TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фрицл можеби убил уште 4 жени, а ќе ужива во затворот

Вест - 22.03.2009

Рим/Лондон, 22 март - Монструмот од Амштетен Јозеф Фрицл доби доживотен затвор поради изживувањата врз неговата ќерка Елизабет и на шесте деца кои ги има со неа.

Фрицл бил и сериски убиец ?

Телма - 22.03.2009

Монструмот од Амштетен Јозеф Фрицл оваа седмица доби доживотен затвор поради изживувањата врз неговата ќерка Елизабет и на шесте деца кои ги има со неа.

„Кориере дела сера“: Фрицл можеби убил уште четири жени - „Тајмс“: Фрицл ќе води царски живот во затворот

Алфа - 22.03.2009

Монструмот од Амштетен Јозеф Фрицл оваа седмица доби доживотен затвор поради изживувањата врз неговата ќерка Елизабет и на шесте деца кои ги има со неа.

Фрицл можеби убил уште четири жени

Сител - 22.03.2009

Монструмот од Амштетен Јозеф Фрицл оваа седмица доби доживотен затвор поради изживувањата врз неговата ќерка Елизабет и на шесте деца кои ги има со неа.

Фрицл под претпоставка дека убил уште четири жени

Кирилица - 22.03.2009

Монструмот од Амштетен Јозеф Фрицл оваа седмица доби доживотен затвор поради изживувањата врз неговата ќерка Елизабет и на шесте деца кои ги има со неа.

„Кориере дела сера“: Фрицл можеби убил уште четири жени

Канал5 - 22.03.2009

Монструмот од Амштетен Јозеф Фрицл оваа седмица доби доживотен затвор поради изживувањата врз неговата ќерка Елизабет и на шесте деца кои ги има со неа.

Фрицл убил четири тинејџерки?!

Вечер - 22.03.2009

Постои веројатност монструмот од Амштетен да биде виновен за се уште неразјаснетите убиства на четирите тинејџерки на возраст од 16 до 20 години, пишува италијанскиот весник Монструмот од Амштетен, Јозеф ...

Фрицл со нови четири убиства

Нетпрес - 22.03.2009

Јозеф Фрицл познат како “таткото монструм“, можно е да биде обвинет и за исчезнување и убиство на уште четири девојки. Како што пренесуваат локалните медиуми веста е објавена од австриските полициски власти, и ...

Австрија ќе ја сруши куќата на Фрицл

Кирилица - 21.03.2009

По пресудата за доживотен затвор на Фрицл, градските власти размислуваат за рушење на неговата куќа Градоначалникот на Амстетен, Херберт Катценгрубер рекол: “Мрачното поглавје од историјата на Амстетен сега ...

Куќата на Јозеф Фрицл најверојатно ќе биде урната

Канал5 - 21.03.2009

Куќата во која австрискиот монструм, Јозеф Фрицл, 24 години ја чуваше заробена својата ќерка и трите деца, најверојатно ќе биде урната, објавуваат австриските медиуми, повикувајќи се на судски извори.

Почна судењето на „полскиот Фрицл“

А1 - 20.03.2009

Во полскиот град Бјалисток денеска почна судењето против 46-годишниот Кшиштоф Б. поради што шест години ја чувал својата ќерка во заробеништво и повеќе пати ја силувал. Судскиот процес против Кшиштоф Б.

Фрицл доживотно во психијатрија

Време - 20.03.2009

Австрискиот монструм Јозеф Фрицл, кој ја држел неговата ќерка во заробеништво 24 години во подрумот од семејната куќа и на која и направил седум деца, е осуден на доживотна казна затвор во специјализирана ...

Доживотен затвор за Јозеф Фрицл

Вест - 20.03.2009

Виена, 19 март - Австриецот Јозеф Фрицл денеска е осуден на доживотна казна затвор за силување и убиство, јавуваат новинаските агенции.

