TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И поповите и оџите повикаа на безбедност во сообраќајот

МКД - 16.11.2014

На Светскиот ден на сеќавање на жртвите во сообраќајни несреќи свештениците од Македонија упатија апел за подигнување на јавната свест за трајните последици од фаталните и тешки сообраќајни незгоди врз учесниците во сообраќајот.

И верските лидери се вклучија во кампањата за поголема безбедност во сообраќајот

Алфа - 16.11.2014

Почитувај ги правилата во сообраќајот и почитувај го животот на учесниците во сообраќајот, бидејќи бог тоа го бара од тебе. Со овие зборови верските лидери во земјава се приклучија во кампањата на владата за подобрување на безбедноста Почитувај ги ...

Верските заедници порачуваат: Брзината во сообраќајот е безмилосен убиец!

+инфо - 16.11.2014

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот по повод Светскиот ден на сеќавање на жртвите во сообраќајни несреќи во соработка со верските заедници во земјава упати апел за подигнување на јавната свест за трајните последици од фаталните и тешки ...

111 жртви во сообраќајни несреќи во 2014 година

Канал5 - 16.11.2014

Од стартот на годинава на македонските патишта загинале 111 жртви што е намалување за 30 отсто споредено со лани која е една од најцрните години. Од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот велат дека кампањите за безбедно возење вродиле со ...

Што се случува на македонските патишта?

Sky - 16.11.2014

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

„Брзината е безмилосен убиец, почитувајте ги сообраќајните правила“

Нетпрес - 16.11.2014

Со цел поддршка на кампањата на Владата на РМ за подобрување на безбедноста на сообраќајот на патиштата „Почитувај ги правилата-почитувај го животот“ Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата по повод Светскиот ден на сеќавање на ...

„Брзината е безмилосен убиец, почитувајте ги сообраќајните правила“ – апелираат лидерите на верските заедници

Курир - 16.11.2014

Со цел поддршка на кампањата на Влдата на РМ за подобрување на безбедноста на сообраќајот на патиштата „Почитувај ги правилата-почитувај го животот“ Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата по повод Светскиот ден на сеќавање на ...

„Брзината е безмилосен убиец, почитувајте ги сообраќајните правила“

Press24 - 16.11.2014

Со цел поддршка на кампањата на Влдата на РМ за подобрување на безбедноста на сообраќајот на патиштата „Почитувај ги правилата-почитувај го животот“ Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата по повод Светскиот ден на сеќавање на ...

Брзината е безмилосен убиец: Верските заедници се вклучија во апелите за совесност во сообраќајот

МРТ - 16.11.2014

Годинава 110 лица го загубиле животот на патиштата низ државата. Превенцијата e неопходна да се стави крај на фаталните последици од сообраќaјни несреќи... Животот е еден без оглед на кој бог се молиме. Загубата и болката се подеднакви.

Лидерите на верските заeдници апелираат: „Брзината е безмилосен убиец, почитувајте ги сообраќајните правила“

Пулс24 - 16.11.2014

Со цел поддршка на кампањата на Влдата на РМ за подобрување на безбедноста на сообраќајот на патиштата „Почитувај ги правилата-почитувај го животот“ Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата по повод Светскиот ден на сеќавање на ...

Брзината е безмилосен убиец, почитувајте ги сообраќајните правила

Вечер - 16.11.2014

Обединетите нации на 26 октомври 2005 година усвоија Резолуција со која третата недела во ноември се прогласува за Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи Со цел поддршка на кампањата на Влдата на РМ за подобрување на безбедноста ...

Попови и оџи ќе проповедаат за внимателност во сообраќајот!

Вечер - 16.11.2014

Тие, на Светскиот ден на сеќавање на жртвите во сообраќајни несреќи упатија апел за подигнување на јавната свест за трајните последици од фаталните и тешки сообраќајни незгоди врз учесниците во сообраќајот.

Внимателно во сообраќајот, влажни коловози

Lider - 10.10.2015

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. РАБОТИ НА ПАТ: – Од АД Гранит известуваат дека поради изведување на градежни работи од 01.09.2015 до 30.11.2015 државниот пат А3, делница Битола – Макази , фаза 1-ва од клучката кај ...

