TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вредна победа на Металург 2 во Радовиш

РК Металург - 16.11.2014

Во 9. коло на машката Суперлига, екипата на Металург 2 дојде до вредна победа во Радовиш. Нашите млади ракометари победија со резултат 33:26 (14:14). Во првата половина на првото полувреме почесто во водство беа нашите ракометари, но во втората ...

Червар: Гостувањето во Шпанија? Во прашање е доведен опстанокот на Металург

Дерби - 13.11.2014

Металург се уште мака мачи со кризната ситуација која стана актуелна во текот на изминатата недела, а во исчекување на подетални информации од првите луѓе на клубот, тренерот Лино Червар во изјава за хрватските медиуми се обиде да ја објасни ...

Червар: Прво да видиме дали ќе отпатуваме во Шпанија

Дневник - 13.11.2014

На домашната ракометна сцена владее молк по примирјето во редовите на шампионот Металург, каде што едни наспроти други се најдоа раководството и тренерот, од едната, и ракометарите, од другата страна.

Червар: За вистината не треба да се бориш, таа сама победува

МКД - 13.11.2014

Хрватскиот стратег се отвори за медиумите во неговата земја, во изјава за „Спортске новости“, Червар вели дека ситуацијата во Металург е посериозна отколку што изгледа. Откако постигнаа некаков договор со раководството, ракометарите на Металург ...

Червар: Во прашање е опстанокот на клубот

Оff.net - 13.11.2014

Странците си заминуваат, клубот и домашните играчи молчат и два дена по состанокот со Минчо Јорданов, а хрватскиот стратег кој е под голем притисок од ракометарите, ситуацијата во Металург ја објасни за хрватските ...

Червар: јас не сум виновен за ситуацијата во Металург

Спортклуб - 13.11.2014

Иако во нашиот ракометен шампион Металург до пред само неколку дена вриеше, и се уште врие, никој не завзема официјален став во јавноста или на некоја пресконференција. Но, сеуште тренерот на Металург, Лино Червар, за кој што се смета во јавноста ...

Червар: Јас не сум виновен за кризата во Металург!

SportMedia - 13.11.2014

Додека во Македонија ниту Металург, ниту ракометарите даваат официјален став за тоа што се случува(ше) во клубот, Лино Червар им кажа како стојат работите на своите, во Хрватска. За денешниот број на „Спортске новости“ тренерот на Металург изјавува ...

Червар: Да видиме прво дали ќе патуваме, па после за резултатот во Шпанија?!

Сител - 13.11.2014

Првиот стратег на металурзите, Лино Червар во интервју за хрватски „Спортске новости“ ја потенцираше сериозноста на состојбите во РК Металург подвлекувајќи дека е во прашање опстанокот на клубот: „Полека, ќе видиме дали воопшто ќе отпатуваме за ...

Минчо Јорданов: Јас немам пари, Форбс мери на сосема друг начин

еМагазин - 13.11.2014

Гостин во првиот Дневник на МРТ беше за многумина најмоќниот бизнисмен во Македонија, Минчо Јорданов. За економијата, инвестициите, Макстил и Металург, со Јорданов разговараше Билјана Василева- Трендфилова. Ви го пренсуваме разговорот.

Јорданов: Економските ефекти ќе се мултиплицираат, домашните компании имаат бенефит!

Lider - 13.11.2014

За многумина еден од најмоќните бизнисмени во земјава, Минчо Јорданов, во интервју за МРТ, зборува за економските ефекти од странските компании и бенефитот што ќе го имаат домашните компании од нив, за затворањето на Макстил и состојбата во клубот ...

Металург да се отвори кон јавноста за подобар менаџмент на кризата

Дерби - 12.11.2014

Конфликтот на релација „управа-играчи“ во РК Металург го обзема медиумскиот простор бидејќи носи несакани и несогледиви последици по ракометот во Македонија, почнувајќи од можноста клубот да биде драконски казнет доколку го прекине настапот во ...