Доживотен затвор во психијатриска институција за Фрицл

Вест - 20.03.2009

Австриецот исто така беше прогласен за виновен по останатите точки од обвинението за држење во заробеништво, силување, инцест и лажно затворање САНКТ ПЕЛТЕН, Австрија, 20 март (ДПА) - Јозеф Фрицл (73) вчера ...

Јозеф Фрицл осуден на доживотен затвор

Утрински - 20.03.2009

СЕНТ ПЕЛТЕН - Австриецот Јозеф Фрицл вчера беше осуден на доживотна казна затвор за силување и убиство, јави АФП. Поротата едногласно го прогласи Фрицл за виновен за силување и за убиство на едно од седумте ...

Фрицл доживотно зад решетки во клиника

Дневник - 20.03.2009

Судски извори истакнаа дека условите ќе бидат преразгледани по петнаесет години и ако лекарите утврдат дека тој се излекувал, може да биде пуштен на слобода Јозеф Фрицл е осуден на доживотен затвор во ...

Фрицл затворен доживотно

Н.Македонија - 20.03.2009

Австрискиот монструм Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држел во заробеништво ќерка си Елизабет во визба и со неа имал седум деца, вчера беше осуден на доживотен затвор во ментална институција.

Почна судењето на „полскиот Фрицл“

Сител - 20.03.2009

Во полскиот град Бјалисток денеска почна судењето против 46-годишниот Кшиштоф Б. поради што шест години ја чувал својата ќерка во заробеништво и повеќе пати ја силувал. Судскиот процес против Кшиштоф Б.

Монструмот Фрицл ќе има телевизор, компјутер и милениче во затворот

Сител - 20.03.2009

Австрискиот монструм Јозеф Фрицл кој вчера беше осуден на 20 години затвор во психијатриска институција, најверојатно ќе го заврши животот зад решетки.

Фрицл доживотно во психијатриска установа

А1 - 19.03.2009

Јозеф Фрицл денеска е осуден на доживотен затвор, откако поротата го прогласи виновен по сите шест точки на обвинението. Казната ќе ја издржува во психијатриска установа.

Доживотна казна затвор за Јозеф Фрицл

BBC - 19.03.2009

Јозеф Фрицл, човекот кој повеќе од 20 години ја држел својата ќерка во визбата и кој со неа имал седум деца, доби доживотна казна затвор. Тој треба да ја отслужува казната во психијатриска болница.

Монструмот ги призна сите злодела

Време - 19.03.2009

Австрискиот монструм Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца, вчера на почетокот од третиот ден од судењето во австриското гратче Санкт Полтен призна дека е ...

Австрискиот монструм ги призна сите злосторства

Утрински - 19.03.2009

СЕНТ ПЕЛТЕН - Австрискиот инженер Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше сопствената ќерка Елизабет во заробеништво во подрум, призна дека е одговорен за смртта на едно од седумте деца кои ги имаше со неа.

Инцест-таткото Фрицл осуден на доживотен затвор

Телма - 19.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл денеска е осуден на доживотна казна затвор за силување и убиство. Поротата едногласно го прогласи Фрицл за виновен за силување и за убиство на едно од седумте деца кои ги има со својата ...

Фрицл ги призна сите злосторства

Н.Македонија - 19.03.2009

Австрискиот монструм Јозеф Фрицл вчера ги признал сите злосторства откако ги слушнал сведоштвата на ќерка си Елизабет, која 24 години ја држел во заробеништво и со која имал седум деца.

Јозеф Фрицл жали поради своите злосторства

Алфа - 19.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца, денеска на последниот ден од судењето изрази жалење за злосторствата што ги извршил. - Најискрено жалам.

Фрицл осуден на доживотен затвор

Алсат-М - 19.03.2009

Судот во Австрија денеска го осуди на доживотен затвор таткото-монтрум Јозеф Фрицл. Попладнево тој беше прогласен за виновен по сите обвиненија, меѓу кои за убиство, инцест, силување, напад и држење во ропство ...

