзите туку граѓаните, велат од опозициската СДСМ. Партиски реакции за последната анкета на ИРИ од ВМРО ДПМНЕ велат бројките се си кажуваат, нема потреба од дополнителен коментар.

Се слушаат идеи за изборната програма

Вечер - 23.04.2008

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски вчера се сретна со претставници на Конфедерацијата на слободни синдикати, како дел од консултативните средби што ги почна во насока на подготовка на изборната програма на партијата за претстојните парламентарни избори што треба да се одржат на 1 јуни ...

ВМРО-ДПМНЕ пак го обвини СДСМ за партиски вработувања

Дневник - 22.04.2008

СДСМ организирано ги злоупотребува локалната администрација и јавни претпријатија во општините во кои има градоначалници, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Александар Бичиклиски повторно ги посочи Сопиште, Охрид, Струга и Тетово, како и случајот со ЈП „Проаква“ во Охрид.Најголем број од ...

СДСМ - ВМРО ДПМНЕ препукувања за минималецот

Канал5 - 22.04.2008

СДСМ предложи донесување закон за утврдување на минимална плата од 8100 денари на намалување на вкупните придонеси за една третина од постоечките. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека токму владата на СДСМ го одби предлогот на синдикатот за утврдување на најниска плата.

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини СДСМ за злоупотреба и партизација

А1 - 21.04.2008

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини опозициската СДСМ за злоупотреба и партизација на Локалните Самоуправи каде тие имаат градоначалници. Посочија примери на партиски вработувања, освен во Охрид и во Струмица и во Кочани. СДСМ пак на прес-конференција ја обвинија Владата за поскапувања на животните продукти.

Малите играчи ќе се збогуваат со парламентот

Утрински - 21.04.2008

Извесно дека на овие избори од политичката карта ќе ги снема таканаречените човек-партии Оливера Војновска Додека главните актери на македонската политичка сцена: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ прават комбинации и коваат стратегии како ќе ги одмерат силите на 1 јуни, малите играчи гледаат да фатат приклучок со ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ ја злоупотребува локалната власт

Канал5 - 21.04.2008

ВМРО ДПМНЕ и натаму тврди дека СДСМ ја злоупотребува локалната власт каде што има градоначалници за партиски вработувања. ВМРО ДПМНЕ и натаму тврди дека СДСМ ја злоупотребува локалната власт каде што има градоначалници за партиски вработувања.

ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите!

Вечер - 21.04.2008

23, 7 отсто од 1100 испитаници се изјасниле дека својот глас ќе го дадат за партијата на сегашниот премиер Никола Груевски, а за СДСМ би гласале 12,3 отсто од анкетираните Најголем дел од граѓаните на претстојните предвремени парламентарни избори би гласале за ВМРО-ДПМНЕ.