Дури 110 граѓани годинава загинале во сообраќајни несреќи

Фокус - 15.11.2014

Според министерката Гордана Јанкуловска, споредбено со минатата година, е забележан пад на бројот на загинати по патиштата Дури 110 граѓани годинава, заклучно со октомври, го загубиле животот во сообраќајна несреќа.

Бројот на сообраќајки намален за 30% во однос на лани

Фактор - 15.11.2014

Последната статистика на МВР и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот говори дека бројот на жртви во сообраќајни незгоди е намален за 30% во однос на минатата година. 110 лица го загубиле животот на патиштата низ државата во изминатите 10 ...

Поради сообраќајка, прекинат сообраќајот на патот Охрид - Кичево

+инфо - 15.11.2014

Поради сообраќајна незгода на патниот правец Охрид – Кичево, привремено е забранет сообраќај во двата правци, извести АМСМ. Инаку, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.На граничните премини нема подолги ...

Бројот на сообраќајни несреќи намален за 30% од лани

Точка - 15.11.2014

Бројката на жртви во сообрајаќки е намалена за 30% во однос на истиот период од минатата година. Ова се бројки на статистиката на МВР и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот. Сепак и покрај добрата вест, надлежните и понатаму упатуваат ...

Проверете ја моменталната состојба на патиштата во Македонија

Press24 - 17.05.2015

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ ...

110 граѓани годинава загинале во сообраќајни несреќи

Либертас - 15.11.2014

Дури 110 граѓани годинава, заклучно со октомври, го загубиле животот во сообраќајна несреќа. Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, споредбено со истиот период лани за над 30 проценти е намален бројот на жртви во сообраќајките ...

Бројот на сообраќајни несреќи намален за 30% од лани

Нетпрес - 15.11.2014

Бројката на жртви во сообрајаќки е намалена за 30% во однос на истиот период од минатата година. Ова се бројки на статистиката на МВР и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот. Сепак и покрај добрата вест, надлежните и понатаму упатуваат ...

Намален бројот на сообраќајни несреќи за 30%

Press24 - 15.11.2014

Бројката на жртви во сообрајаќки е намалена за 30% во однос на истиот период од минатата година. Ова се бројки на статистиката на МВР и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот. Сепак и покрај добрата вест, надлежните и понатаму упатуваат ...

АМСМ : Возете внимателно, можни се одрони на патиштата !

Шеталиште - 15.11.2014

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, ...

Дури 110 граѓани годинава загинале во сообраќајни несреќи

Шеталиште - 15.11.2014

Дури 110 граѓани годинава, заклучно со октомври, го загубиле животот во сообраќајна несреќа. Според министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, споредбено со истиот период лани за над 30 проценти е намален бројот на жртви во сообраќајките ...

Намален бројот на сообраќајни несреќи

24 Вести - 14.11.2014

За 30 отсто е намален бројот на жртвите во сообраќајни несреќи во споредба со истиот период од лани. Ова го покажала последната статистика на МВР и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот.

Сообраќајот во Македонија се одвива без забрани

Тера - 14.11.2014

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Тркалезна маса „Употребата на смартфони и конзумирање на алкохол и психотропни супстанции-опасно по животот на младите ...

А1 On - 14.11.2014

Сообраќајната безбедност не може да се третира само како прашање на почитување на законската регулатива или пак само како стручно опсервирање на квалитетот на сообраќајната инфраструктура, туку пред се како приоритетна проблематика од поширок јавен ...

Сообраќајот се одвива без забрани по влажни коловози

Канал 77 - 14.11.2014

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Безбедност на патишта

Канал5 - 14.11.2014

Последиците од учество во сообраќајот во услови на одвлечено внимание поради употреба на смартфон или под дејство на алкохол и психотропни супстанции ќе бидат тема на дискусија на денешната тркалезна маса што ја организира Републичкиот совет за ...

Можна појава на одрони на дел од патиштата

Точка - 14.11.2014

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Безбедност на патишта

А1 On - 14.11.2014

Последиците од учество во сообраќајот во услови на одвлечено внимание поради употреба на смартфон или под дејство на алкохол и психотропни супстанции ќе бидат тема на дискусија на денешната тркалезна маса што ја организира Републичкиот совет за ...