Играчите се вратија на тренинзи во Автокоманда, ама ги чува обезбедување

Дневник - 12.11.2014

Ракометарите на македонскиот ракометен шампион Металург, кои деновиве штрајкуваа, вчера претпладне се вратија на тренинзите во салата „Автокоманда“, каде што ги пречека обезбедување, кое и ги чуваше додека работеа. Други лица немаа пристап во салата.

Решена кризата во Металург, ракометарите ќе играат, Червар заминува!

Спортски - 12.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Ракометарите и управата на Металург постигнале компромис

Алсат-М - 12.11.2014

По повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија на ...

Ракометарите и управата на Металург постигнале компромис

Хитпортал - 12.11.2014

П о повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија ...

Червар и странските ракометари заминуваат од Металург

ЗаЗабава - 12.11.2014

По повеќечасовните преговори со сопственикот Минчо Јорданов, ракометарите на Металург прифатија да патуваат во Шпанија на мечот од Лигата на шампионите со Ла Риоха. Со тоа ќе се избегне ригорозната казна од ЕХФ, која би следувала доколку тимот од ...

Ракометарите ќе играат, но Червар мора да си оди

Оn.net - 12.11.2014

По два состаноци со сопственикот Минчо Јорданов, ракометарите на Металург решија да патуваат за Шпанија за мечот против Ла Риоха. Ракометарите одлучиле да го играат мечот за да не се ризикува ригорозна казна за клубот од ЕХФ.

Ракометарите и управата на Металург постигнале компромис

Идивиди - 12.11.2014

По повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија на ...

Решена кризата во Металург, ракометарите ќе играат, Червар заминува!

Канал 77 - 12.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Решена кризата во Металург, ракометарите ќе играат, Червар заминува!

Таратур - 12.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Ракометарите и управата на Металург постигнале компромис

Радио Фортуна - 12.11.2014

По повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија на ...

Ракометарите и управата на Металург постигнаa компромис

+инфо - 12.11.2014

По повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија на ...

Решена кризата во РК Металург, ракометарите ќе патуваат за Шпанија

Хајд Парк - 12.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Ракометарите и управата на Металург постигнале компромис

А1 On - 12.11.2014

По повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија на ...

Конечно решение во Автокоманда. Ракометарите ќе играат во Шпанија, но Червар мора да си оди!

Турлитава - 12.11.2014

Ракометарите на Металург решија да патуваат за Шпанија за мечот против Ла Риоха во рамките на Лигата на шампионите, по двата состаноци одржани со сопственикот Минчо Јорданов. Ракометарите одлучиле да го играат мечот за да не се ризикува огромна ...

На „пауза“ хаосот во Металург

Pixel.mk - 12.11.2014

Вчерашниот ден беше тензичен за сите поврзани со РК Металург, од управата до играчите, од тренерот до фановите на ракометниот шампион на ...

Компромис во Металург: Червар си оди во декември

Спортклуб - 12.11.2014

Трофејниот хрватски стручњак Лино Червар ќе го напушти Металург на крајот од есенската полусезона, односно во втората половина од декември. Тоа го договорија сопственикот на клубот Минчо Јорданов и ракометарите кои, исто така, ќе останат до идниот ...

Лино Червар за еден месец ќе си замине од Металург

Канал5 - 12.11.2014

По целодневни преговори, ракометарите на металург и сопственикот на клубот Минчо Јорданов дојдоа до компромисно решение. На вчерашниот состанок било одлучено во тимот да се вратат македонските ракометари, кои добиле една од заостанатите плати и ...

Червар и странските ракометари си одат од Металург

NewTime - 12.11.2014

По вчерашните преговори со Минчо Јорданов, сопственикот на Металург, ракометарите донесоа одлука да патуваат во Шпанија на натпреварот од Лигата на шампионите против Ла Риоха. На тој начин ќе се избегне казната од страна на ЕХФ, која следува доколку ...

Преодно решение во Металург, кој е насамарен !?

Tip.com.mk - 12.11.2014

Во Металург траен мир нема, ниту рамковен, само парцијален. Колку да се одигра во Лига на шампиони. Тоа е и решението после двете сесии преговори меѓу Минчо Јорданов и ракометарите, ќе се патува во Шпанија, ќе се протркала некако низ ЛШ, драстична ...