Австрискиот монструм Фрицл доби доживотен затвор

Н.Македонија - 19.03.2009

Јозеф Фрицл е прогласен за виновен по сите 11 точки на обвинението и е осуден на доживотен затвор. Казната ќе ја отслужи во затворската психијатрија.

Побарана максимална казна за Фрицл

Кирилица - 19.03.2009

Обвинителката во завршниот говор побарала Фрицл да добие максимална казна која ќе ја служи во психијатриска институција Денеска е четврт ден од судењето на Фрицл кој призна дека е виновен по сите точки од ...

Монструмот Фрицл доби максимална казна

Кирилица - 19.03.2009

Судот во Санкт Палтен му ја изрече пресудата на австрискиот монструм Јозеф Фрицл Фрицл, помеѓу другото, е прогласен виновен и за убиство од небрежност на синот Михаел, поради што ја доби максималната казна од ...

Јозеф Фрицл осуден на доживотен затвор

Сител - 19.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл денеска е осуден на доживотна казна затвор за силување и убиство, јави АФП. Поротата едногласно го прогласи Фрицл за виновен за силување и за убиство на едно од седумте деца кои ги има ...

Јозеф Фрицл осуден на доживотен затвор

Канал5 - 19.03.2009

Доживотна казна затвор во психијатриска болница за австрискиот монструм, Јозеф Фрицл, пресуди судот во Санкт Полтен. Тој е осуден по сите шест обвиненија, вклучувајќи го она за убиство на едно од 7-те деца ...

Јозеф Фрицл - доживотно на психијатрија!

Вечер - 19.03.2009

Поротата го прогласи "монструмот од Амштетен" за виновен по сите точки од обвинението и го осуди на доживотна казна затвор што ќе ја издржува во психијатриска установа Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја ...

Судот и поротата треба да ја донесат пресудата за Фрицл

Нетпрес - 19.03.2009

Јозеф Фрицл утрово во девет часот со силно полициско обезбедување стигнал во судницата во Сент Пелтен. Одбраната и обвинителството денеска треба да ги дадат завршните зборови, по ова ќе заседава поротата која ...

ВИДЕО: Австрискиот монструм Фрицл доби доживотен затвор

Нетпрес - 19.03.2009

Јозеф Фрицл е прогласен за виновен по сите 11 точки на обвинението и е осуден на доживотен затвор. Казната ќе ја отслужи во затворската психијатрија.

Доживотен затвор за австрискиот монструм

Макфакс - 19.03.2009

Јозеф Фрицл денеска е осуден на доживотен затвор, откако поротата го прогласи виновен по сите шест точки на обвинението. Казната ќе ја издржува во психијатриска установа.

Јозеф Фрицл ги призна сите обвиненија

А1 - 18.03.2009

Обвинетиот Јозеф Фрицл денеска призна дека е виновен по сите обвиненија - силување, инцест, убиство и поробување. Тој, претходно, го призна инцестот но негираше две обвиненија, вклучително и убиство на едно од ...

Фрицл ги призна сите обвиненија

BBC - 18.03.2009

Австриецот обвинет дека има седум деца со својата сопствена ќерка која за држел затворена преку 20 години, го промени својот исказ и призна вина по сите обвиненија.

Фрицл ја силувал ќерка си три илјади пати

Време - 18.03.2009

Јозеф Фрицл се врати во судницата на вториот ден од судењето пред австрискиот суд во Санкт Полтен, западно од Виена, по обвиненијата дека 24 години ја држел својата ќерка заробена во подрумска просторија, ја ...

Раскажан маченичкиот живот на ќерката на Фрицл

Вест - 18.03.2009

Поротата од 12 членови гледаше сегменти од 11-часовна видеоснимка на Елизабет Фрицл (42) кој повеќе пати била силувана од татка си и му родила седум деца, од кои едно умрело САНКТ ПЕЛТЕН, Австрија, 18 март ...