Сто и десет жртви во сообраќајни несреќи за 10 месеци годинава

Канал5 - 14.11.2014

Големата брзина, алкохолот, користењето на мобилниот телефон, се едни од најчестите причини поради кои се почесто на македонските патиштата гаснат животи, велат надлежните на одбележувањето на Светски ден во спомен на жртвите во сообраќајот.

Тркалезна маса „Употребата на смартфони и конзумирање на алкохол и психотропни супстанции-опасно по животот на младите ...

Канал5 - 14.11.2014

- Сообраќајната безбедност не може да се третира само како прашање на почитување на законската регулатива или пак само како стручно опсервирање на квалитетот на сообраќајната инфраструктура, туку пред се како приоритетна проблематика од поширок ...

Тркалезна маса „Употребата на смартфони и конзумирање на алкохол и психотропни супстанции-опасно по животот на младите ...

Сител - 14.11.2014

Сообраќајната безбедност не може да се третира само како прашање на почитување на законската регулатива или пак само како стручно опсервирање на квалитетот на сообраќајната инфраструктура, туку пред се како приоритетна проблематика од поширок јавен ...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на тркалезна маса

Сител - 14.11.2014

Последиците од учество во сообраќајот во услови на одвлечено внимание поради употреба на смартфон или под дејство на алкохол и психотропни супстанции ќе бидат тема на дискусија на денешната тркалезна маса што ја организира Републичкиот совет за ...

Јанкулоска: Одлучни сме во пристапот за подигање на безбедноста во сообраќајот

Нетпрес - 14.11.2014

Сообраќајната безбедност не може да се третира само како прашање на почитување на законската регулатива или пак само како стручно опсервирање на квалитетот на сообраќајната инфраструктура, туку пред се како приоритетна проблематика од поширок јавен ...

Возете внимателно, можни се одрони на патиштата

Нетпрес - 22.12.2014

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Делчево, Виница – Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово и ...

За десет месеци 110 жртви на македонските патишта

МРТ - 14.11.2014

Превенцијата е неопходна за да се стави крај на фаталните последици од сообраќјни несреќи. Надлежните децидни - нема толеранција за никого што не ги почитува правилата... 110 лица го загубиле животот на патиштата низ државата во изминатите 10 месеци.

Сообраќајот без забрани, на места по влажни коловози

Макфакс - 14.11.2014

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Тркалезна маса „Употребата на смартфони и конзумирање на алкохол и психотропни супстанции-опасно по животот на младите ...

Денешен - 14.11.2014

Сообраќајната безбедност не може да се третира само како прашање на почитување на законската регулатива или пак само како стручно опсервирање на квалитетот на сообраќајната инфраструктура, туку пред се како приоритетна проблематика од поширок јавен ...

Светски ден на сеќавање на жртвите во сообраќајот 2014-та

Високи Октани - 13.11.2014

Секојдневно ширум светот повеќе од 3.000 луѓе умираат од последиците на сообраќајните несреќи. На годишно ниво бројките се монструозни – секоја година околу 1,2 милиони луѓе ги губат животите, а околу 50 милиони луѓе се здобиваат со повреди.

Сообраќајот во Македонија се одвива по влажни коловози

А1 On - 13.11.2014

Патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица (врска со Р1307 (Царина)-врска со А3 и Р1301 (Трпејца)), од месноста Корита до зимскиот центар Отешево затворен е за сообраќај на сите возила. Ова е сезонско затворање на патниот правец преку планинскиот ...

Тековно одвивање на сообраќајот по влажни коловози

Канал 77 - 20.04.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Илинден А.Д.

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Нетпрес - 11.03.2015

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат на повисоките места во државата, а на пониските места врнежите се од дожд.

Подгответе зимска опрема за вашите возила

Press24 - 13.11.2014

Сообраќајот на патиштата низ Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, оваа ...

Коловозите се влажни, подгответе зимска опрема за возилата

Курир - 13.11.2014

Сообраќајот на патиштата низ Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, оваа ...

Тековно одвивање на сообраќајот по влажни коловози

Макфакс - 17.05.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Подгответе зимска опрема за вашите возила

Maxim - 13.11.2014

Сообраќајот на патиштата низ Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, оваа ...