Пропадна мисијата на Червар: Металург повторно е клуб на „пензионери“

SportMedia - 12.11.2014

Со тоа што македонските ракометари останаа единствена „војска“ на Металург за преостанатите мечеви во 2014 година, пропаѓа стратегијата на Лино Червар, со која тој ја почна новата сезона. Рече дека ќе им дава шанса на младите ракометари во Лигата на ...

Черга омнес: Кој колку доби и загуби од „блиц кригот Металург“?

SportMedia - 12.11.2014

Непознатиот посредник во спорот немаше толку тешка задача како Метју Нимиц, но изнајдено е решение како да се спаси името, секому според должината на „чергата“ Мораше секој да си го спасува „името“ – ракометарите, клубот и тренерот Лино Червар – по ...

Ракометарите и управата на Металург постигнале компромис, тимот ќе патува во Шпанија

Либертас - 12.11.2014

По повеќечасовни преговори во текот на вчерашниот ден, ракометарите и управата на македонскиот првак Металург постигнале компромис. Неофицијално, решено е тимот во полн состав (исклучок на оние кои веќе ја напуштија екипата), да патува за Шпанија на ...

РК Металург патува за Шпанија со Червар но без странци?!

Сител - 12.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Половичен успех во преговорите помеѓу Минчо Јорданов и ракометарите

Нетпрес - 12.11.2014

Иако се постигна договор ракометарите да патуваат во Шпанија за мечот од Лигата на шампионите против Ла Риоха, како не би се соочиле со ригорозни казни од ЕХФ, кои можат да достигнат и до 500.000 евра и ред други суспензии, сепак барањето Лино ...

Минчо Јорданов и ракометарите на Металург се договорија

Денешен - 12.11.2014

Се чинеше дека пронаоѓање на заеднички јазик е невозможна мисија, но тоа сепак се случи по последниот состанок, во кој Јорданов се сретна со домашните ракометари кои важат за предводници на тимот, објави спортскиот портал ЕКИПА.

Металург спаси глава во последен момент

Спорт - 12.11.2014

Цел ден висеше судбината на клубот на конец, но на крајот да добивме смирувачки вести. Екипата со најсилен состав ќе патува во Шпанија, а ќе ја води Лино Червар. Дали е само привремено смирена тензијата или не, по вчерашните случувања е помалку ...

Ракометарите на Металург ќе патуваат за Шпанија

24 Вести - 11.11.2014

Ракометарите на Металург ќе патуваат за Шпанија. Според последните информации, кризата во Металург е разрешена на вториот денешен состанок на сопственикот Минчо Јорданов со ракометарите. Играчите сепак ќе патуваат за шпанија за да не се ризикува ...

Крај на кризата во Металург или ново полувреме?

Дерби - 11.11.2014

Кризата во ракометниот шампион на Македонија, Металург, денеска може да го добие својот епилог. Канцеларијата на ЕХФ побарала клубот да се изјасни дали ќе продолжи во Лигата на шампионите и со кој состав, а рокот за одговор истекол синоќа, пишува ...

Ракометарите очи во очи со Минчо Јорданов

Дерби - 11.11.2014

Попладнево ќе се одржи состанок меѓу ракометарите на Металург и сопственикот на клубот, Минчо Јорданов, во една од фирмите на македонскиот стопанственик. Извор на „Дерби.мк“ кој побара да остане анонимен најави дека е можно позитивно решавање на ...

Металург патува за Шпанија, проблемите ќе се надминуваат

Дерби - 11.11.2014

Ракометарите на Металург ќе патуваат за Шпанија на дуелот со Ла Риоха, откако попладнево имаа состанок со сопственикот на клубот, Минчо Јорданов. Извор на „Дерби.мк“ кој побара да остане анонимен пред состанокот најави дека е можно позитивно ...

Ден Д за Металург: Ракометарите на состанок со Минчо Јорданов!

Екипа - 11.11.2014

Големата криза во која се најде РК Металург би требало да биде разрешена во следните дваесетина часа, откако беше најавено дека во текот на денешниот ден ќе дојде до средба меѓу ракометарите на актуелниот македонски првак со сопственикот на клубот ...