Фрицл призна вина за сите обвиненија

Вест - 18.03.2009

Фрицл (73) кој направил седум деца со својата ќерка, признал дека ја држел во заробеништво и дека убил едно од нивните новороденчиња зашто не побарал лекарска помош САНКТ ПЕЛТЕН, Австрија 19 март (Ројтерс) - ...

Пресудата за Фрицл се очекува в четврток

Утрински - 18.03.2009

СЕНТ ПЕЛТЕН - Судењето на Јозеф Фрицл, Австриецот обвинет за злосторства против децата кои ги чувал и малтретирал со години во визба, продолжи вчера во Сент Пелтен.

Таткото - монструм ги призна сите злодела

Телма - 18.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца, денеска на почетокот од третиот ден од судењето ги призна сите точки содржани во обвинението.

Фрицл ги призна сите обвиненија

Алсат-М - 18.03.2009

Јозеф Фрицл, австиецот обвинет за монстуозни злосторства врз sopstvenata ќерка sо која имал 7 деца се изјасни за виновен по сите обвиненија.

Јозеф Фрицл призна дека е виновен за сите обвиненија

Алфа - 18.03.2009

Јозеф Фрицл ги призна сите неделаАвстриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца, денеска на почетокот од третиот ден од судењето ги призна сите точки ...

Монструмот го покажа лицето

Н.Македонија - 18.03.2009

Јозеф Фрицл, кој речиси четврт век ја држел ќерка си во заробеништво и со неа имал седум деца, вчера првпат го покажа лицето во јавност на вториот ден од „судењето на векот“ во Австрија.

Македонски подруми

Дневник - 18.03.2009

Штета е што Македонија која се оддалечува од развиениот и демократски свет по сите основи, почнува да се доближува до него на начин и со постапки со кои најмалку треба.

Фрицл призна се'

Дневник - 18.03.2009

Трогнат од сведоштвото на својата ќерка, Фрицл призна вина за сите обвинувања и ќе биде осуден на доживотен затвор Австриецот Јозеф Фрицл вчера ја промени првичната изјава пред судот и ја призна вината за сите ...

Јозеф Фрицл ги призна сите недела

Канал5 - 18.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца, денеска на почетокот од третиот ден од судењето ги призна сите точки содржани во обвинението.

Јозеф Фрицл ги призна сите злодела

Сител - 18.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца, денеска на почетокот од третиот ден од судењето ги призна сите точки содржани во обвинението.

Јозеф Фрицл призна дека е виновен по сите обвиненија од австрискиот суд

Канал5 - 18.03.2009

Фрицл ги призна гревовите. Конечно сфатив што сум направил и жал ми е за моето болно однесување, пред судот рече 73-годишниот монструм, кој досега негираше дека е виновен за смртта на едно од децата кои и ги ...

Јозеф Фрицл ги призна сите недела

Вечер - 18.03.2009

Сведочењето на неговата жртва, ќерката Елизабет, му го омекнало срцето на таткото-монструм и тој прифати вина по сите точки на обвинението, вклучувајќи го и убиството на новороденчето Австриецот Јозеф Фрицл, ...

Пред суд психијатар за пресметливоста на Фрицл

Нетпрес - 18.03.2009

На судењето на австрискиот монструм Јозеф Фрицл ќе сведочи психијатарот Аделеид Кастнер, која треба да одговори на прашањето дали Фрицл бил пресметлив односно дали знаел што прави додека ја чувал својата ќерка ...

Јозеф Фрицл признал се'

Нетпрес - 18.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл (73) денеска во судница ги признал сите обвиненија против него. Се огласил дека е виновен за силување на својата ќерка и за убиство на нејзиниот син Михаел, кој умрел во подрумот само ...

ВИДЕО: Фирцл: Сега сфаќам колку бев крут кон ќерка ми

Нетпрес - 18.03.2009

Сведочењето на Елизабет Фрицл, било главна причина поради која нејзиниот обвинет татко Јозеф ги признал сите точки од обвинителниот акт на неговото денешно судење.

