TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Планот на Бошковски за враќање на полицијата не важи

Вест - 06.10.2001

ДЕНОТ "Д" ЗА ВРАЌАЊЕ НА БЕЗБЕДНОСНИТЕ СИЛИ ВО КРИЗНИТЕ РЕОНИ УШТЕ НЕПОЧНАТ ЗАВРШИ Извори од МВР потврдија дека и дефинитивно, процесот на враќање на полицијата на овие територии, сепак, ќе мора да подзапре. НАТО се уште не е во можност да го поддржи враќањето на македонските безбедносни сил ...

МВР тргнува на ризик, НАТО вели — ништо не е договорено, ОНА се заканува

Дневник - 04.10.2001

наЈавено ВЛЕГУВАЊЕТО ВО ОКУПИРАНИТЕ ТЕРИТОРИИ со многу неизвесности Премиерот Георгиевски вчера му ја покажал вратата на Пердју, кој дал во моментов неприфатливи услови за влегување на полицијата во привремено окупираните села Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски вчера најави дека денеска ...

Според НАТО - 20 лица се исчезнати

А1 - 03.10.2001

Синоќа НАТО регистрирал експлозија во Тетово и истрели од автоматско оружје во Шипковица, тетовско и Липково, кумановско. Портпаролот Марк Лејти рече: „Ние нeмаме информации дека истрелите биле насочени кон некои цели“. Тој денеска ги соопшти податоците за исчезнатите лица кои НАТО ги добил од ...

НАТО ги потврди вчерашните вооружени провокации

А1 - 02.10.2001

НАТО ги потврди извештаите на македонската полиција дека за завчерашните напади на два полициски пунктови во близина на гробиштата во Тетово. Синоќа, пак, НАТО регистрирал истрели во 21:30 часот во близина на Липково, а нешто подоцна и во тетовското село Желино.

НАТО ја жени ОНА

Вест - 02.10.2001

ТЕРОРИСТИТЕ ОД ЛОВЦИ СТАНАА СВАДБАРИ Според извештајот на МВР, терористички групи, вчераутро, 30 мин. по полноќ, ги нападнале полициските пунктови во населбата Жичарница и зад секторот за внатрешни работи во Тетово Вчераутро, 30 мин.

ОНА , и распуштена, се уште пука?

Дневник - 02.10.2001

НАТО ИМА РАЗБИРАЊЕ ЗА ПРЕСТРЕЛКИТЕ ВО ТЕТОВО Во тетовскиот регион вчера изутрина се слушнале неколку истрели, но тие биле "неполитички и без посебна цел", изјавија претставници на НАТО. Исто така, биле регистрирани и пет експлозии, кои, според портпаролот мајорот Тим Дан, се дел од напорите на ...

Кој продава и "басма" и басна?

Дневник - 02.10.2001

Коментар - Христо Иванов Портпаролот на НАТО Марк Лејти вчера ни даде добар совет и тоа по народски - не треба да очекуваме дека во Македонија се ќе биде мед и млеко. Советот е даден откако завчеравечер во Тетово беа нападнати два полициски пункта, неколку дена откако политичкиот гуру на ОНА, Али ...

Во Тетово нападнати полициски пунктови, натовците спокојни

А1 - 01.10.2001

Ноќеска половина час по полноќ се уште непознати сторители нападнале два полициски пунктa во Тетово, соопштија официјални полициски извори. Врз припадниците на полициjaтa на пунктот кај жичарницата било стрелано со автоматско оружје и поради загрозеноста на нивните животи било возвратено.