Металург: Парите „легнаа“, но трае битката за Лино Червар

Екипа - 11.11.2014

Лино Червар дефинитивно е главниот проблем кога станува збор за кризата во македонскиот првак Металург. Раководството на клубот во текот на денешниот ден исплатило дел од парите што им се должат на ракометарите, но тие се уште не сакаат да ги смират ...

КРИЗАТА НЕМА КРАЈ: Червар останува, ракометарите не одат за Шпанија

Екипа - 11.11.2014

Кризата во редовите на РК Металург не беше разрешена ниту на денешниот состанок што сопственикот Минчо Јорданов го имаше со ракометарите на македонскиот првак. Иако целокупната јавност се надеваше на пронаоѓање на заеднички јазик и надминување на ...

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

Утрински - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Металург предводен од Червар во најсилен состав патува за Шпанија

Утрински - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион во недела ќе се соочи со Ла Риоха во натпревар од 5. коло од ЛШ Македонскиот ракометен шампион Металург во најсилен состав и предводен од Лино Червар ќе замине за Шпанија, каде во недела ќе се соочи со Ла Риоха во ...

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

Алсат-М - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Решена кризата во РК Металург, ракометарите ќе патуваат за Шпанија

Кајгана - 11.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Дали Металург ќе доживее крах?!

Хитпортал - 11.11.2014

Н иту по денешниот состанок на управата на македонскиот шампион, сопственикот Минчо Јорданов и ракометарите, нема решение за проблемите кои се провелкуваат веќе подолго време. Од односите на тренерот Червар со ракометарите, па се до неисплатените ...

Ракометарите на Металург денеска на состанок со Минчо Јорданов

МКД - 11.11.2014

Денот Д за Металург, ракометарите и сопственикот на клубот, Минчо Јорданов денеска ќе имаат состанок на кој сите се надеваат дека ќе дојде до разрешница на големата криза во која се најде македонскиот шампион.

Сѐ уште без решение за кризата во Металург

МКД - 11.11.2014

Раководството и ракометарите никако да најдат заеднички јазик и да ги надминат проблемите, во тек е втор состанок помеѓу Минчо Јорданов и дел од поискусните играчи. Првиот состанок на раководството со незадоволните ракометари не даде плод, играчите ...

„Супендираните“ ќе патуваат за Шпанија, но Червар мора да си оди!

МКД - 11.11.2014

Ракометниот првак Металург на гостувањето кај Ла Риоха во Шпанија во Лигата на шампионите ќе настапи со најсилниот тим составен од македонски ракометари, но до крајот на овој месец Лино Червар ќе мора да си замине од клубот.

Радосни вести ни стигаат од Автокоманда: Металург реши поголем дел од проблемите

СуперСпорт - 11.11.2014

Среќната вест за сите нас е тоа што Металург ќе отпатува на гостувањето во Шпанија против Ла Риоха од Лигата на шампионите, кој во спротивно (недајбоже) не се решеа дел од бројните проблеми, Металург можеше да се соочи со казна од 500.000 евра ...

Интернационалците го напуштаат Металург

Дневник - 11.11.2014

Во очекување на разврска на кризата, ракометниот шампион на Македонија, Металург, полека „се празни“. Неколкумина интернационалци на кои им здодеа да чекаат на заостанатите плати ги спакуваа куферите и си заминаа или се на тргнување од Автокоманда.

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

Локално - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Металург патува во Шпанија, прв чекор кон решение за недоразбирањата

Локално - 11.11.2014

Двете страни ги доближија ставовите во интерес на клубот. Репрезентативците се согласиле да заминат во Шпанија и да го одиграат натперварот со шпанскиот клуб Ла риоха, со што се одбегна клубот да заработи казни, кои ќе ја загрозеа не само неговата ...

Денеска е денот „Д“ за Металург

Идивиди - 11.11.2014

Фановите на Металург, ракометните заљубеници кои ја следат македонската репрезентација и сите неутрални спортски фанови утрово би требало да стискаат палци за најавениот состанок меѓу врвот на Металург и ракометарите да има позитивен епилог.

Лино или Металург?