Јозеф Фрицл ги призна сите обвиненија

Макфакс - 18.03.2009

Обвинетиот Јозеф Фрицл денеска призна дека е виновен по сите обвиненија - силување, инцест, убиство и поробување. Тој, претходно, го призна инцестот но негираше две обвиненија, вклучително и убиство на едно од ...

Втор ден од судењето на Фрицл

А1 - 17.03.2009

И на вториот ден од неговото судење, австрискиот монструм Јозеф Фрицл го криеше своето лице од камерите, иако во затворот барал да му се донесе хидрантна крема против брчки за на Суд да изгледа убаво и ...

Фрицл призна дека ја силувал својата ќерка

Време - 17.03.2009

Во австрискиот град Санкт Полтен вчера почна судскиот процес за 73-годишниот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држеше во заробеништво својата ќерка, со која има седум деца.

Фрицл призна инцест, но не и убиство

Вест - 17.03.2009

САНКТ ПЕЛТЕН, 17 март (Ројтерс) - Австриецот кој направил седум деца со својата ќерка што ја чувал затворена во ќелија 24 години, вчера призна дека е виновен за инцест, но негираше дека го убил нивниот ...

Јозеф Фрицл признава инцест, но не и убиство на синот

Утрински - 17.03.2009

СЕНТ ПОЕЛТЕН – Австриецот, татко на седум деца од својата ќерка која 24 години ја држел како затвореничка во визбата, вчера се изјасни за виновен за инцест, но негираше дека го убил новородениот син кој ...

Фрицл признава инцест, но не и убиство

Дневник - 17.03.2009

Австриецот рекол дека се чувствува „делумно виновен“ за силување на својата ќерка пред шесте деца што се родиле од врската со неа Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја чувал својата ќерка затворена во визба ...

Јозеф Фрицл: Силував, но не убив

Н.Македонија - 17.03.2009

Монструмот од Австрија, Јозеф Фрицл, во почетокот на судењето призна оти ја силувал својата ќерка Елизабет и дека со неа имал седум деца додека ја држел во заробеништво цели 24 години во зандана во семејната ...

Фрицл не покажува знаци на каење

Алсат-М - 17.03.2009

Втор ден од судењето на Австриецот Јозеф Фрицл, обвинет дека 24 години во подрумот на неговата куќа ја држел затворена и ја силувал сопствената ќерка со која имал седум деца.

Јозеф Фрицл прв пат го покажа лицето пред јавноста на вториот ден од судењето

Канал5 - 17.03.2009

Јозеф Фрицл прв пат го покажа лицето пред јавноста на вториот ден од судењето во Сент Пелтен. Австрискиот монструм при влегувањето во судницата заборави да се покрие со папката како што тоа го направи вчера, ...

Морничаво сведоштво на Елизабет

Вечер - 17.03.2009

Поради неговата стравичност, видео исказот на Елизабет, ќерката што Јозеф Фрицл сексуално ја злоставувал и со која имал седум деца, во судницата се прикажувал во "мали порции" Австрискиот монструм Јозеф Фрицл ...

ВИДЕО: Фрицл циркузијада во Австрија

Нетпрес - 17.03.2009

Судскиот процес на столетието, во инаку мирниот австриски град Санкт Полтен, ги привлече сите светски медиуми, а локалните трговци случајот се обидуваат да го искористат за да продадат што е можно повеќе од ...

ВИДЕО: Фрицл станал монструм поради мајка му?

Нетпрес - 17.03.2009

Австирецот Јозеф Фрицл и на денешиот, втор ден од процесот против него, во судницата повторно си го криел лицето со папка, додека го снимале новинарските камери и фотографи.

Фрицл ја призна вината за силување и инцест

А1 - 16.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, татко на седум деца родени од неговата ќерка, која со години ја држел во заложништво, призна вина за силување и инцест, но не и за убиство.

