TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставните измени пред Влада

Форум - 12.10.2008

Владата денеска на редовна седница најверојатно ќе гласа за уставните измени со кои цензусот за избор на шеф на државата од 50 ќе се симне на 40 отсто излезниот. Откако ќе поминат на Влада уставните измени ќе се најдат пред пратениците веќе на закажаната седница на 21 октомври.

Изборите на 15 март

Време - 09.10.2008

Следните локални и претседателски избори ќе се одржат на 15 март идната година, се договорија лидерите на четирите најголеми парламентарни партии на завчерашната лидерска средба. ДПА го повлече барањето за потпретседател-Албанец.

Договорен Изборниот закон и цензусот

Утрински - 09.10.2008

Договорен Изборниот закон и цензусот Измените на Изборниот закон и уставните измени викендов треба да поминат во Владата, а во почетокот на идната недела ќе се најдат пред пратениците на усвојување, откако лидерите на четирите политички партии на завчерашната средба конечно постигнаа договор без ...

Лидерски консензус за изборите

Дневник - 09.10.2008

Груевски најави дека ќе продолжат со разговори за загарантираните пратенички места веднаш откако ќе бидат усвоени измените на Изборниот законик, бидејќи сега им се брза поради годишниот извештај на ЕУ за напредокот на Македонија На 15 март в година претседателски и локални избори, а шефот на ...

Секоја трговија води кон потпретседател

Време - 08.10.2008

Демократската унија за интеграција размислува да се повлече од барањето претседателот на државата да се избира во Собранието и е во преговори со премиерот Никола Груевски тој да се избира на непосредни избори, но да се воведе и функцијата потпретседател.

Скопје: Лидерите постигнаа договор за измените на изборниот законик и уставните измени

Р.С.Европа - 08.10.2008

Лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на синоќешната средба постигнаа договор за измените на Изборниот законик и на Уставот во делот на цензусот за избор на претседател на државата.

ЛИДЕРИТЕ ПОСТИГНАА КОМПРОМИС ЗА ИЗБОРНИТЕ ИЗМЕНИ

Сител - 08.10.2008

Лидерите на четирите најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА на вечерашнава средба постигнаа договор за измените на Изборниот законик и на Уставот во делот на цензусот за избор на претседател на државата.

Претседател ќе бираме на 15 март со намален цензус

Вечер - 08.10.2008

По лидерската средба во понеделникот отворено остана единствено прашањето со загарантираните места на помалите етнички заедници, кое ќе се решава за околу две недели.

Конечно договор: Смена на ДИК, дијаспората ќе гласа од наредните парламентарни избори

Нетпрес - 08.10.2008

На вчерашната лидерска средба на која присуствува најголемите политички партии во Македонија, а на која се разговараше за предлог измените на изборниот законик, договорено е: цензусот за избор на претседател во вториот круг да се намали на 40 отсто, целосно да се промени составот на Државната ...

Претседателски и локални избори на 15 март

Макфакс - 08.10.2008

Претседателските и локалните избори да се одржат на 15 март идната година, договорија синоќа лидерите на четирите најголеми партии од власта и опозицијата.

Цензусот намален на 40 проценти

А1 - 07.10.2008

Конечно договор, лидерската четворка пред конечната оценка од Брисел демонстрираше единство и ги прифати главните препораки и забелешки од ОБСЕ за организирање фер и демократски избори. Цензусот за избор на претседател во вториот круг се намалува на 40 проценти, како што предложи СДСМ.

Скопје: Нова лидерска средба вечерва во Скопје за измените на Уставот и изборниот законик

Р.С.Европа - 07.10.2008

Премиерот Никола Груевски ги покани лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи на нова лидерска средба на која би се расправало за измените на Уставот и на Изборниот законик.

МАНЕВСКИ - УКИНУВАЊЕТО НА ЦЕНЗУСОТ СПОРЕД ПРЕПОРАКИТЕ НА ОБСЕ

Телма - 07.10.2008

Измените во Изборниот законик се во согласност со препораките на ОБСЕ и ОДИХР по последните претседателски и парламентарни избори, рече министерот за правда Михајло Маневски.

ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА ЗАВРШИ СО ДОГОВОР ЗА ИЗБОРНИТЕ ИЗМЕНИ

Телма - 07.10.2008

Од следните парламентарни избори, ќе гласа и дијаспората. По еден пратеник ќе имаат нашите иселеници од Европа, Америка и Австралија, кои ќе гласаат во конзуларните претставништва.

ДУИ за пакет-претседателски избори

Дневник - 07.10.2008

ДУИ за пакет-претседателски избори Лидерот на ДУИ Али Ахмети интензивно разговара со премиерот Никола Груевски во пакет да се избира претседател и потпретседател на државата на непосредни избори иако на лидерските средби за уставните измени ДУИ предложи Собранието да го избира шефот на државата.

Денеска уште една лидерска средба

Форум - 07.10.2008

Премиерот Никола Груевски утрово повторно закажа лидерска средба за денеска во 18.00 часот. По вчерашниот проширен состанок за преговорите за името, на кој освен лидерите на најголемите политички партии, присуствува и претседателот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи Антонио ...

Денеска лидерска средба за измените на Уставот и Изборниот законик

Алсат-М - 07.10.2008

Премиерот Груевски ги покани лидерите на СДСМ Заев, на ДУИ Ахмети и на ДПА Тачи на нова лидерска средба на која би се расправало за измените на Уставот и на Изборниот законик. Груевски предлага лидерската средба да се одржи во 18.00 часот, во Клубот на пратениците.

СДСМ и ДУИ ја прифатија поканата за лидерска средба

Алсат-М - 07.10.2008

СДСМ и ДУИ го потврдија учеството на денешната лидерска средба, а ДПА во текот на денот ќе ја информира јавноста дали ќе ја прифати поканата од премиерот Груевски за лидерска средба.

Локални и претседателски избори на 15-ти март

Алсат-М - 07.10.2008

Петнаесетти март е потврден како термин кога истовремено ќе се одржат локалните и претседателските избори. Цензусот за избор на претседател во вториот круг е симнат на 40 проценти, а по овие избори можност да гласа ќе добие и дијаспората. „Имавме успешна средба.

Колку лидери, толку ставови за изборите

Дневник - 07.10.2008

Неизвесно е дали лидерската четворка Никола Груевски, Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи на третата лидерска средба ќе успее да се усогласи за измените на Изборниот законик и на Уставот, бидејќи пред синоќешната средба во сите партии тврдеа дека нема да отстапат од своите позиции.

ДЕНЕСКА НОВА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ИЗМЕНИТЕ НА УСТАВОТ И ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК

Сител - 07.10.2008

ГРУЕВСКИ ГИ ПОВИКА ПРЕТСЕДАТЕЛИТЕ НА СДСМ, ДУИ И ДПА ДЕНЕСКА НОВА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ИЗМЕНИТЕ НА УСТАВОТ И ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК Премиерот Никола Груевски ги покани лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи на нова лидерска средба на која би се расправало за измените на ...

Груевски ги повика претседателите на СДСМ, ДУИ и ДПА на нова лидерска средба

Канал5 - 07.10.2008

Скопје, 7 октомври (МИА) - Премиерот Никола Груевски ги покани лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи на нова лидерска средба на која би се расправало за измените на Уставот и на Изборниот законик.

СДСМ и ДУИ ја прифатија поканата за лидерска средба на премиерот Груевски

Канал5 - 07.10.2008

Скопје, 7 октомври (МИА) - СДСМ и ДУИ го потврдија учеството на денешната лидерска средба, а ДПА во текот на денот ќе ја информира јавноста дали ќе ја прифати поканата од премиерот Никола Груевски испратена до трите најголеми парламентарни партии за лидерска средба што ќе се одржи во Клубот на ...