Телеграф - 11.11.2014

Откако првиот состанок помина без решение, веднаш бил свикан и втор, кој се уште трае Судбината на македонскиот шампион Металург се уште виси на конец. Откако првиот состанок, кој започна попладнево во 14 часот, заврши безуспешно, односно немаше ...

ПРОБЛЕМОТ Е РЕШЕН: Металург патува во Шпанија!

Фактор - 11.11.2014

Управата на ракометниот клуб „Металург“ во последен момент успеа да најде заеднички јазик со натпреварувачите и да се надминат недоразибрања, објави порталот за спортски вести Екипа. На состанокот со сопственикот на клубот Минчо Јораднов било решено ...

Металург во најсилен состав патува за Шпанија, предводен од Лино Червар

Телеграф - 11.11.2014

Целодневните преговори вродија со плод и донесоа „среќен крај“ во редовите на македонскиот шампион Македонскиот шампион Металург во најсилен состав и предводен од Лино Червар ќе патува во Шпанија, во натпреварот со Ла Риоха во 5.

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

Радио Фортуна - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

+инфо - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

ДОГОВОР ВО МЕТАЛУРГ: Кој останува, кој си оди?

За Се - 11.11.2014

8 часовните состаноци со прекини помеѓу сопственикот на клубот Минчо Јорданов и ракометарите на Металург завршија со добар крај. Клубот треба да обезбеди нов стратег, а од јануари и нови играчи, затоа што овие услови не биле прифатливи за странците ...

Ден Д за Металург: Ракометарите на состанок со Минчо Јорданов!

Бриф - 11.11.2014

Големата криза во која се најде РК Металург би требало да биде разрешена во следните дваесетина часа, откако беше најавено дека во текот на денешниот ден ќе дојде до средба меѓу ракометарите на актуелниот македонски првак со сопственикот на клубот ...

„Суспендираните" ќе играат во Шпанија, но Червар да си оди за еден месец!

Точка - 11.11.2014

Металург и суспендираните постигнаа компромис! Во Шпанија на мечот со Ла Риоха ќе патуваат само македонските ракометари, но условот за тоа е Лино Червар да си замине од клубот по еден месец.

Металург патува во Шпанија, засега решени недоразбирањата

+инфо - 11.11.2014

Ракометарите на Металург ќе патуваат за Шпанија. Кризата во Металург е разрешена на вториот состанок на ракометарите со сопственикот на тимот, Минчо Јорданов. По ова решение Металург најверојатно ќе ја избегне евенутална ригорозна казна од ЕХФ.

Состанок на Управата со ракометарите на Металург

А1 On - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Ракометарите се договорија со Минчо: Македонските играчи ќе патуваат за Шпанија!

Бриф - 11.11.2014

Долгиот ден во Металург сепак има позитивна вест на крајот, откако последниот состанок на газдата Минчо Јорданов со лидерите на тимот вроди со плод, објави Екипа. . На него беше решено македонските ракометари да отпатуваат за Шпанија, за да не се ...

"Пучот" во Металург не го направија само тројца ракометари

Спортклуб - 11.11.2014

Наспроти тврдењата на сопственикот Минчо Јорданов дека моменталната ситуација во Металург е, впрочем, пуч на тројца ракометари, фактичката состојба воопшто не е таква. Трпението кај нив веќе одамна е изгубено, а една од причините за тоа се ...

Каков е заклучокот од средбата на Јорданов со ракометарите на Металург

Канал5 - 11.11.2014

Ќе ги закопаат ли секирите ракометарите на Металург и Минчо Јорданов за клубот да функционира нормално. За сега се уште нема официјални информации кои се заклучоците на овој состанок Неофицијално сопственикот на Металург се согласил да им исплати ...

Металург има ПЛАН Б за настапите во Лигата на шампионите (ФОТО)

Спорт365 - 11.11.2014

Македонскиот шампион има пријавено 31 ракометар во тимскиот ростер Македонскиот шампион Металург доколку ги нема на располагање суспендираните ракометари кои се бунтуваат против тренерот Лино Червар, за дуелот во Шпанија против Ла Риоха, сепак има ...