Јозеф Фрицл се појави пред суд

BBC - 16.03.2009

Во Австрија започна судењето на Јосеф Фрицл- човекот кој е обвинет дека со години ја држел својата ќерка в подрум, дека ја силувал и дека убил едно од нивните седум деца.

Судењето на Фрицл без неговата сопруга

Вест - 16.03.2009

САНКТ ПЕЛТЕН, 16 март (Ројтерс) - Кога Јозеф Фрицл ќе биде изведен пред суд зашто ја држел ќерка си затворена во подрум како сексуална робинка 24 години, клучната фигура во неговиот бизарен свет ќе отсуствува- ...

Започна судењето на австрискиот монструм Фрицл

Телма - 16.03.2009

Почна судскиот процес против Јозеф Фрицл, Австриецот обвинет дека 24 години ја држел затворена својата ќерка во подрум и со неа имал седум деца.

Почнува судењето на монструмот Јозеф Фрицл

Н.Македонија - 16.03.2009

Во австриското гратче Сент Полтен за денеска е закажан почетокот на судењето на Јозеф Фрицл, кој цели 24 години ја држел затворена својата ќерка Елизабет во подрумот од семејната куќа и секојдневно сексуално ...

Почна судењето на австрискиот монструм

Алсат-М - 16.03.2009

Денеска во Австрија почна судењето на Јозеф Фрицл, татко на седум деца родени од неговата ќерка, која 24 години ја држел во подрумот од семејниот дом. Делумно ја призна вината.

Фрицл ја признал вината за силување и инцест но не и за убиство

Кирилица - 16.03.2009

Јозеф Фрицл кој е обвинет за држење на својата ќерка во заробеништво се изјаснил за виновен за силување и инцест, но не и за убиство, пренесува ББС На телевизиските снимки може да се види како 73 годишниот ...

Фрицл плачел во судницата поради тешкото детство

Кирилица - 16.03.2009

“Мајка ми не ме сакаше и често ме тепаше, но по мојата 12 година тоа се смени, тогаш јас ја затворив на таванот се до нејзината смрт”, изјави Фрицл и заплака Монструмот, Елизабет ја намамил барајќи помош од ...

Јозеф Фрицл пред судот раскажа дека имал тешко детство

Сител - 16.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, на кого му се суди за систематско силување на ќерката, која ја држел затворена цели 24 години во подрумот од својот дом и која родила седум деца од него, пред судот, за време на првото ...

Почна судењето на австрискиот монструм Јозеф Фрицл

Канал5 - 16.03.2009

Соочен со сопствениот срам и стотиците нерамнодушни погледи, Јозеф Фрицл залудно се обидуваше да го сокрие идентитетот. Јавноста веќе знаеше се за австрискиот монструм, кој отвори ново поглавје за теориите на ...

Фрицл призна се, но убиство - не!

Вечер - 16.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години ја држел во заробеништво својата сега веќе 42-годишна ќерка Елизабет и на која и направил седум деца, веднаш признал дека е виновен за силување и инцест, но не и за ...

ВИДЕО: Фрицл признал дел од обвиненијата, негира убиство и ропство

Нетпрес - 16.03.2009

Судскиот процес против Австриецот Јозеф Фрицл, кој 24 години во подрумот од својата куќа ја држал во ропство сопствената ќерка, каде и ја силувал, почна денеска во второстепениот суд во Санкт Полтен, под силни ...

Почна судењето на Фрицл

Макфакс - 16.03.2009

Почна судскиот процес против Јозеф Фрицл, Австриецот обвинет дека 24 години ја држел затворена својата ќерка во подрум и со неа имал седум деца.

Фрицл призна вина за силување и инцест, но не и за убиство

Макфакс - 16.03.2009

Австриецот Јозеф Фрицл, татко на седум деца родени од неговата ќерка, која со години ја држел во заложништво, призна вина за силување и инцест, но не и за убиство.