Лидерска средба за изборно законодавство

Канал5 - 07.10.2008

На час до лидерската средба, ВМРО ДПМНЕ и ДУИ не соопштуваат дали има договор меѓу владините партнери за Уставната измена за изборот на шеф на државата.

На иста маса со почетни позиции?!

Вечер - 07.10.2008

Лидерска средба за Уставните измени во делот за избор на претседател и измените во Изборниот законик околу гласањето на дијаспората и загарантираните пратенички места за помалите етнички заедници се одржа вчера попладне во Клубот на пратениците.

Лидерите денеска повторно на средба

Нетпрес - 07.10.2008

Премиерот Никола Груевски денеска повторно ги повика лидерите на трите најголемите парламентарни партии на лидерска средба.

Премиерот свика нова средба за изборните промени

Макфакс - 07.10.2008

Премиерот Никола Груевски ги повика претседателите на трите најголеми парламентарни партии денеска попладне да одржат средба посветена на изборните промени.

Скопје: Денеска лидерска средба за името

Р.С.Европа - 06.10.2008

Денеска во клубот на пратенците државно партиска средба на која главна тема е името. На средбата според најавата ке учествуваат претседателот Црвенковски , министерот за надворешни работи Милошоски, премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Груевски, претседател на СДСМ Заев и лидерите на ДУИ и ДПА Ахмети и ...

Трета рунда - лидерска средба!

Форум - 06.10.2008

Премиерот Никола Груевски и лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи денеска повторно, по трет пат ќе се сретнат на лидерска средба на која ќе се расправа за преговорите околу спорот со името што Македонија го има со Грција.

Почна лидерската средба за името

Алсат-М - 06.10.2008

Политичко-државниот врв ја почна лидерската средба на која треба да разговара за позициите на македонската преговарачка страна во грчко-македонскиот спор за името на Македонија На средбата, свикана на барање на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, покрај лидерите на четирите најголеми ...

Тачи ја напушти лидерската средба

Форум - 06.10.2008

ДПА се откажа од натамошното присуството на денешната лидерска средбана којашто треба да се разговара за преговорите околу името пред последниот предлоот предлог на медијаторот Метју Нимиц Лидерот на ДПА, Мендух Тачи го бојкотира почетокот оод третатат рунда на политичкиот дијалог кој го отвори ...

ДПА се повлече од лидерската средба

Алсат-М - 06.10.2008

Демократската партија на Албанците нема да учествува на лидерската средба Причина за ова како што рече генералниот секретар на ДПА е што во поканата не стоело дека средбата ќе биде во ваков состав. “На поканата за лидерската средба никаде не стои дека ќе се одржи ваква средба во ваков состав.

Лидерска средба за името

Канал5 - 06.10.2008

Скопје, 6 октомври (МИА) - Премиерот Никола Груевски за денеска свика лидерска средба на која се поканети претседателот Бранко Црвенковски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и преговарачот за името Никола Димитров.

Почна лидерската средба за името

Канал5 - 06.10.2008

Скопје, 6 октомври (МИА) -  Политичко-државниот врв ја почна лидерската средба на која треба да се разговара за позициите на македонската преговарачка страна во грчко-македонскиот спор за името на Македонија, во пресрет на  очекуваниот предлог од медијаторот на ОН Метју Нимиц.

Лидерска средба за името

Нетпрес - 06.10.2008

Лидерите на четирите најголеми политички парти во Македонија денеска ќе се сретнат да разговараат за разликите околу името.

ДПА се повлече од лидерската средба

Нетпрес - 06.10.2008

Демократската партија на Албанците нема да учествува на лидерската средба, бидејќи како што рече генералниот секретар на ДПА во поканата не стоело дека средбата ќе биде во ваков состав. “На поканата за лидерската средба никаде не стои дека ќе се одржи ваква средба во ваков состав.

Лидерската средба во проширен состав

Макфакс - 06.10.2008

Лидерската средба денеска започна во проширен формат, со учество на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, како и на претставници на сите парламентарни политички партии во земјата.