Второ полувреме во „Автокоманда“: Минчо се договара со „пучистите“

SportMedia - 11.11.2014

Откако првиот, тричасовен состанок не донесе конкретни решенија, ракомтарите и спонзорот на РК Металург, Минчо Јорданов имаат нова сесија преговори. Меѓутоа, овој пат на состанок биле само газдата и неколку од поискусните ракометари, веројатно токму ...

„Суспендираните“ ќе играат во Шпанија, но Червар да си оди за еден месец!

SportMedia - 11.11.2014

Металург и суспендираните ракометари постигнаа компромис! Во Шпанија на мечот со Ла Риоха ќе патуваат само македонските ракометари, но условот за тоа е Лино Червар да си замине од клубот по еден месец.

Дали Металург ќе доживее крах ?!

Спорт365 - 11.11.2014

Тешки времиња претстојат за македонскиот шампион Ниту по денешниот состанок на управата на македонскиот шампион, сопственикот Минчо Јорданов и ракометарите, нема решение за проблемите кои се провелкуваат веќе подолго време.

Ситуацијата во Металург „статус-кво“: исплатени дел од долговите, но Червар не си заминува, играчите незадоволни

Спортклуб - 11.11.2014

Кризната ситуација во Металург никако да се смири, откако по денешниот состанот на раководството со играчите, не се „испеглаа“ разликите и не се стави крај на тензичната атмосфера. Играчите на Металург денеска имаа состанот со сопственикот на ...

Се смирува тензијата во Металург, поништена суспензијата на дел од ракометарите

Спорт365 - 11.11.2014

Македонските ракометари во тимот од Автокоманда ќе патуваат за Шпанија По две рунди преговори, конечно е постигнат ДОГОВОР помеѓу управата на Металург и ракометарите, сите македонски ракометари да се вратат на тренинзи и да го одиграат натпреварот ...

Денеска е денот „Д“ за Металург, ракометарите на состанок со раководството

Курир - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Металург е спасен!

Нетпрес - 11.11.2014

Долгиот ден во Металург сепак има позитивна вест на крајот, откако последниот состанок на газдата Минчо Јорданов со лидерите на тимот вроди со плод, јавува спортскиот портал ЕКИПА . На него било решено македонските ракометари да отпатуваат за ...

Металург патува во Шпанија, засега решени недоразбирањата

Либертас - 11.11.2014

Ракометарите на Металург ќе патуваат за Шпанија. Кризата во Металург е разрешена на вториот состанок на ракометарите со сопственикот на тимот, Минчо Јорданов. По ова решение Металург најверојатно ќе ја избегне евенутална ригорозна казна од ЕХФ.

Металург е спасен!

Курир - 11.11.2014

Долгиот ден во Металург сепак има позитивна вест на крајот, откако последниот состанок на газдата Минчо Јорданов со лидерите на тимот вроди со плод, јавува спортскиот портал ЕКИПА . На него било решено македонските ракометари да отпатуваат за ...

Детали од договорот меѓу Минчо Јорданов и ракометарите на Металург

Курир - 11.11.2014

Се чинеше дека пронаоѓање на заеднички јазик е невозможна мисија, но тоа сепак се случи по последниот состанок, во кој Јорданов се сретна со домашните ракометари кои важат за предводници на тимот, објави спортскиот портал ЕКИПА.

Липовина си замина од Металург, ракометарите на состанок со Минчо Јорданов

Република - 11.11.2014

Владан Липовина си заминал од Металург, а остатокот од ракометарите кои се во тивок штрајк и бараат заминување на тренерот Лино Червар, но и исплата на заостанатите долгови се на состанок со спонзорот на шампионот Минчо Јорданов.

Металург е спасен – играчите патуваат за Шпанија!

Република - 11.11.2014

Најден заеднички јазик меѓу управата и играчите на Металург. Последниот состанок на газдата Минчо Јорданов со лидерите на тимот вроди со плод. На него беше решено македонските ракометари да отпатуваат за Шпанија, за да не се ризикува евентуална ...

Играчите на Металург патуваат за Шпанија!