Промоција на нова програма за безбедност во сообраќајот

Lider - 13.11.2014

Денеска во 11 часот во просториите на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата ќе се одржи прес конференција за промоција на Програмата за одбележување на “ Светскиот ден на сеќавање на жртвите од Сообраќајните несреќи се една од ...

ПАТИШТА: Еве каде да возите повнимателно

Телеграф - 12.11.2014

Од 27. 10. 2014 година воведени се нови термини за одвивање на сообраќајот на патниот правец Скопје– Македонски Брод низ „Јасен“ Според информација од ДГ „Бетон“- АД, на делот од патот од браната Маврово до раскрсницата за селото Галичник од 4 до ...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Точка - 21.03.2015

Според информациите добиени од ЈП Македонија пат, сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Поради појава на магла намалена е видливоста на Пресека до 100м. и на планинскиот превој Плетвар до 50м.

ФОТО: Сообраќајка во населбата Автокоманда!

Сител - 12.11.2014

Тешка сообраќајна несреќа вечерва се случила во близина на Алкалоид на булеварот Александар Македонски во Скопје. Очевидци велат дека во сообраќајната несреќа учествувале два автомобили. Според неофицијалните информации нема повредени и причинета е ...

ФОТО: Сообраќајна несреќа во Скопје

Sky - 12.11.2014

Тешка сообраќајна несреќа вечерва се случила во близина на Алкалоид н абулеварот Александар Македонски во Скопје, јави Пресс24. Очевидци за порталот велат дека во сообраќајната несреќа учествувале два автомобили.

ФОТО: Сообраќајка во Скопје

Press24 - 12.11.2014

Тешка сообраќајна несреќа вечерва се случила во близина на Алкалоид н абулеварот Александар Македонски во Скопје. Очевидци за Press24 велат дека во сообраќајната несреќа учествувале два автомобили.

Градежни работи на неколку патни правци

Во Штип - 11.11.2014

Според информација од ДГ Бетон АД, на делот од патот од брана Маврово до раскрсницата за село Галичник од 04-ти до 12-ти ноември се изведуваат градежни работи од 09:00 до 16:00 часот. Во овие периоди патот е затворен за сообраќај.

Умерен интензитет на патиштата- еве ги спорните точки!

Локално - 10.11.2014

Според информација од ДГ Бетон АД, на делот од патот од брана Маврово до раскрсницата за село Галичник од 04-ти до 12-ти ноември се изведуваат градежни работи од 09:00 до 16:00 часот.

Во Тетовско 67 сообраќајки во октомври

А1 On - 10.11.2014

Тројца загинати, 7 тешко и 45 лесно повредени лица, како и 44 сообраќајни несреќи со материјална штета од околу два милиони денари е билансот на вкупно 67 сообраќајки што во октомври се случиле на ...

Само во октомври во тетовско имало дури 67 сообраќајки

Здравство24 - 10.11.2014

Тројца загинати, 7 тешко и 45 лесно повредени лица, како и 44 сообраќајни несреќи со материјална штета од околу два милиони денари е билансот на вкупно 67 сообраќајки што во октомври се случиле на ...

Влажни коловози, внимателно возете!

Сител - 13.11.2014

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во Тетово минатиот месец се случиле 67 сообраќаки

Press24 - 10.11.2014

Тројца загинати, 7 тешко и 45 лесно повредени лица, како и 44 сообраќајни несреќи со материјална штета од околу два милиони денари е билансот на вкупно 67 сообраќајки што во октомври се случиле на ...

Во Тетовско 67 сообраќајки во октомври

Сител - 10.11.2014

Тројца загинати, 7 тешко и 45 лесно повредени лица, како и 44 сообраќајни несреќи со материјална штета од околу два милиони денари е билансот на вкупно 67 сообраќајки што во октомври се случиле на тетовското подрачје, информираше портпаролот на СВР ...

Влажните коловози не го попречуваат одвивањето на сообраќајот

Макфакс - 10.11.2014

Без забрани, по наместа влажни коловози се одвива сообраќајот на патишата низ Македонија се одвива без забрани. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.