Пулс24 - 11.11.2014

Најден заеднички јазик меѓу управата и играчите на Металург. Последниот состанок на газдата Минчо Јорданов со лидерите на тимот вроди со плод. На него беше решено македонските ракометари да отпатуваат за Шпанија, за да не се ризикува евентуална ...

Ракометарите на Металург на состанок со Минчо Јорданов!?

Денешен - 11.11.2014

Големата криза во која се најде македонскиот шампион, РК Металург би требало да биде разрешена во следните дваесетина часа, откако беше најавено дека во текот на денешниот ден ќе дојде до средба меѓу ракометарите и сопственикот на клубот Минчо ...

Денеска е денот „Д“ за Металург

Спорт - 11.11.2014

Фановите на Металург, ракометните заљубеници кои ја следат македонската репрезентација и сите неутрални спортски фанови утрово би требало да стискаат палци за најавениот состанок меѓу врвот на Металург и ракометарите да има позитивен епилог Во ...

Ракометарите на баци рака кај Минчо

Вечер - 11.11.2014

До вечерва мора да биде одлучено дали ракометарите ќе бидат во тимот, бидејќи последниот рок за пријавивањето на играчи за натпреварот со Ла Риоха во групната фаза на Лигата на шампиони истекува в среда.

Решена кризата во РК Металург, ракометарите ќе патуваат за Шпанија

Макфакс - 11.11.2014

Сложената ситуација во која се наоѓа ракометниот шампион на Македонија, Металург, добива позитивна разврска, откако ракометарите и сопственикот Минчо Јорданов, постигнале договор тие да отпатуваат за Шпанија на натпреварот во Лигата на шампиони со ...

Кој не сака да игра за Металург со Червар нека побара нова средина

Вечер - 11.11.2014

„Червар е наш тренер и тој останува, тука нема дилеми. Кој не сака да игра за Металург со Червар како тренер, најдобро е да си побара нова средина" – бил ставот на раководството на Металург на состанокот.

Металург спасен, ќе патува во Шпанија!

Lider - 11.11.2014

Долгиот ден во Металург сепак има позитивна вест на крајот, откако последниот состанок на газдата Минчо Јорданов со лидерите на тимот вроди со плод, јавува спортскиот портал ЕКИПА . На него било решено македонските ракометари да отпатуваат за ...

Еве што се договори Јорданов со ракометарите

Lider - 11.11.2014

Се чинеше дека пронаоѓање на заеднички јазик е невозможна мисија, но тоа сепак се случи по последниот состанок, во кој Јорданов се сретна со домашните ракометари кои важат за предводници на тимот, објави спортскиот портал ЕКИПА.

Состанок на Управата со „побунетите“ од Металург

Lider - 11.11.2014

Македонскиот ракометен шампион Металург се наоѓа во тешка ситуација по бојкотот на најголемиот број играчи. Притиснато од последниот (денешен) рок за евентуално пријавување нови ракометари за настап во Лигата на шампионите, раководството на тимот од ...

Дибиров: Разочаран сум од тоа што се случува во Металург, сакам силен ривал

МКД - 10.11.2014

Ѕвездата на Вардар, Тимур Дибиров сака кризата во Металург да се надмине што е можно побрзо, рускиот ракометар сака силен ривал, бидејќи тоа ќе значи дека и тие секогаш ќе треба да бидат на највисоко ниво.

Падот на Черваровата империја

Идивиди - 10.11.2014

Неделава ситуацијата во таборот на македонскиот ракометен првак Металург треба да добие некаква разврска. Нешто, што и да е, ќе мора да се случи затоа што в недела екипата треба да биде во Логроњо, ...

Управата на Металург нуди една плата за играчите да се вратат во сала

SportMedia - 10.11.2014

Последниот состанок закажан за утре, меѓу „суспендираните“ ракометари на Металург и управата на македонскиот првак би требало да донесе решение за кризата во клубот. Дали ќе „победи опцијата“ на сегашните 20 ракометари кои се потпишаа на петицијата ...

Падот на Черваровата империја

Спорт - 10.11.2014

Кога нема пари секој проблем е двојно поголем и потежок за решавање Неделава ситуацијата во таборот на македонскиот ракометен првак Металург треба да добие некаква разврска.